Virtualizacija: VmWare i Citrix

poruka: 29
|
čitano: 13.120
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus, pirat, XXX-Man
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
neaktivan
offline
Virtualizacija: VmWare i Citrix

Nema ništa o certifikatima na području virtualizacije koja je postala jedan od najvažnijih trendova IT-a danas a još više sutra.

Znači, mislim na:

 

VmWare certifikati (VCA - VMware Certified Professional, VCDX - VMware Certified Design Expert)

 

Citrix certifikati (CCA - Citrix Certified Administrator, CCEA - Citrix Certified Enterprise Administrator, CCIA - Citrix Certified Integration Architect )

 

CCA imam.  Bilo je potrebno položiti 2 ispita.

 

Sad ciljam na CCEA gdje ih treba još nekoliko od kojih je jedan dokazano/provjereno jako težak, radi se ispitu tipa "Build/Test" pa tu nema zafrkanicije i nasušnog štrebanja po braindumpovima već čista simulacija.

Prema tome trebao bi biti i relevantan

 
2 0 hvala 1
16 godina
protjeran
offline
RE: Virtualizacija: VmWare i Citrix
elephant kaže...

Nema ništa o certifikatima na području virtualizacije koja je postala jedan od najvažnijih trendova IT-a danas a još više sutra.

Znači, mislim na:

 

VmWare certifikati (VCA - VMware Certified Professional, VCDX - VMware Certified Design Expert)

 

Citrix certifikati (CCA - Citrix Certified Administrator, CCEA - Citrix Certified Enterprise Administrator, CCIA - Citrix Certified Integration Architect )

 

CCA imam.  Bilo je potrebno položiti 2 ispita.

 

Sad ciljam na CCEA gdje ih treba još nekoliko od kojih je jedan dokazano/provjereno jako težak, radi se ispitu tipa "Build/Test" pa tu nema zafrkanicije i nasušnog štrebanja po braindumpovima već čista simulacija.

Prema tome trebao bi biti i relevantan

 Mozda krivo citam, al nisam shvatio pitanje. Sto te zanima vezano za navedene certifikate?
Zlo i Naopako
16 godina
neaktivan
offline
Virtualizacija: VmWare i Citrix

Kolege s kojima radim  su certificirani za VMWare...mene to čeka pred kraj godine negdje....

Ugl. tehnologija koja definitivno dolazi i "uzima maha"....

Kod nas, npr u PBZu je implementirano zadivljujuce tehnolosko rjesenje na VMWareu...

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Virtualizacija: VmWare i Citrix

Nemam konkretno pitanje. Zanimaju me komentari, reakcije . . .

Uzelo je maha, kao što kaže Me, a čini mi se da se slabo o tome govori.

15 godina
neaktivan
offline
Virtualizacija: VmWare i Citrix

I da... ima li nekoga ovdje sa CCEA ili CCIA?

Poruka je uređivana zadnji put čet 26.6.2008 18:50 (elephant).
16 godina
neaktivan
offline
Virtualizacija: VmWare i Citrix

Pa hajde pocni ti govoriti hehe...

Malo je stručnjaka za virtualizaciju u RH, i to je još turbo nova tehnologija za naše pojmove.

 

 
0 0 hvala 0
16 godina
protjeran
offline
RE: Virtualizacija: VmWare i Citrix

Cekam da firma iskesa $.

Zlo i Naopako
Poruka je uređivana zadnji put pet 27.6.2008 1:12 (bestia).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Virtualizacija: VmWare i Citrix
MeMeMe kaže...

Malo je stručnjaka za virtualizaciju u RH, i to je još turbo nova tehnologija za naše pojmove.

 

 
Za neke i nije turbo nova tehnologija. Odakle ti to da nema strucnjaka?
Opinion is like an asshole, everybody has one! - Inspector Callahan AKA Dirty Harry
Poruka je uređivana zadnji put ned 29.6.2008 0:01 (mfrankovic).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Virtualizacija: VmWare i Citrix
mfrankovic kaže...
MeMeMe kaže...

Malo je stručnjaka za virtualizaciju u RH, i to je još turbo nova tehnologija za naše pojmove.

 

 
Za neke i nije turbo nova tehnologija. Odakle ti to da nema strucnjaka?
 
Broj certificranih Hrvata po proizvođačima ;)
16 godina
neaktivan
offline
RE: Virtualizacija: VmWare i Citrix
Certificiranih za sto? Pa ne znaci ako ima malo certificiranih da ima malo strucnjaka.
Opinion is like an asshole, everybody has one! - Inspector Callahan AKA Dirty Harry
16 godina
neaktivan
offline
RE: Virtualizacija: VmWare i Citrix
mfrankovic kaže...
Certificiranih za sto? Pa ne znaci ako ima malo certificiranih da ima malo strucnjaka.
 
S obzirom da u RH nema puno implementiranih rješenja na virtualizacijskoj infrastrukturi onda nema ni strucnjaka.
Zakaj? Zato kaj nisu imali na cemu nauciti, probati, rješiti - napraviti da bi postali "strucnjaci".
To ak je neko pročitao knjigu VMWare Server in 10 Steps ili doma instalirao na WinXP VMWare Server na guest OS još jedan XP ne čini ga baš stručnjakom to....
16 godina
neaktivan
offline
RE: Virtualizacija: VmWare i Citrix

Pa nije VMWare jedina virtualizacijska tehnologija. Evo, ja se u poslu skoro pa svakodnevno susrecem s ljudima koji su strucnjaci u virtualizaciji. A nedavno su i PBZ i Raifaissen banka implementirali virtualizaciju. MS Hrvatska ima virtualizirane servere otkad je Virtual Servera 2005 tako da se ne bi bas s tim slozio.

Opinion is like an asshole, everybody has one! - Inspector Callahan AKA Dirty Harry
16 godina
online
RE: Virtualizacija: VmWare i Citrix
MeMeMe kaže...
mfrankovic kaže...
Certificiranih za sto? Pa ne znaci ako ima malo certificiranih da ima malo strucnjaka.
 
S obzirom da u RH nema puno implementiranih rješenja na virtualizacijskoj infrastrukturi onda nema ni strucnjaka.
Zakaj? Zato kaj nisu imali na cemu nauciti, probati, rješiti - napraviti da bi postali "strucnjaci".
To ak je neko pročitao knjigu VMWare Server in 10 Steps ili doma instalirao na WinXP VMWare Server na guest OS još jedan XP ne čini ga baš stručnjakom to....
 ???
U Hrvatskoj je virtualizacija primijenjena u brdo firmi, ima brdo ljudi koji se time bave, skolovanih sto ovdje sto vani, tako da uopce ne razumijem odakle ti to.
BTW, virtualizacija je u "igri" vec skoro 20 godina, nije ni najmanje "nova" tehnologija. To sto je na PC platformi nekom mozda novo, ne znaci da je tu od jucer.
16 godina
neaktivan
offline
RE: Virtualizacija: VmWare i Citrix
Old Iggy kaže...
MeMeMe kaže...
mfrankovic kaže...
Certificiranih za sto? Pa ne znaci ako ima malo certificiranih da ima malo strucnjaka.
 
S obzirom da u RH nema puno implementiranih rješenja na virtualizacijskoj infrastrukturi onda nema ni strucnjaka.
Zakaj? Zato kaj nisu imali na cemu nauciti, probati, rješiti - napraviti da bi postali "strucnjaci".
To ak je neko pročitao knjigu VMWare Server in 10 Steps ili doma instalirao na WinXP VMWare Server na guest OS još jedan XP ne čini ga baš stručnjakom to....
 ???
U Hrvatskoj je virtualizacija primijenjena u brdo firmi, ima brdo ljudi koji se time bave, skolovanih sto ovdje sto vani, tako da uopce ne razumijem odakle ti to.
BTW, virtualizacija je u "igri" vec skoro 20 godina, nije ni najmanje "nova" tehnologija. To sto je na PC platformi nekom mozda novo, ne znaci da je tu od jucer.
 Upravo tako...samo sto je HW postao "kompetentniji" za virtualizaciju.

There's no place like 127.0.0.1
16 godina
neaktivan
offline
Virtualizacija: VmWare i Citrix

Da li znate gdje se mogu polagati ispiti ili upisati tečaj? I koliko to košta?

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Virtualizacija: VmWare i Citrix

vmware tecaj je u dns arrow u savskoj, na ispit za vcp ne mozes bez tecaja. cijena 4-dnevnog tecaja je oko 12000kn. citrix tecaj organizira Itipo (u suradnji sa Combisom). Tecaj  Citrix XenApp (Presentation server) je petodnevni i kosta oko 15000kn. (cijene su sa pdv-om).

 

problem je i odrzavanje tecajeva, pogotovo za citrix. tecajevi nisu redovni, nego se odrzavaju kad se skupi dovolljan broj polaznika, a to moze biti i jednom godisnje. u svakom slucaju, tecajevi su namijenjeni za "it profesinalce", toliko i kostaju, zahtjevaju predznanje i na oba nisam vidio nikoga tko nije u biznisu...

Zalijevaju li se akvarijske biljke?
15 godina
neaktivan
offline
RE: Virtualizacija: VmWare i Citrix

Ja bih ti preporučila da, što se Citrix-a tiče, učiš sam. (govorim to iz iskustva :)

Imaš kompletne knjige i dobre nuggete na web-u.

Polagati ga možeš bez slušanja tečaja, za VmWare nisam sigurna.

 

Ako imaš potrebu za linkovima s materijalom javi mi se na PM.

Rado ću pomoći.

16 godina
neaktivan
offline
RE: Virtualizacija: VmWare i Citrix

sto se bilo koje edukacije tice, preporuka  je uciti sam, ako placas sam... ako si sponzoriran od firme, preporuka je tecaj, zbog razmjene iskustava, korisnosti informacija, lakseg pristupa informacijama, itd.

naravno, vecina polaznika tecajeva, konferencija i slicno, dolazi radi besplatnog rucka i nedolaska na posao- to je jos je dan razlog zasto se toliko cijen isamouk...

 

 

Zalijevaju li se akvarijske biljke?
16 godina
neaktivan
offline
Virtualizacija: VmWare i Citrix

Pozdrav

 

vidim da ste se raspisali o VMware-u.

I mene zanima gdje se moze ic na neki tecaj za VMware.?Vidio sam da u savskoj imaju neka predavanja?kakva vi imate iskustva s tim...

Gdje ste isli mozda na predavanja?,kako je bilo i sta bi mi mogli jos predlozit od tog?

U firmi smo implementirali cijeli sustav na virtualcima pa me zanima malo vise o tom pa trazim savjete....

 

hvala

 
0 0 hvala 0
16 godina
online
RE: Virtualizacija: VmWare i Citrix
dirtyjack kaže...

Pozdrav

 

vidim da ste se raspisali o VMware-u.

I mene zanima gdje se moze ic na neki tecaj za VMware.?Vidio sam da u savskoj imaju neka predavanja?kakva vi imate iskustva s tim...

Gdje ste isli mozda na predavanja?,kako je bilo i sta bi mi mogli jos predlozit od tog?

U firmi smo implementirali cijeli sustav na virtualcima pa me zanima malo vise o tom pa trazim savjete....

 

hvala

 Predavanja ima i u DNS-u, SPAN-u i drugdje, no ja bi ti preporucio da ides negdje gdje je oprema na lokaciji, ne remote.
14 godina
neaktivan
offline
RE: Virtualizacija: VmWare i Citrix
Old Iggy kaže...
 ???
U Hrvatskoj je virtualizacija primijenjena u brdo firmi, ima brdo ljudi koji se time bave, skolovanih sto ovdje sto vani, tako da uopce ne razumijem odakle ti to.
BTW, virtualizacija je u "igri" vec skoro 20 godina, nije ni najmanje "nova" tehnologija. To sto je na PC platformi nekom mozda novo, ne znaci da je tu od jucer.
 
Prva stvar... koje je to brdo firmi u kojima je implementirana virtualizacija u hrvatskoj? Vjerojatno mislis na VirtualPC, vmware Workstation i slicna desktop rjesenja. Jer serversku virtualizaciju koliko ja znam za sada u hrvatskoj ima mozda par firmi, od kojih je pbz naravno najveca. Koje su to firme???

I druga stvar... "virtualizacija je u igri vec skoro 20 godina"? Mislim stvarno, odakle ti to... Isto tako onda mozemo reci da je virtualizacija u igri od 1969. i pojave CTSS koncepta na IBM mainframe-ovima. Realno gledano, pod smislom virtualizacije koja se danas implementira mozemo govoriti unazad tek nekih 10ak godina maksimalno, a realno ni toliko.....
Poruka je uređivana zadnji put pet 17.4.2009 12:40 (vExpert).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Virtualizacija: VmWare i Citrix
vExpert kaže...
Prva stvar... koje je to brdo firmi u kojima je implementirana virtualizacija u hrvatskoj? Vjerojatno mislis na VirtualPC, vmware Workstation i slicna desktop rjesenja. Jer serversku virtualizaciju koliko ja znam za sada u hrvatskoj ima mozda par firmi, od kojih je pbz naravno najveca. Koje su to firme???

Daleko od toga da se serverska virualizacija ne koristi unatrag par godina, osobito u velikim i srednjim sistemima.
Npr. ja radim u firmi koja se bavi razvojem softvera, gdje postoji potreba da se ima više razvojnih, testnih ili produkcijsko-testnih okolina. Virtualizacija je za to ko stvorena. Već cca 2 godine trošimo Xen na linux-u. Linux vm-ovi su svi u paravirtualizaciji, par Windows vm-ova u full virtualizaciji (HVM).

Deployment virtualnog stroja je skroz trivijalan, tipa: napraviš LVM particije, otpakiraš image (ovo traje najduže), promijeniš postavke mreže i konfiguraciju, i sistem je gore istog časa.
16 godina
online
RE: Virtualizacija: VmWare i Citrix
vExpert kaže...
Old Iggy kaže...
 ???
U Hrvatskoj je virtualizacija primijenjena u brdo firmi, ima brdo ljudi koji se time bave, skolovanih sto ovdje sto vani, tako da uopce ne razumijem odakle ti to.
BTW, virtualizacija je u "igri" vec skoro 20 godina, nije ni najmanje "nova" tehnologija. To sto je na PC platformi nekom mozda novo, ne znaci da je tu od jucer.
 
Prva stvar... koje je to brdo firmi u kojima je implementirana virtualizacija u hrvatskoj? Vjerojatno mislis na VirtualPC, vmware Workstation i slicna desktop rjesenja. Jer serversku virtualizaciju koliko ja znam za sada u hrvatskoj ima mozda par firmi, od kojih je pbz naravno najveca. Koje su to firme???

I druga stvar... "virtualizacija je u igri vec skoro 20 godina"? Mislim stvarno, odakle ti to... Isto tako onda mozemo reci da je virtualizacija u igri od 1969. i pojave CTSS koncepta na IBM mainframe-ovima. Realno gledano, pod smislom virtualizacije koja se danas implementira mozemo govoriti unazad tek nekih 10ak godina maksimalno, a realno ni toliko.....
Prvo, pitanja mi uopće nisu jasna iz par razloga: virtualizaciju danas koriste praktički sve veće firme (ne znam ni jednu veću koja nema razvijenu virtualizaciju bilo u testnom bilo u produkcijskom novou) i zašto izbacuješ hostove (i ostale enterprise okoline) iz toga?
U RH se virtualizacija (posebno na hostovima) radi već jako dugo, samo što to nije toliko poznato široj javnosti. S druge strane, virtualizacija u "popularnom" obliku u vidu VMwarea i sličnih produkata je samo dio (i to manji) svih virtualizacijskih okolina, posebno u enterprise okruženjima. A k tome i je nastala na osnovama i principima koje su definirane u enterprise sferi, a koje su rastom snage procesora i jeftinm memorijom u Intel sferi postupno postale dostupne svima, cak i firmama s par desetina zaposlenih. Dodaj tu i lakše rješavanje DR-a s virtualizacijom i vidjet ćeš gdje je razlog nagle ekspanzije.
Što se samog broja firmi tiče, ja bi znao sad iz glave izvući par desetina firmi koje imaju virtualiziran dio produkcije i to već godinama.
14 godina
neaktivan
offline
RE: Virtualizacija: VmWare i Citrix

Ma ja se slažem da postoje firme koje koriste virtualizaciju danas. Također ih znam barem desetak, s većinom od njih sam kontaktirao ili prilikom implementacije, ili su mi poslali feedback kako su zadovoljni učinjenim. No ovo što je recimo pbz napravio je za sada još uvijek jedinstveno.

Uvijek njih stavljam u usporedbu zbog toga što su oni većinu svojih >>produkcijskih<< poslužitelja stavili pod virtualizaciju. S druge strane, kolege iz recro.net-a i još nekih sistem integratora iz Hrvatske su mi također opisali šta je kod njih ušlo u virtualnu infrastrukturu... To su većinom stare kante koje istina možemo također nazvati "produkcijskim" poslužiteljima, no u svijetu je velika većina SMB-a već odavno virtualizirala većinu opreme. Dakle, Svijet - SMB, kod nas tek sistem integratori i pokoja veća tvrtka.

Ja osobno podupirem širenje virtualizacije, no hrvatska je tek unazad kojih godinu dana počela ozbiljnije razmišljati o ovakvoj optimizaciji.

Ono što iz osobnog iskustva mogu reći je da se stvari popravljaju i dolaze na svoje. Ali kaskamo 5 godina, to mi nitko ne može osporiti...

16 godina
online
RE: Virtualizacija: VmWare i Citrix
vExpert kaže...

Ma ja se slažem da postoje firme koje koriste virtualizaciju danas. Također ih znam barem desetak, s većinom od njih sam kontaktirao ili prilikom implementacije, ili su mi poslali feedback kako su zadovoljni učinjenim. No ovo što je recimo pbz napravio je za sada još uvijek jedinstveno.

Uvijek njih stavljam u usporedbu zbog toga što su oni većinu svojih >>produkcijskih<< poslužitelja stavili pod virtualizaciju. S druge strane, kolege iz recro.net-a i još nekih sistem integratora iz Hrvatske su mi također opisali šta je kod njih ušlo u virtualnu infrastrukturu... To su većinom stare kante koje istina možemo također nazvati "produkcijskim" poslužiteljima, no u svijetu je velika većina SMB-a već odavno virtualizirala većinu opreme. Dakle, Svijet - SMB, kod nas tek sistem integratori i pokoja veća tvrtka.

Ja osobno podupirem širenje virtualizacije, no hrvatska je tek unazad kojih godinu dana počela ozbiljnije razmišljati o ovakvoj optimizaciji.

Ono što iz osobnog iskustva mogu reći je da se stvari popravljaju i dolaze na svoje. Ali kaskamo 5 godina, to mi nitko ne može osporiti...

Ja osobno ne znam vise ni jednu firmu koja nema neki dio produkcijske ili demo okoline virtualizirane na neki od milijun mogucih nacina (virtualizacija na Intelu je samo jedan mali dio toga). I tu uopce ne spomonjem ostale virtualizacije (FS, LAN, diskovni sustavi itd.).
Dosta firmi je vecinu produkcije bacilo u virtualu (naravno, ne sve). Mi imamo skoro 100 poslužitelja u virtuali, a stize mi i nesto ovih servera i novih storage sustava da dignemo jos. PBZ nije neki ekstreman primjer i ne znam zasto se toliko istice (veliki su sami po sebi, ali postotno ih neki drugi jako pretjecu).
Virtualizaciju u RH znam kao produkcijsku okolinu preko 10 godina (znaci, ne kao nesto woow, vec iskljucivo svakodnevna produkcija), Intel virtualizacija je tu vec godinama (bar 5 u produkciji kod raznih firmi), a da kasnimo za svijetom kasnimo - no kao i u svim ostalim elementima u IT-u (reci 5 godina je puno previse). A SMB-a u RH koji koriste virtualizaciju - na tone.
11 godina
neaktivan
offline
Virtualizacija: VmWare i Citrix

U 2013. NetAkademija je postala jedina ovlaštena Citrix IT Akademija u Hrvatskoj i u ovom dijelu Europe. Prva grupa kreće 20. ožujka, a cijena je snižena do 1. ožujka za 30% na osobno plaćanje (3584 kn).

 

Također, u testnom centru mogu se certificirati zainteresirani za CITRIX certifikate - Citrix Certified Administrator (CCA), Citrix Certified Integration Architect (CCIA...

 

 

 
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Virtualizacija: VmWare i Citrix

 

Zna li netko kako idu po redu i u cemu je razlika ?
Citrix Certified Administrator (CCA),
Citrix certified advanced administrator,
Citrix Certified Integration Architect (CCIA... ili ?{#}
molim odg :)

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 1.4.2013 4:36 (dampa3141).
 
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Virtualizacija: VmWare i Citrix

Administrator je osnovna certifikacija, a kasnije se može specijalizirati prema inženjerskim ili arhitekt certifikatima....

 

http://www.onlc.com/citrix-certification-overview-cca-ccaa-ccee-training-classes.htm

10 godina
neaktivan
offline
Virtualizacija: VmWare i Citrix

Pozdrav,

 

Uskoro bih trebao ići na polaganje certifikata VMware Certified Professiona 5, pa me zanimaju iskustva ekipe koja je to položila, iz čega su učili, di su bili na tečaju, kako im je bilo i slično... HVALA!

 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice