Pitanje o switchevima

poruka: 10
|
čitano: 4.777
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
8 godina
offline
Pitanje o switchevima

Nemam iskustva sa switchevima, pa me zanima sljedeča situacija. Kada bih imao veliki broj računala (recimo 40), i kada bih nabavio 2 24-portna switcha, na svaki switch spojim 20 računala i ta 2 switcha na 1 router, router na internet. Da li bi ta računala dobila automatske IP postavke od DHCP-a i da li bi se mogla spojiti u 1 workgroup, iako su po 20 računala na 2 switcha? 

Dux Croatorum
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Pitanje o switchevima

Da.

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Pitanje o switchevima
Da ne objasnjavam sta je naj obicniji switch i kak radi.
Uglavnom, pasivna je komponenta mreze, tako da DHCP od rutera u koji je spojen dodjeljuje IP i daje izlaz na net.
Samo za tu namijenu bi ja preporucio da ubacis neki mikrotik između switcha i operaterovog modema.
Prebacis operaterev modem/router u bridge i da ti PPPoE, dhcp i ostalo odrađuje mikrotik.
Živi život kao da ti je svaki dan zadnji dan!
16 godina
online
Re: Pitanje o switchevima
PC - stručnjak kaže...
Da ne objasnjavam sta je naj obicniji switch i kak radi.
Uglavnom, pasivna je komponenta mreze,

 Samo mala digresija - switch je aktivna, ne pasivna komponenta.

12 godina
neaktivan
offline
Re: Pitanje o switchevima
Ok da, mislio sam na nest drugo sto se tice vrasta switcheva.
Pa se krivo izrazio
Živi život kao da ti je svaki dan zadnji dan!
8 godina
neaktivan
offline
Re: Pitanje o switchevima

Bolje bi ti bilo da spojiš dva switca zajedno i onda samo jedan od njih (bilo koji) prema routeru.

15 godina
offline
Pitanje o switchevima

postoje i 48-portni switchevi.... :)

 
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: Pitanje o switchevima

Možda ima dva ormarića u dvije različite sobe sa 24 portnim patch panelom :)

15 godina
offline
Re: Pitanje o switchevima
DuxCro kaže...

Nemam iskustva sa switchevima, pa me zanima sljedeča situacija. Kada bih imao veliki broj računala (recimo 40), i kada bih nabavio 2 24-portna switcha, na svaki switch spojim 20 računala i ta 2 switcha na 1 router, router na internet. Da li bi ta računala dobila automatske IP postavke od DHCP-a i da li bi se mogla spojiti u 1 workgroup, iako su po 20 računala na 2 switcha? 

- ovisi koji router-frimware ISPa.. npr neki firewallaju LAN portove (ne vide se računala, preko wlan radi).. kad imaš svoju opremu nema problema. (jedna WG..)

- možeš swicheve stakirati.. ponekad čak postoji označen port ili je to prvi..

- poželjno je isprsiti se malo, GbE + 'jači' kao neki smart, može dosta ubrzati promet-transfer (a ponekad ne vidiš nikakvu razliku, ovisi o ostatku uređaja na mreži-gužva..)

- btw, generalno je odgovor na pitanja, DA. Kutija kao router ima i switch, sve to su samo dijelovi neke kutije s jednom ili više funkcija, različitog broja portova i softwarea. O softu ovise mogućnosti, o portovima samo fizičko spajanje... teoretski nema veće razlike.

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
7 godina
neaktivan
offline
Pitanje o switchevima

Isto koliko može biti jedonostavno suprotno tome bože biti i komplicirano.

 

Jer ustvari možeš konfigurirati i switch i svaki njegov port pojedinačno..

 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice