Mirovinska reforma - koliko je Hrvati (ne)podržava

poruka: 100
|
čitano: 14.970
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Mirovinska reforma - koliko je Hrvati (ne)podržava".
12 godina
neaktivan
offline
Mirovinska reforma - koliko je Hrvati (ne)podržava

A kako se glasa?

Na mom ios Safariju nema ankete, samo trkst članka.

The funniest thing about this particular signature is that by the time you realise it doesn't say anything it's to late to stop reading it
 
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Mirovinska reforma - koliko je Hrvati (ne)podržava

Ako netko ode u punu mirovinu koja iznosi 1900 kn, koliko bi iznosila ako ode 10 godina ranije u prijevremenu? Parsto kuna razlike?

 
2 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Mirovinska reforma - koliko je Hrvati (ne)podr
love2ml86 kaže...

Ako netko ode u punu mirovinu koja iznosi 1900 kn, koliko bi iznosila ako ode 10 godina ranije u prijevremenu? Parsto kuna razlike?

 Kod mene se anketa uredno prikazuje i na iOS uređaju, slika u prilogu...

...
5 godina
offline
Re: Mirovinska reforma - koliko je Hrvati (ne)podr
Uzdaje se use i u svoje kljuse...Rad je stvoria čovika a nerad gospodina...moj je prijedlog da onaj tko umre misec dana prije mirovine...dobije bonus od 100% na iznos mirovine:)...odnosno onoliko dugo koliko bude u mirovini dobija dvostruko
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
4 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Mirovinska reforma - koliko je Hrvati (ne)podr
NA MEDICINI RADA
- Ime i prezime?
- Horvat Marko.
- Godina koliko imate?
- 67 za dva mjeseca.
- Pa šta ste došli k nama?
- Poslali me iz firme, izašao mi liječnički a ne mogu još u penziju dva mjeseca, pa moram...
- Dobro, obavim o to na brzinu. Čujete li dobro?
- Molim?
- Čujete li dobro?
- Ne čujem vas...
- Čujete li inače dobro!?
- Ah, to. Na jedno uho slabo, na drugo gotovo ništa.
- Dobro, napisat ćemo da je sluh u granicama normale. Metnite si ove slušalice, ja ću vam puštati zvukove, a vi dignite ruku kad nešto čujete, može?
- Može.
- Čovječe, pa zar ništa niste čuli, sedam puta sam vam puštao zvuk!?
- Molim?
- Čujete li uopće u glavi kakve zvukove!?
- Ne, samo glasove.
- Kakve glasove!?
- Ponekad čujem glasove.
- Kada ?
- Uglavnom kada ne popijem lijekove.
- Kakve lijekove?
- Od kojih ne čujem glasove.
- A ti Isusa! A da li vidite dobro?
- Koga da li vidim?
- Kakav vam je vid?
- Kako-tako. S naočalama vidim bolje.
- A gdje su vam sada naočale?
- Negdje sam ih zagubio.
- Pa šta ih niste tražili?
- Tražio sam ih, ali bez njih slabije vidim pa ih nisam mogao naći...
- Čitajte ova slova u ovom osvijetljenom staklu.
- Kakva slova, ja tu ne vidim nikakva slova, vidim samo ovu žutu mačku koja drži žlicu u ustima...
- Gledajte u ovo staklo, a ne kroz prozor!! I to vani što vidite kroz prozor nije mačka sa žlicom nego bager!
- Ovdje tu ne vidim ništa...
- Dobro, napisat ću vam da vam je vid u granicama normale.
Riješite sad ovaj psiho test.
- Evo izvolite.
- Šta je ovo. pobogu!? Šta ste ovo ovdje napravili? Vidite što piše ispod slike?
- Da.
- Piše precrtaj ono što se ne uklapa.
- Da.
- Na slikama su mačka, pas, krava i ventilator i vi ste precrtali mačku!
- Da.
- Zašto, zaboga!?
- Pa zato jer se ne uklapa.
- Kako se mačka tu ne uklapa!??
- Pa lijepo. Pas i krava su si donijeli ventilator da se ohlade, a mačka ih smeta.
- Kakve sve lijekove vi pijete?
- Imam svakakvih...
- kakve najčešće pijete?
- Obično žute, zelene i plave...
- Pijete tablete prema bojama!?
- Uglavnom da, jer često zagubim naočale pa ne vidim pročitati natpise na kutijama...
- Oh, Bože! Dajte da vam krv izvadim. A što vam je to na ruci?
- Narukvica.
- Kakva?
- S imenom, prezimenom i adresom.
- Što će vam to?
- Ponekad zaboravim kako se zovem i gdje stanujem, pa da me onda znaju kući vratiti...
- As ti Isusa! A za što vi uopće obavljate pregled?
- Za vozača.
- Kakvog vozača!?!?!?!
- Vozača autobusa.
- Vi vozite autobus!?!?!?
- Da. Gradski.
- Čekaj, malo.... Da niste vi onaj koji je prošli mjesec odvezao autobus pun putnika na gradsko smetlište i tamo ih istjerao van?
- Taj sam.
- Pa zašto ste to napravili?
- Nisam bio sto posto siguran vozim li za gradske autobuse ili za gradsku čistoću, jer ujutro nisam popio sve tablete...
- Pa koja budala vas tjera da još vozite autobus pun ljudi!?!?!
- Tjeraju me ministri i premijer svojim zakonom da radim do 67. godine. A zašto mislite da su oni budale?
- Vi mislite da nisu!?
- Mislim da nisu.
- na temelju čega to mislite?
- Oni i njihova djeca se ne voze javnim prijevozom.
 
45 2 hvala 4
16 godina
protjeran
offline
Mirovinska reforma - koliko je Hrvati (ne)podržava

Ovakve ankete su potpune promašene. Većina ljudi bi itekako voljela da ih zdravlje posluži u toj mjeri da mogu zarađivati i biti radno sposobni do 67. godine. Problem je u tome što veći dio onoga što zarade odlazi u vjetar - država novce od poreza na dohodak sprži na razno-razne Uljanike i Agrokore, novci koje odvajate za prvi stup troše se na podmirivanje sadašnjih mirovina, a novci koje odvajate za drugi stup najvećim dijelom (70%) troše se na kupovinu državnih obveznica tj. prisiljeni ste kreditirati RH i kupovati njene obveznice, pa makar bile u 'junk' investicijskom razredu. Drugim riječima, koliko god radili mirovina vam je uvijek ista tj. približno nikakva i normalno je da u takvim okolnostima svi žele raditi što kraće. Kad bi mogli raditi za sebe i svoju mirovinu, intenzitetom koji im odgovara, dobrovoljno i bez bespotrebnih birokratskih komplikacija, dobar dio ljudi ne bi imao ništa protiv da rade do 67. godine.

Distributed Computing Statistics for Croatia http://goo.gl/5b6Q5W
 
5 1 hvala 0
12 godina
odjavljen
offline
Re: Mirovinska reforma - koliko je Hrvati (ne)podr
Kako ovdje odgovoriti s da ili ne?
 
9 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Mirovinska reforma - koliko je Hrvati (ne)podr
Dex.pwn kaže...
Kako ovdje odgovoriti s da ili ne?

 (po)jednostav(lje)no: dob nema veze već broj ljudi koji stvaraju dodatnu vrijednost i, posljedično, mirovinski fond. no kako je država prepuna parazita (uhljebi, političari, povlaštene mirovine svima i svakome itd. - svi oni koji ništa ne stvaraju već samo uzimaju) a industrija (odn. proizvodnja nove vrijednosti) upropaštena, sustav će se ionako raspasti vrlo brzo. stariji ne mogu raditi, mladi će zbrisat van. jedini koji to mogu zaustaviti i promijeniti su upravo oni kojima takav sustav paše, jer njime kupuju glasove na izborima. kvaka 22. et voila! primjer: ja ću, kao prevoditelj, raditi dok ima posla za me i dok vidim monitor (ako me ne dofati demencija). za sebe i što više na crno. bez penzije (iako bih kao branitelj imao pravo na nju). i programeri mogu tako. i možda još po netko. a poslije? sretno mlađima. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
16 godina
offline
Re: Mirovinska reforma - koliko je Hrvati (ne)podr
Dok se god izdasno financira HDZ masinerija aka povlastene mirovine (pri tome ne mislim na npr. akademike koji u prosjeku imaju 41 god. staza) mora se naci nacin kako od nas koji radimo uzeti maksimum kroz poreze i sto duzi rad. Kad se jednom granica digne na 67 nikad vise nece ici dolje, samo iznad. Ali vidim da je ljudima svejedno...
 
5 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Mirovinska reforma - koliko je Hrvati (ne)podr
Iz ove ankete mogu samo iscitat da su Hrvati glup narod.
Moj PC  
14 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Mirovinska reforma - koliko je Hrvati (ne)podr
Ova mirovinska reforma je za stoku sitnog i krupnog zuba...oni ostali i onako odlaze u povlaštene...imamo hrvatsku(F.T)
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
4 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Mirovinska reforma - koliko je Hrvati (ne)podr
U nasoj je zemlji 67 godina ozbiljna dob. Dovoljno je pogledati koliko zivotnog vijeka preostaje npr. Fincima nakon umirovljenja, a koliko nama. Tko zeli i moze raditi nakon 65. neka radi, dapace.
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Mirovinska reforma - koliko je Hrvati (ne)podržava

Ne znam sto je gore u ovom clanku:

bavljenje stvarima nebitnima za BUG, ili ekonomska nepismenost.

 

Matematika nije nesto gdje mozes odabrati jel 2+2=4 ili je 2+2=5.

 

Hrvati ce morati raditi do 67 i dulje(osim ako do tad AI i roboti ne preuzmu puno poslova i dignu standard) ne zato jer je to neki zli kapitalist smislio nego zbog matematike.

Jednostavno receno mirovinski sustav je ponzi scheme koji je ovisio o rastu broja mladih. Sad je scamu dosao kraj.

Vojkovic objasnio

 

Nadalje veci problem od ovoga je to sto je tona "stednje" II stupa u Hrvatskim obveznicama, dakle i tu ce buduci umirovljenici pojesti go*no.

 

tl;dr jadan Oleg ako procita ovaj clanak i vidi na sto se BUG srozao...

Poruka je uređivana zadnji put sub 11.5.2019 16:43 (Zoidberg).
 
12 5 hvala 0
8 godina
offline
Mirovinska reforma - koliko je Hrvati (ne)podržava
Sve ovisi kako se postavi referendumsko pitanje. Moglo bi se postaviti i ovako: "Jeste li za to da svi do pune mirovine odrade svojih 40 godina?" Sumnjam da bi netko bio za to da netko počne raditi u 40., a onda u 65. dobije punu mirovinu - dok drugi radi od svoje 18. Novi sustav je pravedan i, najvažnije od svega, održiv. Uostalom, ako čovjek počne raditi sa 18., on već sa 59 može u mirovinu. Onaj koji pak počne raditi sa 26, znači da je završio fakultet, da radi posao u kojima starost ne smanjuje radnu sposobnost. Profesori na fakultetu rade do 70 godina života, pa se još bune kada moraju u penziju. Tako treba gledati na stvari, a ne nasjedati na demagogiju sindikata. Hoće li sindikati provoditi reforme? Hoće li nam oni osigurati mirovine?
 
7 9 hvala 0
6 godina
offline
Re: Mirovinska reforma - koliko je Hrvati (ne)podr
danen kaže...
Sve ovisi kako se postavi referendumsko pitanje. Moglo bi se postaviti i ovako: "Jeste li za to da svi do pune mirovine odrade svojih 40 godina?" Sumnjam da bi netko bio za to da netko počne raditi u 40., a onda u 65. dobije punu mirovinu - dok drugi radi od svoje 18. Novi sustav je pravedan i, najvažnije od svega, održiv. Uostalom, ako čovjek počne raditi sa 18., on već sa 59 može u mirovinu. Onaj koji pak počne raditi sa 26, znači da je završio fakultet, da radi posao u kojima starost ne smanjuje radnu sposobnost. Profesori na fakultetu rade do 70 godina života, pa se još bune kada moraju u penziju. Tako treba gledati na stvari, a ne nasjedati na demagogiju sindikata. Hoće li sindikati provoditi reforme? Hoće li nam oni osigurati mirovine?

Ovo je glupost u realnosti, koliki je broj ljudi sa diplomom a koliki broj radnih mjesta za te diplome? U realnosti je jako mali broj ljudi koji diplomiraju koji rade posao za koji je potrebna diploma (u kojima starost ne umanjuje radnu sposobnost) a još manji broj radnih mjesta za baš tu struku za koju su završili.

5 godina
offline
Re: Mirovinska reforma - koliko je Hrvati (ne)podr
Ja sam za merički model... brutto na ruke...
pa kom opanci...kom obojci
pametni će misliti pa će dio odvojiti za crne dane....a za budale me nije briga...njima ne dam,ne zato što nemam...nego zato što imam

mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Poruka je uređivana zadnji put sub 11.5.2019 17:40 (HCMAA).
Moj PC  
14 1 hvala 1
13 godina
offline
Re: Mirovinska reforma - koliko je Hrvati (ne)podr
Zoidberg kaže...

Ne znam sto je gore u ovom clanku:

bavljenje stvarima nebitnima za BUG, ili ekonomska nepismenost.

 

Matematika nije nesto gdje mozes odabrati jel 2+2=4 ili je 2+2=5.

 

Hrvati ce morati raditi do 67 i dulje(osim ako do tad AI i roboti ne preuzmu puno poslova i dignu standard) ne zato jer je to neki zli kapitalist smislio nego zbog matematike.

Jednostavno receno mirovinski sustav je ponzi scheme koji je ovisio o rastu broja mladih. Sad je scamu dosao kraj.

Vojkovic objasnio

 

Nadalje veci problem od ovoga je to sto je tona "stednje" II stupa u Hrvatskim obveznicama, dakle i tu ce buduci umirovljenici pojesti go*no.

 

tl;dr jadan Oleg ako procita ovaj clanak i vidi na sto se BUG srozao...

1. Javno misljenje nije nebitna stvar. 

2. Sto je Vojkovic ovdje objasnio? Lupio jedan postotak i rekao "nece stimati ako prodje referendum" i to je to.

Ne mogu vjerovati da je jedino moguce rjesenje podizanje granice za mirovinu. Gdje je lov na lazne branitelje? Povecanje efikasnosti svih drzavnih institucija? Povlastene mirovine? I stotine drugih optimizacija...  

Matematika opisuje problem, a problem je prihod - rashod < 0, ali ne opisuje tako jednostavno rjesenje problema.

 

HCMAA kaže...
Ja sam za merički model... brutto na ruke...
pa kom opanci...kom obojci
pametni će misliti pa će dio odvojiti za crne dane....a za budale me nije briga...njima ne dam,ne zato što nemam...nego zato što imam

A ima i to prednosti, ali i mana. Moguce je da bi ti usluga bila skuplja, ali i bolja.

You have to be odd to be number one
13 godina
offline
Re: Mirovinska reforma - koliko je Hrvati (ne)podr
Miro kaže...

 Kod mene se anketa uredno prikazuje i na iOS uređaju, slika u prilogu...

Ad blockeri znaju blokirati PlayBuzz, pa je potrebno njihovu domenu dodati u iznimke. Moguće da koristi isti i da zato ne vidi anketu.

Poruka je uređivana zadnji put sub 11.5.2019 19:52 (Marko :D).
12 godina
offline
Re: Mirovinska reforma - koliko je Hrvati (ne)podr
Top Bugovac kaže...
Zoidberg kaže...

Ne znam sto je gore u ovom clanku:

bavljenje stvarima nebitnima za BUG, ili ekonomska nepismenost.

 

Matematika nije nesto gdje mozes odabrati jel 2+2=4 ili je 2+2=5.

 

Hrvati ce morati raditi do 67 i dulje(osim ako do tad AI i roboti ne preuzmu puno poslova i dignu standard) ne zato jer je to neki zli kapitalist smislio nego zbog matematike.

Jednostavno receno mirovinski sustav je ponzi scheme koji je ovisio o rastu broja mladih. Sad je scamu dosao kraj.

Vojkovic objasnio

 

Nadalje veci problem od ovoga je to sto je tona "stednje" II stupa u Hrvatskim obveznicama, dakle i tu ce buduci umirovljenici pojesti go*no.

 

tl;dr jadan Oleg ako procita ovaj clanak i vidi na sto se BUG srozao...

1. Javno misljenje nije nebitna stvar. 

2. Sto je Vojkovic ovdje objasnio? Lupio jedan postotak i rekao "nece stimati ako prodje referendum" i to je to.

Ne mogu vjerovati da je jedino moguce rjesenje podizanje granice za mirovinu. Gdje je lov na lazne branitelje? Povecanje efikasnosti svih drzavnih institucija? Povlastene mirovine? I stotine drugih optimizacija...  

Matematika opisuje problem, a problem je prihod - rashod < 0, ali ne opisuje tako jednostavno rjesenje problema.

 

HCMAA kaže...
Ja sam za merički model... brutto na ruke...
pa kom opanci...kom obojci
pametni će misliti pa će dio odvojiti za crne dane....a za budale me nije briga...njima ne dam,ne zato što nemam...nego zato što imam

A ima i to prednosti, ali i mana. Moguce je da bi ti usluga bila skuplja, ali i bolja.

 Ovaj mjesec smo dobili nove.

vi zadrti intelovci ste strašni s ovim zastrašivanjem ljudi isto ko zadrti amdovci s uloženo/dobiveno xD , neces dobit td nego prijavu za spam
10 godina
offline
Re: Mirovinska reforma - koliko je Hrvati (ne)podr
Vortac kaže...

 Problem je u tome što veći dio onoga što zarade odlazi u vjetar - država novce od poreza na dohodak sprži na razno-razne Uljanike i Agrokore.

 Ne odlazi taj novac u Uljanik ni Agrokor jer da odlazi nebi propali,kao što već jesu. Taj novac odlazi u vjetar, to se slažem, ali odlazi i u njihove džepove. Sve je to organizirani kriminal i pljačka, kum ovog kuma, kum na ovoj poziciji, na onoj poziciji. Novac nije jedina stvar zašto to sve rade, MOĆ je glavna stvar, niko im ne može ništa osim neke veće prirodne sile. Smiju nam se, jer smo "nemoćni". Mirovinska reforma je trebala biti do 60 godina rada a ne 65, razlika 2 godine, šta je to 2 godine??! Ali u nekim zemljama ljudi koji su već u mirovini rade kao TAXI vozač, ne zato što trebaju, nego iz zabave a usput i zarade nešto.

To je neko moje mišljenje, uvažavam da se ne slaže svako. Ali dok se Hrvatski narod ne probudi neće ništa bit bolje!

Dario
Poruka je uređivana zadnji put sub 11.5.2019 22:59 (CPU).
12 godina
offline
Re: Mirovinska reforma - koliko je Hrvati (ne)podr
danen kaže...
Sve ovisi kako se postavi referendumsko pitanje. Moglo bi se postaviti i ovako: "Jeste li za to da svi do pune mirovine odrade svojih 40 godina?" Sumnjam da bi netko bio za to da netko počne raditi u 40., a onda u 65. dobije punu mirovinu - dok drugi radi od svoje 18. Novi sustav je pravedan i, najvažnije od svega, održiv. Uostalom, ako čovjek počne raditi sa 18., on već sa 59 može u mirovinu. Onaj koji pak počne raditi sa 26, znači da je završio fakultet, da radi posao u kojima starost ne smanjuje radnu sposobnost. Profesori na fakultetu rade do 70 godina života, pa se još bune kada moraju u penziju. Tako treba gledati na stvari, a ne nasjedati na demagogiju sindikata. Hoće li sindikati provoditi reforme? Hoće li nam oni osigurati mirovine?

Hajdmo postaviti ovakvo pitanje:"Jeste li za to da svatko do pune mirovine odradi svojih 30 godina?"

Tko to kaze da baš moramo odraditi 40 godina da bi se nekome...nešta isplatilo?Jel to kažu ovi "stručnjaci" koji jedu 4 tone lososa na Pantovčaku?Ovi koji svake godine kupunju nove limuzine,jer je tako "isplativije"?Ovi koji za clanstvo EU daju više miliona nego sto dobiju?Ovi koji kazu da MORAMO potrošiti miliarde na kupnje borbenih zrakoplova,dok za ljecenje bolesne djece nema love.....

Gadi mi se kada vidim sta Hrvati sve trpe,treba sve iz korjena promjeniti,nista mi ne moramo stedjeti,treba vratiti pokradeno i nema frke za mirovine!

Treba ovaj referendum potpisati isto kao sto i treba potpisati ovaj sto sutra krece(o ukidanju financiranja politickih stranki iz proracuna),jer moramo se pokrenuti i reci gamadi NE VIŠE!

 

Ne vjeruj ženi koja laže!
8 godina
offline
Mirovinska reforma - koliko je Hrvati (ne)podržava
Sve je to kako se uzme... Da država ne štima, jasno je i meni, no da su za to krivi samo neki - o tome bi se dalo diskutirati. Ne kradu državu samo oni s vrha, nego i oni koji krađom države hoće "ispraviti društvenu nepravdu". Samo jedni kradu više, a drugi manje, pa se onda oni koji kradu manje bune što i oni ne mogu krasti više. Tako stvari stoje. To smo naučili u socijalizmu da plaće mora biti, da mirovine mora biti bez obzira jesmo li plaću zaradili, a mirovinu zaslužili. Neka se zapita svatko kome prijete loše materijalne prilike u starosti je li i on za to ponešto kriv i može li još nešto skrenuti na svoju korist. Ljudi nisu odradili puni staž. Zašto nisu? Nisu bili zaposleni, ali su radili na crno - dakle krali su državu. Ili su bili prijavljeni na malu plaću, a ostalo primali na ruke - dakle opet su varali državu. Ili se nisu pobrinuli da se tokom radnog vijeka dokvalificiraju, prekvalificiraju, nađu bolji ili sigurniji posao. Ili su sve što su imali potrošili, a ništa nisu uštedjeli. Ili, ili, ili... Piše se ovdje o američkom sistemu. To je dobar sistem za radišne i odgovorne ljude. A to Hrvati nisu. Nitko nikome ne brani da se brine za sebe, da si traži bolji posao, da štedi za starost.
 
7 5 hvala 1
10 godina
offline
Mirovinska reforma - koliko je Hrvati (ne)podržava

 

Hm, hm, hm, nisam glasovao u anketi, kao što nisam niti išta potpisao....

Naime, osobno vjerujem više u svoje skillove, te ne računam na to da nešto mogu puno promijeniti kada su u pitanju zakoni. Penzija će biti kakva bude.

Međutim, ako se radnik ne potrudi za svoga života, nego ono samo rad od 8-16h,  pa mado sve 4 u zrak, eh treba nema od toga kruha.

 

Pitanje dal će ovaj sistem biti živ za 30-40 godina.....

Nekako mi se čini da je za bezbrižnu mirovinu, pored osobne borbe i zalaganja, najsigurnije otići delati u DE/AT. Države koje imaju formu i sadržaj. 

A, ne ta famozna HR-država bez sadržaja, sa šugavom formom.

 

Za sve ostalo tu su "domoljubi".

Panzerkampfwagen.d-ZG.Hard work, pays off.
Poruka je uređivana zadnji put sub 11.5.2019 22:12 (PzKpfw).
Moj PC  
2 6 hvala 0
7 godina
offline
Re: Mirovinska reforma - koliko je Hrvati (ne)podr
danen kaže...
..... Piše se ovdje o američkom sistemu. To je dobar sistem za radišne i odgovorne ljude. A to Hrvati nisu. .....

 

 

Aaaaaaa... Nebih nikad očekivao ovakvu generalizaciju od znanstvenika.  

 

Ima hrvata koji žive i rade u americi, i tamo spadaju u  nekakve srednje prosjeke , i nigdje ih se tamo nesmatra nekakvom bagrom, narkodilerima, gangabanga bandama i sl... 

 

Vrijedi i obrnuto: tog vašeg radišnog i odgovornog amera stavite da radi i živi u hrvatskom ambijentu i vrlo brzo će poprimiti navike i stilove uobičajene na balkanu....

 

Nameće li vam se kakvi zaključak iz izrečenoga...?

 

 

7 godina
offline
Re: Mirovinska reforma - koliko je Hrvati (ne)podr
PzKpfw kaže.

 

Za sve ostalo tu su "domoljubi".

 

 Ajmo sagledati širu sliku:

 

Njemačka i danas isplaćuje mirovine voknicima wermachta. Svaka ozbiljna drzava ima neki način zbrinjavanja i brige oko vojnih veterana, pogotovo onih koji su zaista učestvovali u ratnim pohodima ( nebitno dal obrambenim ili napadačkim, nebitno dal na teritoriju svoje države ili u mijanmaru ) jer taj vid ponašanja države nosi i nekakvu poruku mladim generacijama koje će sutra htjeti unovačiti. Ratova će uvjek biti, velesile stalno negdje ratuju diljem planete..... A u današnje doba se vrlo lako izvući od vojne obveze ( doktori, priziv savjesti....)  Visina vojničke plaće nije dovoljan motiv, domoljublje isto brzo splasne nakon par mjeseci jako loše hrane, nikakvih zdravstvenih uvjeta i higijene, svako malo ti netko iz voda pogine ili ostane invalid.... I onda baš i nije lako naći motive koji bi mladje osobe naveli u takva zanimanja... Benificirani staž, rani odlazak u mirovinu, zdravstvena skrb i sl spadaju u te motivacije...

 

No kod nas je drugi problem: očajno slabo gospodarstvo koje jedva aebe održava na životu a ne još da hrani penziće, učitelje, doktore, političare.... 

 

Naravno, uvjek postoje kriminalci koji zloupotrijebe sustav, tako da ima i lažnih vojnih invalida, lažnih učitelja, a nedavno vidjesmo da ima i lažna medicinska sestra. Takve treba detektirati i sankcionirati. 

 

Da imamo gospodarstvo američke ili japanske produktivnosti onda nikog nebi brinulo koliko ima vojnih invalida, kolika je učiteljska plaća i sl.... Ovako kad smo šuplji onda je sve problem, čak i blagajnice ( neki dan bio u interšparu i radila samo 1 prava i 4 automatizirane blagajne... )...

 

Kužiš druže, zato kažem da razmotrimo širu sliku prije nego upremo prstom u bilo koga....

 

☺️

 

 

8 godina
offline
Mirovinska reforma - koliko je Hrvati (ne)podržava
Znanost se temelji na generalizacijama, pa stvari treba generalizirati - no i malo objasniti, tj. relativizirati. Istina je da su Hrvati marljivi i odgovorni radnici u Americi i Njemačkoj, jer žive u takvom sustavu. Radišnost i odgovornost nisu urođene vrline, nego su to osobine koje se stječu odgojem, dakle društvenim utjecajem. Ako je društvena sredina takva da ne samo da ne potiče radišnost i odgovornost, nego ih dapače kažnjava jasno je da će radnici zabušavati i ponašati se neodgovorno. Imamo toga i kod nas. Čovjek se na dobro plaćenom i sigurnom državnom poslu zeza da bi imao snage raditi u fušu. Nije glavni problem ove države što netko krade (iako, dakako ima i toga), nego što ljudi općenito malo rade. Ja sam radio godinu rada u Americi. To se s Hrvatskom ne može usporediti. Djeca počinju raditi, zarađivati svoj džeparac s 10 -14 godina, radi svatko, i staro i mlado - a kod nas je rad sramota. Zato oni imaju, a mi nemamo. Nema mistike u ekonomiji, koliko radiš toliko imaš. Ne može se novac stvarati pozivanjem na socijalnu osjetljivost.
 
3 0 hvala 1
7 godina
offline
Mirovinska reforma - koliko je Hrvati (ne)podržava

 

Herr Danen,

 

shvatili ste vi kaj ja velim ...

 

Rekli ste da hrvati nisu radišni ni odgovorni. Slažem se da okoliš oblikuje ponašanje, i da vas stave u nekakvo ljudoždersko pleme, brzo bute postali kanibal ak mislite poživjeti....  Znači, niti je hrvat generički loš niti je amer generički dobar, nego se svatko od njih prilagodjava svom okolišu...

 

Siguran sam da povijest dobro poznajete te da vam je poznato zašto je balkan zaostao po mnogim normama, i da netko sutra vas postavi za faraona ex yu teritorija, vrlo malo ili ništa nebi mogli promjeniti.  Siguran sam da poznajete povijest u dovoljnoj mjeri da bi znali koliko stoljeća i na koji način su neke države sticale moć i bogatstvo. Diplomacija je puno učinkovitija ako imaš u blizini flotu nosača aviona. Isto tako ti je sugovornik vrlo mekan i podatan ako ti je duzan ( pa ga lako natjeras da nesme pomagati svoje gospodarstvo pravdajući to tržišnom utakmicom a istovremeno daš svojoj autoindustriji jake subvencije...poznato ? )...

 

 

 
7 0 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Mirovinska reforma - koliko je Hrvati (ne)podržava

je li to počela predizborna kampanja ?

 

nego, ti sindikalisti su meni smiješni.

oni pričaju o nekakvim pravima a po sindikalnim zakonima imaju (u biti nemaju) reizbore svake četiri godine...

od rata su na čelu svojih sindikata Sever, Ribić itd..

kada oni imaju reizbor ?

izdvajam mjesečno nekih 80 kn za taj Severov sindikat i odlučio sam se isčlaniti, te tih 80 kn svaki mjesec uplaćivati u neki dobar fond za liječenje djece..

bar neke koristi od mene, uhljeba iz 1988 god..  (prvo me je uhlebio SKJ a poslije HDZ)

 

nego, moje skromno mišljenje je da bi se radnicima koji rade fizičke poslove (zakonom odrediti koji su to) odredilo za jednu godinu staža 1,2 god. a kancelarijski i slični radnici neka piče do 67 (uvjet /ili/ 40 god staža) jer ipaj je lakše raditi "umno" u šezdesetima i sjediti u uredu gdje je klima i grijanje nego koristiti mišiće, stajati osam sati u hladnim ili prevrućim pogonima i pakirati kutije, rad u skladištu i sl.

 

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas, nemamo sreće
Poruka je uređivana zadnji put sub 11.5.2019 23:46 (Anđeo bez falinge).
 
2 0 hvala 0
8 godina
offline
Mirovinska reforma - koliko je Hrvati (ne)podržava
Ovo o prijevremenom umirovljenju za teške poslove već postoji u zakonu (beneficirani radni staž), no pitanje koje ćemo poslove beneficirati. Nije svaki fizički posao težak, niti svaki fizički radnik radi iznad granica izdržljivosti. U insitutu u kojem sam radio imali smo ljude na održavanju, pa ne mogu reći da su se baš pretrgnuli od posla - i da netko ne bi mogao (što mu je opis radnog mjesta) kositi travu motornom kosilicom (koju ne treba ni gurati) i sa 67 godina. Ili da čistačica ne bi mogla u toj životnoj dobi usisavati pod i prazniti košare za papir. A što se pak američke vojne sile tiče i njihove vanjske politike to su druge priče. Činjenica je da su oni mnogo organiziraniji narod i da znaju na svemu zaraditi i na svemu uštedjeti. Možda nekog i straše nosačima aviona, ali te je nosače trebalo projektirati, izgraditi, opremiti i - konačno - platiti. A čime da mi nekog strašimo? Zar prizemljenim MIG-ovima? I nemojmo se rugati boljima od sebe. To nije lijepo.
 
2 0 hvala 1
5 godina
protjeran
offline
Mirovinska reforma - koliko je Hrvati (ne)podržava

Mlade se uči komunizmu i neradu. Kad je društvo takvo onda barem budimo najbolji u tome. Totalni komunizam i totalni nerad i korupcija. Zasto da mirovine ovise o uplatama u mirovinski fond. Propišimo mirovinu u visini prosječne plaće, plus dodaci.

Mislim da su sindikati neradnička djubrad i uhljebi prvog reda.

 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice