Program za uredjenje videa

poruka: 88
|
čitano: 42.600
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
Prgram za uredjenje videa

Ovako mozete li mi reci koji program je najbolji za obradu videa npr. ubacim video i sinkroniziram sa glasom....

Tko je to tamo
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Prgram za uredjenje videa

jel zna ko?

Tko je to tamo
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Prgram za uredjenje videa

Ima ih jako puno, ali evo neke koje ja koristim:

  • Adobe Premier
  • Corel Video Studio
  • Pinnacle Studio
  • CyberLink Power Director
Ovo ti nisu besplatni, ali su jako dobri programi. Osmijeh

http://213.202.123.24
 
0 0 hvala 1
14 godina
neaktivan
offline
RE: Prgram za uredjenje videa
pero1111 kaže...

jel zna ko?

ako oces free,jednostavan i da ti nemora biti neki PRO program,onda ti je to windows movie maker (inace preko njega mozes i pjesme uredjivat)

moj xfire:1995matej
14 godina
neaktivan
offline
RE: Prgram za uredjenje videa
Ivan M. kaže...

Ima ih jako puno, ali evo neke koje ja koristim:

 

  • Adobe Premier
  • Corel Video Studio
  • Pinnacle Studio
  • CyberLink Power Director
Ovo ti nisu besplatni, ali su jako dobri programi. Osmijeh

 

Koji je tebi najbolji?

Tko je to tamo
16 godina
offline
RE: Prgram za uredjenje videa
pero1111 kaže...
Ivan M. kaže...

Ima ih jako puno, ali evo neke koje ja koristim:

 

  • Adobe Premier
  • Corel Video Studio
  • Pinnacle Studio
  • CyberLink Power Director
Ovo ti nisu besplatni, ali su jako dobri programi. Osmijeh

 

Koji je tebi najbolji?

Reko bih da je Premiere najprofesionalniji. Corel nisam koristio, a Pinnacle studio je jako jednostavan po meni i ima poveci broj opcija.

16 godina
neaktivan
offline
RE: Prgram za uredjenje videa

sony vegas movie studio 9, jako jednostavan a ima brdo opcija

14 godina
neaktivan
offline
RE: Prgram za uredjenje videa
pero1111 kaže...

Ovako mozete li mi reci koji program je najbolji za obradu videa npr. ubacim video i sinkroniziram sa glasom....

ovakivh threadova je bilo već podosta. Ali repetitio est mater studiorum. Pa da krenemo:

 

Adobe Premiere Pro

Avid Media Composer

Grass Valley Edius

Ulead Media Studio

Pinnacle..

 

etc..etc..lista je podugačka..

14 godina
offline
Prgram za uredjenje videa

Adobe premiere je od svih gore navedenih najbolji samo ga treba skužit jer nije baš za početnike!

Ali ni on nije bezgrešan,recimo neče importirati video ts datoteku (DVD sa ifo,bup i vob segmentima) nego moraš prvo takvu datoteku demuxat sa recimo DGIndexom da dobiješ M2V (video) i wav (audio) datoteke pa tek onda posebno ih importirat u Adobe.Nepotrebna glupost od koje Adobe pati! Pa kad editiraš projekt i oš ga spremit i zapržit na DVD moraš ga pretvorit u neki od 'deset' predviđenih formata al naravno da među njima nema vob tj.čisti DVD!

To me natjeralo da krenem u potragu za sličnim programom koji bi inportirao i exportirao VOB datoteke tak da se kvaliteta videa ne degradira višestrukim dekodiranjem ( iz običnog DVDa sa VOB datotekama u mpeg ili avi pa opet nazad nakon obrade u DVD!).

Probao sam Pover Director ali on mi je nekaj štekal,imao je nekih bugova,sada probavam Corel Video Studio 12-X2,on može importirat vob al ga nemre exportirat nego moram u mpeg pa prek nekog trečeg programa opet dekodirat i nakraju nisam zadovoljan kvalitetom projekta.

Eto ovo su moja iskustva ili neiskustva,pa ti sad vidi...

Molio bih nekoga iskusnog meštra tko se dobro u sve to kuži ako bi mogao predložit program koji može importirati i exportirati VOB datoteke bez suvišnih pretvaranja iz formata u format radi što kvalitetnijeg finalnog proizvoda.HVALA!!! 

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Prgram za uredjenje videa

Probaj mpeg video wizard dvd

14 godina
neaktivan
offline
RE: Prgram za uredjenje videa
andi.cro kaže...

Adobe premiere je od svih gore navedenih najbolji samo ga treba skužit jer nije baš za početnike!

Ali ni on nije bezgrešan,recimo neče importirati video ts datoteku (DVD sa ifo,bup i vob segmentima) nego moraš prvo takvu datoteku demuxat sa recimo DGIndexom da dobiješ M2V (video) i wav (audio) datoteke pa tek onda posebno ih importirat u Adobe.Nepotrebna glupost od koje Adobe pati! Pa kad editiraš projekt i oš ga spremit i zapržit na DVD moraš ga pretvorit u neki od 'deset' predviđenih formata al naravno da među njima nema vob tj.čisti DVD!

To me natjeralo da krenem u potragu za sličnim programom koji bi inportirao i exportirao VOB datoteke tak da se kvaliteta videa ne degradira višestrukim dekodiranjem ( iz običnog DVDa sa VOB datotekama u mpeg ili avi pa opet nazad nakon obrade u DVD!).

Probao sam Pover Director ali on mi je nekaj štekal,imao je nekih bugova,sada probavam Corel Video Studio 12-X2,on može importirat vob al ga nemre exportirat nego moram u mpeg pa prek nekog trečeg programa opet dekodirat i nakraju nisam zadovoljan kvalitetom projekta.

Eto ovo su moja iskustva ili neiskustva,pa ti sad vidi...

Molio bih nekoga iskusnog meštra tko se dobro u sve to kuži ako bi mogao predložit program koji može importirati i exportirati VOB datoteke bez suvišnih pretvaranja iz formata u format radi što kvalitetnijeg finalnog proizvoda.HVALA!!! 

ne bih baš rekao da je najbolji, ja ga osobno kotistim za 90% stvari ali u onih 10% uskače edius..što se tiče vob datoteka stvari su sljedeće:

VOB je u biti mpeg-2 video datoteka, preimenuj ekstenziju iz vob u mpeg i Premiere će ga otvoriti bez problema.."VOB tj čisti DVD" - apsolutno najveća glupost koju sam čuo, DVD-Video zapis je mpeg a vob je kao što sam već rekao upravo to!..ali naravno da će ti trebati neki od DVD mastering programa da bi napravio DVD!..npr ja koristim DVD-Lab Pro(profi program za kreiranje dvd video diskova, menija i sveg ostalog) ali isto tako koristim i Adobe Encore.

Editiranje mpeg-a bez degradacije je samo po sebi jako dobro pitanje. Npr za jednostavnije zahvate(rezanje i sl.)  će poslužiti Virtual Dub.

16 godina
neaktivan
offline
RE: Prgram za uredjenje videa

Kao sto rekoh gore Mpeg wideo wizard jako dobro barata mpeg datoeka i ne radi reenkodiranje.

16 godina
moderator
online
RE: Prgram za uredjenje videa
voluhare kaže...

Editiranje mpeg-a bez degradacije je samo po sebi jako dobro pitanje. Npr za jednostavnije zahvate(rezanje i sl.)  će poslužiti Virtual Dub.

Nece posluziti, posto Virtual Dub ne moze otvoriti MPEG2 stream (VirtualDubMod moze), a ni jedan od tih ne mogu spremiti datoteku u MPEG2 format, nego iskljucivo u AVI (VdubMod moze spremiti i u OGM te MKV, ali mu je podrska za MKV manjkava).

 

Editiranje MPEG-a bez degradacije (dakle, operacije poput izrezivanja dijelova videozapisa, eventualno spajanja) moguce je pomocu programa MPEG Streamclip, ako se dobro sjecam.

16 godina
neaktivan
offline
RE: Prgram za uredjenje videa

Mpeg video wizard to takodje radi bez degradacije. Kodira samo promjene tipa promjena formata zvuka (rekodira samo zvuk u tom slucaju) ili bacene tranzicije i sl. Takodje ima dio za kreiranje DVD sa menijima.

15 godina
neaktivan
offline
RE: Prgram za uredjenje videa
andi.cro kaže...

Ali ni on nije bezgrešan,recimo neče importirati video ts datoteku (DVD sa ifo,bup i vob segmentima) nego moraš prvo takvu datoteku demuxat sa recimo DGIndexom da dobiješ M2V (video) i wav (audio) datoteke pa tek onda posebno ih importirat u Adobe.Nepotrebna glupost od koje Adobe pati! Pa kad editiraš projekt i oš ga spremit i zapržit na DVD moraš ga pretvorit u neki od 'deset' predviđenih formata al naravno da među njima nema vob tj.čisti DVD!

Eh sad si ga nalupetao, pa nije premiere program za dvd authoring da importiraš cijeli dvd, a koliko znam niti programi za dvd authoring tako ne funkcioniraju već zahtjevaju elementarne stream-ove.  Nadalje dgindex nije primarno demuxer već video dekoder/indexer, a cijeli koncept dvd-a je krajnji format, tj. nije niti zamišljen za editiranje. Sasvim krivo shvaćaš stvari, nije to glupost Adobea. A uradak iz u premiera možeš exportirati u mpeg s npr. adobe mpeg encoderom, procoderom, cce-om, .. I dobiti ćeš elementarni strem kojeg tada možeš muxati u vob i sl.

voluhare kaže...

VOB je u biti mpeg-2 video datoteka, preimenuj ekstenziju iz vob u mpeg i Premiere će ga otvoriti bez problema.."VOB tj čisti DVD" - apsolutno najveća glupost koju sam čuo, DVD-Video zapis je mpeg a vob je kao što sam već rekao upravo to!

Vob nije mpeg2 video datoteka, to je kontejner koji sadržava datoteku kodiranu mpeg2 standardom, kao i audio, titlove. Dapače može sadržavati i više različitih video/audio datoteka i niti jedna u elementarnom obliku nema *.mpeg ekstenziju; ako pričamo o videu najčešće je to m2v. *.mpeg ili *.mpg je kontejner sličan vobu, međutim standard nije isti i ne poznaje chaptere, titlove, menije i neke vrste audia. Ako me sjećanje ne vara radi se isključivo o jednoj video datoteci unutar mpg kontejnera. Pa ovisno o sadržaju vob-a može se desiti da premiere ne otvara/otvara djelomično/griješi preimenovanu vob u mpeg datoteku..

 

Editiranje mpeg-a bez rekodiranje moguće je i u tmpgenc mpeg editoru.

 

 

14 godina
protjeran
offline
Prgram za uredjenje videa

AviDemux.

void function(char *str) {char buffer[16];strcpy(buffer,str); } void main() {char large_string[256];int i; for( i = 0; i < 255; i++) large_string[i] = 'A';function(large_string)
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: Prgram za uredjenje videa

Možete li preporučit program za spajanje videa? Dakle ako imam više fileova, da ih on samo spoji u jedan, da je brz, ne treba nikakva konverzija ni ništa. Samo spajanje.

 

Hvala

16 godina
moderator
online
RE: Prgram za uredjenje videa
Luuka kaže...

Možete li preporučit program za spajanje videa? Dakle ako imam više fileova, da ih on samo spoji u jedan, da je brz, ne treba nikakva konverzija ni ništa. Samo spajanje.

Spajanje je moguce samo ako su datoteke istog tipa i identicnih karakteristika. A listu programa si vec dobio - AviDemux, VirtualDub(Mod). Otvoris jednu videodatoteku i onda ostale nadodajes na prvu preko File > Append. Ako ti nece dopustiti spajanje, onda su datoteke vjerojatno nesto razlicitih karakteristika i bit ce potrebno rekodiranje.

 

bed kaže...
voluhare kaže...

VOB je u biti mpeg-2 video datoteka, preimenuj ekstenziju iz vob u mpeg i Premiere će ga otvoriti bez problema.."VOB tj čisti DVD" - apsolutno najveća glupost koju sam čuo, DVD-Video zapis je mpeg a vob je kao što sam već rekao upravo to!

Vob nije mpeg2 video datoteka, to je kontejner koji sadržava datoteku kodiranu mpeg2 standardom, kao i audio, titlove. Dapače može sadržavati i više različitih video/audio datoteka i niti jedna u elementarnom obliku nema *.mpeg ekstenziju; ako pričamo o videu najčešće je to m2v. *.mpeg ili *.mpg je kontejner sličan vobu, međutim standard nije isti i ne poznaje chaptere, titlove, menije i neke vrste audia.

Ne znam sto si si ti zabrijao i zbog cega ispravljas voluharea koji je dobro napisao to sto je napisao. Citat s Wikipedije:

VOB files are a very strict subset of the MPEG program stream standard. While all VOB files are MPEG program streams, not all MPEG program streams comply with the definition for a VOB file.

Poruka je uređivana zadnji put uto 9.2.2010 16:19 (mbaksa).
14 godina
neaktivan
offline
RE: Prgram za uredjenje videa
  bed kaže...
voluhare kaže...

VOB je u biti mpeg-2 video datoteka, preimenuj ekstenziju iz vob u mpeg i Premiere će ga otvoriti bez problema.."VOB tj čisti DVD" - apsolutno najveća glupost koju sam čuo, DVD-Video zapis je mpeg a vob je kao što sam već rekao upravo to!

Vob nije mpeg2 video datoteka, to je kontejner koji sadržava datoteku kodiranu mpeg2 standardom, kao i audio, titlove. Dapače može sadržavati i više različitih video/audio datoteka i niti jedna u elementarnom obliku nema *.mpeg ekstenziju; ako pričamo o videu najčešće je to m2v. *.mpeg ili *.mpg je kontejner sličan vobu, međutim standard nije isti i ne poznaje chaptere, titlove, menije i neke vrste audia.

Ne znam sto si si ti zabrijao i zbog cega ispravljas voluharea koji je dobro napisao to sto je napisao. Citat s Wikipedije:

VOB files are a very strict subset of the MPEG program stream standard. While all VOB files are MPEG program streams, not all MPEG program streams comply with the definition for a VOB file.

hvala lijepa..bilježim se sa štovanjem..btw jesi ti Marin Bakša?..ETF Osijek?..ako da onda smo kolege :)

15 godina
offline
RE: Prgram za uredjenje videa
mbaksa kaže...
Luuka kaže...

Možete li preporučit program za spajanje videa? Dakle ako imam više fileova, da ih on samo spoji u jedan, da je brz, ne treba nikakva konverzija ni ništa. Samo spajanje.

Spajanje je moguce samo ako su datoteke istog tipa i identicnih karakteristika. A listu programa si vec dobio - AviDemux, VirtualDub(Mod). Otvoris jednu videodatoteku i onda ostale nadodajes na prvu preko File > Append. Ako ti nece dopustiti spajanje, onda su datoteke vjerojatno nesto razlicitih karakteristika i bit ce potrebno rekodiranje.

A koje formate preporučaš da stavim video i audio kad encodira (ili šta već) ? Jer su veći fileovi koje spajam pa da ne gubim vrijeme bezveze isprobavajući. Hvala još jednom :D

15 godina
neaktivan
offline
RE: Prgram za uredjenje videa
mbaksa kaže...

Ne znam sto si si ti zabrijao i zbog cega ispravljas voluharea koji je dobro napisao to sto je napisao. Citat s Wikipedije:

VOB files are a very strict subset of the MPEG program stream standard. While all VOB files are MPEG program streams, not all MPEG program streams comply with the definition for a VOB file.

Ništa nisam zabrijao, sve sam točno rekao..

Nekako preskačeš dijelove u čitanju, pa i u ovom linku koji si dao; evo citiram da se ne mučiš;

 

A VOB file (Video Object) is a container format in DVD-Video media. VOB can contain video, audio, subtitle and menu contents multiplexed together into a stream form. VOB is based on the MPEG program stream format, but with additional limitations and specifications in the private streams.

 

Pa kao što rekoh, kad vob ima informacije u sebi koje mpeg po standardu ne može imati, premiere ga neće otvarati kao mpeg file i upravo zato ispravljam voluharea. A da je tome tako, možeš isprobati i sam pa preimenovati VIDEO_TS.vob ili VTS_xx_0(1/2/3..).vob u *.mpg i otvoriti u premieru. Ili da se ne mučiš, napravio sam to ja, a napravio sam to i x puta prije pa znam.. Premiere će ispravno pročitati prvi vob id, a ostale će zanemariti.

ovo je Premiere shvatio, prvi stream u vob-u ovo je Premiere shvatio, prvi stream u vob-u
to je taj stream u vob-u to je taj stream u vob-u
vidi koliko ih je još, 24 komada za koje premiere pojima nema.. vidi koliko ih je još, 24 komada za koje premiere pojima nema..
16 godina
moderator
online
RE: Prgram za uredjenje videa
voluhare kaže...

hvala lijepa..bilježim se sa štovanjem..btw jesi ti Marin Bakša?..ETF Osijek?..ako da onda smo kolege :)

A eto, cini se da nismo kolege po faksu... Nisam taj - ne zovem se tako - ime i prezime mi pisu u profilu. Namigiva Trenutno izvanredno studiram Multimediju, oblikovanje i primjenu na Velvu u Varazdinu.

 

Luuka kaže...
mbaksa kaže...
Luuka kaže...

Možete li preporučit program za spajanje videa? Dakle ako imam više fileova, da ih on samo spoji u jedan, da je brz, ne treba nikakva konverzija ni ništa. Samo spajanje.

Spajanje je moguce samo ako su datoteke istog tipa i identicnih karakteristika. A listu programa si vec dobio - AviDemux, VirtualDub(Mod). Otvoris jednu videodatoteku i onda ostale nadodajes na prvu preko File > Append. Ako ti nece dopustiti spajanje, onda su datoteke vjerojatno nesto razlicitih karakteristika i bit ce potrebno rekodiranje.

A koje formate preporučaš da stavim video i audio kad encodira (ili šta već) ? Jer su veći fileovi koje spajam pa da ne gubim vrijeme bezveze isprobavajući. Hvala još jednom :D

S AVI-jem kao kontejnerom si siguran, a s kodekima si najsigurniji s kombinacijom kodeka Xvid + MP3. Za najbolju kvalitetu mozes koristiti H.264 i AC3, ali onda mozes imati problema s nekompatibilnosti - recimo samostalni DVD/DivX playeri mozda nece htjeti reproducirati.

 

Pa eto, ako hoces ici na sigurno, bez da moras isprobavati, to su ti Xvid i MP3 u AVI datoteci.

 

 

bed kaže...
A VOB file (Video Object) is a container format in DVD-Video media. VOB can contain video, audio, subtitle and menu contents multiplexed together into a stream form. VOB is based on the MPEG program stream format, but with additional limitations and specifications in the private streams.

Tu pise (kao sto i sam vidis), da VOB ima dodatna ogranicenja u streamovima (znaci da datoteke ne mogu biti tako "sarolike" u pogledu rezolucije, frameratea, bitratea i drugih stvari kao MPEG vulgaris, da se tako izrazim - ovo ti jasno govori da je VOB podskup MPEG-a - da je VOB ograniceni MPEG), a dodatne specifikacije u streamovima su tu, pretpostavljam, jer su potrebne za normalnu reprodukciju DVD-Video sadrzaja (ne pise sto se tocno misli pod tim - pretpostavljam oznake za titlove i sl., koje nisu standardizirane za MPEG) - no to ne znaci da to nije sukladno s MPEG standardom.

 

Pogresno si shvatio neke stvari - imas reference za tu recenicu na Wikipedijij ([3] i [4]) pa si pogledaj sto ti pise na njima. Ulovio si se tu za jednu nespretno napisanu recenicu, koja se referencira na stranice na kojima jasno i nedvosmisleno pise da je svaki VOB ujedno i MPEG, odnosno da je VOG strogo oblikovani i ograniceni MPEG.

 

bed kaže...

Pa kao što rekoh, kad vob ima informacije u sebi koje mpeg po standardu ne može imati, premiere ga neće otvarati kao mpeg file i upravo zato ispravljam voluharea. A da je tome tako, možeš isprobati i sam pa preimenovati VIDEO_TS.vob ili VTS_xx_0(1/2/3..).vob u *.mpg i otvoriti u premieru. Ili da se ne mučiš, napravio sam to ja, a napravio sam to i x puta prije pa znam.. Premiere će ispravno pročitati prvi vob id, a ostale će zanemariti.

"MPEG standard" (o cemu tocno ti pricas kad govoris o "MPEG standardu"?) omogucava ono sto je zapisano u VOB-u. Druga je stvar sto Premiere ili drugi programi uzimaju samo prvi ili koji vec stream iz VOB-a, jer ocekuju da ces ih nahraniti samo s datotekama koje imaju jedan video i jedan audiostream. To ne mijenja cinjenicu da je svaki VOB ujedno i MPEG, kao sto pise na onome sto sam citirao.

15 godina
neaktivan
offline
RE: Prgram za uredjenje videa
mbaksa kaže...

Tu pise (kao sto i sam vidis), da VOB ima dodatna ogranicenja u streamovima (znaci da datoteke ne mogu biti tako "sarolike" u pogledu rezolucije, frameratea, bitratea i drugih stvari kao MPEG vulgaris, da se tako izrazim - ovo ti jasno govori da je VOB podskup MPEG-a - da je VOB ograniceni MPEG), a dodatne specifikacije u streamovima su tu, pretpostavljam, jer su potrebne za normalnu reprodukciju DVD-Video sadrzaja (ne pise sto se tocno misli pod tim - pretpostavljam oznake za titlove i sl., koje nisu standardizirane za MPEG) - no to ne znaci da to nije sukladno s MPEG standardom.

 

Pogresno si shvatio neke stvari - imas reference za tu recenicu na Wikipedijij ([3] i [4]) pa si pogledaj sto ti pise na njima. Ulovio si se tu za jednu nespretno napisanu recenicu, koja se referencira na stranice na kojima jasno i nedvosmisleno pise da je svaki VOB ujedno i MPEG, odnosno da je VOG strogo oblikovani i ograniceni MPEG.

Ako me sjećanje ne vara već smo jednom vodili sličnu raspravu samo su drugi formati bili u igri. Vidim da ne shvaćaš pojmove; mpeg je vrsta audio i video kompresije, ako govorimo o mpeg2 konkretno, radi se o iso/iec 13818 (1-11) gdje je standard video kompresije definiran u dijelu 2, pa je standard poznatiji kao iso/iec 13818-2 ili itu-t rec. h.262. U istom dokumentu definirani su i kontejneri za datoteke komprimirane mpeg2 standardom i zovu se mpeg transport, mpeg program i mpeg system stream. Takvi kontejneri mogu sadržavati i audio komprimiran drugim kodekom. Vob je kontejner baziran na mpeg system stream kontejneru, ali nije isti već ima razlika što sam već spomenuo; chapteri, meni-ji, titlovi,.. A videodatoteke komprimirane mpeg2 standardom možeš muxati i u druge kontejnere, npr. mp4, avi, .. I kako bi ti nazvao *.avi koji sadrži video kodiran mpeg2 standardom? Mpeg-om? Zašto to onda radiš s vob-om?

 

Dakle sad kad smo razjasnili da je vob, ts (transport stream) i ps (program stream) kontejner koji sadržava video datoteku komprimiranu mpeg2 standardom, a ista se može nalaziti i u drugim kontejnerima, možemo na razliku vob-a i mpeg system streama. Ja nisam niti rekao da nešto nije sukladno mpeg2 standardu, vob samo iskorištava činjenicu da je standardom omogućeno korištenje private data/streama, pa su izvukli svoj 'standard' koji se koristi za dodatne sadržaje koje sam mpeg2 u standardu nema. I kad takvu datoteku s dodatnim sadržajem jednostavno preimenuješ u *.mpg, dobiti ćeš upravo ono što sam u prijašnjim postovima naveo, nekompatibilnost, tj, loše/krivo/djelomično čitanje takve datoteke. I šta sam krivo rekao??

mbaksa kaže...

"MPEG standard" (o cemu tocno ti pricas kad govoris o "MPEG standardu"?) omogucava ono sto je zapisano u VOB-u. Druga je stvar sto Premiere ili drugi programi uzimaju samo prvi ili koji vec stream iz VOB-a, jer ocekuju da ces ih nahraniti samo s datotekama koje imaju jedan video i jedan audiostream. To ne mijenja cinjenicu da je svaki VOB ujedno i MPEG, kao sto pise na onome sto sam citirao.

Mpeg2 standard oliti iso 13818, od 1-11. Činjenica je da je vob nastao na temelju mpeg2 standarda, ali postoje razlike, tj. podržane opcije koje jedan ili drugi kontejner podržavaju. I upravo radi tih razlika Premiere neće shvatiti kontejner kako treba, već će uzeti prvi stream u kontejneru. I ne, nije svaki vob mpeg, već svaki vob sadrži datoteku kodiranu mpeg2 kompresijom..

 

16 godina
moderator
online
RE: Prgram za uredjenje videa

To sto VOB iskoristava prosirenja koja su omogucena MPEG program streamom to ne znaci da VOB datoteka nije MPEG program stream datoteka. A to sto Premiere iz MPEG PS-a zna procitati samo jedan video i audio stream - to je stvar Premierea i njegovog demultipleksera/splittera, a ne VOB-a kao takvog. Ne znam za novu verziju, no starija verzija Premierea nije mogla otvarati MPG/VOB datoteke s AC3 streamom - no, ako si prekopirao AC3 plug-in iz Premiere Elements, i Premiere je automatski dobio mogucnost otvaranja VOB-ova i MPEG datoteka s AC3 streamovima.

 

Napisao si:

*.mpeg ili *.mpg je kontejner sličan vobu, međutim standard nije isti i ne poznaje chaptere, titlove, menije i neke vrste audia.

 

Ne kuzim kakav je to tu komentar "standard nije isti" - sto ti to uopce znaci? Imas MPEG standard i imas VOB standard, koji je podskup MPEG standarda. VOB u pogledu strukture datoteke ne izlazi iz okvira definiranog MPEG standardom. Sva prosirenja (titlovi i sl.) su dozvoljena MPEG (PS) standardom.

 

Ako se opet kacis na "VOB je u biti mpeg-2 video datoteka" shvati da svi ljudi osim tebe u svakodnevnom govoru pod pojmom "video datoteka" smatraju datoteku koja ima video i audio komponentu - pa kad vidis da je netko napisao "video datoteka", sjeti se da je pod tim mislio na "audio-video datoteku" ili datoteku koja sadrzava video i zvuk.

15 godina
neaktivan
offline
RE: Prgram za uredjenje videa

Pozdrav decki,

 

ovim postom ne zelim nikoga ocrniti vec samo pomoci razumijevanju raznih termina glede sadrzaja DVD-a. DVD authoringom se bavim jos odkad je prazan dvd-r medij kostao 100kn, a kod nas se je jedino dao nabaviti preko Apple ovlaštenog distributera. Ne cu puno o Adobeu i sl. jer se tu bas i nisam previse doma, ali cu za zato usporedbu komentirat kako to sve ide na macOS Pro prgramima iako smatram da su stvari vrlo slicne i u Win svijetu. Prvo bi napomenuo da decko pod nickom BED po meni najvise kuzi problematiku oko VOB datoteka i MPEG streamova opcenito. Necu puno o specifikacijama i detaljima vec cu zdravoseljackim nacinom pokusat objasnit sto sam ja naucio o podatkovnoj strukturi DVDa, rastavljanju i sastavljanju istog. Komentiranje nemogucnosti Premiera da cita VOB datoteke je iz moje perspektive smijesno, ali sam svijestan (kao i koderi koji pisu programe) da danas ljudi inzistiraju na "idiot" postupcima (odtuda naziv i "idiot" fotić jer sve odrađuje sam, fokus, balans, osjetljivost...bla, bla) koji bi im omogucili da apsolutno sve pretvaraju u svašta ovisno o njihovim idejama, a sasvim neovisno o stvarnim mogucnostima ili nemogucnostima, tj. problemima i razlikama u standardima. Kao i svaki drugi NL editing softver (koji po definiciji teži ka Pro alatu, a ne idiot alatu) tako i Adobe sluzi najprije za editiranje i manipulaciju video streama i streamova polozenih u TimeLine, a  tek kasnije za sve ostalo. VOB datoteka je najprije produkt muxera tj. nekog DVD authoring programa koji manipulira sa gotovim audio, video, photo, titl...elementima (na eng. assets). Ti fajlovi da bi bili uopce uporabljivi moraju zadovoljavat odredjene okvire formata i karakteristike tih formata. REcimo format tipa mpeg2 je (naravno) podržan, ali karakteristike tipa rezolucije, standard, bitrate i sl. također moraju zadovoljavat. Zato neki enkoderi uz video stream isporucuju i metadata file-ove koje DVD authoring programi prepoznaju kao referentne i pri importiranju asseta ili build-anju DVDa koriste za preskakanje provjere kompatibilnosti (ispravnosti) svih unjetih elemenata (asseta). VOB kao rezultat "muxiranja" tj. više build-anja iliti kreiranja DVD-a jest datoteka koja nije sama po sebi iskljucivo mpeg stream. Ona po definiciji od videa sadrži (to je "kontejner" fajl jer je u njega nabacano više elemenata tipa video, audio, titl) iskljucivo mpeg stream-ove, ali tu su još i audio streamovi i titl fileovi). Ako to netkome nesto olaksava svaki VOB iskljucivo sadrzi audio, video, titl streamove (assete) istih formata. To znaci da u VOBu od audia ako je AC3 kodiran zvuk tada su svi audio streamovi u AC3-u, titlovi ako su u SRTu tada svi moraju biti .srt (ne bi vjerovali, ali ima i .txt titlova). Dakle, u jednom VOB fileu (kontejneru) mogu biti pojedinacni zapisi za nekoliko MPEG streamova, audio streamova i tilova. Ono sto prvo zadaje probleme nekom NL editoru jest ne kako procitat streamove vec kako ih logicki objasnit. U VOBu svi streamovi ne moraju biti istih duljina, a njihovo ponasanje objasnjeni su u .BUP i .IFO fajlovima koji su sastavni dio VIDEO_TS foldera za DVD VIDEO. DVD AUDIO koristi AUDIO_TS folder. Zasto ne moraju svi streamovi bit istih duljina!? Pa iz razloga sto su neki video streamovi recimo samo ANGLE-ovi tj. omogucuju onome tko gleda DVD da u tom trenutku prebaci na drugi kut (video stream) gledanja i uz isti "time code" po opciji gledanje se moze prebaciti na drugi/treci... video stream. Stoga nije potrebno da drugi...treci...video stream bude iste duljine kao i "main movie" stream. Isto to vrijedi i za audio gdje samo na nekim djelovima moze biti audio za drugi jezik, za komentare i sl. S time da AC3 audio također moze, a i ne mora biti kodiran u vise kanala osim lijevog i desnog (stereo). recimo za 6ch audio (surround) i sl. Ali ne mora nuzno svaki AC3 biti isto kodiran. I sto sada kada neki "mudrac" zeli silom ("force" termin postoji i u editiranju kada se nesto ne izvrsava nativno vec se izvrsava u "force" mode-u) preskocit demuxiranje i naredit editoru videa da prihvati takav kontejner fajl, pa sranje. :) Kamo da editor pobaca na timeline sve te streamove, u kojem obliku, kakvih naziva...bla, bla, bla....Nastao bi kaos! Ajde jos nekako ako je timeline lock-an ili prazan. Ali sto kada u projektu na timelineu vec postoji nekoliko audio/video streamova, key indexa, chapter indexa, kamo sa svim podacima i kako na timeline iz nekakvog VOB-a. I naravno, kako manipulirat istima kada je mpeg stream kompresija koja je nestandardna za editing. Sto znaci da ikao ce ga editor prepoznat kao korisan i citljiv format ne znaci da ce ga bez internog rendanja moc smjestit na timeline, a ako i hoce nece mu dat real preview ili dopustit manipulaciju (filetri, prijelazi, rezuckanje...bla, bla). Pa ipak, zbog teznje da svi gutaju sve (a formata je vec xy) NL editori se i sa takvim stvarima bore jer ipak ce "nekad netko" na nekakvom forumu rec kako je Adobe bezveze jer nece citat VOB. S time da morate znati da na netu ima takodjer XY ne profi programcica iliti alata koji "forsanjem" il spajaju razne MPEG streamove, rezu ih, asinkroniziraju video/audio i sl. stvari, neki od njih uspješno ili manje uspješno, a sve s namjerom da se koraci preskoce, pojednostave tj. "idiotiziraju". VOB rastavljat je moguce i to se vrlo elegantno radi i vrlo je korisno za daljnje koristenje njegovih elemenata. VOB NIJE MOGUCE forsirat i punit pjesice, a da to ne radi neki muxer, bulider za kreiranje DVDa. Znam da svega ima i svima svesta pada na pamet, ali to je kao da kucu ides gradit od krova, a ne temelja. To u konacnosti za ispravno reproduciranje DVD-a ne koristi. I VOB nije cisti DVD. Istina je da ga masu programa tj. playera cita kao zaseban stream i uspjesno se nosi sa njime, ali to nije DVD. U nekom VOBu mogu se nalazit samo streamovi koji predstavljaju video DVD menija i svih ostalih podmenija, prijelaza medju menijima ili pak menija i videio streamova. Neki VOB ovi mogu biti preMovie tj. stream koji ce se odvrtit pri startanju (play-anju) DVDa dok jos nije ni dosao do glavnog menija. Neki VOBovi mogu sadrzat samo foto fajl ili video koji ce se vrtit kada se na playeru pritisne tipka za pauzu. Svašta VOB moze predstavljat, a neke se stavri u praksi gotovo i nenkoriste, a neke da.

Dakle, VOB se moze zasebno kao fajl i play-at, i demuxirat, ali tesko i gotovo nemoguce koristit za editing. Logicno je da force-anjem Adobe moze progutat taj VOB kao jedan video stream i nekamo ga smjestit, ali to nema smisla, a nerjetko nema ni rezultata jer ce po nekakvom logicnom sljedu (algoritmu) prepoznat mozda main move i audio stream, te ga takvog nekako smjestit na timeline. S time da NL editori tesko barataju sa AC3-om,a  da ne kazem da podrzavaju samo stereo audio streamove. U prijevodu: podrzavaju vise audio streamova, ali ne u vise kanala.  Za sve ostalo se koriste drugi programi i za kodiranje i za dekodiranje. E da, i MPEG stream je samo video koji sadrži "time code" info i "time code brak" informaciju (čitaj chapter index). Stoga neki programi poput MPEGStremclip-a pri demuxiranju streamova iz VOBa  zahtjevaju da se poprave ("fix" time code breaks = ispeglaju) "time code" informacije kako ne bi konacni neki format bio aut of sync. Pogotovo ako se video trima i sl. (uzima samo dio streamova iz VOBa). Dakle, VOB se ne moze exportirati, kodirati (dobiti) kao fajl niti iz nekog editora, playera i sl. Samo kao produkt buildanja DVD projekta.

Ja osobno puno koristim MPEGStreamclip jer fino demuxira VOB na njegove nativne sastavne djelove. Tj. izvadim si van sto i kako hocu. Dvije su primjene. Prva je za vadjenje i iskoristavanje streamova VOBova za direktan authoring nekog novog DVDa gjde se streamovi mogu uzet u cijelosti ili se trimat na potreban dio. Kada se uzimaju u cijelosti MPEGStreamclip je u stanju povezat audio/video i iz vise VOBova ako ustanovi da se stream nastavlja kroz vise njih u VIDEO_TS folederu. Druga primjena je da se audio/video ili titl streamovi iz VOBa zelje dalje koristiti za editiranje i sl. Tada je opet najbolje mozda rastavit VOB na njegove streamove (sadrzaj) te njima zasebno manipulirat u nekom editoru ili pak vec MPEGStreamclip-om odredjeni stream exportiart/konvertirat u zadovoljavajuci AV format. S time da tada treba znat sto i kako se moze jer se pri takvom postupku nerjetko mjenjaju karakteristike (format) AV streama. Treba pazit na rezoluciju SD/HD, na odnos pixela,  na kvalitetu konverzije (najcesce u "%", na PAL/NTSC, 16:9/4:3, fps, interlaced/deinterlaced, boje...i da ne nabrajam ostalih sitnica, filtera i sl. Inace, MPEG, dal je m2v (mpeg2), mpeg1 (ima i toga na dvd-ima, a obicno se koristi za dodatne sadrzaje kada kvaliteta slike ne mora biti toliko dobra, a zeli se odrzat nisko zauzimanje diska) NIJE format koji je pogodan EDITIRANJU. MPEG je visoka i slozena kompresija koja na videu stvara artefakt (mrezicu). m2v koji ovisno o kvaliteti i stupnju (bitrate) kompresije cak i pri najboljoj konverziji u FULL DV format koji je najcesca postavka za timeline nekog NL editora (bilo u HD ili SD rezolucijama) ostavlja artefakt. No takav video ne gubi od izvorne kvalitete iz VOB-a. Tek novim (nanovo ili opetovnim) kodiranjem natrag u m2v (MPEG2) gubi se na slici,a to se kaze da se gubi na "generaciji slike". Kvalitetnim izvornim m2v-om i kvalitetnim kodiranjem nazad u m2v to gubljenje na generaciji moze subjektivno ostat neprimjetnim. Naravno, takav video stream moze se direktno ili indirektno (nakon editiranja) kodirat u XY drugih formata (najcesce divix) ovisno o zeljama i postavkama. A gubici mogu biti primjetniji ili gotovo neprimjetni (pogotovo ako se skida rezolucija slike). 

Sada cu malo o MPEG2 jer se on najcesce nalazi u VOBovima i koristi za izradu DVDa. Da napomenem da i od m2v streama do m2v streama ima razlika kao nebo i zemlja. Naravno necu tu medju njima niti spominjat opet "force-ane" formate između 4:3/16:9, PAL/NTSC-a, raznih fps-a i sl. kreature vec medju "standardiziranim" postavkama koje se odnose na bitrate i sl. Ne znaci nuzno ako oba m2v imaju isti bitrate da ce slika biti ista. Nerjetko se i sam zapanjim kad demuxiram neki VOB od original DVDa i naidjem na m2v  stream avrg. bitrate-a 3.5 Mbps, a slika ludilo. A ja ga kodiram na 6 Mbps da bi  slika bila slicna. Stvar je u tome da od enkodera do enkodera postoje velike razlike. Opet, neki idijot programi koriste samo osnovne postavke pa iskljucuju mogucnost naprednijih opcija i time ogranicavaju mogucnost boljeg rezultata, a ima obrnutih primjera gdje neki enkoderi sa dodatnim opcijama doslovce "useru" rezultat, rade dropove (progutaju frameove) ili "sjebu" duljine videa i audia pa sve bude "out of sync" i sl. U filmskoj industriji se koriste enkoderi za m2v koji imaju slozenije, nprednije algoritme za kodiranje, video se mapira i rade se scannovi na n-tu da bi se vidjelo gdje su scene od akcije, u kojim frameovima se mijesa puno boja, gdje malo i sl. I koristi se prosjecni (avg) bitrate model gdje u nekim scenama moze skocit i do 8, a negdje past i ispod prosjeka, a da ukupno u prosjeku bitrate bude samo 4 Mbps. I naravno takvo kodiranje onda traje i traje,a i koriste se brzi strojevi, kartice. Inace, i hardverski enkoderi (kartice) isto koriste neki softw. algoritam, ali on u sprezi sa posebnim porcesorom jako ubrzava cijelu porceduru tako da postoje i real-time encoderi. Uz danasnju brzinu porc. i softwerski su sasvim brzi, a i mogu biti jako kvalitetni. Kod kodiranja treba pazit na postavke max. bitratea jer kompjuteri jos mogu, ali neki linijski DVD playeri citaju do odredjene visine Mbps zbog jacine procesora koji cita/konvertira MPEG stream za TV. U praksi to znaci da ako se koristi avrg. bitrate on bi trebao ovisno o duljini videa (kolicini materijala na DVDu ili velicini DVD medija SL/DL) biti max do nekih 6Mbps a najmanje do nekih 3.5 Mbos da bi slika bilamgledljiva. Na 3.5 Mbps se da gledat video ako nije bas da se non-stop desava neka akcija i ako je kvalitetan enkoder. Izbliza ce se jos kuzit pojacani artefakt kodiranja slike (subjektivno: zrnca ili mrezica preko slike ako se zrnca pomicu u skupini), ali na normalnoj udaljenosti od TVa slika bi trebala biti gledljiva. Isto kao i kad nam MaxTV kad salje plasticnu slilku jer supstaju bitrate zbog "jadne im" brzine, al na nekoj udaljenosti od TVa mi to ipak mozemo prozvakat. Naravno oni korste jos jacu kompresiju od m2v-a (mp4). Isto tako treba napomenut da se bitrate od videa i audija zbraja. Pa tako ako on predje neki gornji limit onda DVD player nece citati, a nerjetko odmah DVD authoring program javi da je "bitrate to high" ili sl. A neki enkoderi uz fajl, kako sam vec i gore napisao, odmah daju metadata fajl ili pharsnig info file pomocu kojega program za izradu DVDa odmah vidi da je sve ok. To se naravno ne odnosi na subjektivnu kvalitetu slike. 

I sada na kraju. Posto su MPEG, MPEG2, isto kao i divix i svi ostali poznati i manjepoznati derivati MPEG4 formata iskljucivo manje ili vise zahtjevnije kompresije vidoe streamova oni nisu pogodni za editiranje te se u praksi niti ne koriste za to osim u nuzdi. Zbog Xy razloga koderi su morali omogucit ljudima da u Premiere, Avid, FinalCut, Pinacel...i sl. NL Editore mogu upucat sve zive formate. Neki se cak i dice time kako zvacu svu silu tog smeca (koliko zbog marketinga i konkurencije toliko bas i zbog ovakvih postova na forumima), a rezultai i porblemi koji pri tome nastaju su svakakvi. Zato treba razumjet logiku raznih formata, fajlova i sl. A tada je sve puno jednostavnije. A bas zbog te zelje da se iz jednog DVDa ili bilo kojeg drugog izvora odmah napravi (jednim klikom) filmic za iPod, youtube...ljudi preskacu to znanje o formatima i karakteristikama slike. Tako ne treba zaboraviti da kada se u nekom NL editoru pojavi mpeg2 video u nekom "kanalu" taj editor ga automatski mora prezvakat u format tj. seting timelinea. Dal je dovoljno jak da preview ide realtime pa ga prekodirava tek pri exportiranju cijelog projekta iz timelinea u neki video format ili ce bit potrebno kakvo instant rendanje to je pitanje i hardvera i softvera. Ali iz iskustva ikakvo dodavanje prijelaza medju takvim videima, dodavanja filetra, korekcije boja i sl. radnje ce zahtjevat da se (ako en svi) barem određeni djelovi "timeline-a" rendaju (izracunavaju) ili u pozadini ili naredbom. A da se nakon takvih radnji, editiranja slike i zvuka ide nazad "exportirat" cijela stvar u neki VOB nema nikakvog smisla niti funkcije jer VOB-ove kreiraju potpuno drugi porgrami. Jedan DVD od takvih VOBova niti bi bio gledljiv niti ista. A sam VOB po sebi, iako je gledljiv u nekim playerima (govorim o playerima na kompu), nema nekog  smisla jer on sam nije DVD nit ce ikada biti.

Zato pazite sto, kako kodirate, za sto vam treba i u sto to mislite jos pretvarati jer svi ti audio/video formati  su neke kompresije. Neke su bolje neke losije (ovisno za sto), neke su pogodne za editiranje, a neke ne. I full DV je kompresija (nije RAW video), ali ona sadrzava toliko info. da je moguce radit fine stvari u editorima. MPEG1 (stari vcd, pa svcd..iako i to moze uci u VOB po def.), MPEG2, MPEG4...to su jako kompresirani podaci, oni su objektivno izgubili puno na informaciji (kako i ne bi kad 2h iz PAL SD fullDV-a koji zauzimju nekih 24gb prostora na disku ljudi u divixu smanje na 20x manje podataka), ali subjektivno mogu biti slicno gledljivi. naravno, cim je veci bitrate ta kompresija je manja pa podataka ima vise, a i ovisno o svemu tome playeri moraju biti napredniji da te podatke/algoritme kvalitetno dekodiraju i reporduciraju.

Nadam se da nisam bio dosadan i da sam na razumljiv nacin uspio malo docarati sto znaci VOB, a sto m2v i sve ostalo pa sve to mozda nekome i pomogne da od nekog porgrama ne ocekuje cuda! Pozdrav! :)

16 godina
moderator
online
RE: Prgram za uredjenje videa

Lijep post - samo par komentara. Prvo - tvoj post ne mijenja ono sto sam napisao - da je VOB i dalje MPEG PS datoteka i program koji moze otvoriti MPEG PS datoteku, isto tako ce otvoriti i VOB datoteku. Na kraju krajeva, ako VOB datoteka sadrzava samo jedan video i jedan audio stream - koja je onda razlika izmedju te i izmedju neke druge MPEG PS datoteke? Nema je. Namigiva

 

Sad, zbog cega bi netko bacao VOB u Premiere? Sto ljudi, sto cudi. Uvijek ce se naci neki razlozi, recimo netko mozda radi nekakav filmic za koji ima sav ili dio materjiala na DVD-u. Ako mu treba samo defaultni kut (ili ako VOB ima samo jedan videostream), i ako je slicna situacija s audiostreamom, ne vidim nekog razloga zasto to ne bi ucinio - zasto da ide to sve prvo prekodiravat u neki format pogodniji za montazu (koji? DV?) - samo ce gubiti vrijeme, potrositi daleko vise prostora na tvrdom disku (i time mozebitno nepotrebno opterecivati racunalo i usporiti montazu, jer treba procitati mnogo vise podataka s diska) i mozda jos sniziti kvalitetu slike.

 

Da je Adobeu stalo do uvodjenja VOB-ova u Premiere, onda bi napravili i odgovarajucu podrsku - omogucili ti da odaberes koje streamove ce Premiere importirati. Ovako Premiere ni ne podrzava datoteke s nastavkom VOB, ali ako ih preimenujes u MPG, stvar prolazi, jer Premiere podrzava MPEG PS, a VOB datoteke su upravo to.

 

Na kraju krajeva, doslo je vrijeme da se odmaknemo od DV-a, pa cak i od MPEG2 - AVCHD je pred vratima i uskoro ce programi za montazu pod normalno i uobicajeno koristiti AVCHD sadrzaj, kao sto danas valjda jos uvijek prevladava (mini)DV. Stoga ni ne kuzim komentare o "nuznosti renderiranja" - danasnji kompjuteri bez problema reproduciraju tranziciju izmedju dva MPEG2 videozapisa, bez potrebe za renderiranjem. A i sto kad bi postojala potreba za renderiranjem? To ionako napravis jednom kad postavis ili promijenis tranziciju i onda ti reprodukcija montiranog filmica tece glatko. Pa to je danas normalni dio videomontaze, pogotovo ako radis zahtjevne korekcije boja i druge efekte, a nemas ultrabrzo racunalo. S AVCHD-om ce u ovom trenutku valjda biti nuzan, dok prosjecni kompjuter ne postane dovoljno brz da ce i to odradjivati u realnom vremenu.

 

E, da - SRT subtitlovi ne postoje u VOB-u. SRT su tekstualni subtitlovi i prilikom izrade DVD-a iz njih se rade posebni titlovi u obliku bitmapa i obicno spremaju u datoteke s nastavkom .SUP.

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 19.2.2010 16:18 (mbaksa).
15 godina
neaktivan
offline
RE: Prgram za uredjenje videa

hej...

 

...ja kao prvo ne znam na sto mislis pod MPEG PS datotekom. Ne znam cemu forsiranje da je VOB isto kao i MPEG stream kada nije. Po meni se da je A = B dokazuje samo na jedan nacin, a to je da dokazes kako je B=A.  Tada mozes reci da je A i B ista stvar. Dakle, VOB moze sacinjavati samo jedan MPEG stream, ali on ujedno uvijek sa sobom vuce  barem jedan audio stream. bdw. MPEG2 fajl je samo video stream i kak onda mozes reci da je on isto sto i VOB. Po toj analogiji bi svi mogli reci da je i AC3 VOB, i .aiff moze onda biti VOB jer u VOB-u ne mora biti nuzno kompremirani audio. A i u VOBu moze biti samo jedan MPEG video stream i vise audio streamova pa bi netko bas mogao reci da je VOB isto sto i neki audio stream. VOB je konteiner fail i postoji tu iskljucivo radi dogovorenog DVD standarda koji dozvoljava da se uz jedan TRACK nalazi vise audio/video/titl streamova.

To sto kazes da ce uvijek netko zeljeti neki dio videa ili audia iz VOBa iskoristiti za montazu to mi je sasvim jasno. Takva praksa je u montazi  zapravo i jako uobicajna. Svi mi nesto zelimo skinuti, ukrasti, bla, bla...Ali to se radi demuxiranjem, posebnim alatom koji omogucava da se po zelji izdvoji pojedini stream iz jednog ili vise VOB-ova. I taj postupak se izvodi iskljucivo tako da se exportira video u zeljeni format koji pogoduje projektu za montazu. Dal u programima tipa afteri, motion koji su za kompozicije ili u NL editoru ili sl. A opet ako se zeli prepakirati DVD ili u cjelosti/originalu iskoristiti neki stream za neki drugi DVD tada se samo VOB demuxira i dobiveni izvorni stream se iskoristi za BUILD nekog novog DVDa. Ovdje nema nikakvih gubiatka i stream ostaje onakakv kakav je i bio na DVDu iz kojeg se uzima.

Adobeu nije stalo do uvođenja VOB-ova isto kao i svim ostalim editorima jer je to neprovedivo. Danas editori dozvoljavaj drag-n-drop postavljanje streamova una timeline i to je ok za poznate i kompatibilne formate. I tu se iskljucivo radi o jednom poznatom video streamu. Postoje i mogucnosti da se iz nekog drugog programa projekt file drag-a na timeline i on se također ponaša kao jedan stream. Recimo kompatibilnost između projekt fileo-va Motiona, LiveType-a i sl. sa FinalCutom kod Maca. Slicno sada funkcionira i između aftera i adobea, a sve u svrhu da se izbjegne korak eksportiranja videa te nanovog importiranja na timeline drugog programa. Ali takvi fajlovi se opet ponasaju kao 1 AV stream. Stoga bi bilo nemoguce ispravno polozit VOB na timeline ako bi on sadrzavao vise AV streamova razlicitog time code-a, a analogno tome ne bi nikako mogao baratati visekanalnim audio podacima jer NL editori to ne podrzavaju. Samo cekam da se jednoga dana netko ne sjeti isto tako (analogno tome) povuc cijeli VIDEO_TS folder na timeline nekog editora. To je mjesanje krusaka i jabuka, a sad predpostavljat da vecina VOB-ova ima samo 1 video stream i 1 audio stream koji nuzno mora biti samo stereo ili mono da bi mogao bezgresno na timeline bi  za bilo koji editor bilo samoubilacki. Forsirat neke takve radnje je ocito moguce, ali i sam vidis koji su rezultati. A kako vidis postoji veliki razlog zasto je tako.

Sto se tice editiranja MPEG2 i slicnih MPEG-ova! To nije moguce. Tj. je, ali samo na jedan jedini nacin. Niti u jednom editoru ne postoji setting za timeline (edit) da bude MPEG2, MPEG4 ili slicno. Odavno bi onda i divixe svi direktno editirali, rezuckali, spajali, keljili prijelaze među njima i sl. To NE POSTOJI! Tj. editori s obzirom na karakteristike takvih streamova ( a to su rezolucije, fps i sl.) dozvoljavaju da se oni poloze na timeline. Pri svakom daljnjem manipuliranju takvog streama sa ostalim streamovima u projektu sva izracunavanja efekata, filtera, prijelaza odvijaju se po postavkama timeline-a (editinga) i nema mijesanja. Ako je projekt DV PAL onda se zna koje su karakteristike takvog formata i sve se odvija po tom algoritmu. To sto su kompovi jako brzi, sto dozvoljavaju real-time preview takvih dodianih efekata/prijelaza to je drugo, ali oni to sve racunaju i na kraju se takav projekat opet exportira u nesto. Sto moze, a i ne mora biti (recimo) mpeg2.

NIJE vrijeme da se odmaknemo i da pređemo na AVCHD i slicne derivate visokokompresiranih video streamova. AVCHD su izmislili proizvođaci da bi mogli najjednostavnije pohranit cim vise videa u svoje kamerice sa tvrdim tj. flash diskovima. Nigdje niti u profi audio montazi ljudi jos dan-danas ne obrađuju mp3 datoteke iako su jako popularne. Tako da se nikada niti u video montazi nece koristiti mpeg2, divix formati. AVCHD je upravo unio kaos u video editiranje jer ga svi poznati editori nisu podrzavali,a i dan danas je oko toga kaos. Sony, Panasonic...svi su izmislili neke svoje programe za edit videa koje isporucuju uz te kamere za mase i oni dozvoljavaju editing iskljucivo u AVCHDu. A za sve ostalo je potrebno muku mucit sa dobivanjem pravilnog videa ili audija od takvog necega za normalnu montazu u nekom PRO editoru. Iz istog razloga sve profi kamere jos dan danas svoj zapis biljeze na nekakav miniDV ili slicno jer se na takve medije video jos uvijek biljezi visokom kvalitetom. Da ne govorim kaos koji nastaje "mudrim postavkama" na kamerama da se na 20GB moze snimiti malu millju sati videa. Nekakvi EP, LP i XY modovi snimanja. A sve to znatno utjece na kvalitetu slike. I sve 5 jos ako se radi samo o repordukciji takvih sadrzaja, ali kad takvo sto treba upotrijebit za nekakvu kvalitetniju montazu to je JOJAJME. Danas svi proizvođaci nabrijavaju takve kamere koje pak maltene sve snimaju u FullHDu da je to prestrasno. Da ne kazem da se danas jos uvijek vecina montaze odvija u SD-u tj. ishod je u SDu, ali se snima u HDu bas iz razloga sto je na taj ancin informacije o slici puno vise pa je takav zapis moguce naknadno crop-at, kadrirat i sl. A opet jos uvijek masovno ne przimo BD-e, a .mkv se koristi samo za jednostavnije "gomilanje" filmova. Evo bas sad kad smo kod jednog novog, a kao i divx opceprihvacenog visokokompremiranog video formata koji se zove .mkv, a koristi se za video visoke rezolucije (popularno 720i/p, 1080i/p) ja nigdje nisam cuo da neko u HD montazi koristi .mkv. To bi bilo isto sto i bacanje mpeg2 u SD montazu. AVCHD nikada nece bit prihvacen kodek kao pogodan motiranju i postprodukciji vec on tu postoji samo zato da bi se najjednostavnije mogao pohranit HD format slike u neku kompresiju. Tko zna, kad budu i nase kamere imale i7 procesore i sl., mozda ce nam odmah bacat na svoje diskove i .mkv fajlove i sl :)

Inace prije AVCHD-a nam je predhodila era kamera sa DVD snimacima. Svi su poludjeli za time, a to je bio isti pushing. Kamere su direktno kodirale video u mpeg2 i pakirale ga na disk u citljivom (ako se disk finalizirao) ili ne citljivom formatu. Posto su takvi mediji bili mali, a kamere su se reklamirale da po disku mogu pohranit i 2h videa mpeg2 kodiranje se spustalo na takav bitrate da je kvaliteta snimaka znala biti ocajna. A da ne kazem da je iskoristivost takvog zapisa za daljnju montazu bilo katastrofalna. Tim vise sto neki nisu imali znanje o raspakiravanju DVDa pa su kablovima spajali takve kamere na komp i reproduciranjem capture-rirali takav video na komp. AVCHD-u se uopce ne moramo veselit, a nekoga moze veselit jedino cinjenica sto ce sutra jednostavno moc putem USB 3.0 sucelja za par sekundi dobit vise sati materijala na kompu. Oni kojima je kvaliteta br. 1 jos ce neko dulje vrijeme koristit opcije u Pro editorima tipa capture video, import form tape i sl. i pri tome gigabajtima punit setupirane scratch diskove.  Opet sam se raspisao :) MOJ BED! :)

15 godina
neaktivan
offline
Program za uredjenje videa

e, da.... imas pravo za .srt, obicno su .sub ,ali nema veze. Ima ih GRO podrzanih. :)

 

E da, i jos da se vratim na mili nam nas mpeg2. Mpeg2 komprimira u paketima GOP polja. Zato se neki cudom cude kad ne mogu u nekom DVD authoring softveru  mpeg2 tocno trimat na 1 frame. A i naknadno dodavanje chapterindexa na timecode je moguce tocno nakon svakog GOPa koji se sastoji od nekoliko frameova. Eto, toje to!  

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Prgram za uredjenje videa
mbaksa kaže...

Sad, zbog cega bi netko bacao VOB u Premiere? Ako mu treba samo defaultni kut (ili ako VOB ima samo jedan videostream), i ako je slicna situacija s audiostreamom, ne vidim nekog razloga zasto to ne bi ucinio.

Nitko nije niti rekao da to ne možeš napraviti ukoliko imaš 1 video i 1 audio. Ja sam samo istaknuo da format nije potpuno kompatibilan i ukoliko nije takav slučaj da je 1 av, bit' će problema. Vidi moje postove prije..

mbaksa kaže...

Da je Adobeu stalo do uvodjenja VOB-ova u Premiere, onda bi napravili i odgovarajucu podrsku - omogucili ti da odaberes koje streamove ce Premiere importirati. Ovako Premiere ni ne podrzava datoteke s nastavkom VOB, ali ako ih preimenujes u MPG, stvar prolazi, jer Premiere podrzava MPEG PS, a VOB datoteke su upravo to.

Eh, i to sam spomenuo.. Ne samo Premiere i Adobe, već niti jedan proizvođač neće raditi software za tako nešto jer je vob krajnji format za prikaz i nije niti namjenjen prepravljanju. Ne samo da nije namjenjen editiranju, već je zakonski kažnjivo dijelo uopće upotreba takvih sadržaja. A imaš i upozorenje na svakom dvd-u za to. Prema tome nikada neće niti biti podrška u Premieru za takve file-ove. A kad je to isto, pokušaj ne preimenovati tu datoteku, već otvoriti *.vob u Premieru. Ne ide? Što misliš zašto, kad je vob i mpeg isto?

mbaksa kaže...

E, da - SRT subtitlovi ne postoje u VOB-u. SRT su tekstualni subtitlovi i prilikom izrade DVD-a iz njih se rade posebni titlovi u obliku bitmapa i obicno spremaju u datoteke s nastavkom .SUP.

Ah, opet si sve pomješao. Prilikom authoringa dvd-a titlovi su najčešće u tekstualnom formatu (gotovo nikad srt), a ako su i bitmape u igri, tada nisu u jednoj datoteci već je svaka bitmapa zasebno + txt datoteka koja objašnjava time-ing, položaj, boje, ...

Srt je format koji je nastao kao produkt subrip programa koji je na jednostavan način napravio konverziju (ocr) bitmapa s gotovog dvd-a u tekstualnu datoteku. Znači upravo suprotno, to je produkt rip-a s dvd-a, a to što neki programi tipa ifoedit, dvdlabpro, i sl. podržavaju srt kao input je sasvim druga priča; koliko je meni poznato niti jedan profi dvd authoring software to ne podržava. A rip titlova s dvd-a je *. sub (ili rawsub), a *.sup je rip titlova s bluray-a ili hddvd-a.

2008 kaže...

Nerjetko se i sam zapanjim kad demuxiram neki VOB od original DVDa i naidjem na m2v  stream avrg. bitrate-a 3.5 Mbps, a slika ludilo. A ja ga kodiram na 6 Mbps da bi  slika bila slicna. Stvar je u tome da od enkodera do enkodera postoje velike razlike.

Osim samog encodera i postavka, najbitnije je kakav je input, ne možeš od govna napraviti zlato. Ako radiš s kvalitetnog 'source-a', izvrsno će izgledati i 3.5 Mbit/ps, a ako ideš ponovo kodirati taj isti stream, vrlo teško ćeš postići istu kvalitetu.

2008 kaže...

Inace, i hardverski enkoderi (kartice) isto koriste neki softw. algoritam, ali on u sprezi sa posebnim porcesorom jako ubrzava cijelu porceduru tako da postoje i real-time encoderi. Uz danasnju brzinu porc. i softwerski su sasvim brzi, a i mogu biti jako kvalitetni.

Doduše nisam bio u hollywood-u, ali svi hardverski encoderi koje sam vidio rade lošije nego dobri softverski. Da ne kažem da kad ponovo prekodiravaš stream hardverski kodiran, gotovo uvijek ćeš dobiti kockice.

 

Ja bih ti savjetovao da se uzdaš use (i u svoje kljuse) i iskustvo (kojeg vidim ima). Nerijetko sam svjedok da niti u hollywood-u nisu popili svu pamet svijeta i da često radimo kvalitetnije i bolje nego drugi. Evo najsvježiji primjer; pretvorio sam jedan hd stream u dvd format da bi prevoditelj mogao napraviti titl, dok ne stigne originalni pal stream za dvd. Prilikom konverzije postavke encodera su na min., od dc precisiona, na dalje, s ciljem što bržeg kodiranja, jer za postupak titlanja kvaliteta nije niti bitna. A nakon dolaska orig. streama, vidim da je ovaj moj video 10 x bolji s najlošijim postavkama. I šta reći na to.. I još bih se kladio da je hardverski kodiran.. (primjer slike)

 

Btw, kad si spomenuo 'generaciju slike', jasno mi je da si imao posla s betama Namigiva..

 

divan originalni stream, prava 'milina' divan originalni stream, prava 'milina'
'ofrlje' kodiran stream, a 10 x bolji.. 'ofrlje' kodiran stream, a 10 x bolji..
15 godina
protjeran
offline
RE: Prgram za uredjenje videa
Ivan M. kaže...

Ima ih jako puno, ali evo neke koje ja koristim:

 

  • Adobe Premier
  • Corel Video Studio
  • Pinnacle Studio
  • CyberLink Power Director
Ovo ti nisu besplatni, ali su jako dobri programi. Osmijeh

 

Pinnacle Studio nije besplatan od verzije 10 imam sve verzije od 8 do 14 i od 10 do 14 nisu besplatne! Barem je meni tako!

Slatki Car<3Slatka Carica...steam.luks@gmail.com sluki77@gmail.com mato.lukic.luks@gmail.com sunca.lukic@os.t-com.hr skype:ma
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice