Kompresija Zopfli

poruka: 16
|
čitano: 3.773
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Kompresija Zopfli".
16 godina
offline
Kompresija Zopfli

Nije da ne postoje i drugi, učinkovitiji algoritmi za kompresiju... koji također ne trebaju quad core za dekompresiju.

No trees were killed in the creation of this post. However, a large number of electrons were seriously inconvenienced.
Moj PC  
0 1 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Kompresija Zopfli

Duže za 2-3 reda veličine, a manje tek za 3-8%. Nepraktično.

 
5 1 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Kompresija Zopfli
Father_Dougal kaže...

Nije da ne postoje i drugi, učinkovitiji algoritmi za kompresiju...

A da ne trebaju posebne programe za dekompresiju?

 

Tom69 kaže...

Duže za 2-3 reda veličine, a manje tek za 3-8%. Nepraktično.

Zašto? Recimo da netko tako komprimira datoteku koja se skine 1.000 ili 100.000 puta. Ili milijun puta. Zašto bi bilo nepraktično nešto dulje pričekati za komprimiranje?

16 godina
offline
Re: Kompresija Zopfli
mbaksa kaže...
Father_Dougal kaže...

Nije da ne postoje i drugi, učinkovitiji algoritmi za kompresiju...

A da ne trebaju posebne programe za dekompresiju?

Oprosti, no smatram da je zip jako outdated. Čak je winzip ubacio zipx ekstenziju, čini mi se da ju običan unzip ne može raspakirati.

Da, možda je i dalje primaran na nekim opskurnim sustavima, no popapalo ga je vrijeme.

Uostalom, postoji masa programa koji otpakiravaju masu tipova arhiva, pa čak i winzip.

 

Uostalom, kakve veze ima treba li neki drugi program za dekompresiju? kao da je problem dodati unrar, p7za, ili bilo koji drugi dekompresor... ne razumijem što želiš reći. Da je ovo 1995, imao bih razumijevanja.

No trees were killed in the creation of this post. However, a large number of electrons were seriously inconvenienced.
16 godina
moderator
offline
Re: Kompresija Zopfli
Father_Dougal kaže...
Oprosti, no smatram da je zip jako outdated. Čak je winzip ubacio zipx ekstenziju, čini mi se da ju običan unzip ne može raspakirati.

Da, možda je i dalje primaran na nekim opskurnim sustavima, no popapalo ga je vrijeme.

Dekomprimiranje zipa je podržano praktički na svim operacijskim sustavima i platformama bez potrebe za instalacijom ikakvih dodatnih programa ili plug-inova. Shodno tome, i Zopflija. To je glavna prednost zipa - siguran si da će takve datoteke moći raspakirati praktički svi.

 

Uzmi u obzir i to da mnoge vrste datoteka koriste metode deflate - ne samo PNG, nego recimo i datoteke novijih verzija Microsoftovog Officea. A ujedno mnoge vrste datoteka već jesu (lossy ili lossless) komprimirane drugim algoritmima. Što to u konačnici znači? Da komprimiranje takvih vrsta datoteka nekim überkul algoritmom neće dovesti do astronomskih rezultata koji bi opravdali korištenje opskurnih algoritama. To ujedno znači da se Zopfli kompresija može implementirati u programe koji rade takve datoteke ako postoji potreba za jačom kompresijom.

 

Možeš li navesti neke učinkovitije algoritme za kompresiju i koliko su učinkovitiji od zipa/deflatea, koliko dobro su podržani na ostalim plaformama, pa da bi imalo opravdanja koristiti upravo te algoritme i eventualno tjerati korisnike da skinu neki program za dekompresiju?

16 godina
offline
Re: Kompresija Zopfli
mbaksa kaže...

Možeš li navesti neke učinkovitije algoritme za kompresiju i koliko su učinkovitiji od zipa/deflatea, koliko dobro su podržani na ostalim plaformama, pa da bi imalo opravdanja koristiti upravo te algoritme i eventualno tjerati korisnike da skinu neki program za dekompresiju?

LZMA2. kompresor i dekompresor postoje za sve veće platforme. Najpoznatiji koji koristi taj algoritam je 7-zip.

Ima ga za OS X, AmigaOS, BeOS, DOS, BSD, Linux... you name it.

No trees were killed in the creation of this post. However, a large number of electrons were seriously inconvenienced.
16 godina
moderator
offline
Re: Kompresija Zopfli
Father_Dougal kaže...
mbaksa kaže...

Možeš li navesti neke učinkovitije algoritme za kompresiju i koliko su učinkovitiji od zipa/deflatea, koliko dobro su podržani na ostalim plaformama, pa da bi imalo opravdanja koristiti upravo te algoritme i eventualno tjerati korisnike da skinu neki program za dekompresiju?

LZMA2. kompresor i dekompresor postoje za sve veće platforme. Najpoznatiji koji koristi taj algoritam je 7-zip.

Ima ga za OS X, AmigaOS, BeOS, DOS, BSD, Linux... you name it.

Izostavio si ključne informacije - koliko je učinkovitiji od zipa/deflatea? Koliko je brz/spor u kodiranju i dekodiranju?

16 godina
offline
Re: Kompresija Zopfli

Eh pa, podosta - čak i na niskim postavkama je bolji od zipa na najvišim postavkama:

 

originalni folder je 107 MB (112.558.080 bytes)

zip ultra je 61,1 MB (64.094.208 bytes), za minutu i pol.

7-z fastest je 58,0 MB (60.903.424 bytes) za, zamisli, deset sekundi.

7-z normal je 49,4 MB (51.859.456 bytes) za minutu i deset sekundi.

 

Dokumenti, pdfovi, bitmap slike CAT skena - uglavnom, ono što je lagano kompresibilno.

 

Korištena samo jedna jezgra za kompresiju, radi maksimalne kompatibilnosti.

 

Dekompresiju nisam testirao, no mislim da ovisi i o brzini diska, a softver za kreiranje RAM diska nemam.

No trees were killed in the creation of this post. However, a large number of electrons were seriously inconvenienced.
16 godina
moderator
offline
Re: Kompresija Zopfli

I ja sam napravio svoje testove. Rezultati su slični tvojima, s velikom razlikom u pogledu brzine komprimiranja. Naime, zipao sam jednostavno sa Send To > Compressed (zipped) folder, 218254587 bajtova se za 23,5 sekundi komprimiralo na 179389662 (valja reći da je WinRAR zazipao isti sadržaj za 18,5 sekundi i to najjačim stupnjem zip kompresije - mada, razlika u veličini datoteka je marginalna).

 

7z (LZMA2) je komprimiranje kod fastest obavio za izvrsno, upola kraće vrijeme, uz neznatno bolju kompresiju (ipak, s tom kompresijom je nadmašio i RAR). Normal kompresija mu je bila osjetno bolja (14,5% manja datoteka nego s Windowsovim Send To zip), a vrijeme komprimiranja 51 sekundu. Kod maksimalne kompresije, rezultat je marginalno bolji nego kod normal, ali se vrijeme produljilo na minutu i 21 sekundu.

 

S obzirom na te rezultate, rekao bih da se 7z fastest isplati koristiti kao zamjenu za uobičajeno zipanje u Windowsima, a 7z normal za ozbiljnije arhiviranje. Trebali bi samo doraditi GUI.

 

 

Ostaje pitanje dijeljenja datoteka. Ima li smisla na webu za download postavljati 7z datoteke i onda ljudima objašnjavati što je to i kako da dođu do sadržaja? Ne smije se zaboraviti da danas kompjutere i Internet koriste i ljudi kojima je to "kvantna mehanika" i koji se pogube čim stvari nisu točno onakve kako su naučili. Da, datoteke za skidanje mogu biti i 15% manje, no vrijedi li to nekompatibilnosti, nepraktičnosti? Čini se da većina ljudi misli da ne vrijedi. {#} RAR je još donekle prihvatljiva zamjena za ZIP, ali 7z, mada je učinkovitiji, nije jer se pojavio prekasno i nije dovoljno popularan.

14 godina
offline
Kompresija Zopfli

Sta 7zip nije popularan? Iskreno ne znam za statistiku upotrebljavanja arhivera, ali ja sam mislio da je on prakticki postao standard, mi u firmi zadnjih 3-4 godine samo njega koristimo.

 

Lack of money is the root of all evil. George Bernard Shaw
 
2 0 hvala 0
16 godina
offline
Kompresija Zopfli

Obzirom da WinZIP, WinRAR, 7-Zip, a bogami i ostali znaju baratati svim bitnijim tipovima datoteka, mislim da je to samo tvoj odabir - bilo tko će ga moći otvoriti. Ako može moja punica, može bilo tko {#}

No trees were killed in the creation of this post. However, a large number of electrons were seriously inconvenienced.
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Kompresija Zopfli
CalvinRi kaže...

Sta 7zip nije popularan? Iskreno ne znam za statistiku upotrebljavanja arhivera, ali ja sam mislio da je on prakticki postao standard, mi u firmi zadnjih 3-4 godine samo njega koristimo.

S tim si rekao samo to da je popularan u tvojoj firmi, ne i na webu. {#}

 

Father_Dougal kaže...

Obzirom da WinZIP, WinRAR, 7-Zip, a bogami i ostali znaju baratati svim bitnijim tipovima datoteka, mislim da je to samo tvoj odabir - bilo tko će ga moći otvoriti. Ako može moja punica, može bilo tko {#}

Windowsi ne znaju. Vjerojatno ni drugi OS-ovi.

11 godina
neaktivan
offline
Kompresija Zopfli

Zip algoritam od 7zipa je navodno strašno optimiziran, pa radi manje zipove od zipa :-)

7zip radi i u "classic zip" modu (svugdje kompatibilan) i u "7zip" modu - gdje je po kompresiji nešto jači od RAR-a (mrvicu).

7Zip se može snimiti u SFX odn. "samootpakiravajućem" modu - dobije ekstenziju .exe, pa se može otvarati svugdje.

Time nažalost:

1) raste veličina fajla (pa se ne isplati kod manjih fajlova),

2) gmail i slični neće slati "exe" datoteke zbog opasnosti od virusa. preimenovanje *.exe u *.ex_ to riješava, ali je pain in the ass.

 

Ima na netu i moddanih sfx extenzija za 7zip, koje su mikro-velike (ili pak sa lijepšim prozorom za otpakiravanje).

 

7zip i RAR za razliku od ZIP-a rade u tzv. solid modu, i time su u pravilu neusporedivo jači od klasičnog zipa.

Odnosno: sve fajlove unutar jednog arhiva tretiraju kao jedan fajl (dok zip komprimira svakog posebno),

čak prepoznaju iste tipove fajlova unutar arhiva pa koriste zajedničku vrst kompresije za upravo taj tip...

ma komplicirano za objasniti, uglavnom:

1) za arhive s malim jednim, manjim fajlom bolje je koristiti zip.

2) Za 2 i više fajla u arhivu, a pogotovo ako su istog tipa, preporučam RAR / 7Zip.

 

Ako šaljete više TIFFova, za usporedbu snimite ih bez kompresije (standardno LZW, najjača ZIP), i stavite u 7zip arhiv (7z).

Fajl će biti do 30% manji! Samo, treba paziti na veličinu otpakiranog - nekomprimiranog.

 

Ako vam je potrebno više, probajte Nanozip.

 

Mene zanima npr. usporedba DEFLATE64 alogoritma od 7zip, Zopfli i npr "Clrmamepro" (ZipMax, DeflOpt, Kzip...)

Inače, deflate (zip) se koristi i za GZIP, a .PNG, .JAR (java) te mnogi XML formati su obični zip (deflate) arhivi.

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 2.3.2013 19:13 (ORB).
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kompresija Zopfli
mbaksa kaže...
     
     Windowsi ne znaju. Vjerojatno ni drugi OS-ovi.

 

Windows su samo operacijski sustav koji "vrti" potrebne programe, među njima i archive manager.

 

ORB kaže...

 

7zip i RAR za razliku od ZIP-a rade u tzv. solid modu, i time su u pravilu neusporedivo jači od klasičnog zipa.

Odnosno: sve fajlove unutar jednog arhiva tretiraju kao jedan fajl (dok zip komprimira svakog posebno),

čak prepoznaju iste tipove fajlova unutar arhiva pa koriste zajedničku vrst kompresije za upravo taj tip...

 

 

Khm, "solid mod" znači da će sve datoteke sa određenom ekstenzijom komprimirati u jednom slijedu - dakle, prvo sve exe datoteke, pa onda sve txt datoteke, a ne po imenu bez obzira na ekstenziju; time se uključuje dodatni mod rada u kojem koristi posebne algoritme za exe kompresiju, i posebne za txt, dok u običnom modu rada ti algoritmi nemaju veliku iskoristivost ako te datoteke ne idu jedna za drugom - markeri unutar arhive za ekstenzije se stalno izmjenjuju, povećavajući time samu veličinu arhive, dok se u solid modu samo jednom uključe ovisno o tipu datoteka koji je na redu.... :)

No trees were killed in the creation of this post. However, a large number of electrons were seriously inconvenienced.
14 godina
offline
Re: Kompresija Zopfli
mbaksa kaže...

Dekomprimiranje zipa je podržano praktički na svim operacijskim sustavima i platformama bez potrebe za instalacijom ikakvih dodatnih programa ili plug-inova.

Može mi netko objasniti kako to radi? Kod instalacije windowsa sam uvijek morao instalirati neki program.

Lt.Lowenbrau prozvan cheaterom preko 9000 puta
16 godina
moderator
offline
Re: Kompresija Zopfli
Diablo86 kaže...
mbaksa kaže...

Dekomprimiranje zipa je podržano praktički na svim operacijskim sustavima i platformama bez potrebe za instalacijom ikakvih dodatnih programa ili plug-inova.

Može mi netko objasniti kako to radi? Kod instalacije windowsa sam uvijek morao instalirati neki program.

Možeš "ući" u arhivu pomoću Windowsovog Explorera ili klikneš desnom tipkom miša pa imaš naredbu Extract All.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice