J.R.R. Tolkien - Izmišljeni svijet

poruka: 164
|
čitano: 30.155
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
offline
J.R.R. Tolkien - Izmišljeni svijet

Unazad par dana, ponovno me zaokupila misao, ideja i sama tematika Tolkienovih djela.
Budući da se približava 13. prosinca i dolazak nastavka Hobita: Smaugova pustoš (eng. The Hobbit: The Desolation of Smaug), opet se pobudila kao što rekoh strast za tim začaranim i mističnim svijetom Međuzemlja.

Budući da mnoge druge emisije, serije, filmovi imaju svoje teme, šteta je da ova tematika nema, makar zajedničku.

A kladim se da među nama BUGovcima ima barem 1% zaljubljenika u Tolkiena i njegova djela.

Batllelog: sudy_freak || Samsung Galaxy SII crew. || ↓ Stisni Hvala ako sam ti pomogao. ||
Poruka je uređivana zadnji put ned 15.12.2013 0:28 (sudy_freak).
14 godina
offline
Re: J.R.R. Tolkien - Izmišljeni svijet

Pogodio si me ;) Ja sam isto veliki obožavatelj,baš sam pred par dana pogledao LOTR trilogiju po neznam koji put i još ću.Koga zanima ima za skinuti LOTR Appendices gdje je opisana sama izrada filma kao i Tolkienov životopis i dosta stvari o njemu,puno sam naučio gledajući to.Svaka čast za temu,nadam se da će nas se više skupiti.

You think by killing me tonight my powers will not rise there'll be nowhere for you to run when my hatred comes to life.
12 godina
neaktivan
offline
J.R.R. Tolkien - Izmišljeni svijet

Ne prođe mjesec da ne putujem međuzemljem :)

http://middle-earth.thehobbit.com/map

Knowledge speaks, but wisdom listens.
14 godina
offline
Re: J.R.R. Tolkien - Izmišljeni svijet

Jel čitao tko od vas Silmarilion?

You think by killing me tonight my powers will not rise there'll be nowhere for you to run when my hatred comes to life.
13 godina
offline
Re: J.R.R. Tolkien - Izmišljeni svijet
Rocker kaže...

Pogodio si me ;) Ja sam isto veliki obožavatelj,baš sam pred par dana pogledao LOTR trilogiju po neznam koji put i još ću.Koga zanima ima za skinuti LOTR Appendices gdje je opisana sama izrada filma kao i Tolkienov životopis i dosta stvari o njemu,puno sam naučio gledajući to.Svaka čast za temu,nadam se da će nas se više skupiti.

Slobodno mi pošalji PP s informacijama.

Ja se isto nadam, jer po stranim forumimam, nema na kojem nisam našao temu s ovom tematikom.
Tako da i među hrvatskim IT gikovima, nadam se da se nađe onih koji osim Star Treka/Warsa, Igri gladi i drugih 3,14zdarija vole nešto, što je konkrento i tako detaljno isplanirano i osmišljeno.
Svijet Arde {#} 

14_centurion_11 kaže...

Ne prođe mjesec da ne putujem međuzemljem :)

http://middle-earth.thehobbit.com/map

Dvije puno detaljnije karte/mape:

  1. Prva sa značajnim bitkama, datumima, mjestima i sve što jedan fan serijala treba znati (pa i puno više)
  2. Prilično detaljna karta koja ide više na zempljopisni položaj umjesto informiranja, ali isto jako korisna

 

A tu je također i "službena" wikia LOTR-a s više od 4800 članaka.
U biti, tu se da naučiti apsolutno sve i proširiti dodatno znajnje iz čitanja knjiga.
Preporuka {#} 

Rocker kaže...

Jel čitao tko od vas Silmarilion?

Nažalost ne.
Evo, sad sam upao u priliku i recimo da sam sazrio dovoljno za dublje shvaćanje knjiga (nakon gledanja LOTR trilogije X puta, i Neočekivanog Putovanja 3 puta) pa sam krenuo s čitanjem.

Povratak kralja trenutno nemaju, ali svejedno, dok dođem do njega, doći će u Algoritam :D ili ostale.
Nakon što jednom pročitam ove 4 knjige, svakako mi je u planu pročitati i ostatak skupljeni djela objavljenih posthumno.
Ovim putem hvala curi na uranjenom Božićnom poklonu {#}.

Nije ni svjesna što mi je kupila (neće mi vidjeti mjesecima) dok se ne pretvorim u goblina.  

Batllelog: sudy_freak || Samsung Galaxy SII crew. || ↓ Stisni Hvala ako sam ti pomogao. ||
Poruka je uređivana zadnji put pet 29.11.2013 17:33 (sudy_freak).
14 godina
offline
Re: J.R.R. Tolkien - Izmišljeni svijet

Na ovoj LOTR Wikipediji sam znao visiti do 3 ujutro.Zanima je jedan,pojam,lik ili događaj,i kad ga pročitam samo dalje klikćem da daljnje poveznice i dođem npr.iz 3. u First Age {#}

Ja sam razmišljao ako bi čitao knjige uzeo bi na engleskom,mislim da se bolje paše uz taj Tolkienov svijet i ima puno novih rječi koje bi valjalo naučiti i koje me ujedno zanimaju.
Ako si fan Total war seriala,imaš Third Age mod za skinut kao dodatak na Medieval II Total War,preporuka ;)

You think by killing me tonight my powers will not rise there'll be nowhere for you to run when my hatred comes to life.
Poruka je uređivana zadnji put pet 29.11.2013 18:28 (Rocker).
13 godina
offline
J.R.R. Tolkien - Izmišljeni svijet

Evo detaljan review Desolation of Smaug.

http://variety.com/2013/film/reviews/the-hobbit-the-desolation-of-smaug-review-1200919206/


Čini se da je Jackson s ekipom popravio stvari koje su mu kritičari prigovoroili na račun prvog djela. 

Batllelog: sudy_freak || Samsung Galaxy SII crew. || ↓ Stisni Hvala ako sam ti pomogao. ||
13 godina
neaktivan
offline
J.R.R. Tolkien - Izmišljeni svijet

Evo još jednog velikog ljubitelja Tolkiena i njegovog svijeta. {#}

Pročitao sam Hobbita, Lord of the Rings trilogiju, Silmarillion, Unifinished Tales, The Children of Húrin, sve po dva ili tri puta.

Kao što je netko iznad mene naveo, potrošio sam nebrojene sate na LOTR wikipediji, a u LOTRO MMORPGu nekoliko stotina sati. {#}

 

Drago mi je da čujem samo najbolje o novome nastavku kada se uspoređuje s prošlim, karta za pretpremijeru je ovdje i čeka se 11.12. ^^

There are some corners of the universe that have bred the most terrible things. Things that act against everything we believe in. They must be FOUGHT.
Poruka je uređivana zadnji put sub 7.12.2013 19:12 (PLASMAorLCD).
13 godina
offline
Re: J.R.R. Tolkien - Izmišljeni svijet
PLASMAorLCD kaže...

Evo još jednog veliko ljubitelja Tokiena i njegovog svijeta. {#}

Pročitao sam Hobbita, Lord of the Rings trilogiju, Silmarillion, Unifinished Tales, The Children of Húrin, sve po dva ili tri puta.

Kao što je netko iznad mene naveo, potrošio sam nebrojene sate na LOTR wikipediji, a u LOTRO MMORPGu nekoliko stotina sati. {#}

 

Drago mi je da čujem samo najbolje o novome nastavku kada se uspoređuje s prošlim, karta za pretpremijeru je ovdje i čeka se 11.12. ^^

Polako se okuplja ekipa {#}

 

 

Ja sam, kao što rekoh "tek" sad krenuo čitati.
Smatram da nema smisla to čitati (cijelu trilogiju, i Hobbita, a o Silmarillionu i ostalim da ne govorim) s 13 godina, jer je radnja (ako se može nazvati radnja), prije svijet cijeli, toliko opsežna i složena.

Hobbita sam pročitao dvaput radnju prvog filma (do VII. poglavlja) pa čekam par dana prije da pročitam nastavak, do 3. filma.
Čisto reda radi.
A onda preko zime pročitati cijelu trilogiju.

 

 

Ja nažalost neću (kao što sam lani na prvi dio Hobbita išao) na pretpremijeru, jer imam kolokvij u nezgodnom terminu (četvrtak), ali u tom tjednu ću svakako pogledati {#} 

Batllelog: sudy_freak || Samsung Galaxy SII crew. || ↓ Stisni Hvala ako sam ti pomogao. ||
13 godina
neaktivan
offline
J.R.R. Tolkien - Izmišljeni svijet

Idem s prijateljem kojem je kolokvij također to jutro, ali je on tako lud za time da ga nije briga. {#}

 

Ja sam isto prvu knjigu trilogije dobio za rođendan kad sam bio dosta mlađi, sjećam se da sam je počeo čitati pa mi se smantalo i ostavio sam je par godina dok se nisam sjetio da je nisam nikada pročitao.

Taman sam sad pregledao trilogiju extended edition još jednom kao zagrijavanje prije filma. {#}

 

 

Vrijedilo svakog eura :D Vrijedilo svakog eura :D
There are some corners of the universe that have bred the most terrible things. Things that act against everything we believe in. They must be FOUGHT.
13 godina
offline
Re: J.R.R. Tolkien - Izmišljeni svijet
PLASMAorLCD kaže...

Idem s prijateljem kojem je kolokvij također to jutro, ali je on tako lud za time da ga nije briga. {#}

 

Ja sam isto prvu knjigu trilogije dobio za rođendan kad sam bio dosta mlađi, sjećam se da sam je počeo čitati pa mi se smantalo i ostavio sam je par godina dok se nisam sjetio da je nisam nikada pročitao.

Taman sam sad pregledao trilogiju extended edition još jednom kao zagrijavanje prije filma. {#}

Ja sam isto pregledao po ne znam koji put LOTR EE sa svih ~160 minuta izbačenih iz filmova.
I deset puta je bolje tako gledati.
Doduše {#} verziju.

 

 

Što se tiče kolokvija, rado bih riskirao, ali ipak je prevelik rizik na 3. godini, najteži kolokvij. 

Batllelog: sudy_freak || Samsung Galaxy SII crew. || ↓ Stisni Hvala ako sam ti pomogao. ||
13 godina
neaktivan
offline
J.R.R. Tolkien - Izmišljeni svijet

Procitao sve i pogledao sve. Veliki fan, knjige su toliko opsezne (vise mislim na Silmarillion i Unfinished tales nego na hobita i lotr) da ako ne dotaknem neku vise od 3 mjeseca sve pozaboravljam, tako da ne prodje par mjeseci da ne prolistam. Daleko najdrazi "svijet" iz ikoje fransize. Filmovi su odlicni (mada su knjige duplo bolje), a hobit film je je mrvicu razocarao, al samo mrvicu, jer bilo bi bolje da nema onog silnog color correctiona, i po meni Bilbo je totalno faliven lik ako se gleda u usporedbi sa knjigom, u filmu je cijeli smotan i ima neke "pokrete". To ne moze shvatiti onaj tko nije procitao knjigu prije nego sto je pogledao film, jer film vam overwrite-a sjecanja. Zato uvijek kad izadje neki film (npr. igre gladi) za koji znam da postoji knjiga, uvijek prvo knjigu procitat jer taj prvi utisak je jedinstven. Toliko od mene!

LoL acc THCJoshi
13 godina
neaktivan
offline
J.R.R. Tolkien - Izmišljeni svijet

Da, dosta se toga zaboravi, puno detalja i vilenjačkih imena. Jedno vrijeme sam iz zaebancije učio vilenjački, znao sam par fraza. 

There are some corners of the universe that have bred the most terrible things. Things that act against everything we believe in. They must be FOUGHT.
13 godina
neaktivan
offline
Re: J.R.R. Tolkien - Izmišljeni svijet

Ja nisam nikad "ucio" al uglavnom prepoznajem riejci, npr. kad se spomene neko ime (npr. Rohan) znam zasto se zove tako.

LoL acc THCJoshi
15 godina
neaktivan
offline
J.R.R. Tolkien - Izmišljeni svijet

Također veliki fan pročitao sam hobita i pogledao dosta puta trilogiju znam titlove napamet {#}, također sam znao visiti po wipikediji sate :D...Drago mi je da nas ima :)

vorpen
Poruka je uređivana zadnji put sri 11.12.2013 21:15 (ris).
10 godina
neaktivan
offline
Re: J.R.R. Tolkien - Izmišljeni svijet
Evo da se pohvalim i ja sam procitao sve knjige a neke i dva puta,ali taj LOTRO nedaj boze...
14 godina
offline
Re: J.R.R. Tolkien - Izmišljeni svijet

Sad kad vas se skupilo,molio bih jedan savjet.Budući da nisam čitao knjige,pretpostavljam da mi valja krenuti od Simarilliona jel,pa na dalje.Jeste čitali na engleskom ili hrvatskom jeziku?

You think by killing me tonight my powers will not rise there'll be nowhere for you to run when my hatred comes to life.
13 godina
neaktivan
offline
Re: J.R.R. Tolkien - Izmišljeni svijet
Rocker kaže...

Sad kad vas se skupilo,molio bih jedan savjet.Budući da nisam čitao knjige,pretpostavljam da mi valja krenuti od Simarilliona jel,pa na dalje.Jeste čitali na engleskom ili hrvatskom jeziku?

Kreni Hobit, LOTR pa Silmarillion, ako prvo krenes od Silmarilliona bit ce ti jaaako tesko :). A preporucam na hrvatski, crnkovic je odradio, mozda najbolji prijevod ikoje knjige ikad na hrvatski tako da steta je zamarat se sa eng kad imas tako dobar hrvatski prijevod. Takodjer, sve knjige osim hobita su jako teske i puno ljudi odustane (pogotovo silamrillion koji ni nema pravu radnju) tako da nadam se da se odrzis do kraja.

LoL acc THCJoshi
14 godina
offline
Re: J.R.R. Tolkien - Izmišljeni svijet

Mislio sam na engleskom jer je ipak izvorni jezik i nekako mi se bolje uklapa i imam želju da neučim neke nove riječi,da se usavršujem i tako,razmislit ću još.

You think by killing me tonight my powers will not rise there'll be nowhere for you to run when my hatred comes to life.
13 godina
neaktivan
offline
J.R.R. Tolkien - Izmišljeni svijet

I ja ti savjetujem Hobbita, LOTR, pa Silmarillion i Nedovršene priče. Ja sam pročitao i na engleskom i na hrvatskom, hrvatski prijevod je dobar, ali ipak mi je draže na engleskom zbog naziva koje ne volim kad prevode (ono tipa Lonely Mountain - Pustogora, Mirkwood - Mrkodol itd...).

Posebno kada sam čitao non stop LOTR Wiki pa mi je teže na našem bilo shvatiti o čemu se radi. {#}

 

Pogledao sam sinoć film, zadovoljan sam, dvije dvorane su pune bile. {#} Neću ništa spoilati, jedino ću reći da se slažem s onime što je netko iznad rekao da je bolje pročitati djelo, pa tek onda pogledati filmsku adaptaciju, ja sam recimo drugačije zamišljao Beorna/Barda i Lake Town.

There are some corners of the universe that have bred the most terrible things. Things that act against everything we believe in. They must be FOUGHT.
Poruka je uređivana zadnji put čet 12.12.2013 12:32 (PLASMAorLCD).
13 godina
neaktivan
offline
J.R.R. Tolkien - Izmišljeni svijet

Meni bolje zvuci Pustogora nego Lonely Mountain, valjda sam prevelika hrvatina :P

LoL acc THCJoshi
14 godina
offline
Re: J.R.R. Tolkien - Izmišljeni svijet

Meni bome ne :D Kako bi onda prevodili Cirith Ungol,Cirith Gorgor itd(makar imaju svoje značenje ali opet).Općenito smatram da se imena ne trebaju prevoditi isto vrijedi za A Song of Ice and Fire.

You think by killing me tonight my powers will not rise there'll be nowhere for you to run when my hatred comes to life.
13 godina
neaktivan
offline
J.R.R. Tolkien - Izmišljeni svijet

I to je Sindarin, to ni ne treba prevoditi, iako imaju engleska imena al opet mi bolje zvuči nego na našem. To vrlo vjerojatno ima i veze što mi hrvatski nije materinji jezik... {#} Mislim da kome se prvi film svidio, drugi će biti još bolji. 

There are some corners of the universe that have bred the most terrible things. Things that act against everything we believe in. They must be FOUGHT.
Poruka je uređivana zadnji put čet 12.12.2013 14:45 (PLASMAorLCD).
16 godina
offline
Re: J.R.R. Tolkien - Izmišljeni svijet
Ja sam ljubitelj Tolkienovih djela, volim Star Trek svijet, Star Wars, volim i dr. Who, volim i Marvelova djela, Warcraft i jos stosta. Filmsku trilogiju Lotra smatram nesto najbolje kaj se desilo za male ekrane ikad. Bar da se malo odmaknemo od monotone i dosadne stvarnosti.
Cure su lude kad se zaljubljuju u nas muške,dlakva smrdljiva stvorenja.Ja da sam cura\žena bio bi največa lezbača na svijetu. (c) QFlash
14 godina
offline
Re: J.R.R. Tolkien - Izmišljeni svijet

Da,može se bolje izraziti na engleskom nego na našem.Opet ovisi od osobe kako kome paše.

You think by killing me tonight my powers will not rise there'll be nowhere for you to run when my hatred comes to life.
15 godina
neaktivan
offline
J.R.R. Tolkien - Izmišljeni svijet
Ja isto imam Silmarillion u sobi ali mi ga nisam ni pročitao, nedami se bolji mi je hobit, možda budem jednom :D. Btw htio bi nešto pitati u vezi priče. Što je bilo s Ereborom za vrijeme rata za prsten u 3 dobu, znam da je Dain bio tamo, ali dali je dolazilo do nekih napada? opet Željezno brdo je istočnije, ko je to branio, bilo je bliže orcima ako neko zna nek kaže :D. Jer na wikipediji ne piše točno sve.
vorpen
10 godina
neaktivan
offline
Re: J.R.R. Tolkien - Izmišljeni svijet
Sad kad si pitao ovo pitanje sam shvatio koliko sam toga zaboravio a procitao sam prije 4 mjeseca
13 godina
offline
J.R.R. Tolkien - Izmišljeni svijet

Što se tiče prijevoda, evo moj neki osobni utisak.

Na početku svake knjige, ako se ne varam, u Predgovoru, autori navode da su preveli samo osobne imenice koje je moguće prevesti u duhu hrvatskog jezika.
A nisu prevodili ono za što nema prijevoda.

Tako mi osobno smeta kad je Dale postao Dolje, Rose Cotton je postala Ruža Pamuković itd.
To mi smeta, dok recimo Mirkwood - Mrkodol, Erebor (Lonely Mountain) - Pustogora i sad se ne mogu sjetiti ostalih.
To je u redu jer se i smisao, a i dubina riječi ostala ista.


Druga stvar, netko je pričao ako se ne varam o tome što se događalo s Ereborom u TA za vrijeme War of the Ring.
Da ne duljim puno, i da ne pričam, evo ti c/p sa "službene" i ultimativne Wikipedije Međuzemlja.

"The demise of Smaug was not to be the last of Lonely Mountain's many troubles. In TA 3019 on the 17th of March, a horde of Easterling soldiers from Rhûn swarmed over the Carnen (Redwater) river, opening up a second front in the northern theater of the War of the Ring.

The sheer force of the feared and renowned Easterlings crushed the Men of Dale and routed their forces, which had to rally back to the protection of the Lonely Mountain."

 

 

P.s. na linku se nalazi portal posveće Tolkienu i djelima, koji je recimo zaboravljen.
Sadržaj zastari i ne osvježava se, ali se nađe koja zgodna informacija.

 

 

 

Što se tiče filma, sutra idem u Cinestar Osijek, 19:00, obični, ne želim to gledati 3D HFR.
Hvala, old skul, koa što sam prije 10ak godina gledao sve LOTR-e.

Karte spremljene, uzbuđenje raste...

Možda se i vidimo, ako će tko sutra biti tamo. 

 

 

Batllelog: sudy_freak || Samsung Galaxy SII crew. || ↓ Stisni Hvala ako sam ti pomogao. ||
16 godina
offline
J.R.R. Tolkien - Izmišljeni svijet

Pročitao sve, još davno...

Filmovi su dobri, dapače vrlo dobri, ali kad se pročita knjiga stvori se neki vlastiti svijet i uvijek postoje neke razlike koje ne pašu ili se ne uklapaju.

 

Zato Silmarillion pročitam svako ljeto u originalu. Ta knjiga mi je top-topova (od Tolkiena, ali i knjiga općenito) i gomila stvari iz ostatka se posloži kad se pročita (nakon Hobita i LOTR-a).

 

Meni je od svega ipak najmanje interesantno tko se gdje borio i što je obranio. To je meso, ali os priče je ljudska priroda, odnos dobro/zlo i snaga volje kojom čovjek ima moć promijeniti svijet oko sebe. Prekrasan, moćan svijet, prekrasne knjige.

Gledam te!
13 godina
offline
Re: J.R.R. Tolkien - Izmišljeni svijet
Veliki Brat kaže...

Meni je od svega ipak najmanje interesantno tko se gdje borio i što je obranio. To je meso, ali os priče je ljudska priroda, odnos dobro/zlo i snaga volje kojom čovjek ima moć promijeniti svijet oko sebe. Prekrasan, moćan svijet, prekrasne knjige.

Nekako mi je to najzanimljivije.

Kad gledaš što ljudska mašta smisli, to me fascinira.
Meni je zanimljiva ta silna povezanost svega. Fascinantno.
Osobno. Ali sve, kako je to ukomponirano, svaka čast tom čovjeku. 

 

 

A ovaj odnos, to valjda proizlazi iz vremena kad je pisano, kakve su okolnosti bile, onda što je Tolkien bio navodno velik katolik i vjernik.
Zato što su neki kritičari počeli pljuvati da je djelo pogano itd. 

Batllelog: sudy_freak || Samsung Galaxy SII crew. || ↓ Stisni Hvala ako sam ti pomogao. ||
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice