Hasselblad na 200 megapiksela

poruka: 22
|
čitano: 3.394
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Hasselblad na 200 megapiksela".
14 godina
neaktivan
offline
Hasselblad na 200 megapiksela

Slikaš si ruku pa vidiš rupice na koži (ili gnjusobe od prljavštine ispod noktiju) ... ludilo, ovo je više kao nekakav mikroskop nego fotić.

Drago G. moj omiljeni člankopisac !
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Hasselblad na 200 megapiksela

takozvana panorama za 7k €, ne hvala...

Ko drugom jamu kopa trećom šlajdra!
16 godina
offline
Re: Hasselblad na 200 megapiksela
zoran123456 kaže...

Slikaš si ruku pa vidiš rupice na koži (ili gnjusobe od prljavštine ispod noktiju) ... ludilo, ovo je više kao nekakav mikroskop nego fotić.

Za tu namjenu je bilo koji dslr i makro objektiv puno bolji izbor. A za razliku u cijeni kupiš dobar automobil ili neki manji stan ;)

16 godina
offline
Hasselblad na 200 megapiksela

Mene samo zanima koliko prostora na kartici zauzima jedna fotografija od 200 megapiksela ako je u RAW-u?

...ali sutra, dragi moj Samsone, trofej i slava neće nas zaobići!
Moj PC  
6 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Hasselblad na 200 megapiksela
cro_blue kaže...

Mene samo zanima koliko prostora na kartici zauzima jedna fotografija od 200 megapiksela ako je u RAW-u?

Bilo je negdje o tome...Samo, nisam zapamtio {#}

16 godina
offline
Re: Hasselblad na 200 megapiksela
Blue_Fatal1ty kaže...

takozvana panorama za 7k €, ne hvala...

Ne čitaš pažljivo i ne čitaš s razumijevanjem. Prvo aparat ne košta 7k € nego 32k €. Drugo, uopće nije u pitanju "panorama" snimanje. Aparat ovdje ostaje statičan, mikropomakom fotosenzora dobija se dodatna rezolucija, tj. popunjava međuprostor među pikselima. Naravno to ne znači da je meni cijena i sve skupa oko toga OK, ali svaka (vrhunska) roba ima svog kupca, a koliko god izgledalo blesavo ovo za razliku od skupog automobila koji služi isključivo guštu (ili...) ima i stvarnu praktičnu primjenu i investitoru vraća uložen novac.

Poruka je uređivana zadnji put čet 26.5.2011 12:35 (Jazzer).
13 godina
neaktivan
offline
Hasselblad na 200 megapiksela

Meni je ovo takodjer bezveze.

Aparati do 60MP su donekle i bili u redu, ali produzavanje ekspozicije, jer jednostavno hoce da imaju nekoliko stotina MP je jednostavno previse. Najbrza ekspozicija da bude 30s? Cak su presisali i Cannon sa nabijanjem MP.

I slazem se da je bolje uzeti jedan full frame dSLR i nekoliko objektiva, nego ovako nesto. Ta ce se investicija prije i vratiti, jer ima citav niz objektiva za razlicite primjene. A ovaj Hasselblad je za skupljanje prasine i pricu da se ima jedan.

Moj PC  
0 2 hvala 0
15 godina
offline
Re: Hasselblad na 200 megapiksela
cro_blue kaže...

Mene samo zanima koliko prostora na kartici zauzima jedna fotografija od 200 megapiksela ako je u RAW-u?

ako si zaista zainteresiran - 4 komada 250 MB za skinuti s njihovih stranica. (a i inače oko 66 Mb/slici u prosjeku)

 

Koliko god se u prvu ruku činilo suluda cijena, za brojne aplikacije ovo je odličan primjer primjenjive tehnologije - npr. muzejska građa (slike, kipovi...), automobilska industrija... A i tkogod je ikad pokušao spojiti u kvadrat 4 ili više slika >18 Mpix zna koji se sve problemi javljaju kod ekspozicije/prijeloma/osvjetljenja.... Stvari koje oni ovdje rješavaju sa jednom kamerom - multishot i true focus su prava znanost kada to ideš rješavati manjim slikama.

Einsteine, da ti olakšam teoriju: samo za svemir postoji vjerojatnost da nije bezgraničan
15 godina
offline
Re: Hasselblad na 200 megapiksela
genije_čudo_prirode kaže...

ako si zaista zainteresiran - 4 komada 250 MB za skinuti s njihovih stranica. (a i inače oko 66 Mb/slici u prosjeku)

 

 

Hmm, ja sam to skinuo međutim u nekom formatu koji nemogu otvoriti...kada sam pokušao forsirati otvorio je preko fast stone viewera ali slika je podosta malena...

Stoja
13 godina
neaktivan
offline
Re: Hasselblad na 200 megapiksela
sentinel003 kaže...

Meni je ovo takodjer bezveze.

Aparati do 60MP su donekle i bili u redu, ali produzavanje ekspozicije, jer jednostavno hoce da imaju nekoliko stotina MP je jednostavno previse. Najbrza ekspozicija da bude 30s? Cak su presisali i Cannon sa nabijanjem MP.

I slazem se da je bolje uzeti jedan full frame dSLR i nekoliko objektiva, nego ovako nesto. Ta ce se investicija prije i vratiti, jer ima citav niz objektiva za razlicite primjene. A ovaj Hasselblad je za skupljanje prasine i pricu da se ima jedan.

Malo informiranja o tome tko koristi ovakve aparete prije nego se praviš pametan, nema ovo veze s Canonom niti sa skupljanjem prašine.

Ni pismenost nije na nivou :)

Poruka je uređivana zadnji put čet 26.5.2011 15:54 (Marrac101).
16 godina
offline
Re: Hasselblad na 200 megapiksela
sentinel003 kaže...

Meni je ovo takodjer bezveze.

Aparati do 60MP su donekle i bili u redu, ali produzavanje ekspozicije, jer jednostavno hoce da imaju nekoliko stotina MP je jednostavno previse. Najbrza ekspozicija da bude 30s? Cak su presisali i Cannon sa nabijanjem MP.

I slazem se da je bolje uzeti jedan full frame dSLR i nekoliko objektiva, nego ovako nesto. Ta ce se investicija prije i vratiti, jer ima citav niz objektiva za razlicite primjene. A ovaj Hasselblad je za skupljanje prasine i pricu da se ima jedan.

Ovaj aparat ima svoju namjenu, a cijena je investicija koja će se otplatiti.

Moje spominjanje dslr-a i objektiva, kao i razlike u cijeni je zafrkancija u vidu namjene koju je zoran123456 namijenio ovom aparatu.

Porediti ovo sa maloformatnim digitalcima je u najmanju ruku smiješno.

13 godina
neaktivan
offline
Hasselblad na 200 megapiksela

ja mislim da se ovakvi aparati najvise koriste za izradjivanje velikih postera, reklama uz ceste? 

 

Potpisao.
Moj PC  
0 1 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Hasselblad na 200 megapiksela
El_Nino_09 kaže...

ja mislim da se ovakvi aparati najvise koriste za izradjivanje velikih postera, reklama  uz ceste?

 

 

 

nema potrebe jer plakat se ne gleda iz bliza već iz daljine. Na plakatu ako se približiš umjesto piksela vidjeti ćeš ispunjene krugove, dok iz daljine će izgledati posve normalno. Kao i kod zumiranja slike ...

Drago G. moj omiljeni člankopisac !
15 godina
neaktivan
offline
Hasselblad na 200 megapiksela

Fasciniram me koliko plitkih mozgova ovdje na forumu ima, pa vama je ovo sve bezveze, kako i neće biti kada niste sposobni malo šire gledati, ili samo niste upućeni?! 

 

Hassy je srednje formatni fotoaparat (više o tome na wikipediji). Pretrpavanje megapikselima, da su prestigli i Canona u tome (koja glupa izjava). Pa normalno kada je površina senzora oko 3x veća od 35mm formata (eto fotodiode su slične veličine kao na Canon EOS 1D Mark III aparatu). Hassel blad je uvijek bio aparat izbora za modne fotografe, fotografe statičnih objekata (kao npr. već navedenih u članku; auta, nakita, interijera, eksterijera i sl.), jer nudi (skupa sa ostalim srednjeformatnim fotoaparatima) najveću kvalitetu slike u industriji. Rezervni fotići takvih fotografa su obično 35mm fotoaparati (obično 1D, 5D i Nikon D3 i sl., čak i neki klasični filmski 35mm). I da, na kraju fotograf pošteno naplati rad klijentima i relativno brzo otplati svog novog Hassya. 

 

Ima u par digital foto brojeva biografija i portfolio takvih fotografa...

Q9650 @ 3.0GHz | ASUS P5Q-E | 8GB @ 800MHz | Gainward GTX480 | 2x WD Caviar Black 640GB RAID 0 | Corsair HX850W | CM-690 |
Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Hasselblad na 200 megapiksela

Hassy je svijet za sebe ali doslovno...i to nije uopće za amatere, prvo zbog cijene...to je vrh to je sigurno...

ovo ako ima 200mpx neznači da je mikroskop to uopće to neznači...i nije povezano s time..

kad pogledaš samo da najeftiniji objektiv njihov dođe 10 000 kn a njihov najskuplji bolje da nepričam...u principu oni rade obrnuto od drugih...canon,nikon, olympus, sony itd itd...rade tijela pa objektive, i onda moš imat najskuplji objektiv na entry dslr-u...i kvaliteta tog objektiva može bit narušena "lošim" jeftinim tijelom..manjim senzorom i koječega

kod hassy-a se svaki objektiv posebno radi za tijelo...tako da je taj spoj nešto savršeno što može biti...npr gledao sam usporedbu nikona d3x i hassy-a...gdje je nikon sa masno dobrim objektivom...al na portretu u studiju hassy ga opere ko kantu...oštrina je još dvije razine više neg na nikonu...al zato kad su radili neki test gdje je bilo pomično, onda je hassy uredno pušio...takva je to politika

samo krupno, ništa sitniš
Poruka je uređivana zadnji put čet 26.5.2011 19:11 (oly570).
14 godina
protjeran
offline
Hasselblad na 200 megapiksela

Napucavanje megapikselima je marketinski trik, 8 je sasvim dovoljno.

Ako je jedini zivot koji imam onaj na BUG-u, da li to znaci da ja nemam zivota?
Moj PC  
0 4 hvala 0
13 godina
protjeran
offline
Re: Hasselblad na 200 megapiksela

od viska glava neboli{#} s 200 mp kad slikas drvo sljive strese svu sljivu kad sastavi blic, kad slikas drva -odma ih izreze i poslozi,,kad slikas slikas kucu odma baci frajku i ofarba kucu promjeni krov

15 godina
neaktivan
offline
Re: Hasselblad na 200 megapiksela

Za sportsku fotografiju postoje sasvim druga tijela, Hassy ima svoju namjenu (uglavnom vezanu za fotostudio). D3x je "all-rounder", zato i je sekundarno (jedno od) tijelo za fotografe koji koriste Hassya. Naravno nećeš niti D3x upariti sa nekim objektivčićem u koji jedva uđe koja zraka svjetlosti, nego neki iz vrha njihove ponude (Oly je lijepo napravio za svoje Top-pro seriju objektiva. Žarišna se samo nadovezuje od 7-200mm ultra skupe optike), ali svejedno kvaliteta Hassyeve optike je na razini kao i digitalna leđa.

Q9650 @ 3.0GHz | ASUS P5Q-E | 8GB @ 800MHz | Gainward GTX480 | 2x WD Caviar Black 640GB RAID 0 | Corsair HX850W | CM-690 |
Poruka je uređivana zadnji put čet 26.5.2011 19:50 (Oly_E3).
14 godina
offline
Hasselblad na 200 megapiksela

Mene je više impresionirala cijena nego megapikseli.

http://about.me/antesirkovic
Moj PC  
3 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Hasselblad na 200 megapiksela

cijena je tu nešto sasvim normalno...tupim non stop..u fotografiji jako vrijedi kolko para tolko muzike...pogotovo oprema (objektivi, blicevi, oprema za studio)auu šta se tu nakupi svega, al najteže je nakupit novce :)

samo krupno, ništa sitniš
16 godina
neaktivan
offline
Re: Hasselblad na 200 megapiksela
sirka666 kaže...

Mene je više impresionirala cijena nego megapikseli.

 

Mene puno vise zanima optika i nacin na koji su sredili zakrivljenost. Kod optike se ne moze sluziti trikovima jer staklo tece, pa se mora traziti ono dovoljno ostarjelo. Kod elektronike je sve jasno. Trikovima, ovdje pomakom CCDa (mislim na bilo kakav senzor), dobija se veca rezolucija. Sama rezolucija CCDa je impresivna za nas smrtnike, ali kada pogledamo sto sve odlazi u svemir ovo je igracka.

 

Drugo, te slike mora se nakam i spremit. Spremati komprimirano je glupo jer cemu onda takva rezolucija, a raw je strah. U najgorem slucaju je to nekih 240mb. E sada, tih 240mb mora se i prebaciti sa tocke a na tocku b. I to je uracunato u tih 30 sek.

 

16 godina
offline
Re: Hasselblad na 200 megapiksela
Stoja kaže...
genije_čudo_prirode kaže...

ako si zaista zainteresiran - 4 komada 250 MB za skinuti s njihovih stranica. (a i inače oko 66 Mb/slici u prosjeku)

 

 

Hmm, ja sam to skinuo međutim u nekom formatu koji nemogu otvoriti...kada sam pokušao forsirati otvorio je preko fast stone viewera ali slika je podosta malena...

Heh, format je *.fff, i to je poseban Hasselbladov raw format zapisa koji se ne može otvoriti baš bilogdje. Meni je uspjelo sa ReaConverter Pro programom.

 

Nakon konverzije u BMP, slike su veličine 90-110 MB, a razina detalja je fascinantna! :O Zumiraš, zumiraš, zumiraš... i onda još zumiraš... i slika je tek na 50%!

 

 

Odmah ujutro si idem kupiti taj fotić! {#}

 

EDIT:

Da bi stekli dojam, evo kako to izgleda. Na prvom linku je umanjena verzija slike, sa 7244x5444 na 799x600. Na drugom linku je isječak dijela slike u originalnoj veličini.

Puna slika

Isječak slike

Svakom poklopcu lonac!
Poruka je uređivana zadnji put sub 28.5.2011 1:59 (Pupi).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice