Nizozemska dobiva plutajuću solarnu elektranu

poruka: 17
|
čitano: 5.085
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Nizozemska dobiva plutajuću solarnu elektranu".
16 godina
offline
Nizozemska dobiva plutajuću solarnu elektranu

Inače nam fali otpada po moru, pa su se dosjetili novog načina zagađenje.

 

Što mislite di će ti 'čisti' paneli završit, nakon malo veće nevere?

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
Moj PC  
0 15 hvala 0
14 godina
offline
Re: Nizozemska dobiva plutajuću solarnu elektranu
memulica kaže...

Inače nam fali otpada po moru, pa su se dosjetili novog načina zagađenje.

 

Što mislite di će ti 'čisti' paneli završit, nakon malo veće nevere?

 
Znaci nisu Nizozemci cigani kao mi, pa da nas boli ona stvar za okolis. Stvari kao u Splitu (smetliste i sve to) nisu moguce u Nizozemskoj.

Ako nisu znao Nizozemci su drugi po velicin u izvozu hrane u svijetu - a pola su manji od nas! (Radi Hrane jako paze na ekologiju, smece i sve ostalo sto ide sa time)

Znaci prije nego sto ides srati bezveze, onak, malo se educiraj i mozda naucis da tvoje vrijednosti, nisu univerzalne vrijednosti za ostatak svijeta.


16 godina
offline
Nizozemska dobiva plutajuću solarnu elektranu

Što misliš pod što spadaju neupotrebljivi solarni paneli? Spadaju pod  otpad koji se mora reciklirati.

 

U otpad će se pretvoriti nakon prve veće nevere. Dakle nije pitanje hoće li, već kad će se to dogodit.

 

Mene samo zanima, kako misle pošteno prikupit par km2 otpada koji će bit raštrkan na bogtepitaj koliko km2 mora, morskog dna i morske obale .

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
Moj PC  
0 10 hvala 0
15 godina
offline
Re: Nizozemska dobiva plutajuću solarnu elektranu
čekaj, a gdje su sad zeleni ?

zar ti paneli neće zaklanjati more od sunčeve svjetlosti ? Kako će se održavati život u moru u sjeni, bez sunca ?
 
1 3 hvala 0
14 godina
offline
Re: Nizozemska dobiva plutajuću solarnu elektranu
memulica kaže...

Što misliš pod što spadaju neupotrebljivi solarni paneli? Spadaju pod  otpad koji se mora reciklirati.

 

U otpad će se pretvoriti nakon prve veće nevere. Dakle nije pitanje hoće li, već kad će se to dogodit.

 

Mene samo zanima, kako misle pošteno prikupit par km2 otpada koji će bit raštrkan na bogtepitaj koliko km2 mora, morskog dna i morske obale .

 
Da li ti znas kako obala u Nizozemskoj izgleda? Imas dijelove koji su totalno zasticeni (nisu bas jezera), tj duboko su u kopnu, gdje je voda full plitka, a valovi su jako mali. (Odi na google map i pogledaj kako im izgleda obala)

Isto tako, ovo nije kao prvi takav projekt, ima ih jos u Japanu, Kini, Singapur.

Ti brijem valjda zivis negdje na moru i tebi je normalno da su valovi 2+ metra i da vjetar puse 50-100 KM na sat, ali to nije uvijek tako svuda. I kada imas limitirano iskustvo, padnes u klasicnu zamku pri donosenju gore navedenih zakljucaka.




14 godina
offline
Re: Nizozemska dobiva plutajuću solarnu elektranu
dankodr kaže...
čekaj, a gdje su sad zeleni ?

zar ti paneli neće zaklanjati more od sunčeve svjetlosti ? Kako će se održavati život u moru u sjeni, bez sunca ?

 
Blokiranje sunca nije 100% - znaci da li si ikada vidio solarnu farmu na zemlji? Da li si vidio da trava i cvijece normalno raste oko instalacija? Dapace, moras ju stalno i kositi, jerbo ce inace biti problema, isto tako je i sa morem ili jezerom.

Sto se tice same sjene, ako radis instalacije na jezerima (pogotovo akomulacijskim za vodu i slicno) sijena ti pomaze da u ljeti imas manje isparavanja, pa voda traje dulje (znaci mozes dulje cuvati vodu ako je koristiti i za druge stvari)

Jezera se mogu koristiti za uzgoj alga, ribe ili cista pitka voda koju cuvas. (Imas na youtube puno filmica, potrazi i pogledaj)

16 godina
offline
Re: Nizozemska dobiva plutajuću solarnu elektranu
Nemon kaže...

Ti brijem valjda zivis negdje na moru i tebi je normalno da su valovi 2+ metra i da vjetar puse 50-100 KM na sat, ali to nije uvijek tako svuda. I kada imas limitirano iskustvo, padnes u klasicnu zamku pri donosenju gore navedenih zakljucaka.



Molim te nemoj se više brijat zbog mene 

 

Nizozemska poznata po 'bonaci ka uje' i vjetrenjačama, a koje zapravo služe za strašenje vjetra.

 

Eto jedna takva '

' iz 1953. im je potopila skoro cilu državu.

 

A evo i jedne male 'bonace' od nekidan:

 

 

 

 

Bemti fakebook generaciju

 

 

 

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
15 godina
offline
Nizozemska dobiva plutajuću solarnu elektranu

Pa upravo zato grade testnu elektranu od par metara. Testirat će koliko energije proizvede, utjecaj na okoliš, izdržjlivost prema vremenskim utjecajima... 

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Nizozemska dobiva plutajuću solarnu elektranu

I čime misle čist panele od posolice i prljavštine !?

 

Još će morat dovest cijevi sa slatkom vodom i to zagrijanu.

 

Glavno da su oni dobili subvencije na dvije godine

 

 

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Nizozemska dobiva plutajuću solarnu elektranu

Znaci zato sto je to tebi previse problema, ne bi trebali isprobati/testirati ideju/koncept.

 

Imaju ideju kako iskoristit vodenu povrsinu ili imaju potrebu proizvesti vise eko struje, to je vezano sa odredjenim problemima te  imaju prijedlog za rjesenje problema.

I sto je onda frka da naprave malu elektranu i onda validiraju da li im je prijedlog rjesenja valjan.

 

Da smo mi tako radili i mi bi bili ko Nizozemska.

 
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: Nizozemska dobiva plutajuću solarnu elektranu
memulica kaže...

I čime misle čist panele od posolice i prljavštine !?

 

Još će morat dovest cijevi sa slatkom vodom i to zagrijanu.

 

Glavno da su oni dobili subvencije na dvije godine

 

 

 A da se mi vratimo u kameno doba? Nije bilo problema sa stečajevima, zgrade se nisu rušile, nije bilo problema s poljoprivrednim poticajima, plaće nisu kasnile, sve je bilo super i lijepo. Najbolje ne pokušavati ništa i stajati na mjestu.

Bolje biti ratnik u vrtu nego vrtlar u ratu!
15 godina
offline
Nizozemska dobiva plutajuću solarnu elektranu

meni je ovo logično. budući da je nisko (i ispod morske razine), zove se nizozemska. tibet je, primjerice, visokozemska. u nas educirana ministarčad mnije da su solarne elektrane na sol pa smo mi chingada de lobos-zemska. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: Nizozemska dobiva plutajuću solarnu elektranu
Nemon kaže...
Znaci prije nego sto ides srati bezveze, onak, malo se educiraj i mozda naucis da tvoje vrijednosti, nisu univerzalne vrijednosti za ostatak svijeta.

 

Aj nemoj nam sad kvarit Memulicu, pa to mu je doslovno forumski signature.

 

Kad vidis Memulicu znas da je dosao nesto popljuvat bez da ima 1% pojma o tematici, pokusavsi pri tome roknuti cim vecu glupost - i cesto je vrlo uspjesan u tome zbog cega ga svi ovdje volimo :D

Poruka je uređivana zadnji put čet 22.2.2018 13:09 (DanijelX).
16 godina
offline
Re: Nizozemska dobiva plutajuću solarnu elektranu
MMX kaže...

Znaci zato sto je to tebi previse problema, ne bi trebali isprobati/testirati ideju/koncept.

 

Imaju ideju kako iskoristit vodenu povrsinu ili imaju potrebu proizvesti vise eko struje, to je vezano sa odredjenim problemima te  imaju prijedlog za rjesenje problema.

I sto je onda frka da naprave malu elektranu i onda validiraju da li im je prijedlog rjesenja valjan.

 

Da smo mi tako radili i mi bi bili ko Nizozemska.

 

Sjeverno more nije mjesto za optimalnu iskoristivost bilokakve solarne elektrane, ali eto što se događa kad se subvencije daju šakom i kapom. 

 

Samo se spomene 'čista' energija ili globalno 'zatopljenje' na početku molbe i eto još jedne bale novčanica beskorisno bačene (doslovno) u vjetar.

 

 

 

 

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
13 godina
neaktivan
offline
Re: Nizozemska dobiva plutajuću solarnu elektranu

Niti su krovovi kuca u Bayernu optimalno mjesto za montiranje solarnih panela, pa ti vidi koliko ih tu ima.

 

Dakle, radi se o pilot projektu, o projektu sa ciljem da se nesto novo nauci.

Po tebi bi, zato sto nije optimalno instalirati panele na sjevernom moru, to ne bi trebalo niti raditi?

 

Nizozemska ima ogranicene resurse, nema puno sunca, stovise nema niti puno zemlje (41,543 km2, manje nego HR), a tamo zivi 17 mil ljudi, ca. 4x populacija HR.

Mene bi zacudilo da takve projekte ne rade.

 

 

The pilot, which will have 1.2 million euros ($1.48 million) in government funding, will operate 30 square meters of panels from this summer. It will test equipment, weather conditions, environmental impact and energy output.

Utrecht University will examine energy production at the offshore prototype, located around 15 kilometres (nine miles) off the coast of Dutch city of The Hague at a testing zone known as the North Sea Farm.

“In addition to removing the problem of a land shortage, there are several other benefits to building at sea, similar to those in wind energy,” said solar energy expert Wilfried van Sark at Utrecht University, who is involved in the project.

“There is more sun at sea and there is the added benefit of a cooling system for the panels, which boosts output by up to 15 percent,” he said.

 

I naravno da su potpomognuti od vlade, pa zar to nije jedna od zadaca vlade?

 

Po meni drzava ne treba otvarati radna mjesta, ali treba stvoriti uvijete za otvaranje radnih mjesta i ovo mi lici upravo na to.

 

Na temelju rezultata pilota ce se moci izracunati ako ulozis x novaca koliko % ces imati rendite.

Ako se utvrdi da je isplativo investirati u takve elektrane, npr. recimo da je rentida 5% (a na drzavne obveznice 1% ili manje) naci ce se veliki (npr. mirovinski) fondovi koji ce uloziti novac u taj biznis, pogotovo ako je rizik relativno mali. I tako se onda novac vrti.

 

Drzava ce svoju investiciju vratiti kroz npr. naplatu koncesije za koristenje mora, otvaranje novih radnih mjesta, porez od dobiti, ... i sa tim novcem opet dalje potpomaze nove projekte.

 

Ako na kraju ispadne da nije isplativo, onda nikom nista, na kraju krajeva ipak se nesto novo naucilo.

 

 

Daj me prosvijetli, koje projekte smo mi ovako pokrenuli?

 

16 godina
offline
Re: Nizozemska dobiva plutajuću solarnu elektranu
MMX kaže...

 

I naravno da su potpomognuti od vlade, pa zar to nije jedna od zadaca vlade?

 

Po meni drzava ne treba otvarati radna mjesta, ali treba stvoriti uvijete za otvaranje radnih mjesta i ovo mi lici upravo na to.

 

Na temelju rezultata pilota ce se moci izracunati ako ulozis x novaca koliko % ces imati rendite.

Ako se utvrdi da je isplativo investirati u takve elektrane, npr. recimo da je rentida 5% (a na drzavne obveznice 1% ili manje) naci ce se veliki (npr. mirovinski) fondovi koji ce uloziti novac u taj biznis, pogotovo ako je rizik relativno mali. I tako se onda novac vrti.

 

Drzava ce svoju investiciju vratiti kroz npr. naplatu koncesije za koristenje mora, otvaranje novih radnih mjesta, porez od dobiti, ... i sa tim novcem opet dalje potpomaze nove projekte.

 

Ako na kraju ispadne da nije isplativo, onda nikom nista, na kraju krajeva ipak se nesto novo naucilo.

 

 

Daj me prosvijetli, koje projekte smo mi ovako pokrenuli?

 

 

Vlade imaju običaj bacati tuđe novce u vjetar, pa tu ni Nizozemska nije iznimka.

 

Nema se tu ništa nova naučit, jer ovo nije nešto novo. Kinezi su prvi to napravili/izmislili, ALI ne na pučini mora.

 

Nizozemci, zajedno sa ostalim susjedima, žele između farmi morskih vjetrolelektrana ubacit polja solarnih panela i od Sjevernog mora napravit jedno veliko smetlište.

 

 

 

 

BTW

Molim Boga da se naši ne sjete ovakvih gluposti i počnu mi popločavat more.

 

 

 

 

 

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
Poruka je uređivana zadnji put pet 23.2.2018 10:57 (memulica).
13 godina
neaktivan
offline
Re: Nizozemska dobiva plutajuću solarnu elektranu

Ako su to kinezi prvi izmislili i napravili, ocito da ta know-how nisu podijelili sa drugima. Na kraju krajeva i zasto bi, oni su si sami to platili.

 

Plus toga, na ovakvim pilot projektima se testiraju nove tehnologije i materijali kao i nove ideje.

 

No dobro, vidim da sa diskusijom jedrimo direktno u Sjeverno more :-)

 

 

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice