Etički problemi umjetne inteligencije koja ne zna

poruka: 74
|
čitano: 7.907
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Etički problemi umjetne inteligencije koja ne zna ".
10 godina
offline
Re: Etički problemi umjetne inteligencije koja ne
MrBlc kaže...
SveZauzeto kaže...

A što se tiče teorije po kojoj nikada ne možeš skrenuti - totalna besmislica. Prvi auto na skretanju ući će u križanje i nakon što se istitraju svi kojima se crveno upalilo (vozila iz suprotnog smjera i pješaci) on tada obavlja svoje skretanje. Stoga, izjava "U teoriji ... ne možeš nikada skrenuti" je nonsens višeg reda.

Zapravo, u teoriji zvuči dobro, ali u praksi ne funkcionira...

 

SveZauzeto kaže...

Moj subjektivni dojam je da smo mi, koji smo skretali lijevo, potrošili puno više vremena, puta pa time i goriva da dođemo tamo kamo smo htjeli.

Stvar je u tome da se onome tko treba skrenuti lijevo to ne isplati jer kruži, međutim, to je zato što gledaš samo to jedno skretanje. Kad pogledaš uštedu koju si ostvario na drugim križanjima na kojima oni koji skreću lijevo nisu radili gužvu i usporavali promet, na kraju završiš u plusu.

 

Sve što si napisao u prvom dijelu stoji, no ja sam reagirao na izjavu "u teoriji može se dogoditi da nikad ne skreneš". Teorija je upravo suprotna od toga.

Ako uračunaš bahate, živčane ljude koji ne poštuju prometna pravila, onda ti se u praksi može dogoditi da "nikad" ne možeš ni ravno proći (u sporednoj si ulici koja se križa s glavnom koja je zakrčena prometom).

Nadam se da je jasnije što sam mislio.

 

Za drugi dio, tu ja nisam točno shvatio što si ti mislio. Dakle, očito je da je za dio ljudi koji na takvim prometnicama idu ravno i u konačnici skreću desno, takva regulacija bolja jer se manje vremena gubi na semaforima koji nemaju mogućnost skretanja lijevo. Međutim, nije sasvim razvidno da to koristi u konačnom prosjeku!

Naime, svi "lijevi" koji su prisiljeni tri puta skrenuti desno, moraju proći preko te preopterećene prometnice. Dakle, taj dio gužve od lijevih skretača zapravo je samo preseljen s glavne prometnice na sporedne. I to je u redu jer može pomoći, no ako gužve na sporednim prometnicama postanu ozbiljnije, onda će se na kraju morati povećati trajanje zelenog razdoblja za smjerove okomite na glavnu prometnicu. I gdje smo onda na kraju?

 

Ukratko, skeptičan sam prema takvim nalazima ("netko je negdje pokazao da je to bolje za sve") jer postoji puno takvih primjera istraživanja koja kao da se rade za medije, umjesto za stvarni život. Recimo, godinu-dvije slušali smo o krasotama prometa bez ikakvih prometnih pravila koji je eksperimentalno uveden ne znam više gdje (ispričavam se, ali stvarno se ne sjećam - neki gradić u Nizozemskoj, Velikoj Britaniji, Skandinaviji?). 10, 15, ili 20 godina kasnije, još uvijek ne vidim da se to igdje uvelo. Ili se varam?

 

6 godina
protjeran
offline
Etički problemi umjetne inteligencije koja ne zna

hmmm, kad ovaj skynet proradi, bit ce nas straj izac iz kuce, da nas ne pogazi pametnom frezom...doduse, dotle ce nas vec chucky lutka iz wallmarta pridavit u snu...

http://www.bug.hr/forum/topic/ostale-hardverske-teme/cpu-z-lista/252793.aspx
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Etički problemi umjetne inteligencije koja ne
Razlika je u tome što prolazak ravno obaviš značajno brže, pa ukupno prođe više auta. Dodatno, manje se vremena gubi na ciklusu žuto, crveno, pauza, žuto, zeleno za lijevo.
Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
13 godina
neaktivan
offline
Etički problemi umjetne inteligencije koja ne zna

Dapače, prema podacima koje je sam Waymo pustio vani, trenutno im je najveći problem naći dovoljnu količinu ljudskih operatora s vozačkim dozvolama koji će raditi u kontrolnom centru tvrtke i po potrebi preuzimati udaljenu kontrolu nad njihovim vozilima.

 

 

Kome da šaljem životopis?

 
0 0 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Re: Etički problemi umjetne inteligencije koja ne
krpng kaže...

Kome da šaljem životopis?

 

Hugh Hefneru :D

http://www.bug.hr/forum/topic/ostale-hardverske-teme/cpu-z-lista/252793.aspx
Poruka je uređivana zadnji put čet 5.10.2017 8:05 (Gorstak79).
12 godina
offline
Etički problemi umjetne inteligencije koja ne zna

Kako bi rekao Musk: Biggest impediment to recognizing AI danger are those so convinced of their own intelligence they can't imagine anyone doing what they can't.

 

Drugim rijecima, Drago je noj s glavom u pijesku :)

 
1 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Etički problemi umjetne inteligencije koja ne zna

Kako bi rekao Musk... 

 

Najjace mi je kad se nekoga tko je bogat i uspjesan u svojoj sferi dozivljava kao relevantnog u svemu. 

Freak Show Inc.
 
2 1 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Etički problemi umjetne inteligencije koja ne
Najjače mi je kad se nečije riječi procjenjuju po tome je li taj bogat i uspješan, a ne po onome što govore.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
2 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: Etički problemi umjetne inteligencije koja ne
Visak kaže...
Najjače mi je kad se nečije riječi procjenjuju po tome je li taj bogat i uspješan, a ne po onome što govore.

 

Ovo mene ide, ili?

Freak Show Inc.
6 godina
protjeran
offline
Re: Etički problemi umjetne inteligencije koja ne
Friday kaže...
Ovo mene ide, ili?

 

Znam koga ne ide...

http://www.bug.hr/forum/topic/ostale-hardverske-teme/cpu-z-lista/252793.aspx
14 godina
offline
Etički problemi umjetne inteligencije koja ne zna

Da vidimo, jedan case study o AI nadziranim autima kontra današnjice:

 

1. Homo sapiens (HS) za volanom: lagana vožnjica ljeti, vidi komada kako diže palac, pokupi ju, lagan razgovor, padne i dogovor, skretanje u šumicu na pokrajnji put ("u šumici, na travici, sreli se ja i ti..:") - i kako veli Rambo Amadeus: jedna cura, dva pandura, ođe mora doć' cenzura !

 

2. AI: vozi po propisu, skenira IC kamerom za žive stvorove, zbog male razlike u temperaturi ni ne vidi komada, ali putnik HS, overridea i veli: stani!. Komad ulazi, lagan razgovor i padne dogovor, HS naređuje AI da nađe prvi pristupačan putić do šumice. i sad počinje: calculating, calculating... ali zajeb je jer on nema šljunčane puteve, kad ga HS overridea i navede na put, AI će cviliti: calculating, zapet za koji panjić, oderat auto  i kao vrhunac biti kreativan  te inteligentan i poprskat u kabinu DDT da se slučajno ne navuku komarci i krpelji... romantika par excellence....dakle HS će biti suha qrtza, mokrih opanaka (guma?!?)...

 

bit auta je individualni transport, tko neće, ima javni... dakle ja ga vozim kada, kuda hoću i mijenjam put kak mi puhne (ili se digne)...

 

Elon Musk je zapravo mrzitelj svega ljudskog i on je čovjek-gušter te iluminat koji želi perfidno uvaljati depopulaciju Zemlje kroz tehnološki napredak !!!

 

Elone Musče, pročitan si, badava si krečio !!!

 

Ju je je? Je ju je!
Poruka je uređivana zadnji put čet 5.10.2017 11:19 (Stric_Jura).
Moj PC  
3 0 hvala 1
6 godina
protjeran
offline
Etički problemi umjetne inteligencije koja ne zna

mos li malo opsirnije opisat prvi razvoj dogadjaja?

http://www.bug.hr/forum/topic/ostale-hardverske-teme/cpu-z-lista/252793.aspx
Moj PC  
0 0 hvala 1
16 godina
neaktivan
offline
Re: Etički problemi umjetne inteligencije koja ne
Da, citat je prilično dobar, nebitno je što ga je izgovorio Musk.

Osobno se ne slažem s njegovom opsesijom da moramo naseliti Mars, ali ni za jedno od toga mi nije presudno koliko je on bogat, nego što je sadržaj poruke.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
14 godina
offline
Etički problemi umjetne inteligencije koja ne zna

da krenem od cvijeta, tučka i prašnika, ili tate mede i mame mede ?

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
online
Re: Etički problemi umjetne inteligencije koja ne
Gorstak79 kaže...

mos li malo opsirnije opisat prvi razvoj dogadjaja?

 a dosadno, nekoliko suđenja, isušivanje jezera, izručivanje u BiH pa natrag.....

Jedino što Paravinja bez greške skreće lijevo.

6 godina
protjeran
offline
Re: Etički problemi umjetne inteligencije koja ne
Stric_Jura kaže...

da krenem od cvijeta, tučka i prašnika, ili tate mede i mame mede ?

 

Vidim da imas iskustva, pa se povlacim...

http://www.bug.hr/forum/topic/ostale-hardverske-teme/cpu-z-lista/252793.aspx
14 godina
offline
Etički problemi umjetne inteligencije koja ne zna

Gorstak79 

 

evo majstora koji su objasnili:

 

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Etički problemi umjetne inteligencije koja ne zna

Gorstak79 

 

gle vidim da si mlađi od mene a ja sam ti klasično obrazovan:

 

u društvu starijih se ne lovi za novčanik, u društvu mlađih za qratz 

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
1 0 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Etički problemi umjetne inteligencije koja ne zna

ja vala, sve obrnuto onda :D

http://www.bug.hr/forum/topic/ostale-hardverske-teme/cpu-z-lista/252793.aspx
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: Etički problemi umjetne inteligencije koja ne
Visak kaže...
Da, citat je prilično dobar, nebitno je što ga je izgovorio Musk.

Osobno se ne slažem s njegovom opsesijom da moramo naseliti Mars, ali ni za jedno od toga mi nije presudno koliko je on bogat, nego što je sadržaj poruke.

 

Sadrzaj poruke bi trebao imati nekakvo uporiste. Iskustvo, obrazovanje, bilo sta sto bi poruci dalo vjerodostojnost. Ovako on samo daje do znanja da on "zna znanje" za razliku od nas ostalih bedaka. Tako mozes izvaliti bilo kakvu glupost i pozvati se na "cinjenicu" da si produhovljeniji, pametniji ili bilo sta trece i da ti je jasno da drugi to nece moci shvatiti jer su ipak na nizem levelu od tebe. Smijurija...

Freak Show Inc.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Etički problemi umjetne inteligencije koja ne
Kakvo obrazovanje ti treba da možeš zaključiti da postoje ljudi kojima je teško pojmiti da neki ljudi mogu napraviti stvari koje je ovima teško i zamisliti? Meni to zvuči kao samorazumljiva činjenica, a on ju je samo upotrijebio u kontekstu AI.

Bilo tko je to mogao reći i ja bih se složio s njime, jer mi se čini primjenjivo u ovom slučaju, prihodi dotičnog nisu uopće faktor.

Ti si taj koji uvodi novac i slavu u priču i optužuje nas da nam je to kriterij prosuđivanja. Toliko o gledanju drugih s visine.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
16 godina
odjavljen
offline
Re: Etički problemi umjetne inteligencije koja ne
Visak kaže...
Kakvo obrazovanje ti treba da možeš zaključiti da postoje ljudi kojima je teško pojmiti da neki ljudi mogu napraviti stvari koje je ovima teško i zamisliti? Meni to zvuči kao samorazumljiva činjenica, a on ju je samo upotrijebio u kontekstu AI.

 

Upravo to, on je upotrijebio univerzalnu istinu na ovaj nacin - Ili ste svjesni da ce nam se dogoditi Terminator ili ste nedovoljno inteligentni.

Freak Show Inc.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Etički problemi umjetne inteligencije koja ne
Nije rekao da su neinteligentni, nego da su toliko sigurni u svoju inteligenciju da ne pomišljaju da netko može nešto što oni ne mogu. Govori o prevelikom samopouzdanju.

No ti nisi uopće komentirao suštinu citata, nego si rekao da se slažemo samo zbog njegovog društvenog statusa.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
15 godina
offline
Etički problemi umjetne inteligencije koja ne zna

hawkins ili musk.. :) onak, mixate odgovore.

interesantno, istovremeno kriterij ne vrijedi za onog drugog?

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Etički problemi umjetne inteligencije koja ne
Visak kaže...
Da, citat je prilično dobar, nebitno je što ga je izgovorio Musk.

Citat je u rangu "tko laže, nevjeruj mu" - tehnički je točan, ali je potpuno beskoristan. 

 

Izgledno je da će u nekoj točci, ako ne budemo oprezni, AI predstavljati opasnost, međutim, Drago se uopće ne bavi pitanjem da li ta potencijalna buduća opasnost postoji, već koliko smo daleko od iste. 

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
14 godina
offline
Etički problemi umjetne inteligencije koja ne zna

Touche!

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Etički problemi umjetne inteligencije koja ne zna

mislim da inteligencija (pa makar i umjetna), da bi se uopće mogla takvom klasificirati, mora gravitirati ulijevo jer misli svojom glavom (i tako to dokazuje). 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
0 1 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Etički problemi umjetne inteligencije koja ne
Citat nije koristan u smislu da je nešto dokazao, ali je u smislu logičke argumentacije. Govorimo o nečemu što nije deterministički određeno, dakle svatko može imati svoje mišljenje, samo ga neki mogu bolje argumentirati.

Ako se radi o izglednoj budućnosti (a ne recimo o gašenju našeg Sunca), onda ne vidim kako bi rasprava bila suvišna. Pogotovo u svjetlu rasprave je li Star Trek umro ili nije.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
14 godina
offline
Etički problemi umjetne inteligencije koja ne zna

ljudi(obicni radnici) se boje ovoga 

 ,a trebali bi ovoga :D

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Etički problemi umjetne inteligencije koja ne
Visak kaže...
Ako se radi o izglednoj budućnosti (a ne recimo o gašenju našeg Sunca), onda ne vidim kako bi rasprava bila suvišna. Pogotovo u svjetlu rasprave je li Star Trek umro ili nije.

Suvišna općenito ne, ali suvišna u današnjem vremenskom okviru, odnosno preuranjena da.

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice