Teslinim baterijama Belgija želi stabilizirati ele

poruka: 37
|
čitano: 13.365
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Teslinim baterijama Belgija želi stabilizirati ele".
7 godina
offline
Teslinim baterijama Belgija želi stabilizirati ele

18 mW?

Pa to je pola snage jednog generatora HE Dubrava.

Neznam kak to može utjecati na stabilnost cijelog mrežnog sustava.

Ak ispadnu proizvođači od par GW to je poput gašenja šumskog požara sa časom vode.

Marketing na djelu?

 
9 5 hvala 0
14 godina
offline
Re: Teslinim baterijama Belgija želi stabilizirati
Tauri kaže...

18 mW?

Pa to je pola snage jednog generatora HE Dubrava.

Neznam kak to može utjecati na stabilnost cijelog mrežnog sustava.

Ak ispadnu proizvođači od par GW to je poput gašenja šumskog požara sa časom vode.

Marketing na djelu?

 
Nije marketing, nego tvoje cisto neznanje :) (Kao i vecina drugih ljudi oko ove teme).

Znaci radi se o FCAS sustavu (frequency control and ancillary services). Umjesto da se koriste gas turbine (ili hydro i slicno) imamo ovakve sustave koji se mogu ukljuciti (i iskljuciti) manje od jedne sekunde, dok obicne elektrane trebaju puno vise vremena (U minutama).

FCAS sustavi cesto rade po samo par sekundi i naravno kako se mogu brzo ON / OFF - trosak je uzasno mali, dok recimo trosak obicnih elektrana je u tom slucaju ogroman.

Imas primjer u Australiji gdje su cijene pale za 90% (Za FACS uslugu) jer je postrojenje koje je TESLA napravila preuzela veliki dio trzista. Ustede se vec broje u desecima miliona $

(Izvor svega gore: moja struka)

https://electrek.co/2018/05/11/tesla-giant-battery-australia-reduced-grid-service-cost/

11 godina
offline
Re: Teslinim baterijama Belgija želi stabilizirati
Tauri kaže...

18 mW?

Pa to je pola snage jednog generatora HE Dubrava.

Neznam kak to može utjecati na stabilnost cijelog mrežnog sustava.

Ak ispadnu proizvođači od par GW to je poput gašenja šumskog požara sa časom vode.

Marketing na djelu?

Izgleda da si ti brži na okidaču i od Teslinih baterija. Nisi stiga ni ispravit mW u MW, a to je razlika, drastična.

 

Osim toga, ako se reagira na vrijeme, i šumski požar se može ugasit čašom vode.

42
Poruka je uređivana zadnji put uto 15.5.2018 17:24 (markoBT).
16 godina
offline
Re: Teslinim baterijama Belgija želi stabilizirati
Nemon kaže...

 

(Izvor svega gore: moja struka)


 

Koliko minuta izdrži ta Li-Ion baterija i koliko joj treba sati za ponovno punjenje ?

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
13 godina
offline
Re: Teslinim baterijama Belgija želi stabilizirati
Nemon kaže...
Tauri kaže...

18 mW?

Pa to je pola snage jednog generatora HE Dubrava.

Neznam kak to može utjecati na stabilnost cijelog mrežnog sustava.

Ak ispadnu proizvođači od par GW to je poput gašenja šumskog požara sa časom vode.

Marketing na djelu?

 
Nije marketing, nego tvoje cisto neznanje :) (Kao i vecina drugih ljudi oko ove teme).

Znaci radi se o FCAS sustavu (frequency control and ancillary services). Umjesto da se koriste gas turbine (ili hydro i slicno) imamo ovakve sustave koji se mogu ukljuciti (i iskljuciti) manje od jedne sekunde, dok obicne elektrane trebaju puno vise vremena (U minutama).

FCAS sustavi cesto rade po samo par sekundi i naravno kako se mogu brzo ON / OFF - trosak je uzasno mali, dok recimo trosak obicnih elektrana je u tom slucaju ogroman.

Imas primjer u Australiji gdje su cijene pale za 90% (Za FACS uslugu) jer je postrojenje koje je TESLA napravila preuzela veliki dio trzista. Ustede se vec broje u desecima miliona $

(Izvor svega gore: moja struka)

https://electrek.co/2018/05/11/tesla-giant-battery-australia-reduced-grid-service-cost/

U clanku lijepo pise da ce ovakav sustav omoguciti izbjegavanje situacije s pocetka godine u kojoj je Kosovo izmuzlo vise energije iz sustava nego je nadoknadjeno iz drugih izvora. Molim te objasni mi na koji nacin ovaj power pack pomaze u takvoj situaciji?

14 godina
offline
Teslinim baterijama Belgija želi stabilizirati ele

Gdje piše da je Kosovo izmuzlo el. en. ? Svaki energetski sustav države je po definiciji kruta mreža (el. mreža koja se sastoji od mnogo generatora koji daju određenu frekv., napon itd.)
Ako imaš nekoliko manjih generatora koji ne fukcioniraju dobro za krutu mrežu to se neće osjetiti, ali ako ti dobar dio ne štima onda ne normalno osjeti. U obliku povišenog ili smanjenog napona, manje ili veće frekvencije.

Kao što je netko napisao taj teslin sustav baterija može kratkotrajno (brzo) stabilizirat napon, frekvenciju (mislim da Australski može radit pol sata prije nek se sprazni) prije nego se uključi jači proizvođač el. en (hidro, termo i slično). Imaš također probleme s nepouzdanim izvorima el. en (solarne, vjetroelektrane) s time da su vjetroelektrane veći problem. U Hr je situacija da vjetroelektrana ima prioritet pa ako je jako vjetrovito i postoji višak mora se gasiti hidro. Eh al imaš problem kad se uključi više "jačih" proizvođača pa nit vjetro ne može opskrbit i recimo u tom trenutku još ne stane vjetra ili se smanji brzina pa se ne proizvodi tolko na vjetro. Te probleme bi rješavao taj paket baterija. Ovo je ukratko kolko može biti. Postoje ljudi koji se bave stabilnošću energetskog sustava države i europe. 

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Teslinim baterijama Belgija želi stabilizirati

Bugov članak počinje spominjanjem nesuglasica Srbije i Kosova zbog kojih je došlo do problema u opskrbi. Koliko se ja sjećam, problem je nastao jer Kosovo iz svojih izvora ne može pokriti svoju potrošnju koju u ovom periodu nitko nije nadoknađivao. Članak nadalje nastavlja sa "Kako bi se ovakve situacije izbjegle u budućnosti...". Ja ne vidim kakve veze imaju tesline baterije s ovakvim tipom problema u opskrbi. Ili sam u krivu ili je pola teksta članka višak. Ispravi me molim te ako griješim.

15 godina
odjavljen
offline
Re: Teslinim baterijama Belgija želi stabilizirati
Nemon kaže...

Nije marketing, nego tvoje cisto neznanje :) (Kao i vecina drugih ljudi oko ove teme).

Znaci radi se o FCAS sustavu (frequency control and ancillary services). Umjesto da se koriste gas turbine (ili hydro i slicno) imamo ovakve sustave koji se mogu ukljuciti (i iskljuciti) manje od jedne sekunde, dok obicne elektrane trebaju puno vise vremena (U minutama).

FCAS sustavi cesto rade po samo par sekundi i naravno kako se mogu brzo ON / OFF - trosak je uzasno mali, dok recimo trosak obicnih elektrana je u tom slucaju ogroman.

Ako je to točno, onda se ne radi o njegovom neznanju, već o neznanju novinara ili onog tko je novinaru dao informaciju. Takvi ispadi rade probleme u mreži, ali situacija opisana u članku nije rezultat toga i ovakve baterije nemaju ni snagu ni kapacitet za riješiti problem o kojem članak govori.

 

Ovo o čemu ti govoriš je povezano s naglim promjenama u mreži i o tome često pišem kad se priča o vjetroelektranama jer one zahtjevaju povećavanje dostupne "brze rezerve" u vidu hidroelektrana, plinskih turbina ili ovakvih baterija, međutim, to u članku nije ni spomenuto.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
15 godina
offline
Teslinim baterijama Belgija želi stabilizirati ele

Youtube video u režiji Tesle koji je priložen u članak "Tesla Powerpacks Balancing the Grid in Terhills, Belgium" objašnjava što radi postrojenje.

Mislim da je naglasak na "instantly" i "cleaner then fossil fuel".

Vjerojatno postoji potreba za manjim i bržim balansiranjemk kao što postoji za većim i dugotrajnijim.

Možda ovo nije zamjena nego nadopuno sustava za stabilizaciju?

Osim toga, valjda su se dogovorili ljudi koji se bave mrežama desetljećima što im treba, koji to znaju puno bolje od nas.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Teslinim baterijama Belgija želi stabilizirati
Mandor kaže...

...

Osim toga, valjda su se dogovorili ljudi koji se bave mrežama desetljećima što im treba, koji to znaju puno bolje od nas.

 Ti nisi normalan. Kako bi ljudi koji se bave mrežom mogli o tome više znati od profesionalnog komentatora na forumu koji se komentiranjem bavi godinama???

14 godina
offline
Re: Teslinim baterijama Belgija želi stabilizirati
memulica kaže...
Nemon kaže...

 

(Izvor svega gore: moja struka)


 

Koliko minuta izdrži ta Li-Ion baterija i koliko joj treba sati za ponovno punjenje ?

 
Ovisi o milion faktora. Kao mobitel. Igras igricu? Onda samo 2 sata ti traje. Koristis telefon samo za pozive (2 dnevno) onda moze i 5 dana.

Ove baterije se isto tako pune (ako je moguce) u razdobljima kada je struja jeftinija (po noci ili zavisi od drzave i slicno). Kupis za struju za 5 kuna po noci, a prodas je po danu za 8 kuna (samo primjer). Cijene nekada mogu otici i u negative, tj nekada ima i previse struje pa ce vam placati samo da uzmete struju (onda je ta zarada jos visestruko veca)


Poruka je uređivana zadnji put sri 16.5.2018 13:35 (Nemon).
14 godina
offline
Teslinim baterijama Belgija želi stabilizirati ele

Izasao je jucer bas clanak koji dobro opisuje situaciju u Australiji

https://cleantechnica.com/2018/05/15/elon-musk-harpooned-baseload-power/

 

Ovakvih sustava bi trebalo imati sto vise u EU - za dugorocnu stabilnost

 
4 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Teslinim baterijama Belgija želi stabilizirati
Nemon kaže...

 
Ovisi o milion faktora. Kao mobitel. Igras igricu? Onda samo 2 sata ti traje. Koristis telefon samo za pozive (2 dnevno) onda moze i 5 dana.

Ove baterije se isto tako pune (ako je moguce) u razdobljima kada je struja jeftinija (po noci ili zavisi od drzave i slicno). Kupis za struju za 5 kuna po noci, a prodas je po danu za 8 kuna (samo primjer). Cijene nekada mogu otici i u negative, tj nekada ima i previse struje pa ce vam placati samo da uzmete struju (onda je ta zarada jos visestruko veca)


 jel može potvrda ovo veze termoelektrane Peruća da bi bila stabilizator hrvatkse u elektroenergetskom sustavu te da smo prošle godine tj. sada 2016. godine mogli imati pad sustava

 

ovdje je video gledati od 13:45

 

http://vijesti.hrt.hr/419732/u-studiju-4-sucelili-se-ante-jankovic-i-tarzan-legovic

 

14 godina
offline
Re: Teslinim baterijama Belgija želi stabilizirati
Jim Carrey kaže...

 

 jel može potvrda ovo veze termoelektrane Peruća da bi bila stabilizator hrvatkse u elektroenergetskom sustavu te da smo prošle godine tj. sada 2016. godine mogli imati pad sustava

 

ovdje je video gledati od 13:45

 

http://vijesti.hrt.hr/419732/u-studiju-4-sucelili-se-ante-jankovic-i-tarzan-legovic

 

 
Iskreno morao bi full prouciti brojeve da ti dam "strucnije" misljenje. Ekonomski gledano ako nam bilo koja elektrana proizvede 10 kuna ali unisti industriju od 15 kuna - nema smisla (jer bolje onda nista ne raditi i samo kupiti struju na otvorenom trzistu). Naime ja pojma nemam da li bi elektrana na Peruci unistila lokalnu ekonomiju (i na kojoj razini) - znaci proizvodnja hrane, turizam, pitka voda etc. 

Problem u Hrvatskoj svakako je ako nastane susa i napravi manjak vode - jer Hrvatska proizvodi oko 55% svoje struje iz Hidro izvora - nekih 30% iz Termo izvora (Mislim da je vjetar bio skoro 9-10% prosle godine).

Peak potrosnje struje u Hrvatskoj ti je sredinom sedmog mjeseca - i ako se sve lose poklopi moguce je da se sve srusi. Medjutim tim kriticnim danima uvijek mozemo kupiti struju sa EU trzista i pokriti te rupe (Ako se pojave).

Medjutim dobro je biti neovisan, i da se mene pita, Hrvatskoj treba puno vise vjetrenjaca (Cijena je jako pala) - imamo jako puno lokacija za njih + stvaraju lokalne poslove (Po svakoj zupaniji), a za peak u sezonama - baterije bi svakako dobro dosle. Instalacija bi se mogla jako brzo isplatiti jer bi mogli prodavati viskove u EU kada bi god bilo potrebe za time, tako da mislim da bi se instalacija od nekih 100 MW - mogla isplatiti kroz 4-5 godina (Tu ima jako puno faktora pa je tesko reci).

Medjutim iskreno, u Hrvatskoj nema nikakve vizije za ovakve stvari, nista se ne radi planski tj dugorocno - uvijek su lokalni interesi + politika + korupcija etc (Sto nije cudno, evo i u Australiji imas slicnu situaciju sa proizvodnjom struje).

Svaka termo elektrana zagaduje (cak i vise nego nuklearna) okolis i ljude, tako da je to veliki ekoloski / zdrastveni problem (Plin je bolji i zdraviji od ugljena, ali ipak losi za zdravlje i kvalitetu zraka).

Problem sa TERMO elektranama je sto gorivo za njih jako varira (gorivo koje god vrste) pa je tesko raditi dugorocno planove. Sve sto stavimo u Termo Elektrane, najcesce kupujemo izvan Hrvatske, tako da su to novci koji odlaze iz drzave, dok sa Hidro + Solar + Wind to nije slucaj.

Ima tu jako jako puno parametara, ali pametna ekipa od par strucnjaka u Hrvatskoj bi mogli sloziti dobar plan kroz par mjeseci (kada bi se to zeljelo).

Again, jako siroka tema :) Ali kada se maknu sva sranja i slicno, lako se to sve slozi i napravi.

Hrvatska je totalno u banani i kasnimo za svima u EU, recimo imamo puno otoka i trajekata - umjesto da ulozimo / napravimo elektricne trajekte (pogotovo za kratke relacije) - mi potrosimo stotine tisuca litara nafte svake godine + sve ostalo sto ide sa time etc. (Ovakvih primjera ima jako puno gdje bi Hrvatska ustedila, proizvodila i mogla stvoriti nova radna mjesta).

Na sjeveru Europe - elektricni trajekti su stvarnost ima par godina (Samo primjer dole, link iz 2015)




15 godina
odjavljen
offline
Re: Teslinim baterijama Belgija želi stabilizirati

Samo bih reagirao s dva detalja.

 

TE koristi vodu za hlađenje. U vrijeme peak potrošnje, u 7. mjesecu, protok vode je manji, pa je i utjecaj TE na zagrijavanje jezera ili rijeke veći. Ako rijeka nema dovoljan protok, onda takva TE nema smisla i ne pridonosi energetskoj neovisnosti ništa više od HE, osim ako želiš uništiti ekosustav i izvor pitke vode (i zbog temperature koja pogoduje razvoj bakterija i zbog sredstava za čišćenje rashladnih sustava).

 

Kod nas vjetroelektrane baš i ne stvaraju lokalne poslove. 

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
11 godina
offline
Re: Teslinim baterijama Belgija želi stabilizirati

Evo još nekoliko detalja.

 

Kupao sam se u Cetini krajem 8. mjeseca km prije ušća pri vrlo niskom vodostaju (čini mi se na biološkom minimumu, ako ne i ispod), dakle kad i gdje bi voda trebala bit najtoplija, i mogu reć da nije bilo ni malo ugodno. Samo km dalje more je bilo barem 10 °C toplije.

 

Međutim, razlog tako niskog vodostaja nije bila suša, nego uzvodne hidrocentrale koje su uzimale previše vode, više od dozvoljenog. Naime kad vodostaj padne do biološkog minimuma, hidrocentrale ne smiju više uzimati vodu iz toka, ali izgleda da se malo tko toga drži. I tako pobiju ribu, a i umanje doživljaj na raftingu. 

 

A voda je bila čista i pio sam je bez ikakvog pročišćavanja i evo još sam živ. Pa možda ne bi bilo loše da tako i ostane, i ja i Cetina.

42
15 godina
odjavljen
offline
Re: Teslinim baterijama Belgija želi stabilizirati

Kad je to bilo? Baš sam nedavno čuo da se situacija pomalo mijenja na bolje jer su uspjeli izvršiti pritisak da se poštuje biološki minimum. S druge strane, TE bi to mogla us*ati.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
11 godina
offline
Re: Teslinim baterijama Belgija želi stabilizirati

Prije 5-6 godina. Ni tako davno da bi se (znajući nas) nešto značajno promjenilo, a ni tako skoro da ipak (možda) ne bi bilo nešto bolje. 

 

Ali TE sigurno ne bi popravila situaciju, a pitanje je koliko bi pokvarila. Teško je ikom vjerovat u tim stvarima. 

42
Poruka je uređivana zadnji put čet 17.5.2018 11:01 (markoBT).
14 godina
offline
Teslinim baterijama Belgija želi stabilizirati ele

Nemoj samo s vjetroelektranama molim te 
Hrvatskoj osim recimo tog baterijskog sustava treba minimalno još jedna reverzibilna elektrana. Profesorica je imala obranu doktorata na temu utjecaja vjetroelektrana na energetski sustav u Hr. Održala nam je i prezentaciju tak da se i onda malo ispuhala i mi smo vidjeli te "plodove" mislim da trogodišnjeg rada. 

Problem sa vjetroelektranama osim kaj se prvo "korumpirano" gradilo itd. (to nije ona spomenula al svatk tko je pratio to i gradnje može zbrojit 2 i 2). 
Drugi i najveći problem je da vjetroelektrane imaju prednost proizvodnje. Znači recimo da proizvodimo na nekoj HE elektrani 20MW i dogodi se negdje na moru jaki vjetar i počne nekoliko vjetroelektrana proizvoditi 20MW. Sada se mora gasiti HE jer osim kaj nema potrebe ( vjetro je skuplja) ima i prednost proizvodnje. Ovo kako je doneseno samo sjebe sustav. Dokotorat se bazira na novoj formuli za izračun za buduće/trenutne potrošnje koja bi umanjila te probleme i umanjila gubitke novaca. Također vidio sam mnogo primjera kada je bilo jeftinije kupiti el. en izvana nego da smo je mi proizvel.

 
6 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Teslinim baterijama Belgija želi stabilizirati
mac92 kaže...

Nemoj samo s vjetroelektranama molim te 
Hrvatskoj osim recimo tog baterijskog sustava treba minimalno još jedna reverzibilna elektrana. Profesorica je imala obranu doktorata na temu utjecaja vjetroelektrana na energetski sustav u Hr. Održala nam je i prezentaciju tak da se i onda malo ispuhala i mi smo vidjeli te "plodove" mislim da trogodišnjeg rada.

 koliko sam čitao, reverzibilna HE velebit je danas zapravo samo napola iskorištena jer joj nedostaje stabilan izvor energije po noći za punjenje akumulacije kod gračaca. priča je, kad se gradila da je ona zapravo bila samo polovica cijelog projekta, dok je druga polovica trebala biti nuklearna elektrana koja bi davala taj višak energije po noći. nuklearka i morska blizina u pogledu turizma ne idu ruku pod ruku, pa je navodno i divlja gradnja na viru produkt pobune lokalaca protiv gradnje nuklearke. ako netko zna više, neka me ispravi, baš me zanima cijela priča.

15 godina
odjavljen
offline
Re: Teslinim baterijama Belgija želi stabilizirati
Ne znam je li bila u planu, ali ne vjerujem da je uzrok divlje gradnje na Viru. Možda je nekom poslužilo za opravdanje, ali je onaj kaos gori za turizam od NE. U krajnjem slučaju, koliko ih Francuska ima, pa opet predstavlja jaku turističku destinaciju.
Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
8 godina
offline
Teslinim baterijama Belgija želi stabilizirati ele

kažem navodno. čak mi i ima smisla, al eto, ne znam, pa neću tvrditi. danas nemreš kantu za smeće nikam stavit da se svi ne dignu na noge, a kamoli NE nekamo na obalu.

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Teslinim baterijama Belgija želi stabilizirati
MrBlc kaže...
Ne znam je li bila u planu, ali ne vjerujem da je uzrok divlje gradnje na Viru. Možda je nekom poslužilo za opravdanje, ali je onaj kaos gori za turizam od NE. U krajnjem slučaju, koliko ih Francuska ima, pa opet predstavlja jaku turističku destinaciju.

To je bila iskra za kaos. 1978. je bivša država to dala kao prijedlog (čak i nije loš), ali je onda krenulo s kaosom.

11 godina
offline
Re: Teslinim baterijama Belgija želi stabilizirati
bruno1026 kaže...

 ...pa je navodno i divlja gradnja na viru produkt pobune lokalaca protiv gradnje nuklearke. ako netko zna više, neka me ispravi, baš me zanima cijela priča.

 evo ti dio priče, prema pokojnom gržeti za kojeg se i danas priča po viru kako je spriječio gradnju nuklearke - link

danas je to urbana legenda na kojoj gržetini potomci skupljaju bodove protiv kapovićevih u međusobnim obračunima

16 godina
offline
Re: Teslinim baterijama Belgija želi stabilizirati
Nemon kaže...

 
Ovisi o milion faktora.


 

Ove baterije su same sebi svrha, jer vjetroelektrane i solarni paneli su glavni uzročnici ovakvih problema/gubitaka na mreži.

 

Pune se na jeftina fosilna goriva, pa ne pridonose ni smanjenju CO2. Dapače.

 

Najbitnije da se izmisli problem, pa se onda dobro zaradi na njemu.

 

Profit iznad svega, rekli bi Ferengiji.

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
14 godina
offline
Re: Teslinim baterijama Belgija želi stabilizirati
mac92 kaže...

Nemoj samo s vjetroelektranama molim te 

 
Hrvatska nije dobar primjer za "racionalno" planiranje ili primjer kako ekonomija funkcionira etc. Uzmi si bilo koji zemlju koja koristi WIND, pa ces vidjeti kakva cuda su napravili. 

https://en.wikipedia.org/wiki/Wind_power_by_country

14 godina
offline
Re: Teslinim baterijama Belgija želi stabilizirati
memulica kaže...

Ove baterije su same sebi svrha, jer vjetroelektrane i solarni paneli su glavni uzročnici ovakvih problema/gubitaka na mreži.

 

Pune se na jeftina fosilna goriva, pa ne pridonose ni smanjenju CO2. Dapače.

 

Najbitnije da se izmisli problem, pa se onda dobro zaradi na njemu.

 

Profit iznad svega, rekli bi Ferengiji.

 
Ne nisu. Znaci, sve sto si napisao je glupost. Ako imas neki dobar argument napisi, ovakve gluposti su na nivou "Moj Tata je bolji od tvog" or whatever.

Struka tako ne funkcionira.

Isto tako fosilna goriva nisu jeftina.

14 godina
protjeran
offline
Re: Teslinim baterijama Belgija želi stabilizirati

Prvi link koji sam otvorio pocinje sa:

Last Friday Germany’s grid regulator released the 2013 data for grid reliability, and the figures have renewable energy advocates crowing. The latest numbers (released in German) reveal no sign of growing instability despite record levels of renewable energy on the grid — 28.5 percent of the power supplied in the first half of 2014. In fact, Germany's grid is one of the world's most reliable.

 

Inace, cilj bi ti trebao bit da linkas clanke koji idu u prilog onome sta govoris a ne obrnuto. Krivo si to skuzio 

14 godina
offline
Teslinim baterijama Belgija želi stabilizirati ele

Evo vam jedan primjer za VB tko želi čitat. Link 1
Link 2

 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice