Budući procesori neće podržavati stare Windowse

poruka: 135
|
čitano: 17.204
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Budući procesori neće podržavati stare Windowse".
16 godina
offline
Re: Budući procesori neće podržavati stare Windows

jos uvijek ne vjerujem da ima ljudi kojima je ovo ok.

citam clanak na arstechnica i PR bullshit odgovornog MS-ovca je naprosto nevjerojatan.

btw, uopce ne sumnjam da ce se nac nacina kak "patchirat" novije windowse.

zanima me di su sad oni Nadella ass lickeri?

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
Poruka je uređivana zadnji put ned 17.1.2016 15:13 (nixass).
16 godina
neaktivan
offline
Budući procesori neće podržavati stare Windowse

Pratim razvoj Linuxa neko vrijeme i kako sam nedavno prešao gotovo u potpunosti na Linux (nakon par prethodnih testiranja), imam dojam da je odluka bila precizno tempirana. A za one sitne stvari za koje još trebam Windoze, ah, pa tu su VM . Btw, ne veličam Linux, ali brate mili, imam dojam da su ta hardverska ograničenja više radi kvazi-security-raditćešštotimidozvolimodaćešraditi nego radi nekih "novih fičera".

 

I upravo doznah da moj CPU niti ne bi mogao vrtiti Windoze 8.1 zbog nepostojanja neke švrljdrljmrlj instrukcije koja je najvjerojatnije dostatno bitna samo u korporativnom svijetu.

 

Never say never, ali teško da će me Mališamekani uskoro ponovno vidjeti...

Moj PC  
8 0 hvala 0
15 godina
offline
Budući procesori neće podržavati stare Windowse

problem je kad plaćeni novinari povjeruju PRskim pamfletima, statističarima i grahu..

MS već neko vrijeme ide prema 'devicesima', abanda (zapostavlja) desktop, jer tu dominira..

PC, IBM ili x86 copmatible.. wintel, ako se neki birokrat sjeti, može platiti neku kaznicu, ako je proizvođač recimo potican.. a HW i SW će raditi dok netko daje support. MS ne smije određivati koji CPU ako je x86 platforma (ili x86-64..) tj konkretna najava je moguća ako se namjerno onemogući, a to je no-no što se tiče zakona, pravila igre i takvih sitnica. Upravo obrnuto, MS širi support na 'sve s chipom' kao cilj.

Ovakvo ograničenje bi bilo pandan da auto bira benzinsku.. samo je pitanje koji lobi ili kad će EU....

kraće, vratite nam Balmera, PR odjel pošaljite kruzerom do Guantanama..

 

isključivo pravo proizvođača, njegov interes određuje što će on supportati, koji OS.. ako je taj interes mimo trž.pravila..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put ned 17.1.2016 15:29 (ihush).
 
3 0 hvala 0
8 godina
odjavljen
offline
Budući procesori neće podržavati stare Windowse

Ovo će sačuvati cijenu Socket 1155 i 1150 ploča i procesora.

Jednog dana ćeš u oglasu moći navesti kao glavnu stavku:

Kompatibilni sa Windows 7 i XP

 

Battlelog: Glavas_ZG
 
16 0 hvala 2
16 godina
offline
Re: Budući procesori neće podržavati stare Windows
Envy kaže...
 

I ja sam u Insideru još od 2014-te (pred kraj), i kada vidim 7-micu zapitam se koja je to godina bila.

 

 

Šta je taj Insider ?

 

Ontopic - bez obzira što velika većina ionako na novije procesore ne bi stavila starije Windowse potez nije ok jer ograničava slobodu izbora.

15 godina
offline
Re: Budući procesori neće podržavati stare Windows
PaleRider kaže...
Envy kaže...
 

I ja sam u Insideru još od 2014-te (pred kraj), i kada vidim 7-micu zapitam se koja je to godina bila.

 

 

Šta je taj Insider ?

 

Ontopic - bez obzira što velika većina ionako na novije procesore ne bi stavila starije Windowse potez nije ok jer ograničava slobodu izbora.

 -ne zbog izbora, nego zbog zakona, pravila igre.

npr imaš requirements za bilo što, OS, app-igru.. npr SLAT/VTx/x64... to danas ima npr i Atom, ako sad identični OS, requirements umjetno ograničiš na gen.CPUa koji ima identičan req. (pa tad i VGA, HDD.. chipset, ili samo AdLibova audio?), to je nedozvoljeno, nek MS napravi svoj PC-kutiju, ne x86.. i sve OK, nek bude Apple. Ovako nije izbor nego umjetno ograničenje, tying, kažnjivo.

 

karikiram, što da MSO radi samo s logitech tipkovnicom? .. To je protuzakonito.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put ned 17.1.2016 15:41 (ihush).
15 godina
offline
Re: Budući procesori neće podržavati stare Windows
SonySung kaže...

a ja sam još uvijek na XP-u SP2 i windows mi je odlican

 Ja sam još na 56K dial-upu i internet mi je odličan. Stipe ima vlaj de es el, ali budaletina plaća 300 kn mj., rađe ću te pare roknut na Lacijo u Supersportu pa šta bude. Sretna nova godina!

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011. R.I.P. Steve Jobs 6.10.2011. 1955. - 2011. http://facebook.com/MandicPhoto
Poruka je uređivana zadnji put ned 17.1.2016 15:44 (Mitch).
15 godina
offline
Re: Budući procesori neće podržavati stare Windows
Ajar kaže...

ni moji sadašnji procesori ne žele novi windows a ako sklepam nov stroj, pazit ću da ne bude s takvim procesorom. ako MS hoće rat, imat će ga. 

 E, ovo će biti fajt ;)

morrisoN
16 godina
neaktivan
offline
Budući procesori neće podržavati stare Windowse

Vidim da sam ja jedan od rijetkih kojemu se to dopada Jbg, ima smisla da se zaboravi "stari" hardware za novije windowse. Tko ne može pratiti taj tempo neka ostane na čemu je i sada....vidim da su neki još i na antičkom Win Xp

pr0n lesbians Y U NO EXIST IRL?! ლ(ಠ益ಠლ)
Moj PC  
3 4 hvala 0
10 godina
offline
Re: Budući procesori neće podržavati stare Windows
PaleRider kaže...
Envy kaže...
 

I ja sam u Insideru još od 2014-te (pred kraj), i kada vidim 7-micu zapitam se koja je to godina bila.

 

 

Šta je taj Insider ?

 

Ontopic - bez obzira što velika većina ionako na novije procesore ne bi stavila starije Windowse potez nije ok jer ograničava slobodu izbora.

 Insider je: https://insider.windows.com/

Sami sebi smo najveci neprijatelji
8 godina
neaktivan
offline
Re: Budući procesori neće podržavati stare Windows

SP2 mi se više svidio

8 godina
neaktivan
offline
Re: Budući procesori neće podržavati stare Windows

neznate sta je Insider?!?

8 godina
neaktivan
offline
Re: Budući procesori neće podržavati stare Windows

imam i win 98,vistu,7,8.1 a i desetku ali xp mi se najviše svidio

16 godina
offline
Re: Budući procesori neće podržavati stare Windows
CyberDemonVZ kaže...

Ovo se stalno događa.

Evo, ja ne mogu snimit Windows 7 na stari AMD Athlon jer nema nekakav set instrukcija.

 

Kod izlaska Windowsa 8.1 također su prestali podržavati neke procesore:

http://www.neowin.net/news/microsoft-confirms-some-older-amd-processors-do-not-support-windows-81

 

Ok, ovo je obrnuta situacija, da će izaći CPU koji ne podržava stare windowse, a ne obrnuto, ali nije da se ovakvo nešto prvi put događa.

Takve stvari su pak normalna stvar, ne možeš očekivati od novijeg software-a da radi na starijem hardware-u.

 

Ali normalno je očekivati da možeš instalirati DOS na najnoviji procesor jer uz sve nove instrukcije sadrži i one stare koje je imao i stari 286 npr.,

na stranu sad što procesor neće biti u potpunosti ili optimalno iskorišten.

 

Ovakav potez bih shvatio da se radi o promjeni arhitekture u kojem slučaju stari OS ne bi radio dobro ili ne bi uopće radio, ali ovo je čista POLITIKA!

 

Bez obzira čija politika bila, ne volim silu i ne volim kad netko drugi odlučuje šta je najbolje za mene.

Želim sam odlučivati o tome, pa makar i ponekad to ne bilo najbolje, ali želim JA birati!

 

Zato Microsoftu veliki "THUMBS DOWN" za ovu politiku sile.

 

Inače koristim Win7 koji sam platio i koji radi odlično i nemam nikakvih razloga niti želim da nadograđujem,

jedina mana su ovi popup izbornici koji stalno iskaču i tjeraju me da nadogradim na Win 10 ! :-)

 

EDIT:

Samim tim što se radi o političkoj odluci ne bi trebalo biti teško zavarati procesor da instaliraš Win10 a ne 7 npr., 

tako da bi osim "THUMBS DOWN" mogli kad tad dobiti i jedan lijepi "MIDDLE FINGER" :-)

Poruka je uređivana zadnji put ned 17.1.2016 16:10 (PaleRider).
15 godina
neaktivan
offline
Budući procesori neće podržavati stare Windowse

Nije mi bas jasno 100% , dal novi procesori nece podrzavati starije winze ili stariji winzi nece podrzavati nove procesore?

--------------------------------------------------------------------------------------------
 
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: Budući procesori neće podržavati stare Windows
imam ih od 98-ice do desetke ali xp mi se najviše svidio
16 godina
offline
Re: Budući procesori neće podržavati stare Windows
SonySung kaže...

neznate sta je Insider?!?

 

Evo sad znam, zahvaljujuci kolegi nicky.sl,

ali ne osjećam se pametnije :-)

15 godina
offline
Budući procesori neće podržavati stare Windowse

Mene samo zanima što će biti s virtualkama!? Prestat će podržavati starije verzije Windowsa jer ih CPU neće podržavati? Ili ćemo se morati napraviti emulatori? Bolesno.

Deckard
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: Budući procesori neće podržavati stare Windows
ne kažem da se na XP treba vratiti,niti da je zakon,nego da može služiti možda i više od WIN 10
8 godina
neaktivan
offline
Re: Budući procesori neće podržavati stare Windows
dobro ste to rekli...
15 godina
offline
Re: Budući procesori neće podržavati stare Windows
PaleRider kaže...
..

Takve stvari su pak normalna stvar, ne možeš očekivati od novijeg software-a da radi na starijem hardware-u.

..

- ključna riječ je kompatibilnost, requirements, ako je zadovoljeno, tad MORA raditi. (ili je netko kriv..).

to jel HW star milijardu godina nije kriterij, protuzakonit je.

Wintel sad karikirano, izmišlja novu platformu, x96.. nitko ne može tražiti kompatibilnost između različitih platformi (kao pravo/očekivanje), dok npr sudovi kažu da je rootanje OK (mob/sony..).

kao što se marko pita, stari-novi cpu-os.. oboje je stvar drivera, OS ne smije 'birati' driver ako je on za taj OS. Proizvođač. MS nije proizvođač (intel je.. a tad je to tying.. + buling prema ostalim OEMima). MS nije Apple istovremeno MAC je PCx86 (nije više PPC) i postoji hackintosh ili Peal..

tako da mogu očekivati od svakog SWa da radi na kompatibilnom HWu, mora. Ne može SW birati, a OS je soft istih prava i obveza kao ostatak SWa. Dominantan OS ima i obveze koje su ga koštale kazni npr za ie, upravo zato.

 

- što je novi req. intel CPU gen7? ne neki SIMD/VTx/...x86? Što je HW requirements ili platforma? Koju erroricu će ispisati installer ili može li se takav installer patchirati i da SW nakon toga radi najnormalnije? To tad direktno povrđuje prljavu igru, kažnjivu, umjetan razlog (nepostojeći).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Budući procesori neće podržavati stare Windowse

Al se uvijek jave linuxaši kad se ovako nešto desi i dižu ga u nebesa. A po ostatku neta se kenja po linuxu odnosno steamOSu jer ima slabu podršku. 

Baš me zanima tko će kupiti novi precesor i grafiču i onda instalirati gore XP kad ionako dosta novih igri ni ne podržava XP, pogotovo one koje imaju samo noviji directX, plus neke novije funkcije.

 

Mislim ne podržavam ovaj potez, ali me niti nije briga jer ako ću kupiti novi proc sigurno ću staviti najnoviji OS, naravno ako valja.

Poruka je uređivana zadnji put ned 17.1.2016 16:56 (Jack Sparrow).
Moj PC  
1 0 hvala 2
15 godina
offline
Budući procesori neće podržavati stare Windowse

Naslov vijesti je malo nesretan...

 

Nista se strasno ili neobicno nece desiti, sve ce i dalje raditi kao i do sada. Kompatibilnost je ionako uglavnom na strani procesora (x86 arhitektura). Nista korisnika ne sprijecava da na najnovijem i7 vrti DOS 3.30... Microsoft je jedino rekao da nece updateati "stare" Windowse za novije procesore. Znaci kada izadje novi Intelov proc i ima nadogradnju, bubam, MMX instrukcija ili novi power management mod, stariji Windowsi te instrukcije nece znati koristiti... Isto kao i sada kada vrtite Windowse 3.11 na novijim procesorima. Za pola mogucnosti novog procesora oni ne znaju i ne koriste ih...

 

Znaci, puno buke za relativno nevaznu vijest... Veci bi problem bio ako recimo prestanu raditi drivere za nove chipsete za bilo sto osim Win 10...

Moj PC  
6 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Budući procesori neće podržavati stare Windows
Imat ce tu EU posla na antimonopolskim zakonima. Nekako mi smrdi da ce tu jos biti frke.
Life is jazz. Play it cool.
Moj PC  
1 1 hvala 0
11 godina
odjavljen
offline
Budući procesori neće podržavati stare Windowse

Pa šta sad, ionako budemo kupili svi nove procesore, grafičke, matične novi softver itd...zašto? Jer upgradejtamo..i idemo dalje.

skOOrvy http://www.speedtest.net/result/4656104677.png
Poruka je uređivana zadnji put ned 17.1.2016 17:24 (skorvy).
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Budući procesori neće podržavati stare Windowse

lol ma ovo je jadno do bola vise...

 
1 1 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Budući procesori neće podržavati stare Windows
Jack Sparrow kaže...

Al se uvijek jave linuxaši kad se ovako nešto desi i dižu ga u nebesa. A po ostatku neta se kenja po linuxu odnosno steamOSu jer ima slabu podršku. 

Baš me zanima tko će kupiti novi precesor i grafiču i onda instalirati gore XP kad ionako dosta novih igri ni ne podržava XP, pogotovo one koje imaju samo noviji directX, plus neke novije funkcije.

 

Mislim ne podržavam ovaj potez, ali me niti nije briga jer ako ću kupiti novi proc sigurno ću staviti najnoviji OS, naravno ako valja.

 Ti hoćeš,al pitanje je dal češ nakon nadogradnje kompa u firmi kupovat i nove windowse samo zato kaj je ms odlučio reči intelu nek im izbacuje grešku kad korisnik želi instalirati windows7 npr.

Još uvijek u večini slučajeva stavljam win7 na laptope/kompove koje slažem (i to po zahtjevu korisnika),zašto bi se tim korisnicima uskratilo pravo na izbor?

Avise kaže...

Naslov vijesti je malo nesretan...

 

Nista se strasno ili neobicno nece desiti, sve ce i dalje raditi kao i do sada. Kompatibilnost je ionako uglavnom na strani procesora (x86 arhitektura). Nista korisnika ne sprijecava da na najnovijem i7 vrti DOS 3.30... Microsoft je jedino rekao da nece updateati "stare" Windowse za novije procesore. Znaci kada izadje novi Intelov proc i ima nadogradnju, bubam, MMX instrukcija ili novi power management mod, stariji Windowsi te instrukcije nece znati koristiti... Isto kao i sada kada vrtite Windowse 3.11 na novijim procesorima. Za pola mogucnosti novog procesora oni ne znaju i ne koriste ih...

 

Znaci, puno buke za relativno nevaznu vijest... Veci bi problem bio ako recimo prestanu raditi drivere za nove chipsete za bilo sto osim Win 10...

 to je ono kaj je mene zanimalo a zbog nespretnog pisanja je malo nejasno,dal MS traži od intela da ugradi "fičr" koji prilikom inslatacije starijeg OS-a izbacuje grešku ili pak MS samo neće raditi podršku za novije proceve.

--------------------------------------------------------------------------------------------
8 godina
neaktivan
offline
Budući procesori neće podržavati stare Windowse

Ništa to nebi bilo problem da je Windowsov kernel pod licencom slobodnog softvera, jer bi podršku za nove instrukcije mogao ugraditi bilo tko. Hobist ali i profesionalac koji je ili nije iz MS-a. Microsoft bi tu mogao i nešto novaca na razvoju uštedjeti.

https://en.wikiquote.org/wiki/Mikhail_Bakunin
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Budući procesori neće podržavati stare Windows
Uvjek ostaje ubuntu linux mint
TD people now you are on my Death Note
10 godina
offline
Budući procesori neće podržavati stare Windowse

koliko sam skuzio po postovima, mislim da ce izbit velika frka sa HW uskoro. Mislim da ce korisnici prisilit MS da se malo smiri sa svojim "novotarijama", koliko god sad to izgledalo nemoguce. U ovakvoj situaciji samo su 2 rjesenja: 1. ljudi ce bit prisiljeni kupovat novi HW zbog W10 ali ce onda i cijene HW ic dolje      2. Pojava piratluka na ama bas sve od MS proizvoda ako 1. opcija ne bude prosla

Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice