Igrali smo zmiju na novoj banani... Drugim riječim

poruka: 56
|
čitano: 20.239
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Igrali smo zmiju na novoj banani... Drugim riječim".
6 godina
protjeran
offline
Igrali smo zmiju na novoj banani... Drugim riječim

nabavio je cim sam pogledao matrix...volio bih i ovo imati, ali jebatga, ono je bilo neko drugo vrijeme...

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Igrali smo zmiju na novoj banani... Drugim riječim

Kamo sreće da ima još i Symbian OS (iako bi to danas malo značilo kad je ekosistem uništen). Možemo pričati o tome da je Symbian OS na touchu bio loše riješen, iako se ni s tim ne bi svi složili. Imao sam 5800 i najveći problem je bio rezistivni touch u vrijeme kad je kapacitivni već postao standard. Neke kontrole su bile loše riješene, iako su korisniku koji je već prije koristio Symbian, bez toucha, bile sasvim intuitivne. Kasnije verzije su to ispolirale, ali je bilo kasno.

 

Međutim, kad pričamo o non-touch mobitelima, Symbian druge i treće generacije su bili potpuno funkcionalni i praktični alati za poslovnog korisnika kojeg treba mobilnost.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
 
4 0 hvala 0
11 godina
offline
Igrali smo zmiju na novoj banani... Drugim riječim

Di mogu nabavit sebe iz 1996? Cijena nije upitna.

 

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 26.2.2018 22:05 (markoBT).
 
12 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Igrali smo zmiju na novoj banani... Drugim riječim

Čini se kao fora stvar jer ionako danas imati smartphone znači biti rob tehnologije. Kupiš mobitel, pa iduće godine izađe još "bolja" verzija sa čisto malo dorađenim hardverom, pa onda iduće godine opet ista stvar i kroz par godina si navučen na taj hamster wheel gdje na kraju mobitel posjeduje tebe, a ne ti njega, a realni napredak tehnologije je mali. Thumb up za za bananu!

Why so serious?
 
5 0 hvala 0
16 godina
offline
Igrali smo zmiju na novoj banani... Drugim riječim

 Travestija

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
Moj PC  
4 0 hvala 0
12 godina
offline
Igrali smo zmiju na novoj banani... Drugim riječim

ili kao svaki normalan čovjek imaš mobitel dok radi ili dok ispunjava zahtjeve (što može bilo koji mobitel od 150-200 eura za 95% korisnika)...

What could possibly go wrong?
 
9 0 hvala 0
12 godina
offline
Igrali smo zmiju na novoj banani... Drugim riječim

Tako je bananom protiv smartphonea.

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Igrali smo zmiju na novoj banani... Drugim rij
Hornet_93 kaže...

ili kao svaki normalan čovjek imaš mobitel dok radi ili dok ispunjava zahtjeve (što može bilo koji mobitel od 150-200 eura za 95% korisnika)...

ispravak: kao RIJETKO KOJI normalan čovjek.

16 godina
online
Re: Igrali smo zmiju na novoj banani... Drugim rij
Hornet_93 kaže...

ili kao svaki normalan čovjek imaš mobitel dok radi ili dok ispunjava zahtjeve (što može bilo koji mobitel od 150-200 eura za 95% korisnika)...

 200€ već nije tako malo i tu ima ozbiljnih sprava. To jeste u neku ruku i tvoj argument, ali šta kad dođe vreme za zamenu? Sve je ok dok se uređaji brzo razvijaju, tad ćeš u istom cenovnom razredu kroz par godina naći po svemu bolji uređaj, no kad neka klasa uređaja uđe "u zasićenje" tj dalji napredak uspori, nastaje problem. Jer posle par godina hoćeš malo jači SoC (vreme prolazi, aplikacije i OS evoluiraju), više memorije (iz istog razloga), kamera - sve i da ne slikaš mnogo, verovatno ti neće biti milo da pređeš na gore od onog na šta si navikao... i onda to lagano povuče čoveka u viši cenovni razred.

 

Sa smartphoneima to za sada uglavnom nije slučaj, ali recimo, ja sam pre par meseci hteo da nađem zamenu za Xiaomi Redmi Note 2 i video da za iste (zapravo, čak malo veće pare) mogu da kupim jedino RN 4X, ali da bi mi to donelo samo izdržljiviju bateriju i malo više RAM-a, a da bih izgubio mogućnost da imam 2xSIM + microSD, da kamera i dalje nije nešto (ne znam da li je išta bolja), proc isti... i na kraju sam potrošio 100€ više na telefon nego prethodni put.

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
15 godina
offline
Igrali smo zmiju na novoj banani... Drugim riječim

eo se upravo na ovoj zimetini pokazalo koliko su smartfoni (osobito oni bez i jedne tipke) banana. ili kupuj posebne rukavice ili zaradi ozebline. ma nema do (kak se to veli - fizičkih?) tipki i jednoručnog pikanja po njima. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
3 0 hvala 0
16 godina
offline
Igrali smo zmiju na novoj banani... Drugim riječim

Najbolji mob ikad. Ispred svog vremena.

 
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Igrali smo zmiju na novoj banani... Drugim rij
Hej siri/google! Read my messages. Ring last missed call. Etc.
Samo ti tipkaj, dinosaure 😀😀😀😀
Ja rekoh
8 godina
offline
Re: Igrali smo zmiju na novoj banani... Drugim rij
Osim što je to prilično funkcionalno računalo na kojem gledam filmove, čitam knjige, plaćam račune i komuniciram na sve zamislive načine, ništa drugo ne radim(o) na mobitelu.

Imadoh u vrijeme prvog ajfona najpametniju nokiu - bio je tamo mms kojeg nikad nisam koristio, internet koji je bio toliko spor i težak za korištenje da ga također nisam koristio, navigacija koju jesam koristio i još uvijek koristim jer je to jedino kaj je vrijedilo i to je sve. Ios i android su ih pomeli u roku par godina iz vrlo jednostavnog razloga - bolji su na milijun načina. Iako sam bio obožavatelj nokia, nije mi žao. Cijedilu su nas do zadnje lipe, vražji kabel za spajanje na računalo koštao je 1200 kuna 1999-te, sad za te pare kupiš cijeli telefon kaj može 50 puta više nego sve nokie proizvedene te godine zajedno
Ja rekoh
Moj PC  
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Igrali smo zmiju na novoj banani... Drugim rij
vickokill kaže...

Evo sada se možete i uvjeriti: ovako bi izgledala budućnost mobitela u 2018. god da apple nije predstavio iPhone, dakle još bi nam prodavali mob koji može samo zvat i slat poruke

Nokia oderala cjeli svijet ko jarca, logično da je i tome morao doći kraj.

Ja sam puno prija iPhona imao Sony P900 koji je bio svemirski brod za Nokie:
https://www.purchase.com.pk/wp-content/uploads/2017/07/snp900-00.jpg

 

 

:)
Poruka je uređivana zadnji put uto 27.2.2018 8:54 (Zaratustra).
 
9 0 hvala 2
7 godina
protjeran
offline
Re: Igrali smo zmiju na novoj banani... Drugim rij
Feudalac kaže...
 Cijedilu su nas do zadnje lipe, vražji kabel za spajanje na računalo koštao je 1200 kuna 1999-te, sad za te pare kupiš cijeli telefon kaj može 50 puta više nego sve nokie proizvedene te godine zajedno

 

Ne znam tko te je oderao za 1200kn za kabel. Cijeli box za Nokie je bio 1600kn,

a ne samo kabel.

 

Ako je netko derao, onda je to Sony sa svojim blesavim karticama.

Nece Sony SD ili MicroSD, nego ProDuo, M2 i ostale gluposti koji

pasu samo za Sony, citac za njih kosta jos vise, a 64Mb ProDuo

kartica kosta kao i 256Mb SD kartica u to doba.

 

No nema veze, ti mobiteli su jos uvjek pametniji od ovih modernih.

Dokaz? Navij sat, iskljuci mobitel - ne zvoni.

 

Navij Nokiu, iskljuci mobitel - ukljuci se i zvoni. Pametan mobitel.

 

Zaratustra kaže...

Ja sam puno prija iPhona imao Sony P900 koji je bio svemirski brod za Nokie:
https://www.purchase.com.pk/wp-content/uploads/2017/07/snp900-00.jpg

 

Nije bio svemirski brod - ali je koristio pametan Nokijin OS - Symian.

Ali je bio povoljan. Pravi racunalo je bila Nokia 9500:

https://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=544&idPhone2=678

Poruka je uređivana zadnji put uto 27.2.2018 9:01 (Čitatelj).
8 godina
offline
Re: Igrali smo zmiju na novoj banani... Drugim rij
Znam ja tko me oderao - mobis. Kabel mi je trebao dok nije bilo dsl-a i mobilnog interneta da se spajam na ht-ove 077 brojeve i koristim internet u pokretu, to je bilo u vrijeme nokie 5110, 6110. I sami ti mobiteli su tada koštali nrkih 3-4 tisuće kuna kaj je današnji iphone X.

Pametni alarm? Da, nokia je to imala. Sad na iphoneu stavim airplane mod pa je isto kao da je ugašen ili aktiviram dnd opcije pa selektivno izoliram tko me može smetati a tko ne pa ti vidi tko je pametan..
Ja rekoh
14 godina
offline
Re: Igrali smo zmiju na novoj banani... Drugim rij
vickokill kaže...

Evo sada se možete i uvjeriti: ovako bi izgledala budućnost mobitela u 2018. god da apple nije predstavio iPhone, dakle još bi nam prodavali mob koji može samo zvat i slat poruke

Nokia oderala cjeli svijet ko jarca, logično da je i tome morao doći kraj.

 

Imao sam Sony Ericsson P800 na touch screen puno prije iPhonea. Kako je to bio dobar mobitel!

 
1 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
Re: Igrali smo zmiju na novoj banani... Drugim rij

Ako mislis na DLR-3 kabel na serijski port, da bi mogao mobitel koristiti kao modem,

original je kostao oko 40DM 2002.

 

Ali 5110/6110 nisu u sebi imale mogucnost dial-up modema, nego samo GSM,

tako da ti je to bilo prilicno nepotrebno i sporije nego obicni dial-up.

 

Nokie koje su podrzavale rad kao dial-up modem su 7110, 6210 i 6310.

Tako da kabel od 1200kn sigurno ne moze proizvesti ni Nokia, makar je radjen od Nokiuma,

najcvrsceg elementa u svemiru.

 

Usput mozes staviti iphone na airplane mod, ali baterija se i dalje crpi.

Nokiu 6300 napunis, stavis alarm, iskljucis, i zvoni ti pol godine.

 

To iphone niti bilo koji android ne moze.

8 godina
offline
Re: Igrali smo zmiju na novoj banani... Drugim rij
vickokill kaže...

Evo sada se možete i uvjeriti: ovako bi izgledala budućnost mobitela u 2018. god da apple nije predstavio iPhone, dakle još bi nam prodavali mob koji može samo zvat i slat poruke

Nokia oderala cjeli svijet ko jarca, logično da je i tome morao doći kraj.

 Baterija bi trajala tjedan dana, odn. 26 dana u standby modu (a ne 25 kako je Petric krivo prenio sa videa)?

 

> "još bi nam prodavali mob koji može samo zvat i slat poruke"

Pa WAP web browseri postoje na Nokiji od 2000. Java aplikacije si imao i tada, danas su prepakirane u Android.
Uostalom, o čemu ti bulazniš?
Do iPhone3GS (2009!) iPhone je bio igračka za šminkere, skupi gadget za pokazivanje.

Nokia je na N810 još 2007. imala full Maemo Linux OS (u stvari mini Debian); Mozilla browser, Adobe Flash, Skype...

Nasljednik, N900 (2009!) je pravi smartphone (u stvari pravi kompjuter), na njemu su Google devs razvijali (testirali) Android!

Usporedi Firefox na N900 i Safari-igračku na iPhoneu tada (i to još na 320 x 480 pixela!) :-D

 

Evo ti usporedba specifikacija Nokia N900 i Apple iPhone3GS na GSM Areni pa se odi sramiti u kut i drawlati o ajfonu.

I još jedna krkanluk domaća recenzija N900 pride, da vidiš o čemu se radilo 2009.

2010. je kao što znaš u Nokiju došao Elop iz Microsofta, odmah uništio Maemo Linux (plus gotovi flagship N9), kao i čitavu Nokiju.

 
13 0 hvala 1
16 godina
offline
Igrali smo zmiju na novoj banani... Drugim riječim

Sve ovo mogu prožvakati, ali upload videa na facebook 

Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
online
Re: Igrali smo zmiju na novoj banani... Drugim rij
Čitatelj kaže...

 

Usput mozes staviti iphone na airplane mod, ali baterija se i dalje crpi.

Nokiu 6300 napunis, stavis alarm, iskljucis, i zvoni ti pol godine.

 

To iphone niti bilo koji android ne moze.

 

Može, bilo koji Android koji ima Mediatek SOC a vjerovatno i neki drugi.

Nije mi jasno zašto i ostali proizvođači SOC-ova ne dodaju tu mogućnost, nije neka nauka...

 

 

 

 

 

Kruha i igala...
7 godina
protjeran
offline
Re: Igrali smo zmiju na novoj banani... Drugim rij

Sluzbeno ne moze ni jedan i niti jedan se ne budi da bi zvonio.

Zasto? Ljudima nije stalo do jednostavnih dobrih funkcija.

A i cemu dodatno placati programere za to, te trositi

na testiranje. To mora raditi - ne smije zastekati kao Android,

jer to nije do sistema nego do BIOS-a/EFI-a mobitela.
(il kako se to vec zove na mobitelu, najcesce firmware)

 

Meni bi to bilo super. Osobito ako ides negdje na 5 dana,

recimo veslanje niz rijeku, gdje spavas u satoru, nemas

punjac sa sobom, al ti treba vekerica. Sto manje stvari

sa sobom, to bolje, jer je manje za nosit. Onda jedan

ovakav maleni telefon sa funkcijima poziva, dobrom

baterijom, i budilicom koja radi neovisno o stanju sistema.

7 godina
online
Re: Igrali smo zmiju na novoj banani... Drugim rij

Ne, moj Zopo se palio kad je trebalo oglasiti alarm.

I svaki mobitel koji ima MTK vidim da ima opciju za planirano paljenje/gašenje.

I nema to direktno  veze s OS-om ni bootloaderom mobitela(kao što si ti pomislio), nego je ta opcija dodana u kernel i on to tretira kao obični vanjski interrupt (kao i svi mikrokontroleri u zadnjih cca. 40 godina), a neki jednostavni sklop prati rtc i okida to 

Zato mi nije jasan razlog zbog kojega svi proizvođači SOC-ova ne uvedu tu opciju, doslovno se izvede s par komponenti.

Mislim, ovi iz Mediateka su odmah vjerovatno dodali taj interrupt u mikrokod procesora i vjerovatno ima zasebni dio koji motri na to, ali  nije to njima ništa teško za implementirati.

 

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put uto 27.2.2018 12:06 (fer-de-lance).
8 godina
offline
Re: Igrali smo zmiju na novoj banani... Drugim rij
Čitatelj kaže...

Sluzbeno ne moze ni jedan i niti jedan se ne budi da bi zvonio.

...

To mora raditi - ne smije zastekati kao Android,

jer to nije do sistema nego do BIOS-a/EFI-a mobitela.
(il kako se to vec zove na mobitelu, najcesce firmware)

 Pa svaki Android to ima godinama, bar ARM bazirani (Atom/x86 su raritet). ARM standby mode (bez klanja baterije) / fast boot / boot/alarm on demand je ono, oduvijek. Pa i ove stare Nokije su bile ARM bazirane.

Pa nije to Windows Phone! To je valjda jedini mobile OS koji je imao problema sa bazičnim funkcijama (alarm, selektivni volume zvuka itd).

 

Ne znam o čemu ti, meni Android alarm oduvijek radi i kad je mob ugašen, osim ako nije preispražnjena baterija. Možda su rani modeli Androida imali problema s tim pa se ne sjećam, ili sam ja uvijek pogađao takve modele (sumnjam u to nekako).

 

15 godina
offline
Re: Igrali smo zmiju na novoj banani... Drugim rij
Zechina kaže...
...

2010. je kao što znaš u Nokiju došao Elop iz Microsofta, odmah uništio Maemo Linux (plus gotovi flagship N9), kao i čitavu Nokiju.

 -ne. Nije došao Ms i uništo Nokiu, nego je nokia bankrotirala, Ms iznajmio brand,.. može se reći, kao i s Appleom koje desetljeće ranije (osim što je tad bila čista donacija, ne rentanje branda), spasio ih. Da nije MS pljcnuo lovu, danas ne bi bilo banana.. ili možemo nagađati šbb-kbb..

-ostalo da.

 

edit: ... a šbb-kbb..

što da je tad MS ostavio postojeći OS, bez izleta u mobile-phone-win i maltretiranja DE juzera metrooom.. da je tad MS prešao na 'tamnu stranu sile'... ? Sad je tu, lin-andorid, ali je zakasnio dok je Jobs-Apple napravio the-job(s). .. može se reći, omen est nomen, mali meki je mlitav kad treba čvrstoća? :))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 27.2.2018 13:51 (ihush).
8 godina
offline
Igrali smo zmiju na novoj banani... Drugim riječim

KaiOS Linux u Nokia "banani" je forkana verzija Firefox OS (Linux mobile OS, "Boot to Gecko" ili B2G).
Firefox OS je baziran na Linux kernelu i Gecko-u (web browser rendering engine) koji je i službeno podržavao Nokijin MeeGo Linux OS.
Prije nego li je Stephen Elop došao sa "misijom"* u Nokiju, Meego je već vrtio puni web u Firefoxu dok je Apple sa iPhoneom o tome mogao samo sanjati.
Meego je, inače, bio kompatibilan sa Androidom, dizajniran da vrti i Android aplikacije (dijelili su isti Linux kernel). Time mu je trebao biti garantiran opstanak (nedostatak appsa je koštao WP propasti).

(* - jedan od ugovornih uvjeta za 4 milijarde od Microsofta Nokiji bio je bespogovorno gašenje Meego i Meltemi Linuxa).

 
2 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Igrali smo zmiju na novoj banani... Drugim rij
ihush kaže...
Zechina kaže...
...

2010. je kao što znaš u Nokiju došao Elop iz Microsofta, odmah uništio Maemo Linux (plus gotovi flagship N9), kao i čitavu Nokiju.

 -ne. Nije došao Ms i uništo Nokiu, nego je nokia bankrotirala, Ms iznajmio brand,.. može se reći, kao i s Appleom koje desetljeće ranije (osim što je tad bila čista donacija, ne rentanje branda), spasio ih. Da nije MS pljcnuo lovu, danas ne bi bilo banana.. ili možemo nagađati šbb-kbb..

-ostalo da.

 

edit: ... a šbb-kbb..

što da je tad MS ostavio postojeći OS, bez izleta u mobile-phone-win i maltretiranja DE juzera metrooom.. da je tad MS prešao na 'tamnu stranu sile'... ? Sad je tu, lin-andorid, ali je zakasnio dok je Jobs-Apple napravio the-job(s). .. može se reći, omen est nomen, mali meki je mlitav kad treba čvrstoća? :))

 

Ajd ne pametuj s netočnim podacima, pročitaj si "Operation Elop" (knjiga je upravo prevedena na engleski sa finskog, sad je besplatna).
Jedan od uvjeta ugovora s MS je bio bezuvjetno gašenje svega osim WP. Čak ni Symbianu nije bilo dopušteno "izumiranje", imaš "Burning platform memo" odn. Elopovu besmislenu najavu da će ugasiti Symbian nakon čega je sljedila propast (svi operateri globalno su naprasno raskinuli ugovore i prestali prodavati Symbian telefone). Sve je dokumentirano.
Nakon što su u Nokiji milijarde i godine razvoja utrošili na MeeGo, Elop nije smio ugasiti projekt jer bi bio najuren i vjerojatno osuđen (ako ga ne bi linčovali prije tog), već je napravio istu stvar kao i sa Symbianom - 2 dana nakon predstavljanja Nokia N9 (sa MeeGo) lik je javno najavio gašenje platforme čak i ako N9 i MeeGo bude hit! Pale dionice, kreditna sposobnost itd preko noći.
Pa ti posluj tako...
Dosta ne znaš:

Google je skoro pa molio Nokiju da surađuju (prije MS!) - Elop je odbio. A Android je razvijan na Nokijinom N900! Džabe su im nudili OS i nikakve restrikcije, dok im je MS prodavao smiješni Windows Phone 7 (koji nije radio kako treba, za kojeg je Elop prešutio da je bio u postupku gašenja bez plana B "dok se ne razvije" WP8.x) i uvjet gašenja svakog drugog OSa.
Prodavao im je mrtvorođenče (WP7) bez postojeće MS alternative, ali sa uvjetom da ubiju svu vlastitu OS alternativu!

Intel je prethodno zakucao Nokiju i namjestio Microsoftu, uvjetujući hardware jednako kao što je i MS uvjetovao software (OS). Naime, Intel im je obećao x86 cpu koji će imati autonomiju itd poput ARM-a na MeeGo i skoro 5 godina ih zavlačio!

Nokia se prethodno popi*kala sa Qualcommom i nije mogla kao Apple sa iPhone preći na njihov soc (kasnije se ista stvar desila između Apple-a & Qualcomma ali je Apple već pobrao vrhnje)... imaš skoro sve te podatke u knjizi, intervjuirali su stotine ljudi. 

Poruka je uređivana zadnji put uto 27.2.2018 14:18 (Zechina).
15 godina
offline
Re: Igrali smo zmiju na novoj banani... Drugim rij

ček..ček..  a jes prolupo.

-gle, nokija je bankrotirala, možda usporedba s agrokorom.. i tad kad te netko kupuje, malo se naguziš, prođe..

MS je uništio nokiju? Bankrotirali su, pa ih je MS kupio-rentao. Kad si gazda, odlučuješ, kad bankrotiraš, nisi gazda (osim onog u londonu).

Eto, sad je opet nokija by nokija.. i što im fali? Što se desilo? Izgubili jumf..? next. U toj transakciji je MS luzer, planovi im propali, msphone je abortiran.. baš nemaš ni malo srcanježnosti prema ''ocu'' u ovoj priči? .. :))) a oče to.

 

Sad je opet nokija mlada, zgodna.. možda i djevica. Ima svoje planove za dalje.. a što će biti, oćel se dovoljno majmuna ulovit za bananu.. vidjet ćemo, no zašto bi za to bio kriv 'otac' :)) i kakve veze ima s ničim..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
offline
Re: Igrali smo zmiju na novoj banani... Drugim rij
2002. su vec tri generacije gprs mobitela bile na tržištu, ja govorim o 97-oj i kabel s kojim si mogao mobitel koristiti kao modem je koštao kako rekoh. Imam ga jos uvijek i racun, bez brige.
Ja rekoh
7 godina
protjeran
offline
Re: Igrali smo zmiju na novoj banani... Drugim rij

Bome su ti ga uvalili. Ja bi taj racun i kabel urami i stavio na zid. Mozda jednog dana bude vrijedilo :)

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice