Bug 300

poruka: 4
|
čitano: 1.970
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
offline
Bug 300

Čestitke na 300. broju! :)

 

Jako mi se sviđa papir naslovnice! :)

 
0 0 hvala 1
13 godina
offline
Re: Bug 300

Čestitke, divna naslovnica :) I sadržaj je većinom dobar i zanimljiv.

 

Ali imam zamjerku na jedan detalj. Proširenja za Chrome, navodite Web of trust koji sam i sam nekada koristio, ali ne nakon https://www.pcmag.com/news/349328/web-of-trust-browser-extension-cannot-be-trusted Nakon ovoga, ja osobno nikad ne bih vjerovao autorima proširenja, a posebice to proširenje ne bih preporučivao. Problem je da u časopisu nigdje nema ni spomena ovome. S obzirom na preporuku ovog proširenja, zanima me kakva je kontrola kvalitete na ostalim preporukama...

Dakle, s wikipedije: On November 1, 2016, German public broadcasting station NDR reported the results of an investigation by in-house journalists, showing that WOT collected, recorded, analyzed and sold user-related data to third parties.[12][13][14] The data obtained was traceable to WOT and could be assigned to specific individuals, despite WOT's claim that user data was anonymized.[15][16] The NDR investigative journalism report was based on freely available sample data, and revealed that sensitive private information of more than 50 users could be retrieved.[13] The information included websites visited, account names and email addresses, potentially revealing user illnesses, sexual preferences and drug consumption. The journalists also reconstructed a media company's confidential revenue data, and details about an ongoing police investigation.[12]

 

The most interesting information comes from children, for they tell all they know and then stop.
16 godina
offline
Bug 300

takodjer cestitam i  upravo listam jubilarni broj a pored  njega privjesak kad je bio  200-ti 

Moj PC  
0 0 hvala 1
16 godina
moderator
offline
Bug 300

Evo i jedna prigodna fotka za ovu temu, a uz nju i PDF original

...
Poruka je uređivana zadnji put pon 6.11.2017 18:53 (Miro).
Moj PC  
3 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice