SATA vs. M.2 - udario junak na junaka

poruka: 14
|
čitano: 6.536
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "SATA vs. M.2 - udario junak na junaka".
16 godina
neaktivan
offline
SATA vs. M.2 - udario junak na junaka

 

Prije nego što se bacite na kupnju, proguglajte malo o problemima sa zagrijavanjem M.2 NVMe SSD-ova. Ako nakon toga odustanete od kupnje (barem privremeno), možete se utješiti rezultatima testova koji simuliraju stvarni rad (za razliku od sintetičkih)i koji pokazuju da razlika nije drastična. A možda i Intel Optane pojeftini...

 

 
3 3 hvala 0
15 godina
offline
SATA vs. M.2 - udario junak na junaka

Čovjek kaže da bi koristio dva kabela da udvostruči brzinu, a ovaj o razdvjobi jednog kabela na dva.

Pa valjda bi i neki kontroler tu ušao u priču.

Moj PC  
3 0 hvala 2
11 godina
offline
SATA vs. M.2 - udario junak na junaka

P: Je li teoretski moguće upariti dva SATA kabela da rade kao 1, recimo dva kabela na jednom SSD-u? U smislu da se udvostruči brzina prijenosa?

 

O: Što se tiče drugog pitanja – čak i kad bi postojali razdjelnici za podatkovne SATA kabele (nismo ih nigdje uočili), preko takvog razdjelnika ne bi bilo moguće spojiti dva SSD-a na jedan SATA kabel...

 

Mario, mislim da si odgovorio obrnuto od pitanja - pitanje je bilo može li spojiti dva sata kabela svojevrsni y sata kabel (valjda bi se tako nekako zvao kad bi postojao) od dva sata utora s matične u jedan utor na jednom ssd-u - kao što je i rekao, radi udvostručenja brzine na tom jednom ssd-u

ne od dva ssd-a prema jednom sata utoru na matičnoj, kao što si ti odgovorio

...ali u osnovi je vjerojatno isti odgovor - ne

Poruka je uređivana zadnji put sub 21.4.2018 21:56 (picajzla0707).
Moj PC  
7 0 hvala 2
16 godina
moderator
offline
SATA vs. M.2 - udario junak na junaka

Momci, u pravu ste - zabrijao sam si i mislio da pita kako spojiti dva uređaja na jedan port na matičnoj, umjesto kako jedan uređaj spojiti na dva porta na matičnoj. Al isto ti se hvata.  Nije moguće niti može biti moguće - na kraju krajeva, usko grlo je SATA kontroler u samom SSD-u pa čak i kad bi se mogao napraviti neki kontroler koji bi preko dva porta naizmjenično komunicirao s jednim SATA portom SSD-a, ne bi se moglo ići iznad propusnosti tog SATA porta na SSD-u. Ispravio sam.

 
3 0 hvala 0
11 godina
offline
SATA vs. M.2 - udario junak na junaka

Znaci, ako sam dobro skuzio, M.2 SSD-ovi su zapravo samo u teoriji brzi, a u praksi ako dobijes je mozda sekunda-dvije brzi rad sveukupno?

Ili sam krivo ipak skuzio? Isplativost je onda nula, bolje uzet za skoro 100kn manje sata SSD pa ti jos ostane za sladoled. (citaj pivu) 

Kovačić
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
Re: SATA vs. M.2 - udario junak na junaka
acmilan2 kaže...

Znaci, ako sam dobro skuzio, M.2 SSD-ovi su zapravo samo u teoriji brzi, a u praksi ako dobijes je mozda sekunda-dvije brzi rad sveukupno?

Ili sam krivo ipak skuzio? Isplativost je onda nula, bolje uzet za skoro 100kn manje sata SSD pa ti jos ostane za sladoled. (citaj pivu) 

 Ma kakvi, i u praksi su osjetno brži. Isplati se uzeti, pogotovo za boot disk. A nije loše ni za data disk ako često prebacuješ stvari ili loadaš velike igre. Na kraju dana, vrijeme je novac :) Još uzmeš ili si složiš neki ultrabrzi USB stick sa msata ili m.2 ssdom i da vidiš veselja, 8 gb film u 15-ak sekundi

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
11 godina
offline
Re: SATA vs. M.2 - udario junak na junaka

Jel to ovisi onda samo kakvu maticnu imas da ona to moze prenositi tako brzo podatke?

Kovačić
14 godina
odjavljen
offline
Re: SATA vs. M.2 - udario junak na junaka
acmilan2 kaže...

Jel to ovisi onda samo kakvu maticnu imas da ona to moze prenositi tako brzo podatke?

 Da, mora podržavati nvme protokol, i ako želiš boot disk mora podržavati nvme boot. Sve novije podržavaju, neke starije ne.

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
11 godina
offline
Re: SATA vs. M.2 - udario junak na junaka

Okej, hvala. Citam po internetu da ljudi kad su testirali to na kraju nisu mogli razaznati razliku izmedju sata II i sata III, sad je dosao jos m.2 pa na kraju kazu da je bolje uzeti sata SSD jer je jeftiniji, a skoro pa nista ne postizes sa m.2 vise nego sa sata.

Kovačić
13 godina
offline
Re: SATA vs. M.2 - udario junak na junaka
Jakovp kaže...

Ti si prvi koji je rekao da postoji razlika kod boota OSa, osobno sam probao 960 Pro NVME M2 vs 850 PRO SATA,

nisam primjetio razliku nikakvu kod boota OSa, a još manje kod pokretanja MP BF1, Call of Duty WW2.

Pogledao sam i brdo testova i svi govore da je ta kupnja neisplativa.

Jedna sekunda razlike između SATA SSDa i M2 NVMe SSDa kod boota i pokretanja BF1.

Poruka je uređivana zadnji put uto 29.5.2018 21:02 (Valentin17).
15 godina
offline
Re: SATA vs. M.2 - udario junak na junaka
Ma isti je to klinac, bolje kupiti veci kapacitet sata sad nego nvme ssd. Ja ne vidim nikakve razlike u koristenju, a imao i sata, m.2 m.2 nvme, jedino gdje ces vidjeti razliku je u benchmarku i nekim profi aplikacijama iii serveru.
Danas je tesko biti glup jer je konkurencija prevelika!!!
14 godina
offline
Re: SATA vs. M.2 - udario junak na junaka
Patrick_cro kaže...
Ma isti je to klinac

 Ekipa, stoji li ovo još uvijek? Ili se ponešto promjenilo u zadnjih godinu i pol? Izašli brži NVMe diskovi, perhaps?

HTC 10 | (HTC 8X :) no more)
15 godina
offline
Re: SATA vs. M.2 - udario junak na junaka
Eto bas nedavno kupio I nvme I pcie ssd I ja kao normalan korisnik ne vidim nikakve razlike, u heavyworkloadu ces osjeti razliku I tu je po meni najbolji pcie ssd ali je je cijena paprena, uzeo pcie zato sta sam ga vidio po dobroj cijeni. Sada su dosta pale cijene nvme pa nije vise tolika razlika kao prije nvme vs sata ssd, ako imas love odi na nvme, Ali ako za istu cijenu nadjes veci sata ssd onda definitivno sata ssd. Jos imam stare ocz agility od 60gb u raid 0, tak da se nevih previse niti zamarao da tipom memorije na ssd.najbolje da napises koliko love so spreman odvojiti za ssd pa ce ti see predloziti najbolji izbor u tom trenutku.http://m.bug.hr/forum/topic/tvrdi-optiki-diskovi/koji-ssd/50123?page=323
Danas je tesko biti glup jer je konkurencija prevelika!!!
14 godina
offline
Re: SATA vs. M.2 - udario junak na junaka
Patrick_cro kaže...
Eto bas nedavno kupio I nvme I pcie ssd I ja kao normalan korisnik ne vidim nikakve razlike

 Ovo mi je dovoljno.
Ako baš uleti povoljno neki m.2 ili pci-e, uzmem pa trenutni SSD prebacim u laptop. Ako ne, može ostati i ovako. :)

HTC 10 | (HTC 8X :) no more)
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice