Tri milijuna dolara za inovativniji i "zeleniji" k

poruka: 6
|
čitano: 2.818
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Tri milijuna dolara za inovativniji i "zeleniji" k".
15 godina
offline
Tri milijuna dolara za inovativniji i "zeleniji" k

ovo je hard-core SF. oni bi da hladi ali bez hlađenja. jebli bi se al da im ne uđe. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put pon 12.11.2018 15:38 (Ajar).
Moj PC  
8 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Tri milijuna dolara za inovativniji i "zeleniji" k

Utjecaj klima uređaja na zagrijavanje planeta? Klima uređaj hladi dom tako da toplinu izbacuje van, te pri tom za obaviti taj rad troši el. energiju pri čemu generira otpadnu toplinu. Međutim, nakon što je jednom ohladio dom, dom se može zagrijavati na četiri načina:

- živa bića svojim metabolizmom proizvode toplinu

- uređaji u domu stvaraju otpadnu toplinu

- ona ista toplina koju je klima uređaj izbacio van se vraća natrag u dom kroz zidove i zatvore zbog loše izolacije

ona ista toplina koju je klima uređaj izbacio van se vraća natrag u dom prilikom provjetravanja 

 

 

 

Na prvu stvar ne možemo puno utjecati, eventualno intezivniju tjelovježbu odgoditi za periode kad klima nije potrebna.

Druga stavka se može riješiti boljom efikasnošću ostalih uređaja.

Treća stavka se može riješiti efikasnijom izolaciju.

Četvrta stavka se može riješiti rekuperacijskim uređajem.

 

Ono što je bitno napomenuti, jest to da je efikasnost današnjih klima uređaja iznimno visoka i mislim da povećanje efikasnosti 5 puta nije fizikalno moguće uz razumnu temperaturnu razliku.

 

S druge strane, zadnje dvije stavke su lako riješive i direktno povezane s radom klime, dok prve dvije stavke predstavljaju veći problem same po sebi, dok ih klima tek malo pogoršava, pa razlika između malo i pet puta manje od malo ne mora biti velika.

 

Primjerice, ako pećnica generira 4 kWh otpadne topline, uz otvoren prozor, to je 4 kWh otpadne topline u okolini. Uz klimu koja npr. za izaciti 4 kWh topline potroši 1 kWh el. energije, imamo ukupno 5 kWh otpadne topline. Ako stavimo 5 puta efikasniju klimu, potrošiti ćemo 0,2 kWh el energije, te ćemo imati 4,2 kWh otpadne topline, što je 16 % manje. Pećnica s boljom izolacijom će postići daleko veće smanjenje otpadne topline uz daleko manje približavanje granicama koje nam fizika postavlja.

 

 

Dakle, ovo mi miriše na onu o popu i jarićima.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
 
7 0 hvala 0
16 godina
offline
Tri milijuna dolara za inovativniji i "zeleniji" k

Treba tu đavliju mašinu za grijanje zakonom zabranit, jer ćemo skroz izgorit od tega globalnog zatoplenja. 

 

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Tri milijuna dolara za inovativniji i "zeleniji" k

A vide nagrade.. Pa ovo bi vrijedilo milijardu dolara.

 

Koliko bi se efikasnost povećala da se hladoća izvlači recimo iz podzemnih voda ili iz dubljih slojeva mora? Boljom organizacijom pri građenju ugradi se recirkulacija, cijevi velikog promjera i hladiš cijeli kvart bez vanjskih jedinica koje tako fino ukrašavaju fasadu i prave buku. Znam da nije u skladu sa zahtjevom ali on mi se ionako čini nerealan.

Give a man a mask and he will show you his true face
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Tri milijuna dolara za inovativniji i "zelenij
memulica kaže...

Treba tu đavliju mašinu za grijanje zakonom zabranit, jer ćemo skroz izgorit od tega globalnog zatoplenja. 

Zapravo, grijanje nije problem - toplinska crpka ima najveću iskoristivost jer je faktor korisnog djelovanja veći od 1, sva toplina iz električne energije se također koristi za grijanje prostora, a svaka otpadna toplina unutar prostora smanjuje potrebu za grijanjem. Problem je hlađenje. 

 

limitedition kaže...

Koliko bi se efikasnost povećala da se hladoća izvlači recimo iz podzemnih voda ili iz dubljih slojeva mora? Boljom organizacijom pri građenju ugradi se recirkulacija, cijevi velikog promjera i hladiš cijeli kvart bez vanjskih jedinica koje tako fino ukrašavaju fasadu i prave buku. Znam da nije u skladu sa zahtjevom ali on mi se ionako čini nerealan.

U ruralnim dijelovima uz more ili u dijelovima bogatim podzemnim vodama bi to odlično funkcioniralo. Međutim, za bilo koju ozbiljniju primjenu treba pažljivo analizirati koliki kapacitet hlađenja se može koristiti bez ugrožavanja ekosustava. Rezultat bi mogao varirati od usmrđenih bunara, preko uništenih izvora pitke vode do uništenih mrijesilišta riba. Temperature u većim dubinama su inače dosta stabilne, pa bi mala promjena mogla imati katastrofalne rezultate.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
16 godina
offline
Tri milijuna dolara za inovativniji i "zeleniji" k

Zapravo ekipa nemaju pojma o efektu UHI i povezuju ga sa globalnom klimom.

 

Dekadencija i prostitucija znanosti je punom u jeku, pa me više ništa ne može začuditi.

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice