Falcon 9 Block 5, raketa nove generacije – korak b

poruka: 39
|
čitano: 10.776
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Falcon 9 Block 5, raketa nove generacije – korak b".
15 godina
offline
Falcon 9 Block 5, raketa nove generacije – korak b

udaljeni smo prosječno 225 milijuna km, a recimo da je korak nekih 50 cm odokativno.  ako je ovo korak bliže, onda nam ostaje samo još 449.999.999.999 koraka. plus minus. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put pon 14.5.2018 9:48 (Ajar).
Moj PC  
8 1 hvala 1
15 godina
offline
Re: Falcon 9 Block 5, raketa nove generacije – kor
Ajar kaže...

udaljeni smo prosječno 225 milijuna km, a recimo da je korak neki 50 cm odokativno.  ako je ovo korak bliže, onda nam ostaje samo još 449.999.999.999 koraka. plus minus. 

 Korak bliže u tehnološkom, a ne u prostornom smislu; ne znam razumiješ li me, svako smanjenje troškova lansiranja tereta u orbitu olakšava ostvarivanje putovanja na Mars. 

8 godina
offline
Falcon 9 Block 5, raketa nove generacije – korak b

dobro da nije naslov bio da je ovo korak bliže posjeti nama najbližoj zvijezdi, jednako istinito koliko i besmisleno.

 
0 2 hvala 0
15 godina
offline
Re: Falcon 9 Block 5, raketa nove generacije – kor

Potpuno krivo. Odavno je Musk rekao da je krajnji cilj Mars. Nitko ne planira potovanja ka zvijezdama, pa čak niti dalje od Marsa.

Lijepo je objašnjeno zašto je korak bliže. Jer je ovo kraj razvoja F9 i sad se sve posvećuje BFR-u dok F9 zarađuje novac.

16 godina
offline
Falcon 9 Block 5, raketa nove generacije – korak b

Prije polaska na Mars pronađimo neke razloge zašto tamo ići i što ćemo tamo "delati". Nema smisla dati koju milijardu za kvaziturizam.

Boris_CRO (War thunder, il2 Sturmovik, Steam account)
 
2 9 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Falcon 9 Block 5, raketa nove generacije – kor
Korny1603987 kaže...

Prije polaska na Mars pronađimo neke razloge zašto tamo ići i što ćemo tamo "delati". Nema smisla dati koju milijardu za kvaziturizam.

 

there you go:

 

toplo ti preporucam da poslusas odgovor

Moja Android igra - Missile Storm - https://play.google.com/store/apps/details?id=com.Veno.MissileStorm&hl=en
14 godina
offline
Re: Falcon 9 Block 5, raketa nove generacije – kor
Korny1603987 kaže...

Prije polaska na Mars pronađimo neke razloge zašto tamo ići i što ćemo tamo "delati". Nema smisla dati koju milijardu za kvaziturizam.

 
Znaci, sve milijarde koje potrosis na takav projekt - ostanu na zemlji :) Znaci, platis znanstvenike, onda logistiku, pa ljude koji ciste WC, ili kuhare koje hrane sve te ljude + milion drugih ljudi u lancu koji imaju direkt korist / profit iz svega toga.

Te "milijarde" ne nestanu in POOF - sve je vraceno natrag u ekonomiju.

 

 

15 godina
offline
Re: Falcon 9 Block 5, raketa nove generacije – kor
rjakopec kaže...

 Korak bliže u tehnološkom, a ne u prostornom smislu; ne znam razumiješ li me, svako smanjenje troškova lansiranja tereta u orbitu olakšava ostvarivanje putovanja na Mars. 

 ahaaaaaaaaa! metafora. viš, viš ... 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
10 godina
neaktivan
offline
Re: Falcon 9 Block 5, raketa nove generacije – kor
Elon Musk Hvala ti za ovo neizmjerno.
 
5 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: Falcon 9 Block 5, raketa nove generacije – kor
desertfox6666 kaže...
Elon Musk Hvala ti za ovo neizmjerno.

 Ja ovakve novosti jako volim :) Korak bliže marsu i korak bliže i drugim sunčevim sustavima iako je do toga još daleko ali svejedno je korak bliže :)

 

Treba još osmisliti način kako proizvesti gorivo u svemiru da bi udaljena putovanja bila učinkovitija :)

 

 

Nama bi odgovarao novi izum, Warp jezgra ili Berilijska kugla :D

Poruka je uređivana zadnji put pon 14.5.2018 10:51 (Markić7).
12 godina
offline
Re: Falcon 9 Block 5, raketa nove generacije – kor
"udaljeni smo prosječno 225 milijuna km, a recimo da je korak nekih 50 cm odokativno. ako je ovo korak bliže, onda nam ostaje samo još 449.999.999.999 koraka. plus minus. "
Koraci su ti maleni....
vicious
8 godina
offline
Falcon 9 Block 5, raketa nove generacije – korak b

mogao bo Musk sam sebe lansirati do Marsa,cisto onako turisticki da bude prvi... samo jos treba napraviti par koraka do Marsa pa onda jos malo vise  koraka u povratnom smjeru ka Zemlji 

waaagh
 
0 2 hvala 0
15 godina
offline
Re: Falcon 9 Block 5, raketa nove generacije – kor
Korny1603987 kaže...

Prije polaska na Mars pronađimo neke razloge zašto tamo ići i što ćemo tamo "delati". Nema smisla dati koju milijardu za kvaziturizam.

Mrzitelju sveg što je hrvacko.

 

Za početak... ako ima vode, možemo delati fontane. 

K
15 godina
offline
Re: Falcon 9 Block 5, raketa nove generacije – kor
Korky kaže...
Korny1603987 kaže...

Prije polaska na Mars pronađimo neke razloge zašto tamo ići i što ćemo tamo "delati". Nema smisla dati koju milijardu za kvaziturizam.

Mrzitelju sveg što je hrvacko.

 

Za početak... ako ima vode, možemo delati fontane. 

 A ako ima vode......

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
15 godina
online
Re: Falcon 9 Block 5, raketa nove generacije – kor

-sync .. ne znam kak bi to nježnije rekao.. -to nije rover :))

 

Musk ide dalje, kuha, pere, igra šah, pingpong, kuje željezo, najbolji u svemu. Još samo fali onaj TigarJuice sokovnik i miracleblade set noževa koji mogu prerezati pile na pola.. kad trebaš pola..

 

Dobar je, komercijala je kul.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
11 godina
offline
Re: Falcon 9 Block 5, raketa nove generacije – kor
Korny1603987 kaže...

Prije polaska na Mars pronađimo neke razloge zašto tamo ići i što ćemo tamo "delati". Nema smisla dati koju milijardu za kvaziturizam.

Na Mars treba otići samo zato jer je tamo.

 

Kao što smo otišli iz Afrike prije šezdesetak tisuća godina, otplovili do Australije prije četrdesetak tisuća godina, prije dvadesetak tisuća godina otišli u Ameriku, a nitko nas nije tjera i nije bilo potrebe da to radimo. Pa onda na Antartiku, pa se uspeli na Mount Everest, pa se spustili na dno Tihog oceana, pa otišli na Mjesec, tako će mo otić i na Mars. Samo zato jer je tamo i mi moramo doć do njega.

 

Ako to ne napravimo, zaslužujemo da se zaboravi da smo ikad živjeli na ovom, trećem po redu od Sunca, kamenčiću.

 

Našlo bi se još razloga, ali ovaj je sasvim dovoljan.  

42
Poruka je uređivana zadnji put pon 14.5.2018 16:26 (markoBT).
10 godina
neaktivan
offline
Re: Falcon 9 Block 5, raketa nove generacije – kor

A što bi na Marsu napravili, pa novi dom, kuće itd. Ali rpije toga treba planet pretvorit u pogodan za život. Elon Musk je davno naveo kako bi to moglo biti moguče .

I ako to nebi   uradili, svejedno treba smisliti mogučnost kako živjeti na Marsu, kako iskoristiti vodu na marsu i kako uzgajati hranu na marsu.

15 godina
online
Re: Falcon 9 Block 5, raketa nove generacije – kor

-nuklearke? ... pa da, tak su američani stvorili moderan Japan.. zašto ne i Mars.. :)) ili, ima par rupa u tom planu, al ok.. za 24 je sasvim dobar.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
11 godina
offline
Falcon 9 Block 5, raketa nove generacije – korak b

Meni je poprilično bedasto raspravljati o Marsu, a Mjesec je zadnji put posjećen prije 50 godina, pola faking stoljeća, o kakvim koracima mi tu pričamo?

To su bajke za malu djecu prije spavanja.

Manje gledat Star Drek i više koristi zdravi razum.

Time waits for no man.
Moj PC  
3 5 hvala 0
8 godina
offline
Re: Falcon 9 Block 5, raketa nove generacije – kor
Tanen kaže...

Meni je poprilično bedasto raspravljati o Marsu, a Mjesec je zadnji put posjećen prije 50 godina, pola faking stoljeća, o kakvim koracima mi tu pričamo?

To su bajke za malu djecu prije spavanja.

Manje gledat Star Drek i više koristi zdravi razum.

 elon musk je tako rekao. molim te, nemoj svetogrdit modernog mesiju.

14 godina
offline
Re: Falcon 9 Block 5, raketa nove generacije – kor
Tanen kaže...

Meni je poprilično bedasto raspravljati o Marsu, a Mjesec je zadnji put posjećen prije 50 godina, pola faking stoljeća, o kakvim koracima mi tu pričamo?

To su bajke za malu djecu prije spavanja.

Manje gledat Star Drek i više koristi zdravi razum.

 
Mars je puno bolji za Ljude nego mjesec. Mars ima atmosferu koja stiti od radijacije, bolju temperaturu, gravitaciju. Mjesec je samo blize, medjutim sve ostalo je puno losije.

Naprimjer po ljeti na marsu na ekvatoru je oko 20 C 

Na mjesecu kada sunce lupi - onda se penje na 120+ C a kada je u hladu (mozes biti u istom krateru gdje je i sunce ali otici u sjenu) i dobit ces temperaturu od minus 170 C a na polovima temperature ide i do minus 230 C

15 godina
offline
Re: Falcon 9 Block 5, raketa nove generacije – kor
Nemon kaže...

 
Mars je puno bolji za Ljude nego mjesec. Mars ima atmosferu koja stiti od radijacije, bolju temperaturu, gravitaciju. Mjesec je samo blize, medjutim sve ostalo je puno losije.

 

Mars nema magnetosferu, a bez nje nista nije moguce niti je odrzivo.

 

Dakle to "puno bolji" znaci da "neces umrijeti za 15 sekundi nego za 35 sekundi" da se slikovito izrazim.

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
Poruka je uređivana zadnji put uto 15.5.2018 10:35 (syncmaster245b).
14 godina
offline
Re: Falcon 9 Block 5, raketa nove generacije – kor
rjakopec kaže...
Ajar kaže...

udaljeni smo prosječno 225 milijuna km, a recimo da je korak neki 50 cm odokativno.  ako je ovo korak bliže, onda nam ostaje samo još 449.999.999.999 koraka. plus minus. 

 Korak bliže u tehnološkom, a ne u prostornom smislu; ne znam razumiješ li me, svako smanjenje troškova lansiranja tereta u orbitu olakšava ostvarivanje putovanja na Mars. 

 Kuži to Ajar, ali ne bi on bio on da se malo ne zajebava .Usput, Ajar, kada je Mars najbliže Zemlji, to je onda oko 75 000 000km, a po tvojoj računici 149 999 999 koraka plus minus . Eto nas pomalo na putu za Mars, nadam se da ću do kraja svog života i to vidjeti, kao što sam kao klinjo vidio spuštanje na Mjesec. Sretno, Elon.

dolazim odmah - Godot
Poruka je uređivana zadnji put uto 15.5.2018 15:54 (učo).
14 godina
offline
Re: Falcon 9 Block 5, raketa nove generacije – kor
syncmaster245b kaže...
Nemon kaže...

 
Mars je puno bolji za Ljude nego mjesec. Mars ima atmosferu koja stiti od radijacije, bolju temperaturu, gravitaciju. Mjesec je samo blize, medjutim sve ostalo je puno losije.

 

Mars nema magnetosferu, a bez nje nista nije moguce niti je odrzivo.

 

Dakle to "puno bolji" znaci da "neces umrijeti za 15 sekundi nego za 35 sekundi" da se slikovito izrazim.

 Postoji projekt koji razmatra mogućnost da se u orbitu Marsa postavi satelit koji bi stvarao snažno m agnetsko polje koje bi bilo kao štit kojeg ima Zemlja, tako da bi onda problemi koji nastaju zbog djelovanja solarnog vjetra bili puno manji, pa bi i Mars postao prihvatljivo mjesto za život, nakon odrađenih potrebnih intervencija u okoliš. Posebno je značajno to što Mars ima dosta vode, a to je ključna stavka, uz magnetosferu.

dolazim odmah - Godot
8 godina
offline
Falcon 9 Block 5, raketa nove generacije – korak b

tlak marsove atmosfere je 0,6% zemaljske. ne može se disati, niti će se ikada moći.

nema magnetosfere, kao sto kolega pise.

tlo je zapravo toksično za biljke i život općenito.

život izvan nastambi i skafandera nije moguć.

da sumiram, gluposti o prenapučenosti zemlje stavljati u kontekst kolonizacije marsa je nebulozno. zemlja ima na desetke tisuća kvadratih kilometara s gostoljubivijim okolišem nego mars, pa se taj prostor svejedno ne naseljava. riječ je o pustinjama, a kao primjer možemo uzeti i antarktiku. na tim bi prostorima zivot u odnosu na mars bio neusporedivo ugodniji. nema problema s atmosferom, magnetosferom, nabavom materijala, zivot u skafanderu nije potreban, nastambe su jednostavnije i nadohvat ruke je. ako netko može zivjeti u skafanderu na marsu i ne imat problema s uzgojem hrane, vodom i ostalim životnim potrepštinama, onda isto to može u pustinjama.

sa znanstvenog stajališta, mislim da bi svi voljeli više slušati o istraživanju svemira, marsa, turizam na mjesecu i slično, ali jedno su želje, a drugo mogućnosti. znanstvena baza na mjesecu bi bila i bit će prvi korak prema marsu, a ne obratno. i to prvo kao znanstvena baza, potom turistička i onda eventualno naseljavanje "običnih ljudi". zadnja dva dijela vjerojatno nećemo dozivjeti, zadnji nećemo sigurno.

 

dok je političko stanje u svijetu ovakvo, nitko neće bacat toliku enormnu količinu novaca za mars. nije isplativo, a nikakvi benefiti tog istraživanja neće ni mrvicu opravdat uloženo. utrka za mjesec je bila utrka dva politička bloka, od kojih je jedan pobijedio jer je mogao bacati više novaca u vatru od onog drugog. danas ta utrka ne postoji. danas obični amer nema zdravstveno po defaultu, a podržao bi toliki odlazak na mars? znanost, buraz!

riješio bi jako jednostavno tu dilemu, tko hoće na mars, lijepo otvori novčanik i bitte zahlen. otvori se fond i uplaćuj. lako je tuđim k**** po trnju mlatiti. evo, ima i tu slične ekipe; koliko bi novaca iz svog džepa dali za odlazak nekog drugog na mars? 100kn? 1000? vjerojatnije nula.

 
6 1 hvala 0
15 godina
online
Re: Falcon 9 Block 5, raketa nove generacije – kor
bruno1026 kaže...

.. onda isto to može u pustinjama.

sa znanstvenog stajališta, mislim da bi svi voljeli više slušati o istraživanju svemira, marsa, turizam na mjesecu i slično, ali jedno su želje, a drugo mogućnosti. znanstvena baza na mjesecu bi bila i bit će prvi korak prema marsu, a ne obratno. i to prvo kao znanstvena baza, potom turistička i onda eventualno naseljavanje "običnih ljudi". zadnja dva dijela vjerojatno nećemo dozivjeti, zadnji nećemo sigurno.

 

dok je političko stanje u svijetu ovakvo, nitko neće bacat toliku enormnu količinu novaca za mars. nije isplativo, a nikakvi benefiti tog istraživanja neće ni mrvicu opravdat uloženo. utrka za mjesec je bila utrka dva politička bloka, od kojih je jedan pobijedio jer je mogao bacati više novaca u vatru od onog drugog. danas ta utrka ne postoji. danas obični amer nema zdravstveno po defaultu, a podržao bi toliki odlazak na mars? znanost, buraz!

riješio bi jako jednostavno tu dilemu, tko hoće na mars, lijepo otvori novčanik i bitte zahlen. otvori se fond i uplaćuj. lako je tuđim k**** po trnju mlatiti. evo, ima i tu slične ekipe; koliko bi novaca iz svog džepa dali za odlazak nekog drugog na mars? 100kn? 1000? vjerojatnije nula.

 -da. + upravo to radi Musk (kao frontmen nečeg..) umjesto države-znanosti npr NASA, to je sad privatni enterprajz (iza kojeg i dalje stoje isti igrači, država, nasa itd, ali je ovako politički-financijski 'čisto'.. npr ne mora se kongresu-senatu objašnjavati foundiranje.. a to ih već duže vrijeme muči oko nadglasavanja pozicija-opozicija + UK je otplatila ratni kredit tak da taj dio prihoda više nemaju.. itd.). Politika, rat, biz, novac (sve su to agregatna stanja ekonomije-zarade-interesa). Mars je kao i sam Musk, samo paravan-hype (vrlo uspješan pri tome). Neovisno koliko će pojeftiniti raketiranje, nije to uopće bitno, ako se govori o naseljavanju, jer kao što navodiš, na Zemlji je opet jeftinije+lakše.. zapravo drugi primjer prikazuje zašto se razvija raketa, lansirali su satelit (bangladeš..).. komercijala.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Re: Falcon 9 Block 5, raketa nove generacije – kor
syncmaster245b kaže...
Nemon kaže...

 
Mars je puno bolji za Ljude nego mjesec. Mars ima atmosferu koja stiti od radijacije, bolju temperaturu, gravitaciju. Mjesec je samo blize, medjutim sve ostalo je puno losije.

 

Mars nema magnetosferu, a bez nje nista nije moguce niti je odrzivo.

 

Dakle to "puno bolji" znaci da "neces umrijeti za 15 sekundi nego za 35 sekundi" da se slikovito izrazim.

Pod "održivo" vjerojatno misliš npr. na atmosferu, ako bi je stvorili (više nego sad jel) da bi je Mars brzo izgubio jer nema magnetosferu.
Većina ljudi to misle, ali je daleko od istine. Atmosferi bi trebalo nekoliko milijuna godina da nestane (sunčev vjetar bi je "otpuhao"). Tako da to uopće nije problem.

15 godina
offline
Re: Falcon 9 Block 5, raketa nove generacije – kor
GuitarMaster kaže...

Pod "održivo" vjerojatno misliš npr. na atmosferu, ako bi je stvorili (više nego sad jel) da bi je Mars brzo izgubio jer nema magnetosferu.
Većina ljudi to misle, ali je daleko od istine. Atmosferi bi trebalo nekoliko milijuna godina da nestane (sunčev vjetar bi je "otpuhao"). Tako da to uopće nije problem.

 

Da.

Ipak, mislim da je veci problem nego sto mislis. Naime zbog manje gravitacije, a da bi dobili pritisak od jedne atmosfere na povrsini, Mars bi trebao otprilike 2.5x vise zracne mase. Samim time atmosfera bi bila "deblja" i podloznija solarnim vjetrovima. Bez jake magnetosfere, 50% bi se izgubilo prilicno brzo (pretpostavljam, nemam podatke za ovu tvrdnju).

 

No ocuvanje atmosfere je sekundarno, bez magnetosfere i onako bi nas solarno i kozmicko zracenje zatuklo bez milosti.

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
15 godina
offline
Re: Falcon 9 Block 5, raketa nove generacije – kor
syncmaster245b kaže...
GuitarMaster kaže...

Pod "održivo" vjerojatno misliš npr. na atmosferu, ako bi je stvorili (više nego sad jel) da bi je Mars brzo izgubio jer nema magnetosferu.
Većina ljudi to misle, ali je daleko od istine. Atmosferi bi trebalo nekoliko milijuna godina da nestane (sunčev vjetar bi je "otpuhao"). Tako da to uopće nije problem.

 

Da.

Ipak, mislim da je veci problem nego sto mislis. Naime zbog manje gravitacije, a da bi dobili pritisak od jedne atmosfere na povrsini, Mars bi trebao otprilike 2.5x vise zracne mase. Samim time atmosfera bi bila "deblja" i podloznija solarnim vjetrovima. Bez jake magnetosfere, 50% bi se izgubilo prilicno brzo (pretpostavljam, nemam podatke za ovu tvrdnju).

 

No ocuvanje atmosfere je sekundarno, bez magnetosfere i onako bi nas solarno i kozmicko zracenje zatuklo bez milosti.

Ne bi, kad bi uspjeli "napraviti" dovoljno atmosfere bili bi mirni par milijuna godina. Ovo što kažeš zvuči logično da, ali poprilično sam siguran da nije istina (nemam izvor, ali se sjećam par radova).

Što se tiče ovog "bitnijeg" efekta nepostojanja magnetosfere, imaš pravo da je bitnije. Ali mislim da je "zatuklo bez milosti" pretjerivanje (kada bi imali dovoljno atmosfere).

A i ako je istina da bi zračenje bilo jednostavno prejako, lako se zaštitiš odlaskom pod zemlju. Ionako će vjerojatno većina infrastrukture biti pod zemljom.

15 godina
offline
Re: Falcon 9 Block 5, raketa nove generacije – kor
GuitarMaster kaže...

Ne bi, kad bi uspjeli "napraviti" dovoljno atmosfere bili bi mirni par milijuna godina. Ovo što kažeš zvuči logično da, ali poprilično sam siguran da nije istina (nemam izvor, ali se sjećam par radova).

Što se tiče ovog "bitnijeg" efekta nepostojanja magnetosfere, imaš pravo da je bitnije. Ali mislim da je "zatuklo bez milosti" pretjerivanje (kada bi imali dovoljno atmosfere).

A i ako je istina da bi zračenje bilo jednostavno prejako, lako se zaštitiš odlaskom pod zemlju. Ionako će vjerojatno većina infrastrukture biti pod zemljom.

 Nemozes znati koliko ces biti "miran" jer zapocetak nemas dovoljno podataka pomocu kojih bi mogao procijeniti koliko je Marsu trebalo da dodje do ovog stanja, pa cak niti u redovima velicina kao sto su milijuni godina.

Kolika je atmosfera bila na svom maximumu, koliko je jako bilo magnetsko polje, koliko je dugo trajalao magnetsko polje, koliko je bilo zracenje Sunca,.....jednostavno previse parametara je u igri da bi mogli lijepiti nekakakve brojke.

 

Neznam zasto pokusavas umanjiti utjecaj magnetosfere. Apsolutno je neophodna da bi zivot mogao opstati.

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice