Microsoft Windows Lite bez Live Tiles pločica

poruka: 18
|
čitano: 5.462
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Microsoft Windows Lite bez Live Tiles pločica".
12 godina
odjavljen
offline
Microsoft Windows Lite bez Live Tiles pločica

Koja je onda svrha pločica? 

 
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Microsoft Windows Lite bez Live Tiles pločica
Dex.pwn kaže...

Koja je onda svrha pločica? 

 Htio sam napisati svoje puno  misljenje, ali onda sam shvatio da ga ne mogu nikako formulirati, a da se ne shvati kao trolanje pa cu samo reci da na desktopima, odnosno mouse+keyboard kombinaciji plocice nisu niti trebale bit predstavljene.

 

I’ll tell you a DNS joke but be advised, it could take up to 24 hours for everyone to get it.
12 godina
odjavljen
offline
Re: Microsoft Windows Lite bez Live Tiles pločica
Zašto ne? Korisne su bez obzira s čime ga koristiš
14 godina
offline
Microsoft Windows Lite bez Live Tiles pločica

no ne i klasičnih Win32 aplikacija

#DOA

Moj PC  
2 1 hvala 1
15 godina
offline
Re: Microsoft Windows Lite bez Live Tiles pločica
Dex.pwn kaže...
Zašto ne? Korisne su bez obzira s čime ga koristiš

 Ma nije upitna korisnost, nego izvedba.

Jednostavno je nespretno. Zrtvuju se prednosti misa (pod tim prvenstveno mislim na preciznost) kako bi se imalo donekle unificirano sucelje.

 

Da se razumijemo, ovo misljenje nije bazirano na nekom Linux vs Windows stajalistu. Jednakog misljenja sam i Gnome Shellu.

I’ll tell you a DNS joke but be advised, it could take up to 24 hours for everyone to get it.
14 godina
offline
Microsoft Windows Lite bez Live Tiles pločica

Na Microsoft bi se mogla primijeniti ona izreka gdje se spominju pernate životinje i atmosferska pojava koja smanjuje vidljivost. Ima i ona definicija gluposti, kada u sustav ubacuješ iste parametre a očekuješ drugačiji rezultat. Narodski vulgaris rečeno metod uzaludnih pokušaja.

Your dad always said that one day Del Boy would reach the top. Then again, he always said Millwall would win the cup.
Poruka je uređivana zadnji put pet 25.1.2019 21:14 (uss).
 
1 2 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Microsoft Windows Lite bez Live Tiles pločica
Dex.pwn kaže...

Koja je onda svrha pločica? 

 Touch friendly?

9 godina
offline
Microsoft Windows Lite bez Live Tiles pločica

Bez win32 aplikacija mislim da je ovo izdanje "Windowsa" osuđeno na istu sudbinu kao i Windows RT.

 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Microsoft Windows Lite bez Live Tiles pločica

prvo nakon instalacije desetke bi uvik mica ovo tako da super...

Moj PC  
1 1 hvala 0
15 godina
offline
Re: Microsoft Windows Lite bez Live Tiles pločica
Pločice su mogle biti super, ali implementacija ms-a je idiotska.
Reklame, igre koje nisu instalirane i prognoza za Edinburgh. A za otvoriti Excel moraš skrolat po startu pola sata.
Moj PC  
8 2 hvala 0
12 godina
odjavljen
offline
Re: Microsoft Windows Lite bez Live Tiles pločica
PlayMaker10 kaže...
Dex.pwn kaže...

Koja je onda svrha pločica? 

 Touch friendly?

 

Ma ne to, već ako postoje tilesi, zašto ne ostave live mogućnost? Ovako su polomično mrtvi tilesi

15 godina
offline
Microsoft Windows Lite bez Live Tiles pločica

To se moglo jednostavno riješti da se slušalo korisnike - OS prepozna da li postoji touchscreen. Ako da, start sa pločicama, ako ne klasični start.

 

Družim se sa win 10 od prvih dana, dakle kao rani insider i nijedna live pločica mi nije bila od koristi (osim možda vremenske prognoze na koju povremeno provirim. Ne znam kad sam zadnji put pokrenuo bilo koji app putem pločice.

 

Btw, koristio sam lumiu 930 u jednom periodu. Na telefonu je to bilo super.

morrisoN
Poruka je uređivana zadnji put pet 25.1.2019 23:11 (morrisoN).
 
4 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Microsoft Windows Lite bez Live Tiles pločica
Ne kuzim koja će to biti velika razlika jer live opciju za pločice ionako ne znam da koristi bilotko osim MS-a. Ako se neće zvati Windows mislim da de biti fail jer ime je zapravo najprepoznatljivija stvar koja im je ostala. Ovako kako su to zamislili trebalo bi biti kopija Chrome OS-a bez da vidim razlog zašto bih uzeo to umjesto Chrome OS (kad bih već tako nešto tražio). Prva stvar gdje će ih Chrome pokopati je dostupnost aplikacija koja uključuje Android aplikacije, a za ovo će MS valjda opet smisliti neki monstruozni SDK koji će sve moći, ali ga neće nitko koristiti pa makar im platili. Nisu ništa naučili na svojim greškama
The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
Moj PC  
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Microsoft Windows Lite bez Live Tiles pločica
southy kaže...
Ne kuzim koja će to biti velika razlika jer live opciju za pločice ionako ne znam da koristi bilotko osim MS-a. Ako se neće zvati Windows mislim da de biti fail jer ime je zapravo najprepoznatljivija stvar koja im je ostala. Ovako kako su to zamislili trebalo bi biti kopija Chrome OS-a bez da vidim razlog zašto bih uzeo to umjesto Chrome OS (kad bih već tako nešto tražio). Prva stvar gdje će ih Chrome pokopati je dostupnost aplikacija koja uključuje Android aplikacije, a za ovo će MS valjda opet smisliti neki monstruozni SDK koji će sve moći, ali ga neće nitko koristiti pa makar im platili. Nisu ništa naučili na svojim greškama

 

Nije samo dostupnost Android aplikacija: već neko vrijeme Google za Chrome OS razvija nativnu podršku za klasične ("desktop") Linux aplikacije. Također i neku gaming platformu.
Grubo pojednostavljeno, pokorili su USA mobilnim ultrajeftinim laptopima isprva prilično ograničene funkcionalnosti, a sad već godinama grade hw+os platformu koja se skoro pa ravnopravno nosi sa "klasičnim mobilnim riješenjima" (Win, Mac). Dapače, ima ta platforma i neke komparativne prednosti.
Osnovna razlika u odnosu na MS jest da godinama, kontinuirano, grade mrežu zadovoljnih korisnika.
Uz sav respekt prema MSu, čiji su Winsi de facto standard, njihova mobile politika je neozbiljna i nekonzistentna.

Ono što zamjeram autoru članka jest da se od čitaoca očekuje da pamte kao ribe, onako kako već MS orvelijanski pokušava brisati povijest vlastitih neuspjeha.
NE, nije tu samo Windows RT.
Čak i ako ne spomenemo ultra mega fail Windows Phone mobilne platforme, poanta je da nas iz Redmonda godinama nadr*avaju oko njihove "nove, najnovije light OS verzije Windowsa". Jedina razlika je da sad ne kreću frontalno bezobrazno (tko se još sjeća Ballmerove "You're Scroogled" kampanje?) kao do sada, pretenciozno bezobrazno (Belfioreove hipsterske prezentacije) itd, već putem probnih balona. Realno, ovo je samo hoax, kontrolirana glasina. Čak nije niti klasična click-bait udica već djeluje kao neki plaćeni, anketarski pokušaj Redmonda da uvijeno kaže: "nemamo pojma što bi, dajte nam vi recite što bi, doista, htjeli da vam prodamo." Skraćeno: "sve dam, samo da prodam".

Ako niste primjetili, u članku nema spomena niti jedne riječi SURFACE. Da ne govorimo o "Continuum", "Win10 Education" i ostalim varijantama mrtvorođenaca, koje su suštinski iste preko 10 godina: "Evo sad ćemo, samo što nismo, učiniti da Windowsi rade na ARM procesorima, zahvaljujući najnovijem Snapdragon-65535-nešto, i to će biti sve isto kao i Windowsi koje znate, skroz kompatibilni (osim nekih manjih sitnica), samo će biti brži, lakši, potpuno mobilni."  

Iz nekog idiotskog razloga, omalovažava se pamćenje i zaključivanje čitatelja, no nije problem samo u tome. Takvim selektivnim iznošenjem stvarnosti, autor, medij a i sam MS postaju nevjerodostojni i u konačnici sve ovo djeluje kao još jedan amaterski pokušaj (ironije radi - jedne od ponajmoćnijih tvrtki u svijetu), da MS izađe iz vlastitog "vrzinog kola".

Supstancijalno pitanje ovdje, "genijalca" koji je uopće postavio ovu tezu jest - ono što nedostaje u članku (a ne ono što je tamo prezentirano):
Ako bi se išlo na ukidanje Live pločica na mobilnoj platformi, koji klinac ih ostavljati na (prvenstveno) desktop varijanti? Ne bi li prvo "otale" trebalo krenuti?
Od Win RT i prvih WP naovamo je prezentirano što je to i čemu bi trebalo služiti: prvenstveno kao mobilno sučelje, za varijante OSa kod kojih je nespretno korisititi miš i tipkovnicu. Valjda bi s redukcijom pločica trebalo krenuti od tamo gdje su bile najmanje korisne: desktop varijante OSa. Informativni dio pločica je tek "live" nadogradnja istih.

Potencijalno odustajanje od Windows imena neću ni komentirati. To bi de facto značilo priznanje poraza njihovih desetljećima dugih napora da ovladaju mobilnim platformama pod najpoznatijim brandom. Makar im nije nedostajalo i failova pod drugim imenima  - Kin, Zune... Spominjanje "Kina" ovdje direktno ide riječi "navodno" u prvoj rečenici članka (kad već autor preskače npr Win10E - za koji su nas do prošle godine uvjeravavali da je to to). Tek da prisjetim autora, "Live Tiles" ime (Metro, 2006. - Zune a ne WP7!) vuče korijene od "Windows Live" (2005.!!!-2012.), još jednog propalog koncepta.

Zaključno, evo ovdje gdje još MS nije pobrisao svoju dojučerašnju verziju stvarnosti, Windows Core OS wiki predstavljen je na španjolskom i francuskom (svježe arhivirano), sve skupa sa Andromedom, Anakondom (Xbox Scarlett) i Arubom ( <- ovo mi je favorit, "scheduled for early 2020" :D )... Surface Hub 2, Hololens 2, Metro-Fluent Designom i svim ostalim aktualnim buzzwordima MS virtualne stvarnosti.
A neka vam to sve detaljnije objasni kolega Bilal, ako nije isuviše zaposlen dijeljenjem td ali svugdje gdje se nešto protiv MS spomene. ;)

Microsoftu i Windowsima sve najbolje, neka im više krene s Lite, a sve za ukupnu dobrobit (prvenstveno korisnika, naravno).

Poruka je uređivana zadnji put ned 27.1.2019 3:40 (Zechina).
15 godina
offline
Re: Microsoft Windows Lite bez Live Tiles pločica
Zechina kaže...
* * *

 

Ne pamte pola stvari IT-ovci (tko se još sjeća vijesti o o bugovima unutar Intelovih procesora) što je juče bilo a pogotovo neki projekti početkom 2000-tih. 

 

Pitaj prosječnu 16-togodišnjakinu zna li šta je iPod (uređaj koji je vratio Apple od propadanja), pa ju pitaj šta je Zune, kada profula šta je iPod. Dakle kada je prestavljen 2001. godine. ta ista 16-togodiđnjakinja nije bila niti rođena. Da ne kažem da je Sony u svakom trenutku imao bolji (i skuplji) mp3 Player od Appleovog.

 

Ali Apple je uspješno impletirao iPod (prvi model sa 512 MB pa do 160 GB) unutar samog iPhonea ali isto tako je zapeu u toj 2001. godini (dakle prije 17-18 godina) sa najgorem živućem smeću od softwera koji se zove iTunes, pa nitko ne razapinje Apple.

 

Trebamo sada da pravimo neki Bauk oko odlaska People iz Windowsa ili ukidanju Živih Pločica. Pa uvijek su se mogle pogasiti. Šta će to ispod Haube da donesu ti hybridni Windowsi daleko je bolje pitanje, a odgovor se ne može dobiti (barem ne u ovom slučaju) 

 

Microsoft je prihvatio i Linux pa ga ja sada jednostavno iz CMD-a pokrećem naredbom 'kali', Sve što je potrebno jeste uključiti Windows Subsystem for Linux Distribution.

 

Google, ukida G+ u kojoj je ulupao 500 miliona USD samo na licence. Da li radi bolje of FB-a: Radi. Je li bolje organiziraniji: Jeste. Ali Google kao mnogi njihovi promašaji i ovaj (mada ne znam zaštom ako kompanija bere milijarde) ode u košaricu za smeće. Možda da su korisnici dali šansu Google Wave, možda bi on danas bio standard za dopisivanje a ne Facebookov Messenger.

 

Problem je što svi kukaju a nitko (barem od nas ovdje IT-ovaca) da se stavi u kožu programera/dizajnera koji su to i osmislili. Nisu oni kreteni. Ja Kao insider 8-ce sam ih posebno pratio i mogu reći da ideja nije bila loša. Trebalo je popamtiti još par tipkovničkih kartica kao što je Win+D (Desktop), Win+C (Charm, u mirovini ako se ne varam) i to je sve to. Dakle: stisneš Win+D i u desktopu si gdje u taskbaru poredano 90% programa koji se koriste u svakodnevnom radu. Ali.. korisnicima to smeta kao da ne nam šta su stavili - izvrnuti križ iz horrot filmova.

 

Ne želim flejmati sa tobom samo želim reći da ovaj trojac Apple/Google/Microsoft mogu deceniju još lutati bez kapetana dok se ne nasukaju na neko ostvro i opet to ostvro i naseliti i razviti ga u savremenu civilizaciju, što svakako nije privilegija daleko manjim kompanijama koji u takom scenariju i ne dođe do nasukavanja broda, nego isti proguta neka veća riba.

 

A drugi problem je što ljudi žele da im se proizvod prodaje, da li pretplatom, da li "donesi mi kutiju na vrata", pa se dešava što se trenutno dešava (Gasi se G+. Microsoft izmišlja novi Windows, Facebook objedinjuje svoje tri glavne aplikacije unuar jedne, A Apple nema nikakve vizije kakav bi to sledeći iPhone mogoa donijeti nešto novo).

 

Microsoft sa svojim Desktop OS-om i uredskim Officom nema konkurencije ni u bližim nam niti u daljem svemiru.

Apple ima vojsku vjernih korinika koji će sve druge godine zamjeniti sa novim.

A Google ja sa svojom tražilicom došao do jezgre planeta i to je samo površinsko poslovanje koji mi obični Juzeri vidimo.

 

A kad sam već kod Googla, šupa*čki potez kao gašenje Googla+ mi je veći Blam od svih poteza koji je MS očinio svojim Windowsima.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 13.2.2019 23:58 (Envy).
8 godina
offline
Re: Microsoft Windows Lite bez Live Tiles pločica
Envy kaže...

Slažem se sa velikom većinom tvojih razmatranja ovdje (makar je usko gledano off-topic), samo bih nadodao par svojih komentara:

Envy kaže...

Ali Apple je uspješno impletirao iPod (prvi model sa 512 MB pa do 160 GB) unutar samog iPhonea ali isto tako je zapeu u toj 2001. godini (dakle prije 17-18 godina) sa najgorem živućem smeću od softwera koji se zove iTunes, pa nitko ne razapinje Apple.

 

Ne bih se skroz složio. Odn.: DA, iTunes je smeće, oduvijek bio, nestabilan, pregolem, nesretno megalomansko riješenje. Ali da se Apple ne razapinje zbog tog: pa, osobno znam preko deset primjera iKorisnika koji su upravo zbog iTunes uvjetovanosti pobjegli sa iPlatforme. Najgori (nešto stariji) primjer je kad je čovjeku nepopravljivo uništio godinama stvaranu kolekciju muzike.

 

Envy kaže...

Microsoft je prihvatio i Linux pa ga ja sada jednostavno iz CMD-a pokrećem naredbom 'kali', Sve što je potrebno jeste uključiti Windows Subsystem for Linux Distribution.

 

Jeste, istina. No, točnije bi bilo kazati da je Microsoft bio prisiljen prihvatiti Linux (što pak govori samo za sebe).
Opet, razina implementacije je gotovo pa neusporediva između Win10 i Chrome OS. Chrome OS jest Linux (kao i Android), tako da je ovdje implementacija "pravog desktop Linuxa" samo pitanje sigurnosnih postavki i nadogradnje grafičkih itd drivera (koji trenutno nedostaju i u Chrome OSu i Windowsima). Realno, to je za očekivati ove godine (možda već za par mjeseci - Google I/O 2019). Trenutno, stanje je gotovo isto: iako se Linux apps mogu pokretati iz desktop launchera, za većinu stvari potrebno je "spustiti se" u CLI. Razlika je što se sad dobar dio grafičkih aplikacija (Inkscape npr) može normalno pokrenuti na nekom Chromebooku, dok ista stvar za Kali/ Ubuntu itd pod Winsima niije ni na horizontu. No to ne znači da za koju godinu to neće biti istovjetno iskustvo, bar za krajnjeg korisnika.

 

Envy kaže...

Google, ukida G+ u kojoj je ulupao 500 miliona USD samo na licence. Da li radi bolje of FB-a: Radi. Je li bolje organiziraniji: Jeste. 

(snip) 

A kad sam već kod Googla, šupa*čki potez kao gašenje Googla+ mi je veći Blam od svih poteza koji je MS očinio svojim Windowsima.

 

Google+ je bio megalomanski pokušaj nečeg što po defaultu nije kompatibilno sigurnosnim standardima koje Google želi uspostaviti. Sve te socijalne mreže imaju "defaultni" propust, jer ovise o korisnicima i automatskom mega-umrežavanju. 
S druge strane, Mooreova krivulja rasta hw-a ne raste više eksponencijalno, tako da je iskustvo s G+ tjeralo i snažniji hardware da drhti sa multi-tabovima i ogromnim threadovima. 

A onda pak to tjerati na platformu (Android prije svega i cheap hw Chrome OS) gdje mora biti sastavni dio nekog Google Wallet, G-pay (ako to još postoji) - recept je za loše korisničko iskustvo. Možda upravo poput iTunes.
Google+ je imao neke prednosti, ali neću žaliti za njim. 

Što se pak tiče Googleovih "messenger/chat" aplikacija, tu su ga debelo zasr*li. Tu su u nekonzistenstnosti apsolutno pandan Microsoftu.

Koliko sam pak koristio Hangouts, sigurno je (bar bio) superiorniji Skypeu. No oba su u nekim aspektima na razini poluproizvoda; da nema branda iza, ne bi danas ni postojali.

 

Envy kaže...

Ja Kao insider 8-ce sam ih posebno pratio i mogu reći da ideja nije bila loša.

 

Načelno da, slažem se. Ali opet: implementacija je bila "politička" - krenulo se od GUI-a ("svugdje isto korisničko iskustvo"), a taj "detaljčić" oko portanja Winsa na ARM je, valjda, trebao biti riješen u hodu ("lako ćemo" - vidi niže). Da ne bi mislio da pretjerujem, pogledaj "insiderski" roman "Operation Elop" oko Nokije (nije "anti-MS" nastrojen), gdje su ugovorili posao, prodaju, sve... a praktički je platforma bila tek u razvoju. Sigurno sam general poslije bitke, ali da su tad razvili Windows Subsystem for Linux umjesto eutanizacije MeeGo-a...
Dva su problema ovdje bila:
1) GUI - pogledaj kako polako, u rukavicama, Google usaglašuje "Material Design" (Wiki) za Android i Chrome OS - još od 2014.!
Korisnike treba polako "pripitomiti", a ne im bahato postaviti "take it or leave it", "our way or highway". I to nakon Viste - pouka nije naučena.

2) Wins@ARM - trajni nedosanjani san. Drveno željezo. Priča seže još do Windows CE. Ballmer je možda old school "car salesman", ali Sinofsky, Elop zaključno sa Belfioreom su naprosto PR šarlatani, imho. Naprosto, potreban je specijalan hardver i softver, koji ne može biti kompatibilan sa x86 win-32 naslijeđem, koliko god se trudili učiniti "drveno željezo".
Sada smo u situaciji gdje daleko "ispod haube" možemo imati Windows Subsystem for Linux kao defaultni OS, a Windows sučelje po želji - za prvenstveno (buduće) web apps.
Bilo bi jednostavnije da su odmah krenuli sa Windows-Linux apps i zadržali - razvijali podršku za Android (MS Office na Androidu solidno radi, solidno obavljen posao).
Ironija je da danas, na ARM Androidu preko Wine 3 možeš pokretati Windows 8.x (odn. Windows RT) aplikacije. Moglo je biti i obrnuto.  

 


Envy kaže...

ovaj trojac Apple/Google/Microsoft mogu deceniju još lutati bez kapetana dok se ne nasukaju na neko ostvro i opet to ostvro i naseliti i razviti ga u savremenu civilizaciju, što svakako nije privilegija daleko manjim kompanijama koji u takom scenariju i ne dođe do nasukavanja broda, nego isti proguta neka veća riba.

 

Mislim da su nešto naučili iz vlastitih pogrešaka, previše uludo utrošene energije/truda/vremena/novaca na međusobno nadje*avanje. Npr., nemoj se začuditi ako Swift aplikacije postanu standard i na Winsima (Google i Apple tu već neko vrijeme potajno surađuju). Swift je novi Visual Basic, sort of. Jednako tako, UWP, PWA itd standardi bi se mogli ujediniti preko Web Assembly, koji je nadolazeći standard za web apps. Svi tu itekako surađuju. Opet, povijest nas uči da gluposti nikad previše.

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 15.2.2019 13:01 (Zechina).
15 godina
offline
Microsoft Windows Lite bez Live Tiles pločica

..bla-bla--bla! .. tek da i ja nešto kažem :))

-modern UI je bezvezarija na desktopu, no kako je mobilno tržište dominantno, kako je PR odjelo odlučio, tako smo sve inače za mob ''dobili'' na desku. Ekstremni primjer takve gluposti je i ''windowsi!!'' .. tj mogućnost appsa da radi 2x pa kasnije i x4 prozora (jer mob je zamišljen kao uređaj u kojem app radi isključivo fullscreen ili je u backu-suspenziji/ugašeno.. a to je uvođeno s w8..) i tad smo imali ''evoluciju'' da nam modern ui app nudi 2-4 prozora!!! i to pod osom koji se upravo tako zove, windows... i upravo zato je i dobio taj naziv, nakon DOSa...

-samo 5god je bilo potrebno da se od tog forsiranja olabavi.. a gađeti/wiđeti ili žive tiles-sličke/ikone...? Ko pile i sisa na desktopu, no za razliku od ideje da će se palcem (prstom) koristiti desktop os u normalnom radu, ovo je 'zgodno'.. npr vremenska prognoza koju ne moram ni otvoriti-kliknuti..

 

-klasa ''next'' teme :))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Microsoft Windows Lite bez Live Tiles pločica
ihush kaže...

..bla-bla--bla! .. tek da i ja nešto kažem :))

 

ovo si najpametnije rekao do sad ;)

Glede mobile gui-a na desktopu, odn. "svugdje sve isto": pa i ja sad na svom Android telefonu imam dijeljenje ekrana popola (na 2 prozora), mislim da je potpuno ista fora na Chrome OSu. Drugim riječima, mobile GUI (manji ekran po defaultu) kopira desktop GUI (veći ekran defaultno).
Na Chromebooku / tabletu to ima smisla, no na mobitelu je onak... dobro kao dodatna mogućnost, za rijetke petke. No, upravo tu ("dodatna mogućnost") leži razlika u pristupu: "evo ti pa uključi ako baš želiš" (na Chrome OS / Android), umj. "evo ti defaultno pa isključi ako ti smeta" (Winsi).
Ili: Google kuha korisnike kao žabu - polako, dok Redmond preferira "ruski" pristup (juuuriš), uz dodatak oreviljanskog "deniala" vlastitih vrludanja, kad ga zaseru. 

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice