AutoCAD i tehničko crtanje

poruka: 17
|
čitano: 23.762
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus, pirat, XXX-Man
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
offline
AutoCAD i tehničko crtanje

Pozdrav ekipa, trebam preporuku, savjet neke literature za autocad i tehničko crtanje, jer sam se sad prvi puta susreo s time na faksu, a podrazumijeva se da znamo od prije, pa sad moram nadoknaditi, pa ako ima netko nešto neka javi.

 

Za sad se radi 2D (tlocrt,nacrt,bokocrt) ali kasnije će mi trebati i 3D. 

 
0 0 hvala 0
12 godina
odjavljen
offline
AutoCAD i tehničko crtanje

Nedavno me jedan kolega pitao isto pitanje, i odgovorio sam mu ono isto što i tebi preporučam-odi na YouTube i pogledaj što više možeš videa za određeni program i područje koje te zanima. Usporedno sa prikazom radiš i vrlo brzo češ naučiti-za razliku od literature koja ne može toliko brzo pratiti nove verzije i mogućnosti programa te koja ti ne pokazuje točne korake kako nešto napraviti.

Professional Case and PC modder. Sponsored by: CoolerMaster,Inter-tech,ASBIS, LD Cooling, MG Vrbanus , iShop,Noiseblocker,Shuttle,In Win, Enermax, EKWB, ASUS,Lamptron, Aquatuning
Moj PC  
1 3 hvala 0
10 godina
offline
AutoCAD i tehničko crtanje

Moj prijedlog ti je da probaš prvo sam nešto nacrtat u AutoCAD, kad zapneš, a to će ti se dogodit na samom početku crtanja, tada imaš Youtube i Google. Npr. ako si strojar, oćeš nacrtat ležaj pa te zanima poprečni presjek a ne znaš odi na jubito, ako si građevinar ne znaš kako ubacit blokove u crtež, surfaj netom. Zašto ti ovo govorim? Nekoliko godina je to moj hobi-profesija, bio sam i na skupom tečaju i na faksu sam radio završni rad CAD/CAM tehnologiju pa ti govorim direkt iz prve ruke. Knjiga ti i neće toliko pomoći,jer manje više svaka kreće od uvodnih 50 str. o sučelju i postavkama, a tebe zanima kako neku crtu izvući koja se tamo ne objašnjava, Zato postoje entuzijasti koji besplatno(ili za pare) objašnjavaju neke poteze i detalje koje u knjigama nema ili ćeš teško ih naći. Meni je osobno predavač na tečaju dosta objasnio, međutim ako nemaš 1k eura za takvo šta, moja preporuka ti je internet. A prije svega snažna volja da ovladaš osnovama AutoCAD-a. I siguran sam da to možeš savladat kao i svaki drugi čovjek. 

Moj PC  
1 0 hvala 1
10 godina
odjavljen
offline
AutoCAD i tehničko crtanje

Pošto sam student tehničkog fakulteta u Bihaću,BiH, za početnike je dovoljan ACAD 2002 (Mechanical Desktop 6). Jeste zastario program ali veoma je jednostavan za crtanje. Ja radim na CATIA V5 R20 3DS.

Malware Removal Expert|Security Software Reviewer|PC Geek and Expert|IT Technician|
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: AutoCAD i tehničko crtanje
Silwncer kaže...

 Ja radim na CATIA V5 R20 3DS.

Jel stavlja watermark ili je isto kao pro verzija?

13 godina
offline
Re: AutoCAD i tehničko crtanje
ERROR1911 kaže...

Pozdrav ekipa, trebam preporuku, savjet neke literature za autocad i tehničko crtanje, jer sam se sad prvi puta susreo s time na faksu, a podrazumijeva se da znamo od prije, pa sad moram nadoknaditi, pa ako ima netko nešto neka javi.

 

Za sad se radi 2D (tlocrt,nacrt,bokocrt) ali kasnije će mi trebati i 3D. 

Ako ti fale osnove tehničkog crtanja ovo i ovo bi malo moglo ublažiti probleme.

 

Što se tiče AutoCAD-a iskoristi njegov Help (moćan alat) a za početak i razumijevanje samog programa najbolje je koristiti slijedeće. Nakon toga treba crtati, čim više sati rada tim više znanja, brzine i rutine ćeš steći.

Stručnjak za odmaganje...
10 godina
odjavljen
offline
Re: AutoCAD i tehničko crtanje
Ripjaw kaže...
Silwncer kaže...

 Ja radim na CATIA V5 R20 3DS.

Jel stavlja watermark ili je isto kao pro verzija?

Ne, nikakav watermark (CATIA nije besplatna, košta 3500€).Ako hoćeš besplatan 3D program možeš koristiti Blender 3D.

Malware Removal Expert|Security Software Reviewer|PC Geek and Expert|IT Technician|
13 godina
offline
AutoCAD i tehničko crtanje

Iz mog iskustva s ucenjem tehnickog crtanja, najveci je problem u pocetku naci sta crtati a da nas to zaintrigira i gura naprijed. Ja sam AutoCAD prvi put upalio na prvoj godini faxa, i kao prvi graficki zadatak sam dobio da nacrtam kuku sa nosacem. Sad mi za nesto takvo treba 5 minuta, a za totalnog pocetnika to nije lak zadatak jer ipak treba koristiti par funkcija (iako jednostavnih, ali za pocetnika daleko od toga) za koje treba malo vremena da se covjek usteli (npr tangenta tangenta radijus).

 

Tad sam pitao asistenta da mi pomogne jer nikako nisam uspjevao, a on mi je, zamislite rekao da nije njegov posao da nas uci komplikovanije stvari, vec samo osnove :S ne mogu vam opisati kakav je to bijes u meni izazvalo, da sam poceo citati Help AutoCAD-a, i stvarno mi je pomoglo, isao sam redom po knjigama tehnicke dokumentacije i crtao redom svaki crtez. Cista praksa i vjezba.

You better run, you better take cover!
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
odjavljen
offline
Re: AutoCAD i tehničko crtanje
Smucek kaže...

Iz mog iskustva s ucenjem tehnickog crtanja, najveci je problem u pocetku naci sta crtati a da nas to zaintrigira i gura naprijed. Ja sam AutoCAD prvi put upalio na prvoj godini faxa, i kao prvi graficki zadatak sam dobio da nacrtam kuku sa nosacem. Sad mi za nesto takvo treba 5 minuta, a za totalnog pocetnika to nije lak zadatak jer ipak treba koristiti par funkcija (iako jednostavnih, ali za pocetnika daleko od toga) za koje treba malo vremena da se covjek usteli (npr tangenta tangenta radijus).

 

Tad sam pitao asistenta da mi pomogne jer nikako nisam uspjevao, a on mi je, zamislite rekao da nije njegov posao da nas uci komplikovanije stvari, vec samo osnove :S ne mogu vam opisati kakav je to bijes u meni izazvalo, da sam poceo citati Help AutoCAD-a, i stvarno mi je pomoglo, isao sam redom po knjigama tehnicke dokumentacije i crtao redom svaki crtez. Cista praksa i vjezba.

Blago tebi, mi smo crtali reduktor (mjenjačka kutija 2D).

Malware Removal Expert|Security Software Reviewer|PC Geek and Expert|IT Technician|
13 godina
offline
Re: AutoCAD i tehničko crtanje
Smucek kaže...
Silwncer kaže...

Šta se žalite, moja generacija je to crtala na hameru i tuširala na paus.

Stručnjak za odmaganje...
13 godina
offline
AutoCAD i tehničko crtanje

Reduktor sam crtao pred kraj semestra, zadnji graficki :D

 

mario, nisam u zivotu 10 crteza radio rapidografima, i razumijem te, sreca pa si nadzivio to vrijeme i sad si u elektronskom dobu :D sala mala, novopeceni inzinjeri se ne mogu porediti sa starijim, true story :)

You better run, you better take cover!
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
offline
AutoCAD i tehničko crtanje

Hvala ekipa na savjetima, u međuvremnu sam se ja primio knjige i crtanja, i pohvatao sam dosta toga, idući tjedan mi je kolokviji pa budem vidio kako to bude ispalo, ali osnove koje mi trebaju za elemente prezicne mehanike i crtanje to sam pohvatao, posudio sam si priručnik za tehničko crtanje na računalu od Mate Lučića i knjiga je super. 

 

Ali sve jedno Vam hvala :) 

 
2 0 hvala 0
10 godina
odjavljen
offline
Re: AutoCAD i tehničko crtanje
ERROR1911 kaže...

Hvala ekipa na savjetima, u međuvremnu sam se ja primio knjige i crtanja, i pohvatao sam dosta toga, idući tjedan mi je kolokviji pa budem vidio kako to bude ispalo, ali osnove koje mi trebaju za elemente prezicne mehanike i crtanje to sam pohvatao, posudio sam si priručnik za tehničko crtanje na računalu od Mate Lučića i knjiga je super. 

 

Ali sve jedno Vam hvala :) 

Drago mi/nam je da sam/smo pomogli :)

Malware Removal Expert|Security Software Reviewer|PC Geek and Expert|IT Technician|
12 godina
odjavljen
offline
AutoCAD i tehničko crtanje

Pozdrav!
Ima li koja dobra duša koja zna crtati u autocadu da mi pomogne u vezi zadace?
Ove projekcije treba samo precrtati i iskotirati

Imam i par pitanja pa ako ima netko voljan pomoći nek se javi

 

EDIT: Rješeno

Poruka je uređivana zadnji put čet 29.1.2015 18:50 (Zin8).
 
0 0 hvala 0
12 godina
odjavljen
offline
Re: AutoCAD i tehničko crtanje
Zin8 kaže...

Pozdrav!
Ima li koja dobra duša koja zna crtati u autocadu da mi pomogne u vezi zadace?
Ove projekcije treba samo precrtati i iskotirati

Imam i par pitanja pa ako ima netko voljan pomoći nek se javi

 bump

13 godina
offline
Re: AutoCAD i tehničko crtanje
Zin8 kaže...

Pozdrav!
Ima li koja dobra duša koja zna crtati u autocadu da mi pomogne u vezi zadace?
Ove projekcije treba samo precrtati i iskotirati

Imam i par pitanja pa ako ima netko voljan pomoći nek se javi

U čemu je problem?

Stručnjak za odmaganje...
6 godina
neaktivan
offline
AutoCAD i tehničko crtanje

Kada zatreba, evo me:

http://www.index.hr/oglasi/cad-drafting-crtanje-izrada-nacrta-autocad-catia-solidworks/oid/590073

 

Inženjer strojarstva s puno iskustva u radu s CAD.

Bilo što vezano za CAD, bilo da trebate uređivati ili izrađivati nove nacrte građevina, postrojenja, strojnih dijelova za izradu ili obradu, konverzija... Radim brzo i kvalitetno.

CAD drafting - crtanje - izrada i uređivanje nacrta AutoCAD, CATIA, SolidWorks...
Moj PC  
0 1 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice