Električni satovi u Europi kasne zbog frekvencije

poruka: 53
|
čitano: 12.975
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Električni satovi u Europi kasne zbog frekvencije ".
7 godina
offline
Električni satovi u Europi kasne zbog frekvencije

strava u srbiji...

ravna zemlja i šupalj mjesec
 
2 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Električni satovi u Europi kasne zbog frekvenc
Mora biti strava kad ju je NATO donio na bombama.
16 godina
offline
Električni satovi u Europi kasne zbog frekvencije

Frekvencija je rijetko 50.000 Hz, naravno da se nastoji održati na toj razini, ali zbog nepredvidljivosti potrošnje ona stalno oscilira, barem na trećoj decimali.

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Električni satovi u Europi kasne zbog frekvencije

eto... sad nam i vrijeme remete... zato se dižem umoran iz dana u dan.

 
16 0 hvala 0
10 godina
offline
Električni satovi u Europi kasne zbog frekvencije

wtf, zasto bi to utjecalo na frekvenciju?? jel moze neka kolumna o tome? I ne kuzim kako vise potrose nego sto proizvedu? I zasto je to globalna poteskoca?

 
4 0 hvala 0
15 godina
offline
Električni satovi u Europi kasne zbog frekvencije

žasu. pogotovo u satova na baterije. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
2 1 hvala 0
15 godina
offline
Re: Električni satovi u Europi kasne zbog frekvenc
trolaslavonska kaže...

wtf, zasto bi to utjecalo na frekvenciju?? jel moze neka kolumna o tome? I ne kuzim kako vise potrose nego sto proizvedu? I zasto je to globalna poteskoca?

Recimo dovodiš na lopatice turbine (generator) nekakav medij (npr. voda) i ona se vrti određenom brzinom (frekvencijom). Ako povećaš opterećenje na taj generator njegova brzina se smanjuje odnosno smanjuje se frekvencija. To kompenziraš na način da povećaš količinu medija na lopaticama odnosno povećavaš proizvodnju.
E sad, cijeli elektroenergetski sustav na području europe je međusobno povezan (velik broj generatora) jer je na taj način stabilniji i ne postoji drugi način međusobnog trgovanja električnom energijom ako nismo međusobno povezani. Svaka država bi trebala biti odgovorna i proizvoditi količinu energije koju potroši ili razliku proizvodnje prodavati/kupovati. Ako postoji slučaj kao što je navodno ovaj ovdje, da netko potroši više el. energije nego što proizvede i to prešuti, to utječe na sve koji se nalaze u tom sustavu. To je nekakav princip elektroenergetskog sustava, ako sam nešto krivo rekao molim da me ispravite. 

Poruka je uređivana zadnji put čet 8.3.2018 9:20 (steve90).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Električni satovi u Europi kasne zbog frekvenc
Sinkronizacija mreže nije baš trivijalna stvar. Postoje stotine elektrana istovremeno spojenih u mrežu i sve bi morale biti sinkronizirane, što je prilično teško s obzirom da su udaljene stotinama, pa i tisućama kilometara. Npr. kod dvije elektrane razmaknute 3000 km ako su savršeno sinkronizirane dok struja dođe od jedne do druge prođe 1/100 sekunde, što znači da su u efektivno u protufazi. Za 300 km pomak je 1/1000 s, što je i dalje prilično. Tako da održavanje jedinstvenog energetskog sustava nije samo prebacivanje sklopki.

Ovo gore nema veze s usporavanjem satova, samo sam naveo kao ilustraciju problematike.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
10 0 hvala 2
7 godina
neaktivan
offline
Električni satovi u Europi kasne zbog frekvencije

Aha, znaći digitalni su svi satovi na struju, a oni na što se naviju su analogni

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Električni satovi u Europi kasne zbog frekvencije

A što je bilo sa satovima za vrijeme bombardiranja 1999. ?

 

Onda su išli valjda na zrak ili što??

 

 

Ovo je jedna od gluplji laži u zadnje vrijeme, ali barem mogu sad opravdati kašnjenje na posao

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
Moj PC  
0 1 hvala 0
16 godina
offline
Električni satovi u Europi kasne zbog frekvencije

Prošli tjedan sam morao narihtavati satove na pećnici i mikrovalnoj jer su kasnili nekoliko minuta. Inače nikad ne kasne toliko puno od narihtavanja prilikom pomicanja sata jesen/proljeće.

I'm silicon-based life-form
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Električni satovi u Europi kasne zbog frekvenc
kowach kaže...

Prošli tjedan sam morao narihtavati satove na pećnici i mikrovalnoj jer su kasnili nekoliko minuta. Inače nikad ne kasne toliko puno od narihtavanja prilikom pomicanja sata jesen/proljeće.

 I ja sam prije 2 dana primjetio da mi na pećenici sat kasni minutu i pol, a do sad 6 godine ide točno u sekundu.

Stvarno je ovakvo odstupanje zbog toga, ili slučajnost, i zapravo mi sat krepava?

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
8 godina
offline
Električni satovi u Europi kasne zbog frekvencije

inače kaže se opskrba, a ne snabdjevanje

 
6 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Električni satovi u Europi kasne zbog frekvenc
bArut pLahor kaže...

inače kaže se opskrba, a ne snabdjevanje

 Možda kod nas, ali ne i u Srbiji i Kosovu 

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
14 godina
offline
Električni satovi u Europi kasne zbog frekvencije

izvrsno. imam jedan sat koji ide unaprijed, sad će se konačno normalizirati.

PSN - darklydexter
Moj PC  
2 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Električni satovi u Europi kasne zbog frekvenc
Visak kaže...
 Npr. kod dvije elektrane razmaknute 3000 km ako su savršeno sinkronizirane dok struja dođe od jedne do druge prođe 1/100 sekunde, što znači da su u efektivno u protufazi. Za 300 km pomak je 1/1000 s, što je i dalje prilično.

Možeš malo to elaborirat...zašto je meni bitan podatak  udaljenosti druge elektrane za moj generator koji sinkroniziram na vrijednost koju trenutno imam? Zašto bi uopće podatak od prije 1/100s ili 1/1000s uopće bitan ako generator sinkroniziran na ono što imam sada i tu?

 

 

15 godina
odjavljen
offline
Re: Električni satovi u Europi kasne zbog frekvenc

Ako gledaš dva izolirana generatora, čak i nije bitno. Međutim, kad imaš mrežu gdje postoji više puteva, onda je to već malo zahtjevnije.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
15 godina
neaktivan
offline
Re: Električni satovi u Europi kasne zbog frekvenc
ITelektronika kaže...
Visak kaže...
 Npr. kod dvije elektrane razmaknute 3000 km ako su savršeno sinkronizirane dok struja dođe od jedne do druge prođe 1/100 sekunde, što znači da su u efektivno u protufazi. Za 300 km pomak je 1/1000 s, što je i dalje prilično.

Možeš malo to elaborirat...zašto je meni bitan podatak  udaljenosti druge elektrane za moj generator koji sinkroniziram na vrijednost koju trenutno imam? Zašto bi uopće podatak od prije 1/100s ili 1/1000s uopće bitan ako generator sinkroniziran na ono što imam sada i tu?

 

 

 Zato što to znači da elektrane ne mogu biti apsolutno sinkrone. Zamisli da ujutro u Srbiji ima viška struje, a u Španjolskoj manjak, u tom slučaju Srbija šalje struju, ali dok ona stigne prođe neko vrijeme, znači Srpska centrala bi trebala imati pomak u fazi, kako bi kompenzirala to kašnjenje. Ako je popodne obrnuta situacija da Španjolska šalje Srbiji, pomak mora biti obrnutog smjera. Znači cijelu srpsku mrežu moraš pomaknuti u fazi. Ali nemaš samo dvije zemlje, nego desetke njih međusobno povezanih, koje svako malo mijenjaju smjer tko kome šalje. 

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
16 godina
offline
Električni satovi u Europi kasne zbog frekvencije

Meni je nedavno crkla mikrovalna. Znao sam da su Srbi krivi za to!

 
3 0 hvala 1
12 godina
odjavljen
offline
Re: Električni satovi u Europi kasne zbog frekvenc
bArut pLahor kaže...

inače kaže se opskrba, a ne snabdjevanje

 To je već postalo standard na bugu. Valjda vijesti prepisuju od 24sata. Nije bug više na standardu koji je imao nekada

9 godina
neaktivan
offline
Električni satovi u Europi kasne zbog frekvencije

Pa ako srpska i kosovska mreža stvaraju probleme za cijelu Europu zašto se jednostavno ne odvoji Europska mreža od srpske dok oni ne riješe problem?

Bolje biti ratnik u vrtu nego vrtlar u ratu!
Moj PC  
0 1 hvala 0
15 godina
offline
Električni satovi u Europi kasne zbog frekvencije

Fakat, kod mene žena prije par dana morala štimati satove na mikrovalnoj i na pećnici.

morrisoN
 
1 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Električni satovi u Europi kasne zbog frekvenc
formula1live kaže...
bArut pLahor kaže...

inače kaže se opskrba, a ne snabdjevanje

 To je već postalo standard na bugu. Valjda vijesti prepisuju od 24sata. Nije bug više na standardu koji je imao nekada

 Ovu su sigurno prepisali, prije 2 dana je bila u 24 sata. Ako već idu na neku opću tematiku ili neku zanimljivost širem čitalačkom puku, bilo bi lijepo da budu aktualniji sa time jer 24 sata ne može biti bug, ali Bug se svakako trudi da postane 24 sata. I to loše. 

Why so serious?
Poruka je uređivana zadnji put pet 9.3.2018 1:43 (Cesc).
12 godina
offline
Električni satovi u Europi kasne zbog frekvencije

Zar je frekvencija baš uvijek okruglo 50.000 Hz??? Zar su sve elektrane na području Europe potpuno sinkronizirane?? Šta ako Europa uvozi struju iz Rusije ili recimo neke druge države??? Kako je onda u recimo Africi i Aziji, gdje su (političke) nestabilnosti stalne? Da li tamo satovi uvijek kasne? Zvuči mi nerealno da je zbog dve marginalne države cijela elektroopskrbna mreža u banani....Ima li netko znanja i volje da ipak malo bolje objasni nego što je u članku objašnjeno?

 
0 1 hvala 0
15 godina
offline
Električni satovi u Europi kasne zbog frekvencije

Ista je situacija bila za vrijeme rata.

Sinoć sam lega jutros...
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Električni satovi u Europi kasne zbog frekvenc

Frekvencija nije baš uvijek okruglo 50 Hz, ali se nastoji korigirati da što manje odstupa i da prosjek bude 50 Hz. Tehnički je to jako teško jer porastom opterećenja generator ima tendenciju usporiti, što uzrokuje pad frekvencije.

 

Europske zemlje su udružene u organizaciju koja se zove UCTE (Union for the Co-ordination of Transmission of Electricity), a koja regulira trgovanje strujom unutar organizacije, te sinkronizaciju frekvencije. Ukoliko želiš trgovati s nekim izvan organizacije, ili se ta zemlja mora sinkronizirati s organizacijom, ili moraš imati neku razinu izolacije u vidu elektroničkih ili elektromehaničkih pretvarača (ovo drugo je samo fancy naziv za elektromotor i generator na istoj osovini, uz nešto kontrolne elektronike), što je u pravilu neisplativo (zbog čega je i osnovana UCTE-a).

 

Sad, što se tiče satova, UCTE-a definira pravila koja služe upravo zato da bi se to izbjeglo, a ona glase:

- definirano je nekoliko mehanizama koji kratkoročno održavaju frekvenciju što bliže 50 Hz

- ukoliko je odstupanje manje od 20 sekundi, mjereno u 8:00, ništa se ne poduzima

- ukoliko odstupanje pređe 20 sekundi, mjereno u 8:00, za sljedeći dan se aktivira korekcija u vidu dizanja ili spuštanja ciljane frekvencije za 0,01 Hz, što daje korekciju od 17,28 sekundi

- ukoliko odstupanje pređe 60 sekundi, dopuštena su i veća odstupanja od 0,01 Hz

 

Sad, da bi se korigiralo kašnjenje, treba podignuti frekvenciju, a to na preopterećenoj mreži nije moguće napraviti. Ako je dio mreže preopterećen, ili drugi dio mreže mora poslati višak struje (što se posebno ugovara i plaća), ili se ostatak mreže mora prilagoditi nižoj frekvenciji, ili mreža ispada iz sinkronizacije.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
15 godina
offline
Električni satovi u Europi kasne zbog frekvencije

mali nidžo tesla je kriv. da nije izumio izmjeničnu struju, svega ovoga ne bi bilo. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Električni satovi u Europi kasne zbog frekvencije

HA-HA! Neka ubace u sistem vjetrenjače.

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Električni satovi u Europi kasne zbog frekvenc
Ako vam je dosadilo pratiti vrijednost Bitcoina možete jednako uzaludno uživo pratiti frekvenciju mreže i odstupanje od UTC u Evropi:
https://www.swissgrid.ch/swissgrid/en/home/experts/topics/frequency.html
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
1 0 hvala 2
16 godina
offline
Re: Električni satovi u Europi kasne zbog frekvenc
morrisoN kaže...

Fakat, kod mene žena prije par dana morala štimati satove na mikrovalnoj i na pećnici.

 kod nas deda rihta sve, kad uoči nepravilnost rihta mikrovalnu prema pećnici

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice