FVL - dolazi li kraj helikoptera kakve poznajemo?

poruka: 77
|
čitano: 14.698
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "FVL - dolazi li kraj helikoptera kakve poznajemo?".
14 godina
offline
Re: FVL - dolazi li kraj helikotera kakve poznajem

ma ne, ali sam shvatio da bi radilo na oba kraja kružnice rotora i lijevom i desnom, dakle bez veze :-) na jednom bi pomagao, na drugom odmagao

 

ali zašto bi inače ispuh zraka na krajevima lopatica bio loš za otpor, pa i BB granate koriste to da smanje otpor...

 

naravno ima tu malo više mehanike fluida...

 

Ju je je? Je ju je!
13 godina
offline
Re: FVL - dolazi li kraj helikotera kakve poznajem
Drago kaže...
Je, ali onda ti dođe neki zajeb tipa Westland Lysander, STOL iz Drugog svjetskog rata koji izgleda kao da se najružniji avion na svijetu pario s kombajnom (https://en.wikipedia.org/wiki/Westland_Lysander), a dobiješ izvrstan aviončić za slijetanje na livade i tajne operacije. ..

......

I tak... 

 

Iznimke su tu da potvrđuju pravilo. Niti jedan od navedenih primjera ne izgleda tako ružno kao JMR Medium. 

 

Ne mislim da nešto što ne izgleda skladno i proporcionalno ne može biti funkcionalno.

Stručnjak za odmaganje...
Poruka je uređivana zadnji put sri 19.4.2017 11:46 (mario.L_hr).
16 godina
moderator
offline
Re: FVL - dolazi li kraj helikotera kakve poznajem
mario.L_hr kaže...

Iznimke su tu da potvrđuju pravilo. Niti jedan od navedenih primjera ne izgleda tako ružno kao JMR Medium. 

 

Ne mislim da nešto što ne izgleda skladno i proporcionalno ne može biti funkcionalno.

 

 

Ovaj od AVX-a? Meni se čini oke. Neće dobiti nagradu za ljepotu, ali nisi ti vidio ružno u avijaciji... - https://www.flightglobal.com/news/articles/quirky-dozen-the-12-strangest-looking-aircraft-ever-403659/

 

BTW - citiranje, jarane...

This space for rent!
13 godina
offline
Re: FVL - dolazi li kraj helikotera kakve poznajem
Drago kaže...
Ovaj od AVX-a? Meni se čini oke. Neće dobiti nagradu za ljepotu, ali nisi ti vidio ružno u avijaciji... - https://www.flightglobal.com/news/articles/quirky-dozen-the-12-strangest-looking-aircraft-ever-403659/

Meni izgleda kao meta za vježbanje protuzračne obrane. Treba samo nacrtati "bikovo oko" s donje strane.

 

Klinac ima karte s tehničkim podacima letjelica (nisu sve zrakoplovi već ima i drugih letjelica) i na tim kartama mi je definitivno najružniji Dornier 228.

 

Koje citiranje???

Stručnjak za odmaganje...
16 godina
moderator
offline
Re: FVL - dolazi li kraj helikotera kakve poznajem

Hehe - forumska iskusnjara...

 

 

EDIT - sad bih tri povukao TU da nisam principijelan - vidim da si Dornieru rekao da je ružan!

 

To je super turbinica koja bez problema sleće na ultrazajebane piste, tipa altiport Lukla (https://en.wikipedia.org/wiki/Tenzing%E2%80%93Hillary_Airport - pista je uzbrdo završava zidom i planinom!) skupa s drugim malim turbinicama kao što je Twotter.

 

 

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put sri 19.4.2017 12:00 (Drago).
13 godina
offline
Re: FVL - dolazi li kraj helikotera kakve poznajem
Drago kaže...
EDIT - sad bih tri povukao TU da nisam principijelan - vidim da si Dornieru rekao da je ružan!

 

To je super turbinica koja bez problema sleće na ultrazajebane piste, tipa altiport Lukla (https://en.wikipedia.org/wiki/Tenzing%E2%80%93Hillary_Airport - pista je uzbrdo završava zidom i planinom!) skupa s drugim malim turbinicama kao što je Twotter.

Ne znam, meni je ružan i tu nema pomoći.

 

Nisam letač (virtualni ili realni) ali zar taj zid i planina ne bi trebali biti prednost? Nema šanse da izletiša sa piste.

Stručnjak za odmaganje...
Poruka je uređivana zadnji put sri 19.4.2017 12:20 (mario.L_hr).
8 godina
offline
Re: FVL - dolazi li kraj helikotera kakve poznajem
Stric_Jura kaže...

 

ne bi li se sukladno onome da je glavnina uzgona na vanjskom rubu promjera lopatica, moglo napraviti laganu okruglu bazu s zglobnim prihvatom slobodnih šupljih lopatica s redirekcijom dijela ispušnih plinova ili nadtlaka zraka  do kraja i mlaznice usmjerene  gore/dolje da odmaknu gornju i donju lopaticu?

Ono što helikopter drži iznad podloge je struja zraka usmjerena prema dolje - volumen tj težina puta brzina. Govorimo o tonama. Ne vidim mogućnost da se dovedu tone zraka kroz lopatice dužine recimo pet metara a koje su ograničene vlastitom težinom, aerodinamičkim profilom. onda tu dolazi problem brtvljenja, hlađenja itd.

Ja rekoh
16 godina
moderator
offline
Re: FVL - dolazi li kraj helikotera kakve poznajem
mario.L_hr kaže...

 

Nisam letač (virtualni ili realni) ali zar taj zid i planina ne bi trebali biti prednost? Nema šanse da izletiša sa piste.

 

:-D

 

Da, kao što je tlo prednost kad padneš s nebodera - nema šanse da zauvijek padaš u bezdan. 

This space for rent!
13 godina
offline
Re: FVL - dolazi li kraj helikotera kakve poznajem
Drago kaže...

:-D

 

Da, kao što je tlo prednost kad padneš s nebodera - nema šanse da zauvijek padaš u bezdan. 

Dobra usporedba. Sad kad si to napisao zvuči vrlo logično. Nekako mi se čini da si u mlađim danima volio čitati Alan Forda.

Stručnjak za odmaganje...
14 godina
offline
Re: FVL - dolazi li kraj helikotera kakve poznajem

i dijeliš s brojem lopatica, ati guraš dio mase samo da spriječiš sudaranje gornjih i donjih lopatica...

 

problem je nagib preko uzdužne osi helikoptera..

Ju je je? Je ju je!
13 godina
offline
Re: FVL - dolazi li kraj helikotera kakve poznajem
Drago kaže...

Totalno nevezano uz temu, ali ja isto prvi puta čujem da je neki Francuz kriv za obaranje američkog F-117. Taj slučaj je inače ekstremno dobro poznat, napisano tonu knjiga, članaka i snimljena barem dva meni poznata dokumentarca i nigdje se ne spominje nikakav Francuz koji je išta javio Srbiji, već baš ovo što je Dalibor rekao - predvidljivost i korištenje starih ruskih radara koji bolje detektiraju "nevidljive" avione od novijih radara. 

 

 

Utoliko da možda i nije bilo negdje explicite objavljeno, no ja sam taj podatak vidio u TV Kalendaru koji ide na dan kada je letjelica oborena, a čak sam negdje pročitao, ili opet vidio, gledao, čuo, da su "mlativo" za rušenje aviona dali Kinezi, a zauzvrat tražili veći dio krhotina trupa, čisto da mogu i oni početi raditi na nevidljivim letjelicama! 

Ustvari, pa samo treba povući paralelu između datuma obaranja F-117 i početka najava proizvodnje Kineskog aviona, za kojeg još doduše nije jasno jeli potpuno operativan, ili je samo zakamuflirana maketa nekog drugog letećeg objekta. 

ATJ Lučko
16 godina
moderator
offline
Re: FVL - dolazi li kraj helikotera kakve poznajem
ATJLučko kaže...

Utoliko da možda i nije bilo negdje explicite objavljeno, no ja sam taj podatak vidio u TV Kalendaru koji ide na dan kada je letjelica oborena, 

 

 

TV kalendar je smeće.

 

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put sri 19.4.2017 14:11 (Drago).
16 godina
neaktivan
offline
Re: FVL - dolazi li kraj helikoptera kakve poznaje
Kad sam vidio spominjanje Dorniera u kontekstu ružnoga, a bez gledanja slike, pomislio sam da pričate o 335,
pa mi nikako nije bila jasna opaska Drage Lazanskog o slijetanju na Luklu, čak ni u simulaciji.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
16 godina
moderator
offline
Re: FVL - dolazi li kraj helikoptera kakve poznaje
Visak kaže...
Kad sam vidio spominjanje Dorniera u kontekstu ružnoga, a bez gledanja slike, pomislio sam da pričate o 335,
pa mi nikako nije bila jasna opaska Drage Lazanskogo slijetanju na Luklu, čak ni u simulaciji.

 

 

Hehehe, dal' karton, dal' TU a ovaj post... moderatorska je dilema...

 

 

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put sri 19.4.2017 14:26 (Drago).
13 godina
offline
Re: FVL - dolazi li kraj helikotera kakve poznajem
Drago kaže...
ATJLučko kaže...

Utoliko da možda i nije bilo negdje explicite objavljeno, no ja sam taj podatak vidio u TV Kalendaru koji ide na dan kada je letjelica oborena, 

 

 

TV kalendar je smeće.

 

Moguće, čak vrlo vjerojatno, samo je to aktualno samo sa filozofskog stajališta prije svega. 

 

Za puno toga se može upotrijebiti takav pridjev, ali bitno je tko je i iz kojeg kuta, sa koje strane, pod uvjetom da ih ima makar dvije, to ili takvo nešto kazao. 

 

U svakom slučaju, nešto dajem na vjerodostojnost, pa makar službene državne Hrvatske Dalekovidnice, jer ako primjerice ista kaže nešto o "Predsjedniku Trap-u", ili o neuspjelom lansiranju nekakve interkontinentalne rakete iz Sjeverne Koreje, sve je to "možda" smeće, ali gdje je onda istina?! 

 

Moguće je tako vrlo lako pustiti poveznicu i u IT svijetu, pa se upitati, koliko TESLA Elon Musk-a realno vrijedi, koliko će se daleko čuti kada pukne taj balon, ili, koliko je Samsungu fijasko sa Note 7 istina ustvari donio materijalne štete, u promilima, postocima, ili čak velikim postocima, a da podatak, vijest ne smrdi, da nije smeće?! 

 

Svi navedeni sudionici komentara su slučajno napamet izabrani, jer se skorom svaki brend može naći u takvim pričama. 

ATJ Lučko
16 godina
moderator
offline
Re: FVL - dolazi li kraj helikotera kakve poznajem

Nema tu nikakve filozofije niti ima potrebe za filozofiranje. Ili postoje argumenti za neku tvrdnju ili ne. Nisi dao niti jedan, naveo si TV kalendar kao izvor, ja sam pokušao pronaći bilo gdje da to itko od umiješanih u incident kaže: Srbi (uključivši i ovoga zapovjednika raketnog sustava koji je oborio avion), Amerikanci (uključivši i oborenog pilota koji se poslije sprijateljio s raketašem koji ga je oborio), tekst na Wikipediji, Jane's Defence... bilo šta. Nema. 

 

Posve sam ti sklon vjerovati da je to TV kalendar objavio jer i inače objavljuje smeće, svaki put kad ga gledam (što je rijetko), uvijek ima priloga koji su ili u najmanju ruku uvredljivi za mozak, ili su faktički i tehnički totalno pogrešni.

 

 

 

 

This space for rent!
16 godina
neaktivan
offline
Re: FVL - dolazi li kraj helikotera kakve poznajem

 Da, moš misliti prijatelja, bit će da imaju i obiteljska druženja, pa će i kumstvo eventualno pasti.

Kažeš da ti TV kalendar ne paše, a ovdje spominješ te propagandne uratke balkanskih televizija.

Poruka je uređivana zadnji put sri 19.4.2017 18:15 (Floki).
13 godina
offline
FVL - dolazi li kraj helikoptera kakve poznajemo?

A vidi ovu mrcinu. Posebice baciti pogled na cijenu po primjerku.

Stručnjak za odmaganje...
 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: FVL - dolazi li kraj helikotera kakve poznajem
Feudalac kaže...
Stric_Jura kaže...

 

ne bi li se sukladno onome da je glavnina uzgona na vanjskom rubu promjera lopatica, moglo napraviti laganu okruglu bazu s zglobnim prihvatom slobodnih šupljih lopatica s redirekcijom dijela ispušnih plinova ili nadtlaka zraka  do kraja i mlaznice usmjerene  gore/dolje da odmaknu gornju i donju lopaticu?

Ono što helikopter drži iznad podloge je struja zraka usmjerena prema dolje - volumen tj težina puta brzina. Govorimo o tonama. Ne vidim mogućnost da se dovedu tone zraka kroz lopatice dužine recimo pet metara a koje su ograničene vlastitom težinom, aerodinamičkim profilom. onda tu dolazi problem brtvljenja, hlađenja itd.

 ne, helikopter u zraku drži aerodinamička sila, koja se zove uzgon. Ista nastaje na rotorima. Downwash je samo posljedica.

Plamene zore bude me iz snaFabrička jutra, dim iz dimnjakaPesma se ori, mladi radniciČelicna jutra, hitam fabrici.
14 godina
offline
FVL - dolazi li kraj helikoptera kakve poznajemo?

Rat je glupost koja razdvaja ljude i ubija drustva, zlo koje treba biti zadnja opcija a danas se gura kao prva u rjesavanju 'problema'. Ima puno zanimljivijih stvari na planeti za raditi.

Helikopteri i tehnologija oko vojske je super i puno se moze nauciti, ali sve je to samo biznis. Da ne ulazim u pricu sa amerima i njihovom demokracijom, svi to kuzimo.

Don’t make a habit out of choosing what feels good over what’s actually good for you.
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: FVL - dolazi li kraj helikoptera kakve poznaje
mario.L_hr kaže...

A vidi ovu mrcinu. Posebice baciti pogled na cijenu po primjerku.

 

Znam. Moja braća Marinci ne mogu čekati taj FVL već im treba nešto sada da ih nosi u borbu. Cijena nije u pitanju.

 

BTW - i dalje manji i manja nosivost od Mi-26, a getriba skoro duplo teža od one na Mi-26 (preko 5 tona, na milu nešto oko 3 tone), a umjesto dva motora, ima tri. 

 

Svaki motor, inače po pravilu palca, poskupljuje održavanje letjelice za duplo.

 

 

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put sri 19.4.2017 23:39 (Drago).
16 godina
neaktivan
offline
FVL - dolazi li kraj helikoptera kakve poznajemo?

A cijena je problem zato jer...? Trump je čim je došao uzeo socijali i gurnuo lovu preko stola Pentagonu i svi problemi su riješeni. Da helikopter košta pola cijene kupili bi ih dvostruko. Planirani prihod se mora ostvariti, lobisti su već podijelili kuverte političarima i naručili jahte iz kataloga.

Sad će opet malo ratovati, da raja bude sretna što imaju tako lijepo i skupo oružje. 

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
2 0 hvala 0
14 godina
offline
FVL - dolazi li kraj helikoptera kakve poznajemo?

...na kraju se i kod Amera i kod Rusa  (prije SSSR-a) sve svede na čuvanje obraza i guranje grešaka pod tepih zbog a) profita/ideologije; b) projekcije svoje "uspješnosti"/"naprednosti" pred sljedbenicima; c) ostvarivanja petoljetke/strateških planova....

 

 

...isti Qrttz, drugo pakovanje...

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: FVL - dolazi li kraj helikotera kakve poznajem
dalibor kaže...

 ne, helikopter u zraku drži aerodinamička sila, koja se zove uzgon. Ista nastaje na rotorima. Downwash je samo posljedica.

 

 

Helikopteri su ružne i protuprirodne naprave. Znanost još ne zna zašto zapravo lete.

 

 

This space for rent!
13 godina
offline
Re: FVL - dolazi li kraj helikotera kakve poznajem
Drago kaže...
dalibor kaže...

 ne, helikopter u zraku drži aerodinamička sila, koja se zove uzgon. Ista nastaje na rotorima. Downwash je samo posljedica.

 

 

Helikopteri su ružne i protuprirodne naprave. Znanost još ne zna zašto zapravo lete.

 

 

Nešto kao i bumbari! 

 

A kako onda i po kojem modusu lete oni kukci, koje se kolokvijalno naziva helikopterima, iz porodice vilinskih konjica?! 

Slika dolje u privitku! 

ATJ Lučko
14 godina
offline
Re: FVL - dolazi li kraj helikotera kakve poznajem

"If the wings are traveling faster than the fuselage, it's probably a helicopter -- and therefore, unsafe."

Ju je je? Je ju je!
13 godina
offline
Re: FVL - dolazi li kraj helikotera kakve poznajem
Drago kaže...
Helikopteri su ružne i protuprirodne naprave. Znanost još ne zna zašto zapravo lete.

 

 

Vjerojatno zato što im se neda voziti po zemlji.

Stručnjak za odmaganje...
8 godina
offline
Re: FVL - dolazi li kraj helikotera kakve poznajem
dalibor kaže...
Feudalac kaže...
Stric_Jura kaže...

 

ne bi li se sukladno onome da je glavnina uzgona na vanjskom rubu promjera lopatica, moglo napraviti laganu okruglu bazu s zglobnim prihvatom slobodnih šupljih lopatica s redirekcijom dijela ispušnih plinova ili nadtlaka zraka  do kraja i mlaznice usmjerene  gore/dolje da odmaknu gornju i donju lopaticu?

Ono što helikopter drži iznad podloge je struja zraka usmjerena prema dolje - volumen tj težina puta brzina. Govorimo o tonama. Ne vidim mogućnost da se dovedu tone zraka kroz lopatice dužine recimo pet metara a koje su ograničene vlastitom težinom, aerodinamičkim profilom. onda tu dolazi problem brtvljenja, hlađenja itd.

 ne, helikopter u zraku drži aerodinamička sila, koja se zove uzgon. Ista nastaje na rotorima. Downwash je samo posljedica.

Šteta, samo sam htio ukazati na najveći problem - količine zraka. Zar je bitno sad sitničariti o trećoj decimali, graničnim uvjetima i u tvom primjeru -  hoćemo li jednu silu zvati akcija, a drugu reakcija i obrnuto. Bez jednog nema drugog i obrnuto. I da, newtonovi zakoni kretanja vrijede i za helikopter, avione, ptice itd.

Ja rekoh
10 godina
offline
FVL - dolazi li kraj helikoptera kakve poznajemo?

Odličan, te zanimljiv članak. Ne držim da ovakve i slične teme ne spadaju pod BUG, jer je BUG između ostalog i tehnološki magazin, pa je shodno tome, meni posebno drago da se i poprati razvoj vojnih tehnologija. Kao i onaj članak o ponosu US kaj će rokati po svjetkim morima.

Tako kaj se mene tiče, samo rokajte po ovakim temama, bilo ovdje na BOL-u ili pak u svojim papirnatim izdanjima.

 

Nego, well, dragi moji bugovci, kad bude išao neki članak o tenkovima....

Panzerkampfwagen.Unatoč svemu - Dinamo Zagreb.Leaving or dead, always ahead...
Moj PC  
0 0 hvala 1
16 godina
moderator
offline
Re: FVL - dolazi li kraj helikoptera kakve poznaje

Tenkisti većinom slušaju narodnjake. Piloti su gospoda. 

 

:-P

 

 

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put čet 20.4.2017 14:32 (Drago).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice