Prelazak s TVZ-a na FOI

poruka: 9
|
čitano: 11.518
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus, pirat, XXX-Man
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
7 godina
neaktivan
offline
Prelazak s TVZ-a na FOI

Pozdrav,

 

završio sam ove godine specijalistički diplomski studij informatike na TVZ-u i zanima me prebacivanje na sveučilišni diplomski studij informatike (smjer OPS) na FOI-u.

 

Uvjete za upis imam no zanima me da li je netko imao općenito iskustva sa prebacivanjem sa TVZ-a na FOI te da li ih može podijeliti tu sa svima. 

 

Točnije zanima me proces upisa, prijelazne godine, složenosti potrebne dokumentacije i svega, ali ponajviše razlikovni predmeti, tj. koje razlikovne predmete treba upisati kada se prelazi s navedenog fakulteta na FOI.

Unaprijed hvala!

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Prelazak s TVZ-a na FOI

Ne kužim baš tvoju priču. Završio si diplomski i želiš se "prebaciti" na drugi diplomski? Zašto?

 

Na foi diplomske studije dolaze TVZ-ovci, ali već nakon preddiplomskog stručnog studija i tada prvo polažu obavezno jednu razlikovnu godinu nakon čega upisuju odabrani diplomski studij (OPS, IPI, BPBZ, IUO) u trajanju pd dvije godine. Ovdje su dodatne info: http://www.foi.unizg.hr/studiji/ds/inf/upisi

 

Inače pod pojmom prebacivanja ja podrazumijevam kada netko tko trenutno studira na jednom studiju (još nije završio) želi nastaviti studij na drugome studiju ili fakultetu. Ti bi praktički onda upisivao studij ispočetka, a sad da li bi ti priznali neke predmete sa tvog diplomskog pa da si oslobođen nekih predmeta to ne znam jer iskreno nisam još čuo da je netko išao tim putem.

★★★★★☆
7 godina
neaktivan
offline
Re: Prelazak s TVZ-a na FOI

Ispričavam se, možda sam krivi pojam upotrijebio. Mislio sam na upisivanje sveučilišnog diplomskog na FOI-u nakon što sam završio specijalistički stručni na TVZ-u. Tako da u tom slučaju to nije prebacivanje nego upisivanje razlikovne godine i nastavak na sveučilišnom diplomskom studiju. 

 

Razlog je zato što je TVZ-ova diploma stručna te ne nudi mogućnost daljnjeg napredovanja s akademske strane, dok sveučilišna to omogućuje.

 

Sa navedenog linka sam upoznat sa većinom stavki i dokumenata osim dijela razlikovnih predmeta koji me čekaju, a za koje se želim pripremiti. Na to se nadovezuje stvar da sam završio specijalistički te mogućnost priznavanja više predmeta nego da sam završio samo preddiplomski stručni. 

Nadam se da sam sad objasnio više neke stvari. Ako treba još šta dodatno slobodno pitajte.

13 godina
offline
Re: Prelazak s TVZ-a na FOI
gdzyyy kaže...

Razlog je zato što je TVZ-ova diploma stručna te ne nudi mogućnost daljnjegnapredovanja s akademske strane, dok sveučilišna to omogućuje.

E sad mi sve ima smisla. 

 

Mislim da nema previše ljudi koji su nakon specijalističkog diplomskog upisivali diplomski na FOI-u pa ćeš malo teže doći do tih informacija od drugih. Predlažem da kontaktiraš (mailom ili telefonski) studentsku referadu i trebali bi ti odgovoriti na sva pitanja. Ako ti to ne pomogne, javi pa da probamo nekako drukčije pronaći te informacije. Imaj samo na umu da su na kolektivnom godišnjem do 9.1.

 

Usput, ako ti je samo do akademskog napredovanja onda ti je OPS idealan jer kažu da je lakši jer se nadovezuje na foi preddiplomski studij Poslovni sustavi koji ima više ekonomije-manje programiranja. Ako te od ekonomije više zanima programiranje, baze podataka ili IT općenito, upiši svakako BPBZ ili IPI. Po težini bi se reklo da je ovakav redoslijed: IPI>BPBZ>OPS, no težina ne znači nužno da je neki smjer bolji/korisniji. Znači samo da ima više težih obaveznih kolegija (koje možeš upisati i kao izborne na drugim smjerovima).

★★★★★☆
7 godina
neaktivan
offline
Re: Prelazak s TVZ-a na FOI

Ispričavam se na prvotnom nesporazumu, ali da, to sam mislio.

Svjestan sam toga i iz istog razloga mi je teže doći do željenih informacija. Kontaktirao sam referadu mail-om prije mjesec-dva i dobio odgovor da o razlikovnim predmetima odlučuje Povjerenstvo za priznavanje ispita koje bi se mojoj temi posvetili tek prilikom upisa (što mi je podosta kasno zbog toga što sam ranije htio krenuti s učenjem). Planirao sam ih kontaktirati nakon kolektivnog opet sa pitanjem oko glavnih razlikovnih predmeta (koje svi imaju u razlikovnoj godini) tako da mogu s njima početi, a ostalima se posvetiti nakon upisa kada saznam koji su. Odgovor ću napisati naknadno ovdje kada ga saznam.

Planirao sam OPS jer me zanima najviše modeliranje i poboljšanje procesa te organizacija. 

Također, ne znam da li je vrijedno spomena ili to mijenja stvari ali trenutno sam zaposlen, točnije u radnom odnosu pa ne znam da li je veliko opterećenje studirati na diplomskom uz posao?

13 godina
offline
Re: Prelazak s TVZ-a na FOI
gdzyyy kaže...

o razlikovnim predmetima odlučuje Povjerenstvo za priznavanje ispita koje bi se mojoj temi posvetili tek prilikom upisa

Malo glupo, ali što se može. Možda se javi netko s istim slučajem pa ti pomogne. Ako tad ne riješiš sva pitanja eventualno bi još mogao probati kontaktirati prodekanicu za nastavu ili studentskog savjetnika, čija je prvotna uloga riješavanje nedoumica trenutnim studentima ali ne bi ih valjda ubilo da i tebi pomognu premda je to valjda njihova dobra volja.

 

Studirati redovno na FOI sveučilišnim studijima je uz vremenski zahtjevan i stalan posao dosta teško (meni se čini i nemoguće) jer su svi kolegiji dio kontinuiranog praćenja i treba prisustvovati predavanjima, seminarima i labosima, skupljati bodove i polagati kolokvije tijekom semestra. U obzir dolazi fleksibilni studentski posao i redovno studiranje. Ili izvanredno studiranje jer tada postoji model polaganja kolegija kada student nije obavezan prisustvovati toliko na faksu, može izbjeći neke aktivnosti i doći čak samo na ispit na kraju (sve ovisi o kolegiju). Izvanredni studiji se naravno plaćaju (ak se ne varam cca 7000kn po godini).

★★★★★☆
7 godina
neaktivan
offline
Re: Prelazak s TVZ-a na FOI

U slučaju onda ako tko naiđe na ovu temu i ima što za napisati neka podijeli iskustva, da neke savjete i slično. Svakako će bilo kakve nove i zanimljive informacije dobro doći.

Planirao sam upisati izvanredni studij pošto sam u Zagrebu dobio posao na neodređeno pa bi mi više odgovarala ta opcija uz posao i manje prisustvo nastavi. Upravo zbog toga i želim saznati većinu predmeta i počet ranije tako da sve lakše riješim kada dođe do toga svega.

9 godina
neaktivan
offline
Re: Prelazak s TVZ-a na FOI
gdzyyy kaže...

U slučaju onda ako tko naiđe na ovu temu i ima što za napisati neka podijeli iskustva, da neke savjete i slično. Svakako će bilo kakve nove i zanimljive informacije dobro doći.

Planirao sam upisati izvanredni studij pošto sam u Zagrebu dobio posao na neodređeno pa bi mi više odgovarala ta opcija uz posao i manje prisustvo nastavi. Upravo zbog toga i želim saznati većinu predmeta i počet ranije tako da sve lakše riješim kada dođe do toga svega.

 Pozdrav,

ja sam trenutno na 1.god. diplomskog na FOI-ju, smjer Baze podataka i baze znanja.

Istina je sve što je nani_cropes napisao u prethodnom postu... Ako želiš raditi, onda definitivno upiši izvanredno. Tada za svaki kolegij se možeš dogovoriti s profesorom kako želiš položiti isti. I tu stvarno profesori dosta izlaze u susret ;-)

E sad, što se tiče izbora smjera, ovdje imaš popis svih predmeta na DS Informatika i s desne strane označeno na kojem je to smjeru obavezno pa svakako pogledaj: http://nastava.foi.hr/public/study?study=2831&academicYear=2016%2F2017#nastavnagod_1

 

Lp,

Jane

2 godine
neaktivan
offline
Re: Prelazak s TVZ-a na FOI

Proslo je vec neko vrijeme, ali da pitam..
Nalazim se vise manje u istoj situaciji i zanima me jesi li uspio iskombinirati ista ili si morao studirati cijeli diplomski studij na FOI-ju bez ikakvih priznatih predmeta?

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice