Treba li omogućiti elektroničko i internetsko glas

poruka: 62
|
čitano: 10.909
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Treba li omogućiti elektroničko i internetsko glas".
15 godina
offline
Treba li omogućiti elektroničko i internetsko glas

Ako se može organizirati elektroničko i internetsko glasanje, onda nam uopće ni ne treba državna, pokrajinska i supranacionalna skupština. Onda isto tako možemo jednom tjedno sjesti za kompjuter i o svemu o čemu na takvim mjestima glasaju "naši predstavnici" možemo glasati ili ne glasati (ako nas neka tema ne zanima) i sami.

Moj PC  
4 7 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
Treba li omogućiti elektroničko i internetsko glas

Obavezno, sa predhodnom registracijom i potvrdom identiteta.

 

Makar sumnjam da bi to smanjilo broj mrtvih glasaca.

 

Jednom korumpirana drzava, uvijek korumpirana drzava.

 

Otkriju da je krao milijune - stave ga u zatvor i njegov naslijednik ide na celo stranke.

 

U Austriju otkriju pijanog politicara koji je zelio muljat s rusima, makar to nije stigao ni uciniti,

pada cijela vlada, politicari su posramljeni, a gradjani kriticki osvjesteni.

 

Makar steta, jer ovo je bila zanimljiva vlada sa Kurcem na celu.

Moj PC  
26 0 hvala 0
14 godina
offline
Treba li omogućiti elektroničko i internetsko glas

Naravno da treba sto netko mora znati jesam li ja izasao na izbore ili nisam i kakv je moj stav prema tome.A na kraju krajeva stedi moje vrijeme i zahebanciju, sto moram doci na biraliste manje papirologije i ostalih nepotrebnih troskova.

Moj PC  
4 2 hvala 0
12 godina
offline
Re: Treba li omogućiti elektroničko i internetsko
Čitatelj kaže...

Obavezno, sa predhodnom registracijom i potvrdom identiteta.

 

Makar sumnjam da bi to smanjilo broj mrtvih glasaca.

 

Jednom korumpirana drzava, uvijek korumpirana drzava.

 

Otkriju da je krao milijune - stave ga u zatvor i njegov naslijednik ide na celo stranke.

 

U Austriju otkriju pijanog politicara koji je zelio muljat s rusima, makar to nije stigao ni uciniti,

pada cijela vlada, politicari su posramljeni, a gradjani kriticki osvjesteni.

 

Makar steta, jer ovo je bila zanimljiva vlada sa Kurcem na celu.

 Mrtvi glasači su na prekretnici. Ako Plenković preživi na čelu HDZ-a onda bi mogli opet biti zakopani, jer su zombiji na ovim izborima iznevjerili stranku koja ih je uskrsnula. Ako na čelo dođu Vaso, Ivo i slična plejada beskarakternih kriminalaca onda bi ih moglo biti još više.

U kriminalnoj je sve moguće, osim Njonjinog obraza.

12 godina
offline
Re: Treba li omogućiti elektroničko i internetsko
Pozdrav dreadmoore!

Ja sam kao i ti svakim danom sve bliže otkriću lijeka protiv karcinoma, besplatnog ekološkog izvora energije i funkcionalnog perpetum mobile stroja, no umjesto godišnjeg odmora odvojim to jedno jutro u 4 godine i obujem specijalne glasačke cipele sa malim trošenjem đona (od 90tih do danas sam potrošio samo 5 mikro metara đona - trošak cca 17 lipa).

Nisam niti slutio da nedjeljna, jutarnja šetnja (jednom u 4 godine!) do izbornog mjesta može stvoriti takve dugoročne psihičke i ekonomske traume! 😂

Lp

vicious
15 godina
offline
Treba li omogućiti elektroničko i internetsko glas

da, u temama poput ove. politički - ni u ludilu. ne u ovoj nadridržavi (i njezinom jugoistočnom satelitu). možda, jednoga dana, za parsto godina, kad više ne bude ostataka turske okupacije, II. svj. rata, popova i crkve, mrtvih glasača, prigodnih dijeljenja državljanstva i ostalih nalikujućih balkansko folklornih veselja, odn. kad će u uređenoj državi smjeti glasati samo oni koji su živi, državljani dulje od 20 godina, u njoj plaćaju porez (bez peronospore) i imaju između 25 i 67 godina (podignuti donju granicu priznavanja pravne sposobnosti i postaviti gornju na odlazak u prisilnu mirovinu). i NITKO osim njih. nažalost, to je utopija, čak i kad prođe tih 500-600-700 godina, jer se ovdje ništa neće promijeniti nabolje. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put sub 1.6.2019 9:55 (Ajar).
Moj PC  
4 2 hvala 0
12 godina
offline
Treba li omogućiti elektroničko i internetsko glas

Koja je to fora s Đapićem i "nemam mišljenje"?

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Treba li omogućiti elektroničko i internetsko
Otezati ce varanje na izborima. Znaci nista od toga.
 
7 0 hvala 0
14 godina
offline
Treba li omogućiti elektroničko i internetsko glas

Za početak, uz elektroničko glasanje, treba ostaviti i ovo klasično sa listićima. 90% građana ima osobne iskaznice sa certifikatom i vrlo je lako to odraditi, naravno ima i onih koji to neće znati.Problem je strankama, što bi bila velika izlaznost i nisu sigurne što bi se dogodilo, a i teže bi bilo manipulirati izbornim rezultatima, kao i brojanjem glasova.

uključite logiku, prije postavljanja pitanja
Moj PC  
6 0 hvala 0
13 godina
online
Re: Treba li omogućiti elektroničko i internetsko

Ne predstavlja glasanje trosak na osobnom planu, barem ne sam odlazak na glasanje, iako bi se i o tome dalo pricat jer je meni osobno, buduci da sam momentalno u inozemstvu, put od par sto km. Trosak je organizacija citavih izbora, placanje niza osoba koje "nadgledaju" glasanje sta kosta 70 milijuna kuna (podatak od nazad 4 godine, samo radi neke orjentacije). Napose koliko kosta kasnija obrada od dicnog DIPa. Nekako mi se cini da bi se racunalno to kvalitetnije i brze moglo odraditi (mislim na kompletan proces, znam da DIP koristi racunala :)).

 

Ali, slazem se s tobom. Demokracija kosta i to ne moze i ne smije bit problem. Medutim jednako kako citava tehnologija i pristup raznim procesima ide naprid tako bi, po meni, trebalo i ovo. Kako se kaze u tekstu neke zemlje to imaju, neke ne, a neke su uvele i kasnije ukinile ovaj nacin glasanja.

 

Opcenito, sa dobrim sistemom elektronskog glasanja, ne vidim razlog zasto ga ne uvesti. Ako govorimo o manipulacijama i/ili privatnosti, jednaki se upitnici mogu postaviti i pri klasicnom glasanju i takve stvari se i dogadjaju (znam za slucaj u Dalmaciji gdje su mjestani jednog gradica identificirali osobu koja je glasala za "nepozeljnu" stranku i pokusavali je "educirat" dolaskom na kucna vrata), krizanje listica nakon otvaranja kutija itd. Mozda nesto propustam, ali, uz duznu paznju posvecenu privatnosti i sigurnosti, elektronsko (daljinsko) glasanje nema nekih drugih manjkavosti.

 

Poz!

Obalo suncana, ti moj si cijeli svijet
14 godina
offline
Treba li omogućiti elektroničko i internetsko glas

Naravno da treba uvesti elektroničko glasanje, tj. treba samo skupljati potpise za jedan referendum, a to je

 

ŽELIMO DA SE UVEDE ELEKTRONIČKO GLASOVANJE i ELEKTRONIČKO SKUPLJANJE POTPISA ZA REFERENDUM.

 

Ja se čudim da netko nije već skupljao potpise za to pitanje,, zahebavaju se sa raznim skupljanima, a ovo koje bi bilo najjednostavnije za rješavanje budućih skupljanja potpisa nitko ne skuplja...

 

U današnje vrijeme kad imamo sigurno internet bankarstvo, i sve certifikate za pristup e-Građanima, ne vidim tehnički razlog zašto se to nebi uvelo, osim da se može i dalje manipulirati glasačima, brojem glasova i kako je tko glasovao, od mrtvih, do ekstra zaokruživanja i dodavanja listića ako treba ....

Bez problema bi se napravio sistem za sigurno logiranje, a nakon šta završi glasanje, se izbrišu sve veze kako je tko glasovao, ostaju samo za koga se glasalo..

 

Trošak glasanja i skupljanja potpisa za referendum se praktično može svesti na minimium... eventualno ostaviti u školama ili nekim ustanovama za one starije tko ne koristi net ..... ali budimo realni, danas i stariji imaju smartphone i lako se nauće ili imaju djecu koja će im to odraditi, te certifikate da se mogu spojiti na komp ili smartphone od doma i glasati,,,,  ako su svi mogli integrirati fiskalizaciju i radi dobro, ne vidim problem da se i glasanje jednostavno riješi.

 
2 1 hvala 0
4 godine
protjeran
offline
Re: Treba li omogućiti elektroničko i internetsko
Od kuće nikako jer je to podložno svakakvim manipulacijama ali s glasačkog mjesta da.
 
2 9 hvala 0
14 godina
offline
Treba li omogućiti elektroničko i internetsko glas

Tu se sa druge strane opet otvara drugo pitanje .... svi su jednaki .... isto vrijedi glas neke bake iz dalmatinske zagore koja ni nezna šta se dešava oko nje kao i nekog znanstvenika, doktora, tj. visoko obrazovane osobe...

Osobe koja radi i stvara nove vrijednosti kao i kriminalca,, koji iza sebe ima niz kaznenih djela i svako toliko leži u zatvoru... Ali to je "demokracija" privid da možemo odlučiti šta i kako da se razvijamo, a u konačnici odlučuje šačica ljudi koji su sve podredili tome da oni imaju priliku o tome odlučivati, od medija, organizacije izbornih jedinica, načina kako se zbrajaju, slažu....

ne uvode nikakve novosti i promjene.. recimo da ukoliko nakon jednog mandata dotična stranka koja je imala priliku voditi zemlju ako nije ispunila za šta se zalagala, da uopće nema priliku na sljedećim izborima se ponovo kandidirati...

 

Dali bi se općenito kao društvo brže i kvalitetnije razvijali da visokoobrazovane i inteligentnije osobe imaju neki veći stupanj vrijednosti glasa od problematičnih osoba ? 

Dali oduzeti pravo glasa nekome ?  recimo osobama tipa Zdravko Mamić koji nakon pravomoćnosti presude odu u BH i smije se ekipi u HR... i lik isto ima pravo glasa u dijaspori ahahahah... 

Poruka je uređivana zadnji put sub 1.6.2019 11:12 (bus).
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Treba li omogućiti elektroničko i internetsko
Kokobil50 kaže...
Od kuće nikako jer je to podložno svakakvim manipulacijama ali s glasačkog mjesta da.

 

Na koji način misliš da bi se manipuliralo od doma ?  Tebi se netko sa tvog računala ili smartphona spaja na tvoje internet bankarstvo i ima pristup tvojim tokenima ?

Poruka je uređivana zadnji put sub 1.6.2019 10:44 (bus).
12 godina
offline
Re: Treba li omogućiti elektroničko i internetsko

I ja sam razmišljao o tome. Dođe pater familias, pokupi sve podatke za prijavu i glasa za "naše", baš kao što su dolazili pojedinci s više osobnih iskaznica i glasali na glasačkim mjestima. Ako bi se moglo osigurati da svatko glasa za sebe, onda OK. I ja bih volio takvo glasanje, ali to treba riješiti.

16 godina
offline
Re: Treba li omogućiti elektroničko i internetsko
Ne želim ispast gramatčki naci, ali glasaju se ptice i ostale životinje, a glasovanje je davanje svog izbornog glasa.
I`m silicon-based life-form
Moj PC  
0 15 hvala 0
15 godina
offline
Re: Treba li omogućiti elektroničko i internetsko
kowach kaže...
Ne želim ispast gramatčki naci, ali glasaju se ptice i ostale životinje, a glasovanje je davanje svog izbornog glasa.

 bez brige. nisi "ispao" jer nemaš pravo

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
12 godina
odjavljen
offline
Treba li omogućiti elektroničko i internetsko glas

Ne jer nismo sposobni napraviti nešto što će raditi bez problema.

 
1 1 hvala 0
13 godina
online
Re: Treba li omogućiti elektroničko i internetsko

Sicam se jedne stare: Bolje ispast glup nego iz aviona...

 

Glasanje u glasovanje je uvedeno, odnosno, pokusalo se uvest u 90im zajedno sa zrakomlatima, dalekovidnicama i sl. Uopce mi je nezanimljivo koristit te i takve izraze. Sorry.

Obalo suncana, ti moj si cijeli svijet
10 godina
offline
Treba li omogućiti elektroničko i internetsko glas

 

Da, svakako treba uvesti glasovanje od bilo kuda putem Interneta. Samo bih htio da to ne ide preko naše države, nego preko neke strane agencije.

Kao kada na primjer u nekim sumnjivim nogometnim prvenstvima zovu strane suce da im sude tekme, jer ovi domaći su korumpirani.

 

Naša država, kao i e-država u stvari ne postoji, jer je to puno više forma, nego sadržaj. Pisalo se to čak i u Mreži o tome svojedobno. 

Naša e-država nije ništa drugo nego skup nekim informatičkih sistema koje rade jedne te iste firme koje su dobre sa državnom mafijom, te ti informatički sustavi i dalje zavise od onih uhljeba u uredima kojima CD-rom služi za držanje šalice kave.

 

Imamo Hrvatsku, ali tko nije na liniji kleronacionalizma i uhljebništva, neka rađe zapali za IRE, CA, itd....

Sretno, Hrvatska!

Panzerkampfwagen.d-ZG.Hard work, pays off.
Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Treba li omogućiti elektroničko i internetsko
Antonic kaže...

Sicam se jedne stare: Bolje ispast glup nego iz aviona...

 

Glasanje u glasovanje je uvedeno, odnosno, pokusalo se uvest u 90im zajedno sa zrakomlatima, dalekovidnicama i sl. Uopce mi je nezanimljivo koristit te i takve izraze. Sorry.

 

Najveći domoljubi, stvoritelji i roditelji hrvatske države na čelu s velikim ocem Franjom našli su vremena uz sve obveze oko prehrane 200 obitelji baviti se i hrvatskim jezikom. Budi zahvalan i pokaži poštovanje. 

Origin: klemp0, Steam: Klempo, Battle.net: Klempo, Uplay: klemp0
14 godina
offline
Re: Treba li omogućiti elektroničko i internetsko
Dex.pwn kaže...

Ne jer nismo sposobni napraviti nešto što će raditi bez problema.

 

Ozbiljno? Znači sa internet bankarstvom imaš puno problema ? Ja u ovih 20-tak godina nikad i to sa više banaka. Onda si baš pehista.

14 godina
offline
Re: Treba li omogućiti elektroničko i internetsko
leon17zg kaže...

I ja sam razmišljao o tome. Dođe pater familias, pokupi sve podatke za prijavu i glasa za "naše", baš kao što su dolazili pojedinci s više osobnih iskaznica i glasali na glasačkim mjestima. Ako bi se moglo osigurati da svatko glasa za sebe, onda OK. I ja bih volio takvo glasanje, ali to treba riješiti.

 

Znači pater familias ti isto uzme pinove i i logira se na internet bankarstvo da prebaci lovu gdje on želi?

 

A da, svašta se može desiti.. ali opet je sigurnije, brže, pouzdanije, jeftinije .... od sadašnjeg načina koje je iz prošlog stoljeća kad ljudi nisu znali za računala i nove mogućnosti.

 

 

Ovdje je problem da onda sabor zapravo postaje stvarno suvišan, jer o svim bitnim pitanjima zakona se može tako brzo i jednostavno odlučivati nakon izrade prijedloga od strane stručnih osoba .. doslovno na mjesečnoj, kvartalno ili godišnjoj razini se mogu mjenjati stvari koje se vide da nisu dobre nakon analize stručnih (a ne političko podobnih) osoba. 

 

Ovako netko u saboru tko je kao "izabran" odlučuje, a da ih većina ni nema pojma šta i zašto to tako odlučuje ili radi po naputku središnjice ili jer je eto netko tako odlučio

 

Jest da filozofiram.... ali bilo bi zanimljivo kad bi se tako odlučivalo na svjetskoj razini, a ne da klaun Trump i ostale glavonje jednim potpisom napravi kaos po svijetu. Iako možda ovako bi bio još veći kaos ahahaha, jbga, možda bolje što manje znati i odlučivati

Poruka je uređivana zadnji put sub 1.6.2019 12:58 (bus).
16 godina
moderator
offline
Re: Treba li omogućiti elektroničko i internetsko
Ajar kaže...
kowach kaže...
Ne želim ispast gramatčki naci, ali glasaju se ptice i ostale životinje, a glasovanje je davanje svog izbornog glasa.

 bez brige. nisi "ispao" jer nemaš pravo

 Znači nije “naci”, već je licemjer! Ne kažem to ja, nego - Nives Opačić, na tvojem linku. Baš znaš biti nježan i lijepo utješiti ljude. 

...
Poruka je uređivana zadnji put sub 1.6.2019 13:09 (Miro).
13 godina
offline
Treba li omogućiti elektroničko i internetsko glas

E-glasovanje je ogroman sigurnosni problem s više stajališta.

 

Sa stajališta kriptografije, potrebno je složiti sustav omogućuje svakom glasaču sljedeće:

 - znanje da je njegov glas jedinstven (odnosno da ne postoje 2 glasača koja su dala glas istom izboru, a da ih sustav tretira kao jedan glas)

 - znanje da su glasovali samo registrirani glasači i to samo jednom

 - znanje da je njegov glas ubrojen

 - znanje da je njegov glas ubrojen ispravno

 - anonimnost

 - mogućnost da svatko može ispravno prebrojati sve glasove

 

Koliko ja znam, cjelovit sustav još ne postoji. Trenutni sustavi ne mogu zadovoljiti sve gore navedeno pa se uvode neka nadležna tijela kojim se inherentno vjeruje. Osobno to ne želim.

 

Ostali problemi su više "hakerske" prirode, tu ne mogu puno reći, ali možete li biti sigurni da stranica koju koristite nije neka maskirana stranica? Kako znate da glasači nisu pokupili neki virus?

 

Za kraj, odmah odgovor na tvrdnju da je lakše promijeniti fizičke glasove od virtualnih.

 - Nije!

Da bi promijenio fizičke glasove, svaki moraš izmijeniti, a tako ostavljaš trag. Kod virtualnih je puno lakše, brže i s manje tragova napraviti izmjenu.

You have to be odd to be number one
Moj PC  
6 0 hvala 0
12 godina
odjavljen
offline
Re: Treba li omogućiti elektroničko i internetsko
bus kaže...
Dex.pwn kaže...

Ne jer nismo sposobni napraviti nešto što će raditi bez problema.

 

Ozbiljno? Znači sa internet bankarstvom imaš puno problema ? Ja u ovih 20-tak godina nikad i to sa više banaka. Onda si baš pehista.

 

Net bankarstvo nije radila država već XY banka.

Predpostavljam da bi na el. glasanju radila država - dakle ne.

 

14 godina
offline
Treba li omogućiti elektroničko i internetsko glas

Ozbiljno? Koja banka je imala problema sa raspadom sistema ili nekim krivotvorenjima? 

 

nema nikakvog internog pregleda i brojanja.. niti pristup iz vana... probati napraviti takav sustav, pustiti u probni rad koji nebi bio relevantan u pocetku. ... pa vidjeti kakvih nedostataka ima i kako ih rjesiti...

 

ako je kompletan svjetski bankarski sistem pouzdan, nema razloga ni da se sva ova pitanja ne rjese poudano, osim ako se to ne zeli rjesiti

 
0 1 hvala 0
15 godina
offline
Re: Treba li omogućiti elektroničko i internetsko
Miro kaže...

 Znači nije “naci”, već je licemjer! Ne kažem to ja, nego - Nives Opačić, na tvojem linku. Baš znaš biti nježan i lijepo utješiti ljude. 

 ovdje se baratalo samo činjenicama, bez prosudbe kowacheva karaktera (tu nis konjpetentan). inače, teta opačić je iznimna i kao osoba a ne samo jezični znalac koji svaku (jezičnu) tvrdnju obrazloži tako da ostaneš bez štofa za protiv. možebitno ne bi bilo loše da je pozovete tam u redakciju pa jezično educira ekipu (posebno m. pavlića, grožđicu/rozinu/cvebu par excellence) i napiše povremeno/tjedno koji edukacijski tekst na portalu (prijedlog: "kabeli" protiv "kablova", anglizmi protiv "rvatluka" itd., odn. najučestalije pogreške u napisima nounara na portalu te šire) tipa "o jeziku, rode, da ti pojem". uz doca, prof. raosa i ostalu akademičnu ekipu. bar sam konjstruktivan, kad već nisam nježan/utješan. da ne velim koji bi to bio cirkus u komentarima ispod ... 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put sub 1.6.2019 14:07 (Ajar).
13 godina
offline
Re: Treba li omogućiti elektroničko i internetsko
bus kaže...

Ozbiljno? Koja banka je imala problema sa raspadom sistema ili nekim krivotvorenjima? 

 

nema nikakvog internog pregleda i brojanja.. niti pristup iz vana... probati napraviti takav sustav, pustiti u probni rad koji nebi bio relevantan u pocetku. ... pa vidjeti kakvih nedostataka ima i kako ih rjesiti...

 

ako je kompletan svjetski bankarski sistem pouzdan, nema razloga ni da se sva ova pitanja ne rjese poudano, osim ako se to ne zeli rjesiti

 Bankarski sustav nema iste zahtjeve kao sustav e glasovanja. To nisu slicni sustavi pa ni ne mozes reci "ako radi jedan, mora i drugi" jer ne mora.

You have to be odd to be number one
12 godina
offline
Re: Treba li omogućiti elektroničko i internetsko
bus kaže...
leon17zg kaže...

I ja sam razmišljao o tome. Dođe pater familias, pokupi sve podatke za prijavu i glasa za "naše", baš kao što su dolazili pojedinci s više osobnih iskaznica i glasali na glasačkim mjestima. Ako bi se moglo osigurati da svatko glasa za sebe, onda OK. I ja bih volio takvo glasanje, ali to treba riješiti.

 

Znači pater familias ti isto uzme pinove i i logira se na internet bankarstvo da prebaci lovu gdje on želi?

 

A da, svašta se može desiti.. ali opet je sigurnije, brže, pouzdanije, jeftinije .... od sadašnjeg načina koje je iz prošlog stoljeća kad ljudi nisu znali za računala i nove mogućnosti.

 

 

Ovdje je problem da onda sabor zapravo postaje stvarno suvišan, jer o svim bitnim pitanjima zakona se može tako brzo i jednostavno odlučivati nakon izrade prijedloga od strane stručnih osoba .. doslovno na mjesečnoj, kvartalno ili godišnjoj razini se mogu mjenjati stvari koje se vide da nisu dobre nakon analize stručnih (a ne političko podobnih) osoba. 

 

Ovako netko u saboru tko je kao "izabran" odlučuje, a da ih većina ni nema pojma šta i zašto to tako odlučuje ili radi po naputku središnjice ili jer je eto netko tako odlučio

 

Jest da filozofiram.... ali bilo bi zanimljivo kad bi se tako odlučivalo na svjetskoj razini, a ne da klaun Trump i ostale glavonje jednim potpisom napravi kaos po svijetu. Iako možda ovako bi bio još veći kaos ahahaha, jbga, možda bolje što manje znati i odlučivati

 Vjerujem da bi bio veći kaos kad bismo o svim pitanjima odlučivali putem interneta. Jeste li za to da penzićima povisimo mirovine? 55% je za. OK, treba povisiti porez, jeste li za? 90+% protiv. Zbrka totalna.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice