Biciklizam, bicikli, oprema, staze... izdvojena tema

poruka: 30.293
|
čitano: 14.127.112
|
moderatori: XXX-Man, pirat, vincimus, Lazarus Long, DrNasty
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
VedranMik kaže...
http://www.njuskalo.hr/mtb-bicikli/giant-rock-oglas-22800616
Je li isplativ? Čisto za cestu, jarun, savski nasip i ostatak grada. Možda mi se čini na knap jer sam 185/110kg? Preporučite štogod na njuškalu do 2000kn, ne razumijem se baš :D

Ma veličina rame je OK, al na tvoju tjelesnu konstituciju mi se čini malo prelabav bicikl 

 

Tebi treba jedna solidna 29tka s dobrim obručima da drži tvoju težinu i da ti se ugodno voziti na biciklu. 

 

Nije toliko presudna veličina kotača, nego samo velim... Jedan robusni i čvršći bicikl s kočnicama koje će te moći koliko toliko zaustaviti... tipa:

 

http://www.ciklus.hr/bicikli/superior/xc-847/

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 19.6.2017 23:03 (lllnuclearlll).
9 godina
neaktivan
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
lllnuclearlll kaže...
VedranMik kaže...
http://www.njuskalo.hr/mtb-bicikli/giant-rock-oglas-22800616
Je li isplativ? Čisto za cestu, jarun, savski nasip i ostatak grada. Možda mi se čini na knap jer sam 185/110kg? Preporučite štogod na njuškalu do 2000kn, ne razumijem se baš :D

Ma veličina rame je OK, al na tvoju tjelesnu konstituciju mi se čini malo prelabav bicikl 

 

Tebi treba jedna solidna 29tka s dobrim obručima da drži tvoju težinu i da ti se ugodno voziti na biciklu. 

 

Nije toliko presudna veličina kotača, nego samo velim... Jedan robusni i čvršći bicikl s kočnicama koje će te moći koliko toliko zaustaviti... tipa:

 

http://www.ciklus.hr/bicikli/superior/xc-847/

 

 E pa to mi i je najveća briga, treba mene izdržati i zaustaviti, al' neka, kile idu dolje, biciklom budu još i brže išle. 
Osobno sam od novih gledao Nakamura Platinum 40 ili Fusion 30 il' nešto u tom stilu, po preporuci od prijatelja, no tek ulazim opet u svijet biciklizma, ovaj put ozbiljnije, možda netko iskusniji ima bolje preporuke od Nakamure.
Ipak radije gledam polovne, imam osjećaj da dobijam ipak više za manje.

Poruka je uređivana zadnji put sri 21.6.2017 17:01 (VedranMik).
9 godina
odjavljen
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Može mi netko reći kakav ključ mi treba za skinuti pogon, nešto škljoca kada pedaliram. Vidio sam da ima više vrsta ključeva... Thx

 

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 25.6.2017 11:21 (El Munjoko).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Treba ti radaptciger za skidanje pogona ma firkant osovinu.

Na fonu sam pa nista od slike.
Xiaomi Redmi 3@Latest Global Beta ROM
14 godina
neaktivan
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Bok,

Imam polovni Giant gradski bicikl kao Escape 2 , i već sam tri puta probušio gumu, izgleda da zbog težine 110kg ne smijem niti preko najmanjeg rinzola cca 3 cm jer se probuši.

Trebam savjet za nove gume koje bi eventualno pomogle da ne bušim gume stalno, tim više što prolazim ranžirnim kolodvorom preko lošeg terena - čitaj nešto šljunka, pokrpane ceste i tračnice desetak komada.

Gume su Continental, ne vidim tip, ali vidi se sa slika o čemu se radi - felga, guma...

hvala

Poruka je uređivana zadnji put ned 25.6.2017 12:42 (Asta).
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Vozim Schwalbe Big Apple već drugu sezonu, imaju cca 5k km u sebi ceste, zemlje, pijeska, šljunka, kamenja... Ne mogu reći ništa loše.

Dimenzija 28x2.00
16 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Asta kaže...

Bok,

Imam polovni Giant gradski bicikl kao Escape 2 , i već sam tri puta probušio gumu, izgleda da zbog težine 110kg ne smijem niti preko najmanjeg rinzola cca 3 cm jer se probuši.

Trebam savjet za nove gume koje bi eventualno pomogle da ne bušim gume stalno, tim više što prolazim ranžirnim kolodvorom preko lošeg terena - čitaj nešto šljunka, pokrpane ceste i tračnice desetak komada.

Gume su Continental, ne vidim tip, ali vidi se sa slika o čemu se radi - felga, guma...

hvala

Kolko ja vidim, te Continental gume več su dost izlizane ili potrošene.Vrlo vjerojatno imaju neku osnovnu zaštitu od bušenja, ali za tvojih 110kg to nije dovoljno tebi trebaju kvalitetnije i malo jače gume.Kao prvi izbor ako ti odgovara cijena, tu je Schwalbe Marathon Green Guard 700 X 38C to je ono kaj tebi treba.Ako ti je to preskupo, onda bum iskopal neku drugu jeftiniju gumetinu.

 

http://www.ciklo-centar.hr/new/artikli.asp?ID=755

 

Nadam se da propisno pumpaš gume, jer podpumpana ili mekana guma se puno lakše probuši to sigurno.Za tvoju masu nikako ne ič ispod 4.5bara, ili za preporučeni Schwalbe model gume "minimalno održavat 5bara" i onda nema problema.

 

Nije dosta samo napumpat na 5bara, jer taj pritisak treba i održavat ili provjeravat minimalno svakih tjedan dana.Zračnice nakon određenog vremena malo propuste pritisak, pa zato treba redovito provjeravat i povremeno dopumpat gumu.

Poruka je uređivana zadnji put ned 25.6.2017 14:16 (rambox).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
rambox kaže...
Asta kaže...

Bok,

Imam polovni Giant gradski bicikl kao Escape 2 , i već sam tri puta probušio gumu, izgleda da zbog težine 110kg ne smijem niti preko najmanjeg rinzola cca 3 cm jer se probuši.

Trebam savjet za nove gume koje bi eventualno pomogle da ne bušim gume stalno, tim više što prolazim ranžirnim kolodvorom preko lošeg terena - čitaj nešto šljunka, pokrpane ceste i tračnice desetak komada.

Gume su Continental, ne vidim tip, ali vidi se sa slika o čemu se radi - felga, guma...

hvala

Kolko ja vidim, te Continental gume več su dost izlizane ili potrošene.Vrlo vjerojatno imaju neku osnovnu zaštitu od bušenja, ali za tvojih 110kg to nije dovoljno tebi trebaju kvalitetnije i malo jače gume.Kao prvi izbor ako ti odgovara cijena, tu je Schwalbe Marathon Green Guard 700 X 38C to je ono kaj tebi treba.Ako ti je to preskupo, onda bum iskopal neku drugu jeftiniju gumetinu.

 

http://www.ciklo-centar.hr/new/artikli.asp?ID=755

 

Nadam se da propisno pumpaš gume, jer podpumpana ili mekana guma se puno lakše probuši to sigurno.Za tvoju masu nikako ne ič ispod 4.5bara, ili za preporučeni Schwalbe model gume "minimalno održavat 5bara" i onda nema problema.

 

Nije dosta samo napumpat na 5bara, jer taj pritisak treba i održavat ili provjeravat minimalno svakih tjedan dana.Zračnice nakon određenog vremena malo propuste pritisak, pa zato treba redovito provjeravat i povremeno dopumpat gumu.

 Puno hvala,
Nekako mi je puno za gume dati 2x 159kn kad sam bicikl platio 1200kn, al ako je pod mus, ondaidem, jer ova zafrkancija s kupovanjem zračnica me već koštala dva put pod 37 kuna.  NAvodno se današnje zračnice ne daju zakrpati, u što sam se i sam uvjerio, zakrpa ne prima dobro, pokušao sam dva puta i odustao jer sam mislio da ne znam postupak nakon 15 godina nekrpanja.


Ima kaj u kategoriji ispod 100kn komad ? hvala

16 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Asta kaže...

 Puno hvala,
Nekako mi je puno za gume dati 2x 159kn kad sam bicikl platio 1200kn, al ako je pod mus, ondaidem, jer ova zafrkancija s kupovanjem zračnica me već koštala dva put pod 37 kuna.  NAvodno se današnje zračnice ne daju zakrpati, u što sam se i sam uvjerio, zakrpa ne prima dobro, pokušao sam dva puta i odustao jer sam mislio da ne znam postupak nakon 15 godina nekrpanja.


Ima kaj u kategoriji ispod 100kn komad ? hvala

To nije puno love za takvu gumu, koja je osjetno jača(a ti imaš 110kila) od klasične gume+dobra zaštita od bušenja.

 

Za tvoju masu idealna guma je Schwalbe Marathon Plus model, ali to je guma od 200+kn dakle ništa od toga.

 

Ispod 100kn obične gume/bez dodatne standardne razine zaštite od bušenja na to zaboravi.Bilo je do nedavo za 70kn dobra guma, Michelin Protek model ali to je rasprodano pa ništa od toga.Čak niti to nije guma za tvoju masu, to je onako realna situacija u praksi. Za mojih 70kila kao da nosi vreču perja, ili recimo do 95kila biciklist takav guma nema frke.

 

http://www.bug.hr/forum/topic/automobili-motori-bicikli/biciklizam-bicikli-oprema-staze/11835.aspx?page=788&jumpto=5358982&sort=asc&view=flat

 

Trenutna situacija je ovakva, za 100kn moš kupit Continental Tour Ride model sa standardnom razinom zaštite od bušenja.To je ok guma u razini Michelin Protek, dakle 700X35C/37-622 model koji se pumpa do maksimalno 5bara, dakle 4.5bara minimalno kaj drugo.

 

https://www.rog-joma.hr/oprema_detalj.php?i=17234

 

https://www.biketiresdirect.com/product/continental-ride-tour-700c

Poruka je uređivana zadnji put ned 25.6.2017 16:37 (rambox).
7 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Asta kaže...

Nekako mi je puno za gume dati 2x 159kn kad sam bicikl platio 1200kn

 Je li ti jeftinije svako malo kupovati novu vanjsku gumu i zračnicu? Ne razumijem 

14 godina
neaktivan
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Može preporuka podne - stajaće pumpe s manometrom jeftikaner da mogu napumpati francuski ventil na koliko želim bara jedno 4,5 kaže čovjek, hvala
JAsno da moram i nastavak za francuski ventil nabaviti, eno ga po 10kn u servisu

hvala

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Asta kaže...

Može preporuka podne - stajaće pumpe s manometrom jeftikaner da mogu napumpati francuski ventil na koliko želim bara jedno 4,5 kaže čovjek, hvala
JAsno da moram i nastavak za francuski ventil nabaviti, eno ga po 10kn u servisu

hvala

Ne preporučujem ti jeftikanere... Kupi si dobru pumpu za 150-250kn i imat ćeš ju godinama... Kupi jeftikaner i nećeš 3 puta napumpat gumu, puštat će ti na sve strane i bacit ćeš sve u 3 P.M.

 

https://www.rog-joma.hr/oprema_detalj.php?i=16194

Poruka je uređivana zadnji put pet 30.6.2017 20:42 (lllnuclearlll).
16 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
lllnuclearlll kaže...
Asta kaže...

Može preporuka podne - stajaće pumpe s manometrom jeftikaner da mogu napumpati francuski ventil na koliko želim bara jedno 4,5 kaže čovjek, hvala
JAsno da moram i nastavak za francuski ventil nabaviti, eno ga po 10kn u servisu

hvala

Ne preporučujem ti jeftikanere... Kupi si dobru pumpu za 150-250kn i imat ćeš ju godinama... Kupi jeftikaner i nećeš 3 puta napumpat gumu, puštat će ti na sve strane i bacit ćeš sve u 3 P.M.

 

https://www.rog-joma.hr/oprema_detalj.php?i=16194

 Je, ali moraš imat u vidu da sve jeftino/jefitnije ne spada pod okvirno smeče ili loš proizvod.Vrag je u detaljima, pa kad detalje istjeraš na površinu tek onda vidiš realnu situaciju.

 

Lidl Crivit podna pumpa metalni cilindar+podnožje, ovaj model bez frke/isprobano pumpa do 7bara to je njezini raspon snage.Cijena je sitniš kupljeno na akcija za 60kn, kad vidiš da Decathlon za 150kn prodaje konstrukcijski znatno lošiju pumpu sa plastičnim cilindrom+podnožje itd.........

 

Ja sam prije par mjeseci onak reda radi uzel Lidlovu pumpu, i za tu lovu uloženo-dobiveno pumpa je super nema prigovora.Za tu lovu očekuješ da se pumpa ubrzo raspada, ali ipak brzo dobiješ sasvim drukčiji dojam odlična izrada za smješno malo love.Da bi bilo malo preciznije, postolje Lidl pumpe je metalno one široke noge+na njih su posebno utaknute gumene pločice da se noga ne kliže.Glava za pumpanje+poluga je od plastike, ali od plastike je i glava+poluga na "jeftinoj SKS pumpi za 200kn."

 

 
 

 

http://offers.kd2.org/en/ni/lidl/pbXrC/

 

Treba imat u vidu Lidl garanciju, koja za ovakvu pumpu vrjedi tri godine to je fino naznačeno na pakovanju proizvoda.Lidl garancija nije zahebancija, jednom poznaniku nakon dvije godine krepala Lidl Silvercrest kuhinjska vaga za 70kn.Srečom kaj je sačuval račun, večinom ljudi pobacaju Lidl račun jer misle da je garancija 3godine samo šminka.Da skratimo primjer priču, čovjek vratio vagu u Lidl ali nisu imali identičan model vage za zamjenu pa su mu vratili 70kn.

 

Kaufland trenutno prodaje ovakav sličan model, jasno njihov brend ali konstrukcija(obično plastično postolje) je okvirno slična. Cijena mislim oko 60kn, pa eto plati i nosi bit če i više nego dosta to sigurno.

 

http://offers.kd2.org/en/gb/lidl/pBTq/

 

SKS pumpa je čisto bacanje love, ništa posebno videl sam je i opipal+pregledal u dučanu. Jest malo kvalitetnija, ali 200kn ne vrjedi malo morgen, da nema SKS oznake koštala bi 100kn to sigurno.Postolje SKS pumpe je plastično, a od gumenih obloga nema niti g fučkaj ga sad.Poznato brend ime diže cijenu, to je marketinški trik koji je i namjenjen da upeca neupučene ili slabo upučene kupce.

 

Lidl Crivit brend vrjedi kao tri šake graha, ali gleda se samo uloženo-dobiveno a tu je Lidl pumpa bez ikakve konkurencije.

 

Samo jedan usputni primjer gluposti, reflektirajuči 3M štapiči za špice Lidl paket od 36 komada košta 40kn vs Cube malo drukčiji paket ista količina cijena 200kn.

 

Za kraj sjetimo se U-Lock primjera, Kryptonite New York serija vs dva puta jeftiniji proizvodi iste razine sigurnosti=brendovi ne vrjedi niti tri graha.

 

http://www.bug.hr/forum/topic/automobili-motori-bicikli/zastita-bicikla-krade/205057.aspx?page=3&jumpto=4592256&sort=asc&view=flat

Poruka je uređivana zadnji put sub 1.7.2017 0:58 (rambox).
8 godina
neaktivan
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Ekipa, ima netko iskustva sa Biciklopopravljaona? https://www.facebook.com/Biciklopopravljaona/

artuditu
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Bok,

 

evo prvi put pisem na ovoj temi, imam UNIVEGA TERRENO 300 treking bicikl i na njemu su 28 Schwalbe silento gume.

 

Posto nekad znam tijekom voznje znam naici na makadam i ove gume se ne drze dobro na njemu trebao bih preporuku nekih a da nisu preskupe, znaci 28 ili 29 igraju ulogu.

Poruka je uređivana zadnji put sub 1.7.2017 11:30 (Grom).
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Grom kaže...

Bok,

 

evo prvi put pisem na ovoj temi, imam UNIVEGA TERRENO 300 treking bicikl i na njemu su 28 Schwalbe silento gume.

 

Posto nekad znam tijekom voznje znam naici na makadam i ove gume se ne drze dobro na njemu trebao bih preporuku nekih a da nisu preskupe, znaci 28 ili 29 igraju ulogu.

Zamjena guma baš i nema smisla, ako se večinom voziš po cesti onda več imaš gume upravo za tu namjenu.Schwalbe Silento baš i jesu gume s kojima povremeno moš otič na lakši makadam ili šoderanu.To je recimo uzorkom gume malo grublja verzija Schwalbe Citizen modela.Citizen je klasičan cestovni/gradski model, dakle sve ostalo izvan ceste baš i nije njegov teren, ali zato na takvoj podlozi treba malo pažljivije biciklirat.Dakle kad dođeš na makadam, prilagodi bicikliranje dakle malo uspori+bez naglog skretanja i nema frke.

 

https://www.schwalbetires.com/bike_tires/road_tires/silento

 

https://www.schwalbe.com/en/tour-reader/citizen.html

 

Ako kupiš grublje i šire gume dakle jači uzorak, pa to onda više i nisu idealne gume za večinom cestovnu vožnju.Recimo Schwalbe Hurricane vrlo dobra guma za makadam, ali na cesti sa takvim bočnim ripnama to nije idealan izbor za večinom cestovnu vožnju.

 

https://www.schwalbe.com/en/offroad-reader/hurricane.html

 

 

 

 

14 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Svakako mi gume nisu bas u najboljem stanju pa ih kad tad moram mijenjati, kakve su smart sam?

9 godina
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Po prvi put bi se odlučio na bolji bic pa se malo dvoumim oko namjene, tj koju vrstu bicikla kupiti.

 

Naime, vozio bi se cestama do određenih lokacija gdje bi "skrenuo u šumu" i vozio se po makadamu i šumskim putevima. Dali mi treba MTB ili ne? Ako bi odgovor bio da može ali i nemora, onda bi išao na tu vrstu. Osim ako bi bilo strogo - ne.

 

Naravno da bi koji put otišao s ruksakom do trgovine cca 5km, ali gušt bi mi bio šumske ceste, ništa ekstremno, samo da je priroda.

 

Budžet bi bio 5-6k kuna. 

 

Koliko sam čitao o mjenjačima, kočnicama, i sl, išao bi na schimano deore opremu. Koja marka se preporučuje? Ili to nije važnije od samih komponenti koje su stavljene? 

 

Uzeo bi možda neki KTM ili Giant, Trek?!

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 3.7.2017 0:43 (matrix777).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
matrix777 kaže...

Po prvi put bi se odlučio na bolji bic pa se malo dvoumim oko namjene, tj koju vrstu bicikla kupiti.

 

Naime, vozio bi se cestama do određenih lokacija gdje bi "skrenuo u šumu" i vozio se po makadamu i šumskim putevima. Dali mi treba MTB ili ne? Ako bi odgovor bio da može ali i nemora, onda bi išao na tu vrstu. Osim ako bi bilo strogo - ne.

 

Naravno da bi koji put otišao s ruksakom do trgovine cca 5km, ali gušt bi mi bio šumske ceste, ništa ekstremno, samo da je priroda.

 

Budžet bi bio 5-6k kuna. 

 

Koliko sam čitao o mjenjačima, kočnicama, i sl, išao bi na schimano deore opremu. Koja marka se preporučuje? Ili to nije važnije od samih komponenti koje su stavljene? 

 

Uzeo bi možda neki KTM ili Giant, Trek?!

 

 

Nikako trekking bicikl za šumu... MTB isključivo.

 

Moja preporuka za to što želiš ti je ovo:

 

https://rog-joma.hr/bicikli_detalj.php?i=18574

 

Deore oprema s XT mjenjačem, relativno OK kočnice (koliko imaš kila?). Jače kočnice koliko vidim dolaze jedino s puno skupljim biciklima, ali za ovo što ti želiš i ako nemaš više od 95-100kg ove kočnice bi te trebale zaustavljati bez problema.

 

29tka i gume s ripnom koja ti nema veliki otpor na asfaltu, a po makadamu i šumi je odlična za ovo što ti želiš (uz niži tlak u gumama na makadamu i u šumi).

 

Vilica ti je jednostavna, laka za održavanje doma (javi mi se na pm ako te zanima) tako da nemoraš nositi u servis i plaćati skupe servise za vilicu. Vilica radi čist pristojno za to što ti želiš, imam ju na trening biciklu. Servis ti se svodi na to da ju rastaviš (treba ti imbusa par i alat s ebaya koji dođe 2-3 dolara), očistiš i podmažeš s novom masti. Svakih 1500-2000km za optimalni rad, ovisno u kojim uvjetima se voziš. Posao od 30min.

 

Na jači bajk od ovog ne bih išao, jedino ak imaš viška para pa ti se troši (i na skuplje dijelove i servise). No ovo je u rangu koji si napisao. S tim bajkom ako ga paziš i redovito održavaš (vilica, nabe, promjene lanca) možeš kud god hoćeš. Izdržat će bez problema i jače šumske rute. Ja sam na praktički istom odvezao Adria Bike Plitvice prošle godine, ne štedim bajk uopće i radi ko švicarski sat...  Samo velim, redovno održavanje najbitnije kao i kod automobila 

 

Ako hoćeš nešto malo bolje onda:

 

https://keindl-sport.hr/attention-sl-blacknflashorange-2017-proizvod-17327/

 

Ovaj ima zračnu vilicu (koliko je bolja od one obične ne znam, ali nije puno), ima sprovedene bužire kroz ramu i ima bolje nabe koliko mogu vidjet, te malo drugačiji ležaj pogona. Ali je 1300kn skuplji. Za te pare kupiš hrpu dodatne opreme (ciklokomp, pumpa, torbica, nosači bidona i bidoni...)

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 3.7.2017 12:38 (lllnuclearlll).
9 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Ove što si linkao su sa 30 brzina? Nebi išao ispod 27 nikako. Druga stvar, volio bi da su kotači 27.5 cola, radi novih standarda i "kompromisa" gradske i brdske voznje.

 

Treće, obavezno se mora prednji amortizer moci blokirati radi ponekad gradske voznje a i udobnije je kad se vozis po asfaltu.

 

Što misliš o KTM ultra sport 27.5? Otprilike ide za iste novce.

 

Volio bi ja i jeftinije proci od ovoga naravno, no zelim izbjeci najjeftinije komponente i najgoru seriju schimano mjenjaca.

 

Postoji li neko pravilo koja je marka bolja od druge ili se samo komponente gledaju vise manje?

 

Visok sam 184 i 85kg. Tako da racunam da ramu gledam od 20"?

16 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
matrix777 kaže...

Ove što si linkao su sa 30 brzina? Nebi išao ispod 27 nikako. Druga stvar, volio bi da su kotači 27.5 cola, radi novih standarda i "kompromisa" gradske i brdske voznje.

 

Treće, obavezno se mora prednji amortizer moci blokirati radi ponekad gradske voznje a i udobnije je kad se vozis po asfaltu.

 

Što misliš o KTM ultra sport 27.5? Otprilike ide za iste novce.

 

Volio bi ja i jeftinije proci od ovoga naravno, no zelim izbjeci najjeftinije komponente i najgoru seriju schimano mjenjaca.

 

Postoji li neko pravilo koja je marka bolja od druge ili se samo komponente gledaju vise manje?

 

Visok sam 184 i 85kg. Tako da racunam da ramu gledam od 20"?

1. Broj brzina ti nema nikakve veze s vezom. Imaš krivu koncepciju. Ovo ti je 3x10 sustav na oba bicikla što sam ti linkao. Prijenosni sustav ne ovisi o čistom broju brzina i ne gleda se uopće po broju brzina, gleda se namjena bicikla, broj zupčanika, veličina zupčanika i veličina kotača. Trenutno neki od najskupljih modela ti imaju 2x11 ili 1x11 / 1x12 sustave.

2. Ako hoćeš kompromis između brdske i cestovnje vožnje onda baš ideš na 29", a ne na 27.5. Kakvi novi standardi s 27.5, o čem pričaš? Trenutno su ti standardi 27.5 i 29, dok 26 izlazi iz uporabe iz ne znam kojeg razloga jer ima svoje prednosti. Ali tržište i marketing rade svoje. I na 27.5 i na 29 ćeš naći rezervne gume i obruče, tako da tu nemaš nikakve brige. A o razlikama između veličina kotača se trebaš malo više informirati jer očito si slabo informiran.

3. Prednja vilica se na oba bicikla da zaključati.

4. Sve poznatije marke su OK (Trek, Cube, KTM, Fuji, Giant, itd.), gledaj komponente i uloženo/dobiveno. Na kraju svi ti proizvođači proizvode jedino ramu i možda još koju sitnicu, sve ostalo ugrađuju.

5. Veličinu gledaj 19.5 - 21, ovisi o geometriji. Najbolje da isprobaš prije kupovine.

6. Ovo su oba bicikla s Deore opremom. Osobno nikad ne idem ispod Deore opreme, to ti je neka zlatna sredina za jače rekreativne vozače. Odličan omjer uloženog/dobivenog. Ista stvar je da kad kupujem neki dio, recimo pogon/kazetu/lanac, radije ću uzeti Deore nego XT čist iz razloga što za rekreativni biciklizam to nije nešto toliko bitno i XT neće ništa duže izdržati od običnog Deorea ili SLXa, a višestruko je skuplji. Jedino mogu potpisati XT kočince i XT zadnji mjenjač, te eventualno shiftere... to se isplati uzeti. Ali XT pogonski sustav (pogon, kazeta, lanac) ne baš. Velim, za rekreativca koji pazi na omjer uloženo/dobiveno. Da imam para na bacanje vozio bih i ja XT.

7. Linkaj mi taj KTM Ultra Sport da vidim. 

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 3.7.2017 14:06 (lllnuclearlll).
9 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

KTM

 Ovo je model 2017, piše da ima Deore XT zadnji mjenjač, ili mora biti samo XT da je top?

 

E da, vidim da neki imaju i prednji i zadnji mjenjač!? Koja je razlika i dali je to bitno imati?

Poruka je uređivana zadnji put pon 3.7.2017 14:24 (matrix777).
16 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
matrix777 kaže...

KTM

 Ovo je model 2017, piše da ima Deore XT zadnji mjenjač, ili mora biti samo XT da je top?

 

E da, vidim da neki imaju i prednji i zadnji mjenjač!? Koja je razlika i dali je to bitno imati?

Deore XT je XT... To to je jedno te isto... Ne znam koji je aktualni naziv više, nebitno...

 

Kak misliš da neki imaju i prednji i zadnji mjenjač? 

 

Onaj cube koji sam ti linkao ti je bolji od tog KTMa, a 100kn skuplji. Meni i ljepši 

 

Ima bolji pogon i bolje nabe što znači dosta. I bužire provučene kroz ramu.

 

Vilica je tu negdje, mislim da je čak bolja ova na Cubeu al nemoj me držati za riječ. Obje su zračne i obje su neke početničke RockShox zračne vilice. Sad koja je bolja nisam siguran, al radi se o nijansama, obje su OK za ono što ti želiš. 

 

Btw. Gume s KTMa ćeš ekspresno potrošit na asfaltu, Cube ti daje Smart Sama koji je dugotrajniji, ima takvu ripnu koja se neće brzo potrošit kao na Rapid Robu koji ima KTM.

 

U svakom slučaju, ako ideš na bajk za 7000kn onda taj Cube  

Poruka je uređivana zadnji put pon 3.7.2017 14:42 (lllnuclearlll).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
lllnuclearlll kaže...

5. Veličinu gledaj 19.5 - 21, ovisi o geometriji. Najbolje da isprobaš prije kupovine.

6. Ovo su oba bicikla s Deore opremom. Osobno nikad ne idem ispod Deore opreme, to ti je neka zlatna sredina za jače rekreativne vozače. Odličan omjer uloženog/dobivenog. Ista stvar je da kad kupujem neki dio, recimo pogon/kazetu/lanac, radije ću uzeti Deore nego XT čist iz razloga što za rekreativni biciklizam to nije nešto toliko bitno i XT neće ništa duže izdržati od običnog Deorea ili SLXa, a višestruko je skuplji. Jedino mogu potpisati XT kočince i XT zadnji mjenjač, te eventualno shiftere... to se isplati uzeti. Ali XT pogonski sustav (pogon, kazeta, lanac) ne baš. Velim, za rekreativca koji pazi na omjer uloženo/dobiveno. Da imam para na bacanje vozio bih i ja XT.

 

5. Danas je glupo gledat veličinu seattubea, na 184 cm visine gledaj da ti je Top Tube nekih 620 mm i reach oko 450 mm.

 

6. XT kazeta je drugačije napravljena od SLX i Deore kazete, tako da za neke stvari i modifikacije moraš imati minimalno XT kazetu (a i XT lanac i kazeta su dosta lakši nego Deore verzije). U vezi kočnica SLX su potpuno iste kočnice kao i XT samo druge boje i bez freestrokea koji ne radi praktički ništa, a nove Deore kočnice nisu daleko i skroz su dobre. Zadnji mjenjač isto tako - razliku između Deore, SLX/Zee, XT nećeš osjetiti, ali gledaj da imaju clutch (u starijim verzijama se to prepoznaje kao Plus).

 

TL;DR - XT kazeta i lanac, SLX kočnice, Deore mjenjači, shifteri XT, pogon SLX - najbolja kombinacija

 

Edit za prijašnji post: Recon je dobra vilica, i nije razlika u nijansama u odnosu na 30-icu. Bar što se tiče situacije od prije par godina.

Ste videli lepote, ko sredi noci Zapiha veter samote Rosa, reke in morja R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
Poruka je uređivana zadnji put pon 3.7.2017 15:35 (Mitsuoka).
9 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Fuji mi se više sviđa jer je jeftiniji :)

 

Za Treka nemam love, ono su brutalne cijene, kao da je od zlata. Za iste specke kao kod onog Cube-a bi za Trekao da 9-10k bez beda.

 

A čuj, ako vrijedi tih 1300kn taj Cube, možda bi išao na njega, tj ako ću ja tu prednost moći iskoristiti...

 

Znam samo da ne želim nešto posječno pa da tek da se kaže da je MTB jer bi to tek onda bio bačen novac, zar ne?

 

Ako je taj Fuji dosta dobar, nema smisla da bacam 1300kn za Cube. Što ima od Gianta u tom rangu? 

 

I da, tom Cubeu je ono redovna cijena, možda ima negdje jeftinije...

7 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
lllnuclearlll kaže...

 

Ako hoćeš nešto malo bolje onda:

 

https://keindl-sport.hr/attention-sl-blacknflashorange-2017-proizvod-17327/

 

Ovaj ima zračnu vilicu (koliko je bolja od one obične ne znam, ali nije puno), ima sprovedene bužire kroz ramu i ima bolje nabe koliko mogu vidjet, te malo drugačiji ležaj pogona. Ali je 1300kn skuplji. Za te pare kupiš hrpu dodatne opreme (ciklokomp, pumpa, torbica, nosači bidona i bidoni...)

 

A ovo? https://keindl-sport.hr/analog-darkgreyngreen-2017-proizvod-17331/

 

Malo povoljnije od Attentiona, ali ništa lošiji od Nevade, IMHO. 

 

E i da, što se dimenzija guma tiče: https://keindl-sport.hr/blog/29-ili-26g-2/ - vrlo zanimljiv i informativan post, pomogao mi je pri izboru bajka :)

8 godina
neaktivan
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Kupnja bica!

Pozdrav ekipa,

Trebao bi mi neki trail bicikl, mislim da bi mi taj najbolje odgovarao?!

Planiram se vozit 80% vremena po cesti, a ostatak makadam.

Bilo bi lijepo da se kreće cijena oko 3000kn.

Ja sam gledao http://www.ciklo-centar.hr/new/artikli.asp?ID=539 ,superior rx 570 2015? jel taj ok za te pare ili imate neki drugi prijedlog?

 

 

Hvala unaprijed

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
robogo kaže...
lllnuclearlll kaže...

 

 

A ovo? https://keindl-sport.hr/analog-darkgreyngreen-2017-proizvod-17331/

 

Malo povoljnije od Attentiona, ali ništa lošiji od Nevade, IMHO. 

 

E i da, što se dimenzija guma tiče: https://keindl-sport.hr/blog/29-ili-26g-2/ - vrlo zanimljiv i informativan post, pomogao mi je pri izboru bajka :)

Lošiji je bajk od nevade...

 

@matrix777

 

Osobno bih na tvom mjestu išao na cubea kojeg sam ti ponudio, a ako ti tih 1300kn igra veliku ulogu onda će i Fuji biti OK...  Mislim da ćeš bit zadovoljan s bilo kojim od ta 2 bicikla. S Cubeom ti je jedino servis vilice malo kompliciraniji, treba mijenjati ulje tu i tamo. Nije teško, ali mrvicu kompliciranije nego s običnom vilicom kakvu ima Fuji.

 

Što se tiče popusta na Cubea, probaj iskamčit nešto u Keindlu, ili pogledaj čak u Ciklusu dal ga imaju, oni ti znaju dat staro za novo popust čak i ako im doneseš nekakav smrdani prastari bicikl.

 

edit. Evo imaju ga, mislim da je to taj, samo prošlogodišnji model. Ali koliko vidim po dijelovima to je isti bicikl, malo farba promijenjena.

 

http://www.ciklus.hr/bicikli/cube/attention-sl/

 

I jeftiniji je nešto  Ako imaju veličinu, a piše da imaju, toplo preporučam. Dobar bajk, dobra cijena...  Vjerojatno možeš iskamčit još 100tinjak kuna za staro za novo ako imaš kakvu kramu  Imaš i tu crno/narančastu, a i zelenu varijantu.

Poruka je uređivana zadnji put pon 3.7.2017 23:17 (lllnuclearlll).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
lllnuclearlll kaže...

Lošiji je bajk od nevade...

Pa i nije uopće nešto lošiji što se dijelova tiče, al trebalo bi vidjet geometrije da se zaključi.

 

U vezi servisa Recona, to nije puno kompliciranije od masti, samo što umjesto pinela koristiš šprice. 

Ste videli lepote, ko sredi noci Zapiha veter samote Rosa, reke in morja R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
14 godina
neaktivan
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
 
0 0 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice