Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU izdvojena tema

poruka: 5.884
|
čitano: 711.145
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
neaktivan
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

 

bok mislim uzet novu grafu Gigabyte  HD7850 OC, 2GB GDDR5 ili Gigabyte HD7870 OC, 2GB GDDR5 ili MSI R7870 Hawk, TF4, 2GB, s tim da MSi ima garanciju od 36mj. pa mislim ipak uzet MSi 7850  ili 7870 zbog garancije

molim preporuke  lli komentare i kak ce radit sa obzirom na moju konfiguraciju 
moj komp je 

Naziv matične ploče Gigabyte GA-EP45-DS4

Procesor QuadCore Intel Core 2 Quad Q9400, 2666 MHz (8 x 333)

4gb Kingston DDR2-1066 MHz

OCZ napajanje od 600w 

xfx 4870 512mb

win7 64x

s tim da ima monitor od 20 incha, 1680x1050

 

mm
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Ako nećeš skoro mijenjati procesor (odnosno osnovu kompa; proc+matična+ram) idi na HD 7850. S tim procesorom nećeš osjetiti neku veliku razliku 7850 vs 7870.

Povoljni CD-keyevi: http://www.cjs-cdkeys.com/affiliate/idevaffiliate.php?id=250
Moj PC  
1 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Kojim programom uopće to gledate na koliko posto je proc iskorišten, a koliko grafička?

 
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
klapna kaže...

Kojim programom uopće to gledate na koliko posto je proc iskorišten, a koliko grafička?

MSI Afterburner

Playclaw može pokazati opterečenje svake jezgre procesora unutar igre.

Poruka je uređivana zadnji put sub 24.11.2012 19:59 (Zekonja11).
13 godina
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Grafu mozes gledat s GPU-Z , a proc i RAM s OCCT-om ! pokrenes ih i ostavis da rade u pozadini !

 

Ja inace to pratim preko tipkovnica : G15 za proc i memoriju , a G13 za grafu !

Music As A Weapon !!
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Je li moguće da mene CPU bottlenecka u nekim situacijama u igrama?

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Pa ako je opterecen 100% onda vjerojatno da !

Music As A Weapon !!
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
Almin94 kaže...

Je li moguće da mene CPU bottlenecka u nekim situacijama u igrama?

  Koliko sam ja čitao kad sam kupovao novu grafu ne, ne vjerujem ali počujmo i druge i ja sam zainteresiran za mišljenje.

14 godina
neaktivan
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Samo me zeza BF3 i MoH Warfighter, singleplayer. CPU skace i do 90%, ali ne sve jezgre.

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

A kolka ti je iskoristivost grafe ak si mozda gledao ?

Music As A Weapon !!
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
Almin94 kaže...

Samo me zeza BF3 i MoH Warfighter, singleplayer. CPU skace i do 90%, ali ne sve jezgre.

Pa lol, ako CPU nije ni blizu 100% onda nikakvog bottlenecka ni blizu nema.

Twitter @191x7 za pomoc oko racunala i preporuke hardvera...
14 godina
neaktivan
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
Haf932 kaže...

A kolka ti je iskoristivost grafe ak si mozda gledao ?

Dešava se nagli fps drop sa 50-55fps na 10fps i traje neke 4 sekunde. Nakon malo vremena opet se sve vraća u normalu. GPU Load u tome trenutku pada ispod 100%, nakon toga se opet zakucava na 100%, do sljedeceg fps dropa. Pokrenuo sam neki softwercic da optereti cpu dodatno oko 30% i onda se igra učestalije vuće na 10 frejmova. Zato mislim da je do CPU-a... If u know, what I mean.

191x7 kaže...
Almin94 kaže...

Samo me zeza BF3 i MoH Warfighter, singleplayer. CPU skace i do 90%, ali ne sve jezgre.

Pa lol, ako CPU nije ni blizu 100% onda nikakvog bottlenecka ni blizu nema.

Neke jezgre su blizu 100%, jako blizu. Ako su sve na 100% onda je to bottleneck?

16 godina
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Ne, bottleneck je ako su sve jezgre 100% a grafička ni blizu 100% (recimo jak bottleneck je ako je grafa ispod 90% a igra zahtjevna i ne radi baš glatko).

 

Almine, jesi siguran da ti je procesor 100% stabilan kao otključan? Provjerio stabilnost s 2+ sata Linpack testa (u OCCT ili Linx)?

Twitter @191x7 za pomoc oko racunala i preporuke hardvera...
Poruka je uređivana zadnji put ned 25.11.2012 0:30 (191x7).
Moj PC  
0 0 hvala 1
13 godina
neaktivan
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Ja sam usko grlo iskusio sa clockanim HD 7870 CFX i i5 3570K na 4.5 GHz u BF3 MP na serverima preko 50 igraca, tj. CPU je bio na 100%, a grafe su se drzale nekad na 90%, nekada padalo ispod, nekada iznad.

Moj PC  
0 1 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
191x7 kaže...

Ne, bottleneck je ako su sve jezgre 100% a grafička ni blizu 100% (recimo jak bottleneck je ako je grafa ispod 90% a igra zahtjevna i ne radi baš glatko).

 

Almine, jesi siguran da ti je procesor 100% stabilan kao otključan? Provjerio stabilnost s 2+ sata Linpack testa (u OCCT ili Linx)?

Procesor je stabilan 100%, tu ne leži problem. Postoji li možda neki softwer koji zapisuje CPU Usage prilikom igranja ili nešto slično?

12 godina
neaktivan
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Postoji, windows task manager lol

Pro audio equipment
Moj PC  
0 2 hvala 0
13 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
Almin94 kaže...
 Postoji li možda neki softwer koji zapisuje CPU Usage prilikom igranja ili nešto slično?

OCCT , pokrenes ga i ostavis da radi u pozadini ! Također prati i iskoristivost memorije ! Za grafu mozes koristit GPU-Z !

Music As A Weapon !!
16 godina
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Ili jednostavno PlayClaw3 program drži pokrenut u pozadini dok igra  pokazuje mu i zauzeće svake jezgre i grafičke kao i temperature.

Twitter @191x7 za pomoc oko racunala i preporuke hardvera...
Moj PC  
0 0 hvala 1
14 godina
neaktivan
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
191x7 kaže...

Ili jednostavno PlayClaw3 program drži pokrenut u pozadini dok igra  pokazuje mu i zauzeće svake jezgre i grafičke kao i temperature.

PlayClaw3 je ono sto mi trebalo. Pokrenuo sam ga i pratio CPU Usage i GPU Usage. Kada se desi fps drop, CPU usage pada na 40-50%, a GPU Load pada sa 99% na 97-98%. Ocito nije problem u hardveru...

13 godina
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Eventualno probat s drugim driverima !

Music As A Weapon !!
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
Almin94 kaže...
191x7 kaže...

Ili jednostavno PlayClaw3 program drži pokrenut u pozadini dok igra  pokazuje mu i zauzeće svake jezgre i grafičke kao i temperature.

PlayClaw3 je ono sto mi trebalo. Pokrenuo sam ga i pratio CPU Usage i GPU Usage. Kada se desi fps drop, CPU usage pada na 40-50%, a GPU Load pada sa 99% na 97-98%. Ocito nije problem u hardveru...

Baš naprotiv, može biti do hardvera. Ali ne do toga da procesor bottlenecka grafičku. Kolika ti bude temperatura procesora? Može biti da je u pitanju termalno trotliranje kao posljedica pregrijavanja.

Twitter @191x7 za pomoc oko racunala i preporuke hardvera...
14 godina
neaktivan
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
191x7 kaže...
Almin94 kaže...
191x7 kaže...

Ili jednostavno PlayClaw3 program drži pokrenut u pozadini dok igra  pokazuje mu i zauzeće svake jezgre i grafičke kao i temperature.

PlayClaw3 je ono sto mi trebalo. Pokrenuo sam ga i pratio CPU Usage i GPU Usage. Kada se desi fps drop, CPU usage pada na 40-50%, a GPU Load pada sa 99% na 97-98%. Ocito nije problem u hardveru...

Baš naprotiv, može biti do hardvera. Ali ne do toga da procesor bottlenecka grafičku. Kolika ti bude temperatura procesora? Može biti da je u pitanju termalno trotliranje kao posljedica pregrijavanja.

Temperatura procesora ne prelazi 45°C nikada, grafička maksimalno 63°C.

 

Probavao sam nekoliko vrsta drajvera za karticu, ali koje god da installiram, problem je ipak tu. Btw s jednim driverima drop je učestaliji i više puta se događa, npr. igram 3min i dogodi se, dok s drugim drajverima događa se nakon 7-8min igranja. Ne znam ima li to kakve veze...

16 godina
neaktivan
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Na koji način da pokušam zagušit AMD APU A6 3670K quad CPU i MSI GTX 670? Koju god igru probam u 1080p, ništ se ne buni. Čuo sam da je F1 2012 benchmark opak al tu igru nemam. Heaven radi super, al kolko znam tamo CPU nije bitan.

LOTRO - Skullcrusher - Dwarf Champion Lv 55 Lotro - Morphia - Human Loremaster Lv 47
 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Battlefiled 3 multiplayer.

 

Prati GPU usage.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Thanks! Znači ako neće ići do 100% onda mi treba brži proc jel? 

LOTRO - Skullcrusher - Dwarf Champion Lv 55 Lotro - Morphia - Human Loremaster Lv 47
 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Nema na cemu.

 

Idealni GPU usage je 99%, međutim zbog raznih softwerskih varijacija i nasumicnosti, to moze pasti na nekih 95%, problem je kada ti konstanto radi npr. ispod 90-85% i kada je CPU na 90-100%.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
Sims kaže...

Thanks! Znači ako neće ići do 100% onda mi treba brži proc jel? 

Tako nekako.

Twitter @191x7 za pomoc oko racunala i preporuke hardvera...
11 godina
neaktivan
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

jesu li mi obe konfe balansirane??

 

posebno me zanima za rig2, može li procesor sigurno iskoristiti grafu 100% i prilikom toga koliko će biti zauzeće CPUa?

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
Predator003 kaže...

jesu li mi obe konfe balansirane??

 

posebno me zanima za rig2, može li procesor sigurno iskoristiti grafu 100% i prilikom toga koliko će biti zauzeće CPUa?

Obje su uravnotežene.

U rig2 konfiguraciji biti će korišteno i procesor i grafička onoliko koliko apliakcija treba. Recimo u BF3 bi trebalo oboje na 100. Procesor možda i manje.

Twitter @191x7 za pomoc oko racunala i preporuke hardvera...
16 godina
neaktivan
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
Sims kaže...

Na koji način da pokušam zagušit AMD APU A6 3670K quad CPU i MSI GTX 670? Koju god igru probam u 1080p, ništ se ne buni. Čuo sam da je F1 2012 benchmark opak al tu igru nemam. Heaven radi super, al kolko znam tamo CPU nije bitan.

Evo opet mene. Dakle ne gledajući brojeve nego samo vidjevši glatkoću izvođenja, koliko to moje oči mogu vidjeti jel (uvijek igram u 1080p), da li bih se trebao brinuti što imam karticu višeg ranga nego što je taj CPU, onak samo za igre, ne gledajući benchmarkove? Zasad je stvar super. Čak sam i na Saints Row 3 na DX11 stavio da igra sama detektira settingse, i stavi mi na Ultra. Znači nemam problema. Sada jedino što me možda brine je kakva će situacija biti sa Crysisom 3 koji izlazi u drugom mjesecu. No za cca pola godine-godinu vjerojatno samo promijenim MBO i CPU na nešto znatno bolje (i skuplje). Grafičku ostavljam sve dok bude išla, a osim Crysisa 3 ne vidim baš neke prespektakularne najave da bi se trebao nećeg uplašiti. 

Probao neki dan i Hard Reset, to na maximumu maximuma mi nikad ne pada ispod 75FPS. Nažalost nemam ni F1 2012 ni BF3. A stvar je u tom da takve igre ni ne igram. Kod mene se igraju RPG-i tipa Skyrim, Dragon Age i sl. te akcijske avanture i pucačine iz trećeg lica, ponekad iz prvog (ne COD i BF, nego Borderlands 2, Fallout, Crysis i sl.). 

Borderlands 2 isto igrao puno, sve na max, i Physx koji je jako izražen u toj igri, isto sve melje.

 

Sad ne znam dal da se brinem zbog sporijeg proca, mada zasad ne vidim da mi radi neke probleme. Ako bude u Crysisu 3 kenjao onda će se sačekat neki Intel ili će se uzet neki AMD bolji i nafrljit frekvencija. 

 

edit - evo jedina Frostbite 2 igra koju imam, NFS The Run, negdje pri polovici igre sam, isto sve Ultra, nemam nikakvih problema. Al ok, to nije BF3 hehe, nema ih 64 :D

LOTRO - Skullcrusher - Dwarf Champion Lv 55 Lotro - Morphia - Human Loremaster Lv 47
Poruka je uređivana zadnji put uto 27.11.2012 0:44 (Sims).
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice