AMD Serija 400 (Polaris)

poruka: 9.708
|
čitano: 706.241
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
9 godina
neaktivan
offline
AMD Polaris

Evo, kako postoji Pascal tema zašto ne bi postojala i Polaris ;)

 

Evo, pa da i ja kažem nešto za one koji nisu pročitali vijesti. AMD je prije par dana najavio novu Polaris arhitekturu. Ona neće biti skroz nova kao što je bio GCN nakon VLIW arhitekture nego će biti bazirana na GCN-u ali drastično modificirana. Izjavljeno je da će se bazirati na 14nm FinFet procesu koji trenutno jedino koriste Samsung i GlobalFoundries pa na tim proizvodima neće biti čipova iz TSMC-a. To je i dobra i loša vijest po trenutnim informacijama jer se u dizajnu Apple A9 pokazalo da je TSMC-ov proces malo zreliji i ima manji leakage iako se zapravo radi o 20nm s FinFetom ali tek će se vidjeti kako će se to zapravo ponašati na velikim čipovima s velikom potrošnjom struje. Najavljeno je i kako će grafički procesor sadržavati sasvim nove dijelove a postojeći će biti redizajnirani. Među novimaće biti sasvim novi memorijski kontroler, L2 memorija, multimedijske jezgre, display engine, geometrijski i naredbeni procesori.

Među podržanim standardima naći će se i HDMI 2.0a i DisplayPort 1.3.

 

AMD je i napravio i tesitranje jednog modela s Polaris čipom i usproredbu s nVidia GTX 950 što je dalo neke zanimljive rezultate.

Test se odivjao na konfiguraciji: i7 4790K na 80% TDP-a (MAX 70W)

                         4xGb DDR4 2600MHZ (1.5W*4)

                         Windows 10 64bit

                         SSD

 

 

Korištene su medium postavke na 1080P što je dalo konstantnih 60FPS-a na obje platforme. GTX 950 troši oko 100 watta maksimalno no neznamo koliki je GPU usage, ali Eurogamer je radio tesitranja pa možemo zaključiti da je s V-Syncom usage bio vjerojatno oko 80%. Prema podacima koje sam našao na internetu zaključiti ću da je cpu usage bio na nekih 45% ali bilo bi odlično da netko izmjeri CPU usage na X-Wing Trainingu jer ja Battlefornt imam za PS4. Naravno, potrošnja struje s CPU usageom ne pada linearno pa ću nadodati 10%. 

Analiza: - CPU-40W, RAM-6W, SSD-2W, Ostalo-2W = 50W

       - AMD sustav 86W

       - nVidia GTX 950 sustav 140W

 

To bi značilo da AMD Polaris GPU korisiti oko 40 watta što je prilično malo (više no dvostruko manje od GTX 950) za GPU koji vrti Battlefront na 60FPS, medium postavke i tu možemo vidjeti veliki napredak u odnosu na 28nm. 

 

AMD je također najavio inicijativu za bolje piksele, odnosno za početak primjene deep color ilitiga 10bitne dubine boja koja omogućuje oko 1 milijarde različitih boja.

 

Povjerenje zahtijeva godine za izgradnju, sekunde za uništenje i vječnost za popravak
Poruka je uređivana zadnji put ned 10.1.2016 16:07 (JozoBozo121).
Moj PC  
20 0 hvala 15
15 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Polaris

Ima li kakvih novosti?

9 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Polaris

Bit ce update, ali imam jako puno posla zadnjih par dana. Kroz dan-dva cu napisat sve nove informacije.

Povjerenje zahtijeva godine za izgradnju, sekunde za uništenje i vječnost za popravak
16 godina
odjavljen
offline
AMD Polaris

Po nekim predviđanjima prvo izlazi početni model koji će biti u rangu GTX 960 ili nešto bolji uz puno manju potrošnju i manju cijenu. Nakon toga izlazi model koji bi trebao parirati GTX 980 uz također nižu potrošnju i manju cijenu. Iza toga nešto što bi trebalo pobijediti današnjeg Titana uz također nižu potrošnju i manju cijenu. Izgleda da se ne baziraju na porast performansi nego samnenje cijene i žele masovnost prodaje, brijem nešto kao u vrijeme izlsaka 3850/3870 grafa. Po meni to bi bio pun pogodak jer takvi modeli se najviše i kupuju.

 

Naravno ovo su samo nagađanja.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
AMD Polaris

Poželjno je ime teme promjenit u amd radeon 400 serija.

Izgleda da će opet bit neizbježnog rebrandiranja

kradem mine iz minskog polja
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Polaris

Uvijek postoji rebrand low end dijela ali bilo bi glupo nazvati temu tako jer trenutno ne postoje dokazi neki zasigurno da ce se serija zvati Rx 400 pa sam stavio Polaris posto je to ime arhitekture(postoji mogućnost da je nece tako nazvati da se nebi javila stigma zbog "burnih" reakcija na rebrand 300 serije), kada dođe neko ime serije od AMDa ime teme ce sigurno biti promijenjeno.

 

Povjerenje zahtijeva godine za izgradnju, sekunde za uništenje i vječnost za popravak
Poruka je uređivana zadnji put čet 18.2.2016 19:24 (JozoBozo121).
15 godina
offline
AMD Polaris

ma da tako je lako ga promjenit kad se bude znalo ime serije

kradem mine iz minskog polja
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
AMD Polaris

22. travnja bi trebala stići R9 400 serija (Polaris). :)

Moj PC  
3 0 hvala 5
15 godina
offline
AMD Polaris

Ne, samo "m" serija

kradem mine iz minskog polja
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Polaris
dery kaže...

Ne, samo "m" serija

 Svježa informacija?

15 godina
offline
AMD Polaris
kradem mine iz minskog polja
Poruka je uređivana zadnji put pet 26.2.2016 11:08 (dery).
Moj PC  
0 0 hvala 4
15 godina
offline
AMD Polaris

Opet dižu hype.To uobičajeno završi razočaravajuće.

kradem mine iz minskog polja
Poruka je uređivana zadnji put sub 12.3.2016 11:29 (dery).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Polaris
dery kaže...

Opet dižu hype.To uobičajeno završi razočaravajuće.

 Kako misliš uobičajeno?

15 godina
offline
AMD Polaris

 Kad god su to radili ispalo je lošije nego šta su promovirali.Primjer kod serije hd4xxx,5xxx to nisu radili a ispalo je strašno dobro.

kradem mine iz minskog polja
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
AMD Polaris

A gdje je ta agresivna promocija za Polaris?

Moj PC  
3 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
AMD Polaris

Danas u ponoć ce na GDC-u 2016 biti prezentiran Polaris 10 i njegove performanse u VRu i onom Steam VR testu koliko sam čuo, odnosno onaj manji čip koji je korišten i u prezentaciji kada su uspoređivali sa GTX 950.

 

Link: http://www.ustream.tv/channel/gQETjZzLnf9

Povjerenje zahtijeva godine za izgradnju, sekunde za uništenje i vječnost za popravak
Moj PC  
1 0 hvala 2
12 godina
protjeran
offline
Re: AMD Polaris
XXX kaže...

A gdje je ta agresivna promocija za Polaris?

 eno je puni milijardama dolara racun od nvidije...

Intel Core™ i7 Forever----- Battlelog: SoldierStippy
11 godina
offline
Re: AMD Polaris
JozoBozo121 kaže...

Danas u ponoć ce na GDC-u 2016 biti prezentiran Polaris 10 i njegove performanse u VRu i onom Steam VR testu koliko sam čuo, odnosno onaj manji čip koji je korišten i u prezentaciji kada su uspoređivali sa GTX 950.

 

Link: http://www.ustream.tv/channel/gQETjZzLnf9

 

e nista od toga..

 

prezentirali su ovo

 

http://videocardz.com/58547/amd-launches-radeon-pro-duo

 

Radeon Duo Pro = 2xFiji, 8GB HBM1 (sto znaci samo 4GB po cipu), 16TFLOPS, 24pin konektor (potrosnja 450+W) > 1500$, navali narode

 

"They showed Hitman running at 1440p/60 fps and stated that it was running on Polaris 10, it was all of about 30 seconds long"

 

bit ce neki masovni zastoji sa GDDRX5/HBM2 - nitko nist ne predstavlja po tom pitanju..samo svi spekuliraju i ocekuju fantazuke

Poruka je uređivana zadnji put uto 15.3.2016 9:21 (Fanu).
14 godina
protjeran
offline
AMD Polaris

Ajde bar su vrm-ove stavili pod vodu, samo tesko ce 2 cipa + vrm-ove hladit maleni radiator s jednim ventom...

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Polaris
Fanu kaže...

 

bit ce neki masovni zastoji sa GDDRX5/HBM2 - nitko nist ne predstavlja po tom pitanju..samo svi spekuliraju i ocekuju fantazuke

 Znači izbaciti će nekakav jako ograničeni broj kartica više pro forme kako bi se ispoštovali rokovi.

12 godina
protjeran
offline
Re: AMD Polaris
XXX kaže...
Fanu kaže...

 

bit ce neki masovni zastoji sa GDDRX5/HBM2 - nitko nist ne predstavlja po tom pitanju..samo svi spekuliraju i ocekuju fantazuke

 Znači izbaciti će nekakav jako ograničeni broj kartica više pro forme kako bi se ispoštovali rokovi.

 izbacit ce nekakava low budget/wattage sranja za laptope, apu, i ostale idiotarije!

http://venturebeat.com/2016/01/15/amds-graphics-guru-describes-the-march-to-full-graphics-immersion-with-16k-screens/view-all/

http://arstechnica.com/gaming/2016/01/amd-confirms-high-end-polaris-gpu-in-development-for-2016/

do tad navalite na fenomenalne gtx-ice i dalje punite milijardama dolara njene depove dok ovi štrikaju sranja za sirotinju...taj amd nije normalan i tom "rađi" treba instantno roknut otkaz!

Intel Core™ i7 Forever----- Battlelog: SoldierStippy
Poruka je uređivana zadnji put uto 15.3.2016 11:26 (Stjepanj).
12 godina
offline
Re: AMD Polaris
Stjepanj kaže...
XXX kaže...
Fanu kaže...

 

bit ce neki masovni zastoji sa GDDRX5/HBM2 - nitko nist ne predstavlja po tom pitanju..samo svi spekuliraju i ocekuju fantazuke

 Znači izbaciti će nekakav jako ograničeni broj kartica više pro forme kako bi se ispoštovali rokovi.

 izbacit ce nekakava low budget/wattage sranja za laptope, apu, i ostale idiotarije!

http://venturebeat.com/2016/01/15/amds-graphics-guru-describes-the-march-to-full-graphics-immersion-with-16k-screens/view-all/

http://arstechnica.com/gaming/2016/01/amd-confirms-high-end-polaris-gpu-in-development-for-2016/

do tad navalite na fenomenalne gtx-ice i dalje punite milijardama dolara njene depove dok ovi štrikaju sranja za sirotinju...taj amd nije normalan i tom "rađi" treba instantno roknut otkaz!

 Čuj AMD ima ideju, al nema para...j ga...

 

Što se tiče Nvidije - mislim da je Maxwell doveden do savršenstva i trenutno ne vidim ništa bolje od AMD-a u HE segmentu (trenutno)...Zato sam i prodao Fury i  uzeo 980ti...O mid rangeu bi se već dalo raspravljati...

Poruka je uređivana zadnji put uto 15.3.2016 11:43 (DarthMarkus).
15 godina
offline
Re: AMD Polaris
XXX kaže...

A gdje je ta agresivna promocija za Polaris?

 Sada na ovome eventu nekakvo ukazanje polarisa,odbrojavanje do toga. Prejako mi zvuče najave da će bit 2.5 puta efikasniji po Wattu.Možda je to i jedino šta čemo dobiti od polarisa, efikasnost bez rasta performansi. 

kradem mine iz minskog polja
12 godina
protjeran
offline
Re: AMD Polaris
dery kaže...
XXX kaže...

A gdje je ta agresivna promocija za Polaris?

 Sada na ovome eventu nekakvo ukazanje polarisa,odbrojavanje do toga. Prejako mi zvuče najave da će bit 2.5 puta efikasniji po Wattu.Možda je to i jedino šta čemo dobiti od polarisa, efikasnost bez rasta performansi. 

 perfomanse ce sigurno porasti a sto se tice efikasnosti to ce biti ona poznata tresla se brda rodio se mis, nizak tdp ima i maxwell no brate mili ja svoju gtx-icu ako neces racunati boost koji amd nema sam dignuo za yebenih 50+%, tdp joj sigurno vise nije niti priblizno onaj kao na specifikacijama! zamisi jedan r9 290 u normalnom full loadu poteze cca 230w no covjece ako joj malo dignes napon i taktove to odlazi gore za +100w!

Intel Core™ i7 Forever----- Battlelog: SoldierStippy
Poruka je uređivana zadnji put uto 15.3.2016 12:00 (Stjepanj).
9 godina
neaktivan
offline
AMD Polaris

Da, HBM2 nećemo vidjeti sve do 2017, a za GDDR5X nisu ništa govorili, pa je moguće da ćemo vidjet njega ove godine, Micron ce početi s masovnom proizvodnjom do prije početka ljeta,a kako GDDR5X koristi isti pin-out kao i GDDR5(samo su veće radne frekvencije i nesto oko error correctinga je napravljeno ako se ne varam) nece biti potrebno puno prilagođavati memory controllere, koji je ionako nanovo dizajniran na Polarisu. No, ipak nisu GPU ovim toliko ograničeni brzinom memorije tako da i iskreno nije previše bitno dok ne dođemo do 4K mainstream. Nisam jos vidio igru koja mi je uzrokovala FB usage veći od 40% a kartica mi ima propusnost od 210GB/s, tako da sumnjam da ce to ograničavati ove generaciju. Samo neka izbace brže i efikasnije čipove na 14nm da se konačno maknemo sa 28nm

Povjerenje zahtijeva godine za izgradnju, sekunde za uništenje i vječnost za popravak
Poruka je uređivana zadnji put uto 15.3.2016 15:22 (JozoBozo121).
Moj PC  
3 1 hvala 0
8 godina
protjeran
offline
AMD Polaris

Polaris bi po mojoj procjeni trebao stici do 9. mjeseca, oni su naspram Nvidie vec pokazali neke testove sa Polaris-om jos prosle godine, prvo onaj test o razlici u potrosnji naspram gtx 950, a nakon toga su imali i onaj test gdje su vrtili Hitmana na pasivi u 4k. Nvidia jos apsolutno nista nije pokazala...

Poruka je uređivana zadnji put čet 7.4.2016 17:30 (Lucidius).
Moj PC  
2 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Polaris

Mislim da bi polaris trebao doći i prije 9. mjeseca jer ipak su vec pokazivali tech demoe, a to znači da već imaju većinu toga spremnu. Samo je pitanje dal čekaju GDDR5X što je moguče jer vidiš da se furaju na taj performance per watt. Moja procjena je negdje sredina 6. ili početak 7. ako će Micron proizvodit memorije prema onom rasporedu

Povjerenje zahtijeva godine za izgradnju, sekunde za uništenje i vječnost za popravak
Poruka je uređivana zadnji put pet 8.4.2016 13:53 (JozoBozo121).
15 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Polaris
Lucidius kaže...

Polaris bi po mojoj procjeni trebao stici do 9. mjeseca, oni su naspram Nvidie vec pokazali neke testove sa Polaris-om jos prosle godine, prvo onaj test o razlici u potrosnji naspram gtx 950, a nakon toga su imali i onaj test gdje su vrtili Hitmana na pasivi u 4k. Nvidia jos apsolutno nista nije pokazala...

JozoBozo121 kaže...

Mislim da bi polaris trebao doći i prije 9. mjeseca jer ipak su vec pokazivali tech demoe, a to znači da već imaju većinu toga spremnu. Samo je pitanje dal čekaju GDDR5X što je moguče jer vidiš da se furaju na taj performance per watt. Moja procjena je negdje sredina 6. ili početak 7. ako će hynix proizvodit memorije prema onom rasporedu

 Vas dvojica znate engleski jezik?

9 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Polaris

Moj post u kojem piše sredina 6. ili početak 7. ne odudara od ovog što piše Guru3D, ali ja sam sa zadrškom uzeo taj June jer skoro uvijek je to prvo paper launch a kartice tek kasnije uđu u prodaju.

 

P.S- Engleski mi ide bolje od hrvatskog (barem u gramatici) 

Povjerenje zahtijeva godine za izgradnju, sekunde za uništenje i vječnost za popravak
Poruka je uređivana zadnji put pet 8.4.2016 13:59 (JozoBozo121).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice