e-Građanin pred šalterom. Običnim.

poruka: 61
|
čitano: 15.427
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "e-Građanin pred šalterom. Običnim.".
9 godina
offline
Šuti i veslaj, e-Građanine moj

istina.

ne znas jel gore kupit auto pa obilazit saltere i ustanove da bi jedne te iste papire prebacivao iz ruke u ruku, ili je gore dobit dijete pa krenut u obilazak hrpe saltera koji su jedni pored drugih i ispunjavati jedno te isto, da bi te iste papire odnio na salter preko puta.. da ih ovaj tamo opet prepisuje... totalna sprdacina od "informatizacije"

 

Moj PC  
17 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Šuti i veslaj, e-Građanine moj

Da ne spominjemo legendarni EORI broj.

 

C/P sa Carinske uprave

 

"Zahtjev se može podnijeti osobno ili poslati poštom (ne može e-mailom)."

Yes, I work for Microsoft!
Poruka je uređivana zadnji put pet 8.9.2017 12:35 (mfrankovic).
Moj PC  
34 0 hvala 0
13 godina
offline
Šuti i veslaj, e-Građanine moj

OK recimo da imam tu novu osobnu gdje se taj certifikat potpisuje? U stvari recimo da je i to riješeno , kakav čitač kartica moram imati doma uz računalo/laptop /tablet da bi to neka aplikacija na webu prihvatila?

 
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Šuti i veslaj, e-Građanine moj

 JMBG se još koristi tj još se traži (banka tražila od jednog klijenta - mislim da zbog leasinga), a uz JMBG koriste se još i osobni brojevi na mirovinskom i "ne znam kako se zove broj" u zdravstvenom osiguranju. OIB je zamijenio ništa - ok - nasumičan je pa ne možeš iz njega ništa saznat ko iz JMBG-a (ako si znao šifre mogao si znati jeli ta osoba muško ili ženkso i iz kojeg je grada). Mogu to razumijet danas kad je svaka informacija dobro došla nekom.

 I sve bi to bilo u redu kad bi imao obavezu znati samo svoj OIB - nek ima miljardu drugih kojih ja ne moram znat - ali ne... To kod nas ne funka tako. Prva pomisao, kad su najavili ove nove osobne iskaznice sa tim čipom i potpisnim certifikatom, je bila super! Sad će stvarno nekome past na pamet da se riješimo barem zdravstvenih karti pa da se taj podatak o osiguranju nalazi na osobnoj i/ili super sad ćeš moć neke formurale potpisivat od doma i tako si uštedit i vremena i para - i opet - quratz. Sve je isto samo sa čipom.

Would you look at me now? Can you tell I'm a man? With these scars on my wrists To prove I'll tr
Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Šuti i veslaj, e-Građanine moj
mfrankovic kaže...

Da ne spominjemo legendarni EORI broj.

 

C/P sa Carinske uprave

 

"Zahtjev se može podnijeti osobno ili poslati poštom (ne može e-mailom)."

Pa EOR-i je jako komplicirani broj

Would you look at me now? Can you tell I'm a man? With these scars on my wrists To prove I'll tr
12 godina
offline
Šuti i veslaj, e-Građanine moj

Štumfovi: "Koliko još papa štumf do digitalne države?

Papa štumf: "Šuti i štrumfaj dalje!"

Moj PC  
17 0 hvala 0
Šuti i veslaj, e-Građanine moj

Moje skromno mišljenje;

 

Ako se produžuje vozačka: ne bi trebali nikakvi dokumenti, nikakva uvjerenja, nikakve zamolbe. Trebalo bi se automatiziranim procesom dostaviti na kućnu adresu novu vozačku dozvolu. Ili još bolje, da ne dobijaš vražji komadić je*enog kartona nego pravu magnetnu karticu kakva se dobije u banci. Nikakvi biljezi, taksene marke ne bi trebali biti potrebne; to je isključivo porez na budale. Ako postoje razlozi da se ta vozačka ne izdaje, godine ili zdravstveno stanje osobe (možda i informatizirati i spojiti zdravstvo) tada se naravno vozačka ne bi slala nego samo informacija.

 

Ako se radi nova vozačka: Autoškole trebale bi biti automatski povezane s kojom već vladinom insitucijom zaduženom za izdavanje iskaznica. Jednom kad položiš vozački i sve ispite, to uvjerenje automatski bi se slalo u instituciju koja bi ti poštom poslala vozačku iskaznicu. Svi troškovi išli bi u cijenu polaganja vozačkog ispita.

 

 

I sve to ne bi bio neki ogromni problem napraviti, smanjiti administraciju i troškove građanima.Da se želi, da postoje konkretni razlozi da se tako nešto napravi. Ali ne postoje. U državi koja je upravo na mala vrata legalizirala ustašvo više me ništa ne čudi. Pljuc!

Poruka je uređivana zadnji put pet 8.9.2017 12:50 (ZovemseZoranidolazimizRijeke).
Moj PC  
23 2 hvala 0
16 godina
online
Šuti i veslaj, e-Građanine moj

Dodatak na priču je da potrebna OI traje 5 godina.

Štio znači da trebaš ići dva puta na šalter, kako ne bi trebao ići jednom :)

Always code as if the one ending up maintaining your code is a violent psychopath who knows where you live
Moj PC  
7 0 hvala 0
15 godina
offline
Šuti i veslaj, e-Građanine moj

Drago se razmahao s napisima ali svaka mu je i dalje na mjestu. ove godine, poslije "nj" prošlih, moram produljiti valjanost vozačke (uz pregled radi naočala). kad se sjetim što me čeka ...  usput, austrougarska je mila majka - i danas austrija funkcionira na jednakim načelima uz začkoljicu - bilo što i bilo gdje može se obaviti s minimumom papira za najdulje 1 sat (ovisi koliko je turaka ispred u redu). 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
5 0 hvala 2
11 godina
offline
Re: Šuti i veslaj, e-Građanine moj
Byron kaže...

OK recimo da imam tu novu osobnu gdje se taj certifikat potpisuje? U stvari recimo da je i to riješeno , kakav čitač kartica moram imati doma uz računalo/laptop /tablet da bi to neka aplikacija na webu prihvatila?

 evo ovakav čitač dobiješ, spojiš na na računalo i u njega treba gurnuti osobnu (fotka dolje)

naravno nigdje nema oznake jel čip od osobne ide dolje ili gore, a što god da gurneš on pusti isti zvuk spajanja - čak sam se zeznuo i gurnuo bankovnu karticu, isti zvuk

e onda moraš čekati koju minutu da se aktivira program, pa ne znaš jel čekaš zato jer moraš čekati ili čekaš zakurac jer si osobnu okrenuo na krivu stranu

 

pa kad sve konačno upogoniš, id client programčić te konačno prepozna kao tog i tog, izbaci ti čak i tvoju fotku s osobne 

no, kad ideš na e-građani još te traži i pin, bem ti pin, za koji kurac onda služi čitava ova aparatura, e-osobna i cijela gnjavaža sa id clientom

bem ti pin, gdje sam ga zapisao prije pola godine kad sam to govno prvi put aktivirao, misli, misli, traži, kopaj po novčaniku, po fajlovima u kompu, na mejl možda... grrrr

ajde, nađeš pin i voila - sve profercera i konačno si unutar sustava egrađani

 

onda ideš baciti oko na e-dnevnik jer je škola od klinaca konačno to uvela, kad ono kurčina jer ti napiše da nemaš dozvolu razrednika

ej, najjebeniji i najjači certifikat za egrađani, cijela jebada s postupkom, pinovima, e-osobnom da bi ušao u egrađani i ja nemerem vidjeti ednevnik jer mi nakon svega treba još i dozvola razrednika

 

majkeimgaspalim nesposobne birokratske 

14 godina
neaktivan
offline
Šuti i veslaj, e-Građanine moj

Kako uopce dobijes taj citac? Pretpostavljam da se negdje mora kupiti. I nije mi bas jasno zasto je valjanost nove osobne duplo kraca nego prije...

mojpismonosa
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Šuti i veslaj, e-Građanine moj

De, reci barem jel čip onda ide s gornje ili donje strane 

 

9 godina
offline
Re: Šuti i veslaj, e-Građanine moj
Mojpismonosa kaže...

Kako uopce dobijes taj citac? Pretpostavljam da se negdje mora kupiti. I nije mi bas jasno zasto je valjanost nove osobne duplo kraca nego prije...

 citas kupis, mozes i onaj od internet bankarstva ako imas (na usb)

a valjanost od 5 godina je zbog certifikata koji moze biti valjan max 5 godina

11 godina
offline
Re: Šuti i veslaj, e-Građanine moj
Homer kaže...

De, reci barem jel čip onda ide s gornje ili donje strane 

 

 gornje...

kad turiš osobnu unutra, ostane ti slika tvoja da te gleda kako se pjeniš

 

Mojpismonosa

čitač dobiješ kad vadiš novu osobnu, bar sam ja dobio

Poruka je uređivana zadnji put pet 8.9.2017 13:48 (picajzla0707).
12 godina
offline
Šuti i veslaj, e-Građanine moj

svi smo mi merino - veslom po glavi i sisaj dalje

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Šuti i veslaj, e-Građanine moj

Prvi dan sam dao zahtjev jer mi je stara papirnata vozacka pohabana i danas sam dobio mail s tracking broje da je poslana iz AKD-a. Platio sve skoro 200kn. Nisam morao nista skenirati, samo sam se preko osobne ulogirao u njihovu aplikaciju. Po meni super jer vec 2  godine "mi se neda" izvaditi novu vozacku bas zbog svih tih cekanja u Heinzelovoj

 
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Šuti i veslaj, e-Građanine moj

da bi mogli elektroničkim putem podnijeti zahtjev, građani moraju imati elektroničku osobnu iskaznicu s potpisnim certifikatom

Postoji vrlo logičan razlog za ovo: iako se vozačka ne može koristiti za pristup eGrađani, u fizičkom svijetu ima veću razinu pristupa od tokena. Sustav koji drži do sigurnosti nikad ne omogućuje izdavanje "vjerojdajnice" više razine od razine one kojom ovjeravaš izdavanje. Kao da moderator može sa svojim accoutom kreirati account s administratorskim ovlastima.

 

Međutim, ovom se moglo doskočiti kompromisnim rješenjem - možeš zatražiti novu vozačku i s tokenom, ali tad ne možeš odabrati dostavu, već je predignuti na šalteru uz predočenje osobne.

 

 

dostaviti skenirane isprave koje je potrebno priložiti u postupku podnošenja zahtjeva za izdavanje vozačke dozvole (uvjerenje o položenom vozačkom ispitu, zdravstveno uvjerenje)

Ovo se odnosi samo na one koji prvi put vade vozačku, a zdravstveno uvjerenje i za one koji moraju ponavljati zdravstveni pregled.

 

Naravno, može se i to riješiti, ali do umrežavanja HAK-a i svih ovlaštenih medicinskih ustanova je i ovakvo rješenje korak naprijed.

 

 

digitall kaže...

a valjanost od 5 godina je zbog certifikata koji moze biti valjan max 5 godina

Što je opet odraz nekompetentnosti jer na internet bankarstvu sa čitačima kartica uredno imaš reizdavanje certifikata koje možeš odraditi online prije nego ti istekne stari certifikat (primjerice RBA), a isto vrijedi i za FINA stickove.

 

Oni stickovi koje dobijete od FINA-e i RBA su zapravo samo čitači kartica u koje su kartice u formatu mini SIM-a ubačene u čitač i zatvorene poklopcem da se ne vide.

 

 

 

 

P.S. Fun fact po pitanju vozačkih: one imaju NFC čip, ali, koliko je moguće vidjeti čitačem na mobitelu, nema zapisanih podataka.

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
 
1 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Šuti i veslaj, e-Građanine moj
picajzla0707 kaže...

 

 

čitač dobiješ kad vadiš novu osobnu, bar sam ja dobio

ja nisam.. wtf

ne cudi me ni to.. 

MrBlc kaže...

 

Što je opet odraz nekompetentnosti jer na internet bankarstvu sa čitačima kartica uredno imaš reizdavanje certifikata koje možeš odraditi online prije nego ti istekne stari certifikat (primjerice RBA), a isto vrijedi i za FINA stickove.

 

znam, s tim radim.. a mislim da je njihov cilj; bolje uzeti 100 kn za novu osobnu svakih 5 godina..

11 godina
offline
Re: Šuti i veslaj, e-Građanine moj
digitall kaže...

ja nisam.. wtf

ne cudi me ni to.. 

 ja sam specijalac, par dana prije polaska aviona skužim da mi je istekla osobna, pa sam išao po onom žurnom postupku i platio nekih 500 kuna

pa kad su mi konačno dan prije puta dali osobnu onda su mi dali i čitač uz napomenu kako je to mali poklončić od njih

možda zato

10 godina
offline
Re: Šuti i veslaj, e-Građanine moj
skank666 kaže...

 JMBG se još koristi tj još se traži (banka tražila od jednog klijenta - mislim da zbog leasinga), a uz JMBG koriste se još i osobni brojevi na mirovinskom i "ne znam kako se zove broj" u zdravstvenom osiguranju. OIB je zamijenio ništa - ok - nasumičan je pa ne možeš iz njega ništa saznat ko iz JMBG-a (ako si znao šifre mogao si znati jeli ta osoba muško ili ženkso i iz kojeg je grada). Mogu to razumijet danas kad je svaka informacija dobro došla nekom.

 Istina. U banci, na mirovinskom i u zdravstvenom traže oba broja i JMBG i OIB. I to ga treba više puta upisivati ko tukac. 

 

Cijeli ovaj e-građani cirkus je izgleda namijenjen ljudima u velikim gradovima koji imaju kilometarske redove pred šalterima pa im se isplati zayebavat s time da skrate čekanje.

Drugima koji ne trebaju Petrinjsku i šaltere sumnjam da se ta cijela plejada isplati. Prvo vadit e-osobnu pa čekat mjesec dana, pa u finu ugovorit e-građani, pa scaniraj papire i bla bla za nešto što mogu obavit za 10 minuta i što trebam jednom u eventualno 2 godine mi nema previše smisla. Još onda nakon udaje cijelu proceduru od početka zbog novog prezimena. Nope mislim da ću za sad administraciju obavljat pješke. Ionako su mi policija, banka, zdravstveno i mirovinsko sve u krugu od 200m pa nije problem prošetat a nema ni puno ljudi pa nije teško pričekat desetak minuta. 

Hoy te he vuelto a recordar. Venias hacia mi, te oia sonreir. Hoy me dio por llorar. Me di cuenta que sin ti jamas sere feliz.
16 godina
offline
Re: Šuti i veslaj, e-Građanine moj

Da li je bar privatni ključ sa te e-osobne zbilja privatni, ili ga država zadrži za sebe, a mi dobijemo samo PIN?

It is our duty as men and women to proceed as though the limits of our abilities do not exist - Pierre Teilhard de Chardin
15 godina
neaktivan
offline
Šuti i veslaj, e-Građanine moj

Jel taj čitač kombatibilan sa Mac & Linux ili samo M$?

 
1 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Šuti i veslaj, e-Građanine moj
Lion King kaže...

Jel taj čitač kombatibilan sa Mac & Linux ili samo M$?

 To ti je najobičniji USB čitač...

Would you look at me now? Can you tell I'm a man? With these scars on my wrists To prove I'll tr
15 godina
offline
Re: Šuti i veslaj, e-Građanine moj
skank666 kaže...
Lion King kaže...

Jel taj čitač kombatibilan sa Mac & Linux ili samo M$?

 To ti je najobičniji USB čitač...

 Ali je potrebni softver Windows i Linux only.

Pravo čudo da nije neki Java applet za IE6, poznavajući naše sustave. 

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011. Provokator starog kova R.I.P. Munjovoz 20.3.2012.
15 godina
offline
Re: Šuti i veslaj, e-Građanine moj
Byron kaže...

OK recimo da imam tu novu osobnu gdje se taj certifikat potpisuje? U stvari recimo da je i to riješeno , kakav čitač kartica moram imati doma uz računalo/laptop /tablet da bi to neka aplikacija na webu prihvatila?

- certifikat se ne potpisuje, to je 'potpis', .. ali potrebno je znati tko ga izdaje, kao novčanicu-sliku-bilo što.. tko stoji iza toga, verficirani certifikator ili netko anoniman (ja ti mogu kreirati certifikat-ključ.. ali ja sam anoniman i nitko (globalno) neće taj certifikat uzeti kao validan).

- certifikat je (ne)običan file, svatko tko koristi ebanking ga ima.. stvar je samo u alatu-enkripciji-standardu kod kreiranja. Druga razlika je 'izdavatelj', jel to banka, država, osoba.. tj prihvačenost (kao novci-mjenice itd.. bilo koji dokument ili vrijednosni papir, certifikator je netko tko ima svoje garancije, stoji iza tog) ovisi o validaciji izdavatelja ključa-certifikata. Slično kao mijenjanje novca..

- usb čitač ili usb-key, može i FDD ili kao file.. nevažan je medij (jer i kartica je samo medij, čitač je samo čitač, .. medija).

.. vidi bilo koji banking, bit će jasnije + certifikati npr za VPN-mrežu-autorizaciju..

 

picajzla0707 kaže...
..i ja nemerem vidjeti ednevnik jer mi nakon svega treba još i dozvola razrednika

 

majkeimgaspalim nesposobne birokratske 

 - to je zbog zaštite djece, čak (ovisi o mišljenju) opravdano, s razlogom.. npr ne možeš vidjeti ocjene odmah, nego za par dana.. to je period koji se 'daje' djetetu da obavijesti roditelje (o lošim ocjenama.. dobre kaže odmah) .. dakle, razlog je zaštita-privatnost djece, mada je roditelj-staratelj.. (da, birokracija..) :)

 

digitall kaže...
Mojpismonosa kaže...

Kako uopce dobijes taj citac? Pretpostavljam da se negdje mora kupiti. I nije mi bas jasno zasto je valjanost nove osobne duplo kraca nego prije...

 citas kupis, mozes i onaj od internet bankarstva ako imas (na usb)

a valjanost od 5 godina je zbog certifikata koji moze biti valjan max 5 godina

 -certifikat može biti valjan proizvoljno .. recimo 99 godina ili sati. To se određuje kreiranjem. Banke uobičajeno 2god.

(kasnije moguć razlog..) :)

digitall kaže...
..

znam, s tim radim.. a mislim da je njihov cilj; bolje uzeti 100 kn za novu osobnu svakih 5 godina..

 - vjerojatni razlog. :))

 

segregator kaže...

Da li je bar privatni ključ sa te e-osobne zbilja privatni, ili ga država zadrži za sebe, a mi dobijemo samo PIN?

 - ne dobiješ ništa (pin služi pristupu kartici-mediju, certifikat je 'ključ'-potpis. Jednako kao na mobitelu, ako isključiš pin (ako postoji opcija), ne traži te. Certifikat-potpis uobičajeno platiš, tvoj je..

(vlasnik master keya može provjeriti i kreirati bilo koji certifikat koji je izdao, to je stvar alata, standarda kojim se kreira..). Uobičajeno je da se to ne radi (može se), nego se radi-izdaje nova kartica-certifikat (razlog, možda red iznad..).

- Pin, uobičajeno (usporedimo s bankom, kao najbliži-najjednostavniji primjer) pin korisnik proizvoljno sam promijeni kad poželi, preporuka kod prve aktivacije, inicijalni pin...

- pin je ključ (medija) do ključa (potpisa) ..  :)

 

Lion King kaže...

Jel taj čitač kombatibilan sa Mac & Linux ili samo M$?

- svaki komad HWa radi kroz driver na svakom OSu, kompatibilnost.

- da bi postojao driver, netko treba imati interes napraviti ga (vlasnik)..

- banking je prebačen na key (usb) .. istina nitko se ne trudi oko Mac-osxa.. ali, sigurno postoje čitači (card readeri) koji imaju osx driver, piše na kutiji uz win i pingvina.. :) usb-key radi i nije stvar OSa jer je samo medij tj usb... pitanje je jednako kao da za miša-vga-ili nešto treće pitaš ima li driver.. npr printer? nije li to veći problem macovcima? :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
11 godina
offline
Re: Šuti i veslaj, e-Građanine moj
ihush kaže...
picajzla0707 kaže...
..i ja nemerem vidjeti ednevnik jer mi nakon svega treba još i dozvola razrednika

 - to je zbog zaštite djece, čak (ovisi o mišljenju) opravdano, s razlogom.. npr ne možeš vidjeti ocjene odmah, nego za par dana.. to je period koji se 'daje' djetetu da obavijesti roditelje (o lošim ocjenama.. dobre kaže odmah) .. dakle, razlog je zaštita-privatnost djece, mada je roditelj-staratelj.. (da, birokracija..) :)

 ma ja ne mogu uopće ući u sustav ednevnika bez dozvole razrednika, klinci nešto spominju da razrednik treba dati neku lozinku

 

pored ovih pizdarija o zaštiti djece da vidiš ocjene nakon par dana, nemereš niti ući u sustav dok to razrednik ne odobri

a sustav uredno prepoznaje i veže klince u slučaju vađenja njihovih dokumenata poput rodnog lista

 

nije mi dovoljan čitač, pa eosobna, pa pin i puk, id client, nego mi još treba i lozinka od razrednika

pa pusti me u jebeni sustav kad si me već ispretresao certifikatima, čitačima i pinovima, pa onda ocjene kad mogu vidjet mogu, ne da moram još preskakat i faking razrednika

najbolje da mi još postave blokade i lozinke od strane ravnatelja, psihologa i knjižničarke, obavezu pometanja školkog dvorišta i donacije za školsku mačku 

16 godina
offline
Re: Šuti i veslaj, e-Građanine moj
ihush kaže...


segregator kaže...

Da li je bar privatni ključ sa te e-osobne zbilja privatni, ili ga država zadrži za sebe, a mi dobijemo samo PIN?

 - ne dobiješ ništa (pin služi pristupu kartici-mediju, certifikat je 'ključ'-potpis. Jednako kao na mobitelu, ako isključiš pin (ako postoji opcija), ne traži te. Certifikat-potpis uobičajeno platiš, tvoj je..

(vlasnik master keya može provjeriti i kreirati bilo koji certifikat koji je izdao, to je stvar alata, standarda kojim se kreira..). Uobičajeno je da se to ne radi (može se), nego se radi-izdaje nova kartica-certifikat (razlog, možda red iznad..).

- Pin, uobičajeno (usporedimo s bankom, kao najbliži-najjednostavniji primjer) pin korisnik proizvoljno sam promijeni kad poželi, preporuka kod prve aktivacije, inicijalni pin...

- pin je ključ (medija) do ključa (potpisa) ..  :)

 

 

Pitao sam zbog usporedbe sa sličnom situacijom na cryptocoin tržištu...nije isto ako mi je wallet na mjenjačnici pa je i moj javni i privatni ključ kod njih...u tom slučaju

moram vjerovati mjenjačnici, tj kad mountgoxaju ja ostadoh bez novaca...isto tako ako policija ili netko negdje ima pristup mom privatnom ključu, on nije zbilja

privatan jer taj netko može napraviti nešto nedozvoljeno, a digitalni potpis će reći da sam to napravio ja

It is our duty as men and women to proceed as though the limits of our abilities do not exist - Pierre Teilhard de Chardin
Poruka je uređivana zadnji put pet 8.9.2017 20:58 (segregator).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Šuti i veslaj, e-Građanine moj
Nikad problema sa printanjem na Macu. Koristio Canon i HP, ne znam kako je sa ostalim proizvođačima 😊
15 godina
neaktivan
offline
Šuti i veslaj, e-Građanine moj

U Hrvatskoj imamo OIB, jedinstveni identifikacijski broj koji je iz nekog posve nepoznatog razloga zamijenio (J)MBG

 

Osim što razlog nije nepoznat. Razlog je jako dobro poznat, a to je zaštita osobnih podataka tj. privatnosti jer se iz JMBG-a previše toga moglo isčitati.

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Šuti i veslaj, e-Građanine moj
Tom69 kaže...

U Hrvatskoj imamo OIB, jedinstveni identifikacijski broj koji je iz nekog posve nepoznatog razloga zamijenio (J)MBG

 

Osim što razlog nije nepoznat. Razlog je jako dobro poznat, a to je zaštita osobnih podataka tj. privatnosti jer se iz JMBG-a previše toga moglo isčitati.

 

Ma to je eventualno ženama moglo smetati jer se vidilo koliko imaju godina...kome još?

It is our duty as men and women to proceed as though the limits of our abilities do not exist - Pierre Teilhard de Chardin
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice