Električni satovi u Europi kasne zbog frekvencije

poruka: 53
|
čitano: 12.978
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Električni satovi u Europi kasne zbog frekvencije ".
15 godina
odjavljen
offline
Re: Električni satovi u Europi kasne zbog frekvenc

Evo nas u plusu s frekvencijom. Sad ću opet morati korigirati pećnicu koju koristim kao centralni sat jer ima ogromne brojke i vidljiva je iz čitavog dnevnog boravka...

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
10 godina
offline
Re: Električni satovi u Europi kasne zbog frekvenc

Cek, to znaci da npr elisa vjetroelektrane se sporije vrti ako je veca potrosnja elektricne energije? Ja sam mislio da se vrti kako se vrti zbog vjetra, a daje energije koliko moze.

Ne kuzim kako ju tamo neka primjerice elektricna pec u zimu moze natjerati da se sporije vrti...

12 godina
offline
Re: Električni satovi u Europi kasne zbog frekvenc
memulica kaže...

A što je bilo sa satovima za vrijeme bombardiranja 1999. ?

Onda su išli valjda na zrak ili što??

Ovo je jedna od gluplji laži u zadnje vrijeme, ali barem mogu sad opravdati kašnjenje na posao

 Sad sam ponovo vidio poruku pa da odgovorim :)

 

Pa valjda su i '99 kasnili satovi. A ovisno što je bilo bombardirano, možda su čak i elektrane radile"urednije" nego sad kad se ovi prepiru.

 

I mislim da nije laž jer se dosta ljudi u temi javilo da su im satovi upravo sad počeli kasniti, i to baš oni bez baterije, koji rade samo kad ima struje (pećnica i mikrovalna).

Isto i kod mene, sat koji 6 godina ide točno u sekundu (uz nekoliko podešavanja kod nestanka struje, sva sreća, manje od jednom godišnje), u tjedan dana je zakasnio 2 minute. 

Da je slučajnost, bio bi izoliran slučaj, a ne deseci ljudi istovremeno na istoj vrsti uređaja.

 

 

P.S. da pitam, što misliš da je laž, da se satovi sinkroniziraju prema frekvenciji mreže, ili da se frekvencija mijenja velikim promjenama u opskrbi?

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
12 godina
offline
Re: Električni satovi u Europi kasne zbog frekvenc
trolaslavonska kaže...

Cek, to znaci da npr elisa vjetroelektrane se sporije vrti ako je veca potrosnja elektricne energije? Ja sam mislio da se vrti kako se vrti zbog vjetra, a daje energije koliko moze.

Ne kuzim kako ju tamo neka primjerice elektricna pec u zimu moze natjerati da se sporije vrti...

 Da, zanimljivo pitanje.

Ako na generator spojiš veći potrošač, on će se sporije vrtjeti?

Ako se dobro sjećam, magneti se vrte pokraj žive, u kojima se stvara indukcija. Ne znam kako potrošač može imati neki utjecaj.

 

P.S. nego, s vodom koja prolazi kroz hidro elektranu možeš upravljati, dok još nisam čuo da netko upravlja s vjetrovima oko vjetroelektrana. :)

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
7 godina
offline
Re: Električni satovi u Europi kasne zbog frekvenc
trolaslavonska kaže...

Cek, to znaci da npr elisa vjetroelektrane se sporije vrti ako je veca potrosnja elektricne energije? Ja sam mislio da se vrti kako se vrti zbog vjetra, a daje energije koliko moze.

Ne kuzim kako ju tamo neka primjerice elektricna pec u zimu moze natjerati da se sporije vrti...

 

CyberDemonVZ kaže...

 Da, zanimljivo pitanje.

Ako na generator spojiš veći potrošač, on će se sporije vrtjeti?

Ako se dobro sjećam, magneti se vrte pokraj žive, u kojima se stvara indukcija. Ne znam kako potrošač može imati neki utjecaj.

 

P.S. nego, s vodom koja prolazi kroz hidro elektranu možeš upravljati, dok još nisam čuo da netko upravlja s vjetrovima oko vjetroelektrana. :)

 

Ukoliko spojiš veći teret (ako povećaš broj trošila, tj. ukupnu trošenu snagu) na generator on mora razviti veći okretni moment da bi kompenzirao potrebnu veću snagu na istom broju okretaja.

To znači da moraš povećati silu koja pokreće generator.

Ukoliko to ne možeš napraviti generator počinje usporavati, a budući se radi o sinkronom generatoru frekvencija izlaznog "signala" (izlazne snage) se mijenja linearno s brojem okretaja generatora.

A svaki generator ima neki mehanizam za promjenu sile koja djeluje na njega.

Kod elektrana na goriva se lako samo poveća količina korištenog goriva, u nuklearkama spuštaju one šipke niže, hidroelektrani povećaju protok vode, a vjetroelektranama nagib krilca (postoje Corioliusove jednadžbe po kojima se računa protok zraka kroz krilca vjetroelektrane i ako me sjećanje služi dobro idealni omjer ulaznog i izlaznog zraka je cca. 3:1, i tad se ostvaruje maksimalna snaga).

 

 

 

 

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put pon 12.3.2018 5:26 (fer-de-lance).
15 godina
odjavljen
offline
Re: Električni satovi u Europi kasne zbog frekvenc
trolaslavonska kaže...

Cek, to znaci da npr elisa vjetroelektrane se sporije vrti ako je veca potrosnja elektricne energije? Ja sam mislio da se vrti kako se vrti zbog vjetra, a daje energije koliko moze.

Ne kuzim kako ju tamo neka primjerice elektricna pec u zimu moze natjerati da se sporije vrti...

Ček, ako dođeš na uzbrdicu, ti sporije vrtiš pedale na bicikli? Ne kuzim kako te neki tamo nagib kosine može natjerati da sporije vrtiš 

 

fer-de-lance ti je već odgovorio, pa da samo malo proširim odgovor. Različiti proizvođači pribjegavaju različitim tehnikama za upravljanje naponom i frekvencijom vjertroelektrane, a one u pravilu kombiniraju više nezavisnih mehanizama:

- promjena kuta lopatica

- promjena prijenosnog omjera

- promjena broja polova generatora (recimo, ako imaš 12 fizičkih polova, možeš imati spoj 3x4 ili 4x3)

- promjena pobudnog napona kod sinkronih generatora

- korištenje elektroničkog pretvarača

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
16 godina
online
Re: Električni satovi u Europi kasne zbog frekvenc
memulica kaže...

... barem mogu sad opravdati kašnjenje na posao

 

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
7 godina
offline
Re: Električni satovi u Europi kasne zbog frekvenc
MrBlc kaže...
trolaslavonska kaže...

Cek, to znaci da npr elisa vjetroelektrane se sporije vrti ako je veca potrosnja elektricne energije? Ja sam mislio da se vrti kako se vrti zbog vjetra, a daje energije koliko moze.

Ne kuzim kako ju tamo neka primjerice elektricna pec u zimu moze natjerati da se sporije vrti...

Ček, ako dođeš na uzbrdicu, ti sporije vrtiš pedale na bicikli? Ne kuzim kako te neki tamo nagib kosine može natjerati da sporije vrtiš 

 

..

sa linka od kolege prije:
 Everyday comparison with a bicycle

On a level road it is easy to maintain speed. On reaching a gradient, however, the rider needs to make more effort to achieve the same speed. Going downhill, the rider needs to apply the brakes to keep the same speed.

In the entire European network the electrical generators are set up in such a way that they automatically and immediately respond to a change in grid frequency. Depending on the level of consumption they increase or lower their capacity. This ensures that the frequency remains stable. This automatic adjustment can be compared with the cruise control in a car.


14 godina
offline
Re: Električni satovi u Europi kasne zbog frekvenc
MrBlc kaže...

Evo nas u plusu s frekvencijom. Sad ću opet morati korigirati pećnicu koju koristim kao centralni sat jer ima ogromne brojke i vidljiva je iz čitavog dnevnog boravka...

 Imam sličan setup. Ubiše me ove elektroprivredne nesuglasice. Taman kad sam pomislio da imam savršeno i trajno rješenje za sat za dnevni boravak, eto vraga.

PSN - darklydexter
15 godina
odjavljen
offline
Re: Električni satovi u Europi kasne zbog frekvenc
dabar_solta_V2 kaže...

sa linka od kolege prije:

Lol, tek sad vidim, zanimljiva slučajnost ili sam podsvjesno prije dva dana snimio naslov...

 

Ezio kaže...

 Imam sličan setup. Ubiše me ove elektroprivredne nesuglasice. Taman kad sam pomislio da imam savršeno i trajno rješenje za sat za dnevni boravak, eto vraga.

Lol, dobra.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
12 godina
offline
Re: Električni satovi u Europi kasne zbog frekvenc
fer-de-lance kaže...
trolaslavonska kaže...

Cek, to znaci da npr elisa vjetroelektrane se sporije vrti ako je veca potrosnja elektricne energije? Ja sam mislio da se vrti kako se vrti zbog vjetra, a daje energije koliko moze.

Ne kuzim kako ju tamo neka primjerice elektricna pec u zimu moze natjerati da se sporije vrti...

 

 

Ukoliko spojiš veći teret (ako povećaš broj trošila, tj. ukupnu trošenu snagu) na generator on mora razviti veći okretni moment da bi kompenzirao potrebnu veću snagu na istom broju okretaja.

To znači da moraš povećati silu koja pokreće generator.

Naravno. Potpuno jasno. 

 

fer-de-lance kaže...

Ukoliko to ne možeš napraviti generator počinje usporavati

 Kako to? Mislim, mehaničko objašnjenje :D

 

Brzina generatora, npr kod hidroelektrane, ovisi samo o protoku vode, tj kako si gore rekao da bi se stvorila veća snaga.

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
12 godina
offline
Re: Električni satovi u Europi kasne zbog frekvenc
dabar_solta_V2 kaže...

 

..

sa linka od kolege prije:
 Everyday comparison with a bicycle

On a level road it is easy to maintain speed. On reaching a gradient, however, the rider needs to make more effort to achieve the same speed. Going downhill, the rider needs to apply the brakes to keep the same speed.

In the entire European network the electrical generators are set up in such a way that they automatically and immediately respond to a change in grid frequency. Depending on the level of consumption they increase or lower their capacity. This ensures that the frequency remains stable. This automatic adjustment can be compared with the cruise control in a car.

 

Pa baš to. 

Išli smo sporije i trebali smo veću snagu da ubrzamo.

 

Imali smo premalo struje i trebalo nam je više pa smo povećali proizvodnju.

 

Ali ne kužim kak u to upada "usporavanje generatora".

Generator se vrtio isto. Mi smo ga morali ubrzati.

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
7 godina
offline
Re: Električni satovi u Europi kasne zbog frekvenc
CyberDemonVZ kaže...
fer-de-lance kaže...

Ukoliko to ne možeš napraviti generator počinje usporavati

 Kako to? Mislim, mehaničko objašnjenje :D

Brzina generatora, npr kod hidroelektrane, ovisi samo o protoku vode, tj kako si gore rekao da bi se stvorila veća snaga.

 Ne.

Kad generator proizvodi veću električnu snagu to znači da je u njemu inducirano jače magnetno polje i da bi se nastavio vrtiti jednako s tim povećanim magnetnim poljem treba veća sila djelovati na njega.

Ne znam kak da objasnim, ali sigurno si probao nekad rukom vrtiti osovinu nekog motora sa stalnim magnetima, i onda si sigurno osjetio da je dosta teško jer ti magnetna sila jako otežava.

A kad treba više električne snage onda je i magnetno polje jače pa za savladavanje treba veća sila.

Ukoliko bi pojačao magnetno polje kod hidroelektrane i ostavio isti protok vode  generator bi počeo usporavati jer ta ista količina vode ne bi bila dovoljna da održi vrtnju (zamisli da je voda tvoja ruka kad vrti osovinu motora).

Uglavnom, svaki elektromotor (i generator) ima svojstvo da pokušava izjednačiti okretni moment u odnosu prema potrebnom da bi bio u ravnoteži s teretom.

A to se manifestira kroz promjenu impendancije trošila kojoj se onda prilagođuje i generator da bi ostvario dobar prijenos snage.

Znači, njemu je moment zapravo potrebna snaga koju trošila traže puta neki faktor mehaničkih i električnih gubitaka u samom generatoru.

Kako ta snaga raste tako mu raste i struja u namotaju i automatski raste magnetno polje (zamisli da magnet u slučaju motora sa stalnim magnetom najednom postane jači).

Onda je i očito da će ista količina vode na lopaticama proizvesti sporiju vrtnju jer ne bude mogla "dovoljno jako udarati lopatice", zato jer "se  lopatice opiru" toj vodi koja pada na njih, i to sve više i više kak raste snaga.

Ne znam kak da drugačije objasnim, ali ti je sigurno intuitivno jasno.

 

 

 

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put uto 13.3.2018 5:33 (fer-de-lance).
15 godina
odjavljen
offline
Re: Električni satovi u Europi kasne zbog frekvenc
CyberDemonVZ kaže...

Ali ne kužim kak u to upada "usporavanje generatora".

Generator se vrtio isto. Mi smo ga morali ubrzati.

Ajmo se vratiti na analogiju s biciklom - kad se poveća otpor, ako nastaviš jednakom silom stiskati pedale, ideš sporije. Za održati brzinu, moraš povećati silu pritiska na pedalu (pojačati vatru na TE, otvoriti veći protok vode na HE). Ako ne uspiješ dovoljno povećati silu pritiska na pedale, ideš sporije jer te uzbrdica usporava. Tako djeluje i povećano opterećenje na generator.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
12 godina
offline
Re: Električni satovi u Europi kasne zbog frekvenc
fer-de-lance kaže...
CyberDemonVZ kaže...
fer-de-lance kaže...

Ukoliko to ne možeš napraviti generator počinje usporavati

 Kako to? Mislim, mehaničko objašnjenje :D

Brzina generatora, npr kod hidroelektrane, ovisi samo o protoku vode, tj kako si gore rekao da bi se stvorila veća snaga.

 Ne.

Kad generator proizvodi veću električnu snagu to znači da je u njemu inducirano jače magnetno polje i da bi se nastavio vrtiti jednako s tim povećanim magnetnim poljem treba veća sila djelovati na njega. 

 Aha, ovo me zanimalo :D

Hvala.

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
12 godina
offline
Re: Električni satovi u Europi kasne zbog frekvenc
MrBlc kaže...
CyberDemonVZ kaže...

Ali ne kužim kak u to upada "usporavanje generatora".

Generator se vrtio isto. Mi smo ga morali ubrzati.

Ajmo se vratiti na analogiju s biciklom - kad se poveća otpor, ako nastaviš jednakom silom stiskati pedale, ideš sporije. Za održati brzinu, moraš povećati silu pritiska na pedalu (pojačati vatru na TE, otvoriti veći protok vode na HE). Ako ne uspiješ dovoljno povećati silu pritiska na pedale, ideš sporije jer te uzbrdica usporava. Tako djeluje i povećano opterećenje na generator.

 Pa znam! 

Svi znamo da se usporava i da ti treba veća sila da bi dobio isti izlaz. :D

 

 

Bicikl se usporava jer se poveća otpor zbog veće sile kad ideš uzbrdo.

Mene je zanimalo zašto se usporava vrtnja kod generatora. Eto, kolega gore objasnio. Zbog povećane indukcije se stvara veći otpor.

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
15 godina
odjavljen
offline
Re: Električni satovi u Europi kasne zbog frekvenc
Aha, znači zanimalo te zbog koje pojave dolazi do povećanja otpora, tu se nismo razumjeli.

Inače, to je jedna od manifestacija zakona o očuvanju energije. Veće opterećenje mreže znači da generator mora vršiti veći rad u jedinici vremena, a to onda znači da veći rad treba i uložiti na ulazu u generator.
Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
12 godina
offline
Re: Električni satovi u Europi kasne zbog frekvenc
MrBlc kaže...
Aha, znači zanimalo te zbog koje pojave dolazi do povećanja otpora, tu se nismo razumjeli.
Inače, to je jedna od manifestacija zakona o očuvanju energije. Veće opterećenje mreže znači da generator mora vršiti veći rad u jedinici vremena, a to onda znači da veći rad treba i uložiti na ulazu u generator.

 Haha, hvala 

 

Učio sam to prije 20-tak i više godina.

Mislio sam da se magneti vrte uz namotaje žice i to je to, nikakav otpor i slično  

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
15 godina
odjavljen
offline
Re: Električni satovi u Europi kasne zbog frekvenc
CyberDemonVZ kaže...

Mislio sam da se magneti vrte uz namotaje žice i to je to, nikakav otpor i slično  

Ja sam to naučio na teži način - s 10-ak godina sam pokušao napraviti perpetuum mobile tako da na istu osovinu stavim dva dinama i jedan elektromoto - jedan dinamo napaja elektromotor, a drugi daje besplatnu struju 

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
9 godina
offline
Re: Električni satovi u Europi kasne zbog frekvenc
Hehe, kod god se imalo interesovao za struju to mu je palo na pamet u tim godinama.
7 godina
offline
Re: Električni satovi u Europi kasne zbog frekvenc
MrBlc kaže...

Ja sam to naučio na teži način - s 10-ak godina sam pokušao napraviti perpetuum mobile tako da na istu osovinu stavim dva dinama i jedan elektromoto - jedan dinamo napaja elektromotor, a drugi daje besplatnu struju 

Ima jedan takav kod mene, još nije odustao, a tek mu 43. godina ide 

Premda, još je to i dobro, nekoć se bavio isključivo orgonskom energijom 

Ne moram ni spominjat da je samodeklarirani flat earther.

Bilo je simpatično dok smo bili djeca, ali on ne odustaje.

 

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put uto 13.3.2018 21:25 (fer-de-lance).
10 godina
offline
Re: Električni satovi u Europi kasne zbog frekvenc

znaci od opterecenja ovisi koliko brzo ce se lopatice okretati. hm, a sto se onda dogadja kad se generator odspoji iz mreze, dakle ima beskonacni otpor. po tome onda lopatice staju? ali mi intuicija govori da je to neprirodno...

evo npr, obzirom da je istosjmjerni elektromotor ujedno i generator, recimo onaj pjeenjac za kapucino iz ikee, https://www.ikea.com/hr/hr/catalog/products/50301166/, izbacim baterije i pocnem sam vrtiti rotor, hm, vrtim ga bez nekog osjetnog opterecenja. kratko spojim gdje je baterija, hm, ne osjetim uopce razliku u tezini okretanja...

 

negdje grijesim, ali ne znam gdje...  da nije u pitanju izmjenicna struja? evo ugasio sam perilicu pa vrtim bubanj, ide bez problema...

15 godina
odjavljen
offline
Re: Električni satovi u Europi kasne zbog frekvenc

Generator koji je odspojen s mreže ima zanemariv otpor (mehanika + neke parazitne pojave da ne ulazimo u detalje). Idealni generator u kratkom spoju ima beskonačan otpor, a realni ima dosta velik, ali poprilično konačan otpor.

 

Ovaj tvoj pjenjač za kapućino - ukoliko ima klasičan gumb i sjetio si se pritisnuti ga, možda bi uspio osjetiti povećani otpor, ali je problem što moraš ipak postići poprilične okretaje da bi se inducirala dovoljna struja koja će pružati taj otpor.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice