Hrvati previše koriste mobitele u prometu, najavlj

poruka: 40
|
čitano: 8.715
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Hrvati previše koriste mobitele u prometu, najavlj".
16 godina
offline
Hrvati previše koriste mobitele u prometu, najavlj

Nažalost i Handsfree je ubojica..

 

the act of conversation itself is a distraction. If the level of difficulty on the road demands a certain amount of driver concentration (or “cognitive processing”), but the complexity of the conversation also requires a depth of thought, then both activities will compete for a finite amount of cognitive resources. We cannot attend to everything in the world at the same time, so we must prioritise some stimuli over others. If we prioritise a conversation over road safety, then we risk a crash.

 
9 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Hrvati previše koriste mobitele u prometu, naj
Xidrus kaže...

Nažalost i Handsfree je ubojica..

 

...If we prioritise a conversation over road safety, then we risk a crash.

Potencijalni ubojica je sve što pojedinog vozača ometa u vožnji.

Pitanje je samo koliko se koji vozač može fokusirati primarno na vožnju, a tek onda na sve ostalo.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Hrvati previše koriste mobitele u prometu, naj
Opet se povećavaju kazne, a da se ni dosadašnje uopće ne primjenjuju. Umjesto da konstantno kažnjavaju s umjerenim kaznama, pa da znaš da je velika vjerojatnost da ćeš biti kažnjen, radit će se stihijske akcije u kojima će nekolicina biti drastično kažnjena, ali toliko rijetko da će svi računati da se njima to neće dogoditi. Slično je i s ostalim kaznama u prometu.

To je u suprotnosti s principima pravne države, da zakon (i u primjeni) mora biti isti za sve, a da kazna mora biti primjerena djelu. 500 kn za nevezivanje pojasa WTF? Kazna treba biti max 200 kn, ali kad ju platiš 2-3 puta dosadit će ti, pa ćeš se vezati.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
15 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Hrvati previše koriste mobitele u prometu, naj
Old Iggy kaže...

Potencijalni ubojica je sve što pojedinog vozača ometa u vožnji.

Pitanje je samo koliko se koji vozač može fokusirati primarno na vožnju, a tek onda na sve ostalo.

 

Dobar vozač (tj. pametan čovjek) je fokusiran primarno na vožnju a tek usputno na razgovor, bilo sa suvozačima ili preko mobitela - uopće nema razlike.

Normalno da neću satima razglabat, ali možeš mislit što se neću djetetu javit kad me zove na mob. u vožnji.

 

Samo udri po narodu - šta se sve radi uz izliku sigurnosti to je perverzno.

Jedino ispravno rješenje je edukacija, sve ovakve kazne su samo skupljanje poreza i ograničavanje slobode. Nemoj izlazit iz kuće ako hoćeš 100% sigurnost - a ni tad je nećeš imati..

Svemir.
15 godina
offline
Hrvati previše koriste mobitele u prometu, najavlj

ako će ovo provoditi sustavno, mogu ukinuti sve poreze, trošarine i carine, jer će samo od prometnih kazni prepuniti proračun (dodajmo i prolaz na crveno, nezaustavljanje pješacima na zebri, zaobilaženje hupsera, jurnjave, cuganje i ostali balkanski folklor) 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
6 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Hrvati previše koriste mobitele u prometu, naj
Visak kaže...
 500 kn za nevezivanje pojasa WTF? Kazna treba biti max 200 kn, ali kad ju platiš 2-3 puta dosadit će ti, pa ćeš se vezati.

 

Kazna za pojas treba biti točno 0 kn.

Naravno u današnjem sustavu ni zdravlje nije privatna stvar pa jasno da te tjeraju da paziš na zdravlje da ne bi ono osiguranje koje plaćaš "gubilo" (tvoje) pare.

A tjeraju te tako da ti preventivnim kažnjavanjem uzmu još "malo" novaca.

Svemir.
Poruka je uređivana zadnji put sri 17.10.2018 11:30 (PaleRider).
12 godina
offline
Hrvati previše koriste mobitele u prometu, najavlj

I bez propisa se trudim biti maksimalno odgovoran tako da se ne javljam apsolutno nikome na mobitel ako pijan vozim.

 
22 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Hrvati previše koriste mobitele u prometu, najavlj

 Kazna ne znači ništa, taman i onoliko koliko se primjenjuje. Ali recimo da se uz kaznu zaplijeni mobitel na 3 ili 5 radnih dana, to bi već bila druga pjesma.

Bolje biti ratnik u vrtu nego vrtlar u ratu!
Moj PC  
1 0 hvala 0
6 godina
offline
Hrvati previše koriste mobitele u prometu, najavlj

Kao netko tko svaki dan na posao ide biciklom, broj ljudi za volanom generalno koji ne paze ni najmanje na pjesacki prijelaz je strasan. Poceo sam dizati ruku iz zahvalnosti svakome tko se zaustavi vise od 1m od mene jer je ogroman broj ljudi za telefonom, sa paznjom u minusu i boli ih kurac jer "meni se takvo sto nece desiti jer ja pazim" sve dok se ne desi, ali i onda ce vozac biti kaznjen a pjesak/biciklist na Mirogoju.

 
8 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Hrvati previše koriste mobitele u prometu, naj
PaleRider kaže...
Visak kaže...
 500 kn za nevezivanje pojasa WTF? Kazna treba biti max 200 kn, ali kad ju platiš 2-3 puta dosadit će ti, pa ćeš se vezati.

 

Kazna za pojas treba biti točno 0 kn.

Jok, trebala bi biti bar 10.000 kn. Bez zezancije.

Ništa ne košta, ide po defaultu, novija vozila javljaju kad nije zakopčan, stvar je samo navike i primarni je zaštitni element u vozilu.

Ne postoji razlog zašto ga ne koristiti uvijek i svuda.

sexytoiletpaper kaže...

Kao netko tko svaki dan na posao ide biciklom, broj ljudi za volanom generalno koji ne paze ni najmanje na pjesacki prijelaz je strasan.

Nadam se samo da ne ideš na biciklu preko pješačkog.

6 godina
offline
Re: Hrvati previše koriste mobitele u prometu, naj
sexytoiletpaper kaže...

Kao netko tko svaki dan na posao ide biciklom, broj ljudi za volanom generalno koji ne paze ni najmanje na pjesacki prijelaz je strasan. Poceo sam dizati ruku iz zahvalnosti svakome tko se zaustavi vise od 1m od mene jer je ogroman broj ljudi za telefonom, sa paznjom u minusu i boli ih kurac jer "meni se takvo sto nece desiti jer ja pazim" sve dok se ne desi, ali i onda ce vozac biti kaznjen a pjesak/biciklist na Mirogoju.

 Ah ima tu svega, budimo realni biciklist u zagrebu od točke a do točke b napravi barem 10 prekršaja. Što svojom voljom, što s time kaj mu banderas ili ko već nije napravio adekvatnu stazu. Vozači u autu nisu ništa bolji, a po meni u najgoru kategoriju spadaju vozači mopeda koji se provlače di god stignu

8 godina
offline
Hrvati previše koriste mobitele u prometu, najavlj

opcenito ,novcane kazne bi trebale biti prilagodjene primanjima pojedinca jer npr. 500Kn nece isto utjecati na umirovljenika,radnika na minimalcu ili nekog managera sa 3000 eura mjesecno

waaagh
 
1 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Hrvati previše koriste mobitele u prometu, naj
Da warhammer, al’ onda će se vadit uz obrazloženje dobro nam znane ‘pred zakonom smo svi jednaki’, a i praktički je nemoguće propisat zakon s različitim iznosima kazni ovisno o socijalnom i ekonomskom statusu pojedinca, odredbe bi bile kud i kamo duže, a i pitanje je bi li se zakon usvojio jer bi se tada upravo o takvima i radilo - foteljašima, al’ kažem, ‘pred zakonom smo svi jednaki’...
6 godina
offline
Re: Hrvati previše koriste mobitele u prometu, naj
warhammer kaže...

opcenito ,novcane kazne bi trebale biti prilagodjene primanjima pojedinca jer npr. 500Kn nece isto utjecati na umirovljenika,radnika na minimalcu ili nekog managera sa 3000 eura mjesecno

Recimo 10% mjesečnog prihoda.

15 godina
offline
Re: Hrvati previše koriste mobitele u prometu, naj

Al ja fakat ne kužim naše glavešine.

 

Nabiju mali milijon trošarina na nove aute i drže porez na 25% - a ti svi auti već i na entry klase (doduše, u nešto većim paketima optreme) nude Apple / Android Car (ili kako se već zove) gdje ti de facto poveže mobitel sa autom čim uđeš u njega i nemaš nikakvih potreba ni poruke pisati ni razgovarati. Doslovno imaš tipku na volanu da se javiš / prekineš.

Al, ne, ajmo nabiti cijenu novih auta do nebesa i onda se čuditi ko pura dre** kako to da imamo problema sa stvarima koje je ostatak normalnog svijeta već odavno riješio i zaboravio.

You can patch technical vulnerabilities as they evolve, but there is no patch for stupidity, or rather gullibility. - Kevin Mitnick
6 godina
protjeran
offline
Re: Hrvati previše koriste mobitele u prometu, naj
Visak kaže...


To je u suprotnosti s principima pravne države, da zakon (i u primjeni) mora biti isti za sve, a da kazna mora biti primjerena djelu. 500 kn za nevezivanje pojasa WTF? Kazna treba biti max 200 kn, ali kad ju platiš 2-3 puta dosadit će ti, pa ćeš se vezati.

 i onda treba biti deset puta više patrolnih kola, grad u plavom, sačekuša,, da bi tebi ili meni naplatili tih 200x3 kn a onaj kome do sada nisu naplaćivali neće ni od tada.

to je pravna država 

 

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas nemamo sreće
6 godina
protjeran
offline
Re: Hrvati previše koriste mobitele u prometu, naj
love2ml86 kaže...

Recimo 10% mjesečnog prihoda.

 i nda opet problemi s birokracijom, gužve, donesi zadnja tri odreska plaće, gužve na šalterima.

ni ovo ne valja ka ni ono gore. 

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas nemamo sreće
15 godina
neaktivan
offline
Re: Hrvati previše koriste mobitele u prometu, naj
Ne, samo postojeći policajci trebaju raditi svoj posao.
I ne primati mito.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
15 godina
offline
Hrvati previše koriste mobitele u prometu, najavlj

Neki dan idem Croatia Busom na šljaku, bus krcat do te mjere da sam sjedio desno od vozača kod prednjih vrata. 

 

Lik raspalio 120 Km/h po auto putu i hladno izvadi mobitel, podigne sunčane cvike i uhvati gledati nekakav YT video.

 

Značajno sam ga pogledao, primjetio je pa ga valjda došlo sram, štajaznam....

 

i onda je odložio mobitel, vratio cvike na nosinu i nastavio voziti.

 

A, jbt....svakakvih klauna u prometu ima.

Tigar Krezumica
Moj PC  
5 0 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Hrvati previše koriste mobitele u prometu, najavlj

ne smiješ tako strogo s njim dok vozi.

mogli ste se spičkati negdje... 

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas nemamo sreće
 
7 0 hvala 0
14 godina
offline
Hrvati previše koriste mobitele u prometu, najavlj

Zašto ne uvesti kazne koje su proporcionalne NETO godišnjoj zaradi?

 

Tipa: 2% za nevezanje, 5% za korištenje mobitela, 7%+ za neprilagođenu brzinu, 10%+ za vožnju u alkoholiziranom stanju... pa ćemo vidjeti tko će kršiti zakon i ugrožavati druge u prometu.

 

U slučaju da nemate stalni prihod (plaća, mirovina, socijalna pomoć, stipendija...), mogu se uvesti FLAT kazne koje su minimalne. Npr. 1000kn za nevezanje, a ako imate stalna primanja 2% istih ili minimalno 1000kn (ovisi što je veće).

 

Tako će se kazniti svi jednako. Državna blagajna će se puniti brže, a kršenje pravila će drastično opasti.

Red tuge, red bijesa
Moj PC  
1 0 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Re: Hrvati previše koriste mobitele u prometu, naj
PaleRider kaže...

Normalno da neću satima razglabat, ali možeš mislit što se neću djetetu javit kad me zove na mob. u vožnji.

 

Samo udri po narodu - šta se sve radi uz izliku sigurnosti to je perverzno.

Jedino ispravno rješenje je edukacija, sve ovakve kazne su samo skupljanje poreza i ograničavanje slobode. Nemoj izlazit iz kuće ako hoćeš 100% sigurnost - a ni tad je nećeš imati..

 Slab ti je to izgovor ako se zaletiš u nekoga. Svakodnevno sam u prometu i diže mi se kosa na glavi od ljudi koji ne mogu izdržati ni jednu vožnju od par desetaka minuta bez dodira s mobitelom. Za mene ste isti kao i pijani i drogirani vozači. Većinu njih nikada ne uhvate, a za mobitel u vožnji se kažnjava samo povremeno u vrijeme kampanja kakva je bila jučer (http://danbezmobitelauprometu.uhms.hr/).

 

Što se mene tiče, svatko tko koristi mobitel dok vozi trebao bi platiti minimalno 1000 kuna kazne. To se lako sredi snimanjem prometnica kamerama i slanjem uplatnica na kućnu adresu.

 

Ako misliš da sam ogorčen, u pravu si.

 

I ja sam bio dijete, pa nisam ovisio ni o kakvom telefonu. Mobitela, hvala bogu, tada nije bilo.

6 godina
protjeran
offline
Re: Hrvati previše koriste mobitele u prometu, naj
Ajar kaže...

ako će ovo provoditi sustavno, mogu ukinuti sve poreze, trošarine i carine, jer će samo od prometnih kazni prepuniti proračun (dodajmo i prolaz na crveno, nezaustavljanje pješacima na zebri, zaobilaženje hupsera, jurnjave, cuganje i ostali balkanski folklor) 

 Neće provoditi sustavno. Nikada nisu, nikada niti neće.

 

6 godina
protjeran
offline
Re: Hrvati previše koriste mobitele u prometu, naj
sexytoiletpaper kaže...

Kao netko tko svaki dan na posao ide biciklom, broj ljudi za volanom generalno koji ne paze ni najmanje na pjesacki prijelaz je strasan. Poceo sam dizati ruku iz zahvalnosti svakome tko se zaustavi vise od 1m od mene jer je ogroman broj ljudi za telefonom, sa paznjom u minusu i boli ih kurac jer "meni se takvo sto nece desiti jer ja pazim" sve dok se ne desi, ali i onda ce vozac biti kaznjen a pjesak/biciklist na Mirogoju.

 Ja se zaustavljam svakome na biciklu. Problem ljudi koji voze bicikl je da ih previše ima slušalice u ušima dok voze (slušanje muzike ili handsfree za mobitel), da neki voze ne držeći guvernal bicikla (evo, danas je tip vozio Krapinskom, kraj trešnjevačkog placa i dalje Vukovarskom preko polovice vremena ruke su mu bile u obješene uz tijelo, a auti su bili na par cm od njega) i da drže mobitel na uhu i voze. Osim slušalica, mobitela i akrobatske vožnje, biciklisti jednostavno dojure velikom brzinom na pješački prijelaz i ponekad ih je teško uočiti, a još teže je zaustaviti se i sudar je neizbježan. Gledam to svakog dana. Nažalost nemam Go Pro ili neku sličnu kameru ali ću ju kupiti samo da bih na YouTubeu objavljivao ludosti iz prometa.

6 godina
protjeran
offline
Re: Hrvati previše koriste mobitele u prometu, naj
warhammer kaže...

opcenito ,novcane kazne bi trebale biti prilagodjene primanjima pojedinca jer npr. 500Kn nece isto utjecati na umirovljenika,radnika na minimalcu ili nekog managera sa 3000 eura mjesecno

 Ne bi. Jer smo nekulturna nacija s nikakvom prometnom kulturom. Ništa ljudi ne shvate ozbiljno dok ih se udari po džepu.

6 godina
protjeran
offline
Re: Hrvati previše koriste mobitele u prometu, naj
Anđeo bez falinge kaže...

 i onda treba biti deset puta više patrolnih kola, grad u plavom, sačekuša,, 

 Ne, ne treba ti. U Istanbulu imaš ogromnu ploču s upozorenjem da se te se snima i svi skidaju nogu s gasa tih par kilometara (prije aerodroma). Isto tako možeš postaviti par kamera na ključna mjesta i doma slati uplatnice za pojedine prekršaje. Zašto? Jer se mizerno malo vozača drži nekog reda, prometna pravila više niti ne znaju (a nedavno je uz Jutarnji list besplatno dodana debela knjižica o prometnim pravilima - što bi trebalo ponavljati par puta godišnje), prometne kulture nemaju itd.

 

16 godina
offline
Re: Hrvati previše koriste mobitele u prometu, naj
ridealong kaže...
Anđeo bez falinge kaže...

 i onda treba biti deset puta više patrolnih kola, grad u plavom, sačekuša,, 

 Ne, ne treba ti. U Istanbulu imaš ogromnu ploču s upozorenjem da se te se snima i svi skidaju nogu s gasa tih par kilometara (prije aerodroma). Isto tako možeš postaviti par kamera na ključna mjesta i doma slati uplatnice za pojedine prekršaje. Zašto? Jer se mizerno malo vozača drži nekog reda, prometna pravila više niti ne znaju (a nedavno je uz Jutarnji list besplatno dodana debela knjižica o prometnim pravilima - što bi trebalo ponavljati par puta godišnje), prometne kulture nemaju itd.

 

Već imamo kamere, na tim mjestima masovna kočenja i onda po gasu...

Treba brdo neoznačenih vozila, pokretnih kamera, motocikala, pješaka...

9 godina
offline
Re: Hrvati previše koriste mobitele u prometu, naj
ridealong kaže...
warhammer kaže...

opcenito ,novcane kazne bi trebale biti prilagodjene primanjima pojedinca jer npr. 500Kn nece isto utjecati na umirovljenika,radnika na minimalcu ili nekog managera sa 3000 eura mjesecno

 Ne bi. Jer smo nekulturna nacija s nikakvom prometnom kulturom. Ništa ljudi ne shvate ozbiljno dok ih se udari po džepu.

 Kakav djep. Za koristenje mobitela staviti kaznu od dvije godine zatvora. Svuda kamere postaviti pa pricaj misko.

6 godina
protjeran
offline
Re: Hrvati previše koriste mobitele u prometu, naj
pravi_covijek kaže...
ridealong kaže...
warhammer kaže...

opcenito ,novcane kazne bi trebale biti prilagodjene primanjima pojedinca jer npr. 500Kn nece isto utjecati na umirovljenika,radnika na minimalcu ili nekog managera sa 3000 eura mjesecno

 Ne bi. Jer smo nekulturna nacija s nikakvom prometnom kulturom. Ništa ljudi ne shvate ozbiljno dok ih se udari po džepu.

 Kakav djep. Za koristenje mobitela staviti kaznu od dvije godine zatvora. Svuda kamere postaviti pa pricaj misko.

No comment.

12 godina
offline
Re: Hrvati previše koriste mobitele u prometu, naj
Xidrus kaže...

Nažalost i Handsfree je ubojica..

 

the act of conversation itself is a distraction. If the level of difficulty on the road demands a certain amount of driver concentration (or “cognitive processing”), but the complexity of the conversation also requires a depth of thought, then both activities will compete for a finite amount of cognitive resources. We cannot attend to everything in the world at the same time, so we must prioritise some stimuli over others. If we prioritise a conversation over road safety, then we risk a crash.

 S druge strane, razgovor nekad čovjeka drži budnim. 

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice