Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU izdvojena tema

poruka: 5.884
|
čitano: 711.225
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

mislim da gtx650ti/hd7850. gtx660 bi vec bilo malo teze.

Steam: charmander2005 || Origin: Bassotronic || Xfire: charmander1 || Skype: thebass999
Moj PC  
0 2 hvala 0
12 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
191x7 kaže...
Grafa se kod obojice koristi maksimalno. Mora da te nešto drugo koči.

LOL, gle sto sam nasao u Event Vieweru!

 

The system time has changed to ‎2013‎-‎11‎-‎21T07:15:10.732000000Z from ‎2013‎-‎11‎-‎21T07:15:10.733142900Z.
Change Reason: An application or system component changed the time.

 

The system time has changed to ‎2013‎-‎11‎-‎21T09:59:40.500000000Z from ‎2013‎-‎11‎-‎21T09:01:53.999858400Z.
Change Reason: System time synchronized with the hardware clock.

 

Ponavalja se nekad svakih nekoliko minuta, a nekad svakih nekoliko sati {#}

 

Komp je prema tvojoj preporuci skeniran, ociscen, pazen i mazes, sa ona 4 programa i antivirusom. Tako da izgleda da nije softverski {#}

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
12 godina
neaktivan
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

vec imam gtx 560  koja je 100% iskoristena dok  mi procesor radi na 60-80 % snage mislim da bi moglo nesto jace od ovih.

16 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
CyberDemonVZ kaže...
191x7 kaže...
Grafa se kod obojice koristi maksimalno. Mora da te nešto drugo koči.

LOL, gle sto sam nasao u Event Vieweru!

 

The system time has changed to ‎2013‎-‎11‎-‎21T07:15:10.732000000Z from ‎2013‎-‎11‎-‎21T07:15:10.733142900Z.
Change Reason: An application or system component changed the time.

 

The system time has changed to ‎2013‎-‎11‎-‎21T09:59:40.500000000Z from ‎2013‎-‎11‎-‎21T09:01:53.999858400Z.
Change Reason: System time synchronized with the hardware clock.

 

Ponavalja se nekad svakih nekoliko minuta, a nekad svakih nekoliko sati {#}

 

Komp je prema tvojoj preporuci skeniran, ociscen, pazen i mazes, sa ona 4 programa i antivirusom. Tako da izgleda da nije softverski {#}

Nešto ti utječe na Windows.time. Imaš li na svemu najnoviji bios, firmware i slično?

Twitter: @191x7
12 godina
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
Da, sve snimljeno najnovije... A mozda su i onda i poceli problemi!
Joooj, kak me razveseljuju nove komponente :))))

A nis, radim Backup svega, friski install Win 8.1, downgrade biosa, reset Cmosa...
Sve sto mi padne na pamet...

Btw, problem sa satom sam otkrio kad mi je Heaven benchmark ispisao da nemam valjane rezultate zbog prckanja po sistemskom vremenu za vrijeme testa :)

I jedan potpuni off topic.. najbolji backup softver? Onaj u Win? Mislim da negdje imam Cd s Norton Ghostom 15. Valjda ce radit pod Win 8.1
Battlelog: [G] CyberDemonVZ
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Preporučam Paragon Backup and Recovery. Iako nema ti vajde backup time kad ćeš raditi clean install a ne stavljati isto što je bilo.

Čista instalacija + najnoviji driveri + ninite (www.ninite.com) za instalaciju programa + optimizacije.

Twitter: @191x7
Moj PC  
0 0 hvala 1
12 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
191x7 kaže...

Preporučam Paragon Backup and Recovery. Iako nema ti vajde backup time kad ćeš raditi clean install a ne stavljati isto što je bilo.

Čista instalacija + najnoviji driveri + ninite (www.ninite.com) za instalaciju programa + optimizacije.

Ako skuzim da nije OS u pitanju, onda samo vratim backup pa se nemoram ponovo igrati "podesi mi sustav" :) A i ak je problem u OS-u, za svaki slucaj, nek bude backup :)

 

Al smo vec gadno u offtopicu!! Hvala na pomoci. Idem prouciti ninite.

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
12 godina
neaktivan
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

evo koju max grafu moze goniti procesor je q9550 isto je to ko q9650 igram bettlefeild 3 na ultra sa 45 fps 50

lisnjic
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Pitanje i5-2400 i 7790OC da li je to dobra kombinacija? ploča je foxconn 2abf

Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
Checola kaže...

Pitanje i5-2400 i 7790OC da li je to dobra kombinacija? ploča je foxconn 2abf

Jeste. :)

Twitter: @191x7
12 godina
neaktivan
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
lisnjic kaže...

evo koju max grafu moze goniti procesor je q9550 isto je to ko q9650 igram bettlefeild 3 na ultra sa 45 fps 50

 

Nemaš na što vrijedno nadogradit ako igraš BF MP. Ostavi kako je.

Blago budalama.
10 godina
neaktivan
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Dali po vasem misljenju Intel Core i5 3570K na stock moze gurati r290 ili gtx 780 - 

Ako si ubio Jassea Jamesa, neznači da si postao Jasse James
Moj PC  
0 1 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
RickyMartineBrateShvatiMe kaže...

Dali po vasem misljenju Intel Core i5 3570K na stock moze gurati r290 ili gtx 780 - 

Ne.

multi-gpu 4 live
10 godina
neaktivan
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Prema ovome Leopard_st, onda je vas procesor preslab za vase dvije GTX 780 ?

Ako si ubio Jassea Jamesa, neznači da si postao Jasse James
Moj PC  
1 1 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
RickyMartineBrateShvatiMe kaže...

Prema ovome Leopard_st, onda je vas procesor preslab za vase dvije GTX 780 ?

preslab je jedino za bf3 & bf4mp, zna on to jako dobro tj upucen je i dokazao ovdje!

a ti brate martine{#} ak neces igrati bf3 ili bf4 multiplayer onda se ne zamaraj BN! LP

||| Core™ inside |||
15 godina
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Mnogo jako puno preslab {#}

Steam: charmander2005 || Origin: Bassotronic || Xfire: charmander1 || Skype: thebass999
Moj PC  
0 2 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
RickyMartineBrateShvatiMe kaže...

Prema ovome Leopard_st, onda je vas procesor preslab za vase dvije GTX 780 ?

  Već je jednom prilikom to i napisao ...

Leopard_st kaže...

Evo upravo sam otkrio da i7 3770K ne moze da hrani dvije factory clockane gtx 780 u crysis 3, cesto se desavaju gpu dropovi.

 

Znaci ipak nije dovoljna 1155, cini se da za ovaj kalibar grafi nema pravog efekta bez lga 2011.

  Iako se na tvome mjestu ne bi previše zamarao oko toga ... 3570K na stocku je solidan proc, a ako bude falilo, u svakom slučaju se lagano može dignuti na 4.4/4.5 GHz (ili više) i riješen problem  {#}



/* Početak blagog oftopičenja */

Pročitao sam dosta nedoumica vezanih za odabir platforme kod ljudi sa multi GPU sustavima (SLI/CrossFire), koji imaju osjećaj da ih nešto koči na 1155/1150 socketu.

Također sam imao sličnu dilemu prilikom nabavke računala, jer je bio SLI u pitanju. U tom trenutku su bile opcije Asus Z77 (Maximus V Extreme, 1155 s), Asus X79 (Rampage IV Extreme, 2011 s) ili Asrock X79 (Extreme11, 2011 s).

Nakon mnogo vaganja i uspoređivanja, neki neopisivi razlog me je natjerao na Asusovu 2011 inačicu, dok je Asrock sa Extreme 11 bio vrlo blizu, ali su na kraju prevagnule sitnice (loša iskustva sa integriranim LSI RAID kontrolerom).

Zašto je odabran 2011 socket ?

Procesori sa 2011 socketom imaju rezerviranih 40 PCIe stazica (npr. PCIe x16/x16/x8) koje spajaju ploču tj. grafičke kartice sa samom jezgrom procesora, dok 1155/1150 procesori (poput 3770K/4770K) imaju tek 16 PCIe stazica (PCIe x16 ili x8/x8 ili x8/x4/x4).

Kako bi spojili više grafičkih kartica (na 1155/1150 soc) proizvođači matičnih ploča koriste tzv. PLX multipleksne sklopke (npr. PEX8747), koje dodaju određene latencije u VGA-CPU komunikaciji, u odnosu na platforme koje imaju dovoljan broj stazica da mogu komunicirati direktno sa grafičkim podsustavom (SLI/CrossFire).

Ove latencije prilikom multipleksiranja, dovode do nešto nižih FPS vrijednosti, kada govorimo o konfiguracijama sa 2/3/4 grafičke kartice, što je logično jer se signal od VGa do CPU prenosi preko posrednika koji određuje kada će određena kartica dobivati i slati signale (jer imaju samo 16 PCIe stazica na raspolaganju na 1155/1150 platformi).

Zašto je odabran Asusov 2011, a ne Asrockov 2011 model ?

Naime Asrock se hvali sa čak istovremeno aktivna 4 PCIe x16 slota (odnosno realno 64 PCIe stazice) na svojoj Extreme11 ploči, a budući da 2011 procevi imaju samo 40 PCIe stazica, ovo ne bi bilo moguće bez uporabe spomenutih PLX čipova (koji omogućuju povezivanje više grafičkih kartica nego što CPU ima slobodnih PCIe stazica).

Ovakav način uvodi već spomenute latencije, koje se primjećuju kod SLI/CrossFire sustava, te se događaju frame dropovi u igrama pri zahtjevnijim naslovima/postavkama/rezolucijama.

Naravno prilikom slaganja konfiguracije nisam ovo znao detaljno objasniti, ali igrom slučaja sam kasnije naletio na izjavu jednog od zaposlenika Asusa koji je dobio ovakvo pitanje o odabiru platforme/proizvođača tj. matične ploče:

Asus kaže...

The extra 16X you see is port multiplexing via PLX chips. The latency penalty of adding the extra hops usually leads to lower FPS rather than higher. The reason PLX are added is so that extra devices can be added onboard.

Bottom line is that in multi-GPU situations, a direct path to the CPU even running at 8X outscores a PLX solution's 16X. This has been the case right back to the NF200 era.

The place a PLX helps is when the extra lanes are a requirement for additional devices. Consider that in the case where adding a controller IC to the board requires an extra 2x lanes. As the additional devices does not require that bandwidth all the time, multiplexing the lanes, allows for a reasonable performance level.


Kasnije je u komp (osim dvije GTX680) bio ugrađen i dodatni PCIe x8 RAID kontroler, pa je ova informacija bila itekako korisna prilikom odabira slotova u koje će kartice biti instalirane.

Eto, ukratko  {#}

/* Kraj blagog oftopičenja */



 

Poruka je uređivana zadnji put ned 1.12.2013 13:32 (dh41400).
11 godina
neaktivan
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Tek kada se aplikacije optimiziraju za multi gpu sustave,moci ce se govoriti o pravom BN.

Opcenito mislim na igre,a za profi app ne znam kakva je situacija.

 

I da,evo jedna zanimljivost

http://www.anandtech.com/bench/CPU/2

http://www.anandtech.com/bench/CPU/344

http://www.anandtech.com/bench/CPU/38

 

4770K (platforma 1150) dere platformu u 2011.{#}

Al' nazalost samo kada se ide jezgra vs jezgra.

 

dh41400 kaže...
/cut


Procesori sa 2011 socketom imaju rezerviranih 40 PCIe stazica (npr. PCIe x16/x16/x8) koje spajaju ploču tj. grafičke kartice sa samom jezgrom procesora, dok 1155/1150 procesori (poput 3770K/4770K) imaju tek 16 PCIe stazica (PCIe x16 ili x8/x8 ili x8/x4/x4).
/cut

 

Onak,tko je normalan vidio spajat 40 stvari preko PCI na 2011 platformu,odnosno 16stvari na 1150/1155 platformu.

Ovo se moze zaboravit,posto je to cisti marketing i nepotrebno.

 

E,da...tocka na "i".

Paradox1 kaže...

 

 

Ovo sve oko BN je postalo stvarno prenapuhano!{#}

Prestanite stavljati zarez,tamo gdje je odavno trebala biti tocka!
Moj PC  
1 1 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
Paradox1 kaže...

Tek kada se aplikacije optimiziraju za multi gpu sustave,moci ce se govoriti o pravom BN.

Opcenito mislim na igre,a za profi app ne znam kakva je situacija.

Koristim SLI, a vidio sam i iskustva drugih ... sasvim solidno radi.

 

Paradox1 kaže...

4770K (platforma 1150) dere platformu u 2011.{#}

Al' nazalost samo kada se ide jezgra vs jezgra.

Nemoj me krivo shvatiti, ali ... da li si vidio možda rezultate, kada se to dvoje usporedi kako treba (pogotovo na SLI/CF konfama).

Ovdje često ljudi iz cijelog svijeta postavljaju svoje rekorde (3DMark13, Heaven ...) i ne vidim baš često soc. 1150/1155 u Top10 ili Top20.


Paradox1 kaže...

 

Onak,tko je normalan vidio spajat 40 stvari preko PCI na 2011 platformu,odnosno 16stvari na 1150/1155 platformu.

Ovo se moze zaboravit,posto je to cisti marketing i nepotrebno.

Pretpostavljam da nisi shvatio pročitano, pa da pojasnim ...

Jedna prosječna grafička kartica ulazi u PCIe x16 slot - koji sadrži 16 PCIe stazica, što bi značilo da jedna grafa uzima sve stazice rezervirane u socket 1150 procesoru.

Kod socketa 2011 ukupno ima 40 PCIe stazica, a ugradnjom dvije x16 PCIe grafičke kartice, preostaje još 8 PCIe stazica (40-(2*16) = 8).

I ne, to nije marketing, jer se to nigdje ne reklamira ili objavljuje, ali se opet može doći do tih informacija ako treba - koje su praktički osnova rada procesora i grafičkog podsustava.

13 godina
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Slažem se sa kolegom, realno gledajući potrebno je upariti najbolje sa najboljim.

S2011 K CPU, dobra ploča i high end CF i SLI, three or quad za najbolje rezultate.

Osim što 2011 ima prednost vezano za PCIE stazice i hranjenje GPU-a on ima još jednu prednost.

Većina igara uredno koristi 6 do 8 jezgri a skoro svaki(ciljamo na te sa 6 jezgri) 2011 CPU ima 6 stvarnih jezgri koje su u svim tim scenarijima jače od 4 koliko imaju i7 procesori 1155 i 1150 socketa.

HT da ne ni ne pričam.

Upoznat je sa tematikom i lijepo je to objasnio.{#}

iclock2much
Poruka je uređivana zadnji put ned 1.12.2013 19:57 (zoharbizo).
 
3 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
zoharbizo kaže...

Slažem se sa kolegom, realno gledajući potrebno je upariti najbolje sa najboljim.

S2011 K CPU, dobra ploča i high end CF i SLI, three or quad za najbolje rezultate.

Osim što 2011 ima prednost vezano za PCIE stazice i hranjenje GPU-a on ima još jednu prednost.

Većina igara uredno koristi 6 do 8 jezgri a skoro svaki(ciljamo na te sa 6 jezgri) 2011 CPU ima 6 stvarnih jezgri koje su u svim tim scenarijima jače od 4 koliko imaju i7 procesori 1155 i 1150 socketa.

HT da ne ni ne pričam.

Upoznat je sa tematikom i lijepo je to objasnio.{#}

Ovo "većina" slobodno preformuliraj u "zanemariv broj"...

12 godina
protjeran
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
ansha kaže...

Ovo "većina" slobodno preformuliraj u "zanemariv broj"...

gta,bf3,bf4, fc3,c3...i vecina ostalih zadnjih aaa naslova moze iskoristiti do svih 8 jezgri! {#} neznam sta ti to igras onda...tetris? sry{#} LP

||| Core™ inside ||| ;http://battlelog.battlefield.com/bf4/user/SoldierStippy/ ; http://nl.xfire.com/profile/2fu2l/
Poruka je uređivana zadnji put pon 2.12.2013 2:11 (Stjepanj).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

pozdrav pitanje jedno posjedujem fx 8350 na 4.5 ghz radi trenutno i gledam da kupim neku graficku karticu rabljenu ako nema onda iz ducana jos ide rami 16 gb tako da zanemarite trenutne rame.

koja bi mi graficka kartica bila dobra trenutno imam radeon hd 6870 ?

Pero
10 godina
neaktivan
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Nisi rekao za koj novac ali 280x je trenutno najbolja kupovina do 350e..

Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
cardadule kaže...

Nisi rekao za koj novac ali 280x je trenutno najbolja kupovina do 350e..

a tako negdje 2k-2.5k kn

Pero
12 godina
neaktivan
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
cardadule kaže...

Nisi rekao za koj novac ali 280x je trenutno najbolja kupovina do 350e..

jel ima netko iskustva sa crosfire-om mozda cak da idem na 2 ovakve moje ?

http://www.njuskalo.hr/graficke-kartice/sapphire-hd-6870-1gb-gddr5-vapor-x-stanje-10-10-nikad-clockana-oglas-9935082

kad je ovako jeftino ?

dali uopce moje napajanje moze to podrzat ?

dali moze uoce podrzat 280x ?

Pero
Poruka je uređivana zadnji put pon 2.12.2013 12:07 (Legolasij).
13 godina
online
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
Legolasij kaže...
cardadule kaže...

Nisi rekao za koj novac ali 280x je trenutno najbolja kupovina do 350e..

jel ima netko iskustva sa crosfire-om mozda cak da idem na 2 ovakve moje ?

http://www.njuskalo.hr/graficke-kartice/sapphire-hd-6870-1gb-gddr5-vapor-x-stanje-10-10-nikad-clockana-oglas-9935082

kad je ovako jeftino ?

dali uopce moje napajanje moze to podrzat ?

dali moze uoce podrzat 280x ?

Može ti napajanje to držati ako ne ideš clockati CPU osim ono što ide do nekih 1.35V recimo dokle još potrošnja ne raste drastično.

12 godina
neaktivan
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
itomic009 kaže...
Legolasij kaže...
cardadule kaže...

Nisi rekao za koj novac ali 280x je trenutno najbolja kupovina do 350e..

jel ima netko iskustva sa crosfire-om mozda cak da idem na 2 ovakve moje ?

http://www.njuskalo.hr/graficke-kartice/sapphire-hd-6870-1gb-gddr5-vapor-x-stanje-10-10-nikad-clockana-oglas-9935082

kad je ovako jeftino ?

dali uopce moje napajanje moze to podrzat ?

dali moze uoce podrzat 280x ?

Može ti napajanje to držati ako ne ideš clockati CPU osim ono što ide do nekih 1.35V recimo dokle još potrošnja ne raste drastično.

cpu sam klokao ali nisam voltazu dirao mislim da cu ici na 280x samo neznam jos koji model

 

Pero
10 godina
neaktivan
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
zoharbizo kaže...

...
Osim što 2011 ima prednost vezano za PCIE stazice i hranjenje GPU-a on ima još jednu prednost.

Većina igara uredno koristi 6 do 8 jezgri a skoro svaki(ciljamo na te sa 6 jezgri) 2011 CPU ima 6 stvarnih jezgri koje su u svim tim scenarijima jače od 4 koliko imaju i7 procesori 1155 i 1150 socketa.

HT da ne ni ne pričam.

Baš u trenutku kada sam ovo pročitao, zainteresiralo me koliko određeni naslovi zaista koriste dostupne jezgre ... evo rezultata

CoD MW 2 CoD MW 2
 
Crysis 3 Crysis 3
 
Far Cry 3 Far Cry 3
 
Metro Last Light Metro Last Light
 
Elder Scrolls Skyrim Elder Scrolls Skyrim
 
CoD 4 CoD 4
 

Ovo je odrađeno, samo sa jednom grafičkom karticom u sistemu, a uz dvije zauzeće još više raste.

10 godina
neaktivan
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
Legolasij kaže...
itomic009 kaže...
Legolasij kaže...
cardadule kaže...

Nisi rekao za koj novac ali 280x je trenutno najbolja kupovina do 350e..

jel ima netko iskustva sa crosfire-om mozda cak da idem na 2 ovakve moje ?

http://www.njuskalo.hr/graficke-kartice/sapphire-hd-6870-1gb-gddr5-vapor-x-stanje-10-10-nikad-clockana-oglas-9935082

kad je ovako jeftino ?

dali uopce moje napajanje moze to podrzat ?

dali moze uoce podrzat 280x ?

Može ti napajanje to držati ako ne ideš clockati CPU osim ono što ide do nekih 1.35V recimo dokle još potrošnja ne raste drastično.

cpu sam klokao ali nisam voltazu dirao mislim da cu ici na 280x samo neznam jos koji model

 

 

Ako imas vx 450w Crosair

ono daje na 12v grani 396w 36a (a planiras 280x da stavis unutra sa 8350 neces ni da ga upalis) a ako uspes da ga upalis ima da ti ide najkasnije nedelju dana..slabo je za tu konfiguraciju uzmi neko od 550-600w gledaj da ti na 12v ide preko 450w.

Na 6870 ima da te drzi.

 

 

 

 

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice