Negativna masa kao moguće rješenje problema tamne

poruka: 24
|
čitano: 8.541
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Negativna masa kao moguće rješenje problema tamne ".
15 godina
offline
Negativna masa kao moguće rješenje problema tamne

teorija negativne mase nije šašava, nego nonsens. ako svemiru nedostaje tvari (negativan saldo), ta se količina sigurno neće namiriti oduzimanjem (to da minus i minus daju plus stvar je dogovora). ako su masa i energija načelno isti q, onda očito svemir ima viška energije (hiperaktivan je) koja se nije još stignula zgusnuti u masu. to što je tamna (nevidljiva) nema veze. svemir ima vremena a baš ga briga od čega je. glavno da je. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put ned 16.12.2018 12:23 (Ajar).
Moj PC  
7 3 hvala 1
13 godina
offline
Re: Negativna masa kao moguće rješenje problema ta
Nedjeljne mudrolije dr. Ajara :)
14 godina
offline
Negativna masa kao moguće rješenje problema tamne

Volio bih da imam (pred)znanja o ovoj fizikalnoj priči i da mogu ajarovati (čitaj: pisati komentare a la Ajar), pa ću u nedostatku iste samo reći: još jedan krasan članak našega autora. Živio!

 
4 0 hvala 3
15 godina
offline
Re: Negativna masa kao moguće rješenje problema ta
Ne mora bit nonsens. Mozda tamna tvar ima vise mase, a mozda ima manje tamne energije nego sto predpostavljamo. u svakom slucaju spekuliramo o 95% tvari u svemiru koju ne poznamo, svasta je moguce...
6 godina
protjeran
offline
Re: Negativna masa kao moguće rješenje problema ta
Ajar kaže...

 to što je tamna (nevidljiva) nema veze. svemir ima vremena a baš ga briga od čega je. glavno da je. 

  eeee...slađe ću ručati...

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas nemamo sreće
11 godina
offline
Re: Negativna masa kao moguće rješenje problema ta
mcf kaže...
Nedjeljne mudrolije dr. Ajara :)

Nije mudrolija. Što je masa nitko zapravo ne zna i Ajarova hipoteza jednako je vrijedna kao i Farnesova.

 

Još kad bi je znao matematički uobličit (što Farnes zna) di bi mu bio kraj. Najmanje članak u Nature. 

42
9 godina
offline
Negativna masa kao moguće rješenje problema tamne

S ovom temom samo bih se osvrnuo na raspravu o tome je li brzina svjetlosti maksimalna brzina ili ne. S negativnom masom prešišali bi foton ko što bi Schumi prešišao Grunfa...

 
0 0 hvala 0
12 godina
online
Re: Negativna masa kao moguće rješenje problema ta
Thinker kaže...

S ovom temom samo bih se osvrnuo na raspravu o tome je li brzina svjetlosti maksimalna brzina ili ne.

 

Vakuum je medij u kojem je brzina širenja elektromagnetskog vala(dakle i svjetlosti) najveća. TOČKA

Ne vidim što se tu ima posebno za raspravljati.

Poruka je uređivana zadnji put ned 16.12.2018 13:28 (Yuda).
15 godina
offline
Re: Negativna masa kao moguće rješenje problema ta
markoBT kaže...
mcf kaže...
Nedjeljne mudrolije dr. Ajara :)

Nije mudrolija. Što je masa nitko zapravo ne zna i Ajarova hipoteza jednako je vrijedna kao i Farnesova.

 

Još kad bi je znao matematički uobličit (što Farnes zna) di bi mu bio kraj. Najmanje članak u Nature. 

 davno je to matematički postavljeno (James Maxwell) kao m=E/c². Eistein je to drugačije napisao (uklonivši/zanemarivši problem tzv. 4/3, odn. 1/3 viška), zapravo zapisavši ono što su mnogi otkrili prije njega (i bez teorije relativiteta). na koncu konaca, ova ekipa iz Cerna upravo to radi: zbija gustoću energije velikim brzinama i tako stvara masu (čestice). igraju se svemira. nema negativne mase (nešto čemu dodaješ jednaku količinu da bi postalo masa), nego ono što ima toliko malenu masu da je gotovo nemjerljiva. ali kad se nakupi đubra (zrno po zrno)... nemre bit jednostavnije: zrnce pijeska je q od ofce ali "zamjetna količina" takvih zrnaca čini vamos a la playa, o, o, ooo. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
5 godina
neaktivan
offline
Negativna masa kao moguće rješenje problema tamne

stvar je u tome da su teorije

i crna rupa

i svemir u raznim fazama

i te negativne rupe kako ih zovu jer nemogu obrazloziti druge gluposti tj teorije bez te " konstante"

i ukratko tla baba lan da joj prodje dan i uspot pokupiti koji phd

i sve koze na broju, magarci u stali a vukovi punih trbusa se valjaju tamo negdje

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 16.12.2018 14:47 (fx-mooog).
 
0 10 hvala 0
9 godina
offline
Re: Negativna masa kao moguće rješenje problema ta
Yuda kaže...
Thinker kaže...

S ovom temom samo bih se osvrnuo na raspravu o tome je li brzina svjetlosti maksimalna brzina ili ne.

 

Vakuum je medij u kojem je brzina širenja elektromagnetskog vala(dakle i svjetlosti) najveća. TOČKA

Ne vidim što se tu ima posebno za raspravljati.

 

Zanimljivo da su i Hawking i Einstein kao jedni od najvećih umova znanosti znali priznati da nešto ne znaju/ne razumiju/ne mogu objasiniti na znanosti prihvatljiv način.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Negativna masa kao moguće rješenje problema ta
Ajar kaže...

teorija negativne mase nije šašava, nego nonsens. ako svemiru nedostaje tvari (negativan saldo), ta se količina sigurno neće namiriti oduzimanjem (to da minus i minus daju plus stvar je dogovora). ako su masa i energija načelno isti q, onda očito svemir ima viška energije (hiperaktivan je) koja se nije još stignula zgusnuti u masu. to što je tamna (nevidljiva) nema veze. svemir ima vremena a baš ga briga od čega je. glavno da je. 

 Mislim da si pogrešno shvatio negativnost ove mase (a u članku to nigdje nije objašnjeno), ne radi se minusu u smislu manjka, pa da 1 kg i 1 -kg daju 0 kg, nego o masi koja umjesto da gravitacijski privlači zapravo odbija drugu masu. Riječ o masi s negativnom gravitacijom.

 

Sad će tek mašta proraditi...

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
13 godina
odjavljen
offline
Re: Negativna masa kao moguće rješenje problema ta
Visak kaže...

 nego o masi koja umjesto da gravitacijski privlači zapravo odbija drugu masu. Riječ o masi s negativnom gravitacijom.

 

Sad će tek mašta proraditi...

 Preduhitri me. 

Kad sam čitao članak (ne tu na bugu) maloprije, SciFi fan u meni je počeo glasno disati i šaputati "warp drive" 

16 godina
offline
Negativna masa kao moguće rješenje problema tamne

Da je meni dibiti barem 20 kn negativne mase...

Intel i7 8700K;asrock z370 extreme 4; Crucial 2X8 Gb 2400@2666 Mhz; SLI 2 X Nvidia GeForce 1080Ti; SSD Samsung EVO 500 Gb
Moj PC  
2 0 hvala 0
13 godina
offline
Negativna masa kao moguće rješenje problema tamne

Vakum u svemiru baš i nije prazan, a i sam prazan prostor nije ništa već je prostor sa svim zakonima fizike. Da li je itko probao izračunati:

a) kolika je srednja masa jednog kubnog metra ili kilometra svemira

b) kolika je masa jednog kubnog metra ili kilometra svemira ako oduzmemo sve vidljivo i pretpostavimo da nema tamne materije

 

Hrpa fotona leti svemirom , a oni su energija, velika nakupina energije daje materiju koja ima masu...

Isto tako hrpa raznih ćestica leti svemirom i one imaju masu...

Poruka je uređivana zadnji put pon 17.12.2018 0:37 (Byron).
 
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Negativna masa kao moguće rješenje problema ta
Masa i energija su jedno te isto.
Ja rekoh
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Negativna masa kao moguće rješenje problema tamne

Kakvo  probrano drustvo teoretskih fizicara, cudo jedno. Vjerovatno su samo bolji u teoriji fudbala, pardon nogometa.

 

Clanak je prekratak, valjalo bi jos koje pojasnjenje.

 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Negativna masa kao moguće rješenje problema ta
Byron kaže...

Hrpa fotona leti svemirom... hrpa raznih ćestica leti svemirom

 letu štuke, letu avioni... 

15 godina
offline
Re: Negativna masa kao moguće rješenje problema ta
Yuda kaže...
Thinker kaže...

S ovom temom samo bih se osvrnuo na raspravu o tome je li brzina svjetlosti maksimalna brzina ili ne.

 

Vakuum je medij u kojem je brzina širenja elektromagnetskog vala(dakle i svjetlosti) najveća. TOČKA

Ne vidim što se tu ima posebno za raspravljati.

 

Uf kako smo bahati u svom neznanju

Brzina svjetlosti je samo ograničenje za materiju.

Ali brzina svjetlosti nije najveća brzina niti postoji ijedan zakon koji govori da je to najveća brzina u svemiru.

Zapravo smatra se da se svemir u jedom tenutku širio brzinom većom od brzine svjetlosti, pa time iako materija sama ne može brže od svjetlosti, samo širenje svemira može i zato nikad nećemo moći promatrati svemir izvan neke granice jer jednostavno je svjetlost prespora da da stigne do nas za vrijeme postojanja svemira.

 

A i to o brzini svjetlosti u vakumu je trenutno opažanje, pitanje je što ćemo još otkriti,  ljudska vrsta je jako mlada i tek je počela otkrivati tajne svemira

 

7 godina
offline
Re: Negativna masa kao moguće rješenje problema ta
Pixel kaže...

Uf kako smo bahati u svom neznanju

Brzina svjetlosti je samo ograničenje za materiju.

Ali brzina svjetlosti nije najveća brzina niti postoji ijedan zakon koji govori da je to najveća brzina u svemiru.

 pa postoji zakon koji govori da se objekti/čestice bez mase moraju kretati brzinom svjetlosti a oni s masom do brzine svjetlosti, istina uopće ne znamo što je to prostorvrijeme (znamo da se može svijati... - ajnštajn ali nemamo pojma što je ono, kvantnomehanički), inflacija je još uvijek u hipotezi, a opća i specijalna teorija relativnosti dvije najprovjerenije teorije uopće, gdje se svi eksperimenti slažu s teorijom... možemo tvrditi ono što je provjereno a to je Yuda i ustvrdio (btw. elektromagnetski val jest svjetlost i ništa drugo)

 

brzina svjetlosti uopće nije bitna kao ograničenje kojom se širi svjetlost već kao ograničenje koje određuje kauzalnost, brzinu kauzalnosti (uzročnoposljedičnog zbivanja) u svemiru

 

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobe...
Poruka je uređivana zadnji put pon 17.12.2018 14:46 (Louis Pluto).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Negativna masa kao moguće rješenje problema ta
Ajar kaže...

teorija negativne mase nije šašava, nego nonsens. ako svemiru nedostaje tvari (negativan saldo), ta se količina sigurno neće namiriti oduzimanjem (to da minus i minus daju plus stvar je dogovora). ako su masa i energija načelno isti q, onda očito svemir ima viška energije (hiperaktivan je) koja se nije još stignula zgusnuti u masu. to što je tamna (nevidljiva) nema veze. svemir ima vremena a baš ga briga od čega je. glavno da je. 

 Kako se kaže: Za problem u kojem imaš brz i jednostavan odgovor kažu da su najteži problemi na svijetu koje još treba riješiti! :D

 

12 godina
online
Re: Negativna masa kao moguće rješenje problema ta
Pixel kaže...
Yuda kaže...

 

Vakuum je medij u kojem je brzina širenja elektromagnetskog vala(dakle i svjetlosti) najveća. TOČKA

Ne vidim što se tu ima posebno za raspravljati.

 

Uf kako smo bahati u svom neznanju

Brzina svjetlosti je samo ograničenje za materiju.

Ali brzina svjetlosti nije najveća brzina niti postoji ijedan zakon koji govori da je to najveća brzina u svemiru.

Zapravo smatra se da se svemir u jedom tenutku širio brzinom većom od brzine svjetlosti, pa time iako materija sama ne može brže od svjetlosti, samo širenje svemira može i zato nikad nećemo moći promatrati svemir izvan neke granice jer jednostavno je svjetlost prespora da da stigne do nas za vrijeme postojanja svemira.

 

A i to o brzini svjetlosti u vakumu je trenutno opažanje, pitanje je što ćemo još otkriti,  ljudska vrsta je jako mlada i tek je počela otkrivati tajne svemira

 

 

Pa ja ne znam što si ti iščitao iz mog komentara, ali nigdje ništa nisam rekao o ograničavanju brzine za materiju, niti sam rekao da je brzina svjetlosti najveća moguća brzina bilo čega drugoga u svemiru. Da podcrtam, moj se komentar odnosio SAMO i ISKLJUČIVO na brzinu širenja elektromagnetskog vala u vakuumu. E sad koje su implikacije toga da je brzina širenja elektromagnetskih valova u prostoru KONAČNA je sasvim drugi par cipela, i ono što je meni bitnije, stvarno mi se ne da natezati o tome ovdje.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 17.12.2018 17:05 (Yuda).
14 godina
offline
Re: Negativna masa kao moguće rješenje problema ta
Byron kaže...

Vakum u svemiru baš i nije prazan, a i sam prazan prostor nije ništa već je prostor sa svim zakonima fizike. Da li je itko probao izračunati:

a) kolika je srednja masa jednog kubnog metra ili kilometra svemira

b) kolika je masa jednog kubnog metra ili kilometra svemira ako oduzmemo sve vidljivo i pretpostavimo da nema tamne materije

 

Hrpa fotona leti svemirom , a oni su energija, velika nakupina energije daje materiju koja ima masu...

Isto tako hrpa raznih ćestica leti svemirom i one imaju masu...

 

Evo, ako ti taj podatak išta govori..

 

Using the upper limit of the cosmological constant, the vacuum energy of free space has been estimated to be 10−9joules (10−2ergs) per cubic meter.

 

(https://en.wikipedia.org/wiki/Vacuum_energy)

10 godina
offline
Negativna masa kao moguće rješenje problema tamne

"Utješna je doduše činjenica da o njihovim idejama konačni sud ne donose razni ljudi (subjektivnim mišljenjima) nego jedan jedini sudac (objektivnim eksperimentima) – sama priroda."

 

prazne rijeci koje su mozda i nesto znacile u faradeyevo vrijeme primjerice. ali ako ti netko kaze da ima super teoriju samo sto se u praksi ne moze dokazati jer nemamo tehnologiju, sto cemo onda?

postoji neki mali patuljak 100000 puta manji od najmanje cestice. ne mozes ga opaziti, ali matematika je bas super. i sta cemo onda :)

 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice