The Boring Company želi bušiti upitno isplativi tu

poruka: 21
|
čitano: 5.593
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "The Boring Company želi bušiti upitno isplativi tu".
14 godina
offline
The Boring Company želi bušiti upitno isplativi tu

Musk je genijalac, a vi to i dalje ne vidite. Ako on vidi da se od 1 dolara može zaraditi, morate mu vjerovati na riječ. Ako on kaže da može pretvoriti Hrvatsku u zemlju snova, onda on to stvarno može. Dajte mu priliku. Kupujte njegove dionice i budite uvjereni da ćete se obogatiti vrlo brzo.

 
1 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
The Boring Company želi bušiti upitno isplativi tu

 O tome dali je Musk genijalac ili ne vrijeme će pokazat, no sasvim se siguran da je spekulant koji zna unovčit (ili bar to dobro pokušava kad je u pitanju Tesla). Pomalo mi je krivo što svoj poduzetnički entuzijazam prikriva iza Teslinog imena (Tesla ako ništa onda je bar zadužio svojim pronalascima, Musk ničim nije pridonio da nečim inovativnim pridonese društvu ... sve njegove 'inovacije' su reciklirane ideje koje su našle pravo vrijeme).

Pomalo me brine sam hype koji se dešava iza Muskovog imena... puno youtubera i ostalih 'influencera' (kako to kažemo mi po hrvatski utjecajne osobe ili grupe) koji aplaudiraju svakoj novoj ideji. Sav taj šarm koje ima može zahvaliti upravo toj nekolici koja stalno aplaudira njegovom guerrilla marketing-om izvlači maksimum iz svake situacije.

 

Pomalo sam utekao od teme jer u osnovi gdje god se spomene Muskovo ime odmah to dolazi na prve strane svih medija. Čovjek ima bombastičan pristup svemu (naposljetku ideja o naseljavanju ljudi na Marsu je njegova ideja).

Može se teglit i santa leda u Mediteran možda je i to dobra ideja???

 

Nikako da dođu u fokus pravi inovatori oni bivaju otkriveni tek kad prođu 2-3 generacije uvjek za života prođu bolje Thomas Edison negoli pravi filantrop poput Tesle

Moj PC  
5 1 hvala 0
15 godina
offline
The Boring Company želi bušiti upitno isplativi tu

ove treba pod hitno sprašiti na mjesec/mars pa nek buše koliko im srcu drago. tam to ima smisla. ovdje ne. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
2 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: The Boring Company želi bušiti upitno isplativ
lizard_ago kaže...

 O tome dali je Musk genijalac ili ne vrijeme će pokazat, no sasvim se siguran da je spekulant koji zna unovčit (ili bar to dobro pokušava kad je u pitanju Tesla). Pomalo mi je krivo što svoj poduzetnički entuzijazam prikriva iza Teslinog imena (Tesla ako ništa onda je bar zadužio svojim pronalascima, Musk ničim nije pridonio da nečim inovativnim pridonese društvu ... sve njegove 'inovacije' su reciklirane ideje koje su našle pravo vrijeme).

Pomalo me brine sam hype koji se dešava iza Muskovog imena... puno youtubera i ostalih 'influencera' (kako to kažemo mi po hrvatski utjecajne osobe ili grupe) koji aplaudiraju svakoj novoj ideji. Sav taj šarm koje ima može zahvaliti upravo toj nekolici koja stalno aplaudira njegovom guerrilla marketing-om izvlači maksimum iz svake situacije.

 

Pomalo sam utekao od teme jer u osnovi gdje god se spomene Muskovo ime odmah to dolazi na prve strane svih medija. Čovjek ima bombastičan pristup svemu (naposljetku ideja o naseljavanju ljudi na Marsu je njegova ideja).

Može se teglit i santa leda u Mediteran možda je i to dobra ideja???

 

Nikako da dođu u fokus pravi inovatori oni bivaju otkriveni tek kad prođu 2-3 generacije uvjek za života prođu bolje Thomas Edison negoli pravi filantrop poput Tesle

 
Na stranu sve ostalo sto si napisao, ali Elon Musk nije izabrao ime za TESLA - tako je vec bilo kada je on dosao.

Sto se tice recikliranje ideja, pa svi koristimo izume / znanja od prijasnjih generacija, tako da to je malo glupo za bilo koga reci i bilo kada. Bilo je elektricnih automobila i prije 100+ godina, pa ne znaci da smo mi sada pokrali ideje od njih etc.

6 godina
protjeran
offline
Re: The Boring Company želi bušiti upitno isplativ
lizard_ago kaže...

 

Nikako da dođu u fokus pravi inovatori oni bivaju otkriveni tek kad prođu 2-3 generacije uvjek za života prođu bolje Thomas Edison negoli pravi filantrop poput Tesle

 Logično.

Što bi siromašni Tesla napravio da nije bilo Alve.

 

Kad se tako krene pisati proizlazi da je Edison bio neki dokoni bogatun koji nije ništa u životu izumio a Tesla je bio romantični genijalac.

Ne, Tesla je bio glup za biznis iako je bio genijalni izumitelj.

Tomo je imao i jedno i drugo u sebi.

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas nemamo sreće
14 godina
offline
The Boring Company želi bušiti upitno isplativi tu

Pa Edison nije bio genijalac, on je samo usavršavao... ono što jest izmislio je korporativni istraživački laboratorij gdje je dao ljudima i novce i sredstva da se "igraju" s ne-praktičnim stvarima dok ih ne dobiju da budu praktična, proizvediva, profitabilna  i poželjna za tržište...

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
1 0 hvala 0
7 godina
offline
The Boring Company želi bušiti upitno isplativi tu

Koliko ja znam, Edison se primarno bavio prodajom stoke, i nije se znao potpisati sve do poslije šezdesete (onda je naučio X).

A sve kaj se vodi pod njegovim imenom je zapravo on samo otkupljivao tuđe ideje i gazio male izumitelje kad nisu surađivali.

Ispravite me ako griješim.

 

 

 

Kruha i igala...
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
The Boring Company želi bušiti upitno isplativi tu

Istina je da svi recikliramo i usavršavamo ideje, nisam to ni sporio. Da pomalo sam romantično pisao o Tesli no istina je negdje po sredini (istina da čovjek je imao genijalnih ideja, no užasan osjećaj za posao). Musk je osoba koja ima svojih ideja, da mogli bi debatirat dali je on genijalan ili escentrik koji manipulira masama. No kako bilo nemože mu se osporit da nema osjećaj za biznis, no da ja nebi mudrova 

Ono što mene brine su mladi i naivni koji bio okušali sreću na Marsu.

Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
The Boring Company želi bušiti upitno isplativi tu

Mislim, ako ovo piše na wikipediji a slično piše i u tomu Enciklopidije Leksikografskog zavoda, izdanje prijeratno, , ne znam o čemu pričamo u vezi Edisona.

 

Thomas Alva Edison (Milan, Ohio, 11. veljače1847. - West Orange, 18. listopada1931.), američki izumitelj i tehničar.

Kao samouk u mladosti je počeo stvarati i objavljivati tehničke izume. Osnovao je u Menlo Park 1876. godine, nedaleko od New Yorka, glasoviti laboratorij u kojem je radio do smrti, a u njemu 1884. godine radio i Nikola Tesla na usavršavanju dinamo-stroja. Najpoznatiji izumi su mu mikrofon s ugljenim zrncima, megafon, fonograf, stroj za pisanje, telegrafski aparat koji otipkava tiskana slova, kvadrupleks aparat, jednostavna konstrukcija kinematografa na osnovi stroboskopskog efekta. Važan izum je žarulja s niti od ugljena, koja je služila za rasvjetu nekoliko desetljeća, prije izuma žarulje s metalnom niti. Edison je četvrti najplodniji izumitelj svih vremena, američkom patentnom birou prijavio je 1093 patenta.

 

A taj hejt o Edisonu je kod nas odavno izmišljen.

Svi su pokrali jadnoga Teslu, Edison je lopov, bezveznjak i tak to.

Mislim, ne treba padati pod razne utjecaj i gledati navijački.

 

 

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas nemamo sreće
Poruka je uređivana zadnji put ned 19.8.2018 0:16 (Anđeo bez falinge).
 
1 1 hvala 0
14 godina
offline
The Boring Company želi bušiti upitno isplativi tu

a gle, hate nije izmišljen nego je stvaran mit o njemu.. imaš onaj film s Mickeyem Rooneye, i to treba znati, stvoriti imidž, ali ipak nije bio znanstvenik nego prije svega usavršivač, pa onda i pronalazač...

 

a kako je bznismenski djelovao i imao viziju... to vidiš na inzistiranju na istosmjernoj struji, ne bi mi sad tu nadjebavali se na Bug forumu da je bilo po njegovom... ne bi je bilo dosta radi gubitaka...

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: The Boring Company želi bušiti upitno isplativ
Stric_Jura kaže...

Pa Edison nije bio genijalac, on je samo usavršavao... ono što jest izmislio je korporativni istraživački laboratorij gdje je dao ljudima i novce i sredstva da se "igraju" s ne-praktičnim stvarima dok ih ne dobiju da budu praktična, proizvediva, profitabilna  i poželjna za tržište...

 Ali kada pomisliš da je Edison bio praktički neuk, dok je Tesla išao na tehnički fakultet, teško je reći da nije bio genijalac. Ne istoga kalibra kao Tesla, ali svejedno. A bio je genijalan u tome da ideju pretvori u proizvod, imao je nos za biznis, za razliku od Tesle. A što se tiče kopanja tunela koji je upitno isplativ, vjerujem da će se Elon i ekipa potruditi da ga učine isplativim. Još ako uspiju povećati prijevozne kapacitete, što vjerovatno nije nemoguće, profit, makar mali će se s vremenom pojaviti.

dolazim odmah - Godot
7 godina
offline
Re: The Boring Company želi bušiti upitno isplativ
Stric_Jura kaže...

 

a kako je bznismenski djelovao i imao viziju... to vidiš na inzistiranju na istosmjernoj struji, ne bi mi sad tu nadjebavali se na Bug forumu da je bilo po njegovom... ne bi je bilo dosta radi gubitaka...

 Inače, istosmjerna struja se sad polako vraća u distribucijske sustave zbog njenih brojnih prednosti.

Kroz par desetljeća svi distribucijski sustavi budu HVDC, a to je odmah i super način za ogromno povećanje kapaciteta trenutne distribucijske mreže, što je trenutno jako važno.

AC je ušao u upotrebu zato kaj je Tesla uveo transformatore kojima je dizao napon pa je na taj način smanjivao gubitke u distribuciji, dok DC napon nije mogao nikako dizati jer nije tad još postojala tehnologija za to.

Danas kad imamo poluvodiče, i inverteri i ispravljači svih zamislivih snaga su lako dostupni, došlo je vrijeme za vraćanje na DC distribucijske sustave, a onda s vremenom bude i kompletni energetski sustav prešao na DC, a AC se bude koristio samo tamo gdje je nužan (praktički nigdje).

 

 

Kruha i igala...
11 godina
offline
Re: The Boring Company želi bušiti upitno isplativ
Anđeo bez falinge kaže...

Mislim, ako ovo piše na wikipediji a slično piše i u tomu Enciklopidije Leksikografskog zavoda, izdanje prijeratno, , ne znam o čemu pričamo u vezi Edisona.

 

Thomas Alva Edison (Milan, Ohio, 11. veljače1847. - West Orange, 18. listopada1931.), američki izumitelj i tehničar.

Kao samouk u mladosti je počeo stvarati i objavljivati tehničke izume. Osnovao je u Menlo Park 1876. godine, nedaleko od New Yorka, glasoviti laboratorij u kojem je radio do smrti, a u njemu 1884. godine radio i Nikola Tesla na usavršavanju dinamo-stroja. Najpoznatiji izumi su mu mikrofon s ugljenim zrncima, megafon, fonograf, stroj za pisanje, telegrafski aparat koji otipkava tiskana slova, kvadrupleks aparat, jednostavna konstrukcija kinematografa na osnovi stroboskopskog efekta. Važan izum je žarulja s niti od ugljena, koja je služila za rasvjetu nekoliko desetljeća, prije izuma žarulje s metalnom niti. Edison je četvrti najplodniji izumitelj svih vremena, američkom patentnom birou prijavio je 1093 patenta.

 

A taj hejt o Edisonu je kod nas odavno izmišljen.

Svi su pokrali jadnoga Teslu, Edison je lopov, bezveznjak i tak to.

Mislim, ne treba padati pod razne utjecaj i gledati navijački.

 vi'š kako lupetaš gluposti 

razlika između tesle i edisona je što je tesla doista osobno, vlastitim promišljanjem, izumio neke stvari - najčešće krenuvši od potpune nule, smišljajući stvar koja će riješiti neki problem

 

a edison je stvari koje su izumili drugi upisao kao svoje patente iz razloga jer su radili za njega ili iz razloga što je imao mogućnosti tuđe ideje provesti u djelo - jer dosta često ideja nije dovoljna, već trebaju i sredstva za ekperimetiranje da bi ideju proveo u praksi - primjer je žarulja koja se kao izum pripisuje edisonu, a on je ustvari tek imao dovoljno mogućnosti da usavrši tuđu ideju i uspije ju prodati

 

to je kao da kažeš da je prvi "najplodniji" američki izumitelj jobs (ili neki drugi menadžer, nebitno za raspravu), samo zato jer je njegova tvrtka prijavila najviše patenata

recimo da je edison više mješung inžinjerskog i menadžerskog uma, ali izumitelj sigurno nije

15 godina
neaktivan
offline
Re: The Boring Company želi bušiti upitno isplativ
fer-de-lance kaže...

 Inače, istosmjerna struja se sad polako vraća u distribucijske sustave zbog njenih brojnih prednosti.

Kroz par desetljeća svi distribucijski sustavi budu HVDC, a to je odmah i super način za ogromno povećanje kapaciteta trenutne distribucijske mreže, što je trenutno jako važno.

 Koje su to brojne prednosti, pogotovo u odnosu na trofaznu struju?

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
7 godina
offline
Re: The Boring Company želi bušiti upitno isplativ

Postojeći vodiči u distribuciji mogu nositi duplu struju (jer su za izmjeničnu struju dvostruko predimenzionirani (mogu potvrditi, radim s njima svaki dan), nema skin effecta, korona je tri puta manja nego kod 50 Hz - zbog toga možeš koristiti bar duplo veći napon - Siemens kroz 400 kV vodove tjera 800 kV DC + kaj još ostanu slobodni vodiči od preostalih faza, pa onda mogu koristiti ostale za još duplanje kapaciteta ako koriste drugi vod suprotnog polariteta, invertiranje i transformiranje se radi na puno višoj frekvenciji pa za iste dimenzije trafoa možeš prenijeti puno veću snagu, moguće je svugdje koristiti XLPE izolaciju pa sustav zauzima puno manje prostora, itd.

Ak te još zanima pitaj, odgovorim poslije ručka.

 

 

 

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put ned 19.8.2018 15:07 (fer-de-lance).
15 godina
neaktivan
offline
Re: The Boring Company želi bušiti upitno isplativ
fer-de-lance kaže...

Postojeći vodiči u distribuciji mogu nositi duplu struju (jer su za izmjeničnu struju dvostruko predimenzionirani (mogu potvrditi, radim s njima svaki dan), nema skin effecta, korona je tri puta manja nego kod 50 Hz - zbog toga možeš koristiti bar duplo veći napon - Siemens kroz 400 kV vodove tjera 800 kV DC + kaj još ostanu slobodni vodiči od preostalih faza, pa onda mogu koristiti ostale za još duplanje kapaciteta ako koriste drugi vod suprotnog polariteta, invertiranje i transformiranje se radi na puno višoj frekvenciji pa za iste dimenzije trafoa možeš prenijeti puno veću snagu, moguće je svugdje koristiti XLPE izolaciju pa sustav zauzima puno manje prostora, itd.

Ak te još zanima pitaj, odgovorim poslije ručka.

 Neke stvari se ne slažu s onime što su mene učili.

Vodiči su dimenzionirani za određenu efektivnu vrijednost struje, svejedno im je je li ona istosmjerna ili izmjenična.

Korona je ovisna o naponu, a napon izmjenične struje je 1.41 puta veći kod izmjenične, ne tri puta.

Kod trofaznih balansiranih sustava snaga mreže je U*I*√3, dok je kod istosmjerne U*I*3, dakle za istu isporučenu snagu mreža je opterećenija.

Kod izmjeničnih sustava zemlja se može koristiti kao vodič, kod istosmjerne struje to vjerojatno ne bi bilo moguće zbog elektrokemijskih procesa, pa treba provesti još jedan vodič, što poskupljuje sustav.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
15 godina
odjavljen
offline
Re: The Boring Company želi bušiti upitno isplativ

Koji preostali vodiči? Trofazni sustav najčešće ne koristi nulu, pa imaš jedan neiskorišten vodič, osim ako je sustav s po dva potpuno odvojena para za svaku fazu.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
9 godina
neaktivan
offline
Re: The Boring Company želi bušiti upitno isplativ
fer-de-lance kaže...

Postojeći vodiči u distribuciji mogu nositi duplu struju (jer su za izmjeničnu struju dvostruko predimenzionirani (mogu potvrditi, radim s njima svaki dan), nema skin effecta, korona je tri puta manja nego kod 50 Hz - zbog toga možeš koristiti bar duplo veći napon - Siemens kroz 400 kV vodove tjera 800 kV DC + kaj još ostanu slobodni vodiči od preostalih faza, pa onda mogu koristiti ostale za još duplanje kapaciteta ako koriste drugi vod suprotnog polariteta, invertiranje i transformiranje se radi na puno višoj frekvenciji pa za iste dimenzije trafoa možeš prenijeti puno veću snagu, moguće je svugdje koristiti XLPE izolaciju pa sustav zauzima puno manje prostora, itd.

Ak te još zanima pitaj, odgovorim poslije ručka.

 HVDC jedine logike ima kad imaš ogromne proizvođače vrlo daleko od mreže. Tipa elektrana Tri Klanca s 22000 megavata ili nuklearka od nekoliko tisuća megavata. Ili podvodni kablovi do otoka ili između država gdje je izmjenična struja limitirana izolacijom. 

 

Ali da za takvo nešto postoji potreba u europi osim kad se rade dalekovodi između država i ispod mora, nikako. Gdje u Hrvatskoj, Sloveniji ili Austriji postoji potreba za HVDC? Pa sve elektrane su maksimalno 100 kilometara udaljene od nekog većeg grada. A i na tim udaljenostima su gubici na 110 i 220 kV gotovo zanemarivi u odnosu koliko bi bili na HVDC plus još sva sila tiristora i invertera. 

 

A kad dođeš k tome da se sad pojavljuju mali nezavisni proizvođači koji su direktno uz potrošače HVDC u europi ima vrlo malo logike. Nema tu nekog velikog dobitka u prelasku na DC a AC.

Bolje biti ratnik u vrtu nego vrtlar u ratu!
Poruka je uređivana zadnji put ned 19.8.2018 17:30 (JozoBozo121).
7 godina
offline
Re: The Boring Company želi bušiti upitno isplativ
Visak kaže...

 Neke stvari se ne slažu s onime što su mene učili.

1)Vodiči su dimenzionirani za određenu efektivnu vrijednost struje, svejedno im je je li ona istosmjerna ili izmjenična.

2)Korona je ovisna o naponu, a napon izmjenične struje je 1.41 puta veći kod izmjenične, ne tri puta.

3)Kod trofaznih balansiranih sustava snaga mreže je U*I*√3, dok je kod istosmjerne U*I*3, dakle za istu isporučenu snagu mreža je opterećenija.

4)Kod izmjeničnih sustava zemlja se može koristiti kao vodič, kod istosmjerne struje to vjerojatno ne bi bilo moguće zbog elektrokemijskih procesa, pa treba provesti još jedan vodič, što poskupljuje sustav.

 1)Djelomično,  dimenzionirani su za faktor snage 0,5, tak da trebaju biti duplo jači od efektivne vrijednosti struje, jer kod faktora snage 0,5 vodič dispira duplo više energije - računaj kao da pola periode imaš duplo veću struju, a pola ništa, tj. četiri puta veću disipaciju pola vremena.

Oprema koju npr. mi na poslu radimo je uvijek duplo predimenzionirana zbog toga.

Vjerovatno ima i sustava gdje se dogovara najlošiji faktor snage, pa tam to ne vrijedi.

Kod DC-a automatski je nazivna vrijednost i maksimalna koju sustav može držat, a dupla je od AC sustava faktora 0,5.

2)Korona nije ovisna samo o naponu, nego i o frekvenciji, googlaj si formulu za izračun korone, ispadne ti da je kod DC sustava tri puta manja od 50 Hz.

https://circuitglobe.com/corona-power-loss.html

3) govorim o postojećem sustavu, tu dolazi u obzir duplo dizanje napona kod DC-a, i s dva simetrična signala koristiš odmah i normalne trafoe, apodluplao si još efektini napon (mislim da tak i rade).

Poanta je da samo dižeš napon, a struje ionak poduplavaš jer imaš vodiče koji drže duplo od nazivne vrijednosti na AC-u (to ne vrijedi jedino  kod sustava gdje se kupci obvezuju na određeni faktor snage).

4) vjerovatno zato i koriste simetrični signal na dva vodiča, moram proučit.

 

 

 

 

 

 

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put ned 19.8.2018 18:42 (fer-de-lance).
7 godina
offline
Re: The Boring Company želi bušiti upitno isplativ
MrBlc kaže...

Koji preostali vodiči? Trofazni sustav najčešće ne koristi nulu, pa imaš jedan neiskorišten vodič, osim ako je sustav s po dva potpuno odvojena para za svaku fazu.

 Da, ovisno od situacije do situacije.

 

JozoBozo121 kaže...

 HVDC jedine logike ima kad imaš ogromne proizvođače vrlo daleko od mreže. Tipa elektrana Tri Klanca s 22000 megavata ili nuklearka od nekoliko tisuća megavata. Ili podvodni kablovi do otoka ili između država gdje je izmjenična struja limitirana izolacijom. 

 

Ali da za takvo nešto postoji potreba u europi osim kad se rade dalekovodi između država i ispod mora, nikako. Gdje u Hrvatskoj, Sloveniji ili Austriji postoji potreba za HVDC? Pa sve elektrane su maksimalno 100 kilometara udaljene od nekog većeg grada. A i na tim udaljenostima su gubici na 110 i 220 kV gotovo zanemarivi u odnosu koliko bi bili na HVDC plus još sva sila tiristora i invertera. 

 

A kad dođeš k tome da se sad pojavljuju mali nezavisni proizvođači koji su direktno uz potrošače HVDC u europi ima vrlo malo logike. Nema tu nekog velikog dobitka u prelasku na DC a AC.

 Pa, ako se ide na povećanje kapaciteta bez rekonstrukcije postojeće distributivne mreže, onda itekak ima smisla, jer HVDC uvedeš uz promjene samo na krajnjim točkama.

A gubici su istina isti do par sto km udaljenosti, ali s današnjim IGBT-ovima i drugačijim topologijama sve se mijenja.

Čak sam negdje čitao da se postižu i na malim udaljenostima jednake efikasnosti u zadnje vrijeme, linkam kad pronađem.

 

Uglavnom, ima itekak smisla kad treba povećati kapacitet mreže a preskupo je mijenat pola mreže kao kod AC-a.

 

 

Kruha i igala...
14 godina
offline
The Boring Company želi bušiti upitno isplativi tu

HVDC se koristi kod udaljenih postojećih proizvođača i potrošaća kao što je netko spomenuo. Prodaja između država npr. Norveška i Njemačka (NorNed). Eventualno u budućnosti će se koristiti kod izrade nove mreže ( ne kod nas). HVDC je "jeftiniji" ako se kreće od nule. Najveća ušteda je na bakru ( kabel) za razliku od AC, a na kilometre manji gubici. Mijenjat AC za HVDC nema smisla kod izgrađene AC mreže.

 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice