Appleova carska dobit na mobitelima

poruka: 59
|
čitano: 5.594
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Appleova carska dobit na mobitelima".
16 godina
protjeran
offline
Re: Appleova carska dobit na mobitelima
Da, 400 kn mjesec, lol. Htc i samsung mora da se u zurichu sklapaju
12 godina
offline
Appleova carska dobit na mobitelima

Prije par godina kad je prvi iPhone trebao doći na tržište, AT&T je pristao na dotad nevjerojatne uvjete ugovora u kojima pristaje da nema gotovo nikakve zarade po prodanom iPhoneu, samo kako bi dobio privilegiju biti prvi operater sa tim telefonom.

Da nije pohlepe Amerikanaca u ono vrijeme bilo, danas bi Apple prošao sa višestruko manjom zaradom. Operateri su pristajali na ovakve ugovore samo kako nebi bili zakinuti za taj mobitel kojega "svi" žele imati. Jer ukoliko ga nisu imali u svojoj ponudi, ljudi su masovno prelazili kod drugih operatera. Tako nerijetko ima slučaja da su operateri sa prodajom i samim iPhoneom čak i na gubitku, a svoj profit temelje na ugovornim obvezama klijenata koji im sam uređaj otplate tek kroz pretplatu.

 
3 2 hvala 0
14 godina
online
Appleova carska dobit na mobitelima

Sve u svemu, ovo je priznanje Appleu. Rijetko tko tako vjesto moze izvuci toliki profit.

Twitter- @capttawish Linux/GNU live forever.
 
8 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: Appleova carska dobit na mobitelima

Eh...da mi je samo dozivjeti jedan jedini dan a da ne procitam nesto o Apple-u u ovom sad vec poslovicno iBug-u. Damn{#}

vrhunska cokolada je prilicno gorka....to isto ne vazi i za zivot
Poruka je uređivana zadnji put sub 5.5.2012 8:47 (unimatrix001).
12 godina
protjeran
offline
Appleova carska dobit na mobitelima
Da zamisli, bug pise o najprofitnijoj IT firmi. Kako ih samo nije sram.
http://www.bug.hr/forum/topic/administriranje-it-sustava/administriranje-ms-2008r2--iis--mssql--pomoc/134484.aspx?page=0&jumpto=2839810&sort=asc&view=flat
 
13 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Appleova carska dobit na mobitelima
Diplomat kaže...
Kolko para tolko muzike, naravno da cu radije dati 7000 kn za Iphone nego 2000/3000 kn za neki drugi uređaj koji će mi LAG-ati.

Ne znam kako uređaj može govoriti laži?

 

Siri može, pardon.

 

 

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011. R.I.P. Steve Jobs 6.10.2011. 1955. - 2011.
15 godina
offline
Re: Appleova carska dobit na mobitelima
unimatrix001 kaže...

Eh...da mi je samo dozivjeti jedan jedini dan a da ne procitam nesto o Apple-u u ovom sad vec poslovicno iBug-u. Damn{#}

 

 

Eh...da mi je samo doživjeti jedan dan a da ne pročitam ovakav komentar.  Stari, ono što te ne ineteresira zaobiđi... ništa jednostavnije...

14 godina
neaktivan
offline
Appleova carska dobit na mobitelima

Ne tvrdim da sam stručnjak po ovom pitanju, ali meni ova informacija o ekstra profitu govori da netko u toj Appleovoj uspješnoj priči izvlači deblji kraj: to su ili distributeri ili proizvođači komponenti ili krajnji kupci.

Drugo objašnjenje bi bilo razvidna tehnološka hardverska i softverska superiornost Applea u odnosu na konkurenciju, što mislim da uz konkurente tipa Samsung ili HTC ipak nije slučaj...

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Appleova carska dobit na mobitelima
Renesis kaže...
life kaže...
Ja stvarno ne kužim jel se neki prave ludi il? Svi seru kako je iPhone skup, a SGS2/3,htc one x to su sve jeftini modeli zar ne? kupiti iphone je bacanje novaca, a kupiti sgs je dobitak na lutriji a?

Uzmi kao primjer ekran koji je najskuplja komponenta. Apple koristi vec godinama prastaru IPS tehnologiju i kupuje ekrane jeftino od mislim LGa. A Samsung koristi superiornu tehnologiju koja je jos u razvoju, al je zato i skupa.

 

Zato Samsung npr. zaraduje manje. Ekrani mu puno vise kostaju u proizvodnji, a mora odrzat istu potrosacku cijenu radi konkurencije.

Iako cak kad se usporeduje cijena bez pretplate u pocetku je iphone4s bio 8000kn, a SGS2 5000kn, a SGS2 je ocito superiorniji.

lol ... budi uvjeren da samsunga manje košta njegov vlastiti AMOLED nego Applea IPS koji kupuje od LG ija ili Samsunga (licenca LGa ).

 

Već su ljudi odgovorili, a pametni su odavno na to i ovdje upozoravali - Ekonomija razmjera. Apple je svjesno od početka išao na jedan poslovni model, jedini koji je imao smisla, a imali su sreću što su imali takvog genijalca kao što je bio SJ. Keep it simple je bila i ostala njihova mantra. U svemu. Potpuno pojednostavljena paleta proizvoda. Kako sa Macovima, tako i sa svim ostalim, od softwarea do iPhonea.

 

Jedan te isti telefon sa brdom zajedničkih komponenti sa iPodom, sa iPadom, sa apple TV om etc a od čega se svaki pojedinačno prodaje u količinama nezamislivim za konkurenciju čini apple najvećim potrošačem komponenti na svijetu. Procesora, memorije, ekrana, you name it. Pričamo o doslovno stotinama miljuna zajedničkih komponenti godišnje. Konkurencija barata u najboljem slučaju desecima miljuna, a najčešće stotinama tisuća.

 

Gomila casha na kojoj sjede ( trenutno preko 110 milijardi dolara ) omogućuje im zakup čitave proizvodne linije godinama unaprijed, a konkurenciji ostaju mrvice.

 

Samsung je napokon jedini uspio proizvesti model koji može računati na kakve takve zagarantirane brojke, al samsung je ionako sam sebi dobavljač za 70% djelova i mora brinuti i o isplativnosti proizvodnje. Apple zna u dlaku koliko će prodati čega mjesecima unaprijed, najčećše koliko god može proizvesti.

 

Tim Cook je na organizaciji nabave ispekao zanat ... ali SJ je bio prvi koji se počeo time masovno koristiti ... recimo da bi prvi iMac za praznike mogao stići na sve adrese na vrijeme SJ je zakupio kompletan zračni prijevoz za praznike iskrcavši unaprijed i na rizik 50 miljuna dolara 1997 tako da konkurencija nije mogla isporučiti svoje proizvode na vrijeme.

 

Dakle ne radi se samo o zakupu proizvodnih linija i gotovih komponenti po bagatelnim cijenama, radi se u zajedničkim tj partnerskim ulaganjima u nove proizvodne procese ( Sharp, Toshiba, Lg ... ), sad planiraju kupiti udjel u Foxconnu,  čime su automatski prvi po prioritetu što se sklapanja tiče ( Foxconn sklapa za skoro sve IT tvrtke ), dalje radi se o kupovini kompletne produkcije strojeva ( laseri za rezanje aluminija, kapacitivni ekrani tc su primjer gdje konkurencija nije godinama mogla nabaviti komponente ili strojeve u količinama dovoljnim za bilokakvo ozbiljno lansiranje proizvoda ), zakupu transporta ... 

 

Ugovori sa telekomima, provizije od gotovo svih sadržaja, vlastiti lanac prodaje ( samsung je i to upravo najavio ) elegantna i tanka mašinerija i minimalna birokracija su samo dokazi koliko je efikasna i podmazana mašinerija apple danas i u što je SJ pretvorio kompaniju koja je 1997 bila na rubu bankrota.

 

( apple ima tek nešto više od 20 000 zaposlenih u R&D u, ostalo su obični trgovci, a ukupno po zaposleniku zarađuje nekoliko puta više od recimo softwerskog MSa. Kako je apple po udjelu u zaradi ipak prvenstveno hardware kompanija marža veća nego software firmama je nečuvena u industriji... ) 

 

 

 

Zato nije nikakvo čudo da premda iPhone i konkurentski proizvodi kupca koštaju podjednako u konačnici većina proizvođaču donosi samo gubitak. 

15 godina
online
Re: Appleova carska dobit na mobitelima
Intelovac123 kaže...

A dajte molim vas ..

To samo pokazuje koliko je iPhone i ostala iGovna preskupo..

 

Ma neeeee...

,to samo pokazuje zavidnu razinu tvoga neznanja o ekonomiji, i matematici (onoj osnovno-školskoj), kao i isto tako zavidnu razinu nekulture kojom komuniciraš na forumu...

14 godina
neaktivan
offline
Re: Appleova carska dobit na mobitelima
maxym kaže...

kao i isto tako zavidnu razinu nekulture kojom komuniciraš na forumu...

U cemu je problem? "Uvrijedio" je nezivi predmet. Na forumu se redovno koriste i grublji izrazi za sve i svasta.

My computer once beat me at chess, but we got even after a round of boxing.
Poruka je uređivana zadnji put ned 6.5.2012 0:30 (rustweaver).
15 godina
online
Re: Appleova carska dobit na mobitelima
rustweaver kaže...
maxym kaže...

kao i isto tako zavidnu razinu nekulture kojom komuniciraš na forumu...

U cemu je problem? "Uvrijedio" je nezivi predmet. Na forumu se redovno koriste i grublji izrazi za sve i svasta.

 

Tko je rekao da negdje ima problema? Korištenje vulgarnih i pogrdnih izraza u komunikaciji, bez obzira da li se netko ili nešto time vrijeđa ili ne, smatra se nekulturom, i najviše govori o onome tko se takvom komunikacijom služi.

 

Hoćeš reći da nekultura određenog broja forumaša ostalim forumašima daje opravdanje za nekulturno ponašanje?!

14 godina
neaktivan
offline
Re: Appleova carska dobit na mobitelima
maxym kaže...
Hoćeš reći da nekultura određenog broja forumaša ostalim forumašima daje opravdanje za nekulturno ponašanje?!

Hocu reci da velika kulturna prosvijecenost nije jedna od odlika ovog foruma, te da od muhe radis slona. Kakvim sam samo ovdje raspravama i "epitetima" posvjedocio... bolje da ni ne znas :D

My computer once beat me at chess, but we got even after a round of boxing.
12 godina
neaktivan
offline
Appleova carska dobit na mobitelima
Možda ne lagga (lol), ali moj je prijatelj kupio iphone 4s, ne valja objektiv, ne prihvaćaju vraćanje. A još je i fotograf. Platio ga je kao ja svoj note koji može više i radi.
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
online
Re: Appleova carska dobit na mobitelima
rustweaver kaže...
maxym kaže...
Hoćeš reći da nekultura određenog broja forumaša ostalim forumašima daje opravdanje za nekulturno ponašanje?!

Hocu reci da velika kulturna prosvijecenost nije jedna od odlika ovog foruma, te da od muhe radis slona. Kakvim sam samo ovdje raspravama i "epitetima" posvjedocio... bolje da ni ne znas :D

 

Razina kuluture na svakom forumu (pa tako i ovdje) ovisi o razini kulture sudionika, kao i o toleranciji moderatora, a stvarno ne vidim zašto bi ukazivanje na nekulturu bilo 'pravljenje muhe od slona'.

14 godina
neaktivan
offline
Re: Appleova carska dobit na mobitelima
maxym kaže...

a stvarno ne vidim zašto bi ukazivanje na nekulturu bilo 'pravljenje muhe od slona'.

Zato sto nije ukazivanje na nekulturu, nego je iskoristeno kao argument protiv forumasa koji je u biti izjavio kako su appleovi proizvodi precjenjeni. Ali buduci da je to rekao na nekulturan nacin, onda ga se obiljezi kao nekulturnog i diskreditira.

 

Uostalom tako dugo dok je u nekim granicama prihvatljivo je. Mozda si ti stvarno fin i pristojan uzivo, ja nisam. I da prigovaram na nesto takvo cinilo bi me licemjerom. A kultura se ne moze sazeti na fino probrane rijeci, nego u nekulturu spada i nekulturno tretiranje sugovornika. Ako si vec tako izvrijedao njegovo znanje, mogao si priloziti i koji argument za takav stav.

My computer once beat me at chess, but we got even after a round of boxing.
15 godina
online
Re: Appleova carska dobit na mobitelima
rustweaver kaže...
maxym kaže...

a stvarno ne vidim zašto bi ukazivanje na nekulturu bilo 'pravljenje muhe od slona'.

Zato sto nije ukazivanje na nekulturu, nego je iskoristeno kao argument protiv forumasa koji je u biti izjavio kako su appleovi proizvodi precjenjeni. Ali buduci da je to rekao na nekulturan nacin, onda ga se obiljezi kao nekulturnog i diskreditira.

 

Uostalom tako dugo dok je u nekim granicama prihvatljivo je. Mozda si ti stvarno fin i pristojan uzivo, ja nisam. I da prigovaram na nesto takvo cinilo bi me licemjerom. A kultura se ne moze sazeti na fino probrane rijeci, nego u nekulturu spada i nekulturno tretiranje sugovornika. Ako si vec tako izvrijedao njegovo znanje, mogao si priloziti i koji argument za takav stav.

 

Ne znam zbog čega misliš da je ukazivanje na nečiju nekulturu argumentacija protiv nekoga s kim se ne slažeš?! Ako je netko nekulturan, onda je on nekulturan bez obzira slagali se mi sa njegovim mišljenjem ili ne.

 

Nisam ja izvrijeđao njegovo znanje, uostalom čovjek je sam rekao da je visoka dobit Apple-a dokaz da su njegovi proizvodi preskupi, čime je pokazao svoje neznanje.

 

Kakva ti argumentacija treba?

 

Ako znaš da je profitabilnost razlika između prihoda i rashoda, onda ti je jasno da visina cijene nema sa tim puno veze, jer profitabilan može biti i proizvod sa cijenom od 10 Kn, a isto tako neprofitabilan može biti i prozivod od 10000 Kn.

15 godina
offline
Appleova carska dobit na mobitelima

Zaboravljate da je taj profit sigurno nisu ostvarili na hrvatima nego na amerikancima i sličnima, kojima iphone dođe isto kao da ga mi platimo bez ugovora jedno 2000 kn :) 

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Appleova carska dobit na mobitelima
maxym kaže...
Ako znaš da je profitabilnost razlika između prihoda i rashoda, onda ti je jasno da visina cijene nema sa tim puno veze, jer profitabilan može biti i proizvod sa cijenom od 10 Kn, a isto tako neprofitabilan može biti i prozivod od 10000 Kn.

Tada procitaj vijest i dio o cistoj dobiti.

My computer once beat me at chess, but we got even after a round of boxing.
15 godina
online
Re: Appleova carska dobit na mobitelima
rustweaver kaže...
maxym kaže...
Ako znaš da je profitabilnost razlika između prihoda i rashoda, onda ti je jasno da visina cijene nema sa tim puno veze, jer profitabilan može biti i proizvod sa cijenom od 10 Kn, a isto tako neprofitabilan može biti i prozivod od 10000 Kn.

Tada procitaj vijest i dio o cistoj dobiti.

 

Na što točno ciljaš?

 

U originalu članka se govori o dva 'poremećaja'; poremećaju tržišta, i poremećaju u donjem segmentu; prvi se odnosi na migraciju velikog broj potrošača iz grupe koja  'mobitela koristi kao telefon' u grupu koja 'mobitel koristi kao kompjuter', a drugi se odnosi na preorjentiranje kupaca iz donjeg segmenta sa 'brendiranih'  na 'nebrendirane' mobitele.  A kao razlog velike profitabilnosti spominje se 'transfer profita' od operater prema Apple-u (drugim riječim, dio profita koji kod drugih proizvođača mobitela ubiru operateri, u slučaju iPhone-a ubire sam Apple.

 

Nigdje se ne spominje da je 'visoki profit rezultat visoke cijene'.

14 godina
neaktivan
offline
Appleova carska dobit na mobitelima

Spominjaje najveće marže u tekstu je idiotizam.

 

Poruka ove vijesti je do čega dovodi jednostavna i dobro osmišljena mala paleta profiliranih proizvoda uz veliki stupanj ponovne reiskoristivnosti komponenata i koda u kombinaciji s optimiziranim proizvodnim i nabavnim procesom te kvalitetno osmišljenim kanalima distribucije. U svemu ovome Apple je koplje iznad ostalih proizvođača što se vidi u dobiti.

 
1 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Re: Appleova carska dobit na mobitelima
rustweaver kaže...
maxym kaže...

a stvarno ne vidim zašto bi ukazivanje na nekulturu bilo 'pravljenje muhe od slona'.

Zato sto nije ukazivanje na nekulturu, nego je iskoristeno kao argument protiv forumasa koji je u biti izjavio kako su appleovi proizvodi precjenjeni. Ali buduci da je to rekao na nekulturan nacin, onda ga se obiljezi kao nekulturnog i diskreditira.

 

Uostalom tako dugo dok je u nekim granicama prihvatljivo je. Mozda si ti stvarno fin i pristojan uzivo, ja nisam. I da prigovaram na nesto takvo cinilo bi me licemjerom. A kultura se ne moze sazeti na fino probrane rijeci, nego u nekulturu spada i nekulturno tretiranje sugovornika. Ako si vec tako izvrijedao njegovo znanje, mogao si priloziti i koji argument za takav stav ma da?

 

 ma da?!?

14 godina
neaktivan
offline
Re: Appleova carska dobit na mobitelima
maxym kaže...
(drugim riječim, dio profita koji kod drugih proizvođača mobitela ubiru operateri, u slučaju iPhone-a ubire sam Apple.

 

Nigdje se ne spominje da je 'visoki profit rezultat visoke cijene'.

Ne, profit je pao s neba -.-'

 

Znaci posve je isto kada dva proizvodaca imaju slicne cijene, ali jednomu dobar dio te cijene odlazi trecoj strani, dok s druge strane drugome veci dio odlazi direktno u dzep. Oba imaju slicne modele i slicne cijene i to ne cini jedan od ta dva precjenjenijim?

 

Za toliko koliko Apple ne gubi na operaterima (za razliku od drugih) je mogao sniziti cijenu svojih uredaja, tj cime opravdava tu razliku? Jedan Samsung moze reci "nasi mobiteli kostaju toliko i toliko jer i operatori uzimaju dio", sto Apple kaze? "Nasi mobiteli kostaju toliko i toliko, jer i oni od Samsunga kostaju toliko i toliko?" :D

 

Kada svoje cijene pocnes opravdavati cijenama drugih, a nemas iste troskove (nego nize) kao drugi, onda imas precjenjene uredaje.

 

difre kaže...

 ma da?!?

Obozavam kad me se izvlaci iz konteksta, ova zadnja rijec koju nisi boldao nije bitna?

My computer once beat me at chess, but we got even after a round of boxing.
Poruka je uređivana zadnji put pon 7.5.2012 12:37 (rustweaver).
12 godina
protjeran
offline
Re: Appleova carska dobit na mobitelima
rustweaver kaže...

 

Znaci posve je isto kada dva proizvodaca imaju slicne cijene, ali jednomu dobar dio te cijene odlazi trecoj strani, dok s druge strane drugome veci dio odlazi direktno u dzep. Oba imaju slicne modele i slicne cijene i to ne cini jedan od ta dva precjenjenijim?

 

Za toliko koliko Apple ne gubi na operaterima (za razliku od drugih) je mogao sniziti cijenu svojih uredaja, tj cime opravdava tu razliku. Jedan Samsung moze reci "nasi mobiteli kostaju toliko i toliko jer i operatori uzimaju dio", sto Apple kaze? "Nasi mobiteli kostaju toliko i toliko, jer i oni od Samsunga kostaju toliko i toliko?" :D

 

Kada svoje cijene pocnes opravdavati cijenama drugih, a nemas iste troskove (nego nize) kao drugi, onda imas precjenjene uredaje.

 

 a što misliš tko ima veće marže- onaj tko proizvodi svoje aparate ili onaj ko drugome plaća sastavljanje?

 

 

15 godina
online
Re: Appleova carska dobit na mobitelima
rustweaver kaže...

Ne, profit je pao s neba -.-'

 

Znaci posve je isto kada dva proizvodaca imaju slicne cijene, ali jednomu dobar dio te cijene odlazi trecoj strani, dok s druge strane drugome veci dio odlazi direktno u dzep. Oba imaju slicne modele i slicne cijene i to ne cini jedan od ta dva precjenjenijim?

 

Za toliko koliko Apple ne gubi na operaterima (za razliku od drugih) je mogao sniziti cijenu svojih uredaja, tj cime opravdava tu razliku? Jedan Samsung moze reci "nasi mobiteli kostaju toliko i toliko jer i operatori uzimaju dio", sto Apple kaze? "Nasi mobiteli kostaju toliko i toliko, jer i oni od Samsunga kostaju toliko i toliko?" :D

 

Kada svoje cijene pocnes opravdavati cijenama drugih, a nemas iste troskove (nego nize) kao drugi, onda imas precjenjene uredaje.

 

Koliko se ja sjećam, osoba čiji post sam komentirao je rekla da su Apple-ovi proizvodi preskupi. Ja smatram da nisu, a vidim da se i ti slažeš samnom jer govoriš o približnim cijenama. Zar stvarno misliš da se cijena proizvoda određuje na način da cijenu koštanja uvećaš za neku "pristojnu" ili "uobičajenu" maržu?! Cijena se formira prema tržištu i nitko nema istu maržu, a visina postignute marže o ovisi o umijeću prodavača. Da su Applovi uređaji precjenjeni, ne bi se prodavali, pa Apple ne bi mogao ni osvariti ovakav financijski rezultat. Stavi se u poziciju vlasnika Apple-a pa mi reci da li bi ti prodavao uređaje po nižoj cijeni uz manju zaradu ili po višoj cijeni koja je još uvijek izuzetno konkurentna?! U kapitalizmu altruisti ne prolaze dobro.

14 godina
neaktivan
offline
Re: Appleova carska dobit na mobitelima
difre kaže...

 a što misliš tko ima veće marže- onaj tko proizvodi svoje aparate ili onaj ko drugome plaća sastavljanje?

U vijesti lijepo piše tko ima veće marže.

 

@maxym istina da altruisti ne prolaze dobro u kapitalizmu, ali to ne znači da ću hvaliti kapitaliste za "snalažljivost".

My computer once beat me at chess, but we got even after a round of boxing.
12 godina
protjeran
offline
Re: Appleova carska dobit na mobitelima
rustweaver kaže...
difre kaže...

 a što misliš tko ima veće marže- onaj tko proizvodi svoje aparate ili onaj ko drugome plaća sastavljanje?

U vijesti lijepo piše tko ima veće marže.

 

@maxym istina da altruisti ne prolaze dobro u kapitalizmu, ali to ne znači da ću hvaliti kapitaliste za "snalažljivost".

 ako ćemo pričati o 'maržama' na proizvodnu cijenu uređaja, tu sigurno samsung debelo više dere kupce nego apple. a ako ćemo pričati o ukupnom marži, iliti 'gross profit margin' kako ameri vele, onda je apple u prednosti zbog svog izuzetno dobro razrađenog poslovnog modela.

 

 a pošto mi ovdje ne pričamo o kruhu i mlijeku niti o lijekovima- nego o premium smartphonima koji u puno većoj mjeri nisu potreba nego luksuz- ne znam čemu toliko prigovaranje o velikim maržama i slično. sa ekonomskog stanovišta, nešto što se odlično prodaje nikako nije precijenjeno.

15 godina
online
Re: Appleova carska dobit na mobitelima
rustweaver kaže...

@maxym istina da altruisti ne prolaze dobro u kapitalizmu, ali to ne znači da ću hvaliti kapitaliste za "snalažljivost".

 

Pa nitko od tebe ni ne očekiva da hvališ kapitaliste (i njihovu sposobnost, umješnost ili prepredenost), ali kad se pojavi netko tko očito nema pojma o temi, i 'izbaci' stereotiopni komentar o Apple-u (preskupi su pa zato i ostvaruju extra profit), red je da mu se kaže da je grdno u krivu. 

 

Apple-u se može mnogo toga prigovoriti, ali da su uspješni, jesu.

14 godina
neaktivan
offline
Re: Appleova carska dobit na mobitelima
difre kaže...

 ako ćemo pričati o 'maržama' na proizvodnu cijenu uređaja, tu sigurno samsung debelo više dere kupce nego apple. a ako ćemo pričati o ukupnom marži, iliti 'gross profit margin' kako ameri vele, onda je apple u prednosti zbog svog izuzetno dobro razrađenog poslovnog modela.

Jasno je da se ovdje priča o konačnoj računici. Ova tvoja izjava je kao da sada kazes: ako cemo pricati o oduzimanju tu sam sigurno bolji od tebe, ali ako pricamo o sveukupnoj matematici onda si ti bolji od mene.

 

difre kaže...
a pošto mi ovdje ne pričamo o kruhu i mlijeku niti o lijekovima

Onda ne moramo o nikakvom hardveru na ovom forumu razgovarati, jer je to sve luksuz. Kada se nešto prodaje sasvim je prirodno da se razgovara i o cijeni tog proizvoda, i eventualno kritizira istu.

My computer once beat me at chess, but we got even after a round of boxing.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice