Kupovina fotoaparata i foto opreme

poruka: 887
|
čitano: 288.831
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus, pirat
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Komentari (pohvale&kritike) vaših fotografija
12 godina
odjavljen
offline
Kupovina fotoaparata i foto opreme

Trebam preporuku DSLRa za frenda s primarnom namjenom za slikanje portreta ( modeli i sl.) i snimanej videa, neki vlog wannabe..

Posto nismo ni jedan ni drugi eksperti, kaze da treba nesto s cim moze postici bolji bokeh efekt od obicnog 18-55 objektiva, s i zakretni ekran bio bi pozeljan. Za ovaj bokeh predpostavljam da misli na razliku u fokusu modela i pozadine, ne znam jel to isto..

Ako ima nesto takvo do 4-4.5k kuna, bacite preporuku. Moze i kompakt ako postoji neki koji odgovara gore navedenim uvjetima. Hvala

Poruka je uređivana zadnji put sub 21.10.2017 18:46 (Zin8).
 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Kupovina fotoaparata i foto opreme
Zin8 kaže...

Trebam preporuku DSLRa za frenda s primarnom namjenom za slikanje portreta ( modeli i sl.) i snimanej videa, neki vlog wannabe..

Posto nismo ni jedan ni drugi eksperti, kaze da treba nesto s cim moze postici bolji bokeh efekt od obicnog 18-55 objektiva, s i zakretni ekran bio bi pozeljan. Za ovaj bokeh predpostavljam da misli na razliku u fokusu modela i pozadine, ne znam jel to isto..

Ako ima nesto takvo do 4-4.5k kuna, bacite preporuku. Moze i kompakt ako postoji neki koji odgovara gore navedenim uvjetima. Hvala

Canon 750D i Canon 50mm 1.8

750D se da nac i do 3500kn novi iz vana ili sa njuskala rabljeni, a objektiv od 500-700kn na njuskalu ili 900kn novi. 

Mozes kupit i jeftiniji Canon DSLR jer portreti ne zatjevaju nesto specijalno od fotoaparata, no ja nebi iso na slabiji model.

https://www.instagram.com/celestial__emissary/?r=sun1
12 godina
offline
Re: Kupovina fotoaparata i foto opreme
Zin8 kaže...

Trebam preporuku DSLRa za frenda s primarnom namjenom za slikanje portreta ( modeli i sl.) i snimanej videa, neki vlog wannabe..

Posto nismo ni jedan ni drugi eksperti, kaze da treba nesto s cim moze postici bolji bokeh efekt od obicnog 18-55 objektiva, s i zakretni ekran bio bi pozeljan. Za ovaj bokeh predpostavljam da misli na razliku u fokusu modela i pozadine, ne znam jel to isto..

Ako ima nesto takvo do 4-4.5k kuna, bacite preporuku. Moze i kompakt ako postoji neki koji odgovara gore navedenim uvjetima. Hvala

Nikon D3300 s njuškala (nekih 2300 kn, +-100 kn ovisno o stanju) + Nikkor 50mm f1.8 700 kn (isto njuškalo). To bi bila dosta jeftina kombinacija, a odlično bi poslužila za portrete. S obzirom da je focal length 50mm i maksimalni otvor blende 1.8, bokeh bi bio i više nego dobar, pogotovo za tu cijenu. Jedini nedostatka bi bio što je to prime objektiv, dakle nema zoom, sad ne znam koliko vam je to bitno. Također, treba imati na umu da je tih 50mm dosta usko i u principu si dosta ograničen s njim. 

Ako treba zakretni ekran, možda D5200 ili D5300, ovisno kakvu cijenu uspijete naći. 

Za vlogove niti jedna opcija nije baš neka sreća, ali uz neki mini tripod ili (još bolje) neki dodatni stabilizator bi čak bilo i dobro. 

Poruka je uređivana zadnji put sub 21.10.2017 19:21 (Cordas).
6 godina
neaktivan
offline
Re: Kupovina fotoaparata i foto opreme

Možda vam mogu pomoći u vašim nedoumicama.

Fotoaparata dovoljno kvalitetnih za ono što vama treba (pa i  puno više), sa zakretnim ekranom i to izvrsnim, ne preskupima i solidne izrade, imate nekoliko: Canon 700D, 750D i 760D.

 

Kvaka nije u tijelu aparata ili senzoru, već u objektivu. Portreti se jednostavno ne snimaju s 50mm objektivima. Razlog tome je što se s takvim objektivom morate isuviše približiti modelu, a onda se vide razne nesavršenosti kože (bubuljice, ožiljci i sl.) što niti jednom modelu nije baš drago. Kod jeftinijih objektiva se na toj udaljenosti već može uočiti barell efekt.

I odnos između modela i pozadine je drugačiji, pogotovo u studiju. Međutim, prednost 50mm prime objektiva je u velikoj svjetlosnoj moći (otvoru blende) i mogućnosti snimanja pri prirodnoj rasvjeti.

 

Portreti se snimaju s 80 - 85 mm objektivima jer s njima dobijete bolju interpretaciju lica, a model u odnosu na pozadinu stoji bolje. Barell efekta nema ili je nezamjetljiv. Jednostavno rečeno, takav portret je oku ugodniji. Međutim, takvi objektivi su obično slabije svjetlosne moći. Većinom im blenda ide od f4, a kod manjeg broja njih od f2,8.

 

Kako ovome doskočiti, imati 80mm objektiv s velikim otvorom blende? Jednostavno! Na eBayu (ili gdje god hoćete) potražite Yashica ML 50mm/f1.7. Riječi ne mogu opisati koliko je to dobar objektiv, naravno, ako se kupi očuvani primjerak. Njegova oštrina i interpretacija boja zapanjuju. Za klasu je oštriji od razvikanog ML 50/1,4. Zadnju godinu dana je poskupio duplo pa mu je početna cijena 90€. Imam dosta objektiva Canon, Yashica, Carl Zeiss (koji je iznad Yashice) koje testiram na test slikama, za lovu koju zapada, nema mu premca.

 

Kako su Canoni 700/750/760 sa APS-C senzorima i crop faktorom 1.6, to onih 50mm x 1.6 = 80mm! I to je to.

 

Za 7-8$ se kupi adapter C/Y na EF-S, objektiv se stavi na Canona i zabava može početi, a rezultat je vrhunski, ne samo za portrete. Ako što ne valja ili treba očistiti, imate gore Fotoelektronik servis (Trešnjevka). Nosio sam par objektiva na servis i odlično su urađeni.

 

Primjećujem da mnogi ovdje uopće ne znaju značenje riječi bokeh. Post je ionako ispao predug, pa o tom, drugom zgodom.

8 godina
offline
Re: Kupovina fotoaparata i foto opreme
punto kaže...

Možda vam mogu pomoći u vašim nedoumicama.

Fotoaparata dovoljno kvalitetnih za ono što vama treba (pa i  puno više), sa zakretnim ekranom i to izvrsnim, ne preskupima i solidne izrade, imate nekoliko: Canon 700D, 750D i 760D.

 

Kvaka nije u tijelu aparata ili senzoru, već u objektivu. Portreti se jednostavno ne snimaju s 50mm objektivima. Razlog tome je što se s takvim objektivom morate isuviše približiti modelu, a onda se vide razne nesavršenosti kože (bubuljice, ožiljci i sl.) što niti jednom modelu nije baš drago. Kod jeftinijih objektiva se na toj udaljenosti već može uočiti barell efekt.

I odnos između modela i pozadine je drugačiji, pogotovo u studiju. Međutim, prednost 50mm prime objektiva je u velikoj svjetlosnoj moći (otvoru blende) i mogućnosti snimanja pri prirodnoj rasvjeti.

 

Portreti se snimaju s 80 - 85 mm objektivima jer s njima dobijete bolju interpretaciju lica, a model u odnosu na pozadinu stoji bolje. Barell efekta nema ili je nezamjetljiv. Jednostavno rečeno, takav portret je oku ugodniji. Međutim, takvi objektivi su obično slabije svjetlosne moći. Većinom im blenda ide od f4, a kod manjeg broja njih od f2,8.

 

Kako ovome doskočiti, imati 80mm objektiv s velikim otvorom blende? Jednostavno! Na eBayu (ili gdje god hoćete) potražite Yashica ML 50mm/f1.7. Riječi ne mogu opisati koliko je to dobar objektiv, naravno, ako se kupi očuvani primjerak. Njegova oštrina i interpretacija boja zapanjuju. Za klasu je oštriji od razvikanog ML 50/1,4. Zadnju godinu dana je poskupio duplo pa mu je početna cijena 90€. Imam dosta objektiva Canon, Yashica, Carl Zeiss (koji je iznad Yashice) koje testiram na test slikama, za lovu koju zapada, nema mu premca.

 

Kako su Canoni 700/750/760 sa APS-C senzorima i crop faktorom 1.6, to onih 50mm x 1.6 = 80mm! I to je to.

 

Za 7-8$ se kupi adapter C/Y na EF-S, objektiv se stavi na Canona i zabava može početi, a rezultat je vrhunski, ne samo za portrete. Ako što ne valja ili treba očistiti, imate gore Fotoelektronik servis (Trešnjevka). Nosio sam par objektiva na servis i odlično su urađeni.

 

Primjećujem da mnogi ovdje uopće ne znaju značenje riječi bokeh. Post je ionako ispao predug, pa o tom, drugom zgodom.

 Pa i preporucili smo 50mm 1.8 objektiv koji daje sa crop faktorom 80mm. 
Ne kuzim di je problem i zasto bi kupovo objektiv koji nema autofokus na dslr-u gdje je takve objektive tesko fokusirat kroz viewfinder(osim ak nemas focus screen bas za to) 

Poruka je uređivana zadnji put sri 25.10.2017 19:44 (Santana).
6 godina
neaktivan
offline
Re: Kupovina fotoaparata i foto opreme

Oh, promaklo mi je da je riječ o EF objektivu za FF. Onda će će to biti u redu.

Imao sam ga u rukama, ali samo nakratko. Za novce koje treba izdvojiti je vrlo dobar, ne zovu ga uzalud "plastic fantastic".

Feeling je malo plastičan, ali ne smeta. Ili možda Canon 18-135 IS STM,  prilično skuplji, ali jako dobar all-arounder koji će se snaći i u videu.

 

Fokusiranje s ML-om meni nije problem, navikao sam, a ni portretirani modeli baš ne bježe nego uglavnom sjede.

Međutim, interpretacija boja i oštrina prikaza već od f/2.0 je nešto što se rijetko viđa. Na 5.6 oduzima dah, bez pretjerivanja.

 

Inače, tko želi sebi zagorčati život, samo neka preko neta kupi neki od "foto test chart"-ova. Nakon toga za njega više nema ni vrlo dobrog objektiva, a kamo li odličnog.

Sve mane odmah isplivaju na površinu. Tu grešku sam ja napravio pa mi sad niti jedan objektiv "ne valja", a prije sam sa svima bio zadovoljan. Pozdrav.

8 godina
offline
Re: Kupovina fotoaparata i foto opreme
punto kaže...

Oh, promaklo mi je da je riječ o EF objektivu za FF. Onda će će to biti u redu.

Imao sam ga u rukama, ali samo nakratko. Za novce koje treba izdvojiti je vrlo dobar, ne zovu ga uzalud "plastic fantastic".

Feeling je malo plastičan, ali ne smeta. Ili možda Canon 18-135 IS STM,  prilično skuplji, ali jako dobar all-arounder koji će se snaći i u videu.

 

Fokusiranje s ML-om meni nije problem, navikao sam, a ni portretirani modeli baš ne bježe nego uglavnom sjede.

Međutim, interpretacija boja i oštrina prikaza već od f/2.0 je nešto što se rijetko viđa. Na 5.6 oduzima dah, bez pretjerivanja.

 

Inače, tko želi sebi zagorčati život, samo neka preko neta kupi neki od "foto test chart"-ova. Nakon toga za njega više nema ni vrlo dobrog objektiva, a kamo li odličnog.

Sve mane odmah isplivaju na površinu. Tu grešku sam ja napravio pa mi sad niti jedan objektiv "ne valja", a prije sam sa svima bio zadovoljan. Pozdrav.

 Pa bez obzira dal je EF il nije svi objektivi su oznaceni na fullframe standardu. Isto tak i za micro 4/3 ili za srednji format.
Primjer:  18-55 kit objektiv daje isti Field of view kao i 28-88 na fullframe-u. Ne daje ultra sirokih 18mm.

Rucno fokusiranje ovisi od osobe do osobe, no ne stavljaju ljudi drugi focus screen bezveze :) kakvi su prije bili na analognim fotoaparatima bez autofokusa. 

Canon 50mm je solidan, za tu cijenu odlican, Nikon 50mm je nesto bolji i nesto skuplji.

6 godina
neaktivan
offline
Kupovina fotoaparata i foto opreme

Zdravo svima, evo prije svega da kazem da sam totalni pocetnik u svemu ovome ali imam volju i zelju da ucim pa me zanima kakva su vasa iskustva sa polovnim aparatima dal ih se isplati kupovat (najvise zbog ogranicenog budzeta sam se odlucio na to) ovako imam vise ponuda prva je canon 600D sa 18 55mm i 50mm objektivom kupljen nov prije 3 godine i ima 28 000 okidanja za 300€ (na njega najvise ciljam zbog toga sto se bavim you tube-om pa mi je odlican za pravljenje video materijala) ili Nikon d3100 sa 18-105 objektivom 2 god garancije i oko 9 000 okidanja ili ipak predlazete da stedim jos koji mjesec i da kupim nov 600D za 450€  ili imate vi neki svoj predlog za neki aparat na ovom budzetu.

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Kupovina fotoaparata i foto opreme

pozdrav

 

planiram si preko ebaya kupiti okidač kao na slici pa

bih vas molio da mi napišete kakve je kvalitete i da

li ga se isplati kupiti s obzirom na funkcije koje ima

 

hvala

Poruka je uređivana zadnji put sub 25.11.2017 8:14 (filip1).
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Kupovina fotoaparata i foto opreme
filip1 kaže...

pozdrav

 

planiram si preko ebaya kupiti okidač kao na slici pa

bih vas molio da mi napišete kakve je kvalitete i da

li ga se isplati kupiti s obzirom na funkcije koje ima

hvala

 Po kojoj cijeni?

Ja i nekoliko ljudi koje znam imaju takve jeftinjake kineze.

Svima drže već godinama, većini s istom baterijom.

Ali na netu vidim da je nekim crko nakon nekoliko korištenja, nekima ne radi kak spada...

 

Uglavnom, ko i sva ostala jeftina kineska roba, ak dobiješ ispravnog, vjerojatno će dugo raditi.

 

Ako je jeftin, uzmi.

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
14 godina
offline
Re: Kupovina fotoaparata i foto opreme

našao sam ga za manje od 12 dolara

gledao sam i kod nas ali su mi nudili bežični original

po cijeni od skoro 400 kuna a to mi je previše

Poruka je uređivana zadnji put ned 26.11.2017 7:53 (filip1).
9 godina
neaktivan
offline
Kupovina fotoaparata i foto opreme

Otišla mi je baterija na fotaparatu Sony DSC-HX9V (odmah se isprazni) nasao sam na ebayu neku koliko vidim da moze i za moj aparat ali mi je sumnjivo sto je toliko jeftinije,,,

 

https://www.ebay.com/itm/Pour-Sony-NP-FG1-NP-BG1-Li-Ion-Batterie-Battery-Pinceau-de-Nettoyage-lens-Stylo/271676361614?hash=item3f412c4b8e:g:ap4AAOSwRbtaH5yo

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Kupovina fotoaparata i foto opreme

molim da mi preporučite neku yongnuo bljeskalicu za 760d

 

cijena između 1000 i 1500 kuna

 

hvala

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Kupovina fotoaparata i foto opreme

molim vas preporuku kvalitetnih baterija i kvalitetnog punjača

 

naručio sam yongnuo 685 pa mi treba pomoć u izboru pogonskog 

goriva

 

molim vas da napišete da li baterije mogu utjecati na dužinu 

vrememena do ponovnog punjenja bljeskalice između okidanja

 

kod ove bljeskalice je to oko 3 sekunde

 

molim preporuku monopoda do 500 kuna

 

hvala

 
0 1 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Kupovina fotoaparata i foto opreme

Dal neko zna kakvi su Samyang objektivi, tacnije samyang 85mm f/ 1.4 Nikon??? Imam ponudu 250 eura Novo

c.Benjamin
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Kupovina fotoaparata i foto opreme

molim vas da mi date preporuku sandisk sd kartice

trenutno koristim sandisk ultra od 16 gb i dosta mi je

spora

 

fotografiram isključivo u raw formatu

molim preporuku iz linksa

 

hvala

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Kupovina fotoaparata i foto opreme
filip1 kaže...

molim vas da mi date preporuku sandisk sd kartice

trenutno koristim sandisk ultra od 16 gb i dosta mi je

spora

 

fotografiram isključivo u raw formatu

molim preporuku iz linksa

 

hvala

 https://www.links.hr/hr/memorijska-kartica-sandisk-sdhc-extreme-32-gb-sdsdxve-032g-gncin-class-10-uhs-i-u3-300900443

a baterije

https://www.links.hr/hr/baterija-panasonic-eneloop-expedition-limited-edition-bk3mcce8ee-tip-aa-punjive-1900-mah-8kom-480500034

ili bilo koje eneloopice

Poruka je uređivana zadnji put ned 4.3.2018 19:08 (Brada).
9 godina
offline
Re: Kupovina fotoaparata i foto opreme
filip1 kaže...

molim vas da mi date preporuku sandisk sd kartice

trenutno koristim sandisk ultra od 16 gb i dosta mi je

spora

 

fotografiram isključivo u raw formatu

molim preporuku iz linksa

 

hvala

 Pred otprilike mjesec dana sam u linksu(poslovnica Rijake) uzeo Sandisk Extreme pro 32gb i mislim da sam ju platio oko 250(ne mogu se sjetiti točno koliko). To ti je i gotovo najbrža kartica za tvoj aparat (link)....

Koliko vidim, nemaju ih na web shopu probaj ih malo nazvati i pitat.

6 godina
neaktivan
offline
Kupovina fotoaparata i foto opreme

Trebam pomoć oko kupnje fotoaparata...

 

 

Napisati ću za šta mi treba , a Vas molim da mi pomognete u odabiru...

 

-- zatvoreni prostor (dvorane)

-- slikanje sa tribina ili na samom parketu

-- slika se sport koji ima bacanja - judo

-- oštra slika, brzo spremanje slike u memoriju

 

Uglavnom ; nije bitno da li je Canon ili Nikon ili Sony

                  vjerujem da će trebati minimalno 2 objektiva ali koja

 

 

Hvalaaaa

 

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Kupovina fotoaparata i foto opreme
judostar kaže...

Trebam pomoć oko kupnje fotoaparata...

Napisati ću za šta mi treba , a Vas molim da mi pomognete u odabiru...

-- zatvoreni prostor (dvorane)

-- slikanje sa tribina ili na samom parketu

-- slika se sport koji ima bacanja - judo

-- oštra slika, brzo spremanje slike u memoriju

Uglavnom ; nije bitno da li je Canon ili Nikon ili Sony

                  vjerujem da će trebati minimalno 2 objektiva ali koja

Nikon D5

Nikon 24-70mm VRf/2.8

Nikon 70-200mm VR II

 

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
Poruka je uređivana zadnji put uto 6.3.2018 16:51 (CyberDemonVZ).
14 godina
offline
Kupovina fotoaparata i foto opreme

http://www.canosa.com.hr/canon-gadget-bag-10eg/can-case-10eg/product/

 

molim vas da mi napišete da li je moguće negdje kod nas naći ovu torbu po manjoj cijeni

 

zanimaju me baš trgovine a ne web shopovi

 

hvala

 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Kupovina fotoaparata i foto opreme
Jel ima smisla kupovati Nikon D7000 sa 200.000 okidanja za 1400 kn ?
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Kupovina fotoaparata i foto opreme
Gogo222 kaže...
Jel ima smisla kupovati Nikon D7000 sa 200.000 okidanja za 1400 kn ?

 Za 400 kn super, ako se pokvari nije toliki problem. Ali mislim da se ne isplati ništa kupovati što je toliko dotrajalo...

8 godina
offline
Re: Kupovina fotoaparata i foto opreme
A recimo Nikon D7000 za 1800kn sa nekih 70.000 okidanja ?
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Kupovina fotoaparata i foto opreme
Nekakvo ocekivanje je 150 000 okidanja (tako sam na netu pronasao). Mislim da s tim mozes očekivat nekoliko godina solidnog rada. Btw, ne postoji minimalni broj do kojeg ce sigurno radit, tako da svakako malo isprobaj fotoaparat i probaj vidit ima li ikakvih mana.
Poruka je uređivana zadnji put sub 16.6.2018 8:55 (mile_st).
13 godina
neaktivan
offline
Re: Kupovina fotoaparata i foto opreme

Moze preporuka bestbuy objektiva 18-55 za Nikon D3200?
 
0 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Re: Kupovina fotoaparata i foto opreme
Dark2010 kaže...

Moze preporuka bestbuy objektiva 18-55 za Nikon D3200?

 pa to je kit objektiv, nikonov je zaista odlican nemas kaj dalje traziti, inace zasto bas taj?lp

Intel Core™ i7 Forever----- Battlelog: SoldierStippy
13 godina
neaktivan
offline
Re: Kupovina fotoaparata i foto opreme
Trenutno posjedujem 18-105 i 35mm,pa bi uzeo 18-55 za svakodnevnu prigodu samo ne znam koji je najbolji.Dosta citam za Tamron da su jako dobri 18-55 f2.8
12 godina
protjeran
offline
Re: Kupovina fotoaparata i foto opreme
Dark2010 kaže...
Trenutno posjedujem 18-105 i 35mm,pa bi uzeo 18-55 za svakodnevnu prigodu samo ne znam koji je najbolji.Dosta citam za Tamron da su jako dobri 18-55 f2.8

 tako reci, pogledaj si na dxomarku kaj sve ima pa onda kad usporedis koji objektiv ti je najprihvatljiviji po pitanju cijene i kvalitete s tvojim d3200!lp

Intel Core™ i7 Forever----- Battlelog: SoldierStippy
5 godina
neaktivan
offline
Kupovina fotoaparata i foto opreme

Zdravo ja sam mahom pocetnik u fotografiji volim fotografiju pogotovo fotogragije prirode.Vec duze vrijeme razmisljam o kupovini fotoaparata no neznam sta da kupim sa fotoaparatom bi fotografirao prirodu i pejzaže, stoga mi je za oko zapeo sony rx100 iii ili iv ali da razjasnim ja bi sa fotoaparatom samo fotografiorao a ne snimao videe u sto treban napomenuti da sam ja samo mahom pocetnik i da nezelim trosit brdo love na fotoaparate vec mi treba samo neki fotic s kojim cu viditi jeli fotografija za mene ili ne ali da moze uslikati dosta ljepe fotografije hvala svima unaprijed na odvojenom vremenu i citanju ispod pisite predloske za mene.

 
0 0 hvala 0
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Komentari (pohvale&kritike) vaših fotografija
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice