Kako su elementarne čestice dobile imena?

poruka: 5
|
čitano: 1.276
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Kako su elementarne čestice dobile imena?".
8 godina
offline
Kako su elementarne čestice dobile imena?
Ima toga još:
- Atomos znači "nesjeciv", pa su ga naši ilirci preveli atom ako "nesjek" (a molekulu su preveli u "sičušnica").

- Proton znači jezgra, ion protija (lakog vodika); baš kao što je triton jezgra tricija.
- Elektron izvorno grčki znači jantar, no i prirodnu leguru zlata i srebra (latinski elcectrum, egipatski azem). Odatle i žensko ime Elektra (Jantarka): "Bio sam s Elektrom kada je Elektra isključila struju."
 
12 0 hvala 7
8 godina
offline
Kako su elementarne čestice dobile imena?

grcka imena su mi bas coolerska,ja sam kcerki zelio dati ime Fotini , jbga. nije proslo 

waaagh
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Kako su elementarne čestice dobile imena?

ma nisu imena toliko bitna. važno je da su čestice krštene 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
3 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Kako su elementarne čestice dobile imena?
Ajar kaže...

ma nisu imena toliko bitna. važno je da su čestice krštene 

A nomen est omen? Zar nije bolje Ajar nego Jajar ili Avar?

 

Stvari nekako moraju biti imenovane, a kad već imaju imena, gotovo uvijek otkrivaju zanimljivu priču. Nekad je forma zanimljivija od sadržaja. (Zašto mi je sada "ono o čemu muškarci razmišljaju svakih par sekundi" palo na pamet?)

15 godina
offline
Re: Kako su elementarne čestice dobile imena?
BarbaVeli kaže...

A nomen est omen? Zar nije bolje Ajar nego Jajar ili Avar?

 

Stvari nekako moraju biti imenovane, a kad već imaju imena, gotovo uvijek otkrivaju zanimljivu priču. Nekad je forma zanimljivija od sadržaja. (Zašto mi je sada "ono o čemu muškarci razmišljaju svakih par sekundi" palo na pamet?)

 eto ti ga na. no ja baš i nisam čestica. više čestičetina od 100 kila žive vage, s kostima. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice