Recenzija : Samyang 85mm f/1.4

poruka: 5
|
čitano: 2.645
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus, pirat
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
8 godina
offline
Recenzija : Samyang 85mm f/1.4

Testirano na Nikon D3300 1.5x Crop senzor kameri pa onda objetiv postaje 127mm

 

Cijena 2400kn. Nikon verzija dopusta kameri kontrolu blende pa se moze koristit u Aperture Priority modu. Canon i ostale verzije to ne  mogu, al su zato ~100kn jeftinije

 

Moram jos navest da Nikon verzija 85mm 1.4G koja ima autofocus i nesto bolje karakteristike košta 11000 kn

 

Ovaj full frame prime objektiv nudi odlicnu kvalitetu za relativno male novce uz jedan veliki kompromis, a to je ručno fokrusiranje.

Kvaliteta izrade je odlicna. Kombinacija kvalitetne plastike, metala i gume za grip na prstenu za fokusiranje. Daleko bolje od nekakvih Kit objektiva.

 

 
 
 

Kakvo je ručno fokusiranje ? Odlicno. Prsten daje dovoljno odpora pa je zato jako precizan i ima dugacak put.
No opet cete naici na probleme kod fokusiranja jer nasi DSLR-i nisu bas optimizirani za takav nacin rada, pogotovo kod f/1.4 jer je dubina polja u milimetrima

Rjesenje je koristenje Live View moda sa uvčanjem. Pomogne i dizanje kontrasta u postavkama (to nemojte radit ak slikate u .jpeg)
Nikon na kojem sam ovaj objektiv testiro ima Focus Confirmation kada gledate kroz ViewFinder koji nije bas pouzdan pogotovo kod f/1.4

Mirrorless kamere tipa Sony a7 imaju Focus Peaking pa je ručno fokusiranje dosta olakšano.

Kvaliteta slike je odlicna. Kod f/1.4 se događa se Purple fringing problem i slika je mekanija. Kod f/2.0 je taj problem nestaje i poveca se ostrina, jos malo usporite objektiv na f/4.0 i imat cete vrhunski oštru sliku.

Evo par test slika (svaka ima svoj crop par) -- slike na flickr-u

 

Vecina slika je slikano između f/2.0 i f/4.0. Kasnije cu stavit f/1.4 slike i malo bolje primjere Bokeh-a :) EDIT: Dodano i maknute su slike sa bug-a jer ih nema smisla gledat ovdje.

 

Ispricavam se što se ne služim baš našom terminologijom oko ovih stvari.

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 2.11.2015 16:39 (Santana).
Moj PC  
1 0 hvala 2
13 godina
neaktivan
offline
Re: Recenzija : Samyang 85mm f/1.4

Samyang radi odlične objektive. Imam njihovu 10mm-cu i stvarno se ne mogu požaliti. Manualni fokus neke može smetati, ali sve je stvar navike. Čak i s AF objektivima često fotkam u manualnom modu jer mi tako baterija na aparatu traje bar 5 puta dulje pa ne moram tegliti dodatne baterije.

8 godina
offline
Re: Recenzija : Samyang 85mm f/1.4
Trickortreat kaže...

Samyang radi odlične objektive. Imam njihovu 10mm-cu i stvarno se ne mogu požaliti. Manualni fokus neke može smetati, ali sve je stvar navike. Čak i s AF objektivima često fotkam u manualnom modu jer mi tako baterija na aparatu traje bar 5 puta dulje pa ne moram tegliti dodatne baterije.

A gle neki mozda imaju slabiji vid pa im rucno fokusiranje ne dolazi u obzir. Znam se i ja naprezat dosta.

 

Jucer sam naišo na dvije srne dok sam se motal po šikari i ono jedino mišljenje je bilo : mogu im stavit soli na rep
No dobro to je objektiv za portrete, a  ne wildlife :D


Fora mi je kaj mi na Nikonu kroz viewfinder pokazuje u kojem smjeru trebam fokusirat kada sam u Aperture Priority. Kod Manual moda mi pokazuje samo dal sam u fokusu il nisam. No nazalost ne mozes se oslonit na to kod f/1.4 pa cak i vise

 

Kod ovih širokokutnih to uopce nije problem kad imaju ogroman DOF. Tu je mozda i Samyang najjaci jer nemaju nikakve konkurencije u tom cijenovnom rangu.

13 godina
neaktivan
offline
Re: Recenzija : Samyang 85mm f/1.4
Santana kaže...

A gle neki mozda imaju slabiji vid pa im rucno fokusiranje ne dolazi u obzir. Znam se i ja naprezat dosta.

 

Jucer sam naišo na dvije srne dok sam se motal po šikari i ono jedino mišljenje je bilo : mogu im stavit soli na rep
No dobro to je objektiv za portrete, a  ne wildlife :D


Fora mi je kaj mi na Nikonu kroz viewfinder pokazuje u kojem smjeru trebam fokusirat kada sam u Aperture Priority. Kod Manual moda mi pokazuje samo dal sam u fokusu il nisam. No nazalost ne mozes se oslonit na to kod f/1.4 pa cak i vise

 

Kod ovih širokokutnih to uopce nije problem kad imaju ogroman DOF. Tu je mozda i Samyang najjaci jer nemaju nikakve konkurencije u tom cijenovnom rangu.

 

Eeee.. zato sam kupio fino onaj focusing screen i s njime mogu prilično brzo, čak i u uvijetima kada AF podbaci, nać fokus :)

inače ovaj model sam uzeo: http://www.katzeyeoptics.com/item--Pentax-K-3-K-5-K-5II-K-7-K-30-K-50-K-500-Focusing-Screen--prod_K7.html

katzeye je prije par mjeseci, na žalost, prestao s proizvodnjom tako da sada samo neki kinezi još proizvode te stvari...

8 godina
offline
Re: Recenzija : Samyang 85mm f/1.4
Trickortreat kaže...
Santana kaže...

A gle neki mozda imaju slabiji vid pa im rucno fokusiranje ne dolazi u obzir. Znam se i ja naprezat dosta.

 

Jucer sam naišo na dvije srne dok sam se motal po šikari i ono jedino mišljenje je bilo : mogu im stavit soli na rep
No dobro to je objektiv za portrete, a  ne wildlife :D


Fora mi je kaj mi na Nikonu kroz viewfinder pokazuje u kojem smjeru trebam fokusirat kada sam u Aperture Priority. Kod Manual moda mi pokazuje samo dal sam u fokusu il nisam. No nazalost ne mozes se oslonit na to kod f/1.4 pa cak i vise

 

Kod ovih širokokutnih to uopce nije problem kad imaju ogroman DOF. Tu je mozda i Samyang najjaci jer nemaju nikakve konkurencije u tom cijenovnom rangu.

 

Eeee.. zato sam kupio fino onaj focusing screen i s njime mogu prilično brzo, čak i u uvijetima kada AF podbaci, nać fokus :)

inače ovaj model sam uzeo: http://www.katzeyeoptics.com/item--Pentax-K-3-K-5-K-5II-K-7-K-30-K-50-K-500-Focusing-Screen--prod_K7.html

katzeye je prije par mjeseci, na žalost, prestao s proizvodnjom tako da sada samo neki kinezi još proizvode te stvari...

Da bas sam gledo ranije tu stranicu. Znaci taj focus screen puno pomogne ?

 

 

Vidim da da :)

Poruka je uređivana zadnji put ned 1.11.2015 15:12 (Santana).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice