Probna elektrifikacija autocesta u Njemačkoj

poruka: 25
|
čitano: 7.455
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Probna elektrifikacija autocesta u Njemačkoj".
15 godina
offline
Probna elektrifikacija autocesta u Njemačkoj

Istosmjerni napon ? Samo 670 V ?

 

I na to oni žele priključiti  hrpu kamiona? 

 

 

 

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Probna elektrifikacija autocesta u Njemačkoj
Zasto nebi istosmjerni napon? a i napon je ok - vjerojatno prilagodjen naponu baterija kamiona. sa 100-200A imas 67 do 134kW sto je vise nego dovoljno za ravno ic. Visi napon za sobom povlaci druge probleme...
12 godina
offline
Re: Probna elektrifikacija autocesta u Njemačkoj
Zanima me kako su riješili napajanje, vjerojatno ima više odvojenih mreža da se smanje gubici kod istosmjerne struje ?
 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Probna elektrifikacija autocesta u Njemačkoj

Kakvi gubici kod istosmjerne struje?

 

 

Kruha i igala...
15 godina
offline
Re: Probna elektrifikacija autocesta u Njemačkoj
fer-de-lance kaže...

Kakvi gubici kod istosmjerne struje?

 

 

 ono, kad ti se netko pričepi na kabel pa mazne malo. samo za brijanje i lampaš f klijeti. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
8 godina
neaktivan
offline
Re: Probna elektrifikacija autocesta u Njemačkoj

 

Isti napon kao i kod ZET-a.

 

Vjerojatno je to dosta.

 

http://electranatura.hr/services/tramvajska-mreza/

 

 

7 godina
offline
Re: Probna elektrifikacija autocesta u Njemačkoj
Ajar kaže...

 ono, kad ti se netko pričepi na kabel pa mazne malo. samo za brijanje i lampaš f klijeti. 

 Jedan moj poznanik je tak na panceru prespajal struju, da se spoji prije brojila, i budući su sve dovodne žice crne, spojio je fazu umjesto nule i skurio apsolutno sve uređaje u kući 

I onda meni prodaje spiku da mu je grom udaril.

I opet je to delal i nakon nekog vremena došli iz elektre i dobil je opaku kaznu i na kraju išel odležat to.

A kad je trijezan onda se ne usudi to radit...

 

 

Kruha i igala...
11 godina
offline
Re: Probna elektrifikacija autocesta u Njemačkoj
dankodr kaže...

Istosmjerni napon ? Samo 670 V ?

 

I na to oni žele priključiti  hrpu kamiona? 

 

 

 

Ti si vjerovatno veći sručnjak od Siemens-ovih inženjera, koji su, između ostalog, napravili i (električni) vlak

 koji može potegnit i 320 km/h, pa možemo li znat što si ti to napravija?  

42
Poruka je uređivana zadnji put sub 11.5.2019 13:08 (markoBT).
15 godina
offline
Re: Probna elektrifikacija autocesta u Njemačkoj
fer-de-lance kaže...

 Jedan moj poznanik je tak na panceru prespajal struju, da se spoji prije brojila, i budući su sve dovodne žice crne, spojio je fazu umjesto nule i skurio apsolutno sve uređaje u kući 

 

 

 papak. je, strela božja ga je pukla. i onda seru kak pljuge škode. a viš kak je kad se nacugaš. odvaja se posle pancera a prije brojila, pod crepima fino po gredi, z drotima od dva i pol kvadrata najmanje. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put sub 11.5.2019 13:48 (Ajar).
16 godina
online
Re: Probna elektrifikacija autocesta u Njemačkoj
dankodr kaže...

Istosmjerni napon ? Samo 670 V ?

 

I na to oni žele priključiti  hrpu kamiona? 

 

 

Brkaš napon i struju. Radi se o naponskom izvoru, teoretski nebitno koliko kamiona se spoji, svaki ima 670 V na "raspolaganju".

Treba samo osigurati da su vodovi dovoljnog presjeka za poveću struju jer struja je ta koja se povećava s brojem kamiona.

Svemir.
15 godina
offline
Re: Probna elektrifikacija autocesta u Njemačkoj
mGT kaže...
Zanima me kako su riješili napajanje, vjerojatno ima više odvojenih mreža da se smanje gubici kod istosmjerne struje ?

 Kakvi gubici, covjece? Sto ti je?

12 godina
offline
Re: Probna elektrifikacija autocesta u Njemačkoj

My bad, zabrijao sam 67 V :)

 

15 godina
offline
Re: Probna elektrifikacija autocesta u Njemačkoj
jesi se ti vozio tom autocestom ikada ? jesi li vidio kako izgleda kad se dogodio stau ( zastoj u prometu) - kolone su po par kilometara.

Na 5 km duljine garantiram da bude 30 - 40 kamiona, ako ne i više. Svaki ima 200 - 300 kW motor.

Jesi svjestan koliko je potrebno snage osigurati na tim vodičima istosmjerne struje ?

Jedino ako je mreža rascjepkana na 1 km duljine i svaka ima svoje napajanje
7 godina
offline
Re: Probna elektrifikacija autocesta u Njemačkoj
fer-de-lance kaže...

Kakvi gubici kod istosmjerne struje?

 

 

 vjerovatno misli na gubitke na niskom istosmjernom naponu kojih fala bogu ima i previše.
visoki napon je drukcija prica, tu več igra i nepostojeci skin effekt na dc i manji gubitci zbog proboja korone itd itd... iako 670V i nije neki pre visok napon pa bi tribalo guglat za vidit koliki su gubitci ali vjerovatno mali prema 12V DC i slicno.

14 godina
neaktivan
offline
Probna elektrifikacija autocesta u Njemačkoj

Bog te ubio pa vi ste svi veći stručnjaci od Siemensovih inženjera.

Dvije stvari su beskonačne; svemir i ljudska glupost, ali što se svemira tiče nisam posve siguran.
Moj PC  
5 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: Probna elektrifikacija autocesta u Njemačkoj
nj0fra kaže...

Bog te ubio pa vi ste svi veći stručnjaci od Siemensovih inženjera.

 

 

Slažem se. Siemens je pionir elektrifikacije željeznica više od 100 godina.

 

Btw, Slovenci imaju željezničku mrežu na istosmjernu struju 3kV.

 

https://www.slo-zeleznice.si/sl/infrastruktura/javna-zelezniska-infrastruktura/elektroenergetika

 

 

 

 

 

7 godina
offline
Re: Probna elektrifikacija autocesta u Njemačkoj
dabar_solta_V2 kaže...

 vjerovatno misli na gubitke na niskom istosmjernom naponu kojih fala bogu ima i previše.
visoki napon je drukcija prica, tu več igra i nepostojeci skin effekt na dc i manji gubitci zbog proboja korone itd itd... iako 670V i nije neki pre visok napon pa bi tribalo guglat za vidit koliki su gubitci ali vjerovatno mali prema 12V DC i slicno.

 Da, to stoji.

Ali ovak kak je napisao je idpalo kao da misli na neke gubitke vezane specifično za istosmjerni napon, koji ne postoje.

Uvijek je DC bolji kaj se gubitaka tiče.

A 670 V je poprilično nizak napon, premda ne prenizak, tak da sam otpor vodiča nije prevelik faktor, premda, kao što su i kolege rekli, problem je onda velika amperaža, i to se još množi kad ima više kamiona, ali očito onda vode još dodatne vodiče sa strane uz cestu paralelno s ovima iznad ceste, inače ne znam kak bi to moglo funkcionirati.

 

 

Kruha i igala...
16 godina
offline
Probna elektrifikacija autocesta u Njemačkoj

Jel neko zna da je 1882. godine u predgrađu Berlina već napravljen prvi ovakav eksperiment? Jel ovo neka zaj*bancija ili oni ovo zapravo rade u spomen na svoga osnivača!?

 

Prvu pokusnu trolejbusnu kontaktnu mrežu postavio je Ernst Werner von Siemens (1816–1892) s pomoću pedesetak telegrafskih stupova, u duljini od 500 m, uzduž jezera Halen u predgrađu Berlina te 1882. izveo prve vožnje vozilom nalik na kočiju opremljenu elektromotorom pogonjenim istosmjernom električnom strujom.

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
Moj PC  
3 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Probna elektrifikacija autocesta u Njemačkoj
dankodr kaže...
jesi se ti vozio tom autocestom ikada ? jesi li vidio kako izgleda kad se dogodio stau ( zastoj u prometu) - kolone su po par kilometara.

Na 5 km duljine garantiram da bude 30 - 40 kamiona, ako ne i više. Svaki ima 200 - 300 kW motor.

Jesi svjestan koliko je potrebno snage osigurati na tim vodičima istosmjerne struje ?

Jedino ako je mreža rascjepkana na 1 km duljine i svaka ima svoje napajanje

Nije važno vozim li se ja tim autocestama. Važno je voze li se Siemens-ovi inženjeri tim autocestama. A oni ne samo da se voze, nego mogu stati sa strane i izbrojiti (ili je to netko drugi za njih učinio) koliko kamiona prođe, kojom brzinom prolaze, koliko ih se nakupi kad je zastoj, koliko traje zastoj, koliko troše energije kad voze, koliko troše kad je zastoj i sve ostalo što im treba da projektiraju sustav.

 

Jer tako to rade pravi stručnjaci, mjere, a ne nagađaju. I onda na temelju mjerenja projektiraju sustav prema potrebama, a ne onako odoka, kako im se učini da bi bilo zgodno.

 

42
Poruka je uređivana zadnji put ned 12.5.2019 0:34 (markoBT).
13 godina
offline
Probna elektrifikacija autocesta u Njemačkoj

Istu je Siemens uz Scaniu već izgradio u Švedskoj još 2016.

World’s first electric road opens in Sweden

 

U par navrata sam vidio tu elektrificiranu dionicu i nikada nisam vidio nikakav eKamion pa nisam ni znao čemu služi sve to. Mogao sam samo predpostavljat.

Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
protjeran
offline
Re: Probna elektrifikacija autocesta u Njemačkoj
Kamionski prijevoz je postao živa tlaka. Bolje (pametnije) bi bilo navedenih 30 milijuna eura ulupati u željeznicu. Organizirati kontejnerski sustav (s više manjih kontejnera) gdje bi mali / manji (električni) kamiončići prezimali teret i lokalno ga razvozili.
Pis on ju, tu :P
Moj PC  
4 0 hvala 0
12 godina
offline
Probna elektrifikacija autocesta u Njemačkoj

Ne ulazim u to koliko je to funkcionalno ili isplativo, ali bome je jako ružno

Umjesto da su smislili kako te žice ugraditi u cestu pa da ne bodu u oči

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Probna elektrifikacija autocesta u Njemačkoj
A kako bi imao smisla zeljeznicki kontejnerski sustav? To bi imalo smisla kad bi svaki dućan naručivao po 200-300 komada iste robe (ovisi i o vrsti robe). To bi imalo smisla jedino kad bi dućani svu naručenu robu isključivo zaprimali u centralnom skladištu, pa onda može doć kontejner sa 1000 komada kutija za prvu pomoć.
A ovako dobavljač složi 1 paletu robe za Konzum, 3 za Pevec, 2 za Elipso, itd., pa kamion istovari jednu paletu za Konzum i ide redom po dućanima.
A dobavljač obavi posao zaprimanja robe iz kontejnera po 500+ komada. I onda dalje distribuira po državi.
Princip dovoza kontejnera imaš po lukama i kamion uzme kontejner i vozi do skladišta.
5 godina
protjeran
offline
Re: Probna elektrifikacija autocesta u Njemačkoj
Ako Amazon može razvrstati, mogu i svi ostali. Centralno skladište (u svakom većem gradu) pa lokalno malim, većim i još nešto većim elekzrificiranim kamiončićima.
U današnje vrijeme - prosto ko pasulj.
Pis on ju, tu :P
15 godina
offline
Re: Probna elektrifikacija autocesta u Njemačkoj
Antiseptik kaže...
Kamionski prijevoz je postao živa tlaka. Bolje (pametnije) bi bilo navedenih 30 milijuna eura ulupati u željeznicu. Organizirati kontejnerski sustav (s više manjih kontejnera) gdje bi mali / manji (električni) kamiončići prezimali teret i lokalno ga razvozili.

 Ma napravili si oni sustav sa manjim kontejnerima. Samo su ih nazvali "palete".

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice