Policija objavila snimku Uberove nesreće u kojoj j

poruka: 245
|
čitano: 49.837
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Policija objavila snimku Uberove nesreće u kojoj j".
16 godina
offline
Policija objavila snimku Uberove nesreće u kojoj j

Evo neslužbeno je predstavljen najnoviji dodatak za AV (autonomna vozila) kante.

 

Više nikad neće bit problema sa neočekivanim situacijama na kolniku, jer čisti sve.

 

Npr. snijeg, los, jelen, baba, slijepac, djete, pijanac, drogaš, policajac i ostale nepotrebne stvari na koje možete naletjeti (posve nedužni) na kolniku su stvar prošlosti.

 

Štedite kočnice i ujedno 100% čistite kolnik od zabranjenih objekata.

 

Naravno ima i prigodno ime:

 

Hiniker

CARMAGEDON AV BLADE ™

 

 

 

 

 

 

 

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
Poruka je uređivana zadnji put ned 25.3.2018 22:10 (memulica).
Moj PC  
2 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Policija objavila snimku Uberove nesreće u kojoj j

Na pješakinju spada glavna krivica, ali i Uber bi mogao odgovorati za svoje auto, pošto imaju agresivan pristup AI vozilima.

Google već dosta dugo i oprezno razvija svoja vozila, dok Uber to veoma brzo želi izbacit u upotrebu, počeli su 2015, dok google je tko zna od kada, 2009?

Velika je šansa da je naletilo auto od googlea da bi možda izbjeglo nesreću. Što idalje ne znači da nije glavni krivac pješak. Pravila su jasna, i ako sudjeluješ u prometu, a pod tim spadaju i pješaci, moraš ih se pridržavati.

Samo policijsko izvješće kaže da Uber vrlo vjerovatno nije krivac za nesreću.

https://arstechnica.com/cars/2018/03/police-chief-uber-self-driving-car-likely-not-at-fault-in-fatal-crash/

Osobno bih volio da jako pritisnu Ubera zbog ove situacije, a pješak je zasluženo dobio darwinovu nagradu. Nije mi ga žao ni malo, šteta bicikle.

Poruka je uređivana zadnji put ned 25.3.2018 23:15 (shady1024).
 
0 2 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Policija objavila snimku Uberove nesreće u koj
shady1024 kaže...

Osobno bih volio da jako pritisnu Ubera zbog ove situacije, a pješak je zasluženo dobio darwinovu nagradu. Nije mi ga žao ni malo, šteta bicikle.

 Grube su to riječi, jer smo svi napravili pokoju glupost u prometu.

 

A ovo za Darwina nije točno, jer ima kćer.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
8 godina
neaktivan
offline
Re: Policija objavila snimku Uberove nesreće u koj
Kant kaže...

 

Zena je kriva sto je neoprezno prelazila cestu... Kriva je

 

 

 

Nisam čitao cijelu dretvu jer mi se učinilo da je tamo davno na nekoj stranci krenulo mjerenje koji može dalje pišati i onda sam preskočio na kraj pa mi upalo u oko ovo gore što Kant napisa.

Da, žena je bila blesvi pješak koji se u cesti na, predpostavljam naseljenom mjestu, ponašala malo blesavo.

U nas se za takvu blesavoću plaća 300kn kazne ako se ne varam.

 

Obzirom da je zakonodavac u nas predvidio relativno blagu novčanu kaznu za blesavo ponašanje pješaka na cesti u naseljenom mjestu, čini se da je žena platila puno puno više. Nadalje se čini logično da razliku podmiri netko drugi jer taj netko drugi je nevjerovatnom lakoćom, možda da kažem, nemarom, završio jedan život.  Činjenica da već znamo kako je to život jedne "drogerašice" znači da je mućenje odavno počelo.

 

Po meni, a nisam vještak, za nemar koji je doveo do tragičnog ishoda mora odgovarati UBERov managment.

Moraju podastrijeti dokaze da je vozilo bilo spremno za testiranje na cesti u javnom prometu i da je je nadzorni organ u obliku jednog ljudskog vozača bio više nego dostatan pa da bi se traženje krivice u obliku nemara moglo prebaciti na nekoga drugoga.

Jako mi je čudno da znamo kako je nadzorni vozač "transrodni nešto", dakle i tu se krenulo sa mućenjem.

Video snimku kada sam prvi puta vidio bila mi je jako čudna, ispostavilo se da je ne odgovara realnom stanju stvari lijepo osvjetljene ceste javnom rasvjetom.

 

U konačnici, pravo nije pravda, pa tko zna kako će ovo srajne završiti, a UBER još jednom potvrđuje da su vrlo čudna tvrtka koja će vrlo vjerovatno usporiti prihvaćanje autonomnih vozila u globalu.

 

12 godina
offline
Policija objavila snimku Uberove nesreće u kojoj j

Na prvu sam i ja pomislio kako je pješakinja isključivi krivac. Nakon malo razmišljanja Mislio sam kako dio krivice snosi i autonomni automobil. Nakon malo više razmišljanja, sad smatram kako većinu krivice snosi automobil.

Zašto? Svak ko vozi zna koliko puta mu se dogodilo da mu cestu prijeđe pješak tako da on mora usporiti da ga ne udari. Meni se to dogodilo tisuću puta. Što da nisam usporio i da sam sve te ljude pogazio? Bi li bio kriv? Za jednu te istu stvar si kriv ili nisi. Ako jednom ne bi bio kriv, onda ne bi bio kriv ni svih tisuću puta. I obrnuto.

Ovdje je slučaj da je automobil bez ikakvog usporavanja udario pješaka a loša vidljivost (a ja definitivno ne vjerujem da ovaj Volvo ima tako loša svjetla da se pješak mogao uočiti tek ispred auta iako je prešao lijevu prometnu traku) nije nikakva olakotna okolnost s obzirom da automobil koristi tehnologiju kojoj je optička vidljivost nebitna. Udario bi je i u pola bijela dana.

 

 

 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Policija objavila snimku Uberove nesreće u koj
Sroljo the second kaže...
..

Po meni, a nisam vještak, za nemar koji je doveo do tragičnog ishoda mora odgovarati UBERov managment.

Moraju podastrijeti dokaze da je vozilo bilo spremno za testiranje na cesti u javnom prometu i da je je nadzorni organ u obliku jednog ljudskog vozača bio više nego dostatan pa da bi se traženje krivice u obliku nemara moglo prebaciti na nekoga drugoga.

Jako mi je čudno da znamo kako je nadzorni vozač "transrodni nešto", dakle i tu se krenulo sa mućenjem.

Video snimku kada sam prvi puta vidio bila mi je jako čudna, ispostavilo se da je ne odgovara realnom stanju stvari lijepo osvjetljene ceste javnom rasvjetom.

 

..

 

- da, možemo raspravu vratiti na mbaksin post (s kojim se 99% slažem).. i vidjeti ima li krvnje vozača..

- po novim snimkama loklanih vozača, ista lokacija... vidljivost je daleko bolja nego na prvoj policijsko-uberovoj snimci. Ljudi su snimali-objavili upravo jer im je to poznato i uberova snimka im jendostavno ne odgovara onom što vide.. mi to ne možemo znati. Kako to može utjecati na mišljenje nas čitatelja, policije..? Suda?

- zašto u ovom slučaju policija brzo daje izjavu u korist vozača? Istovremeno iznosi podatak narkomanka..

 

- dodati da je pješakinja gurala bicikl preko ceste, na prvu se može pomisliti da je vozila pa da je npr prebrzo za reakciju izletila.. kao i to da se ponavlja prijelaz izvan pješačkog prijelaza, zabrana pjašaka na kolniku.. što nije točno, pješak može hodati kolnikom, može prijeći, ukoliko nema pješački prijelaz u blizini. Naravno, notko pa ni pješak ne smije ugrožavati svoju/tuđu sigurnost itd. i podrazumijeva se oprez i pravila kako se ponašati u prometu. Kršenje pravila je kažnjivo, no vozač ni tad nema pravo zgaziti i biti automatski nevin. Pješakinja je vjerojatno bila neoprezna, ali može priča i bez nje.. da je nema, što sa sustavom, senzori+AI, radi li ili ne? Ako ima probleme tad ne smije na cestu. Tad je kriv. Kad policija brani vozača, brzo, sa smrtnim posljedicama.. a iza stoji kompanija s novcem.. tad mi to ne zvuči uvjerljivo. Istraga? Ono što je Uber napravio, suspendirao projekt, je normalno-očekivano u takvom slučaju. .. istovremeno i 'dokaz' da policija ne radi svoj posao tj. prvo istraga pa tad ovisno o rezultatu izjava tko je kriv-nevin, ne obrnuto.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
odjavljen
offline
Re: Policija objavila snimku Uberove nesreće u koj
Sroljo the second kaže...

Obzirom da je zakonodavac u nas predvidio relativno blagu novčanu kaznu za blesavo ponašanje pješaka na cesti u naseljenom mjestu, čini se da je žena platila puno puno više. Nadalje se čini logično da razliku podmiri netko drugi jer taj netko drugi je nevjerovatnom lakoćom, možda da kažem, nemarom, završio jedan život.

Udio krivnje ne ovisi o težini prekršaja, već o tome što je taj prekršaj uzrokovao.

 

BlueMax kaže...

Na prvu sam i ja pomislio kako je pješakinja isključivi krivac. Nakon malo razmišljanja Mislio sam kako dio krivice snosi i autonomni automobil. Nakon malo više razmišljanja, sad smatram kako većinu krivice snosi automobil.

Vjerojatno si u pravu, ali to je nešto što se ne može jednostavno utvrditi sa snimke već traži detaljnije vještačenje. Da je bio čovjek u pitanju, vještačilo bi se da li je mogao stići reagirati i da li je imao opravdan razlog misliti da izostanak reakcije predsavlja adekvatno ponašanje (ovisno o ostalim okolnostima na cesti).

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
14 godina
neaktivan
offline
Policija objavila snimku Uberove nesreće u kojoj j

Btw, kako se ovi AV-ovi snalaze kad recimo crkne semafor pa milicajac upravlja prometom na raskrižju? Poštuju li tu personu ili i njega samo gaze full gasom jer na cesti nije mjesto ničemu osim kompjuteriziranih strojeva?

Poruka je uređivana zadnji put pon 26.3.2018 9:42 (Mirko935).
Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Policija objavila snimku Uberove nesreće u koj
Neki još sanjaju milicajce. U Americi.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
11 godina
offline
Re: Policija objavila snimku Uberove nesreće u koj

 

Čitam naslov po ne znam koji put i mislim da sanjam.

Na šta je spalo novinarstvo.  Ma ne na šta je spalo, novinarstvo je mrtav zanat.

 

15 godina
offline
Re: Policija objavila snimku Uberove nesreće u koj

-gdje ti vidiš novinarstvo? :) Istina, mrtvo je.

+ mogli su izvući i 'osuđeničku sliku' AIja (i vozila).. možda bi time dojam na čitatelje bio jači. Možda 'novinari' misle da je to stvar demokracije/glasanja pa se pita čitatelje zatrovane poluistinama i lažima, dezinformacijama, tko je krvi (stvaranje mišljenja, navlačenje krivice, detaljima kao narkomanka, osuđivana..). itd..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 26.3.2018 14:43 (ihush).
13 godina
neaktivan
offline
Re: Policija objavila snimku Uberove nesreće u koj
Visak kaže...
shady1024 kaže...

Osobno bih volio da jako pritisnu Ubera zbog ove situacije, a pješak je zasluženo dobio darwinovu nagradu. Nije mi ga žao ni malo, šteta bicikle.

 Grube su to riječi, jer smo svi napravili pokoju glupost u prometu.

 

A ovo za Darwina nije točno, jer ima kćer.

 Razumijem, svi imamo svoj križ, ali ljudi shvaćaju promet olako, previše olako.

Neke nije ni briga, neki će pretrčati cestu bez da uopće pogleda oko sebe, takvih budala viđam previše. I onda kad ga netko pokupi, onda ogromni problemi i za pješaka a i za vozača, bio vozač kriv ili ne, a zbog čega? Budali teško pogledati.

Da mene auto pokupi bez da sam pogledao lijevo desno, nebi ništa više očekiva neg da me nazovu glupanom i idiotom.

Ginuli su bolji ljudi zbog manjih stvari za koji nikad nisu bili krivi u prometu, nije mi je žao 1%.

Poruka je uređivana zadnji put pon 26.3.2018 19:22 (shady1024).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Policija objavila snimku Uberove nesreće u koj
shady1024 kaže...

Da mene auto pokupi bez da sam pogledao lijevo desno, nebi ništa više očekiva neg da me nazovu glupanom i idiotom.

 Slažem se utoliko što mislim da bi svi koji ovdje brane nesretnu pješakinju, da je njima izletila popizdili na nju, pogotovo da su ju pokupili. Nisam još vidio vozača koji na pješaka koji mu bez gledanja iskorači ispred auta dok vozi 65 na sat odmahuje sa smješkom. Uglavnom se radi o ekipi koja odprije ne simpatizira AV i ovo im je prilika da pljuju po njima, dok bi u svakoj drugoj situaciji optužili pješakinju.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
16 godina
moderator
offline
Re: Policija objavila snimku Uberove nesreće u koj
Visak kaže...
Slažem se utoliko što mislim da bi svi koji ovdje brane nesretnu pješakinju, da je njima izletila popizdili na nju, pogotovo da su ju pokupili. Nisam još vidio vozača koji na pješaka koji mu bez gledanja iskorači ispred auta dok vozi 65 na sat odmahuje sa smješkom. Uglavnom se radi o ekipi koja odprije ne simpatizira AV i ovo im je prilika da pljuju po njima, dok bi u svakoj drugoj situaciji optužili pješakinju.

Ili se radi o ekipi koja nisu (baš neki) vozači. Zaprepašćuje me to olako doživljanje pješakova oduzimanja prednosti autu, pogotovo na jednoj takvoj prilaznoj cesti. Vozači bi to dobro trebali znati. Osobno i kad sam u svojstu pješaka ne prelazim cestu kao muha bez glave, a na zebri, ako vidim da mi se auto približava, nerijetko ću ga propustiti pa krenuti preko zebre nakon što on prođe - lakše je meni pričekati pet-deset sekundi nego zaustavljati auto kako bi on mene mogao propustiti. Ne samo lakše, nego i sigurnije.

15 godina
offline
Re: Policija objavila snimku Uberove nesreće u koj
mbaksa kaže...
.. a na zebri, ako vidim da mi se auto približava, nerijetko ću ga propustiti pa krenuti preko zebre nakon što on prođe - lakše je meni pričekati pet-deset sekundi nego zaustavljati auto kako bi on mene mogao propustiti. Ne samo lakše, nego i sigurnije.

- pogotovo ako je vozač pod utjecajem alkohola ili.. ćorav?

- što da je npr semafor i pješaku zeleno.. i naiđe isto vozilo-AI?

- što ako pješak ne vidi vozilo.. ili je to dozvoljeno samo AIju?

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
neaktivan
offline
Policija objavila snimku Uberove nesreće u kojoj j

ja sam pred desetak godina imao situaciju gdje sam vozio doma u sitne sate i usao u zonu gdje nije bilo rasvjete na cesti.. upalim duga kad ono lik mrtav pijan stoji na sred ceste sa bocom u ruci i ko jelen gleda u svjetla.. mislim da ni sam nije bio svjestan koliko je srece imao tu noc

xfact
Poruka je uređivana zadnji put pon 26.3.2018 20:56 (=xfact=).
Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Policija objavila snimku Uberove nesreće u koj
ihush kaže...
mbaksa kaže...
.. a na zebri, ako vidim da mi se auto približava, nerijetko ću ga propustiti pa krenuti preko zebre nakon što on prođe - lakše je meni pričekati pet-deset sekundi nego zaustavljati auto kako bi on mene mogao propustiti. Ne samo lakše, nego i sigurnije.

- pogotovo ako je vozač pod utjecajem alkohola ili.. ćorav?

- što da je npr semafor i pješaku zeleno.. i naiđe isto vozilo-AI?

- što ako pješak ne vidi vozilo.. ili je to dozvoljeno samo AIju?

Slažem se 100% sa mbaksom u vezi takvog pristupu "pješačenja"pa ću si dati slobode i odgovoriti ovdje.

-...

-Normalno da ću prijeći , zato ako mi nije zeleno nemam pravo prijeći. Za razliku od zebre tu ne mogu preko kad meni paše.

-Ako pješak ne vidi vozilo, a vozilo ga udari na pješačkom, kriv je vozač.

Čitajući tvoja pitanja, zvučiš kao AI koji se uči o osnovama logike, nhf :)

Ubi bene, ibi patria.
15 godina
offline
Re: Policija objavila snimku Uberove nesreće u koj

problem je što se i AI uči, vozi bez senzora (vida).. a to ne smije. Pješak nije izletio, pjavio se iznenada... nego s lijeve trake ravno, vidljivo (ne zavoj i sl.).. ostaje samo smanjena vidljivost, koja je upitna na novim snimkama za ljude.. dok vozilo ima senzore.. ili nema?

-osnove logike? da. Ne vidiš, ne voziš.

-smanjena vidljivost? Ako je, opet logika, prilagodiš brzinu uvjetima, neovisno o ograničenju. Toliko da u svakom trenu možeš izbjeći bilo koji (ne)predviđeni događaj. Tad si nevin, u suprotnom si kriv.

- Sve ostalo je kažnjivo neovisno desi li se neki slučaj pa i da je cesta prazna.. razlika je samo što kad se ništa ne desi za to ne znamo (opet, kao da netko pijan vozi, dok ga ne uhvate..).

 

-počelo je time (novinski natpisi) da je pješak izvan pješačkog.. -obaveza pješačkog je 50/100m.

-daj je biciklist (tad se računa na veću brzinu kretanja..), gura bicikl.

-nastavilo se da je osuđivana narkomanka kao i transrodni muškarac.. (osobni podaci koji stvaraju dojam krivnje, naginjanje mišljenja, simpatije i sl..) dok policija brzo izjavljuje da uber/vozilo nije kriv, dok se u takvim slučajevima radi obrnuto, istraga pa onda izjava da je netko nevin. Do tad je bar osumnjičen, kriv.. jer je tad na vozaču da dokazuje nevinost.

-da je iznenada, loša vidljivost.. nije iznenada, loša vidljivost? Što s ostalim snimkama koje pokazuju drugačije + nije relevantna kamera za AI nego senzori. Što ti kaže logika? Što je AI ako ne osnovna logika?

 

-vozilo je bilo unutar ograničenja.. to je ok, a recimo što da je vozilo malo brže, pod istim uvjetima bi li vozač bio kriv? Bi.

-ako vozač ne vidi cestu, tad ne vozi. AI nije uopće reagirao, neispravan, ne smije voziti. To je jednako kao da je čovjek pijan ili slijep.. i nailaskom na recimo dionicu slabije vidljivosti MORA prilagoditi vožnju, sniziti brzinu neovisno o ograničenju. To su osnovna pravila i tek kad su zadovoljena, vozač nije kriv. Pješak je pri tome sporedan, služit će obrani u slučaju krivice za cjenkanje oko visine kazne, olakotna okolnost..

 

mbaksa je već odgovorio na pitanje o pješaku koji ne vidi.. 'što takav ima prelaziti cestu..' -kriv je. .. a što ako AI ne vidi? -isti odgovor, što takav ima voziti auto, zar ne? Kriv je. Ili logika kaže nešto drugo kad je u pitanju x-vozač, y-vozač, muško-žensko, transrodni.. ili AI?

 

mbaksa kaže...
..
ShadoW kaže...
i nisi mi odgovorio na pitanje jel zena kriva ako je corava?

Šta ćorava osoba ima prelaziti cestu tamo gdje je ne može sigurno prijeći? Šta pijana osoba ima prelaziti cestu tamo gdje je ne može sigurno prijeći?

 

Ćoravost pokušavaš prodati kao olakotnu okolnost,..

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
11 godina
offline
Re: Policija objavila snimku Uberove nesreće u koj
mbaksa kaže...

...Ne samo lakše, nego i sigurnije.

 upravo tako, samo budala može svoj život staviti na kocku i bez razmišljanja krenuti preko ceste, bez obzira bilo zeleno na semaforu, bila zebra ili ne

koliko puta sam vidio likove i likuše sa slušalicama u ušima ili čak bez njih kako niti ne pogledaju niz cestu i samo zakorače, bicikliste koji se sjure niz zebru da ne spominjem

jebeš ti i prednost i sve ako je kakva budala za volanom koja se zaletila i nemere stati

 

uvijek i stalno svojim klinkama ponavljam da prvo pogledaju niz cestu i ako treba da bolje pričekaju, čak i na zeleno

8 godina
neaktivan
offline
Re: Policija objavila snimku Uberove nesreće u koj
Visak kaže...
shady1024 kaže...

Da mene auto pokupi bez da sam pogledao lijevo desno, nebi ništa više očekiva neg da me nazovu glupanom i idiotom.

 Slažem se utoliko što mislim da bi svi koji ovdje brane nesretnu pješakinju, da je njima izletila popizdili na nju, pogotovo da su ju pokupili. Nisam još vidio vozača koji na pješaka koji mu bez gledanja iskorači ispred auta dok vozi 65 na sat odmahuje sa smješkom. Uglavnom se radi o ekipi koja odprije ne simpatizira AV i ovo im je prilika da pljuju po njima, dok bi u svakoj drugoj situaciji optužili pješakinju.

Lako moguće da si krivo shvatio jer ja nemam dojam da se brani pješakinju nego se protivimo prijekom sudu.

Pješakinja jest kriva, platila je životom, ali idemo dalje.

Prednost nije dozvola za ubijanje, nije dozvola za ne praćenje prometa, nije dozvola za ne prilagođavanje brzine uvjetima na cesti u naseljenom mjestu.

Već sam negdje spomenuo, vozilo je ubojita sprava sa te točke vozač uvijek nosi dio krivice. Koliki je to dio, bude se uvrdilo.

 

Slično kao i sa oružjem. Ako vlasnik oružja isto ostavi bez nadzora pa mu se klinci poubijaju, što mislite tko bu kriv. Glupo derište?

 

Meni se ne bi moglo desiti da ne vidim tu pješakinju na ravnoj cesti, osvjetljenoj javnom rasvjetom, te sam uvjeren da bi debela većina zdravih vozača koji samo prate cestu uredno zaobišla tu pješakinju. Onda bi lijepo stali i onak pod stresom izrecitirali " fini kućni odgoj"

Ono što je ovdje najveći problem jest Uber i njegovo rukovodstvo, oni moraju biti kažnjeni za nemar, te se iskreno nadam da će istraga otići na njih i njima skinuti "glave" da ih se natjera da rade posao kvalitetno. Ovako su budale samo unazadile projekte autonomnih vozilica za ohoho.

 

 

 

8 godina
neaktivan
offline
Re: Policija objavila snimku Uberove nesreće u koj
MrBlc kaže...

Udio krivnje ne ovisi o težini prekršaja, već o tome što je taj prekršaj uzrokovao.

 

 To ti funkcionira u svim smjerovima. Blejanje u mobitel ili kontrolnu ploču autonomne vozilice koje te ispituje o nečemu je isto nešto sitno, ali ako zbog toga zgaziš nekoga onda bude gadno.

To što sam napisao ne ide u smjeru težine prekršaja nego da velim kako će nas "imao sam prednost i vozio po zakonu" spasiti samo ako imamo debelo dobre dokaze koji to podupiru.

 

15 godina
odjavljen
offline
Re: Policija objavila snimku Uberove nesreće u koj
Sroljo the second kaže...

Lako moguće da si krivo shvatio jer ja nemam dojam da se brani pješakinju nego se protivimo prijekom sudu.

Da, prijeki sud tu definitivno postoji, ali nije usmjeren prema pješakinji. Njena (su)krivnja je evidentna i teško je moguće naći čak i hipotetsko opravdanje koje skida odgovornost s nje (a takva opravdanja bi bila značajno prekoračenje brzine - ovisno o tome kolika je preglednost ceste, testiranje tehnologije nevidljivosti i sl). Njen prekršaj je direktan uzrok nesreće i o tome nema spora, međutim to ne znači, kako tu neki tumače, da je zaslužila poginuti.

 

Sroljo the second kaže...

 To ti funkcionira u svim smjerovima. Blejanje u mobitel ili kontrolnu ploču autonomne vozilice koje te ispituje o nečemu je isto nešto sitno, ali ako zbog toga zgaziš nekoga onda bude gadno.

To što sam napisao ne ide u smjeru težine prekršaja nego da velim kako će nas "imao sam prednost i vozio po zakonu" spasiti samo ako imamo debelo dobre dokaze koji to podupiru.

O tome sam već nadugo i naširoko ponavljao i stvarno mi je naporno da se moram ponavljati. Ja osobno smatram da je vozilo zakazalo i da vjerojatno nije spremno za cestu (a novija saznanja to i potvrđuju), te da backup vozačica nije dorasla zadatku, ali upravo tu smatram da se poseže za prijekim sudom jer se njihova sukrivnja pretpostavlja bez sagledavanja svih dokaza.

 

Vozilo (Uber):

- da li ne nastao kvar koji se nije mogao predvidjeti (u tom slučaju postoji materijalna odgovornost, ali ne možemo govoriti o kaznenoj)

- da li je postojao logičan razlog zbog kojeg je vozilo zaključilo da je ostajanje na putanji bez kočenja, evenutalno uz "puštanje gasa" adekvatan odgovor na situaciju (kad se radi o čovjeku, to se ne procjenjuje na temelju "generala poslije bitke" već na temelju toga što je iz njegove perspektive bilo moguće zaključiti ili što bi većina ljudi napravila)

 

Backup vozačica:

- da li je smjela gledati ekrane ili isključivo cestu (zakonsko rješenje, obuka)

- da li je postojao opravdan razlog da u tom trenutku gleda u ekran (primjerice, vozilo je moglo u tom trenutku dati poruku o detektiranoj grešci s uputom da sigurno zaustavi vozilo )

- da li joj je na obuci rečeno da mora dati x vremena vozilu da reagira prije preuzimanja (greška poslodavca)

- da li bi prosječni vozač stigao reagirati u takvoj situaciji pasivne vožnje (ako ne bi, onda je zakonsko rješenje loše)

 

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
15 godina
offline
Re: Policija objavila snimku Uberove nesreće u koj
MrBlc kaže...
..

Backup vozačica:

- da li je smjela gledati ekrane ili isključivo cestu (zakonsko rješenje, obuka)

- da li je postojao opravdan razlog da u tom trenutku gleda u ekran (primjerice, vozilo je moglo u tom trenutku dati poruku o detektiranoj grešci s uputom da sigurno zaustavi vozilo )

- da li joj je na obuci rečeno da mora dati x vremena vozilu da reagira prije preuzimanja (greška poslodavca)

- da li bi prosječni vozač stigao reagirati u takvoj situaciji pasivne vožnje (ako ne bi, onda je zakonsko rješenje loše)

 

- vozač gleda sve, konstantno, lijevo-desno, retrovizor, svi uređaji, svjetla itd.. i opet, stalno cestu-promet i putanju-rutu. Instruktori to zadovoljavajuće dobro uspjevaju. Po tome nema 'opravdanja' za pasivnog 'nadglednika'..

 

- ako je bilo koji kvar, vidljivost, tad neovisno o AI algoritmu, vozilo mora stati, ne voziti dalje. Ne smije voziti.

- kvarovi takvih sustava su nezamislivi, nedopustivi.. a jedino kvar može objasniti događaj, jer nije iznenada, nije problem vidljivost, vozilo-AI uopće nije reagiralo. Moralo je.

- ako se usporedi npr s održavanjem aviona, procedura za vožnju testnih automobila je slična, ne kao obično osobno vozilo u koje sjednemo i vozimo.. (i za nejga je vozač odgovoran, npr rade li svjetla, pokazivači smejra, prljave tablice..). Ako je ta procedura u uberu manjkava, tad postoji kaznena odgovornost. Materijalna postoji uvjek, vlasnik.

 

edit: i kao btw, možemo pješaka izbaciti iz događaja.. kriva, neoprezna, nije vidjela auto.. to ne objašnjava ćoravost vozila, niti je vozač tad nekim automatizmom nevin. Vozač nije kriv samo ako nije kriv, ako je sve što je mogao poduzeo da do nesreće ne dođe.

- ako se strogo čita zakon, tad svaki pješak u bilo kojem slučaju može biti kriv, ako nije oprezan, ako se nije uvjerio da može sigurno bez rizika prijeći cestu (takva je formulacija, zar ne..) i tad bi po takvom tumačenju, svaki put pješak bio kriv. Kao po onom drugom, vozač, mora prilagoditi vožnu uvjetima na cesti, sniziti brzinu (stati).

- Ako postoji kvar tad kvar eliminira uopće mogućnost da je vozačka strana nevina. Ako je kvar na HWu (senzori, kočnice..) tad krivac može biti proizvođač i odgovorni za nadzor-ispravnost. To može osloboditi vozača krivnje. Ako je kriv AI-soft, koji vozi bez senzora? Tad je jednaka situacija kao da je osoba-vozač, pijan, ćorav.. i kriv je zbog tog, ne za nesreću, nego za vožnju kad god sjedne u vozilo, pa i kad se ništa ne desi.

+ ako postoji kvar, tad je nedopustivo da policija preuranjeno izleti s izjavom kako je uber/vozač nevin, jer u pravilu se kod smrtnih slučajeva postupa upravo obrnuto. Kad se postupa ovako, tad postoji opravdana sumnja da policija 'navija'.. umjesto da se drži činjenica... a tad je krivica malo šira, tad je osvaj slučaj samo lakmus-indikator..  puno većoj krivici.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 27.3.2018 10:21 (ihush).
16 godina
offline
Policija objavila snimku Uberove nesreće u kojoj j

Guverner se konačno udostojio i teškom mukom donio odluku:

 

Arizona Governor Indefinitely Suspends Uber’s Testing Of Self-Driving Cars

 

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
Moj PC  
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Policija objavila snimku Uberove nesreće u kojoj j

Autonomous vehicle experts who watched the footage suggested that the accident was caused by flaws in Uber’s technology as well as inattention by the car’s human backup driver, who was behind the wheel but not controlling the vehicle at the time of the collision.

.. da. Izgleda da će ipak biti krivice s ove strane volana.. što sad može reći ''strawman''? Vozlilo-AI nije kriv? Vidjet ćemo..

što sad s inzistiranjem na 'glavnoj krivici' pješakinje? ako sad uzork imamo u vozilu-AIju? Pješak nije nužan za ovu priču, može teoretski i bez njega, bez nesreće i tad bi netko morao biti kažnjen ako je ovakav sustav na cesti. No tek kad se nešto konkretnog desi, kad mediji prenesu više pogleda-stavova, .. tek tad se nešto pokrene. Do tad je samo jedna narkomanka manje.. osim sustava AVa, gadi mi se sustav zakonodavca-države-policije.. koji tako misli/funkcionira, još gore ako je kriterij kao kod 'zlatne mladeži'.. tj nije važno što, nego tko?

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 27.3.2018 13:14 (ihush).
 
1 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: Policija objavila snimku Uberove nesreće u koj
MrBlc kaže...

Da, prijeki sud tu definitivno postoji, 

 Ma ok MrBlc, sve je to ok. Budemo vidli što će ispasti na kraju. Ja sam napisao što priželjkujem, a što će pravno ispasti budemo vidli. Pravo nije pravda, to svi znamo, pa pričekajmo ishod procesa u zemlji slobodnih :).

 

15 godina
offline
Policija objavila snimku Uberove nesreće u kojoj j
C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
1 0 hvala 1
16 godina
offline
Re: Policija objavila snimku Uberove nesreće u koj
Auto je kriv jer mora bez svjetla u savrsenom mraku biti u stanju prepoznat prepreke na cesti ili glupace koje prelaze cestu po mraku bez svjetla, reflektirajuceg prsluka i ne maknu se kad ide auto. Ono zenska je jednostavno gledala ispred sebe kao bude auto zakocil. Sigurno ga je cula i vidla jer je jebeni mrak i auto ima svjetla ali glupaca se dala pregaziti. Kad sam u prometu kao pjesak ili biciklist uvijek idem od pretpostavke da sam nevidljiv i da me svi oce ubiti. Sa takvim stavom vas nikad ne bude pogazil nikakav Volvo od Ubera bilo po danu ili mraku.

Auto nije odradil svoje a zena je sama kriva da je mrtva. Pri brzini od 60 km/h gdi vidis desetak metara ispred sebe ko ovaj lik iz Volva nemres krcem mrdnut, mozes trepnut i gg.
16 godina
offline
Policija objavila snimku Uberove nesreće u kojoj j

Izgleda da imam uvijek svježije vijesti od dežurnog

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
Moj PC  
1 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Policija objavila snimku Uberove nesreće u koj
NEW_MAN kaže...
Pri brzini od 60 km/h gdi vidis desetak metara ispred sebe ko ovaj lik iz Volva nemres krcem mrdnut, mozes trepnut i gg.

 ne znam, baš nekidan sam se vozio potpuno neosvjetljenom ulicom i sa kratkim svjetlima na toyoti staroj 20 godina, čisto sumnjam da novi volvo ima slabija svjetla

doduše nisam vozio 60 nego 40 i bez ikakvih problema sam uočio mačketinu koja je odjednom ušla u trag mojih kratkih svjetala i potpuno se zaustavio

jest da je 60 naspram 40 daleko veća brzina od čisto brojčanih 50%, no da ga hebeš normalni vozač s normalnim reakcijama bi barem jebački usporio

i ta snimka mi je full sumnjiva, em su svjetla prekratka za novi auto, em mi se brzina čini dosta veća

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice