"krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?

poruka: 138
|
čitano: 57.710
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
offline
"krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?

Pozdrav, ekipa trazim po netu, ali nisam naisao na neki koristan text.

Dakle situacija je sljedeca, oglas na njuskalu, i javlja se lik koji bi kupio uređaj s oglasa (telefon). 

Prica ide dalje, da bi on uplatio na racun te nakon sto sjedne lova, uređaj se šalje tiskom negdje....ali za svaki slucaj da ne bude prevare lik trazi da se uslika osobna od naprijed, odozada te osoba cija je osobna s osobnom u ruci, S time da on prvi salje svoju osobnu da se vidi kako je posten, a moja pretpostavka da je i to ukradena osobna od nekoga s slicnom pricom. Nesto slicno kako se prijavljivalo na razne crypto exchange i vjerovatno jos gdje.

Naravno lik se vise ne javlja niti odgvara na poruke. Ovo gore se dogodili poznanici....

 

 

I sad je meni pokusao netko ufurati istu pricu, dakle text isti c/p u slovo i tocku, s time da sam ja zahtjevao slanje gls-om i tu je lik odustao...vise se ne javlja....nije uopce dosao do toga da trazi osobnu.

 

I treci pokusaj prevare od nekidan, ali ovo se vidi iz aviona da je zajeb, samo nisam siguran na koji nacin radi, a izgleda da je i prevarant odustao jer sam bash mislio vidjeti dokle ce ici i gdje ce zatraziti prvi lovu. S time da je cijena na njuskalu bila 800kn....kad sam mu "preprecunao" u 200€ nije ni trznio, te ponudio 300€ :-)

 

Evo i svih screeen shotova.... od sve tri price, i sve tri idu preko whatsappa iako ga vrlo slabo koristim ja i poznanica, te jedino oglasavanje je preko njuskala.

I sad na kraju krajeva, pitanje sto raditi odnosno gdje prijaviti? Da ne bi bilo nismo znali za mjesec-dva. I pod pitanje sto rade s tim osobnama? Kako ih iskoristavaju? 

 

prvi attach je pokusaj gdje je lik odustao, ova drugi (srednji attach) je ona ocita prevara, te zadnji screenshot gdje je su uslikane osobne.

posto se ne vidi iz attacha zadnji screenshot evo i linka gdje se moze procitati razgovor

https://imgur.com/a/yBffJhg

Poruka je uređivana zadnji put uto 4.12.2018 20:34 (Wrbex).
 
2 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: "krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?
E isto ovo mi se dogodilo, i ista osobna, uopće mi nije palo napamet, isto se ne javlja... Šta sad napraviti?
12 godina
offline
Re: "krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?
Klipson kaže...
E isto ovo mi se dogodilo, i ista osobna, uopće mi nije palo napamet, isto se ne javlja... Šta sad napraviti?

 Cekaj, tu osobnu je lik poslao? Istu ovu s Osjeckom adresom?

Poruka je uređivana zadnji put uto 4.12.2018 20:49 (Wrbex).
11 godina
offline
Re: "krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?
Da, identicnu
5 godina
neaktivan
offline
"krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?

Ista stvar kod mene. Isto je lik poslao osobnu i sve isto. Ista osobna, osti lik.

I posto imam grupu na whatsappu gdje smo nas par frendova, pohvalim se ja kao kako cu prodati mob, ovo ono.. i za 2 mj. cca pohvali se isto drugi frend iiz grupe, samo sto je on poslao screenshot dopisivanja s likom. I shvatim ja da je to isti lik i normalno skuzim da je u pitanju prijevara i lazna osobna. Nismo nista prijavljivali.. ne znam kome, sta, kako.. moze li uopce on zloupotrijebiti sad podatke koje ima prikupljene od zrtvi? Ako da, na koji nacin?

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
"krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?

Bila je ona fora di ekipa narucuje mobitele na tudu osobnu. Sve preko webshopsa. U novinama se dosta dugo vrtilo. 

http://forum.pcekspert.com/showthread.php?p=3105649#post3105649 - GEARBEST POPUSTI, AKCIJE, KUPONI, GIVEAWAY
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: "krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?
TrustInMeAndYouWillFindINFINIT kaže...

ismo nista prijavljivali.. ne znam kome, sta, kako.. moze li uopce on zloupotrijebiti sad podatke koje ima prikupljene od zrtvi? Ako da, na koji nacin?

 Naravno da može zloupotrijebiti. Ima osobnu, ime, prezime, adresu, broj osobne, OIB, potpis... sve što mu treba za raznorazne ugovore na tvoje ime. Prijavljuj policiji čim prije dok ne bude prekasno, poslije će ti samo reći: "zašto niste odmah prijavili, sad vam ne možemo pomoći". Pogotovo ako budu neki ugovori s datumom prije nego što si prijavio krađu podataka.

13 godina
offline
"krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?

Meni je isti lik prije mjesec dana slao poruke na mail i njušku pa poslije na vocap za S7, doslovno iste, za sina telefon bla bla...

Kad vidim strani broj bye bye.

Samo idiot daje obostranu sliku osobne, idealno za ove pretplate i slična sranja.

Kako ljudi popuše takve stvari...

 
12 0 hvala 1
6 godina
protjeran
offline
"krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?

nemoj ti lega vrijeđati nas nesavršene ljudove... 

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas nemamo sreće
 
1 4 hvala 0
13 godina
offline
"krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?

Ljudi su naivni, vjeruju a netko i od takvih živi kolega :D

 
3 0 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Re: "krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?
dastefan kaže...

 Naravno da može zloupotrijebiti. Ima osobnu, ime, prezime, adresu, broj osobne, OIB, potpis... sve što mu treba za raznorazne ugovore na tvoje ime. Prijavljuj policiji čim prije dok ne bude prekasno, poslije će ti samo reći: "zašto niste odmah prijavili, sad vam ne možemo pomoći". Pogotovo ako budu neki ugovori s datumom prije nego što si prijavio krađu podataka.

 naša policija i policijske službe koje se time bave samo se malo nasmiješe i kažu; "ubuduće pazite na svoj mobitel, osobnu, itd..."  

osobna nije preko 2 kn...strašno...izvadite novu... i pripazite kako ju koristite  

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas nemamo sreće
7 godina
offline
"krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?

Ljudi, koji vam je klinac?

Osobnu iskaznicu vam nema pravo tražiti nitko osim policije. Apsolutno nitko!
Ni u diskoteci, ni u ljekarnoj, ni u banci,.. nigdje!

Pogotovo skeniranje (slikanje) osobne iskaznice (putovnice) i davanje nekom trećem licu.. Pa jeste li normalni ikako?

Odmah prijavljuj u policiju!!
Prijavi ili zloupotrebu osobne ili krađu i vadi novu jer pomoću takvih podataka može dići i kredit na tvoje ime.



P.S. Možda ne bi bilo loše da BUG.hr kao vodeći IT medij u RH opet prečešlja temu sigurnosti i prevara preko interneta jer izgleda da je ta tema uvijek aktualna. A potrebe za time ima kao što vidimo..

 
24 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: "krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?
Anđeo bez falinge kaže...

naša policija i policijske službe koje se time bave samo se malo nasmiješe i kažu; "ubuduće pazite na svoj mobitel, osobnu, itd..."  

osobna nije preko 2 kn...strašno...izvadite novu... i pripazite kako ju koristite  

 Da, znam da se nasmiješe i ne poduzmu ništa (ženi su zloupotrijebili email samo za rezervaciju smještaja, pa su svejedno na policiji preporučili izradu prijave) ali ono što je tu najbitnije je da ima prijavu sa datumom u slučaju eventualne zloupotrebe. Vrlo važna stvar za dokazivanje.

 

I da kolega zoharbizo, nije u redu da se čovjeka naziva idiotom zato što je poštenjačina pa ne vidi unaprijed mogućnost zloupotrebe. Pazi, moglo bi se i tebi desiti kad najmanje očekuješ.

7 godina
offline
Re: "krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?
Točno.
Vrlo je važno i sačuvati screenshote svih tih prepiski, a bolje je što prije prijaviti policiji, tako da se sva moguća zloupotreba smanji na minimum.
A ako slučajno i dođe do zloupotrebe da se može po potrebi dokazati da su osobni podatci zloupotrebljeni.
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: "krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?
Wrbex kaže...

Pozdrav, ekipa trazim po netu, ali nisam naisao na neki koristan text.

Dakle situacija je sljedeca, oglas na njuskalu, i javlja se lik koji bi kupio uređaj s oglasa (telefon). 

..

 -na kraju..

dastefan kaže...
TrustInMeAndYouWillFindINFINIT kaže...

ismo nista prijavljivali.. ne znam kome, sta, kako.. moze li uopce on zloupotrijebiti sad podatke koje ima prikupljene od zrtvi? Ako da, na koji nacin?

 Naravno da može zloupotrijebiti. Ima osobnu, ime, prezime, adresu, broj osobne, OIB, potpis... sve što mu treba za raznorazne ugovore na tvoje ime. Prijavljuj policiji čim prije dok ne bude prekasno, poslije će ti samo reći: "zašto niste odmah prijavili, sad vam ne možemo pomoći". Pogotovo ako budu neki ugovori s datumom prije nego što si prijavio krađu podataka.

 -da, sve se može (zlo)upotrijebiti. Način? .. pa vidi prvi post-pitanje..=odgovor, npr kupnja-prevara. -na kraju..

Neuk kaže...

Ljudi, koji vam je klinac?

Osobnu iskaznicu vam nema pravo tražiti nitko osim policije. Apsolutno nitko!
Ni u diskoteci, ni u ljekarnoj, ni u banci,.. nigdje!

Pogotovo skeniranje (slikanje) osobne iskaznice (putovnice) i davanje nekom trećem licu.. Pa jeste li normalni ikako?

Odmah prijavljuj u policiju!!
Prijavi ili zloupotrebu osobne ili krađu i vadi novu jer pomoću takvih podataka može dići i kredit na tvoje ime.



P.S. Možda ne bi bilo loše da BUG.hr kao vodeći IT medij u RH opet prečešlja temu sigurnosti i prevara preko interneta jer izgleda da je ta tema uvijek aktualna. A potrebe za time ima kao što vidimo..

 -ispravak. Osobne podatke (i iskaznicu) može tražiti bilo tko (nije zabranjeno). Zakone treba čitati i pravilno tumačiti, ne približno-pogrešno reintepretirati.. + ali nikome nistu dužni, ne morate dati osobne podatke osim ovlaštenoj osobi kao policiji. Dok nabrajaš nrp disketeku-ljekarnu.. razmisli. Zakoni se ne tumače oflje. Ako postoji sumnja u tumačenje, tad to ne odlučujem ja-ti, nego zakonodavac pa do ustavnog suda. Svi ostali samo provode zakon.

-točno, paziti kome se daju osobni podaci. Za sve je primarna odgovornost-interes vlasnika koji mora biti svjestan moguće zloupotrebe i da je svijet 'divlji zapad', postoje prevare.

-tema? bezbroj puta pa čak i kao reklame na tvu ti ide upozorenje o potrebi zaštite ali i čuvanja (ne davati ih besmisleno, ne znajući kome..) jer gdpr te ne može zaštititi od tebe samog.

 

**

- sve takve stvari (radnje) treba prijaviti policiji. Naravno, sustav nije spreman, osim podizanja obrve.. malo što će policajac na šalteru prijave znati, pa čak ni to postoji li neki šalter na koji bi vas prosljedio. Ali, to treba tako raditi, treba prijaviti, jer tek tad će i sama policija nešto početi mijenjati, barem broj šaltera.. (identično je za posljednjih mjeseci popularne mailove-ucjene). Ucjena je kazneno djelo. Nevažno jel poslano papirnatom poštom ili elektroničkom. Kome prijaviti? Jedino policiji je logičan odgovor ili se mora oformiti neka agencija-institucija koja će biti nadležna upravo za neki oblik cyber kriminala (no opet će to biti dio policije..).

 

-kako se podaci mogu zloupotrijebiti? Pa evo, prvi post-pitanje može biti i odgovor. Kupnjom u oglasniku. Kako to ide, netko (nepoznat) nazove, dvije nepoznate osobe se dogovaraju o kupoprodaji i kako će to obaviti. ŠBB-KBB, što ako, ako je s druge strane prevarant? Ako se ne zove 'Pero' nego 'Jozo'? Ako su osobni podaci od neke treće osobe? A što je fotka Osobne? tj naivno ljudi misle da je osoba s druge strane poslala sliku svoje osobne.. a to ne mora biti, ako je prevara tad je i ta slika lažna, tj slika tko zna koje osobe, koju je možda dan prije prevario na islti način.

-ljudi, ne budite 'amebe'.. mislite, imate maštu? ŠBBKBB, samo se upitajte što ako je prevara? Što ako platite npr mobitel ili ga pošaljete.. a druga strana vas prevari. Što ćete tad? Koji podatak imate? Sliku? Čiju? Sliku naivca koji je možda dan prije jednako trgovao s prevarantom? Možda vašu sliku iskoristi za iduću prevaru i možda vama umjesto prevarantu pokuca policija na vrata..

 

-osobni podaci, kao i sve ostalo, vlasnik je vlasnik (vi sami) i time i odgovornost za svoju imovinu pa i podatke. Pravilo, nikome ne davati podatke, osim kad je to provjerljivo. U banci to dajete službeniku/ici na šalteru, ne nekom nepoznatom liku iz oglasnika, u ljekarni itd.. ili policiji. KAd date podatke nekoj službenoj-provjerljivoj osobi, tad se može i utvrditi gdje je moguća zloupotreba, ovako se oglasnikom lako desi da je prevarant neuhvatljiv dok naivci mogu davati iskaze u policiji i objašnjavati-dokazivati da nisu 'kupili' (prevarili) nekog trećeg naivca koji je u istoj situaciji.

-drugi način, npr kamatari.. prisilno kupnja nekog npr mobitela na ugovor.. ili ako je neki djelatnik umješan (uvjek neki insider) dovoljno je imati presliku osobne i nakon tog je problem dokazivanje da niste kupili..

-oglasnik je ogroman rizik, internet je divlji zapad, ne dječji vrtić. Odrasle osobe su i odgovorne. Ne budite naivci, uključite mozak ili ćete kao svaku školu, platiti..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
7 godina
offline
Re: "krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?
Točno.
Krivo sam se izrazio. Svatko ima pravo pitati što god hoće, ali osobnu iskaznicu nitko nije dužan dati nikome osim policiji na uvid. Apsolutno nikome drugom nismo dužni davati svoje osobne podatke.
Sve ostalo je u domeni povjerenja a ne dužnosti.
Čak je upitno legalno i traženje banke (i sličnih) da skenira osobnu iskaznicu korisnika jer se i to može zloupotrijebiti.
Ali dobro..

Poanta je da osobne podatke treba puštati kroz jako strog filter. Što manje to bolje. Samo najnužnije. I dobro paziti kako i na koji način i kome.


Primjer: meni je aliexpress prije nekog vremena tražio da uslikam osobnu iskaznicu s obje strane + karticu tekućeg računa + izvod sa banke (?!)
Kao, da bi oni utvrdili da je to moja kartica i da nije došlo do zloupotrebe.

Naravno da to nisam učinio nego sam ih još i napao i izvrijeđao na pasje ime. Takve stvari nisu u njihovoj domeni. Niti imaju ikakvo pravo to pitati, niti oni mogu ikako znati je li došlo do zloupotrebe jer sam sve te podatke ja mogao vrlo lako izmijeniti u fotošopu. Niti bi oni mogli (ili trebali) uraditi išta povodom moguće zloupotrebe kartice.
To je moj posao da ja prijavim zloupotrebu i da se pobrinem da do iste ne dođe.

Naravno, sada više to ne traže. Ako bi opet tražili, lijepo bi prestao kupovati u njih jer je draže zadržati svoje osobne identifikacijske i bankovne dokumente dalje od moguće zloupotrebe nego da mi daju priliku da kupim USB kabal za 1,27 $.
Jednostavno neke stvari nisu vrijedne.

Treba posložiti prioritete.
15 godina
offline
Re: "krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?
Neuk kaže...
Točno.
Krivo sam se izrazio. Svatko ima pravo pitati što god hoće, ali osobnu iskaznicu nitko nije dužan dati nikome osim policiji na uvid. Apsolutno nikome drugom nismo dužni davati svoje osobne podatke.
Sve ostalo je u domeni povjerenja a ne dužnosti.
Čak je upitno legalno i traženje banke (i sličnih) da skenira osobnu iskaznicu korisnika jer se i to može zloupotrijebiti.
Ali dobro..

Poanta je da osobne podatke treba puštati kroz jako strog filter. Što manje to bolje. Samo najnužnije. I dobro paziti kako i na koji način i kome.


Primjer: meni je aliexpress prije nekog vremena tražio da uslikam osobnu iskaznicu s obje strane + karticu tekućeg računa + izvod sa banke (?!)
Kao, da bi oni utvrdili da je to moja kartica i da nije došlo do zloupotrebe. 
..

 -ništa strašnog.. ali sa zakonima moramo biti strogi-precizni.. jer inače imamo problem nesporazuma itd. Pa čak ni policiji ne moramo dati osobne podatke, tj imamo pravo prvo tražiti da se policajac identificira i dalje sumnjati u njegovu identifikaciju, nakon čega će policajac privesti osobu u policijsku stanicu i tamo obaviti identifikaciju (otiskom prsta ako ne ide drugačije, ako je osoba u afisovoj bazi..) pa se karikirano možemo odbiti identificirati i policajcu, jer i on može biti lažnjak. Tad ni sudski nećete biti kažnjeni jer nema osnove, osim ako priznate da se jednostavno niste željeli identificirati. Između krvicie i nevinosti je samo izjava osobe da je policajac bio sumnjiv.. no sumja prestaje privođenjem u PU, nakon tog je samo tvrdoglavost-krivica, jednako tako za bilo koju službenu osobu npr u banci. Znamo koja je institucija (ne na cesti, telefonu..) i bezbrojna upozorenja da se nikad, baš nikad neće npr telefonom tražiti od klijenta neki podatak (mora osobno doći u poslovnicu) koji se može zloupotrijebiti. Sve ostalo je moguća/vjerojatna prevara.

-sve legalne firme/institucije kao npr banke su pod zakonskom kontrolom i sankcijama, pa tako za svaki osobni podatak kojeg prikupe odgovaraju (kod nas je taj zakon već od 2003.. no dok nije postao u EU važeći nije se ništa ni poduzimalo, .. realno, ni dalje se ništa konkretnog ne radi, pa banalno, čak ni neki formular koji bi se tad ispunio nije predviđen.. sve je i dalje u teoriji i jedini način da postane praksa je upravo prijava policiji koja će tad (nadamo se) nešto poduzeti..). Lako je za legalne-registrirane firme, postoji podatak, odgovorna osoba. Problem su prevare, prevaranti. Prevare su inače izuzetno teško dokazive, pokušaj prevare je skoro nedokaziv.. i jedino neka policijska klopka može dati neki rezultat. Drugo moguće rješenje je da policija pronađe prevaranta i prikupi dokaze, priznanje.. no ako nema ništa, ako nema ime-id .. tad možda uopće ne može otkriti tko je prevarant, dok je pravno veći problem prijaviti pokušaj prevare prije nego se prevara desi, jer je nedokaziva osim ako se ista osoba nađe u više prijava... i zato je važno, zato treba prijaviti takve slučajeve, tad se pomaže svima, ostalima. Nešto uvjek postoji, npr broj telefona .. i nikad ne koristite samo npr mail ili viber/whatapps.. minimum je telefonski broj jer ga policija uz sudski nalog može locirati, mail, ostalo.. ne može. Drugi podatak je npr pošta-dostava ili trag novca, opet ista stvar. Da bi se nešto poduzelo, mora postojati kazneno djelo, tj djelo mora biti iz kaznenog zakona tad je silom zakona-automatizmom policija dužna nešto poduzeti, bez tog je privatna tužba, pogotovo protiv nepoznate osobe.. uzaludno.

-kad je nešto iz kršenja KZa, tad policija mora 'postupati'.. i tad može tražiti npr od operatera podatke za telefon, ne bez toga, odnosno operater je dužan podatke dati policiji uz sudski nalog, bez tog je kršenje zakona. Za sudski nalog policiji je potrebna konkretna optužnica-doskaz-nešto... da se sustav pokrene, treba ga ponekad nogom u dupe, .. zato se to treba/mora prijavljivati, jer jedino tako će postati praksa-rutima, neki formular-šalter. Ovako je za sad jednako kao žaliti se upravi vodovoda... ili pitati hakom, carnet, telekom itd.. koji će svaki sa sebe otkloniti nadležnost/odgovornost i ostaje jedino policija kao odgovor gdje se to treba rješavati, dok policija može/mora radi samo po internom pravilniku-naputku koju ima kao proceduru za svaki slučaj (npr talačka kriza, otmica, silovanje, pljačka banke.. itd. do krađe auta-bicikla..).

 

-koja je procedura policije za ovakve prevare? -nema.

-koja je procedura za prijavu ucjenjivačkog maila? -nema.

-kako će se procedura stvoriti? -tako da se prijavi, da se stvori 'kritična masa' zahtijeva..

 

-evo, možda važan dio kad kažeš, 'možda upitna legalnst..' kad banka traži kopiju-skenira osobnu.. Točno, može se zloupotrijebiti. Od uvođenja EU-gdpra je konkretna kazna, ali problem je dokazivanje.. što ako djelatnik iskoristi podatke? Kako će bilo tko znati od kuda? Kako bi sad u primjeru oglasnika znali da je to netko iz banke ili netko iz bilo koje druge institucije (osim kad sami pošaljemo podatke na mailu ili viberom..).. kako uopće znati od kud su podaci procurili i kako to prijaviti-dokaz..? Mada postoji sankcija, ne postoji predviđen mehanizam mene kao korisnika-klijenta banke da to mogu provjeriti-znati .. a tad kvaka-22, ne mogu ih ni prijaviti za kršenje gdpra osim da to procuri kao afera nakon nekog skandala-masovne prevare i sl. pa opet, ni tad se ne može dokazati da je netko iz te baze koristio moje podatke a ne iz neke druge baze, npr nagradne igre trgovačkog lanca ili bilo koji drugi izvor, telekom, račun za struju itd.. Svi imaju moje podatke, svi ih mogu zloupotrijebiti, tj ne kao institucija nego kao konkretna osoba-djelatnik koji ima pristup a ne možemo znati kvalifikacije svake osobe dok se u banci-policiji recimo provjeava kriminalni dosje, nije isto ako radi npr u konzumu..

-odavno je postojao biz s adresarima (korišteno za reklame, osiguranja, ugovori..) i svaki od tih adresara je bio upitne legalnosti (izvor) + podsjetnik, mi imamo najmodernije zakone u vezi zaštite osobnih podataka, od 2003će.. ostali EU tek sad. No tek sad su se firme toga 'uplašile' (ali i dalje nema mehanizma provjere, pa ni kontrole države mada u opisu zakona postoji odgovarajuća služba-nadzor..).

-za usporedbu, podsjetnik da je npr prije desetak dana uhvaćen pljačkaš .. policajac. Toeretski je sve ok ako je sustav čist od osoba koje ga mogu zloupotrijebiti, ali ako nije.. tad baš ništa ne postoji. Ako djelatnik banke ima pristup osobnim podacima, može ih zloupotrijebiti, svaki djelatnik, svake firme.. a to su tisuće ljudi i nitko ne može znati od kud je taj podatak procurio (bar dok se sve ne riješi npr policijom-sudom..). Ako sad netko koristi moje podatke za kupnju nekog mobitela.. kako ja mogu to spriječiti ili prijaviti npr policiji? Mogao bi kad bi me ta osoba-prevarant obavijestila npr SMSom da će upravo to napraviti (karikirano).

- Za auto nam je lako, vidimo da ga je netko ukrao.. za podatke jednostavno ne možemo znati.

- zato, ako ništa drugo, ne olakšavati ''lajbekima'' laku pljačku-prevaru .. kao da ostavimo ključ-auto lopovu + auto je nešto što se ipak može pronaći, šasija-registracija.. čuvajte podatke, vaši su, time i vaša odgovornost.

-a da bi to mogli, mora i policija biti adekvatno pripremljena, barem ''šalter''... neka procedura postupanja. Kad će to? Kad će bug-tema? :)

 

- ili, da npr BUG?? našto napiše, pita? No to (i slično) bug ne radi, pisat će o sondi na marsu, novom ajfonu, .. ne o cyber kriminalu, čak ni kriterij isplativosti ili zanimljivosti teme nije kriterij. Bug? Kad ćete opet biti ''novinari'', oni koji postave pitanje i traže odgovor..? CopyPaste novinarstvo nije ono što očekujem od bugovaca, vijest koja se samo prenosi. Budite ''prvi'' (izvor, vijesti, informacija ili barem postavljenog pitanja nadležnima).

 

edit: + kao važna razlika..

-u samom naslovu je ''krađa''.. pod navodnicima, jer nije ukradena osobna (i procedura je tad poznata, provjerena.. poništava se stara, izdaje nova).. ali to nije krađa, nego prije 'copy' .. tj samo korištenje (tuđih) osobnih podataka. Nešto što je skoro nemoguće prevenirati. Pošto je sad sve 'online' tako je to postalo iskoristivo, postane važan sam podatak, ne fizička iskaznica-dokument. Zloupotreba je tad vrlo lako moguća. Za sad nas štiti samo onaj dio gdje moramo osobno-fizički biti prisutni, no interes biznisa gura dalje bez obzira na rizike. Čuvajte podatke, mada je realno važnije imati sreće koja nas tad čuva.. samo ne morate odmagati dajući tako podatke nepoznatim osobama.

- Uvjek pomislite da s druge stane nepoznata osoba može biti poštena ili prevarant. Ako je prevarant?

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 5.12.2018 14:17 (ihush).
5 godina
neaktivan
offline
"krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?

Kad smo usporedjivali brojeve mobitela s kojeg nas je napadac kontaktirao, brojevi se razlikuju. Nakon prikupljenih dokumenata te brojeve koje je koristio napadac, vise nije moguce dobiti.

Sto se tice osobne koju on salje, to nije njegova osobna i zapravo njemu se ne moze uci u trag..

Jedino kako ste predlozili.. promjenom osobne.. nadam se da ce to funkcionirati

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: "krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?
dastefan kaže...

 Da, znam da se nasmiješe i ne poduzmu ništa (ženi su zloupotrijebili email samo za rezervaciju smještaja, pa su svejedno na policiji preporučili izradu prijave) ali ono što je tu najbitnije je da ima prijavu sa datumom u slučaju eventualne zloupotrebe. Vrlo važna stvar za dokazivanje.

 

I da kolega zoharbizo, nije u redu da se čovjeka naziva idiotom zato što je poštenjačina pa ne vidi unaprijed mogućnost zloupotrebe. Pazi, moglo bi se i tebi desiti kad najmanje očekuješ.

Nije mi bio cilj uvrijediti nikoga kolega :)

Ja zbilja pazim, do sad nije bilo a nadam se da neće ni ubuduće.

Prodajem hw relativno često i preferiram primopredaju na ruke, nikakva pošta bus slično u nikojem slučaju. :)

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 5.12.2018 12:30 (zoharbizo).
12 godina
neaktivan
offline
"krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?

ja sam isto naletio na istog kriminalca koji se preko whatsapa (broj 091/928-9926) javio za kupnju mobitela sa istom pričom da želi kupit mobitel i da mu pošaljem broj računa za uplatu. nakon što sam mu poslao broj računa kao radi njegove sigurnosti je tražio da mu pošaljem 3 fotografije osobne nakon što je on poslao meni svoje ( istu osobna koji je i u prvom postu na prezime čičak) naprijed nazad i kako ju drzim da sto bolje i čišće izgledaju. kako sam bio na poslu i dosta u žurbi poslao sam bez da sam razmišljao iako mi nije bilo svejedno. poslije toga vise se nije javio. drugi dan je iskljucio broj tako mi je bilo jasno sta sam napravio i odmah sam isao na policjiu otvorit novu osobnu i prijavit na policijsku stanicu ali oni su mi rekli da ne postupaju dok se ne dogodi kazneno djelo. ako se dogodi onda mogu tu prepisku sa whatsapa iskoristiti kao dokaz i natezat se po sudovima. isto sam nazvao sve teleoperatere taj dan da na moju osobnu nista ne prodaju i ne otvaraju ugovore jer oni tako prodaju samo na osobnu. druge trgovine se nisam sjetio ali ima ih jos koje prodaju samo da im donese neciju osobnu i broj racuna. kad se dogodi kazneno djelo onda je kasno ic tuzit operatera sta ste dali ako nisam dosao osobno sa svojom osbnom ali takve se stvari dogadaju. moguce je i da lopov ima nekog svog prodavača pa rade to u talu al kad uzmu pare poslije je muka ic po sudovima i dokazivat da to nisi ti napravio i pitanje dal se moze uopce doc do povrata svog novca i kad se dokaže da je riječ o prijevari jer kad se to dogodi biće nas dosta prevareno i trebaće se dokazati ali dal cemo dobit povrat novca to neznam.

uglavnom rijec je o lopovu, preverantu i kriminalcu jer se vidi da to radi svakodnevno. pitanje je vrmenea kad ce krenuti u akciju i koliko ih je tako vec ostetio. a stvar je da nemozemo nista napraviti nego samo cekat da nekog opljacka pa tek onda prijaviti policiji jer policija nepostupa dok se nedogodi kazneno djelo kako su mi rekli.

ali mora valjda bit neki način da ga se spreči prije nego sto počnem s pljačkom pošto nas već ovdje ima dosta koji imamo iste prepiske s njim preko whatsapa?

 
1 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: "krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?
vlado051 kaže...

ja sam isto naletio na istog kriminalca koji se preko whatsapa (broj 091/928-9926) javio za kupnju mobitela sa istom pričom da želi kupit mobitel i da mu pošaljem broj računa za uplatu. nakon što sam mu poslao broj računa kao radi njegove sigurnosti je tražio da mu pošaljem 3 fotografije osobne nakon što je on poslao meni svoje ( istu osobna koji je i u prvom postu na prezime čičak) naprijed nazad i kako ju drzim da sto bolje i čišće izgledaju. kako sam bio na poslu i dosta u žurbi poslao sam bez da sam razmišljao iako mi nije bilo svejedno. poslije toga vise se nije javio. drugi dan je iskljucio broj tako mi je bilo jasno sta sam napravio i odmah sam isao na policjiu otvorit novu osobnu i prijavit na policijsku stanicu ali oni su mi rekli da ne postupaju dok se ne dogodi kazneno djelo. ako se dogodi onda mogu tu prepisku sa whatsapa iskoristiti kao dokaz i natezat se po sudovima. isto sam nazvao sve teleoperatere taj dan da na moju osobnu nista ne prodaju i ne otvaraju ugovore jer oni tako prodaju samo na osobnu. druge trgovine se nisam sjetio ali ima ih jos koje prodaju samo da im donese neciju osobnu i broj racuna. kad se dogodi kazneno djelo onda je kasno ic tuzit operatera sta ste dali ako nisam dosao osobno sa svojom osbnom ali takve se stvari dogadaju. moguce je i da lopov ima nekog svog prodavača pa rade to u talu al kad uzmu pare poslije je muka ic po sudovima i dokazivat da to nisi ti napravio i pitanje dal se moze uopce doc do povrata svog novca i kad se dokaže da je riječ o prijevari jer kad se to dogodi biće nas dosta prevareno i trebaće se dokazati ali dal cemo dobit povrat novca to neznam.

uglavnom rijec je o lopovu, preverantu i kriminalcu jer se vidi da to radi svakodnevno. pitanje je vrmenea kad ce krenuti u akciju i koliko ih je tako vec ostetio. a stvar je da nemozemo nista napraviti nego samo cekat da nekog opljacka pa tek onda prijaviti policiji jer policija nepostupa dok se nedogodi kazneno djelo kako su mi rekli.

ali mora valjda bit neki način da ga se spreči prije nego sto počnem s pljačkom pošto nas već ovdje ima dosta koji imamo iste prepiske s njim preko whatsapa?

 

Ne znam prijatelju, ja osobno ne bih čekao da se neko sranje dogodi pa tek onda reagirao... Mislim, vjerojatno se može poslje dokazati na sudu pomoću screenshotova da je osobna iskaznica zloupotrebljena, ali ne vidim smislen razlog čekanja kada je očito da je taj prevarant isključivo tražio slike osobnih oskaznica - što znači da je naumio zloupotrijebiti iste.

Evo što kaže MUP:  stara stranica MUP-a   ,  nova stranica MUP-a 


"Osoba je dužna bez odgode prijaviti nestanak, sumnju u zlouporabu ili pronalazak osobne iskaznice najbližoj policijskoj upravi, odnosno policijskoj postaji. Ako je osobna iskaznica nestala ili pronađena u inozemstvu, osoba je dužna njezin nestanak ili pronalazak prijaviti najbližoj diplomatskoj misiji ili konzularnom uredu Republike Hrvatske koji je o tome dužan bez odgode obavijestiti policijsku upravu, odnosno policijsku postaju koja je izdala osobnu iskaznicu. Nakon što se osobnoj iskaznici, temeljem prijave o nestanku, evidentira status nevažeće osobne iskaznice automatski se pokreće zahtjev za suspenziju certifikata.

Nestanak osobne iskaznice ili sumnja u zlouporabu, u svrhu suspenzije certifikata, može se prijaviti korištenjem elektroničke usluge davatelja usluga certificiranja. U tom slučaju osoba je dužna u najkraćem mogućem roku prijaviti nestanak osobne iskaznice najbližoj policijskoj upravi, odnosno policijskoj postaji radi evidentiranja potrage za osobnom iskaznicom u evidenciji koja se vodi na informacijskom sustavu Ministarstva unutarnjih poslova.

Ako osoba čijoj su osobnoj iskaznici suspendirani certifikati zbog nestanka, prijavi pronalazak osobne iskaznice u roku od 8 dana od dana suspenzije certifikata, certifikati će ponovno postati važeći. Protekom roka od 8 dana od dana suspenzije certifikata, certifikati se automatski opozivaju i više se ne mogu koristiti.

Nestalu osobnu iskaznicu izdanu osobi starijoj od 65 godina bez certifikata, osoba kojoj je izdana može nastaviti koristiti ako njen pronalazak prijavi u roku od 15 dana od dana evidentiranja statusa nevažeće osobne iskaznice u evidenciji osobnih iskaznica.

Osoba koja bez odgode ne prijavi nestanak ili pronalazak osobne iskaznice kaznit će se novčanom kaznom za prekršaj."


Po meni ovdje jasno piše da je osoba DUŽNA u najkraćem mogućem roku prijaviti sumnju o zloupotrebi osobne.  
Nema se tu šta čekati da se dogodi neko sranje pa da bi potrošio godine i novce da bi dokazao da to nisi ti učinio nego neki prevarant


Uostalom, ako ne policija ne bi htjela zaprimiti prijavu o mogućoj zloupotrebi osobne iskaznice i time suspendirati certifikate validnosti osobne, ja bih kao manje zlo prijavio nestanak ili oštećenje, pa lijepo platio novu osobnu. Zašto riskirati ?

Poruka je uređivana zadnji put sri 5.12.2018 13:52 (Neuk).
12 godina
offline
"krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?

Ja i dalje ne vjerujem da ima ljudi koji šalju svoje osobne zbog kupnje mobitela i sl...

 

Jednostavno ne shvačam što je takvim osobama u glavi da šalju svoje osobne. Ja kad kupujem nešto preko njuškala i sl samo face to face. Slat poštom ili čim god nema šanse pa makar ne kupio ili ne prodao nikad ništa.

 

 

 
7 0 hvala 0
15 godina
offline
"krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?

Meni je neki dan bio doma predstavnik iz BNET-a. Sklopio sam ugovor sa njima. Tražio je da slika osobnu. Pitao ja njega jel on to za ozbiljno, odgvorio mi je da ako mu nedam ništa od ugovora....Kako je to njihovo rješeno?

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: "krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?

je da, prvo sam iso na policju prijaviti sta se dogodilo al kako sam vec rekao od toga nikakve koristi jer su mi rekli da oni tu nemogu nista jer tu nema kaznenog djela jos. ja sam dao dobrovoljno svoju kopiju osobne i to nije kazneno djelo dok ju on ne zlouptrijebi.onda su mi rekli da dodjem prijaviti i pa postupaju po dužnosti. tako da sam otvorio novu osobnu i poništio staru.

 

ako ooni neznaju ili nemaju volje nesto poduzeti po tom pitanju ja tu nemogu nista. zaštitito sam se koliko sam mogao sa novom osobnom.

15 godina
offline
Re: "krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?
Neuk kaže...
vlado051 kaže...

ja sam isto naletio na istog kriminalca koji se preko whatsapa (broj 091/928-9926) javio za kupnju mobitela sa istom pričom da želi kupit mobitel i da mu pošaljem broj računa za uplatu. nakon što sam mu poslao broj računa kao radi njegove sigurnosti je tražio da mu pošaljem 3 fotografije osobne nakon što je on poslao meni svoje ( istu osobna koji je i u prvom postu na prezime čičak) naprijed nazad i kako ju drzim da sto bolje i čišće izgledaju. kako sam bio na poslu i dosta u žurbi poslao sam bez da sam razmišljao iako mi nije bilo svejedno. poslije toga vise se nije javio. drugi dan je iskljucio broj tako mi je bilo jasno sta sam napravio i odmah sam isao na policjiu otvorit novu osobnu i prijavit na policijsku stanicu ali oni su mi rekli da ne postupaju dok se ne dogodi kazneno djelo. ako se dogodi onda mogu tu prepisku sa whatsapa iskoristiti kao dokaz i natezat se po sudovima. isto sam nazvao sve teleoperatere taj dan da na moju osobnu nista ne prodaju i ne otvaraju ugovore jer oni tako prodaju samo na osobnu. druge trgovine se nisam sjetio ali ima ih jos koje prodaju samo da im donese neciju osobnu i broj racuna. kad se dogodi kazneno djelo onda je kasno ic tuzit operatera sta ste dali ako nisam dosao osobno sa svojom osbnom ali takve se stvari dogadaju. moguce je i da lopov ima nekog svog prodavača pa rade to u talu al kad uzmu pare poslije je muka ic po sudovima i dokazivat da to nisi ti napravio i pitanje dal se moze uopce doc do povrata svog novca i kad se dokaže da je riječ o prijevari jer kad se to dogodi biće nas dosta prevareno i trebaće se dokazati ali dal cemo dobit povrat novca to neznam.

uglavnom rijec je o lopovu, preverantu i kriminalcu jer se vidi da to radi svakodnevno. pitanje je vrmenea kad ce krenuti u akciju i koliko ih je tako vec ostetio. a stvar je da nemozemo nista napraviti nego samo cekat da nekog opljacka pa tek onda prijaviti policiji jer policija nepostupa dok se nedogodi kazneno djelo kako su mi rekli.

ali mora valjda bit neki način da ga se spreči prije nego sto počnem s pljačkom pošto nas već ovdje ima dosta koji imamo iste prepiske s njim preko whatsapa?

 

Ne znam prijatelju, ja osobno ne bih čekao da se neko sranje dogodi pa tek onda reagirao... Mislim, vjerojatno se može poslje dokazati na sudu pomoću screenshotova da je osobna iskaznica zloupotrebljena, ali ne vidim smislen razlog čekanja kada je očito da je taj prevarant isključivo tražio slike osobnih oskaznica - što znači da je naumio zloupotrijebiti iste.

Evo što kaže MUP:  stara stranica MUP-a   ,  nova stranica MUP-a 


"Osoba je dužna bez odgode prijaviti nestanak, sumnju u zlouporabu ili pronalazak osobne iskaznice najbližoj policijskoj upravi, odnosno policijskoj postaji. Ako je osobna iskaznica nestala ili pronađena u inozemstvu, osoba je dužna njezin nestanak ili pronalazak prijaviti najbližoj diplomatskoj misiji ili konzularnom uredu Republike Hrvatske koji je o tome dužan bez odgode obavijestiti policijsku upravu, odnosno policijsku postaju koja je izdala osobnu iskaznicu. Nakon što se osobnoj iskaznici, temeljem prijave o nestanku, evidentira status nevažeće osobne iskaznice automatski se pokreće zahtjev za suspenziju certifikata.

Nestanak osobne iskaznice ili sumnja u zlouporabu, u svrhu suspenzije certifikata, može se prijaviti korištenjem elektroničke usluge davatelja usluga certificiranja. U tom slučaju osoba je dužna u najkraćem mogućem roku prijaviti nestanak osobne iskaznice najbližoj policijskoj upravi, odnosno policijskoj postaji radi evidentiranja potrage za osobnom iskaznicom u evidenciji koja se vodi na informacijskom sustavu Ministarstva unutarnjih poslova.

Ako osoba čijoj su osobnoj iskaznici suspendirani certifikati zbog nestanka, prijavi pronalazak osobne iskaznice u roku od 8 dana od dana suspenzije certifikata, certifikati će ponovno postati važeći. Protekom roka od 8 dana od dana suspenzije certifikata, certifikati se automatski opozivaju i više se ne mogu koristiti.

Nestalu osobnu iskaznicu izdanu osobi starijoj od 65 godina bez certifikata, osoba kojoj je izdana može nastaviti koristiti ako njen pronalazak prijavi u roku od 15 dana od dana evidentiranja statusa nevažeće osobne iskaznice u evidenciji osobnih iskaznica.

Osoba koja bez odgode ne prijavi nestanak ili pronalazak osobne iskaznice kaznit će se novčanom kaznom za prekršaj."


Po meni ovdje jasno piše da je osoba DUŽNA u najkraćem mogućem roku prijaviti sumnju o zloupotrebi osobne.  
Nema se tu šta čekati da se dogodi neko sranje pa da bi potrošio godine i novce da bi dokazao da to nisi ti učinio nego neki prevarant


Uostalom, ako ne policija ne bi htjela zaprimiti prijavu o mogućoj zloupotrebi osobne iskaznice i time suspendirati certifikate validnosti osobne, ja bih kao manje zlo prijavio nestanak ili oštećenje, pa lijepo platio novu osobnu. Zašto riskirati ?

 -vjerojatno nepotreban citat, ali ako kratim.. izgubi se 'smisao' :)

-editirao sam prošli post-BOLDano problematičan dio.. tj pokušaj prevare, proceduru koju policija ima-nema.. to se treba definirati. Ovako ostaje stvar 'tumačenja', dok konkretni citati gore navode gubitak-krađu osobne iskaznice koja u ovom slučaju ne postoji.. ili ajde još u whatsapp slučaju, ali što kad to ni ne znamo? kad te podatke koristi neto iz 'firme' (banka, tgrovački lanac, pa i policajac, jer i oni su kriminalci..). Tad to ne možemo ni znati-sumjati-pretpostaviti. Pokušaj nekog djela i izvršenje su dvije različite pravne kategorije itd. dok se u ovakvim slučajevima možda uopće ne može dokazati namjera za počinjenje nekog djela, osim ako policija na temelju više dojava postavi klopku. Tad kvaka-22, mora biti više dojava, mora postojati interna procedura, centralizacija koja to obrađuje itd.. Mora postojati neki sustav, bar formalno predviđen.. a nema ničeg. Država ''slučaj'' umjesto nešto uređenog, ali u ovom slučaju nismo izuzetak, ostatak svijeta je sličan-isti tj nešto će se napraviti tek kad ako EU direktiva postane aktualno. .. ili prijaviti i tražiti od policije da ''nešto napravi'', neki odgovor moraju dati.

-npr, dovoljno je gornje citate zakona čitati doslovno, tad nema nestanka-krađe osobne iskaznice/dokumenta i sam zakon to ne porpisuje, tj glupost je zakonom štititi sam fizički dokument-iskaznicu umjesto ono što sama iskaznica je, osobni podatak, podatak-sadržaj i zloupotreba/prevara. Ne moje tumačenje nego 'legitimno' nekog iz policije može biti da je to samo za konkretan dokument. Jednako, može li se govoriti o npr 'krađi' osobnij podataka ako je osoba sama (svojevoljno) poslala iste podatke-sliku? itd. jednako kao da nekome date-posudite bilo što, auto, novac i podsjetnik, prevare je teško dokazati, pokušaj skoro nemoguće (osim u filmovima).. a da ne navodimo primjere gdje 'svi sve znamo' no bez konkretnih dokaza nema presude, kazne, političari-kriminalci.. zakon-dokaz-presuda? Nije dovoljno ''zna se''. :)

 

-zato i 'apeliram' na npr BUG, da postave pitanje, da budu (pravi) novinari informatičkog časopisa, da nas informiraju umjesto zasipaju pamfletima-reklamama... možda im je to neisplativo, a možda je upravo suprotno?

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
neaktivan
offline
Re: "krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?
Neuk kaže...
vlado051 kaže...

ja sam isto naletio na istog kriminalca koji se preko whatsapa (broj 091/928-9926) javio za kupnju mobitela sa istom pričom da želi kupit mobitel i da mu pošaljem broj računa za uplatu. nakon što sam mu poslao broj računa kao radi njegove sigurnosti je tražio da mu pošaljem 3 fotografije osobne nakon što je on poslao meni svoje ( istu osobna koji je i u prvom postu na prezime čičak) naprijed nazad i kako ju drzim da sto bolje i čišće izgledaju. kako sam bio na poslu i dosta u žurbi poslao sam bez da sam razmišljao iako mi nije bilo svejedno. poslije toga vise se nije javio. drugi dan je iskljucio broj tako mi je bilo jasno sta sam napravio i odmah sam isao na policjiu otvorit novu osobnu i prijavit na policijsku stanicu ali oni su mi rekli da ne postupaju dok se ne dogodi kazneno djelo. ako se dogodi onda mogu tu prepisku sa whatsapa iskoristiti kao dokaz i natezat se po sudovima. isto sam nazvao sve teleoperatere taj dan da na moju osobnu nista ne prodaju i ne otvaraju ugovore jer oni tako prodaju samo na osobnu. druge trgovine se nisam sjetio ali ima ih jos koje prodaju samo da im donese neciju osobnu i broj racuna. kad se dogodi kazneno djelo onda je kasno ic tuzit operatera sta ste dali ako nisam dosao osobno sa svojom osbnom ali takve se stvari dogadaju. moguce je i da lopov ima nekog svog prodavača pa rade to u talu al kad uzmu pare poslije je muka ic po sudovima i dokazivat da to nisi ti napravio i pitanje dal se moze uopce doc do povrata svog novca i kad se dokaže da je riječ o prijevari jer kad se to dogodi biće nas dosta prevareno i trebaće se dokazati ali dal cemo dobit povrat novca to neznam.

uglavnom rijec je o lopovu, preverantu i kriminalcu jer se vidi da to radi svakodnevno. pitanje je vrmenea kad ce krenuti u akciju i koliko ih je tako vec ostetio. a stvar je da nemozemo nista napraviti nego samo cekat da nekog opljacka pa tek onda prijaviti policiji jer policija nepostupa dok se nedogodi kazneno djelo kako su mi rekli.

ali mora valjda bit neki način da ga se spreči prije nego sto počnem s pljačkom pošto nas već ovdje ima dosta koji imamo iste prepiske s njim preko whatsapa?

 

Ne znam prijatelju, ja osobno ne bih čekao da se neko sranje dogodi pa tek onda reagirao... Mislim, vjerojatno se može poslje dokazati na sudu pomoću screenshotova da je osobna iskaznica zloupotrebljena, ali ne vidim smislen razlog čekanja kada je očito da je taj prevarant isključivo tražio slike osobnih oskaznica - što znači da je naumio zloupotrijebiti iste.

Evo što kaže MUP:  stara stranica MUP-a   ,  nova stranica MUP-a 


"Osoba je dužna bez odgode prijaviti nestanak, sumnju u zlouporabu ili pronalazak osobne iskaznice najbližoj policijskoj upravi, odnosno policijskoj postaji. Ako je osobna iskaznica nestala ili pronađena u inozemstvu, osoba je dužna njezin nestanak ili pronalazak prijaviti najbližoj diplomatskoj misiji ili konzularnom uredu Republike Hrvatske koji je o tome dužan bez odgode obavijestiti policijsku upravu, odnosno policijsku postaju koja je izdala osobnu iskaznicu. Nakon što se osobnoj iskaznici, temeljem prijave o nestanku, evidentira status nevažeće osobne iskaznice automatski se pokreće zahtjev za suspenziju certifikata.

Nestanak osobne iskaznice ili sumnja u zlouporabu, u svrhu suspenzije certifikata, može se prijaviti korištenjem elektroničke usluge davatelja usluga certificiranja. U tom slučaju osoba je dužna u najkraćem mogućem roku prijaviti nestanak osobne iskaznice najbližoj policijskoj upravi, odnosno policijskoj postaji radi evidentiranja potrage za osobnom iskaznicom u evidenciji koja se vodi na informacijskom sustavu Ministarstva unutarnjih poslova.

Ako osoba čijoj su osobnoj iskaznici suspendirani certifikati zbog nestanka, prijavi pronalazak osobne iskaznice u roku od 8 dana od dana suspenzije certifikata, certifikati će ponovno postati važeći. Protekom roka od 8 dana od dana suspenzije certifikata, certifikati se automatski opozivaju i više se ne mogu koristiti.

Nestalu osobnu iskaznicu izdanu osobi starijoj od 65 godina bez certifikata, osoba kojoj je izdana može nastaviti koristiti ako njen pronalazak prijavi u roku od 15 dana od dana evidentiranja statusa nevažeće osobne iskaznice u evidenciji osobnih iskaznica.

Osoba koja bez odgode ne prijavi nestanak ili pronalazak osobne iskaznice kaznit će se novčanom kaznom za prekršaj."


Po meni ovdje jasno piše da je osoba DUŽNA u najkraćem mogućem roku prijaviti sumnju o zloupotrebi osobne.  
Nema se tu šta čekati da se dogodi neko sranje pa da bi potrošio godine i novce da bi dokazao da to nisi ti učinio nego neki prevarant


Uostalom, ako ne policija ne bi htjela zaprimiti prijavu o mogućoj zloupotrebi osobne iskaznice i time suspendirati certifikate validnosti osobne, ja bih kao manje zlo prijavio nestanak ili oštećenje, pa lijepo platio novu osobnu. Zašto riskirati ?

 

je da, prvo sam iso na policju prijaviti sta se dogodilo al kako sam vec rekao od toga nikakve koristi jer su mi rekli da oni tu nemogu nista jer tu nema kaznenog djela jos. ja sam dao dobrovoljno svoju kopiju osobne i to nije kazneno djelo dok ju on ne zlouptrijebi.onda su mi rekli da dodjem prijaviti i pa postupaju po dužnosti. tako da sam otvorio novu osobnu i poništio staru.

 

ako ooni neznaju ili nemaju volje nesto poduzeti po tom pitanju ja tu nemogu nista. zaštitito sam se koliko sam mogao sa novom osobnom.

13 godina
offline
Re: "krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?
Gestapo kaže...

Meni je neki dan bio doma predstavnik iz BNET-a. Sklopio sam ugovor sa njima. Tražio je da slika osobnu. Pitao ja njega jel on to za ozbiljno, odgvorio mi je da ako mu nedam ništa od ugovora....Kako je to njihovo rješeno?

Po novom zakonu za GDPR ti moraš potpisati privolu za takve stvari a oni imaju pravo tražiti tebe isto ukoliko želiš ugovor s njima.

12 godina
neaktivan
offline
Re: "krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?
R36 kaže...

Ja i dalje ne vjerujem da ima ljudi koji šalju svoje osobne zbog kupnje mobitela i sl...

 

Jednostavno ne shvačam što je takvim osobama u glavi da šalju svoje osobne. Ja kad kupujem nešto preko njuškala i sl samo face to face. Slat poštom ili čim god nema šanse pa makar ne kupio ili ne prodao nikad ništa.

 

 

 stvar je u tome da previše vjerujem ljudim i u njihove dobre namjere, svjestan sam bio kad sam poslao da me moze prevariti ali sam svejedno poslao jer sam bio malo i u guzvi a on se pokazao kao ozbiljan kupac malo. malo i preozbiljan jer nije puno nipitao za mobitzrl nego sam daj broj da uplatim. i na kraju je bilo to čega sam se bojao da sam naletio na lopova.

a što se tiče trgovine čini mi se danas više toga ide poštom nego klasična trgovina i funkcionira super mozda i bolje nego kad se kupuje face to face. druga je stvar sto neko više voli klasično kupovinu iz ruke u ruku ili u trgovini.

15 godina
offline
Re: "krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?
vlado051 kaže...

je da, prvo sam iso na policju prijaviti sta se dogodilo al kako sam vec rekao od toga nikakve koristi jer su mi rekli da oni tu nemogu nista jer tu nema kaznenog djela jos. ja sam dao dobrovoljno svoju kopiju osobne i to nije kazneno djelo dok ju on ne zlouptrijebi.onda su mi rekli da dodjem prijaviti i pa postupaju po dužnosti. tako da sam otvorio novu osobnu i poništio staru.

 

ako ooni neznaju ili nemaju volje nesto poduzeti po tom pitanju ja tu nemogu nista. zaštitito sam se koliko sam mogao sa novom osobnom.

-da, realnost.. tj zato se mora narpaviti interna procedura, pravilnik postupanja policije. Policija NE TUMAČI, samo provodi zakon.

-ovakvu stvar tad treba prijaviti kao pokušaj prevare.

-svako neovlašteno prikupljanje podataka je KZ, svako kršenje zakona, zloupotreba je krpenje KZa. Tako da odgovor policije ne smije biti da djela nema, postoji smao djelo neovlaštenog prikupljanja. (no problem što to uklučuje i pravila, sve firme-institucije koje prikupljaju, obrađuju i čuvaju osobne podatke podlježu tom zakonu i tad bi bile u riziku od kažnjavanja, jer 99% nemaju adekvatnu zaštitu (beze) podataka, kontrolu, uništavanje itd.. Zakon koji je kod nas na snazi već 15 godina, no ni jednom nije primjenjen, npr tko kontrolira uništavanje podataka nakon neke nagradne igre (kao naveden razlog-opseg prikupljanja podataka) ili kako dokazati da je ta baza iskorištena za ''adresare'' bilo čega, scamova, ucjena, reklama.. bilo što. FB svako malo ima krađu, mailservisi.. hakeri na sve strane.. a 99% je uvjek neki insider job, dok hakeri žive samo u filmovima. Rezultat, neka sudska presuda? HR-EU-svijet?.. nema.

-policiju treba 'pritisnuti', naravno, poželjno je i kod same prijave pravilno navesti, precizno, moguća prevara-zloupotreba, ne navesti da se djelo već desilo a na to problem da nema krađe ako je vlasnik osobno nešto dao, stvar-podatak jednako je. Dokazivanje sumnje-pokušaja.. je nemoguće osim ako policija pikupljanjem prijava primjeti pattern-uzorak. Što tad? Što s odgovorom da nema kaznenog djela? Prijaviti policiju za nesposobnost? -ne, jer policija nije tu da tumači, nego da provodi zakone. Tumačenje mora dati zakonodavac, država, a to smo ''mi'', pa i bug. Tek tad se može očekivati drugačiji odgovor policije, ovako je ovo realnost.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
offline
"krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?

Uh, ljepo ste se raspisali, a dobio sam i poprilican broj privatnih poruka.

Dakle situacija je sljedeca.

Jedan inspektor se zauzeo za slucaj, i trazio je screenshotove te izgleda vrlo zainteresiran za slucaj. Ispitao nas par i upravo ono sto je Ihus napisao, treba se stvoriti kriticna masa prijava da bi se nesto ozbiljnije pokrenulo. Naravno preporuka je odmah ponistit staru osobnu, i izvaditi novu. 

 

 
6 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice