Hrvat dokazao – mobiteli uzrokuju rak

poruka: 119
|
čitano: 11.104
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Hrvat dokazao – mobiteli uzrokuju rak".
8 godina
offline
Re: Hrvat dokazao – mobiteli uzrokuju rak
Kredit je kroz povijest bio jedan od najvecih pokretaca ekonomije, razvoja i civilizacije opcenito.
99% uspjesnih firm su uspjesne iskljucivo zbog toga jer su u pravome momentu bile pravilno kreditirane od banaka na temelju kvalitetnog plana.
15 godina
offline
Re: Hrvat dokazao – mobiteli uzrokuju rak

Kredit bi bio u redu da je otplativ. Međutim, u sustavu kojem se praktično svaki novac stvara kao kredit (novac i dug su upareni), na žalost ni teoretski nije moguće otplatiti kredit, jer je količina duga uvijek veća od količine novca koji postoji. Ekonomski sustav s ugrađenim kolapsom. Čista matematika, jedan od lakših matematičkih dokaza. Ono strašno je da je rezultat neovisan o tome što radimo ili koliko proizvodimo.

8 godina
neaktivan
offline
Re: Hrvat dokazao – mobiteli uzrokuju rak
Umbel kaže...

 Ne trudi se. 

Ja sam jednom pokušao, ali to je Pernarova škola.

 Baš sam išao pročitati što si mu to objasnio jer me zanima svaki komentar o toj temi...  malo si mu spuštao i smijao se njegovom nerazumjevanju ekonomije.

Uputio si ga nespecifično na youtube bez točnog termina koji bi mu pomogao kako brže doći do onoga što ti smatraš točnim opisom stanja.... tamo na "yubito" pak ima svakakvog dreka, da prostiš.

 

Koliko ja razumijem "Kesu" on zaista ne razumije najbolje ekonomiju jer ti nije poentirao na "Tesla bančicu", ali  nanjušio je da neke smrdi i u pravu je.  

Kreditiranje funkcionira dobro, samo i jedino ako se kredit vrati, no...kako ja umirem od želje da nešto naučim biti će mi drago pročitati tvoj opis realnog stanja, onak, kao za debilčeke.

8 godina
neaktivan
offline
Re: Hrvat dokazao – mobiteli uzrokuju rak
Keso kaže...

Kredit bi bio u redu da je otplativ. Međutim, u sustavu kojem se praktično svaki novac stvara kao kredit (novac i dug su upareni), na žalost ni teoretski nije moguće otplatiti kredit, jer je količina duga uvijek veća od količine novca koji postoji. Ekonomski sustav s ugrađenim kolapsom. Čista matematika, jedan od lakših matematičkih dokaza. Ono strašno je da je rezultat neovisan o tome što radimo ili koliko proizvodimo.

 Ja sam otplatio već X kredita...i trenutno nemam niti jedan kredit i fino popunjenen račune...kako sad pak to?

15 godina
offline
Re: Hrvat dokazao – mobiteli uzrokuju rak
Odlično pitanje. Ako je ukupan dug svih sudionika društva 100 nečega, a u sustavu je stvoreno (postoji) samo 80 nečega, da li to znači da nitko od sudionika neće moći otplatiti dug?
80% njih će moći, a 20% neće. I taj postotak koji neće moći stalno se pivećava, dok ne dođe blizu 100%. Ti si sad u onih 80%.
Slično kao ona igra na svadbama gdje imaš 10 plesača i 9 stolica. Dok pjesma svira oni plešu. Kad prestane, moraju svi što prije sjesti. 9 će uspjeti ali jedan neće, jer nema dovoljno stolica. Neko će reći, loše je plesao pa zato. Ali mogu to sve biti top 10 najboljih svjetskih plesača ali jedan će izvisiti jer nedostaje stolica.
U novom krugu NETKO neprimjetno makne jednu stolicu i sad je 9 igrača i opet netko ispada. Ljudi ne primjećuju da ima manje stolica nego igrača i stalno viču igračima da moraju biti brži pa će se onda spasiti. Tek kad im uzmu SVE stolice oni zanijeme. I pitaju se kako to nisu primijetili prije, dok su se igrači još mogli spasiti.
15 godina
offline
Re: Hrvat dokazao – mobiteli uzrokuju rak
Provjeri: u svijetu je ukupno 2,5x više duga nego sveg novca koji postoji. Zato je u ukupnom iznosu nemoguće vratiti kredite. Zato se stalno uzimaju novi, sve veći krediti, da bi se vratili stari krediti. Spiralno potonuće u beskrajan dug. Gledano pojedinačno, neki će moći vratiti, ali njih će biti sve manje, dok ne ostane niti jedan jedini.
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Hrvat dokazao – mobiteli uzrokuju rak
Hrvatska ne može vratiti svoje kredite. Niti Njemačka, niti usa, ni mnoge skoro sve zemlje. Agrokor nije mogao vratiti kredite. Sad će radnici koji su uredno otplaćivali ostati bez posla pa ni oni neće moći vratiti. Možda je tvoja firma pislovala s agrokorom pa sad ostaje bez para i više ne može vraćati itd. Samo primjer kako se to desi ljudima na pojedinačnoj razini koji nisu krivi, a posljedica je globalnog kreditnog problema. Loši pitezi agrokora netko će reći, ali puno je dublje od toga.
 
0 1 hvala 0
15 godina
offline
Re: Hrvat dokazao – mobiteli uzrokuju rak
Spašavanje agrokora ne rješava ništa jer je problem sustavni, a ne pojedinačni. Stalno će nicati novi agrokori, nova Kamenska itd. Samo iscrpljujemo novac i dragocjeno vrijeme koje smo mogli utrošiti rješavanjem korjenskog problema, udarivši snažno - ravno u glavu.
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Hrvat dokazao – mobiteli uzrokuju rak

Globalna ekonomija i poslovanje pojedinca ili poduzeća nisu ista stvar. Globalna (i državna) ekonomija si mogu dozvoliti (vremenski) beskonačno zaduživanje, jer računaju na stalan rast. Dok postoji rast dug nije problem. Pojedinci i poduzeća ne mogu beskonačno rasti, pa moraju računati da će kredite trebati vratiti.

 

Krediti su razlog zašto ne živimo više kao u srednjem vijeku. Istina je da nas izlažu krizama, ali te krize su relativno kratke i nakon njih (pa i za vrijeme njih) opet imamo više nego da nismo nikada bazirali ekonomiju na dugu.

 

Što se banaka tiče, one osim što 'stvaraju' novac, isto tako ga i 'uništavaju'. Banka knjigovodstveno 'stvori' 100 novaca kada ti da kredit, ali ih isto tako knjigovodstveno 'uništi' kada ga vratiš. Nije banka spremila tih 100 u džep. Jedina što banka uzme je kamata, ali ne cijela. Dio kamate banka proslijedi onima koji su njoj posudili novac. Dio mora staviti na stranu jer neki neće vraćati kredite, pa da može vratiti štedne uloge onih koji su njoj posudili i tek dio može zadržati. Od toga velik dio ide na plaće, zgrade, opremu i druge troškove od kojih neki drugi ljudi žive. Tek mali dio je profit i on ide dioničarima, kao što ide u svakoj drugoj privatnoj firmi. Banke nisu strojevi koji štancaju novac svojim vlasnicima, nego poduzeće kao i svako drugo, koje umjesto autima ili cijevima barata novcem.

 

Kao što auta i cijevi ima sve više u optjecaju, tako i novca ima sve više. Kada bi novca bilo uvijek jednako ne bi ga bilo dovoljno da svi kupe sve te nove aute i cijevi ili bi svemu padala cijena, pa nitko ne bi bio stimuliran da kupuje ili proizvodi (deflacija), jer će sutra novac vrijediti više, a auto manje.

 

Nemoj toliko gledati senzacionalističke filmove na youtubeu, obično kad ti netko otkriva 'skrivenu istinu' to i nije neka istina.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Hrvat dokazao – mobiteli uzrokuju rak

Veliš, zašto nisam poentirao na tesla banci. Nije mi cilj poentirati na nekome, ta mi svi plovimo na istom brodu. I kad je taj brod probušen, ja kažem: "imamo rupu na trupu".
Ali onda se skupe brodari, računaju statiku, dinamiku, torzijske sile, i vele - sve je u redu, brod je nepotopiv a uz to i luksuzan. I tako titanik krene na svoje posljednje putovanje.
"Ali imate rupu". A oni: "Mali šuti, nemaš pojma. Mi smo profesionalni brodograditelji i plovnost nam je super."
Ukoliko dovoljni broj ljudi ne shvati problem "ćemo da nahebemo i ti i mi i vi i ja skupa samnom" kao što je rekao u onom filmu.
Prvo gubitak imovine preko duga, zatim gubitak slobode (kao dužnik ti više ne odlučuješ), do gubitka mnogih života (globalni sukob, rat potpiren krizom). Ali idemo prvu stepenicu pokušati rasčlaniti.

"Državna ekonomija si mogu dozvoliti beskonačno zaduživanje, jer računaju na stalan rast. Dok postoji rast dug nije problem."
Tu se vidi ono temeljno nerazumijevanje odnosa i trenda. Proizvodnjom stvaramo proizvod, ne novac. Mnogi imaju problema s tom rečenicom, ne prolazi im neku čudnu barijeru u mozgu, a tako je jednostavna!
Proizvodnjom proizvodiš proizvod. Točka.
Ako proizvedeš puno odličnog proizvoda, količinu novca u svijetu nisi promijenio ma niti za tisućiti dio lipe.
I dalje je dug 2.5x veći od sveg novca koji na svijetu postoji. Samo će prodajom proizvoda tuđi novac (ranije stvoren) postati tvoje vlasništvo i spasiti ćeš sebe i ući među one koji će moći otplaćivati kredit, ali cijena toga će biti propast nekog drugog tko na kraju lanca nije uspio prodati svoj proizvod ili ga nije niti proizveo.
Rast proizvodnje dakle, nas niti teoretski ne može izvući iz ovog mehanizma koji vodi u bankrot.
Može pojedinca, i to samo privremeno (da, privremeno), no globalno zajedno svi tonu.
Zamisli se nad situacijom gdje je i zadnja stolica maknuta sa scene, i zadnji plesač pleše. Njemu je sada jasno da koliko god dobro pleše (proizvodi) da nema stolice na koju bi sjeo (neće moći prodati svoj proizvod).
Ne zato što nitko ne želi njegov proizvod, puno ljudi ga jako žele, nego zato što ga nemaju čime platiti. Nema dovoljno novca u sustavu, u odnosu na dug.
Jer je NETKO maknuo tu stolicu, ali nitko ne vidi tu osobu. Slično mađioničarkom triku - mađioničar usmjerava pažnju na nešto drugo ("morate bolje plesati") da bi mogao izvesti trik bez da publika primijeti micanje stolice ispod seta. Svi gledaju ples plesača (efikasnost proizvodnje) i viču "moraš bolje proizvoditi da ne propadneš i morate stegnuti remen i ne živjeti preko svojih mogućnosti", i nitko ni ne primijeti lika u crnom koji odnosi stolice (količina novca koji postoji se smanjuje u odnosu na dug koji treba platiti koji raste).
Država se ne može u beskraj zaduživati. Zaduživanjem gubi i postoji granica što sve gubi, ne samo materijalno. Ona preko poreza ubire novac od naroda i tvrtki i otplaćuje taj dug bankama i povećava poreze da crpi narod i tvrtke i diže nove kredite čime ubrzava potonuće i ciklus novih povećanja poreza i smanjenja usluga koje nudi građanima (zdravstvo i školstvo, da budu bolesni, neobrazovani i glupi, takve je lakše manipulirati i vraćati mentalno u 1942 godinu da žvaču probleme nekih prošlih stoljeća a ne realne, sadašnje probleme).
Na kraju narod radi samo za poreze koji preko države idu onome koji izdaje kredit.

"Krediti su razlog zašto ne živimo više kao u srednjem vijeku".
Mislim da je za napredak zaslužna znanost, a ne bankar. Inžinjeri elektrotehnike ponajviše su zaslužni :) Od perilice rublja, suđa, klima uređaja, auta, radija, TV-a, do mobitela, računala, medicinske opreme itd. Sve je izum ižinjera elektrotehnike. Medicinari, i ostali u znanosti su također korisni, da ih ne nabrajam. Novac je samo papir ili broj, sam po sebi nema nikakvu vrijednot, ona je samo u našim glavama, u vjeri da vrijedi nešto što zbilja ništa ne vrijedi.

Ekonomija ne mora biti bazirana na dugu, ne mora robovati dugu i upadati u sve dublji dug i sve veći problem. To nije prirodni zakon, nego ljudski i lako ga je promijeniti. Dovoljno je odvojiti stvaranje novca od stvaranja duga. Jedan od primjera je BITCOIN. Njegovo stvaranje ne stvara dug. I ne može ga se stvoriti bez truda i rada, kao što danas bankari mogu stvoriti klasičan novac.
To im daje nepravednu prednost pred ostalim sudionicima društva koji moraju raditi da bi dobili novac.

"Što se banaka tiče, one osim što 'stvaraju' novac, isto tako ga i 'uništavaju'"
Osim nepravedne prednosti, ima još opasniji problem: uzimaju postotak stvorenog novca, recimo 4% kamatu. Ali to nije na kraju samo 4% nego primjerice kod onih dugotrajnijih kredita poput stambenih ili kredita državi, platiš još jedan stan na temelju kamate. Znači koliko novca proizvedu, toliko i unište, ali još jednom toliko duga traže natrag za kamatu. Uz to, posuđuju ti nešto što nemaju. Kao da ja tebi posudim eifellov toranj koji nije moj. I ne samo tebi nego sedmorici još paralelno ga prodam, a nije ni moj niti sam ga ikada imao. To je zakonom dozvoljeno, na veliku žalost odnosno propast društva.
Umjesto da im dozvole da izdaju kao kredit samo novac koji imaju, dozvoljeno im je da kreiraju novac i postotak kreiranog novca uzimaju kao kamatu.

Provjeri je li istina da je dug veći od sveg novca. Dakle, ne može se otplatiti. Ukoliko se novac povećava, to bi riješilo problem otplativosti, ali ne ako za svako povećanje novca imamo još veće povećanje duga. A upravo to imamo: novi novac stvoren kreditom, stvara novi dug još veći od stovrenog novca (glavnice). Zašto misliš da su sve države dužne a ne u plusu? Ne primjećuješ da su dužne sve više? Ne zanima te ima li to neku posljedicu, i to ozbiljnu? Ti procesi su spori, ali jako stvarni i jako opasni, i djeluju na naše živote i to vrlo okrutno.

8 godina
offline
Re: Hrvat dokazao – mobiteli uzrokuju rak
Krivo si razumio.
Ti kazes da imamo rupu, a mi ti kazemo da smo je oduvijek imali. I generacije prije nas su imale vece probleme nego mi tu rupu. Rupu zatvoriti ne mozemo, ali smo osmislili nekoliko sistema sa kojom minimaliziramo stetu nastalu tom rupom na brodu, i oni koji se deru “ali ima rupa” nikako ne pomazu, nego cak i odmazu pricom kako ta rupa namjerno nije zatvorena kako bi zahvaljujuci toj rupi mi imali...sta? Rupu.
Cak i da je to istina, necemo skakati sa broda zbog te rupe, nego ploviti dalje. Barem ja plovim dalje.
8 godina
offline
Re: Hrvat dokazao – mobiteli uzrokuju rak
I opet ponavljam, ako mislis da je 4% puno, jesi li mi voljan ti kreditirati stan za 5% kamatu, ali bez svih tih silnih sistema otimanja, blokadi itd., ukoliko ja stvarno dokazem da nisam u stanju placati ti vise - ti da mi oprostis, ali i ostavis nekretninu meni.
Ozbiljno ti kazem, cak i 10% bi ti bio spreman placati kamatu.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Hrvat dokazao – mobiteli uzrokuju rak

Ono što ne shvaćaš je da bez kredita cijela ekonomija stoji. Inžinjeri mogu izmisliti prilicu, ali bez kredita će ju teško proizvesti, a pogotovo će ju teško prodati, jer raja nema dovoljno novca. Daj tridesetogodišnjaku kredit i on će kupiti stan, auto i perilicu. Bez kredita živjet će kod roditelja, i ako štedi, s 40 godina će eventualno moći kupiti auto. Ali zato što nije kupio stan i perilicu kroz to vrijeme deset drugih ljudi nije moglo biti zaposleno. Oni ni auto nisu uspjeli kupiti kroz tih deset godina, a da su radili trošili bi i stvarali daljnja radna mjesta.

 

Osim nepravedne prednosti, ima još opasniji problem: uzimaju postotak stvorenog novca, recimo 4% kamatu. Ali to nije na kraju samo 4% nego primjerice kod onih dugotrajnijih kredita poput stambenih ili kredita državi, platiš još jedan stan na temelju kamate.

 

4% kamata je 4%. No to je godišnja stopa, ako uzmeš kredit na 40 godina ukupno ćeš platiti 100%, ali si koristio njihovu uslugu 40 godina. Izračunaj koliko potrošiš na benzin, cigarete, kruh, šišanje ili bilo što drugo kroz 40 godina. To je naprosto tržišna cijena usluge koju koristiš. A nitko te ne sili da ju koristiš. Štedi i plaćajući stanarinu već za 40 godina možeš uštediti za kupnju stana kešom. Opet si nekome platio taj drugi stan - stanodavcu. Novac je roba i ima svoju cijenu. Banke pružaju određenu uslugu i od naplate te usluge žive, a ta usluga je korisna za cijelo društvo. Nema nikakve nepravedne prednosti, banke su ovlaštene da rade to što rade, skupi novac i osnuj banku, i bit ćeš u istom položaju.

 

Problem s bankama je da ih treba jako nadzirati jer se vole zaigrati, a tada nastaju krize.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
6 godina
protjeran
offline
Hrvat dokazao – mobiteli uzrokuju rak

skroz ste otisli OT

 

http://www.bug.hr/forum/topic/ostale-hardverske-teme/cpu-z-lista/252793.aspx
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Hrvat dokazao – mobiteli uzrokuju rak

Ajd nek Šeksu kaže da popije konjačić manje, ako ima muda :)

 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Hrvat dokazao – mobiteli uzrokuju rak

Nadzor nad bankama popustio je krajem 70tih godina utjecajem bankarskog lobija na vlade, tzv "deregulacija".

Kod nas nije oduvijek "rupa" nego 1994, potpisom Maastriškog sporazuma kad je država svoje pravo stvaranja novca dala banakama, a novac koje banke kreiraju ni iz čega država smije samo posuđivati.

Rado bih ti dao kredit da kao banke smijem stvarati novac bez truda. Dao nih ti ne po 4% nego po 1% kamati. Ako mi ne vratiš, ionako taj novac koji sam ti iskrerirao nisam nikada niti imao. Nemam niakkve gubitke jer nisam ništa ni uložio. Jedino ako mi nitko ništa ne vrati će me centralna banka zatvoriti pa mogu otvoriti niovu banku i nastaviti isto, nema gubitaka za mene dok god imam pravo stvarati novac, dok god ne moram izdavati kao kredit novac koji stvarno imam.

Izgleda da je većini ovdje u redu da ovaj brod (država) tone u sve veći minus, prenoseći ga u povećanje poreza, smanjenje usluga koje društvo dobiva iz tog poreza (zdravstvo, školstvo), i dizanje novih kredita da se otplate stari. Mogu Vam reći poteze sljedeće vlade: prodaja HEP-a (on je sljedeći na meniju), dizanje novih kredita u ogromnim količinama, ponovni odlazak premijera u austriju na sastanak s neimenovanim bankarima koji će mu reći što da sljedeće privatizira i koje zakone da im izglasa ako hoće novu rundu kredita. A glasače ionako nije briga. Valjda vole plaćati sve veće poreze i iseljavati.

Ja kojem to nije normalno ispadam "čudan" u takvom društvu. Odustajem. Prirodna selekcija...

7 godina
offline
Hrvat dokazao – mobiteli uzrokuju rak
BlueMax kaže...

Ajd nek Šeksu kaže da popije konjačić manje, ako ima muda :)

 

konjak je dobar za srce i krvožilni, prava je šteta što ga se ne može dobiti na recept

ravna zemlja i šupalj mjesec
Poruka je uređivana zadnji put ned 24.9.2017 17:28 (Louis Pluto).
 
2 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Hrvat dokazao – mobiteli uzrokuju rak
Neracionalno trošenje države nema nikakve veze s bankama. Država može biti štedljiva ako hoće, nije da ih banke sile na kredite.

HDZ je dobio izbore nakon niza ozbiljnih afera, i znaju da će njihovi uvijek glasati za njih, a ruke koje im fale u Saboru mogu kupiti. Nema razloga da nas ne zaduže i sve rasprodaju, dokle god Crkva i 'branitelji' dobiju svoj dio.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
13 godina
neaktivan
offline
Re: Hrvat dokazao – mobiteli uzrokuju rak
Visak kaže...
Neracionalno trošenje države nema nikakve veze s bankama. Država može biti štedljiva ako hoće, nije da ih banke sile na kredite.

Ako država ima veće rashode od prihoda, krediti su realnost, a pogotovo ako njezina središnja banka ne može printati novca koliko želi.

15 godina
offline
Hrvat dokazao – mobiteli uzrokuju rak

Razumni se bore, pokušaju objasniti, ali količina gluposti i mazohizma hrvatskog naroda nažalost je nevjerojatna. Zato ovako sve više ta bitka završava, a i moja će skoro:

http://totalinfo.hr/zbogom-hrvatska-odlazimo-zauvijek-moji-roditelji-ja-brat-i-njegova-zarucnica-evo-zasto/

Ostati će samo stranački uhljebi koji će dizati kredite na račun države iz kojih će si isplaćivati uhljebarine.

 
0 2 hvala 0
12 godina
offline
Re: Hrvat dokazao – mobiteli uzrokuju rak
Keso kaže...

Razumni se bore, pokušaju objasniti, ali količina gluposti i mazohizma hrvatskog naroda nažalost je nevjerojatna. Zato ovako sve više ta bitka završava, a i moja će skoro:

http://totalinfo.hr/zbogom-hrvatska-odlazimo-zauvijek-moji-roditelji-ja-brat-i-njegova-zarucnica-evo-zasto/

Ostati će samo stranački uhljebi koji će dizati kredite na račun države iz kojih će si isplaćivati uhljebarine.

 Zašto nitko ne shvaća da je političarima u interesu da mladi odlaze? 

8 godina
neaktivan
offline
Re: Hrvat dokazao – mobiteli uzrokuju rak
Keso kaže...

Veliš, zašto nisam poentirao na tesla banci. Nije mi cilj poentirati na nekome, ta mi svi plovimo na istom brodu. I kad je taj brod probušen, ja kažem: "imamo rupu na trupu".

 

Gle Keso, ti kao i  navodni znanstvenici.. "daj mi jedno čudo, a onda ćemo popuniti  ono što fali". Ne razumijem tvoju analogiju sa rupom u trupu jer ista govori o katastrofi koja je neumitna dok je svi ignoriraju, dočim uopće ne objašnjava razloge katastrofe. 

Pričaš o dugu koji stalno raste i novcu kojega ima premalo koji bi se rastegnuo za pokrivanje toga duga, to je djelomično točno, ali daleko od onoga što se zaista dešava. Mišljenja sam da bi u razlaganje teme trebao krenuti od početka, na primjer od toga što je uopće novac i čemu služi, koliko god na prvu da je jedonstavno, opet, baš i nije. 

 

Problem o kojem ti pričaš nije problem banaka nego isti onaj problem zbog kojeg u ovoj i mnogim drugim zemljama imaš tek privid trodiobe vlasti. Banke one centralne, ako rade ispravno sa sustavom bude sve ok, no kako to obično biva, balkanizam nije edemična pojava samo ovdje na balkanu. "Jarani" sebi svoje podmazuju globalno, "malo se zaigraju" i onda dovedu ljude pred svršeni čini.. ili bute svi preuzeli sranje na svoja pleća ili bute svi završili u ratu, pa si birajte.

 

Jednom kada banke emitiraju "novac" u sustav kroz kredite, ako iza toga "novca" ne stoji neka vrijednost, onda će "novac" početi gubiti tu vrijednost koju je trebao predstavljati. Suština problema leži u tome da ljudi u današnjoj civilizaciji trebaju novac za preživljavanje, ako isti izgubi vrijednost ljudi gube ono što ih drži u njihovom životu i slijedi što - rat ili u najboljem slučaju veliki socijalni nemiri.

"vrijednost" je ništa više i ništa manje nego tvoje vrijeme, jer, manje-više to je sve što imaš. Vrijeme u kojem je tvoja sposobnost trošenja inhibirana, obično činjenicom da nešto stvaraš ili se odmaraš. 8 sati rad, 8 sati za tebe 8 sati odmor.  Zašto... pa jednostavno je. Zamisli da svi imamo točno onoliko para koliko nam treba - beskonačno. I svi se zaletimo na Allienware stranicu i naručimo najbolji gaming laptop (ipak smo na BUG forumu). Pitanje je.. tko bi uopće proizvodito taj laptop kada bi svi imali para koliko im treba? Nema potrebe niti kretati u smjeru razrade tržišnog sagledavanja problema "ako ima puno narudžbi ode cijena u nebesa" pa bi odjednom Allienware laptop koštao= n*beskonačno para koliko svaki od nas u predpostavljenoj situaciji ima, čisto da Allienware balansira navalu i narudžbe i da plati radnike koji također imaju beskonačno para :).

 

Daklem financijski/monetarni/bankarski sustav, kao i svi drugi sustavi, moraju biti fino balansirani i nesmije ih se zlorabiti. Nezadovoljstvo koje ti pokazuješ i komentari koje daješ dolazi samo od promatranja posljedica zloporabe. Isto tako, ako razumiješ do tančina kako stvar funkcionira možeš na toj katastrofi koju očekuješ i jako fino zaraditi, pod uvjetom da ne dođe do totalne kataklizme i da imaš želudac za to.

 

Ovo je draaastično uopćen opis kako ja razumijem problematiku, a meni bi bilo drago da Pernarovo laprdanje iza kojeg ima nešto malo istine ipak ne bude dominatan način percepcije banaka i novca. Pernar i kompanija samo pokušavaju stvoriti bunt, nezadovoljstvo i nerede. To nije način, trebali bi biti civiliziraniji od toga.

8 godina
offline
Re: Hrvat dokazao – mobiteli uzrokuju rak
Ako stvarno mislis da banka time sto posudi/proslijedi novac nemanikakvu odgovornost, ne vidim zasto ne bi tako ti fino digao kredit, ali da pare sjednu na moj racun.

Vjeruj mi, nemas elementarno znanje monetarne ekonomije, vecina toga sto ti lupas davno je ispricano prvo na engleskom jeziku na raznim youtube kanalima koji se bave teorijama zavjere, a potom na hrvatskom u vidu sva klauna: Sincica i Pernara.
Sve te price samo su iz koncepta izvađene price, a meni zvuce kao da kuharu pricas da su sa takvim nozem kakvog on ima klali židove u ww2, i da su ga njemu uvalili u ruke samo da bi ih dovoljno bilo kada ce ih opet trebati.
Svijet je surovo mjesto, poprište borbe, maske sa ebaya za 1$ su vam super - ali ste za velike place.
Sve to smrdi na klasicnu pricu, problem je ocito sto paru mlati netko negdje drugdje a ne ti, sve je prevara, a covjek koji pod hipotekom drzi cijelu obitelj jednog dana kad ga otplati bit ce tajkun-kriminalac.
Nitko ne bi nista radio, država d’uradi nešto? Navikli primati i dobivati, a san pola drzave je kao uhljeb trule politike uvaliti se u HAC kucicu na autoputu.
I nek prodaju HEP, hrvatska politika nikad nije, niti ikad hoce znati upravljati icime. Tek kad sve prodamo ce mozda i biti bolje, a meni u zivotu samo drzava zadaje probleme, nikad privatna firma.
Osim T-coma naravno.
15 godina
offline
Re: Hrvat dokazao – mobiteli uzrokuju rak
Ja samo velim da mi kao društvo imamo velik i temeljni problem u načinu na koji stvaramo novac, stvara disbalans (naginjanje) sustava, vrlo je matematički jasan, pokušao sam ga objasniti najbolje što mogu, ali ne prima se. A taj problem vodi u fin krizu, gubitak imovine, kasnije slobode i da tu stanem. I "nobody cares". Samo će promatrati posljedice, rast duga, rast poreza, i misliti će, e da su više radili riješili bi. Pored zdravih očiju.
 
0 2 hvala 0
8 godina
offline
Re: Hrvat dokazao – mobiteli uzrokuju rak
U kakav gubitak imovine? Meni imovinu moze oduzeti iskljucivo režim, i to fasizam ili komunizam.
Ako sutra drzava propadne, na koji nacin si ti izgubio nesto? Sve sto propada sa propascu i je trulo i treba propasti. Zivim za dan kad nece biti place za uhljebe i mirovine nezasluzenih, ja u tom momentu necu izgubiti nista. Samo dobiti, potencijalno zdraviju drzavu.
Do onda ce mi desni brojati krvna zrnca, a lijevi misliti da imam stan viska, i 5000 ljudi raditi na HRTu.
15 godina
online
Hrvat dokazao – mobiteli uzrokuju rak

Novac i krediti su samo alat a alat u rukama needuciranog korisnika može uzrokovati ozlijede pa čak i smrt. A 'rvati i 'rvacka su definitivno needucirani korisnici (novca i kredita)

 

btw. kediti su itekako otplativi: ja sam digao 80k € s 4,7% kamate na 20 godina i otplatio ga za 9 godina jer sam uz, redovitu ratu, sav višak novaca na kraju mjeseca koristio za smanjivanje glavnice. Rezultat je da sam godinama dok sam imao kredit živio ko crkveni miš da bi sada imao svoj stan. Btw. žena i ja imamo prosječne plaće samo što nismo prosječni 'rvati pa nemamo novi auto, ne idemo na skijanje i more, ne pušimo i pijemo, birtije vidimo samo ako fakat ne postoji drukčiji način za druženje te kupujemo isključivo sve na akcijama a uspjeli smo zbog - discipline

Poruka je uređivana zadnji put pon 25.9.2017 10:18 (Ges).
 
5 0 hvala 1
15 godina
offline
Hrvat dokazao – mobiteli uzrokuju rak

ne kužim ovo. ovakvoj nadridržavi u interesu je da raja što više koristi smartfone jer tako mozak atrofira i topovsko meso postaje poslušno zombasto. i dat će glasove najgorima. a jebeš rak (odn. tumor). to je statistička bolest. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Hrvat dokazao – mobiteli uzrokuju rak

Ako si među onim rijetkim srećkovićima koji nemaju nikakav kredit, nisu u minusu, i imaju posao. Možda misliš pošto nikom nisi dužan da ti se ništa ne može oduzeti.

Međutim, iako ti osobno nisi uzeo kredit, država ga je uzela umjesto tebe i rate otplaćuje tako da tebi poveća porez na dohodak, porez na nekretninu, porez na mobitel i po najnovijim prijedlozima drkarinu. Pod svake godine sve većim teretom možda još i uspijevaš nekako držati glavu iznad vode, odričući se svega što si si prije mogao priuštiti. Ali onda dođe propast firme u kojoj radiš, jer klijenti te firme ne mogu vraćati kredit. Gubiš posao, i više nemaš za porez. Gubiš imovinu. Zato velim, ne moraš ti direktno biti dužan, država će se zadužiti i uzeti ti imovinu jer nisi platio ratu tog kredita odnosno porez.

15 godina
online
Hrvat dokazao – mobiteli uzrokuju rak

Problem koji je ljudima teško za shvatiti je da kada bi ljudi bili savjesni i odgovorni, svaki sustav bi bio dobar i praktički utopija a s obzirom da ljudi to nisu, niti jedan nije niti će ikada biti dobar. Eno mantraj malo što bi se dogodilo kad bi se izumio izvor iznimno jeftine energije, npr. da svatko ima svoj generator beskonačne struje pa da može trošiti do mile volje - i dalje bi ljudi ratovali, ševili tuđe žene, kotili se, tukli djecu itd itd jer je to u ljudskoj prirodi, prema tome micanje jednog parametra (novca) iz cijele priče nebi promijenilo ljudsku prirodu. Ako se stvar sagleda iz kuta gdje se traži razlog zbog kojeg su ljudi uopće odlučili razvijati društvo a s njime i novac, ispada da je jedina razlika između neke utopije i našeg društva isključivo u fokusu onoga što društvo pokušava riješiti. Recimo današnje društvo ima za jedini cilj baviti se "mjerenjem penisa" i ako se samo malo zamislite nad time uvidit će te da je apsolutno sve u današnjem društvu podređeno potrebi nadjačavanja jednih nad drugima i to iz puke potrebe ljudi da pokažu kako su jači od drugih ljudi a ne jer se time želi riješiti ikoji problem. Dakle u srži smo i dalje ljudske životinje kojima je jedini cilj zadovoljiti svoje nagone. I tu dolazi novac kao alat koji umjesto da se koristi za rješavanje pitanja blagostanja svih, se koristi za rješavanje pitanja tko je najmoćniji (oliti tko ima najveći penis) i tako će biti dokle je ljudi i ljudskih penisa.

 
1 1 hvala 0
8 godina
offline
Re: Hrvat dokazao – mobiteli uzrokuju rak
Ne, ja nisam uhljeb da zavisim od drzave. I ne, nece mi oduzeti banka nista jer nisam tele koje se zaduzuje bez plana otplate i planiranja rizika, pa poslije kmezim po udrugama jer sam bio “pametan” pa se zaduzio u francima. Zaduzujem se iskljucivo u valutama u kojima zarađujem, a to su kune i euri.
Nikada nisam, niti necu raditi niti z drzavu niti sa drzavom.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice