Uvod u Amplifikaciji zvuka izdvojena tema

poruka: 35
|
čitano: 56.863
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus, pirat
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
neaktivan
offline
RE: Uvod u Amplifikaciji zvuka
Lazarus Long kaže...

Zasto ne koristite Mesa/Boogie pojacala?

 

 

Inace ja nisam pobornik teorije "lampe ili propast". (ja bih ipak MOSFET)  Naprotiv,kao sto sam i u tekstu pisao,lampasi skoro cijeli zivotni vijek provedu grijajuci okolinu upravo zbog postizanja radne tacke.

 

Ma koliko lampasi bili kvalitetno ustrojeni,ili da budu OTL ili hibridna lampe se trose. Nema pravila koliko,kada i kako...trose se. Onaj Luxman (japanac Osmijeh  ) koji sam dao na slici ima jos originalne lampe. Pre neki dan je jedan elektroicar proveravao te lampe i ustanovio da "nove su,sta 'oces? nisu potrosene" ali poznajuci pojacalo ipak nesto mi nije kao sto treba. Mozda je psihicki,ko ce znati.

 

Sada da dam odgovor. Mozda vec neko zna (mozda ne) da snaga lampasa ne raste sa padom impendanse zvucnika kao so je slucaj kod tranzistorskih. Izlazni transformatori vise se ponasaju kao izvori struje umesto da budu izoviri napona (da nema zabune,znaci vise a ne jedno od ta dva). To je jedan od glavnih razloga zasto cijevna pojacala nemogu tako brzo,tocno,efikasno i nadasve  snazno odgovoriti na bas podrazaje kao tranzistorska. Zbog visokog napona rada njihovi elektroliti (kod lampasa) skladiste puno vise energije nego oni kod tranzistorskih. Zbog toga elektroliti u cijevnim pojacalima snage unatoc tome sto imaju isti nazivni kapacitet (µF) mogu u sebi imati i desetak puta vise uskladistene energije (koja se oslobodi upravo kada treba). Zato cijevasi zvuce subjektivno glasnije od tranzistora. Znaci kod cijevasa ne trose se samo lampe,trose se i elektroliti. Pitaj nekog starog rokera :) sta se desavalo nekoc sa pojacalima (pa i miksetama) kada su posle 1-2 nedelje upaljene. Momentalno pregaranje pojacala (elektrolita),znas ..tecnost u njima kada se ne koriste ,se staji pa kada ovi osinu punom snagom..ostade raja bez muzike.

 

Poznatiji proizvodaci lampi su:

 

Mullard (Engleska), Shugang-Golden Dragon (Kina),Sovtek (Rusija),Tesla (Ceska),Tungsram (Madarska),General Electric (USA),Siemens,Philips,Telefunken....

 

 

Izlazni stupanj cijevnih pojacala moze da bude u nacinu push-pull gde jedna cijev pojacava donju a druga gornju periodu sinusoide signala. Ili moze biti single ended (treba samo jedna cijev). Problem push-pulla je to sto ponistava parne harmonike (pogledaj moj post opet o ovome)   narusavajuci tocnost eksplikacije tonalne boje instrumenata.  Otuda svi oni problemi za koje pises

 

Ovaj se problem ne javlja kod single ended spoja cijevi. Znaci single ended rade u cistoj A klasi a iz ovoga proizlazi i jedina mana ovako ustrojenih pojacala  mala snaga. A  push-pull  uglavnom rade u A/B klasu (uz mane koje sam naveo)

 

 

Sada malo o tome kako (privremeno) prevazici trosenje lampi. Sve izlazne cijevi (pa i one za pretpojacanje) zahtevaju podesavanje biasa. To je mala struja (20 do 70 mA) koja se dovodi na mrezicu (resetku) i treba biti vrlo precizno podesena. Ovo moze raditi samo vrlo iskusan elektronicar (aparaturom,ne na uho). Kada se vec lampa vec jednom ne moze "stelati" vise to je siguran rok da je vreme za zamjenu.

 

Napavite traznzitorce..jeftini je Smijeh

 

Moj rig je doma, studio daje svoju opremu. Ironicno mi je sto doma imam bolji i glasniji zvuk nego u studiju, ali sto mogu. Izvlacim koliko mogu od 'svojeg' zvuka iz njihovih pojacala.

Istina je da sam cuo stvarno odlicnih tranzistorskih pojacala, ali objektivno receno, stvarno Mesa vrijedi svake krune placene u nju. Kao sto sam naveo nije neka razlika u zvuku kad sviras glasnocom da se jos mozes cuti sa drugom osobom. Kad odsarafis to da vise ne cujes ni svoje misli - normalno stanje u studiu kad se pokusavas cuti pored bubnjara divljaka - onda se razlika cuje bezpogovorno. Skupljao sam ovaj rig skoro 8 godina, presao sam par Marshalla (jedan lampas i ostali hybrid), dva Peaveya (lampasi) i jednog hibridnog Laneya, i stvarno ih Mesa sisa. Naravno, jedno kvalitetno hibridno ili solid state pojacalo ce presisat loseg lampasa (recimo Peavey Valveking kojeg sam imao zvuci deset puta losije od Laneya), ali lampas iste kvalitete naspram hibrida ili solid statea - po meni nema pitanja, razlika u zvuku je ocita.

 

Literarno vrijedi "Koliko para toliko muzike".

I naravno, svaki ozbiljan gitarista koji trosi svoj rig na liveu nosi svoje pojacalo jednom u dvije-tri godine na refurbishing (zamjenu lampi). Imam srece pa mi tube-doctor ima trgovinu 20ak km od grada......

 

I sad malo offtopica koji ce me pretvorit u ozbiljnog papka ali moram spomenut: u toj trgovini je Petrucci kupio jednu od svojih gitara, kad su imali gig u Oslu, i djeda tube-doctor ima fotografiju sa Petruccijem objesenu u sound room-u.....

Ibanez RG1527 * Mesa Simulclass 2:90 * Mesa Triaxis (4th edition) * TC Electronics GMajor * Marshall JCM 1960 * Behringer FCB1010 + UNO mod * iPc + Ubuntu Studio * Van Den Hull D501 silver
14 godina
neaktivan
offline
Uvod u Amplifikaciji zvuka

stari tema je savršena , stvarno puno truda i puno znanja je trebalo za ovo , no imam jednu primjedbu , pisao si toliko i toliko o tranzistorskim i cjevastim pojacalima a nisi pojasnio kako uopce pojacalo radi i kako koje od ta 2 radi ? volio bih negdje nac kompletnu shemu s detaljno objasnjenim principom rada pojacala i oznacenim djelovima te što koji radi.

Poruka je uređivana zadnji put sub 4.6.2011 13:15 (athlon64).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Uvod u Amplifikaciji zvuka

Nije htio autor zamarati ljude s tim stvarima, tak i onak je večini ljudi sam važno da svira, a kaj se događa ispod "haube" ih ne interesira :D

 

EDIT: Autor nije izrazio svoje mišljenje o pojačalima koja u izlazu imaju intergrirane krugove poput STK ili TDA čipova :D

[URL=http://www.speedtest.net][IMG]http://www.speedtest.net/result/1225775843.png[/IMG][/URL]
Poruka je uređivana zadnji put sub 4.6.2011 12:54 (hazz).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Uvod u Amplifikaciji zvuka
hazz kaže...

Nije htio autor zamarati ljude s tim stvarima, tak i onak je večini ljudi sam važno da svira, a kaj se događa ispod "haube" ih ne interesira :D

lol , tako se ponašaju seljaćine a ne hardweraši na bug forumu.

14 godina
neaktivan
offline
Uvod u Amplifikaciji zvuka

Nego nisam pohvalio autora za trud, jako lijepa tema :D

[URL=http://www.speedtest.net][IMG]http://www.speedtest.net/result/1225775843.png[/IMG][/URL]
Moj PC  
1 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice