Molekularni origami – novo dostignuće nanotehnolog

poruka: 8
|
čitano: 2.043
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Molekularni origami – novo dostignuće nanotehnolog".
14 godina
neaktivan
offline
Molekularni origami – novo dostignuće nanotehnolog

Fascinantno! Čovjek postaje Bog (koji po svojoj prilici u svojoj prošlosti ali i budučnosti vodi ka samouništenju - Trump, Orban,Erdogan nacionalizam vojska,...) Raos kao i uvijek fenomenalan. Bravo!

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Molekularni origami – novo dostignuće nanotehnolog

jedva čekam naručiti desetak molekuletina gigantus u obliku pimpeka za svoje bivše poslodavce i neke klijente. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
3 0 hvala 0
11 godina
offline
Molekularni origami – novo dostignuće nanotehnolog

Bioetanol spada u "obnovljive" izvore energije, ekološki čistiji od benzina, te CO2 neutralan (ne povećava razinu CO2 u atmosferi).

Sve bi to bilo lijepo kad količina obradive zemlje na kugli zemaljskoj ne bi bila ograničena, te u padu.

Moderan način poljoprivredne proizvodnje nije samo dao velike količine hrane u kratkom vremenskom intervalu, nego je također (kao nuspojava) uništio plodnost tla. Koja je sve manja i sve više tla se gubi nepovratno u procesu desertifikacije.

 

Riješenje je možda ekološka poljoprivreda, ali je pitanje opet da li ekološka poljoprivreda može dati toliku količinu hrane i goriva?

 

Naravno, vezano za temu, "mućkanje" kemikalija prilikom čega se nasumično dobivaju iksići i kružići zasigurno nije niti blizu razumijevanju staničnog programa, a još je dalje od suvisle izmjene tog programa, a još je dalekooooo dalekooo od pisanja takvih programa.

Kad bi informatika bila na razini genetskog inženjerstva, onda bi se softver sa jednog računala prenosio na drugi, zamjenom harda koristeći pritom kran... ha ha ha, nije mi jasno zašto je to nekom "fascinantno". Doduše, zabavno je, to se slažem.

Time waits for no man.
Moj PC  
1 2 hvala 0
8 godina
offline
Molekularni origami – novo dostignuće nanotehnolog
Nije sve tako komplicirano kako misli slušatelj prije mene. Stanica kao takva je komplicirana, no nisu i nužno i procesi u njoj. Pojedinačne enzimske reakcije, s pročišćenim enzimima, već se više od stoljeća rade u epruveti. Sada je pitanje napraviti nešto slično enzimskom kompleksu koji postoji na staničnoj membrani. To vam je kao i s autom. Motor iz auta možemo izvaditi i pustiti ga da nam recimo pokreće pumpu za vodu. Na treba nam za to cijeli auto!
 
5 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Molekularni origami – novo dostignuće nanotehnolog

BUG "nije" časopis za znanstvenike. Sam text nije pisan za znanstvenike. Ne znam da li ste znali u staroj Yugi je bilo mnogo časopisa za popularizaciju znanosti (znanstveno-popularni časopisi)
Ovaj tekst je upravo to popularizacija znanosti. Tekst za "neuke" da ih privuće, naravno najviše mladih. Svaki komentar je dobro došao, pa i onih koji sve to omalovažavaju ali daju prilog tome svojim komentarima. I zato svima hvala a najviše g. Raosu. To je veće domoljublje od svih onih koji se samoprozivaju domoljubinma i tjeraju znanstvenike iz Hrvatske.

 
4 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Molekularni origami – novo dostignuće nanotehn
Tanen kaže...

Sve bi to bilo lijepo kad količina obradive zemlje na kugli zemaljskoj ne bi bila ograničena, te u padu.

To jest problem kod proizvodnje bioetanola postojećim metodama, ali:

 

Iako je to najjeftiji put do bioetanola (jer je komušina jeftinija od kukuruznog zrna!) to biotehnolozima nikako ne polazi za rukom, jer se celuloza razgrađuje do glukoze (od koje se opet vrenjem dobiva etanol) djelovanjem više enzima rad kojih je teško, praktički nemoguće uskladiti.

 

Dakle, ideja je da se ne proizvodi kukuruz za gorivo, već da se proizvodi od dijelova biljaka neiskoristivih za prehranu djelovanjem enzima, što bi ovo dostignuće trebalo omogućiti.

 

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
10 godina
offline
Re: Molekularni origami – novo dostignuće nanotehn
Ajar kaže...

jedva čekam naručiti desetak molekuletina gigantus u obliku pimpeka za svoje bivše poslodavce i neke klijente. 

 ajde kad već naručuješ naruči i meni jednog   možda dobiš popust na količinu 

Hoy te he vuelto a recordar. Venias hacia mi, te oia sonreir. Hoy me dio por llorar. Me di cuenta que sin ti jamas sere feliz.
15 godina
offline
Re: Molekularni origami – novo dostignuće nanotehn
ddarknessfairyy kaže...

 ajde kad već naručuješ naruči i meni jednog   možda dobiš popust na količinu 

 prije koju godinu kupio sam tad svježe bivšem šefu slovencu ovo sa slike, jer je kreten bio gnjida koja snažno gravitira prema mobbingu. ovo s molekulama je ipak suvremenije. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice