Izravna detekcija gravitacijskih valova potvrđena

poruka: 52
|
čitano: 9.023
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Izravna detekcija gravitacijskih valova potvrđena ".
14 godina
neaktivan
offline
Izravna detekcija gravitacijskih valova potvrđena

Sjajno ispričano za nas laike. Bravo! Bravo za BUG za takve napise!Zaboravljeno desetlječima popularizacija "svemirske znanosti"

 
11 0 hvala 3
13 godina
offline
Izravna detekcija gravitacijskih valova potvrđena

Pa ako znaju iz kojeg dijela neba je došao val onda ga možda mogu i naknadno pogledati, jer se pojava možda vidi sa zakašnjenjem. Kao prvo pretpostavka da se gravitacijski val širi brzinom svijetlosti možda nije točna, što ako je brži pa još uvijek stignemo vidjeti pojavu. Ili ako je pretpostavka i točna možda ne idu isti putem pa opet gravitacijski val stigne brže direktno nego svjetlost oko gravtacijske leće...

 
0 2 hvala 0
16 godina
offline
Izravna detekcija gravitacijskih valova potvrđena

Hvala, baš sam čekao još detaljniji (i točniji) opis otkrića. 
Može li samo objašnjenje... 
A takav se bljesak pokušava opaziti Čerenkovljevim teleskopima. Kolaboracija LIGO i kolaboracija MAGIC, u kojoj radim, imaju međusobni dogovor o zajedničkom opažanju stapanja crnih rupa. Kad LIGO detektira signal, odmah dojavi MAGIC-u da i on usmjeri svoj "pogled" u isti dio neba. Taj put kad je LIGO detektirao snažan, i statistički dovoljno pouzdan signal (14. rujna, 2015. u 5:51 EDT), MAGIC nije opazio ništa. Nije ni mogao. Naime, tad je na La Palmi bilo već svanulo (10:51 po lokalnom vremenu).
Kako utječe dnevno svjetlo na detekciju gama zračenja? Čerenkovljevo svjetlo je preslabo za detekciju danju? Ili je događaj u tom trenutku bio s druge strane neba, one koja je baš u tom trenutku bila zakrivena zemljom? La Palma dakle ima jedina teleskope za detekciju Čerenkove radijacije? Mogu li svemirski detektori biti od pomoći? Sjećam se da su GRB-ove prvotno detektirali sateliti (kad se još uopće nije znalo odakle su i zašto su). Dali se iščekuje još koji sraz crnih rupa? Ima li kandidata? Što je sa talijanskim timom, dali je VIRGO bio uključen za dodatnu potvrdu ili je još izvan stroja? 
Evo jednog podatka od kojeg mi zastaje dah:
The collision produced an astounding, invisible explosion. Modeling shows that the final black hole totals 62 solar masses—3 solar masses less than the sum of the initial black holes. The missing mass vanished in gravitational radiation—a conversion of mass to energy that makes an atomic bomb look like a spark. “For a tenth of a second [the collision] shines brighter than all of the stars in all the galaxies,” Allen says. “But only in gravitational waves. It is by far the most powerful explosion humans have ever detected except for the big bang ”
3 sunčeve mase nestale su u srazu u... gravitacijsku energiju?! 

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
Moj PC  
6 0 hvala 2
11 godina
neaktivan
offline
Re: Izravna detekcija gravitacijskih valova potvrđ

Tko se usudi, uz živ lik i djelo g. Radonjića, reći da je desetljećima zaboravljena popularizacija svemirske znanosti - ili nije normalan ili stvarno živi ispod kamena.

13 godina
offline
Re: Izravna detekcija gravitacijskih valova potvrđ
tombomcom kaže...

Tko se usudi, uz živ lik i djelo g. Radonjića, reći da je desetljećima zaboravljena popularizacija svemirske znanosti - ili nije normalan ili stvarno živi ispod kamena.

Ti očito ne čitaš novine i ne pratiš radio i televiziju u RH. Kod nas su bitnije neke puno prizemnije teme (da ne kažem nešto prostije). Ante Radonjić je svijetli primjer ali pokazuje da je popularizacija zasnovana na entuzijazmu pojedinca a s druge strane je ignorirana od strane sustava.

 

autor : ponovno kratko, čitljivo i zanimljivo. Možda bi mogao držati predavanja za ostale znanstvenike kako znanstvene članke i znanost na zanimljiv način predstaviti širokim masama (možda izgurate ove "prebitne" teme iz prošlosti).

Stručnjak za odmaganje...
Poruka je uređivana zadnji put pet 12.2.2016 8:37 (mario.L_hr).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Izravna detekcija gravitacijskih valova potvrđ
ludizao kaže...

Bez pretjerivanja, može se reći da je danas službeno otvoren novi "prozor u svemir". U godinama koje dolaze kroz taj ćemo prozor vjerojatno vidjeti objekte i pojave o kojima nismo mogli ni sanjati.

 

Na više mjesta sam pročitao nešto slično, ali nisam siguran da razumijem na koji način će nam gravitacijski valovi otvoriti jedan takav prozor, a još manje što se kroz tako otvoren prozor očekuje vidjeti?

 Ne znaš dok ne pogledaš...

 

Netko je istu stvar upitao kad je prvi puta otkrivena struja - a vidi nas danas...

www.eurekamoment.eu, www.plecko.com.hr, www.it-experts.hr, plecko.com.hr, recepti.plecko.com.hr, www.facebook.com/ParkiramKaoIdiot
Moj PC  
5 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Izravna detekcija gravitacijskih valova potvrđ
franjo tahy kaže...
ludizao kaže...

Bez pretjerivanja, može se reći da je danas službeno otvoren novi "prozor u svemir". U godinama koje dolaze kroz taj ćemo prozor vjerojatno vidjeti objekte i pojave o kojima nismo mogli ni sanjati.

 

Na više mjesta sam pročitao nešto slično, ali nisam siguran da razumijem na koji način će nam gravitacijski valovi otvoriti jedan takav prozor, a još manje što se kroz tako otvoren prozor očekuje vidjeti?

 Ne znaš dok ne pogledaš...

 

Netko je istu stvar upitao kad je prvi puta otkrivena struja - a vidi nas danas...

 Potpuno besmislen argument, tako možemo za sve lupat "neviđeno", "revolucionarno", "povijesno" pa jbg, za za struju pogodimo, za Mili Vanili malo manje...valjda ljudi koji se bave time znaju zašto je to toliko bitno i revolucionarno i čovjek je pitao za nnjihov odgovor, a ne tvoju metodu pokušaja i pogrešaka...

15 godina
online
Izravna detekcija gravitacijskih valova potvrđena

Pitanje za autora:

Da li postoji kakva naznaka da bi se gravitacijski valovi ubuduće mogli koristiti za detekciju tamne tvari.

S obzirom da tamnu tvar ne možemo nikako izravno detektirati, samo vidimo njen gravitacijski učinak, otvara li se sada mogućnost detekcije tamne tvari ?

Pretpostavljam da tamna tvar ne uzrokuje gravitacijske valove, ali moža potoji neka interakcija ?

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Izravna detekcija gravitacijskih valova potvrđ

 

Ako sam dobro shvatio LIGO je trenutno tek na 1/3 osjetljivosti. Uključivanjem europskog i japanskog opservatorija drastično se povećeva "domet". A izgradnja detektora u svemiru eliminira ogroman broj "šumova" koji su problem kod zemaljskih opservatorija.

Poruka je uređivana zadnji put pet 12.2.2016 9:55 (xcat).
Moj PC  
2 0 hvala 1
14 godina
offline
Re: Izravna detekcija gravitacijskih valova potvrđ
Byron kaže...

Pa ako znaju iz kojeg dijela neba je došao val...

Mislim da trebaju još ja mislim jedan ovakav LIGO sustav (koji će uskoro biti gotov) da bi točno odredili izvor vala. Znači 3 bit trebala koliko sam ja razumio iz drugih članaka.

 

ludizao kaže...

Bez pretjerivanja, može se reći da je danas službeno otvoren novi "prozor u svemir". U godinama koje dolaze kroz taj ćemo prozor vjerojatno vidjeti objekte i pojave o kojima nismo mogli ni sanjati.

 

Na više mjesta sam pročitao nešto slično, ali nisam siguran da razumijem na koji način će nam gravitacijski valovi otvoriti jedan takav prozor, a još manje što se kroz tako otvoren prozor očekuje vidjeti?

 Ja mislim da je ovaj detektor više kao alarm koji onda daje signal teleskopima gdje točno pogledat.

 

overhaul kaže...

3 sunčeve mase nestale su u srazu u... gravitacijsku energiju?! 

 Dok su plesale finalni ples jedna oko druge, upravo ta izgubljena energija koja je otišla u gravitacijske valove ih je gurnila konačno jedna prema drugoj.

https://www.newscientist.com/article/2077162-revolution-in-physics-as-gravitational-waves-seen-for-first-time/

...kako volim ovaj newscientist...

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 12.2.2016 10:05 (KIKI3ooo).
14 godina
offline
Izravna detekcija gravitacijskih valova potvrđena

Čak ni sam Einstein, koji ih je predvidio kao izuzetno slabe, nije bio optimista da će GV ikada biti pronađeni. Ovaj koji je detektovan, bio je i do deset puta jači od onog koji su znanstvenici očekivali. Što se tiče "novog prozora u svemir" mislim da se između ostalog GV mogu iskoristiti za mjerenje i samog 3D oblika svemira po uzoru na kamen bačen u jezero i širenje valova na vodi do obale. Otkrivanje 3D oblika svemira može voditi otkriću i njegova nastanka.

Poruka je uređivana zadnji put pet 12.2.2016 9:58 (phoenix2003).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Izravna detekcija gravitacijskih valova potvrđena

 

 

"The approximate location of the source of gravitational waves detected on September 14, 2015, by the twin LIGO facilities is shown on this sky map above of the southern hemisphere. The colored lines represent different probabilities for where the signal originated: the purple line defines the region where the signal is predicted to have come from with a 90 percent confidence level; the inner yellow line defines the target region at a 10 percent confidence level.

 

The gravitational waves were produced by a pair of merging black holes located 1.3 billion light-years away.

"

 

http://www.dailygalaxy.com/my_weblog/2016/02/epic-discovery-gravitational-waves-detected-from-colliding-black-holes-nasaligo.html

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Izravna detekcija gravitacijskih valova potvrđena

fino. sad bar znam zakaj sam opal z bicikla i zakaj je jedan komad pal na moje glupe fore. 

 

p.s.: već vidim praktičnu primjenu ovog otkrića, čim ga epl patentira. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put pet 12.2.2016 15:47 (Ajar).
Moj PC  
1 4 hvala 0
14 godina
offline
Izravna detekcija gravitacijskih valova potvrđena
Poruka je uređivana zadnji put pet 12.2.2016 10:15 (phoenix2003).
Moj PC  
1 0 hvala 1
9 godina
offline
Re: Izravna detekcija gravitacijskih valova potvrđ
Byron kaže...

Pa ako znaju iz kojeg dijela neba je došao val onda ga možda mogu i naknadno pogledati, jer se pojava možda vidi sa zakašnjenjem. Kao prvo pretpostavka da se gravitacijski val širi brzinom svijetlosti možda nije točna, što ako je brži pa još uvijek stignemo vidjeti pojavu. Ili ako je pretpostavka i točna možda ne idu isti putem pa opet gravitacijski val stigne brže direktno nego svjetlost oko gravtacijske leće...

Brzina širenja gravitacijskog vala nije pretpostavka. Ona proizlazi iz teorije, iz opće teorije relativnosti. Brzina nije izravno mjerena, ali su mjerene i potvrđene mnoge druge posljedice opće teorije relativnosti tako da indirektno znamo da brzina mora biti c. Inače bi teorija bila nekonzistentna.
Što se gravitacijske leće tiče, nije poznat objekt na putu između nas i mjesta stapanja tih crnih rupa koji bi odigrao ulogu gravitacijske leće. Gravitacijskih leća ima po svemiru puno, ali nisu baš svugdje.

U ovom slučaju imamo tipični tranzijentni fenomen što bi mogli jednostavnije reći: "Bilo pa prošlo".

14 godina
neaktivan
offline
Re: Izravna detekcija gravitacijskih valova potvrđ
Pixel kaže...

Pitanje za autora:

Da li postoji kakva naznaka da bi se gravitacijski valovi ubuduće mogli koristiti za detekciju tamne tvari.

S obzirom da tamnu tvar ne možemo nikako izravno detektirati, samo vidimo njen gravitacijski učinak, otvara li se sada mogućnost detekcije tamne tvari ?

Pretpostavljam da tamna tvar ne uzrokuje gravitacijske valove, ali moža potoji neka interakcija ?

Rekao bih da postoji interakcija. Trebalo bi biti interakcije sa svime što ima masu?

Mene osobno više zanimaju ti pomaci u prostoru i vremenu-crvotočine? Živimo u uzbudljivom vremenu!

9 godina
offline
Re: Izravna detekcija gravitacijskih valova potvrđ
overhaul kaže...

Hvala, baš sam čekao još detaljniji (i točniji) opis otkrića. 
Može li samo objašnjenje... 
A takav se bljesak pokušava opaziti Čerenkovljevim teleskopima. Kolaboracija LIGO i kolaboracija MAGIC, u kojoj radim, imaju međusobni dogovor o zajedničkom opažanju stapanja crnih rupa. Kad LIGO detektira signal, odmah dojavi MAGIC-u da i on usmjeri svoj "pogled" u isti dio neba. Taj put kad je LIGO detektirao snažan, i statistički dovoljno pouzdan signal (14. rujna, 2015. u 5:51 EDT), MAGIC nije opazio ništa. Nije ni mogao. Naime, tad je na La Palmi bilo već svanulo (10:51 po lokalnom vremenu).
Kako utječe dnevno svjetlo na detekciju gama zračenja? Čerenkovljevo svjetlo je preslabo za detekciju danju? Ili je događaj u tom trenutku bio s druge strane neba, one koja je baš u tom trenutku bila zakrivena zemljom? La Palma dakle ima jedina teleskope za detekciju Čerenkove radijacije? Mogu li svemirski detektori biti od pomoći? Sjećam se da su GRB-ove prvotno detektirali sateliti (kad se još uopće nije znalo odakle su i zašto su). Dali se iščekuje još koji sraz crnih rupa? Ima li kandidata? Što je sa talijanskim timom, dali je VIRGO bio uključen za dodatnu potvrdu ili je još izvan stroja? 
Evo jednog podatka od kojeg mi zastaje dah:
The collision produced an astounding, invisible explosion. Modeling shows that the final black hole totals 62 solar masses—3 solar masses less than the sum of the initial black holes. The missing mass vanished in gravitational radiation—a conversion of mass to energy that makes an atomic bomb look like a spark. “For a tenth of a second [the collision] shines brighter than all of the stars in all the galaxies,” Allen says. “But only in gravitational waves. It is by far the most powerful explosion humans have ever detected except for the big bang ”
3 sunčeve mase nestale su u srazu u... gravitacijsku energiju?! 

Čerenkovljevi teleskopi opažaju gama-zrake neizravno, preko Čerenkovljeve svjetlosti koju pljuskovi čestica stvoreni kozmičkom gama-zrakom naprave u atmosferi. A Čerenkovljeva svjetlost je vidljiva svjetlost, više plava i ljubičasta, dijelom i UV. Još je uz to i vrlo slabašna. Zato se može opažati samo u tamnoj noći. Ne samo da dnevna svjetlost smeta. Smeta čak i mjesečina.

Nema samo La Palma Čerenkovljeve teleskope. Postoji jedan sustav u Namibiji (H.E.S.S.) i jedan u Arizoni (VERITAS).

GRB-ove i dalje opažaju gama-sateliti. Čerenkovljevi teleskopi nisu uhvatili još ni jedan. Problem je osjetljivost i energijski prag.

Da, detektori na satelitima mogu biti od pomoći. Srazova dvojnih sustava (crnih rupa ili neutronskih zvijezda) ima po svemiru puno. S osjetljivijim instrumentima ćemo ih opažati češće.

9 godina
offline
Re: Izravna detekcija gravitacijskih valova potvrđ
ludizao kaže...

Bez pretjerivanja, može se reći da je danas službeno otvoren novi "prozor u svemir". U godinama koje dolaze kroz taj ćemo prozor vjerojatno vidjeti objekte i pojave o kojima nismo mogli ni sanjati.

 

Na više mjesta sam pročitao nešto slično, ali nisam siguran da razumijem na koji način će nam gravitacijski valovi otvoriti jedan takav prozor, a još manje što se kroz tako otvoren prozor očekuje vidjeti?

 "New Window to the Universe" je stara metafora. Jako stara.

 

Misli se na to da ne vidimo samo kvantitativno više, nego kvalitativno više (nove fenomene i objekte koji nisu bili vidljivi kroz dotad dostupne prenositelje informacija).

 
2 0 hvala 3
9 godina
offline
Re: Izravna detekcija gravitacijskih valova potvrđ
Pixel kaže...

Pitanje za autora:

Da li postoji kakva naznaka da bi se gravitacijski valovi ubuduće mogli koristiti za detekciju tamne tvari.

S obzirom da tamnu tvar ne možemo nikako izravno detektirati, samo vidimo njen gravitacijski učinak, otvara li se sada mogućnost detekcije tamne tvari ?

Pretpostavljam da tamna tvar ne uzrokuje gravitacijske valove, ali moža potoji neka interakcija ?

 Tamna tvar ima masu i zbog toga međudjeluje gravitacijski. Stoga i nagle promjene određenih raspodjela velikih masa tamne tvari također uzrokuju gravitacijske valove.

Dakle, odgovor je načelno da. Ali, postoje jednostavniji načini da se detektira tamna tvar, a još ni njih nismo savladali.

12 godina
offline
Re: Izravna detekcija gravitacijskih valova potvrđ
ludizao kaže...

Umjesto samo gledati, sada ćemo moći i slušati svemir:

 

 
Ovo je malo glupo, jer su frekvencije iznad 20k Hz, tko zna sto se cuje to, u vakumu prakticki nemozes nista cuti. Sad da mozes osluskivati svemir je po meni glupo, ovo mogu biti neke snimke tko zna cega.

Oni su uzeli frekvenciju necujnu ljudskom uhu i spustili je dolje, dakle neosluskujes nista ispravno, i ovo mi zvuci kao da je nesto unazad pusteno a da neogovorim da je vakum u pitanju, kako mogu nesto osluskivati u vakumu?

Moj PC  
0 1 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Izravna detekcija gravitacijskih valova potvrđena

Svaka čast na članku, zaista je gušt čitati ovakve tekstove.

 

Pitanje jednog laika, da li se eksplozijom supernove stvaraju GV. ili da li je moguća da "manji" događaji u svemiru stvore GV?

 

hvala :)

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Izravna detekcija gravitacijskih valova potvrđ
pipboy kaže...

Svaka čast na članku, zaista je gušt čitati ovakve tekstove.

 

Pitanje jednog laika, da li se eksplozijom supernove stvaraju GV. ili da li je moguća da "manji" događaji u svemiru stvore GV?

 

hvala :)

 Vjerojatno da. Ali tek su detektirali/potvrdili GV, potrebno je još puno podataka da bi utvrdili minimalne vrijednosti za stvaranje istog (a koji je moguće detektirati današnjom opremom).

14 godina
offline
Re: Izravna detekcija gravitacijskih valova potvrđ
Luka123 kaže...
ludizao kaže...

 

 
Ovo je malo glupo, jer su frekvencije iznad 20k Hz, tko zna sto se cuje to, u vakumu prakticki nemozes nista cuti. Sad da mozes osluskivati svemir je po meni glupo, ovo mogu biti neke snimke tko zna cega.

Oni su uzeli frekvenciju necujnu ljudskom uhu i spustili je dolje, dakle neosluskujes nista ispravno, i ovo mi zvuci kao da je nesto unazad pusteno a da neogovorim da je vakum u pitanju, kako mogu nesto osluskivati u vakumu?

Mogu, jer je ova frekvencija na kojoj oscilira prostor-vrijeme u koje smo svi utkani. Radio valovi i zvuk se prostiru kroz prostor-vrijeme a da ne narušavaju njegov integritet. Da bi ovo dovoljno razumio moraš shvatiti što je to prostor-vrijeme i masa a posebno moraš biti pažljiv sa korištenjem pojma "vakuum".

15 godina
online
Re: Izravna detekcija gravitacijskih valova potvrđ
autor kaže...
Pixel kaže...

Pitanje za autora:

Da li postoji kakva naznaka da bi se gravitacijski valovi ubuduće mogli koristiti za detekciju tamne tvari.

S obzirom da tamnu tvar ne možemo nikako izravno detektirati, samo vidimo njen gravitacijski učinak, otvara li se sada mogućnost detekcije tamne tvari ?

Pretpostavljam da tamna tvar ne uzrokuje gravitacijske valove, ali moža potoji neka interakcija ?

 Tamna tvar ima masu i zbog toga međudjeluje gravitacijski. Stoga i nagle promjene određenih raspodjela velikih masa tamne tvari također uzrokuju gravitacijske valove.

Dakle, odgovor je načelno da. Ali, postoje jednostavniji načini da se detektira tamna tvar, a još ni njih nismo savladali.

 

Nisam se precizno izrazio, jasno mi je da se jednostavnije može detektirati, problem je što o tamnoj materiji znamo jako malo, bilo bi uzbudljivo da se gravitacijskim valovima mogu otkriti neka dodatna svojstva  tamne materije koja do sad nismo poznavali.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Izravna detekcija gravitacijskih valova potvrđ
phoenix2003 kaže...

Čak ni sam Einstein, koji ih je predvidio kao izuzetno slabe, nije bio optimista da će GV ikada biti pronađeni. Ovaj koji je detektovan, bio je i do deset puta jači od onog koji su znanstvenici očekivali. Što se tiče "novog prozora u svemir" mislim da se između ostalog GV mogu iskoristiti za mjerenje i samog 3D oblika svemira po uzoru na kamen bačen u jezero i širenje valova na vodi do obale. Otkrivanje 3D oblika svemira može voditi otkriću i njegova nastanka.

 Uparvo tako. Do sada smo koristeći podatke sa COBE, WMAP, PLANCK satelita prateći mikorvalno pozadinsko zračenje vidjeti kako je izgledao svemir kada je bio star 300 000 godina. Sada sa dovoljno osjetljivim detektorima moći će se napraviti mapa svemira možda i unutar sekunde od velikog praska. Tako sam negdje nedavno pročitao. 

I am Guybrush Threepwood, Mighty Pirate!
Poruka je uređivana zadnji put pet 12.2.2016 12:41 (ROADRUNNER).
11 godina
offline
Re: Izravna detekcija gravitacijskih valova potvrđ
xcat kaže...

 

Ako sam dobro shvatio LIGO je trenutno tek na 1/3 osjetljivosti. Uključivanjem europskog i japanskog opservatorija drastično se povećeva "domet". A izgradnja detektora u svemiru eliminira ogroman broj "šumova" koji su problem kod zemaljskih opservatorija.

 eh, 1/3

a ovaj događaj, koliko sam shvatio, je toliko rijedak i golem da ga se stavlja odmah do big benga

 

koliko se današnja tehnologija, pa i uz povećanje sa 1/3 na 3/3, može relativno brzo unaprijediti u smislu drastično bolje detekcije, a da bi poslije mogli to koristiti i pratiti i druge izvore gravi-valova, koji su za tkoznakoliko razreda na ntu slabiji od ovog sudara crnih rupa?

 

odnosno, hoćemo li ćemo opet čekati desetljećima i stoljećima na takav događaj ili na drastično unaprijeđenje sustava detekcije, a da bi od ovoga imali konkretne znanstvene koristi?

12 godina
offline
Re: Izravna detekcija gravitacijskih valova potvrđ
phoenix2003 kaže...
Luka123 kaže...
ludizao kaže...

 

 
Ovo je malo glupo, jer su frekvencije iznad 20k Hz, tko zna sto se cuje to, u vakumu prakticki nemozes nista cuti. Sad da mozes osluskivati svemir je po meni glupo, ovo mogu biti neke snimke tko zna cega.

Oni su uzeli frekvenciju necujnu ljudskom uhu i spustili je dolje, dakle neosluskujes nista ispravno, i ovo mi zvuci kao da je nesto unazad pusteno a da neogovorim da je vakum u pitanju, kako mogu nesto osluskivati u vakumu?

Mogu, jer je ova frekvencija na kojoj oscilira prostor-vrijeme u koje smo svi utkani. Radio valovi i zvuk se prostiru kroz prostor-vrijeme a da ne narušavaju njegov integritet. Da bi ovo dovoljno razumio moraš shvatiti što je to prostor-vrijeme i masa a posebno moraš biti pažljiv sa korištenjem pojma "vakuum".

WOW, falio sam slovo. treba me strijeljati.
Vidim da si ti neki astrofizicar, next einsten pa sve razumijes. Ako ista razumijem onda je to zvuk.

Netrebam razumiti prosto i vrijeme, da mi netko prodaje glupost, da je to zvuk iz svemira. Frekvencije se mogu slati da ali ne i zvucni valovi, vec frekvencije zvuka dvije razlicite stvari. Ti mozes osluskivati frekvencije ali ne i zvuk. Tko zna od cega je to frekvencija, nemora znaciti da je zvucna.

16 godina
offline
Izravna detekcija gravitacijskih valova potvrđena

Mislim da ovi znanstvenici pričaju gluparije.

 

Jučer sam pitao popa što misli o ovom otkriću i rekao mi je da su to zavjere i da se ljude samo okreće protiv Boga.

 

Logično objašnjenje za gravitacijske valove je to da Bog pucne prstima i to su uspjeli detektirati. To je također jedan od nepobitnih dokaza da Bog postoji...

 

A vi vjerujte u što hoćete, pa si razmislite hoćete li u pakao ili raj...

 

Nećete ovako baštinit kraljevstvo božje sazdano od oniksa na ksaveru!... ovaj... zlata u raju!!!

Poruka je uređivana zadnji put pet 12.2.2016 21:48 (lllnuclearlll).
Moj PC  
4 1 hvala 0
14 godina
offline
Re: Izravna detekcija gravitacijskih valova potvrđ
Luka123 kaže...
phoenix2003 kaže...
Luka123 kaže...
ludizao kaže...

 

WOW, falio sam slovo. treba me strijeljati.
Vidim da si ti neki astrofizicar, next einsten pa sve razumijes. Ako ista razumijem onda je to zvuk.

Netrebam razumiti prosto i vrijeme, da mi netko prodaje glupost, da je to zvuk iz svemira. Frekvencije se mogu slati da ali ne i zvucni valovi, vec frekvencije zvuka dvije razlicite stvari. Ti mozes osluskivati frekvencije ali ne i zvuk. Tko zna od cega je to frekvencija, nemora znaciti da je zvucna.

Opet si falio slovo i opet ništa ne razumiješ. GV je pretvoren u zvuk da bi dočarao sam događaj spajanja dvije crne rupe i emitiranja GV.

12 godina
offline
Re: Izravna detekcija gravitacijskih valova potvrđ
phoenix2003 kaže...

Opet si falio slovo i opet ništa ne razumiješ. GV je pretvoren u zvuk da bi dočarao sam događaj spajanja dvije crne rupe i emitiranja GV.


Eto potvrdio si ono sto pricam cijelo vrijeme.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice