Nadogradnja starog hifi sistema

poruka: 10
|
čitano: 7.830
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus, pirat
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
Nadogradnja starog hifi sistema

Pozdrav. Molim vas za pomoc u rjesavanju dileme oko nadogradnje kucnog hifi sistema.

 

Vec 15g imam Pioneer stereo receiver i jeftine tower zvucnike Eltax c-205. Nedavno sam kod nekog cuo kako radi Bose Soundtouch 20 samostalni internet radio (sistem), pa sam odlucio da je vrijeme za nadogradnju.

 

Pitanje je dali uzeti nove bookshelf zvucnike (neke malo bolje sa izrazenim basom) ili uzeti takav Bose soundtouch 20, posto znam da izvrsno zvuci.

Radi se o dnevnom boravku oko 25 kvadrata, glazba se slusa tiho posto zivim u stanu. Slusao bi mainstream hrvatskih radija i ponekad neki internet radio tipa antenne partymix.

 

Dali taj soundtouch moze uopce imati srednje tonove priblizne kvalitete kao par bookshelf zvucnika posto je sve smjesteno u jednom malom kucistu?

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Nadogradnja starog hifi sistema

hifi i bose ne idu u istu recenicu :)

 

ako ti je do kvalitete, pocni graditi ozbiljan sustav: odaberi neku renomiranu marku zvucnika (q acoustic, mission, tannoy, dali, momitor audio, elac ...), bookshelf je sasvim ok, eventualno kupi extra sub,  ustekaj na receiver koji imas sada. Kasnije zamjenis receiver za stereo pojacalo (zato bi bilo dobro da je sub aktivni), i kako imas para tako prodas/kupis i polako dizes sistem.  

 

u slucaju da ti je pojam kvalitete direktno vezan sa kolicinu basa, Bose je valjda ok ... iako IMHO ces dobiti istu kolicinu basa i sa nekom "normalnom" hifi markom.  

Bose ce vrlo vjerojatno imati tanke srednje, visoki ce prstati i nece imati realnu boju zvuka, itd 

Smith and Wesson - the original point and click interface | http://twitter.com/hhrvoje, http://www.hudosvibe.net
Poruka je uređivana zadnji put sri 11.7.2018 17:58 (hudo).
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Nadogradnja starog hifi sistema

A baš sam si i mislio da ne može taj soundtouch imati istu kvalitetu svih tonova zbog malog kućišta.

 

Znači imam stari receiver iz 1995, Pioneer SX-254R, i jeftine tower zvučnike. Budžet mi je max 3000kn, a trebam tih i kompaktan sistem sa dobrom kvalitetom svih tonova s naglaskom na niske, a slusat će se gotovo isključivo glazba novijeg godišta. Isto bih volio da mogu castat s mobitela mjuzu. Pošto se opcija DNLA castanja lako riješi sa starim mobitelom na kojem će se vrtit server, fokusirao bih se na kvalitetu zvuka.

 

Edit: ubacujem sliku trenutnog setupa gdje se vidi manjak prostora za velike zvučnike i receiver..

Poruka je uređivana zadnji put čet 12.7.2018 22:39 (nerevar20).
16 godina
offline
Re: Nadogradnja starog hifi sistema
nerevar20 kaže...

 

Znači imam stari receiver iz 1995, Pioneer SX-254R, i jeftine tower zvučnike. Budžet mi je max 3000kn, a trebam tih i kompaktan sistem sa dobrom kvalitetom svih tonova s naglaskom na niske, a slusat će se gotovo isključivo glazba novijeg godišta. Isto bih volio da mogu castat s mobitela mjuzu. Pošto se opcija DNLA castanja lako riješi sa starim mobitelom na kojem će se vrtit server, fokusirao bih se na kvalitetu zvuka.

Spiskaj 300 kuna na bluetooth receiver ako želiš castati, danas sam kupio Logitechov.

Ostatak novaca na zvučnike, oni ti daju zvuk. Ne znam koje kablove sada imaš, ako su neki tanušni, kupi nove, no nemoj pretjerivati sa cijenom, bakar je bakar, 100% bez kisika i kajaznam kaj na malim udaljenostima i tako niskim frekvencijama ne igra nikakvu ulogu.

Ostalo ti je oko 2500 kuna, za te novce... novi? Možda Monitor Audio Bronze 1?

So if God has existed forever, you know, what did he do in his spare time? Like, before he made the Earth and everything?
14 godina
neaktivan
offline
Nadogradnja starog hifi sistema

Interesira me ako bi uzeo zvucnike Zensor 3 zvucnike koji su 6 ohma dali bi dobro radili na mojem receiveru koji je 8 ohma (kolko znam)?

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Nadogradnja starog hifi sistema
nerevar20 kaže...

Interesira me ako bi uzeo zvucnike Zensor 3 zvucnike koji su 6 ohma dali bi dobro radili na mojem receiveru koji je 8 ohma (kolko znam)?

 

 

Raditi ce. To je samo neka nominalna vrijednost, jer krivulja ide od cca 5 ohma do 50 ... 

Moj zvucnik se spusta do 4.2ohma, iako je deklariran kao 8 omski, ali posto ne postoji neki sluzbeni standard za oznacavanje onda svaki proizvodjac moze skoro napisati sto zeli ... 

Cijevna pojacala znaju imati posebne spojeve za 4 omske zvucnike, ali transiztorcima to ne treba. 

Smith and Wesson - the original point and click interface | http://twitter.com/hhrvoje, http://www.hudosvibe.net
11 godina
offline
Nadogradnja starog hifi sistema

Topla preporuka: izbjegavaj Bose, zanemari hype oko te tvrtke.

 

U tvom slučaju, aktivni wireless zvučnici bi bili dobro balansirano rješenje, nešto poput Audioengine HD6. Bilo bi idealno da proizvod možeš isprobati ranije. Da, zvučnici daju zvuk, no zvuk je obično onoliko dobar, koliko to najslabija karika u sistemu dozvoljava. Uzmi laptop i spoji na njega aktivne zvučnike od 500€, dobit ćeš znatno lošiji zvuk nego sa zvučnicima ranga 200€ s pristojim USB DACom između.

 

Bluetooth prijenos nije idealan za Hi-Fi sistem. Ako želiš opciju daljnjeg unaprijeđivanja, mogao bi za početak uzeti nešto poput novih Yamaha Wi-Fi pojačala, spojiš sve uređaje sa svoju mrežu, kasnije spojiš na njega nešto u rangu ELAC Uni-fi UB5 i imat ćeš ogroman skok u kvaliteti i komociji, no to je već 7k kn teritorij.

 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Nadogradnja starog hifi sistema

Moje laprdanje oko USB DACa je bila samo digresija i primjer na kolegino "Ostatak novaca na zvučnike, oni ti daju zvuk."

 

Spomenuo sam aktivne zvučnike kao opciju za solidan zvuk i mogućnost povezivanja bez mogućnosti "nadogradnje". Osobno bih prije odabrao tu opciju, nego kupovinu bluetooth recievera i novih pasivnih zvučnika za postojeći Pioneer, a budući da je autor teme spominjao Bose Soundtouch 20, i aktivni zvučnici su možda potencijalna opcija. 

 

Što se "nadogradnje" kao pojma tiče - ako prodam jednu komponentu, kupim drugu i imam na kraju bolji ukupni rezultat, zvat ću to nadogradnjom, drugi neka to zovu unaprijeđenje. Lingvistika na bug.hr 

 

Uostalom:

 

upgrade - raise (something) to a higher standard, in particular improve (equipment or machinery) by adding or REPLACING components.

Poruka je uređivana zadnji put ned 12.8.2018 18:07 (CelticFrost).
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Nadogradnja starog hifi sistema

Prije svega zahvaljujem svima koji su se potrdili dati savjet ili objašnjenje (pogotovo tekst od kolege 2 posta iznad :) :)

Naime, post sam otvorio pred nekih mjesec i pol, te sam do sada imao puno vremena istraživati što mi zapravo treba i što si zapravo mogu priuštiti.

Da previše ne kompliciram, uz vašu pomoć i iscrpno istraživanje po netu i trgovini u posljednjih 2 mjeseca, privremeno sam riješio glavni dio problema kupnjom aktivnog hifi subwoofera preko njuškala i bluetooth receivera s ebaya.

Ispričavam se ako nisam postupio po vašim savjetima, ali ovo je forum i svrha mu je rasprava - koja će nadam se još nekome pomoći da riješi eventualne dileme oko "nadogradnje" hifi sustava - pod tim ne mislim na pojedinačne komponente hardvera, nego cijeli sustav u cjelini.

Srdačan podrav

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Nadogradnja starog hifi sistema
tajo1960 kaže...
nerevar20 kaže...

Da previše ne kompliciram, uz vašu pomoć i iscrpno istraživanje po netu i trgovini u posljednjih 2 mjeseca, privremeno sam riješio glavni dio problema kupnjom aktivnog hifi subwoofera preko njuškala

Srdačan podrav

 

:-) ...NE postoji aktivni hi-fi subwoofer, postoji "SAMO" aktivni subwoofer (bez hi-fi)... u njegovom radu nema što biti "hi-fi" (visoko vjerno) 

 

hmm, pa imas subove koji su vise orijentirani za HT 5.1, i one koji su namjenjeni za stereo, e ti bi bili "hi fi". Ovi za stereo se moraju spajati paralelno sa zvucnicima na zvucnicki izlaz, dokle HT subovi imaju dedicirani izlaz iz predpojacala koji odvaja niske freq za sub (skretnica jelte). Ali naravno preklapanja su cesta, dobar sub je dobar sub. 

Smith and Wesson - the original point and click interface | http://twitter.com/hhrvoje, http://www.hudosvibe.net
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice