FER ili FOI

poruka: 486
|
čitano: 276.155
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus, pirat, XXX-Man
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
neaktivan
offline
FER ili FOI

Ovako,

 

završio sam srednju upravno-pravnu školu. nakon tog sam upisao FOI, smjer PITUP. ono što me šteca je to što mislim da je FER više za mene nego FOI. Na FOI-u Imam položenih pola ispita prve godine (smjer ima 4 semestra). Da li bi mi bilo bolje da probam prijeći na FER, ako mislim da mi više odgovara ili da zguram FOI do kraja. Da li se uopće sa upravnom školom može pristupit razredbenom na FER-u ? 

Poruka je uređivana zadnji put sri 1.4.2009 22:01 (gamecoder).
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
FER ili FOI

oni kojima je FOI težak prebace se na PITUP.. a ti bi sad sa PITUPa na FER, lol

 
0 1 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: FER ili FOI

Zato što smatram da se može sve, ako se ima volje.

16 godina
neaktivan
offline
RE: FER ili FOI
gamecoder kaže...

Ovako,

 

stjecajem okolnosti upisao sam srednju upravno-pravnu školu, koju sam i završio. nakon tog sam upisao FOI, smjer PITUP. ono što me šteca je to što mislim da je FER više za mene nego FOI. Na FOI-u Imam položenih pola ispita prve godine (smjer ima 4 semestra). Da li bi mi bilo bolje da probam prijeći na FER, ako mislim da mi više odgovara ili da zguram FOI do kraja. Da li se uopće sa upravnom školom može pristupit razredbenom na FER-u ? 

 Naravno da možeš pristupit razredbenom. Broj bodova sa razredbenog + bodovi iz srednje se uzimaju u obzir na konačnoj rang listi. Pravo pitanje je jesi li ti imao matematiku i fiziku sve 4 godine u srednjoj (sumnjam) ? Zašto misliš da je FER više za tebe nego FOI ?
Atheistic to the point of fanaticism, there u have me in a nutshell so kill me again or take me as I am for I shall not change.
16 godina
neaktivan
offline
FER ili FOI

Dobro smatraš. Čak i idiot može završit FER ako je dovoljno uporan, pa ako nisi idiot imaš sva vrata otvorena, vjeruj mi.

A što se tiče tvog pitanja, odgovor je kompleksniji; ako te zanimaju više elektronički detalji računala, elektronika i matematika, upiši FER, ako te zanima više informatička strana računala, a manje tehnička, ostani na FOI-u. FER je inžinjerski fakultet, FOI više ... kombinacija IT-a i ekonomije. Možeš upisati i FESB u Splitu koji je sličan FER-u, ali više polaže u matematiku i softversko inženjerstvo, dok se FER više orijentira elektronici, iako su faksevi jako slični.

 

Gledajući tržište, mislim da je FOI najpametniji odabir jer je odlično zamišljen, barem na papiru. Informatika + ekonomija = odlična kombinacija, puno bolja od predodređeno šljakerske inženjerske, pogotovo za one koji se oslanjaju samo na fakultetsku edukaciju.

Avatar odgovara mojim reakcijama dok čitam ovaj forum...
Poruka je uređivana zadnji put sri 1.4.2009 18:22 (naxeem).
Moj PC  
16 0 hvala 17
15 godina
offline
FER ili FOI

ponekad zbog upisnih kvota, plaćanja studija i slićnih stvari jednostavno te odbiju. Mogu te primiti ali nemoraju. Samo izguraj neki fax-diplomu, a znanje koje stekneš svojim trudom će uvijek biti traženo u komp.bizu.

自豪的迎来了10周年的华诞。... na C64/TurboModul
 
2 0 hvala 0
15 godina
offline
FER ili FOI

Potpisujem Naxeemov post.

 

Samo, naravno, ako ti je draži program FERa, bolje odi na taj faks. IMO, bolje studirati ono što tebe zanima, nego nešto što ti drugi predlažu.

 

Samo, nije mi baš jasna ta vječita dilema FER vs FOI kad su to sasvim dva različita fakulteta koja izbacuju različite stručnjake na tržište. FOI je više za implementaciju i projektiranje ISa, dok (kako čujem) FER je više eletronika.

Sliku kakvu ja imam je da FOI više "vuče" na software, dok FER na hardware. Ne znam, možda imam krivu predodžbu, al eto...

Ja bih tebe skidao k'o filmove s torrenta
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
FER ili FOI

Odi na FOI, lakše je, a titula je opet tu.

FER je teška prepreka

Otrov s tvojih usana, Tonko, tvoj da.crnko moja
Moj PC  
4 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
FER ili FOI

FOI nije niti to... FOI se orijentira na primijenjenu informatiku u poslovnim procesima. FER i FESB su inženjerski fakulteti s ciljem razvoja hardvera/softvera.

Avatar odgovara mojim reakcijama dok čitam ovaj forum...
Moj PC  
6 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: FER ili FOI
naxeem kaže...

FOI nije niti to... FOI se orijentira na primijenjenu informatiku u poslovnim procesima. FER i FESB su inženjerski fakulteti s ciljem razvoja hardvera/softvera.

 Naravno da je to istina, probal sam i otišel...
Ne zato jer nisam mogel već zato kaj sam našel posel!
Da, to mi je bil "fejl", istina!
FER je zapravo moja struka, elektrotehnika
Otrov s tvojih usana, Tonko, tvoj da.crnko moja
15 godina
offline
RE: FER ili FOI

E, sad već ulaziš u smjerove.

Istina, zbog toga što dobiješ paletu ekonomskih predmeta (tipa osnove ekomije, poslovna ekonomija, organizacija, računovodstvo te još min 6 ECTSa ekonomskih predmeta) imaš određeno znanje ekonomije, te i sam program jednim dijelom cilja na primjenu informatike u poslovnim procesima. Postoji i jedan obavezan predmet koji se zove Modeliranje poslovnih procesa.

Međutim, isto tako na tom istom smjeru (preddiplomski IS) postoje predmeti (ovdje govorim o obaveznim) poput programsko inžinjerstvo, web programiranje, projektiranje ISa, baze, mreže, OS, arhitekture i da sad ne nabrajam.

Ja bih tebe skidao k'o filmove s torrenta
16 godina
offline
RE: FER ili FOI
Bukva kaže...

E, sad već ulaziš u smjerove.

Istina, zbog toga što dobiješ paletu ekonomskih predmeta (tipa osnove ekomije, poslovna ekonomija, organizacija, računovodstvo te još min 6 ECTSa ekonomskih predmeta) imaš određeno znanje ekonomije, te i sam program jednim dijelom cilja na primjenu informatike u poslovnim procesima. Postoji i jedan obavezan predmet koji se zove Modeliranje poslovnih procesa.

Međutim, isto tako na tom istom smjeru (preddiplomski IS) postoje predmeti (ovdje govorim o obaveznim) poput programsko inžinjerstvo, web programiranje, projektiranje ISa, baze, mreže, OS, arhitekture i da sad ne nabrajam.

 Paleta predmeta tiče se samo FER-a, točnije matematike i fizike.
Modeliranje poslovnih procesa - postoji ali gdje?
Ove baze kaj si spomenul nemaju veze sa FOI-om
Otrov s tvojih usana, Tonko, tvoj da.crnko moja
15 godina
offline
RE: FER ili FOI
Armor kaže...
 Paleta predmeta tiče se samo FER-a, točnije matematike i fizike.
Modeliranje poslovnih procesa - postoji ali gdje?
Ove baze kaj si spomenul nemaju veze sa FOI-om
 Taj post sam napisao gledajući na FOIev planer studija. Student sam na FOIu, pa imam pristup toj aplikaciji, jel...
Ja bih tebe skidao k'o filmove s torrenta
16 godina
offline
RE: FER ili FOI
Bukva kaže...
Armor kaže...
 Paleta predmeta tiče se samo FER-a, točnije matematike i fizike.
Modeliranje poslovnih procesa - postoji ali gdje?
Ove baze kaj si spomenul nemaju veze sa FOI-om
 Taj post sam napisao gledajući na FOIev planer studija. Student sam na FOIu, pa imam pristup toj aplikaciji, jel...
 Ma ok ak imašCool
Nemam ja ništa protiv, samo govorim činjenice....
Enivej, FOI je za mene jedna glupost uz koju možeš do "titule"!
FER je pravi fakultet za elektrotehničare i računalce!

Otrov s tvojih usana, Tonko, tvoj da.crnko moja
15 godina
offline
RE: FER ili FOI
Armor kaže...
FER je pravi fakultet za elektrotehničare i računalce!

 Kako rekoh, FER i FOI su dva različita fakulteta.
FOI uopće ne poznaje elektrotehniku.
Ja bih tebe skidao k'o filmove s torrenta
16 godina
offline
RE: FER ili FOI
Bukva kaže...
Armor kaže...
FER je pravi fakultet za elektrotehničare i računalce!

 Kako rekoh, FER i FOI su dva različita fakulteta.
FOI uopće ne poznaje elektrotehniku.
Pa da, fakultet organizacije i informacije ne poznaje elektrotehnikuCool

Otrov s tvojih usana, Tonko, tvoj da.crnko moja
16 godina
neaktivan
offline
FER ili FOI

FER je ipak bolji izbor. Koliko se god ljudi trudili da pobjegnu od digitalne logike, samim time i elektronike odnostno elektrotehnike, ono daje odlican uvid u ono sto racunalo zaista je.

Opcenito danas vlada jako mala zainteresiranost za nize apstrakcijske slojeve....svi se uglavnom orijentiraju na nekakve frameworkove ili virtualke...administriranje windowsa...to nije racunarstvo. To danas rade i kvartovski klinci.

Ako te zanima racunalo kao stroj, FER je za tebe. Jer  zasto ne bi na kraju otisao puno dalje od svih? Mozda aktivno radio negdje vani na razvoju sustava, driver-a, standarda, raznih alata poput Solarisovog Dtrace-a...sa najvecim profesionalcima u industriji. Zasto ne bi radio u Intelu na izradi nekih novijih standarda ili procesorskih mogucnosti??? Predavao na stranim sveucilistima, vratio se natrag i predavao na nasim...kao sto to rade indijci?

Danas FER vise nije tako tezak..dapace...uci redovito (2 sata dnevno) idi na predavanja i sve predas u roku preko kolokvija. Pricaj sa profesorima, kolegama i nauci struku i pokazi se kao profesionalac.

 

Spoj informatike i ekonomije je notorna glupost i ono nema bas neke relacije sa pravom racunalnom znanoscu. Ili si ekonomist ili si informaticar?

Taj spoj je zapravo idealan za buduce velike IT face, sefove...

 

 

 

There's no place like 127.0.0.1 DMR: C is portable Assembly language
 
12 0 hvala 5
16 godina
offline
RE: FER ili FOI
DRM kaže...

 Jer  zasto ne bi na kraju otisao puno dalje od svih? Mozda aktivno radio negdje vani na razvoju sustava, driver-a, standarda, raznih alata poput Solarisovog Dtrace-a...sa najvecim profesionalcima u industriji. Zasto ne bi radio u Intelu na izradi nekih novijih standarda ili procesorskih mogucnosti??? Predavao na stranim sveucilistima, vratio se natrag i predavao na nasim...kao sto to rade indijci? 

 

 

 A umjesto toga zasto ne bi osnovao svoju firmu, zaradio milijarde i postao najbogatiji covjek na svijetu. Sve je moguce kad imas volje, i ako si takav genijalac... Belji se
Think locally, act globally...
16 godina
neaktivan
offline
RE: FER ili FOI
DRM kaže...

... odlican uvid u ono sto racunalo zaista je.

Jednog IT menadžera to ne interesira i sasvim mu je nebitno za posao i život.
DRM kaže...

Opcenito danas vlada jako mala zainteresiranost za nize apstrakcijske slojeve

 

I treba tako biti. To je nužno zlo, a softver i hardversko-softverski sustavi danas su previše kompleksni da bi se na njima radilo u "nižim slojevima". Voziš li ti auto sa servo-volanom ili vrtiš osovinu direktno bez hidraulike? - Got the point?
DRM kaže...

nekakve frameworkove ili virtualke...

Nekakve? Da bi mogao komentirati materiju, moraš je poznavati pa stoga ne vidim zašto misliš da možeš komentirati "frameworke ili virtualke" jer osim što jedno s drugim nikakve veze nema, očito ti nije jasno ni što znače pojedini pojmovi. Prouči ih ->
DRM kaže...

...administriranje windowsa...to nije racunarstvo. To danas rade i kvartovski klinci.

Nemoj pričati gluposti jer je neozbiljno za ozbiljan thread. Imaj malo odgovornosti prema pisanoj riječi.
DRM kaže...

Spoj informatike i ekonomije je notorna glupost i ono nema bas neke relacije sa pravom racunalnom znanoscu. Ili si ekonomist ili si informaticar?

Taj spoj je zapravo idealan za buduce velike IT face, sefove...

Prva rečenica ti je notorna glupost, druga je već logičnija.
Naime, ako se misliš orijentirati isključivo na pisanje koda, svakako stoji da ti ništa osim asemblera i arhitektura ne treba. Međutim, sasvim je glupo i neodgovorno reći da to nema nikakve relacije s pravom računalnom znanošću, jer ni industrijska proizvodnja nema uvijek veze sa znanošću.
Spoj ekonomije i inženjerstva je informatika (u jednoj od svojih definicija) i itekako je bitna. - Da bi ti mogao razviti neke drivere, neki softver trebaš arhitekta u timu, trebaš vođu tima, trebaš menadžera projekta itd. jer netko - a to kao inženjer kojeg zanima low level nisi ti - netko mora obaviti; netko mora odlučiti koje tehnologije, kako, kada i koliko će se koristiti; netko mora odlučiti koje i koliko rokova ćeš imati za obaviti neki dio posla; netko mora procijeniti troškove razvoja pojedinog elementa, projekta; netko na kraju krajeva mora odlučiti i koliku ćeš ti plaću dobiti u odnosu na težinu svog posla na projektu možda.
Ti kao inženjer koji se bavi krugovima apsolutno nikako ne možeš sagledati cijelu sliku projekta, a bez ekonomskih, menadžerskih vještina, znanja ili iskustva ne možeš isplanirati ništa vezano uz big picture projekta ili cijele firme.

Dakle, odgovor je na pojedincu: kojim poslom u IT industriji se želi baviti. Može lemiti tiskane pločice, može dizajnirati pločice, može pisati drivere za razne uređaje, može pisati softver za sisteme, može pisati poslovni ili neki drugi softver, može dizajnirati softver, može se baviti cjelokupnim vođenjem razvoja softvera, pa na kraju vođenjem timova, odjela, podružnica, firmi, korporacija...

A znanstveni put, predavača i istraživača, nešto je sasvim treće i opet nema veze ni s jednim od gore navedenih.
Avatar odgovara mojim reakcijama dok čitam ovaj forum...
Poruka je uređivana zadnji put sri 1.4.2009 21:15 (naxeem).
16 godina
neaktivan
offline
RE: FER ili FOI
Armor kaže...

Odi na FOI, lakše je, a titula je opet tu.

FER je teška prepreka

FOI bez puno filozofije
Einstein je umro, Newton je umro, Tesla je umro, a ni ja se ne osjećam baš najbolje!
15 godina
offline
RE: FER ili FOI
DRM kaže...

 

Spoj informatike i ekonomije je notorna glupost i ono nema bas neke relacije sa pravom racunalnom znanoscu. Ili si ekonomist ili si informaticar?

 Možda je FER daleko bolji faks i ovo što učimo na FOIu je notorna glupost, ali, ovdje, u VŽu ćeš barem naučiti razliku između informatike i računarstva...

Jedan od temelja ekonomije ti se bazira na čistoj informatici - prava informacija u pravo vrijeme.
Ja bih tebe skidao k'o filmove s torrenta
16 godina
neaktivan
offline
FER ili FOI

odi na tvz

 
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: FER ili FOI
naxeem kaže...

A što se tiče tvog pitanja, odgovor je kompleksniji; ako te zanimaju više elektronički detalji računala, elektronika i matematika, upiši FER, ako te zanima više informatička strana računala, a manje tehnička, ostani na FOI-u. FER je inžinjerski fakultet, FOI više ... kombinacija IT-a i ekonomije. Možeš upisati i FESB u Splitu koji je sličan FER-u, ali više polaže u matematiku i softversko inženjerstvo, dok se FER više orijentira elektronici, iako su faksevi jako slični.

 Pa baš i nije tako u potpunosti. Na FER-u imaš 2 ravnopravna smjera za studirati (elektrotehnika i računarstvo), a svaki smjer ima 5 modula koji se orjentiraju na specifične dijelove inženjerske znanosti. Tvrditi da se FER više orjentira ka elektronici je glupost. Na njemu imaš stvari od energetike, automatike, konkretne elektronike, radio talasa, pa sve do programskog inženjerstva, telekomunikacija, multimedije i računarske znanosti. Fax nije ni jednom smjeru nagnut više ili manje. Dalje, FER te ne uči samo o tome kako da kasnije programiraš, implementiraš sustave, projektiraš elektrane, praviš robote, nego ima i ekonomsku stranu na sebi. U svakom semestru studenti imaju jedan predmet koji se bavi trgovačkim pravom, mikroekonomikom, menadžmentom i sličnim, te svake godine na JobFairu se drže prezentacije o oblikovanju ideja u biznis. Da se razumijemo, project manageri u većini sektora kojim se FER bavi su upravo inženjeri tih područja.

Moja osobna perporuka je FER, ali opet, 100 ljudi 100 ćudi, sve zavisi kakva si osoba. Na FER-u ćeš se susresti s dosta matematike, s principima rada raznih vrsta računala, različitim vrstama programiranja i shvatvanja (računarstvo), onda s fizikom, sklopovima, elektrotehnikom općenito, raznim sustavima (elektrotehnika) itd itd; dok na FOI-u (o kojem baš i ne znam previše) mislim da se više potiče ovaj gore spoj informatike i ekonomije što je naxeem rekao.
"In life there is from 'A' to 'B' to 'C'. In parkour there is no 'B'"
16 godina
offline
FER ili FOI

Ja planiram ove godine upisati FOI jer me zanimaju informacijski sustavi...ali sam nešta malo razmišljao i o FER-u...

̿ ̿'\̵͇̿̿\з==(•̪●)==ε/̵͇̿̿/'̿'̿ ̿ ̿ Mess with the best, die like the rest! MSN: najbrzi@live.com
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: FER ili FOI
Adisuki kaže...
... mislim da se više potiče .....
Donekle si u pravu, ali ovo što sam ostavio od tvog citata je bitno. Na FESB-u npr. imaš također svih mogućih kolegija, ali "najjači" su elektronički i kolegiji vezani više uz hardver. Tako će kolegij iz web programiranja, čak i verzija 2, biti relativno početnički i jednostavan, dok će kolegij iz digitalnih komunikacija ići dosta detaljno i kompleksno. Nije problem kolegij kojeg ima eventualno previše, nego onaj kojeg ima manje.
Na FOI-u će naglasak biti na sasvim drugačijem gradivu, a taj naglasak je ono o čemu ja govorim.
Avatar odgovara mojim reakcijama dok čitam ovaj forum...
16 godina
neaktivan
offline
RE: FER ili FOI
SupremeCommander kaže...
DRM kaže...

 Jer  zasto ne bi na kraju otisao puno dalje od svih? Mozda aktivno radio negdje vani na razvoju sustava, driver-a, standarda, raznih alata poput Solarisovog Dtrace-a...sa najvecim profesionalcima u industriji. Zasto ne bi radio u Intelu na izradi nekih novijih standarda ili procesorskih mogucnosti??? Predavao na stranim sveucilistima, vratio se natrag i predavao na nasim...kao sto to rade indijci? 

 

 

 A umjesto toga zasto ne bi osnovao svoju firmu, zaradio milijarde i postao najbogatiji covjek na svijetu. Sve je moguce kad imas volje, i ako si takav genijalac... Belji se
 Ja sam govorio sa znanstvenog stajalista, gdje je novac totalno nebitna stvar. Takve ljude, novac uopce ne zanima, vec struka.
Obicno se zato i studira, no danas je trend papria pa ga svaka budala dobije.
There's no place like 127.0.0.1 DMR: C is portable Assembly language
Poruka je uređivana zadnji put čet 2.4.2009 15:32 (DRM).
16 godina
neaktivan
offline
RE: FER ili FOI

To nema veze s istinom. Tek nekoliko studenata kroz cijele generacije odluči se na znanstveni aspekt svoje struke, a skoro svi na fakultet idu zbog novca.

Avatar odgovara mojim reakcijama dok čitam ovaj forum...
16 godina
neaktivan
offline
RE: FER ili FOI
naxeem kaže...
DRM kaže...

... odlican uvid u ono sto racunalo zaista je.

Jednog IT menadžera to ne interesira i sasvim mu je nebitno za posao i život.
DRM kaže...

Opcenito danas vlada jako mala zainteresiranost za nize apstrakcijske slojeve

 

I treba tako biti. To je nužno zlo, a softver i hardversko-softverski sustavi danas su previše kompleksni da bi se na njima radilo u "nižim slojevima". Voziš li ti auto sa servo-volanom ili vrtiš osovinu direktno bez hidraulike? - Got the point?
DRM kaže...

nekakve frameworkove ili virtualke...

Nekakve? Da bi mogao komentirati materiju, moraš je poznavati pa stoga ne vidim zašto misliš da možeš komentirati "frameworke ili virtualke" jer osim što jedno s drugim nikakve veze nema, očito ti nije jasno ni što znače pojedini pojmovi. Prouči ih ->
DRM kaže...

...administriranje windowsa...to nije racunarstvo. To danas rade i kvartovski klinci.

Nemoj pričati gluposti jer je neozbiljno za ozbiljan thread. Imaj malo odgovornosti prema pisanoj riječi.
DRM kaže...

Spoj informatike i ekonomije je notorna glupost i ono nema bas neke relacije sa pravom racunalnom znanoscu. Ili si ekonomist ili si informaticar?

Taj spoj je zapravo idealan za buduce velike IT face, sefove...

Prva rečenica ti je notorna glupost, druga je već logičnija.
Naime, ako se misliš orijentirati isključivo na pisanje koda, svakako stoji da ti ništa osim asemblera i arhitektura ne treba. Međutim, sasvim je glupo i neodgovorno reći da to nema nikakve relacije s pravom računalnom znanošću, jer ni industrijska proizvodnja nema uvijek veze sa znanošću.
Spoj ekonomije i inženjerstva je informatika (u jednoj od svojih definicija) i itekako je bitna. - Da bi ti mogao razviti neke drivere, neki softver trebaš arhitekta u timu, trebaš vođu tima, trebaš menadžera projekta itd. jer netko - a to kao inženjer kojeg zanima low level nisi ti - netko mora obaviti; netko mora odlučiti koje tehnologije, kako, kada i koliko će se koristiti; netko mora odlučiti koje i koliko rokova ćeš imati za obaviti neki dio posla; netko mora procijeniti troškove razvoja pojedinog elementa, projekta; netko na kraju krajeva mora odlučiti i koliku ćeš ti plaću dobiti u odnosu na težinu svog posla na projektu možda.
Ti kao inženjer koji se bavi krugovima apsolutno nikako ne možeš sagledati cijelu sliku projekta, a bez ekonomskih, menadžerskih vještina, znanja ili iskustva ne možeš isplanirati ništa vezano uz big picture projekta ili cijele firme.

Dakle, odgovor je na pojedincu: kojim poslom u IT industriji se želi baviti. Može lemiti tiskane pločice, može dizajnirati pločice, može pisati drivere za razne uređaje, može pisati softver za sisteme, može pisati poslovni ili neki drugi softver, može dizajnirati softver, može se baviti cjelokupnim vođenjem razvoja softvera, pa na kraju vođenjem timova, odjela, podružnica, firmi, korporacija...

A znanstveni put, predavača i istraživača, nešto je sasvim treće i opet nema veze ni s jednim od gore navedenih.
 Nemam volje niti vremena svaku izjavu pojednino citirati.
Da, znam razliku izmedju frameworka i virtualke, no Vasa uzvisenost ce primjetiti da ja uopce ih nisam stavljao pod slicno ili isto.

I dalje stojim kod toga da administraciju windowsa ne smatram znanoscu. Kada smo vec kod auto analogije to ti je kao da sastavljas auto, naspram odrzavanja. Get it?
U vezi "notornih gluposti", opet sam govorio o racunarstvu kao znanosti. Ako ti vidis relaciju izmedju ekonomije i racunarstva...svaka cast.

>Ti kao inženjer koji se bavi krugovima apsolutno nikako ne možeš sagledati cijelu sliku projekta, a bez ekonomskih, menadžerskih vještina, znanja ili iskustva ne možeš isplanirati ništa >vezano uz big picture projekta ili cijele firme.

Da? Moram onda pitati Linusa kako vodi cijeli projekt.
Inace, sve ove sposobnosti spadaju pod iskustvo. Takvih frajera imas u silicijskoj, bez diplome koliko hoces.

>Dakle, odgovor je na pojedincu: kojim poslom u IT industriji se želi baviti. Može lemiti tiskane pločice, može dizajnirati pločice, može pisati drivere za razne uređaje, može pisati softver >za sisteme, može pisati poslovni ili neki drugi softver, može dizajnirati softver, može se baviti cjelokupnim vođenjem razvoja softvera, pa na kraju vođenjem timova, odjela, podružnica, >firmi, korporacija...

Nakon faksa sigurno nece lemiti polocice...mozda ce dizajnirati arhitektutu sa drugim ljudima u timu. Kasnije postati vodja tima. Nakon toga kao vrlo iskusan covjek bez problema moze drzati predavanja na nekom sveucilistu kako to rade vani. Slobodno ti predlazem MIT OpenCourseWare ili Berkely program pa se  uvjeri.
Stovise, nakon svega moze postati i predsjenik uprave bez ikavog polozenig ispita ekonimije kao sto je to inace praksa.
No i dalje tvrdim, takvi ljudi rijetko studiraju racunarstvo radi sefovanja.

>A znanstveni put, predavača i istraživača, nešto je sasvim treće i opet nema veze ni s jednim od gore navedenih.

Naravno da ima. Rohatinski je i znanastvenik (formalno i neformalno) i predjsjednik HNB-a.


P.S.
Zanimljivo je vidjeti kako skoro na svakom forumu postoje dezurni intelektualci.
There's no place like 127.0.0.1 DMR: C is portable Assembly language
16 godina
neaktivan
offline
RE: FER ili FOI
naxeem kaže...

To nema veze s istinom. Tek nekoliko studenata kroz cijele generacije odluči se na znanstveni aspekt svoje struke, a skoro svi na fakultet idu zbog novca.

 
Dapace, to ima veze sa istinom u iskonskoj definiciji studija. To sto je danasnja praksa drugacije, to sto Primorac zeli napraviti drustvo formalnog znanja...druga je prica.
Zato nam i opada kvaliteta obrazovanja.

There's no place like 127.0.0.1 DMR: C is portable Assembly language
16 godina
neaktivan
offline
RE: FER ili FOI
naxeem kaže...
Adisuki kaže...
... mislim da se više potiče .....
Donekle si u pravu, ali ovo što sam ostavio od tvog citata je bitno. Na FESB-u npr. imaš također svih mogućih kolegija, ali "najjači" su elektronički i kolegiji vezani više uz hardver. Tako će kolegij iz web programiranja, čak i verzija 2, biti relativno početnički i jednostavan, dok će kolegij iz digitalnih komunikacija ići dosta detaljno i kompleksno. Nije problem kolegij kojeg ima eventualno previše, nego onaj kojeg ima manje.
Na FOI-u će naglasak biti na sasvim drugačijem gradivu, a taj naglasak je ono o čemu ja govorim.
 Skužih te i zato sam rekao da su svi moduli ravnopravni. Svakim skoro upravlja jedan zavod koji u biti takve stvari proučavaju, koji znaju šta treba ljude naučiti.
Pričam o modulima/smjerovima, a ne kolegijima. Na FER-u ljudi koji studiraju Elektroniku ne trebaju znati web programiranje, niti skriptne jezike; oni uče elektronička sklopovlja, automatsko upravljanje istih, prijenos signala etc etc. O težini pojedinih kolegija nećemo pričati.

Ako ćemo pričati o naglasku, e onda mogu reći da je na modulu Elektroenergetika naglasak na energetici, u Automatici na automatskom upravljanju sustava i modeliranju istih, u Računarskoj znanosti na oblikovanju algoritama i matematici, na Programskom inženjerstvu na programiranju, u Računalnom inženjerstvu na projektiranju sustava na nižem nivou, i opet etc etc. Svaki modul/smjer je jednako vrijedan da bi se konstruirao neki sustav. Nema toga da ćeš u jednom više naučiti; nego ćeš samo naučiti drugačije :)

To "najjači" ti je relativan pojam i sve zavisi prema čemu ga mjeriš. Ako ga gledaš prema količini znanja kao ja, onda je ovdje suvišan. Međutim ako se radi o novcu, onda postaje, i nadam se da će mi lingvisti oprostiti, još relativniji.

EDIT: I da, sign kolegi DRM-u.
"In life there is from 'A' to 'B' to 'C'. In parkour there is no 'B'"
Poruka je uređivana zadnji put čet 2.4.2009 16:07 (Adisuki).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice