Kako doći do nedostajućeg DLL-a u Windowsima?

poruka: 30
|
čitano: 14.647
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Kako doći do nedostajućeg DLL-a u Windowsima?".
8 godina
neaktivan
offline
Kako doći do nedostajućeg DLL-a u Windowsima?

A ukoliko osoba nije sigurna koji mu fali, može se poslužiti all-in-one instalerom koji će mu instalirati sve verzije:

http://www.majorgeeks.com/files/details/visual_c_runtime_installer.html

 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Kako doći do nedostajućeg DLL-a u Windowsima?
crankshaft kaže...

A ukoliko osoba nije sigurna koji mu fali, može se poslužiti all-in-one instalerom koji će mu instalirati sve verzije:

http://www.majorgeeks.com/files/details/visual_c_runtime_installer.html

 

Taj paket sadržava samo Visual C++ runtime, što je korisno za vrlo ograničen broj problema.

Također bi se dalo raspravljati o tome koliko je pametno instalirati sistemske biblioteke s neke nasumične web stranice koja reklamira alate za "skeniranje sistema".

 

U slučaju Windowsa novijih od XP-a ili Viste, ono što pomaže je ili DISM, ili popravak putem instalacijskog medija.

8 godina
neaktivan
offline
Kako doći do nedostajućeg DLL-a u Windowsima?

Pošto je u tekstu bila riječ upravo o C++ runtime datotekama postavio sam link za dotične. Nisu nikakve spyware ni crackane gluposti već sve dostupne runtime datoteka zapakirane radi lakše instalacije. Slobodno ih raspakiraj i provjeri :-)

 
3 0 hvala 1
12 godina
offline
Kako doći do nedostajućeg DLL-a u Windowsima?

Bug se vraća na stare staze? Pohvalno!

 
13 0 hvala 0
16 godina
offline
Kako doći do nedostajućeg DLL-a u Windowsima?

Dragi Mario, prvo -- pozdravljam ideju članaka sa savjetima i drago mi je da se Bug opet time bavi :) Instalacija Microsoftovih Redistributable paketa je pravi savjet za ovakvu situaciju (pustiti automatici da riješi problem), no nažalost manualni korak koji si u tekstu opisao je potpuno pogrešan.

 

Direktoriji System32 i SysWOW64 nisu ono za što se svojim imenima prodaju. Odnosno, imena znače nešto drugo -- vidi članak na Microsoft Technetu:

https://social.technet.microsoft.com/Forums/windows/en-US/27573acc-e692-4569-aa8b-d03935a976a4/syswow64-vs-system32-more?forum=w7itprogeneral

 

Dakle, situacija je obrnuta: 64-bitni Windowsi čuvaju 64-bitne libraryje u System32, a 32-bitne libraryje u SysWOW64.

 

Znam da je kontraintuitivno, ali je ispravno. Molim da ažuriraš članak, jer ako ćemo već čitati savjete, bitno je da su točni, ne? :)

 

Tetris is so unrealistic.
 
6 0 hvala 1
8 godina
offline
Kako doći do nedostajućeg DLL-a u Windowsima?

Sve 5, pohvalno. No:

Ne želim trolati, kad se srodan problem sa "dependencies" pojavi na Linuxu, slijedi drvlje i kamenje o kompliciranosti istog.

Kao dugogodišnji korisnik Windowsa moram primjetiti da nema neke krucijalne razlike.

Recimo, za upravo ovaj problem npr na Linuxu digao bih Winetricks (dolazi standardno uz Wine):

 

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Kako doći do nedostajućeg DLL-a u Windowsima?
Zechina kaže...

Sve 5, pohvalno. No:

Ne želim trolati, kad se srodan problem sa "dependencies" pojavi na Linuxu, ..

 

 -ni približno.. tj za win je ovo izuzetak, neki specifičan razlog-slučaj, na linuxu je to normalan dll-hell.

 

btw, OS i defaultni pathovi, redosljed koji postoji, u syspath variabli, po tome se koriste folderi a time i sadržaj, tj dllovi..

-neki takav sys file, može biti u takvom zajedničkom folderu (neovisno, win ili podfolder + 32-64 duplići) ili u folderu apps koja traži konkretan file.. pošto se ugl to odnosi za igre/gamere, tad je 'pametnije' takve fileove ručno kopirati u folder appsa (game folder gdje je .exe) i bit će automatski koritšeno (ali je tad redundancija..).

-sve ostale slučajeve obavlja sam installer, vcredist, dx, runtime-vba itd.. i to za svaki os, xp-w10, 32-64bit.. automatski u odgovarajući folder.

-izbjegavati izvore kao gore (majorgeeks i sl.) tj prvo mjesto za takve stvari je MS/download.. sve je tamo dostupno. Drugi izvor je rizik.

 

+ čak sam protiv ovakve teme 'za početnike'.. jer je veća šansa da će nešto pogrešnog napraviti, dok svaka igra (nećemo o izvoru iste) ugl ima folder s potrebnim sys dodacima koje treba instalirati, time se eliminira potreba da juzer to traži ili razmišlja gdje-kako kopirati koji file. Najbanalniji primjer je dx90c-redist-june2010 koji je potreban za sve igre koje nisu na dx11 (10 je skoro nekorišten, tj taj redist je drugi naziv za dx.9-ipo.. tj desetka, jer MS nije želio.. bla-bla, to je ono što treba instalirati na xp, w7, w10, jer mada je uključen kroz dx11 starije igre/app za dx9 ga traže.. slično kao .net ako treba neki stariji 2-3.. ali njega se doda u apps panelu).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
offline
Kako doći do nedostajućeg DLL-a u Windowsima?

Eh, koliko sam samo puta vidio raznu ekipu po netu kako se žali da nemogu riješiti problem nekog koruptiranog ili nedostajućeg fajla kada pokušavaju pokrenuti neku igru koju su nedavno instalirali, a masu puta se uspostavi da pri instalaciji igre preskaču onaj korak di installer nudi instalaciju DirectX-a i Microsoft Visual C++, i onda nastaju problemi jer su išli logično, ako znaju da već ima instalirane te stvari od prije da preskače taj korak, a u stvari svaki put kada se instalira nova igra treba joj dati da potpuno instalira i ovaj gore dvojac, ako je ista verzija/fajlovi koje već ima, izbacit će opciju Repair ili Uninstall, onda samo treba odabrati cancel i mašina će završit instalacijski postupak kako spada, ako mu fale potrebni fajlovi za installer će to riješiti.

 

 

 

 

Knowing is not enough; we must apply. Willing is not enough; we must do.
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Kako doći do nedostajućeg DLL-a u Windowsima?
Flogistol kaže...

Dakle, situacija je obrnuta: 64-bitni Windowsi čuvaju 64-bitne libraryje u System32, a 32-bitne libraryje u SysWOW64.

 

Znam da je kontraintuitivno, ali je ispravno. Molim da ažuriraš članak, jer ako ćemo već čitati savjete, bitno je da su točni, ne? :) 

Da, u pravu si. Nazivi mapa su "logični" pa nisam išao provjeravati što točno se u kojoj mapi nalazi. Još da budem 100% siguran da je stvarno tako skinuo sam neku skriptu u Pythonu, koja ispisuje za koju procesorsku arhitekturu je namijenjena izvršna datoteka pa ju upotrijebio na datotekama iskopiranim iz obje mape i doista - obrnuto je.

 

 

8 godina
offline
Re: Kako doći do nedostajućeg DLL-a u Windowsima?
ihush kaže...

 -ni približno.. tj za win je ovo izuzetak, neki specifičan razlog-slučaj, na linuxu je to normalan dll-hell.

 Daj, molim te. Od DirectX do .Net, svaki put godinama uvijek fali neki dll, runtime nešto, pa onda ovo što ti je kolega napisao, de/instaliraš program, prvo ti nasere svoju verziju neke .dll, pa ti kod deinstalacije pobriše neku drugu. Ne bi to sve bio toliki problem (ali nije ni "izuzetak"), već onda - restart. Na Linuxu me boli kifla, nema tih glupih restarta zbog ovog ili onog razloga, program dela ili ne dela, staviš ga ili makneš, najgore što možeš očekivati je da moraš admin pass unijeti.

11 godina
offline
Re: Kako doći do nedostajućeg DLL-a u Windowsima?
Zechina kaže...
ihush kaže...

 -ni približno.. tj za win je ovo izuzetak, neki specifičan razlog-slučaj, na linuxu je to normalan dll-hell.

 Daj, molim te. Od DirectX do .Net, svaki put godinama uvijek fali neki dll, runtime nešto, pa onda ovo što ti je kolega napisao, de/instaliraš program, prvo ti nasere svoju verziju neke .dll, pa ti kod deinstalacije pobriše neku drugu. Ne bi to sve bio toliki problem (ali nije ni "izuzetak"), već onda - restart. Na Linuxu me boli kifla, nema tih glupih restarta zbog ovog ili onog razloga, program dela ili ne dela, staviš ga ili makneš, najgore što možeš očekivati je da moraš admin pass unijeti.

 

1. Ubuntu LTS traži restart nakon što se odradi nadogradnja kernela. Barem dva puta u zadnjih mjesec dana.

2. Pokušaj na 64-bitnom Ubuntuu 16.04 LTS instalirati neku netrivijalnu aplikaciju koja ima dependency na ia32-libs.

3. U Windows svijetu dosta toga se promijenilo po pitanju dll hella nakon što su uveli SxS. Na Linuxu i dalje postoji samo symlink sa nešto.so na nešto.1.2.3.so.

Pošto ne postoji stabilni ABI, puno sreće s pokretanjem iste binarne datoteke na verzijama OS-a izdanim unutar tri godine.

"Ali imaš source kod" argument sam čuo barem nekoliko tisuća puta do sada.

15 godina
offline
Re: Kako doći do nedostajućeg DLL-a u Windowsima?

-starinske 'dosovske' apps ili portable, rade jednako, imaju svoj folder, svoj mali univerzum u kojem žive i rade.. to nije OS niti ima veze s ikojim OSom osim kao platforma-kompatibilnost.

-ostalo njurganje je ipak samo to.. :))

- ... do te mjere da nemam volje kontrirati, degutantno .. (hint, pitanja-odgovori, tako tema texta, odnose se na koju skupinu korisnika, na koji soft..? to je odgovor i uzrok problema).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
offline
Re: Kako doći do nedostajućeg DLL-a u Windowsima?

Super, hvala ti na voljnosti da ispraviš članak :) Znam da sam svojedobno istraživao i da je situacija još kompliciranija od onoga što je napisano -- pošto je File Explorer u Windowsima 64-bitni program, on vidi datotečni sustav kakav stvarno je. Ako uzmeš neki 32-bitni file manager i pogledaš što je u System32 prilično sam siguran da vidiš sadržaj SysWOW64 :D Microsoft ga je zakomplicirao do bola a sve u svrhu backwards compatilibityja.

Tetris is so unrealistic.
15 godina
offline
Re: Kako doći do nedostajućeg DLL-a u Windowsima?
Flogistol kaže...

.. Microsoft ga je zakomplicirao do bola a sve u svrhu backwards compatilibityja.

 -da, ali mora se.. i nije toliko komplicirano, običan link (kao subst, koristi se kao jedan file, koji os po potrebi hendla i zapravo nema većeg problema, 64bitni os/app po potrebi dobiju 64bitnu ili kroz wow 32 .. dok 32bitna app može dobiti samo 32bitnu komponentu).

 

edit: .. tema je otišla u kvasinu, .. i na sasvim pogrešnu stranu. :)

eto, sad i (pljuc!) temo neki linux provokatori naslađuju se.. mada to nema veze ni sa čime. :)))

-iz texta, opis, pitanje i odgovor nekom juzeru.

Kad se takav problem događa? Kome? S kojim softom?.. 99% nema tog/takvog problema, ostalih 1% od tog 99% je zbog igre, installa, patcha/cracka, kojeg juzer ne zna instalirati ili kopirati.

Svaki soft-app ima svoje requirementse koje se mora udovoljiti. Kao HW (cpu, ram, vga.. i storage, internet..), tako i soft-supprot kao verzija OSa, sys komponenti, driver.ver.. u 99% to radi bez uplitanja korsinsika, jer to je windows, radi. :))

-kod onih gdje nešto nedostaje, problem je što prvo moraju znati što im nedostaje.. a nabadaju svašta. Kad to shvate, tad krenu s pogrešnih izvora i pogrešnim savijetima umjesto da prvo potraže na MSu ili tu na forumu :) .. većina jednostavno ne vidi, ne gleda, preskoći instalaciju potrebnih sys dijelova, koje u 99% dolaze s igrom. Razni dx/redisti.. i potrebno ih je samo jednom instalirati.

-možemo usporediti s fontovima, imaš-koristiš, nemaš... instaliraš pa korstiš, dok kao driver, može biti i neki noviji potreban kako igre (ili apps) evoluira i to je tad novi requirements, koji ne mijenja stanje za starije igre, nema dll-hella s linuxa i sl. (situacija kad app-A, traži dependency-B, ali to ne radi s app-C, koja traži-D.. tj izvorna distra je upakirana-radi, vrijeme i takve app nadogradnje to kompliciraju, pošto nema centraliziranost kao win-reg. i tad krenu problemi, tj radit će sto godina ako nema sys-app promjena, počevši od samog kernela nadalje).

-svi runtimeovi, directxi.. sve je dostupno na MS stranicama, npr win10 ima .net-4, može se uključiti i 2-3.. ali je defaultno isključen. Ako neka app to traži, uključi se. Ako app traži dx90c+ instalira se i kraj priče. Dolazi s većinom igara, vc2010,13,16.. sve za 32-64bita, za sve situacije i kao neki kodec-font-driver.. tad je dostupno appsima. Nema nikakve muke ili nekog predznanja koje bi bilo nužno kao npr aptgetati ili tražiti na npr majorgeeksu ili još opskurnijim mjestima, još manje, to ručno kopirati.. jer i oni koji znaju dosta, ne moraju brinuti takve 'sitnice' kao mbaksa u primjeru gdje ide koji sys file.. to obavi installer, kao što u ostalom radi sve. Pandan je antivirus, ne lovim 'ja' viruse po računalu, nego on.. a ja samo mogu znati, kako, koji AV.. i uopće odgonetnuti što je uzrok problema da bi ga otklonio.

-obrnuto, ako w10 ima npr dx11-12.. neki stariji OS ga nema, jer nije postojao.. i ako MS ne izda odgovarajuću verziju, neće nikad postojati-raditi (mada to nije baš 100% istina..). Tim polugama MS može uspješno tjerati juzere na noviji OS, tad možda neka starija igra-app ne radi, npr 16bitni kod, ... jer se ukida kompatibilnost unazad. To nije problem OSa, nije ni dllhell, ništa slično, to je MSova politika-interes, supprot. Ni nalik linux stanju. (pljuc još jednom..) :))

-tad će netko možda, nekako ručno, kopirati direcx i sl. fileove, no vjerojatnije da će postojati howto ili skripta ako ne installer.. i tad će možda raditi dx12 na npr w7. No tema nije takva da bi pokrila takav slučaj. S toga je recimo pogrešno uopće krenuti od tog gdje je potrebno kopirati neki sys file.. jer nije potrebno ručno kopirati. Ako je sys file potreban, instalira ga se. (točka) jednako ako sve ostalo, kodec, driver, font.. i to obavi installer, ne juzer, jer npr tad je ugl potrebno i registrirati komponentu (inače može biti uzaludno), pa opet, vjerojatnije da će postojati skripta za generalpublic juzere nego da će oni to raditi ručno.. odnosno, kad-ako juzer koji ne zna što radi, krene čačkati po sys fileovima (iz sumnjivih izvora i još dubioznijih uputa..) tad je za očekivati iduću temu, kako upaliti win, repair, reinstall.. itd. Nije uputno dati skalpel i stranicu knjige kardiološkog primjera operacije srca, nekom početniku, pa ga ohrabriti da si napravi baypass.. :) šanse su loše, ako pak ima sreće, preporučam mu igranje lota, ne igranje skalpelom ili sysfileovima. Tad su svi happy, računalo radi.. a smisao teme je? Da radi, ne da možda radi.. i da je korištenje (pogotovo za igre) gušt, ne nešto što će postati muka nakon jednog pogrešnog klika ili kad nešto malicioznog takav juzer pokupi).

 

Postoje majstori/serviseri, postoje poznanici, .. postoje osobe koje znaju i oni drugi, koji tad ako već ne zaju pročitati postojeće upute uz igru, ne trebaju ni dirati sys, jer sve ugl dolazi uz igru, ne mora se svaki put instalirati, jednom je dovoljno, ako se i ponovi (re)install, izgubi se koja minuta i to je sve.

 

U slučaju kad npr spašavam neku prastaru app, za koju nema installera i sl. kad ne postoji ni računalo-os.. kad se mora kemijati, tad to sve mogu kopirati u app-folder, za svaki error koji se pojavi, korak dalje, idući sys file, permision, fix.. i nakon par sati to možda (vjerojatno) proradi.. no to nije tema, to je izuzetak za specijalce, ne za gamere i sve koji naiđu u temu.

 

directx, .net, vcredist, acces2016,.. ms kam.codec, installer4.5razno itd. pripaziti-birati MSove izvore, ne neke nepoznate..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 4.12.2017 14:51 (ihush).
8 godina
offline
Re: Kako doći do nedostajućeg DLL-a u Windowsima?
Djuro von Prekoplotovich kaže... 

1. Ubuntu LTS traži restart nakon što se odradi nadogradnja kernela. Barem dva puta u zadnjih mjesec dana.

2. Pokušaj na 64-bitnom Ubuntuu 16.04 LTS instalirati neku netrivijalnu aplikaciju koja ima dependency na ia32-libs.

3. U Windows svijetu dosta toga se promijenilo po pitanju dll hella nakon što su uveli SxS. Na Linuxu i dalje postoji samo symlink sa nešto.so na nešto.1.2.3.so.

Pošto ne postoji stabilni ABI, puno sreće s pokretanjem iste binarne datoteke na verzijama OS-a izdanim unutar tri godine.

"Ali imaš source kod" argument sam čuo barem nekoliko tisuća puta do sada.

 1. Nadogradnju kernela čak i na Ubuntu biraš sam, hoćeš li uopće i kad. Ne moramo spominjati kaos koji je nastao već 2 puta sa Win10 automatskom nadogradnjom (koja je naravno uključivala, kao i uvijek, restart). Suprugi je "pojelo" 2 bitna dokumenta, jedan na kojem je radila i jedan koji je bio na desktopu.

2. 32bitapps @64bit: Radio sam to regularno kad mi je trebalo, riječ je o nekom paketu librarya ili tako nešto, nije bilo problema. Istina je da mi u jednoj varijanti nije radio Adobe Air (no ti appsi su egzotika i za Win). Nije bilo nikakvog restarta. Trenutno imam 2 verzije Wine, za 32 i 64 bit Win apps. Ni to sa Wineprefix, niti svi kasniji apdejti ne zahtjevaju restart.

3. Sxs: da, slažem se. Za ovo drugo ne znam, ako mi Synaptic kaže da nije kompatibilno, ne forsam "downgradeove" itd. U Winsima te app (a kamoli sustav) ponekad ne upozori da ti shjebe dll. U Linuxu je to naprosto nemoguće.

Za ovo ostalo, da je kaos na Linuxu u velikoj mjeri, slažem se. Ovo sa sourceom također potpisujem, preglupo.

15 godina
offline
Re: Kako doći do nedostajućeg DLL-a u Windowsima?

 .. sad već wiondoze jedu dokumente.. -djecu?

-ova tema nije čak povezana s npr updateom, spomenuti fileovi nisu stvar updejtanja, nego installacije, kao tetris ili font ili bilo čega, browser.. nešto peto. Imaš-nemaš (a tek kao idući korak nadogradnja tad i tih sys dijelova, ili MSO paketa ili bilo čega..)

 

-restart,  kernel, .. žlica vegete je odlična za svako jelo, poveznica je..? (osim želje da poklepovića uvjeriš u restart.. ali kojeg OSa, čemu?)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 4.12.2017 16:00 (ihush).
8 godina
offline
Re: Kako doći do nedostajućeg DLL-a u Windowsima?

@ihush, to ti je novi fićr novih win apdejta: komp ti se restarta dok nešto radiš, nakon tog izgubiš što si radio. Uključi u jednadžbu office autosave pa će ti biti jasno. Dodatno, nešto novo im se još čudno počelo dešavati sa cloud & mrežnim alatima: "nestanu", onda ih tražiš preko "search" koji ih pronađe - gdje su i trebali biti, nakon tog se "pojave". Admini su još uvijek zbunjeni, ne znam detalje.

Ali već znam tvoj odgovor: korisnici su (uvijek) krivi, a i admini (winsi su nepogriješivi samo ako ih dobro razumiješ... itd). Mda.

OK, offtopic je, nema veze sa dll, već sa instalacijom nedostajućih putem nekog megapaketa i "nužnim" restartom (koji se prihvaća kao nešto normalno i neizbježno).

Kernel ja nisam uveo u priču, to je fakat glupo uspoređivati po bilo kojem kriteriju (dll, restart, vegeta...).

11 godina
offline
Re: Kako doći do nedostajućeg DLL-a u Windowsima?
Zechina kaže...

 1. Nadogradnju kernela čak i na Ubuntu biraš sam, hoćeš li uopće i kad. Ne moramo spominjati kaos koji je nastao već 2 puta sa Win10 automatskom nadogradnjom (koja je naravno uključivala, kao i uvijek, restart). Suprugi je "pojelo" 2 bitna dokumenta, jedan na kojem je radila i jedan koji je bio na desktopu.

2. 32bitapps @64bit: Radio sam to regularno kad mi je trebalo, riječ je o nekom paketu librarya ili tako nešto, nije bilo problema. Istina je da mi u jednoj varijanti nije radio Adobe Air (no ti appsi su egzotika i za Win). Nije bilo nikakvog restarta. Trenutno imam 2 verzije Wine, za 32 i 64 bit Win apps. Ni to sa Wineprefix, niti svi kasniji apdejti ne zahtjevaju restart.

3. Sxs: da, slažem se. Za ovo drugo ne znam, ako mi Synaptic kaže da nije kompatibilno, ne forsam "downgradeove" itd. U Winsima te app (a kamoli sustav) ponekad ne upozori da ti shjebe dll. U Linuxu je to naprosto nemoguće.

Za ovo ostalo, da je kaos na Linuxu u velikoj mjeri, slažem se. Ovo sa sourceom također potpisujem, preglupo.

 

1. Ubuntu traži restart kada se nadogradi kernel. Jednostavno pitanje traži i jednostavan odgovor. "Da" ili "Ne"?

Sigurnosna nadogradnja OS-a dakle traži restart računala. Da ili Ne?

 

2. "Netrivijalna aplikacija" znači prekrojeni Eclipse CDT plus stotinjak MB biblioteka pisanih u Javi. Uz to nekih četiristotinjak skripti pisanih u (abecednim redom) Lua, Perl, Python.

Instalirana Java virtualna mašina je Oracle. U teoriji to su sve ili skriptni ili interpretirani jezici i ne bi trebalo biti problema kod seljenja, samo treba instalirati pravi "runtime".

U praksi stvar ne radi na novijem Ubuntuu od 14.04. Znam otprilike zašto, ali mi se ne da "na ruke" instalirati nekoliko desetaka novih paketa i igrati se pogađanja koji bi mogao popraviti problem.

15 godina
offline
Re: Kako doći do nedostajućeg DLL-a u Windowsima?

-ja stvarno ne znam gdje ti pronalaziš takve 'admine'.. i probleme, no svega ima, .. a vegeta je zakon :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
offline
Re: Kako doći do nedostajućeg DLL-a u Windowsima?
Djuro von Prekoplotovich kaže...

 

1. Jebote kernel. Znaš koliko puta sam nadograđivao kernel? NIKADA. (ok, jednom sinu, greškom; sebi nikada osim daavno, iz zahebancije). Više puta win-juzer reinstalira Winse kompletno nego li lin-juzer "nadograđuje kernel". Osim toga to je totalno offtopic.

 

2. Drži se ti MS Visual Studio i nadogradnji tamo. Sve ti radi out-of-the-box (/sarkazam off). Od Eclipsea sam odustao još na Winsima. Eclipse je još od kad je Java bila Sun a ne Oracle, puno neslužbeno ime je "Eclipse of the Sun" :-) pa ti sam izvedi zaključak. Sad mi još reci da ti Kotlin ne radi dobro na Eclipse, pitam se zašto :-D

8 godina
offline
Re: Kako doći do nedostajućeg DLL-a u Windowsima?
ihush kaže...

-ja stvarno ne znam gdje ti pronalaziš takve 'admine'.. i probleme, no svega ima, .. a vegeta je zakon :)

 Kao što rekoh, admini su krivi kad se desi nešto neobjašnjivo i kad MS support nema odgovor na to.

Vegeta je ok, ali ne preferiram toliko mađarske začine spram domaćih  >:-D 

16 godina
moderator
offline
Re: Kako doći do nedostajućeg DLL-a u Windowsima?
Flogistol kaže...

Super, hvala ti na voljnosti da ispraviš članak :)

Hvala tebi što si me upozorio na grešku! Dok će se netko pjeniti kad mu se ukaže na grešku ili braniti napisano do besvijesti, meni će biti drago što me se upozorilo (doduše, neće mi biti drago što sam pogriješio ), jer ni sam ne želim biti u zabludi, a isto tako ne želim ni dezinformirati čitatelje.

 

Flogistol kaže...

Znam da sam svojedobno istraživao i da je situacija još kompliciranija od onoga što je napisano -- pošto je File Explorer u Windowsima 64-bitni program, on vidi datotečni sustav kakav stvarno je. Ako uzmeš neki 32-bitni file manager i pogledaš što je u System32 prilično sam siguran da vidiš sadržaj SysWOW64 :D Microsoft ga je zakomplicirao do bola a sve u svrhu backwards compatilibityja.

Hvala na dodatnom infu.  Baš sam provjerio Double Commanderom, 64- i 32-bitnom verzijom - doista, 32-bitna verzija u System32 vidi DLL-ove iz SysWOW64.

 

Zakomplicirano - da. Ali ima puno logike. DLL datoteke za različite arhitekture moraju biti u različitim mapama kad imaju iste nazive, a bez obzira program bio 32-bitni ili 64-bitni, on u svakom slučaju traži DLL datoteku u mapi System32. Kad Windowsi ne bi "prevarili" 32-bitne programe, vjerojatno većina njih ne bi radila na 64-bitnim Windowsima jer bi pokušavali učitati 64-bitne DLL datoteke. A opet, da je Microsoft za 64-bitne programe odredio da moraju učitavati DLL-ove iz mape System64, to bi opet izazvalo neke druge probleme.

15 godina
offline
Kako doći do nedostajućeg DLL-a u Windowsima?

-evo još nešto za nedostajuće dllove, malware-navlakuša (benigni BSOD). Stvari koje ovise o (ne)znanju korisnika, daleko više nego što je sam problem moguć.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Kako doći do nedostajućeg DLL-a u Windowsima?
Zechina kaže...
Djuro von Prekoplotovich kaže...

 

1. Jebote kernel. Znaš koliko puta sam nadograđivao kernel? NIKADA. (ok, jednom sinu, greškom; sebi nikada osim daavno, iz zahebancije). Više puta win-juzer reinstalira Winse kompletno nego li lin-juzer "nadograđuje kernel". Osim toga to je totalno offtopic.

 

2. Drži se ti MS Visual Studio i nadogradnji tamo. Sve ti radi out-of-the-box (/sarkazam off). Od Eclipsea sam odustao još na Winsima. Eclipse je još od kad je Java bila Sun a ne Oracle, puno neslužbeno ime je "Eclipse of the Sun" :-) pa ti sam izvedi zaključak. Sad mi još reci da ti Kotlin ne radi dobro na Eclipse, pitam se zašto :-D

 

Čemu nervoza.?

Ubuntu traži restart nakon sigurnosne nadogradnje. Da ili ne?

8 godina
offline
Re: Kako doći do nedostajućeg DLL-a u Windowsima?
Djuro von Prekoplotovich kaže...
Zechina kaže...
Djuro von Prekoplotovich kaže...

 

1. Jebote kernel. Znaš koliko puta sam nadograđivao kernel? NIKADA. (ok, jednom sinu, greškom; sebi nikada osim daavno, iz zahebancije). Više puta win-juzer reinstalira Winse kompletno nego li lin-juzer "nadograđuje kernel". Osim toga to je totalno offtopic.

 

2. Drži se ti MS Visual Studio i nadogradnji tamo. Sve ti radi out-of-the-box (/sarkazam off). Od Eclipsea sam odustao još na Winsima. Eclipse je još od kad je Java bila Sun a ne Oracle, puno neslužbeno ime je "Eclipse of the Sun" :-) pa ti sam izvedi zaključak. Sad mi još reci da ti Kotlin ne radi dobro na Eclipse, pitam se zašto :-D

 

Čemu nervoza.?

Ubuntu traži restart nakon sigurnosne nadogradnje. Da ili ne?

 Daa, vrlo vjerojatno. Kao i svaki OS prilikom kritične nadogradnje, daaa... osim što je ali u potpunosti off topic po bilo kojem kriteriju, što želiš dokazati? Da nema OSa na svijetu koji ima apsolutni uptime? Daa. Jesi li upravo ispravio internet?

 edit: sad kad me baš povlačiš za jezik - NE NUŽNO. Dokaz - screenshot dolje, "Ubuntu security update". Linux Mint, nije Ubuntu ali je baziran na istom.

 
 Dakle, kad vidim da ikonica dolje ima "i" umjesto kvačice, znači da postoji neki update. Onda odaberem hoću li uopće, koji od predloženih i kad napraviti update. U pravilu za svaki, odradi se u pozadini bez restarta i ne zamaram se više time - to radi. A naravno da u postavkama mogu odabrati da mi, poput Winsa, automatski radi update u neko vrijeme koje mi paše, ili (po novom) kad OS sam procijeni da sam glup i da će on to za mene odlučiti. Znači isti "user experience" ako baš želim.
Restart sustava radim (po učestalosti): 1) kad mi Chrome uspori sustav do iznemoglosti (praktički smrzne); 2) Kad mi Windows app razhjebe Wine pa mi neki fantomski prozor ostane; 3) Kod nekih glitcheva u OSu koji se rijetko pojavljuju ali se dešava (možda nije potreban restart ali tako sam u Winsima navikao) 4) Kad mi krepa baterija na laptopu. 5) ostalo, ne sjećam se ali valjda je nešto bilo.
On topic: instaliranje bilo kojeg kompleta library pod lin ne zahtjeva restart sustava. Samo "apt-get update" ili npr "Reload plugins" za mintMenu, ali to nije restart čitavog sustava. Za Windows aplikacije formalno "restarta" Wine, ali budući da Wine ne diže čitav OS - ne.

Poruka je uređivana zadnji put sri 6.12.2017 3:00 (Zechina).
11 godina
offline
Re: Kako doći do nedostajućeg DLL-a u Windowsima?
Zechina kaže...

 Daa, vrlo vjerojatno. Kao i svaki OS prilikom kritične nadogradnje, daaa... osim što je ali u potpunosti off topic po bilo kojem kriteriju, što želiš dokazati? Da nema OSa na svijetu koji ima apsolutni uptime? Daa. Jesi li upravo ispravio internet

 

"Na Linuxu me boli kifla, nema tih glupih restarta zbog ovog ili onog razloga".

 

Juče još jedan restart na LTS-u nakon nadogradnje, sada su im sve češći, prije su išli jednom mjesečno.

To je cijena povećanja broja korisnika nekog sustava.

https://usn.ubuntu.com/usn/

 

Ako uskoro ne dođu s kombijem i košuljom vrlo dugih rukava po gospon Pöttingera, sve distre koje budu koristile systemd će morati uvesti jednaku politiku nasilnih restarta kao što ju sada imaju Windowsi.

 

Linux kernel se u cijelosti učitava u memoriju prilikom boota i zbog toga ga je moguće bezbolno zamijeniti na disku.

Sistemski servisi povremeno pristupaju na disk (dijeljene biblioteke) i njihova nadogradnja je puno kompleksniji problem.

Dok god je organizacija sistemskih servisa relativno jednostavna (System V model), moguće je odraditi nadogradnju bez restarta.

 

Na Windowsima problem je na dvije razine. Prvi je način izvršavanja (svchost.exe) i zatim međusobna povezanost velikog broja različitih servisa.

Verzije bazirane na NT-u mogle bi u teoriji preživjeti bez restarta nadogradnju svega osim kernela, ali kada su veze između servisa poprilično izmiješane, najčistiji način za izlaz je gašenje svega.

 

systemd će donijeti upravo to - svemogući servis koji u pozadini kontrolira sve i ima veze prema kritičnim servisima, dok istovremeno povećana kompleksnost znači česte nadogradnje i zakrpe.

8 godina
offline
Re: Kako doći do nedostajućeg DLL-a u Windowsima?

Ne znam ja koji ti to Linux imaš, očito neispravan. Uz onaj gore security sys patch i dva prethodna, nisam restartao komp od kad mi je zadnji put krepala baterija. Evo 4 tjedna.

 

11 godina
offline
Re: Kako doći do nedostajućeg DLL-a u Windowsima?
Zechina kaže...

Ne znam ja koji ti to Linux imaš, očito neispravan. Uz onaj gore security sys patch i dva prethodna, nisam restartao komp od kad mi je zadnji put krepala baterija. Evo 4 tjedna.

 

Gdje je problem, na desktop XP-u smo imali uptime i po 7-8 mjeseci.

Gasili smo ih kada se micalo smeće iz rešetki i filtera ventilatora i kompresorom ispuhivala prašina.

 

Veliki uptime znači da nemaš par zadnjih kernel patcheva koji su pokrpali WPA propust.

A možda i onaj 0-day iz listopada na kojem su u changelogu pokušali maskirati o čemu se radilo.

 

Ne koristim kaubojske distre, nego Ubuntu 14.04 (zadnji na kojem ne postoji ia32libs problem za razvojni software koji koristim) i 16.04.

Vidi vraga, na svima traži restart.

 

Pošto ne brineš o sigurnosti računala, mogao si slobodno instalirati Windowse, barem bi gledao u ljepše sučelje.

 
 

Poruka je uređivana zadnji put sri 13.12.2017 23:11 (Djuro von Prekoplotovich).
15 godina
offline
Re: Kako doći do nedostajućeg DLL-a u Windowsima?

-subjekt je sprijećen u odgovoru :)) ili reboota.

.. no bar će tema prirodno odumrijeti...

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
offline
Kako doći do nedostajućeg DLL-a u Windowsima?

Lijepo je za čuti da je Linux Mint kaubojska distra, kao i uvijek iznova potvrditi kako neki po vlastitom stablu mjere šumu.

 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice