Besplatan Office akademskoj zajednici u Hrvatskoj

poruka: 133
|
čitano: 23.737
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Besplatan Office akademskoj zajednici u Hrvatskoj".
16 godina
offline
Re: Besplatan Office akademskoj zajednici u Hrvats
Old Iggy kaže...
segregator kaže...

Upravo tu i leži problem, da recimo FINA traži Excel format, iako bi bilo normalno da traže ODF, a na korisniku je onda da koristi alat koji

njemu odgovara

Ima brdo mjesta gdje bi se takvo što dalo izvesti, samo je pitanje koliko to realno košta.

 

Izbor "Save as ODF" se naplaćuje u Excelu? {#}

It is our duty as men and women to proceed as though the limits of our abilities do not exist - Pierre Teilhard de Chardin
16 godina
offline
Re: Besplatan Office akademskoj zajednici u Hrvats
segregator kaže...
Old Iggy kaže...

Ima brdo mjesta gdje bi se takvo što dalo izvesti, samo je pitanje koliko to realno košta.

 

Izbor "Save as ODF" se naplaćuje u Excelu? {#}

Ne govorim samo za FINA-u i ne znam da li je ODF potpuno kompatibilan s onim što trebaju.

10 godina
offline
Re: Besplatan Office akademskoj zajednici u Hrvats
Old Iggy kaže...

Kad radiš samo "interno", možeš definirati i čisti tekst kao standard.

Kad surađuješ s raznim drugim pravnim i fizičkim osobama širom svijeta, ne možeš.

Ti pričaš kakva je situacija trenutno, što svi mi znamo, a drugi pričaju o onom što je odlučeno da se koristi i koje sama država ne poštuje.

 

Apples and oranges.

 

 

Svi mi zanamo da je MS office standard u hrvatskoj, ali ako se napravila odredba da se koristi međunarodni standard za dokument, onda je valjda logički pretpostaviti da bi se toga i trebali držati. Barem u nekoj normalnoj državi. O tome je riječ. Dakle ako su odredili standard nek se toga i drže, ali pošto sve ostaje na krupnom kapitalu situacija je apsolutno drugačija. Bilo bi daleko bolje da kad je već tako da onda bude odredba da je .doc, .docx itd format koji se obvezan za koristiti u državnim institucijama i mirna Bosna. Ovako sami sebi skaču u usta i krše svoje odredbe.

Samomrzeći hrvat
16 godina
offline
Re: Besplatan Office akademskoj zajednici u Hrvats
Entry Point kaže...
Old Iggy kaže...

Kad radiš samo "interno", možeš definirati i čisti tekst kao standard.

Kad surađuješ s raznim drugim pravnim i fizičkim osobama širom svijeta, ne možeš.

Ti pričaš kakva je situacija trenutno, što svi mi znamo, a drugi pričaju o onom što je odlučeno da se koristi i koje sama država ne poštuje.

 

Apples and oranges.

 

 

Svi mi zanamo da je MS office standard u hrvatskoj, ali ako se napravila odredba da se koristi međunarodni standard za dokument, onda je valjda logički pretpostaviti da bi se toga i trebali držati. Barem u nekoj normalnoj državi. O tome je riječ. Dakle ako su odredili standard nek se toga i drže, ali pošto sve ostaje na krupnom kapitalu situacija je apsolutno drugačija. Bilo bi daleko bolje da kad je već tako da onda bude odredba da je .doc, .docx itd format koji se obvezan za koristiti u državnim institucijama i mirna Bosna. Ovako sami sebi skaču u usta i krše svoje odredbe.

Pa o tome i govorimo.

10 godina
offline
Re: Besplatan Office akademskoj zajednici u Hrvats
Old Iggy kaže...

Ne govorim samo za FINA-u i ne znam da li je ODF potpuno kompatibilan s onim što trebaju.

Offtopic: FINI i onim koji im rade one grozne neupotrebljive java applete treba zabraniti rad. Rijetko viđen loš software.

Samomrzeći hrvat
13 godina
offline
Re: Besplatan Office akademskoj zajednici u Hrvats
Old Iggy kaže...

I nije. Novije verzije mogu spremati u starijim formatima (obično je standard u većim firmama da je default Office 97/2003), a imaš i free viewere.

S druge strane imaš i opcije najma, SA i slično...

Pristup preko neta često nije ni dovoljno dobar ni moguć.

Za boldano mogu samo reći {#}. U jednoj sličnoj raspravi kao protuargument si koristio to da je to nepotrebno kompliciranje za korisnika. Većina sprema dokument u defaultni format, koji je nakon instalacije zadnja verzija formata. Nisam neki neupućenik koji nema pojma o čemu piše, ali kompatibilnost formata, kod različitih verzija istog plaćenog alata, nije bezuvjetna (što bi po mom osobnom uvjerenju morala biti). Nisu jednom korisnici imali problema kod prelaska na noviju verziju MS Office-a i čitanje starih formata (mislim da je bio i neki bug s gubitkom podataka u ne tako davnoj prošlosti).

 

Mi u uredu imamo pretplatu na nekolicinu alata koji nam trebaju (među inima je i MS Office kao i Autodesk Building Suit) u radu. Redovito preskačemo po jednu ili dvije generacije proizvoda. Zadnju verziju instaliram npr. kad nabavljamo nova računala. Npr. AutoCAD ti ima bug UNDOCMD 3 kojeg već dugo vremena nisu riješili. U mom radu se on manifestira kad pokušam spremiti file iz verzije 2013 u 2010 (dvije susjedne verzije) ako je za izradu podloge koju sam dobio korišten AutoCAD Architectural (svi updatei i patchevi su aplicirani). Kad uzmem broj licenci koje imamo i cijenu koju smo platili za iste, nekoga bi stavio u top i ispalio u nepoznatom smjeru (nadajući se da će doskočiti u polje kaktusa).

 

Predugo si u ovoj branši da bi tako stojički branio plaćeni softver koji ponekad ne ispunjava ono što bi morao.

Stručnjak za odmaganje...
16 godina
offline
Re: Besplatan Office akademskoj zajednici u Hrvats
mario.L_hr kaže...
Old Iggy kaže...

I nije. Novije verzije mogu spremati u starijim formatima (obično je standard u većim firmama da je default Office 97/2003), a imaš i free viewere.

S druge strane imaš i opcije najma, SA i slično...

Pristup preko neta često nije ni dovoljno dobar ni moguć.

Za boldano mogu samo reći {#}. U jednoj sličnoj raspravi kao protuargument si koristio to da je to nepotrebno kompliciranje za korisnika. Većina sprema dokument u defaultni format, koji je nakon instalacije zadnja verzija formata.


 

Predugo si u ovoj branši da bi tako stojički branio plaćeni softver koji ponekad ne ispunjava ono što bi morao.

Prvo, navedi gdje sam to rekao - u praksi se to definira za običnog korisnika, nema on veze s tim niti ga se pita.

 

Daleko od toga da branim plaćeni SW (koji, BTW, ispunjava sve što treba u ovome što pričamo), ne podržavam "ajmo u free SW" jer to i nije free i ne udovoljava uvijek svrsi.

16 godina
offline
Besplatan Office akademskoj zajednici u Hrvatskoj
It is our duty as men and women to proceed as though the limits of our abilities do not exist - Pierre Teilhard de Chardin
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Besplatan Office akademskoj zajednici u Hrvatskoj

pa zar toliko drame oko formatiranja plain text fajla, MS se boji vlastite sjene...

 

 

Za žrtvenike i ognjišta, s Božjom pomoći
Poruka je uređivana zadnji put sri 6.11.2013 22:09 ((s)izgoreo).
Moj PC  
3 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Besplatan Office akademskoj zajednici u Hrvats
Old Iggy kaže...

Prvo, navedi gdje sam to rekao - u praksi se to definira za običnog korisnika, nema on veze s tim niti ga se pita.

 

Daleko od toga da branim plaćeni SW (koji, BTW, ispunjava sve što treba u ovome što pričamo), ne podržavam "ajmo u free SW" jer to i nije free i ne udovoljava uvijek svrsi.

To je moja interpretacija onog što si zastupao u Draginom osobnom stavu. Ovako kad te čitam, nekako si mislim da ti imaš posla samo s velikim sustavima. Oni s kojima ja surađujem, većim dijelom su manji i osuđeni su ili na samopomoć ili na pomoć izvana, gdje ima svega i svačega. Kako je teško vrijeme za poslovanje nastoje i rezati troškove pa si možeš samo zamisliti tko je sve stručnjak za računalne sustave.

 

Budući se bavim projektiranjem i izmjenjujem dosta dokumentacije, redovito dobijem word fileove u kojima se nalaze scanirani potpisi i žigovi (firme i ovlaštenih projektanata). Obični korisnici su polupriučeni za rad s alatima (čast iznimkama).

 

Zašto mislim da je OO i LO dobar i da može poslužiti. Zato jer ga mi koristimo u uredu godinama. Sve što trebamo napraviti uspijevamo i bez nekih velikih komplikacija. Kompletnu edukaciju u uredu sam obavio ja. I nije to bila neka edukacija već par sati upoznavanja s radom i nakon toga samostalni rad. Probleme koji su se javljali sam otklanjao u hodu. Prije samog početka korištenja sam složio template koji pokrivaju 75-80% onoga što radimo. Bavimo se projektiranjem strojarskih instalacija.

 

Ne vidim neki pretjerani razlog zbog čega OO/LO nebi mogao biti korišten u hrpi situacija (gdje se traži čisto kucanje teksta ili slično) gdje je skoro i Wordpad dostatan.

 

Za sve one koji pljuju po besplatnom softveru neka pogledaju ovo. Tu ima cijela hrpa besplatnog softvera (bilo za osobnu ili poslovnu, bilo da je open source ili ne) ima i triala komercijalnog softvera ali u manjem dijelu. Temeljem čega se može reći da je to smeće? Pametnom dosta ovakvog prepucavanja. I ne mislim da je komercijalni softver loš i da ne valja, daleko od toga pa i sam ga koristim ali u situacijama kada mi je dovoljna besplatna varijanta i zadovoljava moje potrebe, biram nju. Ne mislim da sam zbog toga fanatik.

 

BTW: Još uvijek mi nitko nije ponudio rješenje za horizontalnu crtu u futeru excel-a. Slikama je prikazano kako ju dobiti u calcu.

Izbornik za formatiranje stranice Izbornik za formatiranje stranice
Pod karticom footer se klikne na More Pod karticom footer se klikne na More
Stručnjak za odmaganje...
Poruka je uređivana zadnji put sri 6.11.2013 23:11 (mario.L_hr).
16 godina
offline
Besplatan Office akademskoj zajednici u Hrvatskoj

A gdje je uopće link na kojem se može vidjeti što se nudi?

It is our duty as men and women to proceed as though the limits of our abilities do not exist - Pierre Teilhard de Chardin
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Besplatan Office akademskoj zajednici u Hrvats
segregator kaže...

A gdje je uopće link na kojem se može vidjeti što se nudi?

hrvooje je postao link u drugoj srodnoj temi, pogledaj tamo da ne spamam ovdje.

Stručnjak za odmaganje...
16 godina
offline
Re: Besplatan Office akademskoj zajednici u Hrvats
mario.L_hr kaže...
segregator kaže...

A gdje je uopće link na kojem se može vidjeti što se nudi?

hrvooje je postao link u drugoj srodnoj temi, pogledaj tamo da ne spamam ovdje.

 

Nisam mislio na link sa opisom onog što se nudi, nego baš link gdje se prijavim sa AAI računom i koristim/skinem software

It is our duty as men and women to proceed as though the limits of our abilities do not exist - Pierre Teilhard de Chardin
Poruka je uređivana zadnji put čet 7.11.2013 0:18 (segregator).
13 godina
offline
Re: Besplatan Office akademskoj zajednici u Hrvats
segregator kaže...
mario.L_hr kaže...
segregator kaže...

A gdje je uopće link na kojem se može vidjeti što se nudi?

hrvooje je postao link u drugoj srodnoj temi, pogledaj tamo da ne spamam ovdje.

 

Nisam mislio na link sa opisom onog što se nudi, nego baš link gdje se prijavim sa AAI računom i kosirtim/skinem software

Nažalost, još nema informacija o tome.

Batllelog: sudy_freak || Samsung Galaxy SII crew. || ↓ Stisni Hvala ako sam ti pomogao. ||
16 godina
offline
Re: Besplatan Office akademskoj zajednici u Hrvats
mario.L_hr kaže...

To je moja interpretacija onog što si zastupao u Draginom osobnom stavu. Ovako kad te čitam, nekako si mislim da ti imaš posla samo s velikim sustavima. Oni s kojima ja surađujem, većim dijelom su manji i osuđeni su ili na samopomoć ili na pomoć izvana, gdje ima svega i svačega. Kako je teško vrijeme za poslovanje nastoje i rezati troškove pa si možeš samo zamisliti tko je sve stručnjak za računalne sustave.

Malo kriva interpretacija, ali dobro.

OO/LO i sličan SW su super stvar za dio firmi (većinom manjih), posebno manjih i onih koji nemaju "interakciju" s drugim poslovnim subjektima (kao oni primjeri FINA-e, porezne i slično). Problemi nastaju kad korespodencija krene šire, tad se stvari kompliciraju i moraš uvoditi ili razne konverterske varijante ili kupiti Office za par računala koja će vršiti konverziju / slati dalje. U većim poduzećima je stvar puno gora, kao i kod onih koji rade s poduzećima vani.

Recimo, u našoj "obiteljskoj" firmi mi je bilo puno jednostavnije kupiti Office nego sve to izvoditi. Sami troškovi nabave su sitni u odnosu na sve ostalo. u firmi u kojoj radim imam sav MS free, no kolege koji su defaultno linuksaši i koji imaju OO/LO imaju realnih problema s mnogim stvarima, a često završe na virtualki s MS softverom.

 

S druge strane, i dalje tražim detaljnu TCO analizu za uvođenje free SW u konkretno okruženje. Imao sam takve projekte, tri velika, dva nakon uvođenja vraćena na MS nakon par godina, treći nije ni dovršen do kraja već vraćen na početne pozicije.

segregator kaže...

 

Nisam mislio na link sa opisom onog što se nudi, nego baš link gdje se prijavim sa AAI računom i koristim/skinem software

Proći će još vremena za to, ne misliš da će odmah potpisom sporazuma biti generiran link za download? {#}

13 godina
offline
Re: Besplatan Office akademskoj zajednici u Hrvats

Gdje postoji realna potreba razmjene Office dokumenata? Dokument koji se razmjenjuje uvijek bi trebao u pdf formatu.

 

Što se tiče fileova koje traži FINA uredno prolaze i calc-ovi fileovi spremljeni u xls formatu.

 

Traženje TCO analize i stalno ponavljanje kako je free SW skuplji je mantra koju MS prodaje godinama. Ti si Insider pa daj nabaci koju TCO analizu (start od 0) za free SW i plaćeni SW. Ne vjerujem da će biti bitne razlike.

Stručnjak za odmaganje...
16 godina
offline
Re: Besplatan Office akademskoj zajednici u Hrvats
mario.L_hr kaže...

Gdje postoji realna potreba razmjene Office dokumenata? Dokument koji se razmjenjuje uvijek bi trebao u pdf formatu.

 

Što se tiče fileova koje traži FINA uredno prolaze i calc-ovi fileovi spremljeni u xls formatu.

 

Traženje TCO analize i stalno ponavljanje kako je free SW skuplji je mantra koju MS prodaje godinama. Ti si Insider pa daj nabaci koju TCO analizu (start od 0) za free SW i plaćeni SW. Ne vjerujem da će biti bitne razlike.

 

Pogotovo je smiješno kad se TCO kod nas računa kao da smo Amerika...ovdje je support nepostojeća kategorija, i

kad je skupo plaćen

It is our duty as men and women to proceed as though the limits of our abilities do not exist - Pierre Teilhard de Chardin
16 godina
offline
Re: Besplatan Office akademskoj zajednici u Hrvats
mario.L_hr kaže...

Gdje postoji realna potreba razmjene Office dokumenata? Dokument koji se razmjenjuje uvijek bi trebao u pdf formatu.

 

Što se tiče fileova koje traži FINA uredno prolaze i calc-ovi fileovi spremljeni u xls formatu.

 

Traženje TCO analize i stalno ponavljanje kako je free SW skuplji je mantra koju MS prodaje godinama. Ti si Insider pa daj nabaci koju TCO analizu (start od 0) za free SW i plaćeni SW. Ne vjerujem da će biti bitne razlike.

Gdje postoji realna razmjena Office dokumenata? Svuda u RL, nažalost. ne mogu se sjetiti niti jedne situacije gdje tako čega nema. Od običnih dokumenata, tablica, prezentacija do integracije s ostalim MS rješenjima.

Za FINA-u ne znam, nisam se igrao s tim zadnjih godinu - dvije, no donedavno nije bilo ni približno upotrebljivo.

Što se TCO-a tiče, nema tu nikakve "mantre", nažalost. A problem i je što nema starta od nule. I ako nema bitne razlike, čemu ići na nešto strahovito neprovjereno?

13 godina
offline
Re: Besplatan Office akademskoj zajednici u Hrvats
Old Iggy kaže...

Gdje postoji realna razmjena Office dokumenata? Svuda u RL, nažalost. ne mogu se sjetiti niti jedne situacije gdje tako čega nema. Od običnih dokumenata, tablica, prezentacija do integracije s ostalim MS rješenjima.

Za FINA-u ne znam, nisam se igrao s tim zadnjih godinu - dvije, no donedavno nije bilo ni približno upotrebljivo.

Što se TCO-a tiče, nema tu nikakve "mantre", nažalost. A problem i je što nema starta od nule. I ako nema bitne razlike, čemu ići na nešto strahovito neprovjereno?

Dobro ako nema starta od 0, usporedi onda uvođenje nove generacije plaćenog SW i implementaciju free SW. Barem da postavimo startne pozicije na isti nivo.

 

Što se tiče razmjene dokumenata, bez obzira na sve mislim da je najlogičnije razmjenjivati pdf-ove. Ako govoriš o razmjeni unutar iste firme onda tu ne vidim problem jer je logično da neće koristiti različite software. Kada dokument ide prema van onda bi to trebao/morao biti pdf.

Stručnjak za odmaganje...
14 godina
offline
Besplatan Office akademskoj zajednici u Hrvatskoj

Mikrosoft triba ukinut pretplatu i uvest naplatu putem mikrotransakcija :)

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Besplatan Office akademskoj zajednici u Hrvats
mario.L_hr kaže...
..

Dobro ako nema starta od 0, usporedi onda uvođenje nove generacije plaćenog SW i implementaciju free SW. Barem da postavimo startne pozicije na isti nivo.

 

Što se tiče razmjene dokumenata, bez obzira na sve mislim da je najlogičnije razmjenjivati pdf-ove. Ako govoriš o razmjeni unutar iste firme onda tu ne vidim problem jer je logično da neće koristiti različite software. Kada dokument ide prema van onda bi to trebao/morao biti pdf.

-slažem se za PDF, uz novi problem koji to otvara, tj to je puka promjena formata, KISS kaže izbaci posrednika, u slučaju MSO to radi jer su svi (+90%) ionako na MSu. Dodatni problem PDFa je nemogućnost editiranja i bilo čega korisnog (lako je kreirati pdf iz bilo čega, obrnuto je problem). PDF=fax digitalnog doba. Tako ga treba koristiti. Za razmjenu podataka je beskoristan. Tu caruje MS, xml ... i sve radi. Nisi u tom dijelu (npr internacionalne firme, porezi, banke.. obračuni plaća) tad bi vidio zašto je MS defacto standard. Radi, najmanje je važan sw, važan je standard i RADI.

-SW (u vezi TCOa) je beskoristan bez HWa. Koji OS je (naj)podržaniji od strane proizvođača? ... Kad se gleda platforma, ne smije se zaboraviti ni sam PC-kutija, mijenja se...

- možda postaviti pitanje ovako, ako hipotetski novac nije važan, nego se traži najbolje, npr sat recimo da je rolex, auto RR (luxus), lijekovi, školstvo .. tad nije cijena kriterij, tj uopće nebi smio biti kriterij, jedino kompromis ako novca nema dovoljno (novca ima, barem za krađu).. = MS nije skup, problem je što kod nas sve postane neki način za isisavanje miliona, dal autoceste, računala.. sve je to novac-muljaža, dok je cijena relano daleko niža (kad se nebi u lancu našlo parazita).

Tema o besplatnom (za akadem.) pa opet stalno o cijeni... nije cijena jedino što se plaća.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
offline
Re: Besplatan Office akademskoj zajednici u Hrvats
mario.L_hr kaže...

Dobro ako nema starta od 0, usporedi onda uvođenje nove generacije plaćenog SW i implementaciju free SW. Barem da postavimo startne pozicije na isti nivo.

 

Što se tiče razmjene dokumenata, bez obzira na sve mislim da je najlogičnije razmjenjivati pdf-ove. Ako govoriš o razmjeni unutar iste firme onda tu ne vidim problem jer je logično da neće koristiti različite software. Kada dokument ide prema van onda bi to trebao/morao biti pdf.

Ne možeš bez detaljnog opisa postaviti ikakve kalkulacije.

A PDF nije dovoljan za sve, dapače, PDF služi za "završne" dokumente koji se ne bi smjeli naknadno obrađivati. To je zgodno za ponude, račune i slično, ali za bilo kakvu interaktivnu komunikaciju nije upotrebljivo.

13 godina
offline
Re: Besplatan Office akademskoj zajednici u Hrvats
Punti kaže...

Mikrosoft triba ukinut pretplatu i uvest naplatu putem mikrotransakcija :)

Ako sam dobro shvatio Ofice 365 je nešto slično, ne baš potpuno.

ihush kaže...

-slažem se za PDF, uz novi problem koji to otvara, tj to je puka promjena formata, KISS kaže izbaci posrednika, u slučaju MSO to radi jer su svi (+90%) ionako na MSu. Dodatni problem PDFa je nemogućnost editiranja i bilo čega korisnog (lako je kreirati pdf iz bilo čega, obrnuto je problem). PDF=fax digitalnog doba. Tako ga treba koristiti. Za razmjenu podataka je beskoristan. Tu caruje MS, xml ... i sve radi. Nisi u tom dijelu (npr internacionalne firme, porezi, banke.. obračuni plaća) tad bi vidio zašto je MS defacto standard. Radi, najmanje je važan sw, važan je standard i RADI.

-SW (u vezi TCOa) je beskoristan bez HWa. Koji OS je (naj)podržaniji od strane proizvođača? ... Kad se gleda platforma, ne smije se zaboraviti ni sam PC-kutija, mijenja se...

- možda postaviti pitanje ovako, ako hipotetski novac nije važan, nego se traži najbolje, npr sat recimo da je rolex, auto RR (luxus), lijekovi, školstvo .. tad nije cijena kriterij, tj uopće nebi smio biti kriterij, jedino kompromis ako novca nema dovoljno (novca ima, barem za krađu).. = MS nije skup, problem je što kod nas sve postane neki način za isisavanje miliona, dal autoceste, računala.. sve je to novac-muljaža, dok je cijena relano daleko niža (kad se nebi u lancu našlo parazita).

Tema o besplatnom (za akadem.) pa opet stalno o cijeni... nije cijena jedino što se plaća.

Da se razumijemo nikad nisam rekao da se free SW-om može zamijeniti plaćeni uvijek niti to mislim. Onaj tko treba i mora koristit će upravo ono što mu treba. Ja govorim iz perspektive male firme cca 10-20 zaposlenih i u segmentu koji se tiče projektiranja, inženjeringa, nadzora i izvođenja objekata. U praksi nema potrebe za razmjenom bilo kakvih dokumenata u ne pdf formatu, osim specifikacija koje godinama radimo u calcu i nitko se nije bunio kad bi mu poslali xls verziju dokumenta.

Old Iggy kaže...

Ne možeš bez detaljnog opisa postaviti ikakve kalkulacije.

A PDF nije dovoljan za sve, dapače, PDF služi za "završne" dokumente koji se ne bi smjeli naknadno obrađivati. To je zgodno za ponude, račune i slično, ali za bilo kakvu interaktivnu komunikaciju nije upotrebljivo.

Zato ti i govorim da je TCO mantra koja se ponavlja godinama. Ako uspoređuješ nešto što radi i što si već platio teško da će se itko pametan odlučiti mijenjati to s nečim što ne pozna. Ono što se može uspoređivati je ili start od 0 ili implementacija nove verzije plaćenog softvera vs free SW.

Stručnjak za odmaganje...
16 godina
offline
Re: Besplatan Office akademskoj zajednici u Hrvats
mario.L_hr kaže...

ihush kaže...

Tema o besplatnom (za akadem.) pa opet stalno o cijeni... nije cijena jedino što se plaća.

Da se razumijemo nikad nisam rekao da se free SW-om može zamijeniti plaćeni uvijek niti to mislim. Onaj tko treba i mora koristit će upravo ono što mu treba. Ja govorim iz perspektive male firme cca 10-20 zaposlenih i u segmentu koji se tiče projektiranja, inženjeringa, nadzora i izvođenja objekata. U praksi nema potrebe za razmjenom bilo kakvih dokumenata u ne pdf formatu, osim specifikacija koje godinama radimo u calcu i nitko se nije bunio kad bi mu poslali xls verziju dokumenta.

Old Iggy kaže...

Ne možeš bez detaljnog opisa postaviti ikakve kalkulacije.

A PDF nije dovoljan za sve, dapače, PDF služi za "završne" dokumente koji se ne bi smjeli naknadno obrađivati. To je zgodno za ponude, račune i slično, ali za bilo kakvu interaktivnu komunikaciju nije upotrebljivo.

Zato ti i govorim da je TCO mantra koja se ponavlja godinama. Ako uspoređuješ nešto što radi i što si već platio teško da će se itko pametan odlučiti mijenjati to s nečim što ne pozna. Ono što se može uspoređivati je ili start od 0 ili implementacija nove verzije plaćenog softvera vs free SW.

Ne možeš gladati iz isključivo svoje perspektive. Svatko od nas može naći neku takvu firmu (naravno da ih ima) i reći "evo primjer". To je više iznimka nego pravilo.

Što se tiče TCO-a, to je jedini i isključivi način pravilne kalkulacije, s tim da treba staviti sve na papir (ne samo HW i SW nabavu). Što je još gore, rijetko je moguće u startu pogoditi s više od 90% - dovoljno ti je da npr. jedan vanjski partner promijeni nešto (dobavljač, jači kupac, tržišni regulator itd.), a da dio ljudi u firmi mora zbog toga nabaviti novi SW / smisliti procedure / promijeniti brdo internih pravila čime si stvorio dodatne troškove.

Još ako imaš organizaciju s centraliziranom nabavom a decentraliziranim upravljanjem i radom (kao što je država u ovom slučaju), stvari su još gore.

13 godina
offline
Re: Besplatan Office akademskoj zajednici u Hrvats
Old Iggy kaže...

Ne možeš gladati iz isključivo svoje perspektive. Svatko od nas može naći neku takvu firmu (naravno da ih ima) i reći "evo primjer". To je više iznimka nego pravilo.

Što se tiče TCO-a, to je jedini i isključivi način pravilne kalkulacije, s tim da treba staviti sve na papir (ne samo HW i SW nabavu). Što je još gore, rijetko je moguće u startu pogoditi s više od 90% - dovoljno ti je da npr. jedan vanjski partner promijeni nešto (dobavljač, jači kupac, tržišni regulator itd.), a da dio ljudi u firmi mora zbog toga nabaviti novi SW / smisliti procedure / promijeniti brdo internih pravila čime si stvorio dodatne troškove.

Još ako imaš organizaciju s centraliziranom nabavom a decentraliziranim upravljanjem i radom (kao što je država u ovom slučaju), stvari su još gore.

Hoćeš reći da postoji opcija koja pokriva sve slučajeve? Mislim da nije tako i stvari se jako razlikuju u ovisnosti o veličini firme i poslu kojim se ista bavi. Zato sam i naveo kakvo je moje iskustvo.

Stručnjak za odmaganje...
16 godina
offline
Re: Besplatan Office akademskoj zajednici u Hrvats
mario.L_hr kaže...
Old Iggy kaže...

Ne možeš gladati iz isključivo svoje perspektive. Svatko od nas može naći neku takvu firmu (naravno da ih ima) i reći "evo primjer". To je više iznimka nego pravilo.

Što se tiče TCO-a, to je jedini i isključivi način pravilne kalkulacije, s tim da treba staviti sve na papir (ne samo HW i SW nabavu). Što je još gore, rijetko je moguće u startu pogoditi s više od 90% - dovoljno ti je da npr. jedan vanjski partner promijeni nešto (dobavljač, jači kupac, tržišni regulator itd.), a da dio ljudi u firmi mora zbog toga nabaviti novi SW / smisliti procedure / promijeniti brdo internih pravila čime si stvorio dodatne troškove.

Još ako imaš organizaciju s centraliziranom nabavom a decentraliziranim upravljanjem i radom (kao što je država u ovom slučaju), stvari su još gore.

Hoćeš reći da postoji opcija koja pokriva sve slučajeve? Mislim da nije tako i stvari se jako razlikuju u ovisnosti o veličini firme i poslu kojim se ista bavi. Zato sam i naveo kakvo je moje iskustvo.

MS u ogromnoj većini slučajeva pokriva sve opcije, jednostavno zato jer ga većina koristi. I zato se i bira "bez previše razmišljanja".

A trošak nije takav da ga normalna firma mora izbjeći.

15 godina
offline
Re: Besplatan Office akademskoj zajednici u Hrvats
Old Iggy kaže...
..

A trošak nije takav da ga normalna firma mora izbjeći.

- još važnije, u 'pravoj' firmi, to nije trošak nego investicija, jednako kao bager, bušilica, mobitel... (@mario) možda je ACAD trošak ili alat? Koja je razlika za neki CNC.. pa čak i stari koji još korisit floppy i programira se ACAD-10tkom (na jednoj lokaciji, klesarski...), bez ACADa je hrpa željeza ili malo robusnija bruslilica.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
offline
Besplatan Office akademskoj zajednici u Hrvatskoj

gledam sad na tom dreamsparku, i vidim da su ponudjeni operativni sistemi i jos brdo toga, pa me zanima dali je to sve besplatno ili postoji neka caka, i dali je sve ograniceno na 1 download ili mozes koliko hoces skidat(nije u pitanju da to prepordajem ili sta ja znam)

Plans to protect air and water, wilderness and wildlife are in fact plans to protect man. Stewart Udall . LoL west:win4crazzy east:win4crazy
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Besplatan Office akademskoj zajednici u Hrvats
win4crazzy kaže...

gledam sad na tom dreamsparku, i vidim da su ponudjeni operativni sistemi i jos brdo toga, pa me zanima dali je to sve besplatno ili postoji neka caka, i dali je sve ograniceno na 1 download ili mozes koliko hoces skidat(nije u pitanju da to prepordajem ili sta ja znam)

- da, možeš skinuti 523445 kopije (i zagrada je slučajna). Dovoljna ti je jedna, stvar je u licenci-keyu. Školarci dobijaju key. Svejedno je tko, od kuda, koliko skine (ako pri tomu ne krši neka pravila ili zakone).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
offline
Re: Besplatan Office akademskoj zajednici u Hrvats
Old Iggy kaže...

MS u ogromnoj većini slučajeva pokriva sve opcije, jednostavno zato jer ga većina koristi. I zato se i bira "bez previše razmišljanja".

A trošak nije takav da ga normalna firma mora izbjeći.

Mislim da si ovime završio raspravu (pri tom mislim da je ovaj, boldani, argument nepobjediv).

ihush kaže...

- još važnije, u 'pravoj' firmi, to nije trošak nego investicija, jednako kao bager, bušilica, mobitel... (@mario) možda je ACAD trošak ili alat? Koja je razlika za neki CNC.. pa čak i stari koji još korisit floppy i programira se ACAD-10tkom (na jednoj lokaciji, klesarski...), bez ACADa je hrpa željeza ili malo robusnija bruslilica.

Ne libim se koristiti plaćeni softver. Kad vidim koliko smo love iskrcali za licence i bolje je da radi. S druge strane mi kupovina softvera čiji potencijal ne mogu iskoristiti i koji mi objektivno ne treba nalikuje na kupnju Porsche Cayena vs VW Passat-a vs Škode Octavie od strane ...... (ubaci što želiš: vlasnika firme, direktora, predsjednika vlade, županije, gadonačelnika.....)

Stručnjak za odmaganje...
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice