Bitcoin - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 2.092
|
čitano: 891.735
|
moderatori: XXX-Man, vincimus, Lazarus Long, pirat, DrNasty
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Altcoins - Pitanja i odgovori
14 godina
neaktivan
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
pucina kaže...

Da se malo nadovežem - provjerio sam direktno u poreznoj upravi, a oni tražili mišljene Ministarstva financija. Ukratko, budite sigurni da u poreznoj svi jaaaako dobro znaju što su kriptovalute !!  I plaćanje porez anije niti bauk, niti siva zona. Jednostavno, ako ste tijekom kalendarske godine imali više prihoda nego rashoda, tada sami morate voditi evidenciju, popuniti obrazac JOPPD obračunati si 12% + prirez na razliku prihoda i rashoda (umanjeno za bankovne troškove) i taj porez uplatiti najkasnije do kraja veljače slijedeće godine. Ako su prihodi bili manji od rashoda, ne prijavljuje se ništa. Obračunati porez je konačan, što znači da nema veze s porezom na dohodak.

 

Pitanje za Switcha -  kupujem na Coinbase-u i tamo me dosta iritiraju velikom razlikom između prodajne cijene i trenutnog tečaja (dok ovo pišem, razlika je preko 600 €) i još dodatno zaračunaju proviziju. Tako da onoga trenutka kada kupim BTC odjednom imam puno manje love nego koju sekundu prije kupovine. A čitam da je  Coinbase jako povoljan. Kako je na Bitstampu? Nisam još registrirao bankovni račun, ali kada gledam njihov Tradeview, čini mi se da su prodajne i kupovne cijene gotovo jednake. Koliko oni još zaračunavaju na cijenu na ekranu?  

 coinbase je wallet. Coinbase ima svoju burzu koja se zove gdax te je povezana sa coinbase. Tamo je gap jako mali jer je velika likvidnost. Fee za promjenu je 0% ako stavljaš te 0.25% ako uzimaš ili tako nekako. Bitstamp je burza manja likvidnost pa zna biti veći gap, ali je nešto sitno fee je 0.25% te se smanjuje prema mjesečnoj iznosu transkacija. I da na gdax jedino sa euro možeš ako si iz hrvatske. 

 

https://www.gdax.com/fees/BTC-USD

https://www.bitstamp.net/fee_schedule/

Poruka je uređivana zadnji put čet 30.11.2017 22:33 (Jim Carrey).
14 godina
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
Jim Carrey kaže...
pucina kaže...

 

 Pitanje za Switcha -  kupujem na Coinbase-u i tamo me dosta iritiraju velikom razlikom između prodajne cijene i trenutnog tečaja (dok ovo pišem, razlika je preko 600 €) i još dodatno zaračunaju proviziju. Tako da onoga trenutka kada kupim BTC odjednom imam puno manje love nego koju sekundu prije kupovine. A čitam da je  Coinbase jako povoljan. Kako je na Bitstampu? Nisam još registrirao bankovni račun, ali kada gledam njihov Tradeview, čini mi se da su prodajne i kupovne cijene gotovo jednake. Koliko oni još zaračunavaju na cijenu na ekranu?  

 coinbase je wallet. Coinbase ima svoju burzu koja se zove gdax te je povezana sa coinbase. Tamo je gap jako mali jer je velika likvidnost. Fee za promjenu je 0% ako stavljaš te 0.25% ako uzimaš ili tako nekako. Bitstamp je burza manja likvidnost pa zna biti veći gap, ali je nešto sitno fee je 0.25% te se smanjuje prema mjesečnoj iznosu transkacija. I da na gdax jedino sa euro možeš ako si iz hrvatske. 

 

https://www.gdax.com/fees/BTC-USD

https://www.bitstamp.net/fee_schedule/

 Eo čovjek odgovorio, isto sam mislio i ja napisati.

BF Nick: Xtreme_Switch
15 godina
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
Gunner_V kaže...

Malo smo se pogubili u odgovorima pa da izvučemo neki zaključak:

što ako sam uložio u btc npr prošle godine i nešto zaradio s vremenom,  ali nisam nikad isplatio na svoj račun, nego je još uvijek u btcu i eurima na mjenjačnicama?

Trebam li u tom slučaju prijavljivati porez ili ne? 

 Porez na što? Na koju osnovicu? Jesi povukao novce na svoj račun u nekoj banci u HR? Nisi, onda nemaš na osnovu čega platiti porez.

6 godina
neaktivan
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
Switch kaže...
Jim Carrey kaže...
pucina kaže...

 

 coinbase je wallet. Coinbase ima svoju burzu koja se zove gdax te je povezana sa coinbase. Tamo je gap jako mali jer je velika likvidnost. Fee za promjenu je 0% ako stavljaš te 0.25% ako uzimaš ili tako nekako. Bitstamp je burza manja likvidnost pa zna biti veći gap, ali je nešto sitno fee je 0.25% te se smanjuje prema mjesečnoj iznosu transkacija. I da na gdax jedino sa euro možeš ako si iz hrvatske. 

 

https://www.gdax.com/fees/BTC-USD

https://www.bitstamp.net/fee_schedule/

 Eo čovjek odgovorio, isto sam mislio i ja napisati.

 

Ne znam jesam li dobro skužio. Coinbase je wallet što bi značilo da na njemu pohranjujem BTC. Ali ja na njemu razmjenjujem fiat za crypto i obrnuto!  Isto kao i na Bitstampu. 

 

Jedino gdje mislim da vidim razliku je da na Coinbase kupujem iznos po želji, kao u dućanu, i transakcija se obavlja odmah kada ju potvrdim jer kupujem BTC iz ukupne mase raspoloživih u Coinbase walletu.

 

S druge strane, Bitstamp je burza, što znači da ne kupujem iz ukupne mase nego prvo dajem ponudu za kupnju, a onda se traži odgovarajuća ponuda za prodaju.  I tek kada se nađe odgovarajuća ponuda, moja narudžba se aktivira? Što znači da ne moram visiti uz ekran nego čekam da se nađe ponuđač po istoj cijeni? Ili ja sam pratim pnude pa "piknem" onu koja mi odgovara?

 

Da li onda Bitstamp pohranjuje kupljeni BTC u moj wallet na Bitstampu, a ja ga kasnije povlačim u svoj privatni wallet ili ja moram sam razmijeniti adrese s ponuđačem? Što ako se ne nađe ponuda identična mom zahtjevu? Izvršava se parcijalno pa kupim koliko kupim? Koliko se obično čeka da se nađe odgovarajuća ponuda? Minutu, sat, dan? 

 

Gledao sam provizije i na Bitstampu i Coinbase, sve se to čini slično. Može li jednostavan odgovor - gdje se više isplati kupovati za dugoročno investiranje u BTC?

 

 Ako itko može jednostavno odgovoriti na ova komplicirana pitanja, bio bih jako zahvalan 

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 1.12.2017 17:42 (pucina).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
pucina kaže...

 

Ne znam jesam li dobro skužio. Coinbase je wallet što bi značilo da na njemu pohranjujem BTC. Ali ja na njemu razmjenjujem fiat za crypto i obrnuto!  Isto kao i na Bitstampu. 

 

Jedino gdje mislim da vidim razliku je da na Coinbase kupujem iznos po želji, kao u dućanu, i transakcija se obavlja odmah kada ju potvrdim jer kupujem BTC iz ukupne mase raspoloživih u Coinbase walletu.

 

S druge strane, Bitstamp je burza, što znači da ne kupujem iz ukupne mase nego prvo dajem ponudu za kupnju, a onda se traži odgovarajuća ponuda za prodaju.  I tek kada se nađe odgovarajuća ponuda, moja narudžba se aktivira? Što znači da ne moram visiti uz ekran nego čekam da se nađe ponuđač po istoj cijeni? Ili ja sam pratim pnude pa "piknem" onu koja mi odgovara?

 

Da li onda Bitstamp pohranjuje kupljeni BTC u moj wallet na Bitstampu, a ja ga kasnije povlačim u svoj privatni wallet ili ja moram sam razmijeniti adrese s ponuđačem? Što ako se ne nađe ponuda identična mom zahtjevu? Izvršava se parcijalno pa kupim koliko kupim? Koliko se obično čeka da se nađe odgovarajuća ponuda? Minutu, sat, dan? 

 

Gledao sam provizije i na Bitstampu i Coinbase, sve se to čini slično. Može li jednostavan odgovor - gdje se više isplati kupovati za dugoročno investiranje u BTC?

 

 Ako itko može jednostavno odgovoriti na ova komplicirana pitanja, bio bih jako zahvalan 

 

 Coinbase je wallet isto tako na njemu se može kupiti btc ali kako je napisano dosta nepovljan tečaj

https://support.coinbase.com/customer/en/portal/articles/585625-what-is-coinbase-

 

ne znam na što misliš na ukupne mase. Coinbase je wallet koji ima mogućnost kupnje kriptovaluta od coinbase direktno po njihovem tečaju

Bitstam i kao većina burzi ima mogućnost kupnje instant/market price ili limit price. Instant/market je zadnja koja je trenutno ili limit gdje stavljat svoju cijenu i čekaš da li će biti ispunjena naravno trzište diktira cijenu. Npr. ako staviš da kupuješ jedan btc za 9000 dollara i cijena je 10000 dollara nitko ti neće ispuniti osim ako trzište ne padne na tu cijenu. Makar kraken ima za druge iznose i neke druge stvari ali sada to nije bitno.

 

Bitstamp pohranjuje kupljeni BTC u tvoj wallet na bitstamp, ali bitna razlika kako nemaš vlastiti private key to znači da burza recimo prilikom hakiranja i sl. tvoj wallet može biti ranjivi. To je kao iznos koji vidiš kod internet bankarstva u nekoj banci. Nije siguran. 

Taj BTC koji imaš možeš poslati kamo želiš da li drugi wallet, hardware wallet, paper wallet itd. Ti sam moraš nakon što bude dostupan BTC na bitstamp walletu poslati na koji wallet. 

 

Najviše se isplati kupovati gdje je najmanji fee jasno i glasno. Možda bolje za početnike da nađu nekoga tko ima nešto BTC pa na ruke naprave transakciju da se izbjegne SEPA provizija i sl. 

AKo se gleda duguručno investiranje u BTC onda je bitno na koji wallet će biti pohranjeni naravno preporuka je čim sigurniji tim bolje. Paper wallet, hardware wallet

 

Kako radi burza pogledaj ovdje

gdax od coinbase https://www.gdax.com/

https://www.bitstamp.net/market/tradeview/

 

Moraš shvatiti da ako je trzište trenuton 10500 dollara za jedan BTC da nitko normalan neće ponuditi po cijeni po 9000 dollara makar ima ova stranica gdje ljudi razmjenjuju ali pitanje koliko je sigurno https://localbitcoins.com/

 

edit:

 

samo da još napomenem da burze imaju različite cijene pa imaj to na umu ovdje su cijene https://coinmarketcap.com/currencies/bitcoin/#markets

uz fee poželjeno gledati i cijene btc jer razlika može biti dosta velika naravno treba gledati i kakva je burza neke nisu sigurne ili ne promaju novce it HR...

Poruka je uređivana zadnji put pet 1.12.2017 19:03 (Jim Carrey).
6 godina
neaktivan
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
Jim Carrey kaže...

ne znam na što misliš na ukupne mase. Coinbase je wallet koji ima mogućnost kupnje kriptovaluta od coinbase direktno po njihovem tečaju

 

Na Coinbase mi je sve jasno - vidim samo njihovu ponuđenu prodajnu cijenu i kupim koliko želim. Kad kažem "iz mase", ja to vidim kao da kupujem iz zajedničkog Coinbase walleta u kojem trenutno ima recimo 1000 BTC i ne zamaram se tko koliko nudi ili potražuje. 

 

Na Bitstampu vidim svaku konkretnu ponudu za prodaju ili kupnju. Ako želim na Bitstampu kupiti npr. 1 BTC po cijeni od 9.000 €, moram prvo dati takvu ponudu? Treba li netko konkretno nuditi točno toliko i po toj cijeni da bi se kupnja ostvarila? Ili nakon što cijena dođe na 9.000 € koliko sam ponudio za kupovinu ja nekim automatizmom i kupujem 1 BTC, bez obzira da li u tome trenutku stvarno postoji netko tko nudi upravo 1 BTC po toj cijeni?

 

Da probam pojednostavniti - želim kupiti 10 jabuka po cijeni 1 kn po jabuci. U trenutku kada jabuke koštaju 1 Kn, jedan ponuđač prodaje 15 jabuka, a drugi 7. Trebam li ja imati sreće da se pojavi treći koji prodaje baš 10 jabuka ili ja kupujem 10 od onoga koji nudi 15. Ili kupujem 7 od onoga koji nudi 7, a tri nisam uspio kupiti i čekam novu priliku (dajem drugu ponudu zakupnju)?  

 

Uff . . . 

14 godina
neaktivan
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
pucina kaže...

 Na Coinbase mi je sve jasno - vidim samo njihovu ponuđenu prodajnu cijenu i kupim koliko želim. Kad kažem "iz mase", ja to vidim kao da kupujem iz zajedničkog Coinbase walleta u kojem trenutno ima recimo 1000 BTC i ne zamaram se tko koliko nudi ili potražuje. 

 

Na Bitstampu vidim svaku konkretnu ponudu za prodaju ili kupnju. Ako želim na Bitstampu kupiti npr. 1 BTC po cijeni od 9.000 €, moram prvo dati takvu ponudu? Treba li netko konkretno nuditi točno toliko i po toj cijeni da bi se kupnja ostvarila? Ili nakon što cijena dođe na 9.000 € koliko sam ponudio za kupovinu ja nekim automatizmom i kupujem 1 BTC, bez obzira da li u tome trenutku stvarno postoji netko tko nudi upravo 1 BTC po toj cijeni?

 

Da probam pojednostavniti - želim kupiti 10 jabuka po cijeni 1 kn po jabuci. U trenutku kada jabuke koštaju 1 Kn, jedan ponuđač prodaje 15 jabuka, a drugi 7. Trebam li ja imati sreće da se pojavi treći koji prodaje baš 10 jabuka ili ja kupujem 10 od onoga koji nudi 15. Ili kupujem 7 od onoga koji nudi 7, a tri nisam uspio kupiti i čekam novu priliku (dajem drugu ponudu zakupnju)?  

 

Uff . . . 

 Ako želiš nešto kupiti valjda se podrazumijeva da se treba dati ponuda. 

Recimo da je cijena za 1 BTC 10000 eura

Stavite cijenu 1 BTC 9000 eura, vaša ponuda je pod order book, market price ili neki traći naziv zavisi od burze te je vidljiva svima. Da bi se osvarila prodaja cijena trzišta treba pasti sa 10000 eura na 9000 eura ( ili okvirno zavisi od gap, ali će svakako vama prihvatiti 9000 eura ), ako netko ponudi 9000 eura a cijena trzišta je veća onda automatski prihvaća prvu cijenu koja je pod market price, order book ( znači veću trzišnu cijenu )... Ako cijena trzišta pada kada dođe do 9000 eura prodaja će biti ispunjena, ali ima problem pod tim ako je panika te cijena pre brzo pada može se desiti da cijena ne pune prihvaćena ili bude samo prihvaćena samo djelomično. Znalo mi se desiti na krakenu makar na bitstamp ne vjerujem, ali isto se baš ne bi pouzdao 100% zbog toga jer nije radio sada kada je bila korekcija cijene. Kao i što stop loss nije 100% siguran zna se desiti da netko ima veliki iznos transkacije pa prihvati sve pod order book kao i da povuće stop loss. 

 

Ovo za jabuke sve sam napisao gore evo da još ponovim. Cijena se prihvaća prva koja je pod order book. To je to iznos koji je ili količina je nebitna. Ako prva cijena ima 5 jabuka vama treba 7 kada se isplati prvi koji ima prelazi na drugi koji ima x jabuka te od njega kupuje 2 jabuke. To je instant kupovina. Kada stavite limit vaše cijene onda je ta točna cijena i nema druge. Pod uvijek da nije stop loss jer nekada zna prodati po nižoj cijeni kao i da nije zblesira burza

 

Ne znam zašto taj problem imate sa cijenama nitko vam neće ponuditi za manje nego što je na burzi jer tko prodaje gleda veću cijenu tko kupuje manju zato je bura trzište... 

6 godina
neaktivan
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
Jim Carrey kaže...
ne znam zašto taj problem imate sa cijenama nitko vam neće ponuditi za manje nego što je na burzi jer tko prodaje gleda veću cijenu tko kupuje manju zato je bura trzište... 

 Imam samo taj problem jer se trebam odlučiti da li ostati na Coinbase ili prijeći na Bistamp, a ne znam točno kako Bitstamp funcionira, odnosno, je li povoljniji. Kada uspoređujem trenutnu cijenu na Coinbase (9.688 € + Fee) i Bitstamp (9.350 € + Fee), ispada da je Bitstamp puno povoljniji. A razlika zna biti i po 600 € ! A čitao sam po netu da je kupnja na Coinbaseu jako povoljna pa mi nije jasno što ja to ne kužim na Bitstampu kad bi fee trebao biti skoro jednak na oba (oko 0,25 %). Osim toga, imam dosta € na Coinbase i čekao sam korekciju ovaj tjedan. Svaki puta kada sam htio kupiti BTC, oni su imali održavanje ili je kupnja bila onemogućena. Popušio sam dosta stotina € na njihovom održavanju.  

 

14 godina
neaktivan
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
pucina kaže...

 Imam samo taj problem jer se trebam odlučiti da li ostati na Coinbase ili prijeći na Bistamp, a ne znam točno kako Bitstamp funcionira, odnosno, je li povoljniji. Kada uspoređujem trenutnu cijenu na Coinbase (9.688 € + Fee) i Bitstamp (9.350 € + Fee), ispada da je Bitstamp puno povoljniji. A razlika zna biti i po 600 € ! A čitao sam po netu da je kupnja na Coinbaseu jako povoljna pa mi nije jasno što ja to ne kužim na Bitstampu kad bi fee trebao biti skoro jednak na oba (oko 0,25 %). Osim toga, imam dosta € na Coinbase i čekao sam korekciju ovaj tjedan. Svaki puta kada sam htio kupiti BTC, oni su imali održavanje ili je kupnja bila onemogućena. Popušio sam dosta stotina € na njihovom održavanju.  

 

gledajte jedno je wallet drugo burza

ako imate novce na coinbase onda ste platiti taj fee https://support.coinbase.com/customer/portal/articles/2109597-buy-sell-bank-transfer-fees

ono što kupujete na coinbase je razlika tečaja kao kod nas mjenjačnice za EUR za HRK primjer

 

bitstamp je burza te oni uz fee za transkaciju na njihovu burza obračunavaju fee za transkaciju koja je 0.25% ili manje zavisi od mjesečnog prometa https://www.bitstamp.net/fee_schedule/

 

kao i to da možete prabaciti novce sa coinbase na gdax https://support.gdax.com/customer/en/portal/articles/2430129-transferring-funds-between-gdax-and-coinbase

na gdax za stavljanje limit 0% https://www.gdax.com/fees/BTC-EUR

 

gledajte i to da na bitstamp se može kupiti za USD te EUR dok na gdax samo EUR

 

usporedite cijene te kupite gdje vam je jeftinije, poslije BTC lako možete prebaciti na bilo koji wallet želite

 

 

6 godina
neaktivan
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori

OK. Sad mislim da mi je konačno jasno u čemu je razlika između walleta i burze i gdje nastaje razlika u cijeni. Hvala!!

Poruka je uređivana zadnji put sub 2.12.2017 20:37 (pucina).
16 godina
offline
Bitcoin - pitanja i odgovori

Stvarno si drug!!!

Intel i5 2550K;Asus Maximus IV Gene-Z/Gen3; GSkill 2X4 Gb 1600 Mhz;Sapphire ATI Radeon 5850 1 Gb;Hdd Samsung F3 1 Tb X 2
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Bitcoin - pitanja i odgovori

vrijedi li garancija graficke za mineanje i mogu li oni ikako znati da sam ja rudario?

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
Del_Boy97 kaže...

vrijedi li garancija graficke za mineanje i mogu li oni ikako znati da sam ja rudario?

 Vrijedi i ne mogu.

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
8 godina
protjeran
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori

Da, ali sto ako modas bios i rikne ti kartica, a oni tamo vide da si mogao bios i odbiju ti garanciju, jeli to moguce?

11 godina
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
Kresimir4 kaže...

Da, ali sto ako modas bios i rikne ti kartica, a oni tamo vide da si mogao bios i odbiju ti garanciju, jeli to moguce?

 nemogu znati jesil modao bios ako si samo radio mod za memory straps,znači tajminge i latencije od npr. 1250mhz copy-paste na mjesto 1500mhz.

http://hwbot.org/signature/u135800.png
6 godina
neaktivan
offline
Bitcoin - pitanja i odgovori

Pozdrav ... Vidio sam na nekoliko prethodnih postova da je netko napisao da je ZABA zabranila uplate na određene burze/mjenjačnice pa me zanima da li je netko zadnjih par dana pokušao uplačivati na Bitstamp putem SEPA preko Zabe????  

Poruka je uređivana zadnji put ned 3.12.2017 21:20 (bevod 101).
 
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
SEPA Pitanje

Pozdrav,

Kako napraviti SEPA placanje sa zabe? Imam zaba racun i novce na njemu. Hvala

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Bitcoin - hrvatske banke i kriptovalute
C4rn4g3 kaže...
jurluk kaže...

Pozdrav svima. Isprike ako je već bilo govora o ovoj temi, nemam sad vremena čitati sve postove.

 

Koja banka u HR omogućuje kupovatnje kriptovaluta? S obzirom da Zagrebačka banka to više ne dozvoljava. Ne prolazi ni SEPA uplata ni obična kupovina preko njihovog payment gatewaya.

 

Odgovor koji sam dobio od njih:

Nalog nije proveden jer plaćanja povezana sa kupnjom virtualnih valuta nisu dozvoljena sukladno pravilima Unicredit Grupe.

 

 

Na što si uplaćivao, jer različite banke imaju različita pravila. Primjerice, Intesa San Paolo (PBZ), ima blacklistan Kraken i još neke burze. Bitstamp i Coinbase uredno funkcioniraju, barem zasad. Tako da je pitanje što je ZABA (odnosno Unicredit) blacklistao, do sada su i Bitstamp i Coinbase funkcionirali.

 

 

 Može informacija kada je blacklistan Kraken? Ja sam uplacivao prije mjesec dana i sve prošlo bez problema. 

16 godina
neaktivan
offline
Bitcoin - pitanja i odgovori

Netko je 'rastužio' Andreasa pitanjem zašto prima donacije, zašto nije milijunaš, ako radi s bitcoinom od 2012.

 

Njegov odgovor

https://www.reddit.com/r/Bitcoin/comments/7hylea/andreas_antonopoulos_posted_this_response_to_a/

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
JackIsBack kaže...
Gunner_V kaže...

Malo smo se pogubili u odgovorima pa da izvučemo neki zaključak:

što ako sam uložio u btc npr prošle godine i nešto zaradio s vremenom,  ali nisam nikad isplatio na svoj račun, nego je još uvijek u btcu i eurima na mjenjačnicama?

Trebam li u tom slučaju prijavljivati porez ili ne? 

 Porez na što? Na koju osnovicu? Jesi povukao novce na svoj račun u nekoj banci u HR? Nisi, onda nemaš na osnovu čega platiti porez.

 Probat cu preoblikovat ovo gore pitanje (Uzmite u obzir da nisam procitao bas sve postove jer neman vremena). Sto ako sam ulozio u btc odredenu svotu novca, kako si u prijasnjem postu negdje napisau, u odredenoj tekucoj godini i ta  svota bitcoina stoji na mjenjacnici/walletu sada nije ni bitno i ja odlucim nakon 2-3 godine to unovcit. Da li u tom slucaju ide porez (ako se ne varam oko 20 i nesto posto) na sveukupnu svotu jer oni ne mogu znati kolika je svota toga prvotno ulaganje? Ako je to slucaj to je potpuno suludo. Nadam se da sam bio jasan sa pitanjem.

It aint what you dont know that gets you into trouble. Its what you know for sure that just aint so
Poruka je uređivana zadnji put sri 6.12.2017 20:32 (stirko55).
14 godina
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
stirko55 kaže...

 Probat cu preoblikovat ovo gore pitanje (Uzmite u obzir da nisam procitao bas sve postove jer neman vremena). Sto ako sam ulozio u btc odredenu svotu novca, kako si u prijasnjem postu negdje napisau, u odredenoj tekucoj godini i ta  svota bitcoina stoji na mjenjacnici/walletu sada nije ni bitno i ja odlucim nakon 2-3 godine to unovcit. Da li u tom slucaju ide porez (ako se ne varam oko 20 i nesto posto) na sveukupnu svotu jer oni ne mogu znati kolika je svota toga prvotno ulaganje? Ako je to slucaj to je potpuno suludo. Nadam se da sam bio jasan sa pitanjem.

Ako kupiš za recimo 1000kn bitcoina ove godine a sve si isplatiš iduće godine plaćaš porez na cijelokupan iznos koji si si isplatio.

 

 

E sad, ako je bila isplata nakon 2-3 godine to nisam siguran ni ja. Baš sam danas to s legom komentirao. Čini mi se da ima u zakonu neki rok od 2 godine nakon kojih se isplate više ne oporezuju. Njemačka to ima zgodno riješeno. Kod njih ako godinu dana držiš bitcoin isplata se ne oporezuje.

 

Ovo za nas treba provjeriti. Za dobit na dionicama sigurno postoji neki rok u godinama nakon kojih se ne oporezuje. Mislim da je to mjenjano s početkom 2017. i da je to sad 2 godine.

12 godina
offline
Bitcoin - pitanja i odgovori
Kod nas se placa 12% poreza na kapitalnu dobit ukoliko prodas prije nego prodju 2god.

I btw, ne placa se porez na cijeli iznos, nego samo na dobit.
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
protjeran
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori

Mislim da vise ljude zanima kako porezna hvata te ljude nego kako platiti porez :)

13 godina
online
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
assassin.st kaže...
Kod nas se placa 12% poreza na kapitalnu dobit ukoliko prodas prije nego prodju 2god.

I btw, ne placa se porez na cijeli iznos, nego samo na dobit.

 

pa kako će porezna znati koliko ja čuvam koine? 

monetary revolution
14 godina
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
assassin.st kaže...
Kod nas se placa 12% poreza na kapitalnu dobit ukoliko prodas prije nego prodju 2god.

I btw, ne placa se porez na cijeli iznos, nego samo na dobit.

 Plaća se samo na dobit ako je uplata i isplata u istoj kalendarskoj godini.

 

Citiram: "Porez se plaća na sve kapitalne dobitke umanjene za ostvarene kapitalne gubitke u istoj kalendarskoj godini i za pripadajuće troškove po stopi od 12%."

14 godina
neaktivan
offline
Bitcoin - pitanja i odgovori

Jel mi možete malo objasniti mjenjačnice. Zanima me koja je najsigurnija i koja ima najmanje namete na transakcije. I ako mi još možete reći koje vi mjenjačnice korisite i kakva su vam iskustva?

Bilo bi zgodno, ali nije potrebno.
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
Kad smo kod porezne..

Sto ako je meni kolega poklonio btc?

Ili još bolji slučaj kod mene,
ja sam stellare promijenio u btc. Dakle, tu nema nikakve uplate.
Kako bi porezna na to gledala?
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
Neznam nadimak.. kaže...
Kad smo kod porezne..

Sto ako je meni kolega poklonio btc?

Ili još bolji slučaj kod mene,
ja sam stellare promijenio u btc. Dakle, tu nema nikakve uplate.
Kako bi porezna na to gledala?

 Nema veze jesi li kupio ili ti je poklonjeno ili si promjenio neke duge coine u btc. Dokle god te coine držiš na nekom walletu/exchangeu nema oporezivanja i to poreznu ne zanima. Tek kad odlučiš to pretvoriti u kune i prebaciti si na svoj račun u banci moraš platiti porez.

 

Ako ti je nešto poklonjeno moraš na cijeli iznos platiti porez. Ako si u istoj kalendarskoj godini imao kupovinu coina i isplatu nekog ostvarnog dobitka na račun, samo na dobit plaćaš porez. Ako nije ista kalendarska godina plaćaš na cjelokupnu isplatu porez.

 

Ukoliko danas recimo kupiš btc i držiš ga više od 2 godine ostvarna dobit se ne oporezuje.

16 godina
neaktivan
offline
Bitcoin - pitanja i odgovori

Pijem kavu i trljam oči  Već je skoro na 15, a jučer je bio 12

 

 

Ovo ide do kraja godine do 20, a dugoročno tko zna .. Evo jednog zanimljivog odgovora

https://www.quora.com/What-is-the-peak-Bitcoin-can-reach/answer/Brian-Linder

 

Bitcoin Peak Value (Gold 2.0)

Now that we have made the case that Bitcoin can become Gold 2.0, what does that put the value at? The current market cap of gold is $7.762 trillion USD. To be conservative, let’s say that Gold and Bitcoin split that market cap. This would put the market cap of Bitcoin at $3.881 trillion USD. Since there will only ever be 21 million bitcoins, that would put the price in USD at $185,000USD/btc.

 

*kod amera je 10^12 trilijon, a kod nas je 10^12 bilijon

 

 

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
hrvooje kaže...

Pijem kavu i trljam oči  Već je skoro na 15, a jučer je bio 12

 

 

Ovo ide do kraja godine do 20, a dugoročno tko zna ..

 

 

 Ma šta do kraja godine?! Ako ovim tempom bude rastrao, za tjedan dana je na 20k.

Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Altcoins - Pitanja i odgovori
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice