Windows - Legalni, za sitan novac

poruka: 117
|
čitano: 62.560
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Windows - Legalni, za sitan novac".
9 godina
offline
Re: Windows - Legalni, za sitan novac
malina22 kaže...
Ja imam tri takve licence, kupljene na ebayu za total 21 dolar kao i 3 office 2016 licence kupljene za 15 dolara. Sve su uredno aktivirane kod Microsofta, sve nadogradnje uredno stizu. Jel to legalno iskreno zaboli me, da nije vjerujem da bi MS reagovao. Ovako ja zadovljan 6 licenco na tri racunara za male pare a vjerujem da i MS nema nista protiv da ima manje piratskih windowsa vani.

 Ista stvar i kod mene.

Battlenet - TheProdigy#2234
15 godina
offline
Re: Windows - Legalni, za sitan novac
Ključ za cijenu ćevapa u BiH je smješna stvar. Nema se tu puno šta razmišljati a da ne govorim činjenicu da ne znam NIKOGA tko su jednom aktivirani Windowsi ponovo Deaktivirani.

Ali ja sam fan Windows Insider programa, tako da je tu stvar vrlo jednostavna: Windowsi su besplatni.
Because anything Korea does, Japan does it better.
Moj PC  
2 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Windows - Legalni, za sitan novac
Neka se nitko ne nađe uvrijeđen, volio bih da me netko demantira ako nisam u pravu jer nisam dovoljno stručan a volio bih znati činjenice. Prije svega, moje je mišljenje da mi ne pričamo o istim stvarima. Vi pričate o tome da vam piše da su Windowsi aktivirani i da se update-aju, a ja o valjanoj licenci. Da vam dođu kontrolirati software volio bih vidjeti kako bi prošao taj razgovor o ebayu i licenci za 5$. Isto tako vidim da se mahom radi o OEM licencama, a one, koliko sam ja shvatio čitajući o njima, zahtjevaju posjedovanje naljepnice s aktivacijskim ključem naljepljenim na računalo, jel se to dobije na ebayu ili samo ključ na mail? -Pitam one koji su kupovali. Same OEM licence su isto sivo područje jer su zamišljene za prodaju proizvođačima koji ih stavljaju na nova računala koja prave (HP, Toshiba i sl.) te takve prodaju korisnicima. Tako da vjerojatno pravno gledano i tu ima kršenja sporazuma o uvjetima korištenja, što čini licencu nevažečom. U svakom slučaju, dok mi netko koga je posjetila inspekcija ne kaže da su mu to priznali, te licence ja ne priznajem. Kućni korisnici su drugo. To se još ne kontrolira i tu svašta prolazi i to ne treba brkati s ovim o čemu ja pričam.
14 godina
offline
Windows - Legalni, za sitan novac

Kupio sam Office 2016 Home and Student na Kinguinu za malo manje od 200 kuna. Da mi je jedina opcija kupnja u dućanu za 1000 kn, nebih ga nikad kupio. Imao sam problema s aktivacijom, no kontaktirao sam korisničku podršku putem chata i brzo su mi pomogli riješiti problem.

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: Windows - Legalni, za sitan novac
display name ivo kaže...
Neka se nitko ne nađe uvrijeđen, volio bih da me netko demantira ako nisam u pravu jer nisam dovoljno stručan a volio bih znati činjenice. Prije svega, moje je mišljenje da mi ne pričamo o istim stvarima. Vi pričate o tome da vam piše da su Windowsi aktivirani i da se update-aju, a ja o valjanoj licenci. Da vam dođu kontrolirati software volio bih vidjeti kako bi prošao taj razgovor o ebayu i licenci za 5$. Isto tako vidim da se mahom radi o OEM licencama, a one, koliko sam ja shvatio čitajući o njima, zahtjevaju posjedovanje naljepnice s aktivacijskim ključem naljepljenim na računalo, jel se to dobije na ebayu ili samo ključ na mail? -Pitam one koji su kupovali. Same OEM licence su isto sivo područje jer su zamišljene za prodaju proizvođačima koji ih stavljaju na nova računala koja prave (HP, Toshiba i sl.) te takve prodaju korisnicima. Tako da vjerojatno pravno gledano i tu ima kršenja sporazuma o uvjetima korištenja, što čini licencu nevažečom. U svakom slučaju, dok mi netko koga je posjetila inspekcija ne kaže da su mu to priznali, te licence ja ne priznajem. Kućni korisnici su drugo. To se još ne kontrolira i tu svašta prolazi i to ne treba brkati s ovim o čemu ja pričam.

 nemoj se ni ti uvrijedit, ali jos nisam cuo zasto je to pravno nevaljano? Jedini argument je da to nevalja jer je $5 da je kojim slucajem $ 155 nitko ne bi ni trepnuo i bilo bi sve ok.

ne znam tocno sto sve inspektorat kontrolira pravnim osobama u pogledu software, ali evo nekoliko cinjenica:

- prodano je na ebayu, i oglaseno kao legalno, i kao takvo se prodaje godinama na ebayu, nezamislivo je na ebayu da bi tko prodavao npr. piratske cd ili kopije igara za playstation, ipak ova trgovina sa serijskim kljucevima ide neometano (ne samo za windowse,ili office, nego i hrpa igrica na steamu)

- svi windowsi su ne samo aktivirani, nego su i registrirani, a ovdje covjek kaze da je kontaktirao korisnicku podrsku da mu ih aktiviraju sto su i napravili

 

 

komentar ispod ovog clanka:

http://pcchip.hr/softver/must-have/windows-10-licenca-za-20kn-na-ebayu-o-cemu-se-radi/

 

nekada je vrijedilo pravilo da licencirane programe mozes dobiti samo ako kupis i opremu koja je vezana za to (npr. Dell-ov računar sa originalnim programima na njemu). Kako Dell proizvodi na milijune kompjutera on ima dogovor sa Microsoftom koji mu omogucuje nabavku licenci (OEM) po “smjesnim” cijenama.
Sva priča o legalnosti OEM licenci počinje 6.6.2000. u njemačkoj kada Bundesgerichtshof (Savezni vrhovni sud, Microsoft je urucio naravno zalbu koja nije prosla) donosi presudu da je legalna kupnja OEM licenci i u slučaju kada ne kupujete proizvod. U navedenom slučaju ne morate kupiti Dell-ov racunar da biste imali pravo na Windows licencu po “smijesnoj” cijeni.
Ista presuda je i u Europskom sudu (suprotna odluka bi predstavljala krsenje prava potrosaca) sto znaci da svaki EU gradanin (ukljucujuci i Hrvate) potpuno legalno moze kupiti OEM licencu i koristiti se njome.
Sve u svemu jeftine OEM licence nisu nista novo, ali neinformiranost korisnika omogucuje Microsoftu da uzme 1000 kn za oeracioni sustav koji se u trgovini na veliko (100+) po mome iskustvu prodaje po cijeni od priblizno 7kn. Vrijedi krilatica “Prevedi zedna preko vode”

 

Ocito je sasvim legalno u EU s obzirom da su prodavaci cesto iz UK, ima ih iz Njemacke sto prodaju steam kljuceve za igrice, i to rade koliko vidim godinama na ebayu. Malo pogledajte tko prodaje, koliko dugo su na ebayu, odakle su, i kakav im je feedback.

 

 

Evo i odluke EU suda.

Savrseno je legalno prodati licencu software, koju ste na legalan nacin nabavili. Znaci piratske kopije ne, ali legalno nabavljen software mozete prodavati do mile volje.

 

EU Court Says, Yes, You Can Resell Your Software, Even If The Software Company Says You Can't

https://www.techdirt.com/articles/20120703/11345519566/eu-court-says-yes-you-can-resell-your-software-even-if-software-company-says-you-cant.shtml

Can you resell software licenses? The latest legal position in 2016

https://www.itassetmanagement.net/2016/10/31/secondary-software-2016/

EU court legalises second-hand software

http://www.computerweekly.com/opinion/EU-court-legalises-second-hand-software

EU court: Sale of used software licenses is just fine

https://www.cnet.com/news/eu-court-sale-of-used-software-licenses-is-just-fine/

 

samo upisite u google "european court oem"

 

 

Znaci licence kupljene na ovaj nacin su potpuno legalne, sve dok nisu piratske kopije, drugim rjecima i pravne osobe bi mogle nabavit software na ovaj nacin. Ne vidim zasto bi pravna osoba mogla imati problema sa ovim ako je u EU sud odobrio takvu prodaju? Inspektorat ne moze nista pravno osobi koja kupi windowse za $5 na ebayu, jer se to racuna kao kupnja polovnog software. Kao sto mozes kupit polovnu tipkovnicu za racun firme i koristit je u poslu. Pretpostavljam samo da bi ebay i pay pal racun kojim je placen polovni win 10 ili koji vec softver bi trebao glasit na firmu.

Hrvatska je drzava koja je od 1.7.2013. obvezana sa svim odlukama EU suda, pa i onim donesenim prije tog datuma. Microsoft nije izvan zakona, a njegova interna pravila nisu jaca od odluke suda EU. To objasnjava zasto ebay ne ometa one koji prodaju polovni software u EU.

15 godina
offline
Re: Windows - Legalni, za sitan novac
Inspekcije gurnu stik i provjere licencu. Toliko o inspekcijama u BiH, za HR znam ponešto ali nisam siguran.

Imam dvije Lenovo Radne Stanice i ne vidim naljepnicu osim onu ISF certificirana mašina. 32 bitnu sam odmah poklonio a ja dobio VMSphere i emuliram Windows Insider pored drugih OS-ova.
Because anything Korea does, Japan does it better.
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Windows - Legalni, za sitan novac

Da zakljucimo, kako firma (pravna osoba) moze kupit polovni harware, tako isto moze kupit licencu polovnog software.

Bez obzira sto proizvođac tvrdio, sud europske unije je visekratno donio odluke da se legalno nabavljene licence software mogu prodavati (legalno nabavljene licence, ne piratske kopije).

I to je to.

Iz komentara clanka koji sam gore stavio pise da licence na veliko (+100) se prodaju po 1 euro. Znaci ovih 4-5 eura za licencu je zapravo ekstraprofit prodavaca.

Nitko ne tjera microsoft da prodaje OEM po 1 euro. Ali jednom kad prodaju ne mogu zaustavit daljnju preprodaju polovnih licenci unutar EU, iako bi to oni htjeli, ali sud ih je odbio.

 

Mogli bi u bugu napraviti opet clanak o ovoj temi, ovo nije nikakva siva prodaja, nego sasvim legalno, 100% cista prodaja sa potvrdom EU suda o legalnosti

 
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windows - Legalni, za sitan novac
texas.bug kaže...

Da zakljucimo, kako firma (pravna osoba) moze kupit polovni harware, tako isto moze kupit licencu polovnog software.

Bez obzira sto proizvođac tvrdio, sud europske unije je visekratno donio odluke da se legalno nabavljene licence software mogu prodavati (legalno nabavljene licence, ne piratske kopije).

I to je to.

Iz komentara clanka koji sam gore stavio pise da licence na veliko (+100) se prodaju po 1 euro. Znaci ovih 4-5 eura za licencu je zapravo ekstraprofit prodavaca.

Nitko ne tjera microsoft da prodaje OEM po 1 euro. Ali jednom kad prodaju ne mogu zaustavit daljnju preprodaju polovnih licenci unutar EU, iako bi to oni htjeli, ali sud ih je odbio.

 

Mogli bi u bugu napraviti opet clanak o ovoj temi, ovo nije nikakva siva prodaja, nego sasvim legalno, 100% cista prodaja sa potvrdom EU suda o legalnosti

Upravo tako. Nitko me ne tjera da sa službenog MS Storea kupim Windows 10 Pro za mislim 210 USD. Kupiti ključ i aktivirati, i kakve naljepnice dobijete - nikakve i dodatni + jeste da svojoj brababi mogu dati 32 bitni OS (to je moj poklon za nju). I Pro je pro za Profesionalne/Biznis korisnike, a Home za kućne a ako će netko još nešto jače onda ima Enterprise. (Za servere je priča druga gdje se neki OS licenciraju po jezgri od CPU-a)

 

A i firma može kupiti i polovni viljuškar ili Caddy. Nema tu puno filozofiranja jer EU nije isto što i SAD. Ako vam inspekcija hoće naći grešku može zbog vatrogasnog aparata zalijepiti kaznu - ili ako prodavač u nekom butiku nije prošao vatrogasnu obuku oko tog istog crvenog komada lima - vatrogasnog aparata ode gazdi par tisuća kuna. Ali to nije do gazde nego zbog toga što gazda nije dobar sa inspekcionarima. 

16 godina
moderator
offline
Re: Windows - Legalni, za sitan novac
texas.bug kaže...

 

Linkovi koje si priložio ne podupiru tvoje tvrdnje. Štoviše, pobijaju tvoju tvrdnju o dijeljenju licence za 100+ korisnika koje bi onda kao imao pravo prodavati pojedinačno.

10 godina
neaktivan
offline
Re: Windows - Legalni, za sitan novac
mbaksa kaže...
texas.bug kaže...

 

Linkovi koje si priložio ne podupiru tvoje tvrdnje. Štoviše, pobijaju tvoju tvrdnju o dijeljenju licence za 100+ korisnika koje bi onda kao imao pravo prodavati pojedinačno.

 

Mislis na ovo:

Publishers did receive some consideration in the ruling. Before a copy can be sold by a reseller, the original downloads and/or installations have to be removed. Also, licence agreements cannot be separated. The Directive cites the example of an Oracle licence package that is sold in groups of 25 users. If a buyer has 27 users, they must buy two bundles and may not resell the unused users in the agreement.  This still provides Oracle with some leverage and a way to monitor the used licence reseller market through CD key registration.

 

To znaci ako oracle prodaje po 25 licenci skupno, a neka firma treba 27 licenci, moraju kupit 2 grupe licenci po 25 (ukupno 50) i ne smiju visak (od 23) prodavati pojedinacno, nego ih mogu prodati samo kako su ih kupile u 2 grupe po 25.

Mislim da ovisi kakva je licenca prodana, da li skupna ili pojedinacna. Ako dell kupi 100+ licenci za preprodaju na svojim laptopima onda sigurno nije u ugovoru obvezan da ih ne smije prodavati pojedinacno, jer građani kupuju 1 po 1 laptop i na njemu 1 po 1 licencu. A na takvu 100+ kupnju za pojedinacnu prodaju sasvim sigurno ide prilican popust. Onaj tko kupi pojedinacno dell laptop i na njemu pojedinacnu licencu windowsa te windowse ima pravo dalje preprodati pojedinacno po kojoj god cijeni zeli.

Pretpostavljam da se to ogranicenje o licence package odnosi se samo one koji kupe skupno bundle od 25 ili 500 ili koliko vec licenci koje onda ne smiju razdvajati nego ih smiju prodati samo kao cjelinu, kako su ih i kupile.

Kad Asus kupi 10 000 licenci za win 10 za maloprodaju, sigurno ne stoji u ugovoru (licence agreement) da ih mora svih 10 000 prodati skupno, nego ih smije prodavati pojedinacno.

 

 

Svejedno, prodaja polovnog softvera je sasvim legalna u EU, a firma koja je napravila taj softver kao oracle (slucaj oracle vs usedsoft iz 2009.) ili microsoft je iscrpila svoja prava na licencu prilikom prve prodaje, i nema mogucnosti utjecati na daljnju preprodaju originalnog sadrzaja (to ne vrijedi naravno za kopije, sto su oni litvanci pokusali i o cemu je odluka EU suda 2016. cime je sud popunio pravnu prazninu nastalu odlukom 2009.).

Tu pise dosta jasno, pogotovo u forbesu:

EU Court Answers: When Can You Re-sell Software?

“The first sale in the Community of a copy of a program by the rightholder or with his consent shall exhaust the distribution right within the Community of that copy, with the exception of the right to control further rental of the program or a copy thereof.”

https://www.lexology.com/library/detail.aspx?g=d32ebea3-c25c-4ba4-9d75-f3bdc38008a9

The court deliberated and finally ruled that "The exclusive right of distribution of a copy of a computer program covered by such a license is exhausted on its first sale". In summary, a developer can only make money on the initial sale and any attempt to restrict trade of used software through specific trade terms conflicts with the exhaustion rule.

tu je razjasnjeno ono sto te brine, licence kupljene u skupini ne mogu se djeliti, osim ako nisu kupljene pojedinacno (separate contracts):

The court wisely upholds copyright law by requiring the seller to remove the property from their possession prior to resell. However, the inability to divide licenses means that users will have to be careful about the number of licenses they purchase upfront or purchase with separate contracts to allow for the resell of licenses in the future.

Kudos go out to the Court of Justice of the European Union for continuing to protect both the consumer's software rights and in general the individual's privacy rights. The only complaint, the inability to divide licenses in a resell. Buyers should learn to buy in separate contracts and refuse bundling to preserve their resell options.

https://www.forbes.com/sites/raywang/2012/07/04/news-analysis-usedsoft-vs-oracle-ruling-opens-up-monopolistic-practices-by-software-vendors/#17922614cc9a

i tu je osvrt na slucaj litvanaca iz 2016. koji su prodavali kopije originalnog softvera, sto je zabranjeno (ali originalna licenca se moze bez ikakvih ogranicenja prodati uz uvjet da se skupne licence ne smiju razdvajati)

If a paper printed book is so badly damaged that you cannot read it anymore, it does not mean that you can make and sell a copy of that book either. This should not be different with software.

https://www.limegreenipnews.com/2016/10/cjeu-decides-once-again-on-sale-of-used-software/

 

Tako da definitivno prodaja polovnog second hand software nema ogranicenja, pod uvjetom da je originalna licenca (back up kopije se ne smiju prodati) da je prodana trajno (dakle da nije iznajmljena na određeni rok) i da se dalje prodaje na nacin kako je kupljena, skupno ili pojedinacno (ako se kupi paket 25 licenci ne smiju se licence razdvajati i prodavati pojedinacno, ali u slucaju kad se kupe pojedinancne licence takve se smiju i prodati). Cak pise da americke firme mogu kupit polovni softver u EU i tako smanjit svoje troskove. Dakle ova prodaja je sasvim cista i legalna.

Ova odluka suda EU dovela je do prakse da microsoft pocinje sve vise iznajmljivati softver, ali i drugi developeri, umjesto trajne prodaje licence sve vise dolazi do placanja najma za koristenje u određenom periodu. Software publishers will move entirely into the cloud in the EU. Faced with the exhaustion rule, on-premises distribution will seek to be profitable for many vendors. Expect most vendors to move purely to cloud delivery and the rental model in the next 18 to 24 months. 

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 14.1.2018 1:02 (texas.bug).
16 godina
moderator
offline
Re: Windows - Legalni, za sitan novac
texas.bug kaže...
Ako dell kupi 100+ licenci za preprodaju na svojim laptopima onda sigurno nije u ugovoru obvezan da ih ne smije prodavati pojedinacno, jer građani kupuju 1 po 1 laptop i na njemu 1 po 1 licencu.

Dell tebi ne prodaje licencu za Windowse, nego računalo koje ima licencu za Windowse.

 

texas.bug kaže...
Kad Asus kupi 10 000 licenci za win 10 za maloprodaju, sigurno ne stoji u ugovoru (licence agreement) da ih mora svih 10 000 prodati skupno, nego ih smije prodavati pojedinacno.

Asus tebi ne prodaje licencu za Windowse, nego računalo koje ima licencu za Windowse.

 

texas.bug kaže...
Svejedno, prodaja polovnog softvera je sasvim legalna u EU,

Kad ti kupiš računalni sustav (računalo s OS-om), ti taj računalni sustav možeš prodati. Licenca koja je došla s tim sustavom vezana je za taj sustav, za to računalo, za tu matičnu ploču. Dakle, onaj koji je kupio računalo s OEM OS-om, nije kupio licencu za softver kao takvu (niti će ti ista stajati na računu kao posebna stavka). Da je kupio retail verziju, takvu ti slobodno može prodati (prije toga je mora deinstalirati).

 

texas.bug kaže...
Tu pise dosta jasno, pogotovo u forbesu:

EU Court Answers: When Can You Re-sell Software?

“The first sale in the Community of a copy of a program by the rightholder or with his consent shall exhaust the distribution right within the Community of that copy, with the exception of the right to control further rental of the program or a copy thereof.”

https://www.lexology.com/library/detail.aspx?g=d32ebea3-c25c-4ba4-9d75-f3bdc38008a9

Taj slučaj nema veze s OEM softverom.

 

texas.bug kaže...
Tako da definitivno prodaja polovnog second hand software nema ogranicenja, pod uvjetom da je originalna licenca (back up kopije se ne smiju prodati) da je prodana trajno (dakle da nije iznajmljena na određeni rok) i da se dalje prodaje na nacin kako je kupljena, skupno ili pojedinacno (ako se kupi paket 25 licenci ne smiju se licence razdvajati i prodavati pojedinacno, ali u slucaju kad se kupe pojedinancne licence takve se smiju i prodati).

AFAIK OEM licence se kupuju skupno, a ne pojedinačno. I već tu ti pada argument. A sistem integrator tebi nije prodao pojedinačnu OEM licencu, nego ti je prodao računalni sustav (računalo s OS-om).

10 godina
neaktivan
offline
Re: Windows - Legalni, za sitan novac
mbaksa kaže...
texas.bug kaže...
Ako dell kupi 100+ licenci za preprodaju na svojim laptopima onda sigurno nije u ugovoru obvezan da ih ne smije prodavati pojedinacno, jer građani kupuju 1 po 1 laptop i na njemu 1 po 1 licencu.

Dell tebi ne prodaje licencu za Windowse, nego računalo koje ima licencu za Windowse.

 

texas.bug kaže...
Kad Asus kupi 10 000 licenci za win 10 za maloprodaju, sigurno ne stoji u ugovoru (licence agreement) da ih mora svih 10 000 prodati skupno, nego ih smije prodavati pojedinacno.

Asus tebi ne prodaje licencu za Windowse, nego računalo koje ima licencu za Windowse.

 

texas.bug kaže...
Svejedno, prodaja polovnog softvera je sasvim legalna u EU,

Kad ti kupiš računalni sustav (računalo s OS-om), ti taj računalni sustav možeš prodati. Licenca koja je došla s tim sustavom vezana je za taj sustav, za to računalo, za tu matičnu ploču. Dakle, onaj koji je kupio računalo s OEM OS-om, nije kupio licencu za softver kao takvu (niti će ti ista stajati na računu kao posebna stavka). Da je kupio retail verziju, takvu ti slobodno može prodati (prije toga je mora deinstalirati).

 

texas.bug kaže...
Tu pise dosta jasno, pogotovo u forbesu:

EU Court Answers: When Can You Re-sell Software?

“The first sale in the Community of a copy of a program by the rightholder or with his consent shall exhaust the distribution right within the Community of that copy, with the exception of the right to control further rental of the program or a copy thereof.”

https://www.lexology.com/library/detail.aspx?g=d32ebea3-c25c-4ba4-9d75-f3bdc38008a9

Taj slučaj nema veze s OEM softverom.

 

texas.bug kaže...
Tako da definitivno prodaja polovnog second hand software nema ogranicenja, pod uvjetom da je originalna licenca (back up kopije se ne smiju prodati) da je prodana trajno (dakle da nije iznajmljena na određeni rok) i da se dalje prodaje na nacin kako je kupljena, skupno ili pojedinacno (ako se kupi paket 25 licenci ne smiju se licence razdvajati i prodavati pojedinacno, ali u slucaju kad se kupe pojedinancne licence takve se smiju i prodati).

AFAIK OEM licence se kupuju skupno, a ne pojedinačno. I već tu ti pada argument. A sistem integrator tebi nije prodao pojedinačnu OEM licencu, nego ti je prodao računalni sustav (računalo s OS-om).

 Znaci retail verzija softvera se moze prodati kao second hand bez ikakvih ogranicenja, bilo fizickim bilo pravnim osobama i tu je sve 100% cisto nikakvih ogranicenja?
A OEM verzija je vezana uz maticnu plocu? Da li se smije zamjenit pokvarena maticna ploca na oem racunalu, ili neka druga hardverska komponenta bez potrebe da se kupuje nova licenca?

Dalje ne shvacam sto znaci dell ne prodaje licencu nego racunalo sa licencom, svejedno je da li dell ili asus prodaje hardver, a microsoft softver,  kad kupac u trenutku kupnje postaje vlasnik i racunala i licence? Bez obzira da li dell ili microsoft prodaju licencu softvera, jasno je da kupnjom kupac postaje vlasnik licence. 
Znaci kad je rijec o OEM licenci ona je vezana uz racunalni sustav?
Ovo je opis 4 razlicita oglasa na ebayu, vjerojatno je rijec o OEM licenci:
1.-If you would like to pick scrap pc you are more than welcome or we can arrange delivery for any extra delivery cost £14.99. 
If you don't want scrap pc just buy it now but if you would like to have scrap pc please contact us  to arrange pickup or pay for elivery. We will send you key via ebay massage.

 

 

2.-YOU WILL GET A BROKEN MOTHERBOARD THAT COMES WITH THE OEM KEY AS REQUIRED TO COMPLY WITH eBAY POLICY OF OEM SOFTWARE. CONTACT US FOR MORE DETAILS

 

3.-We're selling Windows 7 PROFESSIONAL LICENSE KEY WITH COA STICKER. 
This sticker came from SCRAP COMPUTER.
You will receive (hp/dell/acer/stone) MIX COA STICKER depending on available stock. 
If you would like to pick scrap pc you are more than welcome or we can arrange delivery for any extra delivery cost £14.99. 
If you don't pay for delivery we will send you COA only VIA ROYALMAIL. 
IF you don't want to wait and would like to have key straightaway please send us massage and we will send you key via ebay massage.
We are exporter of used / recycled computers, laptops and pc accessories, so buy with confidence.
This listing does not violate any ebay policies as this coa license comes from scrapped pc and 100% genuine.
4. " this sale includes the original broken beyond economical repair computer and motherboard."

 

Kao sto vidis, uz oem key si kupio i neispravnu maticnu plocu. Mozes je osobno pokupit kod prodavaca, ili ce ti je on poslati uz trosak dostave, ovisi kako se dogovorite. Zakon ne brani da kad ti se maticna ploca pokvari da istu zamjenis i licencu nadalje koristis na drugoj ispravnoj maticnoj. Sto je sasvim logicno, pa ne moras kupovati novu licencu svaki put ako/kad mjenjas plocu.

Ne vidim sto je tu nelegalno, da jest odavno bi ebay to sprijecio,a microsoft bi tuzio. Umjesto toga microsoft i ostali developeri se okrecu uslugama u cloudu i iznajmljivanju softvera.

 

Procitaj odluku europskog suda, ako se licence kupuju skupno, a ne pojedinacno, tako se moraju i prodati. To sto je netko kupio 10 000 licenci ne znaci da je kupio skupno kao licence package, mozda ih je kupio svaku pojedinacno, i upravo clanak u forbesu savjetuje tvrtkama kupnju vise licenci "in separate contracts" umjesto kao "licence package" radi kasnije lakse preprodaje.

 

 

BTW to sto developeri napisu u licenci mogu okacit macku o rep ako nije u skladu sa EU zakonodavstvom. Ne okrecu se isti bez razloga uslugama u cloudu, i najmu, umjesto prodaji softvera.

EU highest court says software licence terms can be ignored

Because the CJEU used the indefinite duration of the Oracle licence to allow it to categorise it as a sale then one 'easy in theory, cumbersome in practice' solution would be to have a separate licence for European users which is time-limited with periodic renewals being required. Another would be to not allow the user to have possession of a copy of the software and to use the 'software as a service' (SAS) business model, presumably from the Cloud.

https://www.lexology.com/library/detail.aspx?g=d1ff4369-afcc-4879-97fa-7a8afd8b3380

 

 

10 godina
offline
Windows - Legalni, za sitan novac

Boli me đon, ako je aktivacija prošla, i ako sve uredno radi - ne sekira me cijena od 7€ / po licenci . Dok god je "legalno" , kupovat ću gdje je jeftinije.

Moj PC  
3 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Windows - Legalni, za sitan novac

Ovo je sa stranice usedsoft, njemacke firme koja prodaje polovni softver, koja je pobijedila oracle na europskom sudu

https://www.usedsoft.com/en/used-software/wiki/glossary/licence-law/oem-software/

 

S obzirom da sam zagovornik linuxa, ova mogucnost jeftine kupnje MS licenci ne ide ka smjeru popularizacije istog. Ali zakon se mora postivati.

Prodaja polovnog hardvera i softvera je sasvim legalna u EU.

 

 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Windows - Legalni, za sitan novac
display name ivo kaže...
Neka se nitko ne nađe uvrijeđen, volio bih da me netko demantira ako nisam u pravu jer nisam dovoljno stručan a volio bih znati činjenice. Prije svega, moje je mišljenje da mi ne pričamo o istim stvarima. Vi pričate o tome da vam piše da su Windowsi aktivirani i da se update-aju, a ja o valjanoj licenci. Da vam dođu kontrolirati software volio bih vidjeti kako bi prošao taj razgovor o ebayu i licenci za 5$.

 Odgovor je jednostavan i BUG je vise puta o tome pisao;

 

-poslovno- Ebay i sl. ne prolazi

-privatno- prolazi sve sto aktivira windoze

 

Kontrole realno mogu biti samo kod poslovnih subjekata i ako istima je problem kupit licence kod ovlastenih dealera onda bolje nek zatvore firme i odu radit

kod nekog tko je sposobniji!

Battlenet - TheProdigy#2234
10 godina
neaktivan
offline
Re: Windows - Legalni, za sitan novac
Mozes li reci zasto poslovni korisnik moze kupit polovni pisac, a ne smije kupit polovni softver?
Naime krsenje zakona je binarno, ili zakon krsis, ili ne. Ne mozes jedno i drugo, a osudjen mozes biti samo ako si izvan svake sumnje prekrsio konkretnu zakonsku odredbu.
Ukoliko ga krsis onda onaj koji se poziva na krsenje tocno treba reci koji propis si prekrsio. To sto microsoft (ili neki drugi developer) zeli i cak i naskraba u licencnom ugovoru, ne mora imati nikakve veze sa zakonom.
Odlukama EU suda iz 2002, 2009. i 2016. je dosta precizno regulirana prodaja polovnog softvera, pa mislim da vise ne mozemo pricati o sivoj zoni.
https://www.usedsoft.com/en/used-software/the-triuphant-march-of-used-software-/
Usedsoft, njemacka firma koja je pobijedila oracle na eu sudu hvale se da su opskrbili vise od 9000 njemackih i stranih kompanija sa polovnim softverom, ukljucujuci gradsku upravu Munchena. Dakle otvoreno se hvale usred njemacke da su opskrbili neke od najvecih njemackih i stranih kompanija polovnim softverom. Ako mogu oni sto ne mogu firme, drzavna i lokalna samouprava u Hrvatskoj?
https://www.usedsoft.com/en
Kad bi takvoj prodaji developeri poput microsofta, oraclea, i dr. mogli legalno stati na kraj ne bi izmisljali cloud usluge i placanje pretplate za njih, umjesto trajne prodaje licenci.

I zato ljudi tu pricaju da su kupili polovni softvare, i da su bez problema dobili podrsku od sluzbe za korisnike. Microsoft ne smije odbit takvu podrsku ako je softver kupljen legalno, i prodajom su prenesena sva prava ukljucujuci i ono na podrsku.
Zastita potrosaca i njihovih prava se ozbiljno shvaca u EU. Ne moze microsoft vodit politiku koja nije u skladu sa EU regulativom. Mislim moze, ali onda komisija izrekne kaznu od par milijardi.


14 godina
offline
Windows - Legalni, za sitan novac

Naravski da ne smiju odbiti podršku, uostalom, "used" software" - pa to samo znači da su se novci zavrtjelii 2./3./x.ti put... ionako je proizvođač softvera dobio 1. lovušu...tko ga koristi pokriven je obvezom podrške kupcu...

 

podrazumijeva se, postoji samo jedan(1) aktivni PC s tim serialom/licencom...

 

e to što sad oni po EULA-i maltene vele da ti ga zapravo iznajmljuju, to meni a ni u EU sudovima ne prolazi (a ja sam si bitniji od EU, a tek USA sudova)...

 

ako pljunem lovu JA sam vlasnik toga, ja to mogu ga uništit,  rascijepat u parmparčad te atome, poprskat menstrualnom krvlju riđokosih djevica (-kosih ili -3.14čkastih ?!?) i koristit  u voodoo ritualu... 

 

mogu me potegnut i to samo ako im ja dozvolim...

 

gle ovo:

 

radi u podružnici USA firme, koja ima krvavo skupe corporate ugovore s svim SW vendorima, uključujući i M$....

 

politika je, kupuju se Dell PCi isključivo s Win Pro licencama (dakle od 8 na dalje u UEFIju je ključ) , pa se kauterizira disk i puknu gore Win Entreprise po toj Corporate licenci ?!?

 

(vidio sam i par laptopa s Ubuntu naljepnicom, pa je valjda to - kupi Pro, format, instaliraj Enterprise novija politika)

 

Tko je tu lud?

Ju je je? Je ju je!
Poruka je uređivana zadnji put ned 14.1.2018 12:07 (Stric_Jura).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Windows - Legalni, za sitan novac
texas.bug kaže...
Znaci retail verzija softvera se moze prodati kao second hand bez ikakvih ogranicenja, bilo fizickim bilo pravnim osobama i tu je sve 100% cisto nikakvih ogranicenja?
A OEM verzija je vezana uz maticnu plocu? Da li se smije zamjenit pokvarena maticna ploca na oem racunalu, ili neka druga hardverska komponenta bez potrebe da se kupuje nova licenca?

Nisam detaljno proučavao licencu. Brijem da može, samo što će možda ili vjerojatno trebati zvati Microsoft radi aktivacije.

 

texas.bug kaže...
Dalje ne shvacam sto znaci dell ne prodaje licencu nego racunalo sa licencom, svejedno je da li dell ili asus prodaje hardver, a microsoft softver,  kad kupac u trenutku kupnje postaje vlasnik i racunala i licence? Bez obzira da li dell ili microsoft prodaju licencu softvera, jasno je da kupnjom kupac postaje vlasnik licence. 
Znaci kad je rijec o OEM licenci ona je vezana uz racunalni sustav?
Ovo je opis 4 razlicita oglasa na ebayu, vjerojatno je rijec o OEM licenci:

Kažeš da ne shvaćaš, a dao si opise iz oglasa na eBayu prema kojima bi se moglo zaključiti da itekako shvaćaš što znači da Dell ne prodaje licencu nego računalo s licencom.

 

texas.bug kaže...
Kao sto vidis, uz oem key si kupio i neispravnu maticnu plocu.

Vidiš da shvaćaš. 

 

Mada je to što oni rade iskorištavanje rupe u licenci, ako i to. Oni ti tu znači ne prodaju OEM verziju Windowsa, nego ti prodaju (krnje) računalo s Windowsima. U teoriji.

 

A što je s onima koji ne glume? Kako na eBayu, tako recimo g2play.net-u?

 

texas.bug kaže...
Ne vidim sto je tu nelegalno, da jest odavno bi ebay to sprijecio,a microsoft bi tuzio.

Sve to ti je "siva" zona. Zato nema tužbi. Ne da se Microsoftu navlačiti oko toga, a moguće je da bi oni ionako da Windowsi u dogledno vrijeme budu na pretplatu ili da budu posve besplatni ako se uspiju naplatiti iz drugih izvora (preko reklama ili Storea).

 

texas.bug kaže...
Umjesto toga microsoft i ostali developeri se okrecu uslugama u cloudu i iznajmljivanju softvera.

Razlog okretanju cloudu je posve drugi. Softver je došao do svoje zrelosti i više nemaju što ekstra napraviti, a da to bude mamac za prelazak na nove verzije. Prva velika firma koja je to napravila je Adobe, a to su napravili zato jer na taj način u prosjeku prikupe godišnje osjetno više novca nego da ljudi svakih par godina kupe novu veliku verziju (jer se tih "par godina" valjda počelo rastezati na 5-10 pa možda i više godina). Realno gledajuć, netko tko je za firmu kupio recimo CS6 nema baš neke veeeeelike potrebe prelaziti na išta novije, osim ako se ne bavi digialnim videom.

 

texas.bug kaže...
Procitaj odluku europskog suda, ako se licence kupuju skupno, a ne pojedinacno, tako se moraju i prodati. To sto je netko kupio 10 000 licenci ne znaci da je kupio skupno kao licence package,

Kako da ne.

 

texas.bug kaže...
mozda ih je kupio svaku pojedinacno,

AFAIK OEM Windowsa verzije se kupuju samo u paketu, a ne pojedinačno. Bio sam to proučavao pred nekoliko godina, zaboravio sam koliki je minimalni paket - 12 licenci ili tako nešto?

 

I kad bi se i nudila prodaja pojedinačnih licenci, one bi zasigurno bile daleko skuplje nego skupne, pa se opet postavlja pitanje koji je velikim sistem integratorima smisao kupovanja pojedinačnih licenci, jer će računala koja sklope u konačnici biti dosta skuplja.

 

texas.bug kaže...
BTW to sto developeri napisu u licenci mogu okacit macku o rep ako nije u skladu sa EU zakonodavstvom. Ne okrecu se isti bez razloga uslugama u cloudu, i najmu, umjesto prodaji softvera.

EU highest court says software licence terms can be ignored

Because the CJEU used the indefinite duration of the Oracle licence to allow it to categorise it as a sale then one 'easy in theory, cumbersome in practice' solution would be to have a separate licence for European users which is time-limited with periodic renewals being required. Another would be to not allow the user to have possession of a copy of the software and to use the 'software as a service' (SAS) business model, presumably from the Cloud.

https://www.lexology.com/library/detail.aspx?g=d1ff4369-afcc-4879-97fa-7a8afd8b3380

Opet u isto pakiraš OEM i "rabljeni softver". Koliko sam shvatio, taj softver od Oraclea nije bio OEM, zar ne? Niti se igdje u presudi spominje OEM, zar ne? Ako je tako, onda zaboravi na taj slučaj i na tu presudu kad govoriš o OEM-u.

 

texas.bug kaže...

Ovo je sa stranice usedsoft, njemacke firme koja prodaje polovni softver, koja je pobijedila oracle na europskom sudu

https://www.usedsoft.com/en/used-software/wiki/glossary/licence-law/oem-software/

E, ovo bi već bila sasvim druga priča. Gdje se može vidjeti tekst te presude na engleskom jeziku, pa da znamo što točno piše u toj presudi?

 

I opet - to je Federalni sud u Njemačkoj, a Njemačka nije EU. Taj slučaj, dakle, ne obvezuje naše sudove ako dođe do suda. Brijem da se nikome kod nas ni ne isplati "istjerivati pravdu" na sudu, nego lijepo plati kaznu i gotova stvar.

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 14.1.2018 15:47 (mbaksa).
14 godina
offline
Windows - Legalni, za sitan novac

mbaksa 

 

Što kažeš na ovo?

https://alpha-m.hr/rabljena-licenca-oem-windows-7-professional-proizvod-39917/

Imaju na dnu linkove na neke dokumente...

 

Muljaža ili legit?

Kuponi s popustima na Gearbest-u, svaki dan novi kuponi: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1EThg_or_CPBJMHZ00pufBNc0o_-sSPWwHXA9d_RXsG8 Face: https://www.facebook.com/gearbest.coupons.discounts/
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windows - Legalni, za sitan novac
mbaksa kaže...

E, ovo bi već bila sasvim druga priča. Gdje se može vidjeti tekst te presude na engleskom jeziku, pa da znamo što točno piše u toj presudi?

 

I opet - to je Federalni sud u Njemačkoj, a Njemačka nije EU. Taj slučaj, dakle, ne obvezuje naše sudove ako dođe do suda. Brijem da se nikome kod nas ni ne isplati "istjerivati pravdu" na sudu, nego lijepo plati kaznu i gotova stvar.

 

 

Kako vidim na brzinu njemački sud je pitao EU sud vezano za primjenu prava EU, a odluke suda EU čine dio prava EU pa prema tome...

 

 http://www.tcilaw.de/aktuelles/detail/the-ecj-judgment-oracle-vs-usedsoft-of-3-july-2012/

 

http://curia.europa.eu/juris/document/document.jsf?text=&docid=124564&pageIndex=0&doclang=EN&mode=lst&dir=&occ=first&part=1&cid=2462908

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 14.1.2018 16:57 (Gee).
15 godina
offline
Re: Windows - Legalni, za sitan novac
mbaksa kaže...
...

Nema se tu što previše dodatno pokrivati. Firme ne mogu kupovati takve licence pa da im se priznaju kao legalne - firma mora kupiti službenim kanalima i imati račun za to - ne može kupovati OEM ili refurbisher licence (osim ako se time ne bavi, ali onda mora ući u odgovarajući Microsoftov program). A kućne korisnike neće nitko tužiti na sudu zbog tako kupljenih licenci.

 -ooo.. pa ne baš :))

.. npr, koja je situacija kod nas, s kaznama (nešto posljednjih par godina nema većiš kontrola-štibri.. zamrlo)... ali, ugl kaznu odrapi inspektor 'vinko' firmi, dok to s MSo, sudom-tužbom nema baš nikakve veze (odnosno, može jedan sudski primjer, domaći, takve tužbe?).

firma mora kupiti (platiti) registriranim žiroračunom, uz oib-mb.. i tek tad je licenca za tu formu. Mjesto kupnje, zaboravlja se, digitalizacija, EU.. i dalje se sve tumači, interpretira kao od st.7mog.. pogrešno. Firma može kupiti od bilo kog, iz japana, irske, nema kršenja zakona, licenci itd. .. što god netko drugačije tvrdi, slobodno mu odgovori da je kreten :)

 

Jedini tko može odlučivati jel licenca valjana-važeća ili nije je MS.

MS ne piše zakone, nego se mora prilagoditi važećim, +EU.

Cijena, trgvovina (konkretna kao mjesto), uvijeti kupnje-plaćanja i sl. nisu stvar zakona ni MSa. To je jedino za HR prastari model koji nije vrijedio za ostatak svijeta (zapad/usa/uk..).

Ukinuta je razlika retail, oem, MS je dozvolio zamjenu staro za naovo (nadogradnju, w7-8, na w10), nije više orginalan medij kriterij, nije više ni COA, ništa. Za MS je to key+validacija. Ako prolazi tad je licenca valjana. Država baš ništa nema s tim, koliko god netko može drugačije govoriti.

Na to se doda npr korištenje u skladu s licencom.. npr office-home/student nije za komercijalu, mada je licenca važeća može biti izgublena-nevažeća, jednako kao što tuđa vozačka ne daje pravo na vožnju..

..

XXX-Man kaže...

mbaksa 

 

Što kažeš na ovo?

https://alpha-m.hr/rabljena-licenca-oem-windows-7-professional-proizvod-39917/

Imaju na dnu linkove na neke dokumente...

 

Muljaža ili legit?

 .. to ovisi koga pitaš. A kog se inače pita? Policija/država/zakon, vlasnik (licence-MS) ili predstavnik (BSA-trgovac..), inspektorat, ... i korisnik.

 

 

nema nelegalnog softwarea, ima samo korištenja u skladu s licencom ... bez tog je bez licence. Vozačka-auto, imaš, nemaš.

ne može tako ni postojati nelegalna trgovina licencama ili nelegalna licenca.. oximoron.. :)

 

ili netko misli da je npr ebay ilegalna trgovina? MS bi tad jednim pozivom zaustavio trgovanje keya.. no činjenice govore suprotno, prodaju se i rade, cijena 5$-10-20.. to je jedino što kupac treba znati + povrat u slučaju muljaže (više problema s mobitelima i sl. nego s licencama). Jedino što domaće firme ako žele biti mirne, moraju u neku drugu trgovinu, sad već po 400kn na r1... MS od tog nema koristi, njegova veleprodajna cijena je 5-20$ ovisi o količini/uvijetima.. sve ostalo su nameti, marže i porezi.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
neaktivan
offline
Windows - Legalni, za sitan novac

"In addition to the purchase of the licence and product itself, existing contractual obligations transfer legally from seller to buyer."

http://www.computerweekly.com/opinion/EU-court-legalises-second-hand-software

 

Ovo tocno objasnjava, prilikom prodaje second hand softvera (kao i prilikom svake prodaje bilo koje robe) prodavac moze prenijeti na kupca tocno onoliko prava koliko ih on sam ima na stvari. Dakle ako je kupac A od prodavaca MS kupio licencu OEM vezanu na racunalo, onda A ima pravo tu istu licencu vezano uz racunalo prodati nekom trecem B. 

 

Na drugog moze se prenijeti onoliko prava koliko ih se ima. Ako A iznajmljuje racunalo, moze prenijeti prava i obveze iz najma na  B (ali ne moze mu prenijet vlasnistvo nad racunalom jer ga ni sam nema). Zato onaj tko je kupio skupni bundle paket licenci od 25, moze samo prodati trecem paket licenci od 25, a ne moze prodavati pojedinacno 10 licenci, a 15 ostavit sebi. Ne moze kupac steci vise prava na stvari od prodavatelja, ali ne moze ga se ogranicit arbitrarno ni da stekne manje. Dakle tocno ono sto je kupio, tocno to i moze prodati, sa svim pravima i ogranicenjima. Licenca OEM je trajna, ali komponente racunala svakako nisu. Sto kad crkne maticna na takvom racunalu? I mislim da je tu sustina svega u odgovoru na pitanje. 

 

Licenca OEM sadrzi određena prava kupca, i samo ta prava moze prenijeti, ne vise od toga. Međutim jasno je softver za razliku od hardvera nepoderiv, i tu dolazi do ove situacije koju imamo na ebayu. U pravu stvari su binarne, ili se zakon krsi ili se ne krsi, treceg nema, ne moze nitko biti malo kriv, a malo ne, postoje samo 2 zakonske mogucnosti ili je kriv bez svake sumnje pa odgovara ili nije pa je slobodan od odgovornosti.

U praksi konkretno na ovaj slucaj ili ce se dopustit prodaja pokvarenih maticnih koje "sadrze" OEM kao legalna stvar (bas ovo sto se radi na ebayu) ili ces zabranit svima da na OEM racunalima mijenju kompomente bez obzira na razlog zamjene. Zakon mora biti isti prema svima. Ne mozes nekom dopustit da promjeni pokvarenu maticnu, a drugom zabranit. A jos manje mozes zabranit da stavi u pravni promet stvar koju legalno posjeduje u okviru prava koja ima na toj stvari.

Međutim posljedica je da se na OEM racunalu moze beskonacno puta mjenjati ploca i dr. komponente, i naravno da se moze prodati ta stvar odnosno oem racunalo, kao sto se i svaka druga stvar moze prodati (osim dijelova ljudskih tijela i jos nekih kategorija).

Dakle ova trgovina na ebayu je legalna 100% i nije zabranjena iz razloga sto bi posljedica zabrane takve trgovine dovela vlasnicima OEM racunala do zabrane zamjene komponenta iz bilo kojeg razloga.

 

Da li vlasnik moze racunalo sa OEM windowsima prodati bez ogranicenja kome zeli fizickoj ili pravnoj osobi? Da li bug kao firma moze od mene kupit polovno OEM racunalo kojeg sam ja vlasnik kao fizicka osoba, odnosno steci od mene prava na hardwer i softver OEM racunala u istom opsegu u kojem sam ih ja stekao prilikom 1. kupoprodaje?

Da li vlasnik takvog OEM racunala moze promjenit pokvarenu komponentu ili nadogradit dijelove racunala ako to zeli bez promjena u licencnim pravima koja ima na softverskom dijelu OEM racunala, a koja je stekao kupnjom OEM racunala?

Koji god odgovor bio on mora vrijedit za sve podjednako.

Tu je kvaka 22 zasto je ovo sa ebaya legalno, i u pogledu fizickih i pravnih osoba.

Da nije legalno ebay bi reagirao, a ne bi se dopustala ovakva trgovina godinama.

 

UsedSoft GmbH v Oracle International Corp.

http://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?qid=1515946093582&uri=CELEX:62011CJ0128

http://eur-lex.europa.eu/search.html?qid=1515946093582&text=usedsoft&scope=EURLEX&type=quick&lang=en

 

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Windows - Legalni, za sitan novac

I koja su najpouzdanija mjesta za kupnju takvih windowsa?

Nije bogat onaj koji nema, nego onaj koji ima
 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Windows - Legalni, za sitan novac

ja sam kupio sa ebay-a vise kljuceva za w10 i svi rade bez problema 
po 5 funti su bili seller ih je imo prodanih vise od 9000 i bilo je vise takvih ponuda 
sigurno ima ih i sada

Moj PC  
2 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Windows - Legalni, za sitan novac

@shockwave

Jel ti treba za firmu ili za podoma ?
12 godina
neaktivan
offline
Re: Windows - Legalni, za sitan novac
bunker kaže...

@shockwave

Jel ti treba za firmu ili za podoma ?

 Za po doma.

Nije bogat onaj koji nema, nego onaj koji ima
7 godina
offline
Re: Windows - Legalni, za sitan novac

Skini zadnji sluzbeni iso, snimi ga na usb ili dvd, instaliraj i uzivaj.

https://www.microsoft.com/en-us/software-download/windows10ISO
12 godina
neaktivan
offline
Windows - Legalni, za sitan novac

Taj dio je jasan, no ono sto me zanima je kupnja kljuca, po mogucnosti da nije ebay.

Nije bogat onaj koji nema, nego onaj koji ima
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windows - Legalni, za sitan novac
Shockwave kaže...

Taj dio je jasan, no ono sto me zanima je kupnja kljuca, po mogucnosti da nije ebay.

 key možeš kupiti bilo gdje, razlike nema.. ili misliš da je u trgovini za 1000kn ''jači''? :)) ili .. da je ebay sumnjiv i sl?

Ono što ti se kaže u postu iznad, ne moraš ni to... upališ, radi.  ... pa ako poželiš, kupiš i aktiviraš. Nema potrebe da se svi zajedno natežemo oko izbora trgovine ili cijene keya. :))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
offline
Re: Windows - Legalni, za sitan novac
Envy kaže...

Upravo tako. Nitko me ne tjera da sa službenog MS Storea kupim Windows 10 Pro za mislim 210 USD. Kupiti ključ i aktivirati, i kakve naljepnice dobijete - nikakve i dodatni + jeste da svojoj brababi mogu dati 32 bitni OS (to je moj poklon za nju). I Pro je pro za Profesionalne/Biznis korisnike, a Home za kućne a ako će netko još nešto jače onda ima Enterprise. (Za servere je priča druga gdje se neki OS licenciraju po jezgri od CPU-a)

 

A i firma može kupiti i polovni viljuškar ili Caddy. Nema tu puno filozofiranja jer EU nije isto što i SAD. Ako vam inspekcija hoće naći grešku može zbog vatrogasnog aparata zalijepiti kaznu - ili ako prodavač u nekom butiku nije prošao vatrogasnu obuku oko tog istog crvenog komada lima - vatrogasnog aparata ode gazdi par tisuća kuna. Ali to nije do gazde nego zbog toga što gazda nije dobar sa inspekcionarima. 

 

Bilo tko može kupiti koju verziju hoće. I Home i Pro... Razlika je što koja verzija ima i što kome treba. Niže ti je link s razlikama.


Evo linka: https://liliputing.com/2017/05/differences-windows-10-s-home-pro-enterprise-education.html

Home verziju može upotrebljavati i tvrtka kojoj nije potreban recimo AD,  ustvari pogledaj link razlike.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice