MP3 odlazi u povijest

poruka: 45
|
čitano: 8.688
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "MP3 odlazi u povijest".
10 godina
neaktivan
offline
MP3 odlazi u povijest

Ma ne odlazi MP3 u povijest, nego u 3PM. Otkud autoru takva glupost? Skines muziku s yta, u MP3 formatu je. Svi moguci playeri, mobiteli, audio/video uređaji reproduciraju MP3

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: MP3 odlazi u povijest
Zechina kaže...

 Reci .ogg da te ceo svet razume ;-)
Nisam ni znao za ovo ime, samo za Ogg (odn Ogg/Vorbis). Znam da je .ogg container, ali ne i da je codec upgradean.

 

Opus je posve nov audio codec, koji se nalazi u vorbis kontejneru. Optimiziran je za visoku kvalitetu zvuka na malim bitrateovima. 

 

MrBlc kaže...
Prvo, frekvencija rezanja ovisi o sampling rate-u, a ne o bitrateu. Bitrate, kod lossy codeca predstavlja nešto drugo, a to je količina izgubljenih detalja.

1. netočno. Bitrate je doslovce ono što mu ime kaže, količina podataka u zadanom vremenu, i frekvencija rezanja u mnogim lossy codecima OVISI o ciljanom bitrateu, a razlog je taj što se na kodiranje visokofrekventnog sadržaja troši najviše bandwidtha.
http://wiki.hydrogenaud.io/index.php?title=LAME#Recommended_settings_details

So if God has existed forever, you know, what did he do in his spare time? Like, before he made the Earth and everything?
Poruka je uređivana zadnji put ned 21.5.2017 15:48 (Father_Dougal).
15 godina
odjavljen
offline
Re: MP3 odlazi u povijest
Naravno, dodatno rezanje frekvencija može biti tehnika koju neki lossy codeci koriste, ali kad općenito pričajući, frekvencija rezanja ovisi o samplingu.

Konkretno pričajući o MP3 codecu, istina je da se koristi rezanje frekvencije, ali u kontekstu onoga što je Zechina napisao, kad pričamo o kvaliteti i mogućnosti respoznavanja kvalitete zapisa, potisnuti detalji su ipak relevantnije od rezanja frekvencije.

Ako pričamo o konverziji iz lossy u lossy format, jednom odrezana frekvencija je ta koja je, ako novi codec reže visočije, što je izgubljeno, izgubljeno je, ništa novo se ne gubi. Ako reže niže, nema razlike da li je već rezano ili ne. Međutim, kod gubitka detalja, razlika u tehnikama enkodinga može dati katastrofalne rezultate jer drugi encoder nema originalne detalje pomoću kojih bi mogao bolje odraditi posao.
Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
8 godina
offline
Re: MP3 odlazi u povijest
win10pro kaže...

Ja ne čujem razliku između 192 i 320 MP3... čak je i 128 dobro.

 

Najbitnije da bas drma za visoke frekv me nije briga :D

 pa na tako nizim frekvencijama bas bas zna biti i naglasen...pretjeran ali u nekim slucajevima dobro dodje (elektronska glazba itd)  gdje sam na svom sustavu cuo kako je boomy na MP3u bio puno veci nego na flac verziji iste stvari

Bolje dvaput tri odjednom nego ni jednom jednu dvaput
10 godina
neaktivan
offline
Re: MP3 odlazi u povijest

Evo kako ja zamišljam audio kodek budučnosti. Osim to bude kvaliteta zvukao odlična, Volio bi da ima i ugrađeni Lyrics. U stilu Karaokea. I da to možemo prevoditi na smartphoneu ako poželimo. 

 

 

15 godina
odjavljen
offline
Re: MP3 odlazi u povijest
Kvaliteta zvuka ti je tu jedina stvar koja ima veze s codecom i to samo ako pričamo o lossy codecima (jer je inače kvaliteta identična originalu). Sve ostalo je stvar containera, te streamova i metapodataka koje container podržava.
Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
16 godina
offline
Re: MP3 odlazi u povijest
MrBlc kaže...
Naravno, dodatno rezanje frekvencija može biti tehnika koju neki lossy codeci koriste, ali kad općenito pričajući, frekvencija rezanja ovisi o samplingu.

Konkretno pričajući o MP3 codecu, istina je da se koristi rezanje frekvencije, ali u kontekstu onoga što je Zechina napisao, kad pričamo o kvaliteti i mogućnosti respoznavanja kvalitete zapisa, potisnuti detalji su ipak relevantnije od rezanja frekvencije.

Ako pričamo o konverziji iz lossy u lossy format, jednom odrezana frekvencija je ta koja je, ako novi codec reže visočije, što je izgubljeno, izgubljeno je, ništa novo se ne gubi. Ako reže niže, nema razlike da li je već rezano ili ne. Međutim, kod gubitka detalja, razlika u tehnikama enkodinga može dati katastrofalne rezultate jer drugi encoder nema originalne detalje pomoću kojih bi mogao bolje odraditi posao.

 

Potisnuti (izbačeni!) detalji o kojima pričaš su duboko i daleko ispod praga čujnosti u modernim kodecima, kodiranim na adekvatnom bitrateu. Zechina je u pravu, koliko god se to ljudima ne sviđa - barem onaj dio vezan uz audio. Što se nijansi tiče, tu nisam upučen. No što se audia tiče, testovi su lako provedivi za svakoga, tko god želi, može testirati svoj sluh. No rezultati se ne sviđaju mnogima, pogotovo onima kojima je ego veći od razuma.

S time da bih njegovu granicu spustio i mnogo niže - 99,99% ljudi je 160 kbit iznad granice na kojoj mogu razaznati original od kodirane kopije.

So if God has existed forever, you know, what did he do in his spare time? Like, before he made the Earth and everything?
13 godina
offline
Re: MP3 odlazi u povijest
Markić7 kaže...

Evo kako ja zamišljam audio kodek budučnosti. Osim to bude kvaliteta zvukao odlična, Volio bi da ima i ugrađeni Lyrics. U stilu Karaokea. I da to možemo prevoditi na smartphoneu ako poželimo. 

 

 

Što se tiče lyricsa, tu opciju imaš ugrađenu u MP3 zadnjih dvadesetak godina pa ne moraš čekati nikakvu budućnost - jednostavno ih već danas dodaš u ID3 tagove kao bilo koji drugi atribut poput naziva pjesme, naziva albuma, izvođača...

14 godina
offline
MP3 odlazi u povijest

MP3 je postao "normalna stvar", a 95% korisnika nema pojma o nekom drugom formatu ili samo jos zna za wav ili je cula za tamo neki AAC... 

Što se tiče tačnosti i precinosti prenošenja vijesti, Chip.de je dao naslov kako treba, a i sama vijest je uredna. "MP3 licenca je istekla: Šta to znači za korisnkie" i u tekstu onako jako dobro objašnjene osnovne stvari. 

Poruka je uređivana zadnji put ned 21.5.2017 22:01 (dzelo).
Moj PC  
1 0 hvala 0
8 godina
offline
MP3 odlazi u povijest

istina da flac ne znaci nista ako je obrađivan iz tko zna čega ali mp3 i org CD rip ili flac vrijedan toga se cuje razlika...u nekima vise u nekima manje...ovisi o stilu glazbe....ali da kod nekih nekad i ego prevladava i pretjeruju slazem se....ako imas zvucnike za 50 iljada pa da pustis i mp3 od 160 ce zvucat odlicno...dok ce flac na zvucnicima od 200kn zvucat ocajno isto kao i flac na navedenim

Bolje dvaput tri odjednom nego ni jednom jednu dvaput
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
MP3 odlazi u povijest

Ljudi, o kojem božjem ACC-u vi pričate? Format se zove AAC, kao Advanced Audio Coding. Ili je ACC neki drugi za kojeg ja nijesam čuo? 

Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: MP3 odlazi u povijest

Da upravu si, ja procitah ovdje ACC i odma automatski ACC, mada i u vijesti koju sam linkovo u poruci pise AAC... Od mene isprike. 

15 godina
odjavljen
offline
Re: MP3 odlazi u povijest
I opet promašuješ čitavu poantu. Iako je dio posta o tome gdje je kod pojedinih codeca veći gubitak informacije i koji gubitak bi se prije mogao primijetiti, ti spada u tehnikalije ovisne o codecu.

Čitava priča je samo uvodu u ono što je ključno, a što uredno ignoriraš: današnji lossy codeci su, uz razuman bitrate, više nego dovoljni za slušanje glazbe. Međutim, oni nisu nimalo adekvatni za pohranu glazbe. Ako ti glazba, koja tu je sad u MP3 kolekciji, sutra zatreba u nekom drugom formatu, uz isti bitrate dobiješ lošiju kvalitetu nego da si konvertirao iz flac-a (ili wav-a) direktno u novi format. Gubitak je kumulativan i ireverzibilan. S druge strane, diskovi su sve jeftiniji, pa flac album od 200-300 MB ne predstavlja neko zauzeće diska i nameće se kao razuman izbor za pohranu glazbe.

P.S. sorry za ACC, na mobitelu sam, pa mi je autocorrect automatski povukao.
Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
14 godina
neaktivan
offline
MP3 odlazi u povijest

Meni nije uopće jasno čemu rasprava o ovome, ima, nema, i koliko razlike... Storage space je odavno dovoljno jeftin da FLAC, ili čak nekomprimirani PCM u WAV-u, nema razloga nikome predstavljati problem, na sva zvona se reklamiraju čuda poput gigabitnog LTE-a tako da ni lossless streaming glazbe realno ne bi trebao biti nikakav problem, a onda pričamo tu o uštedi od parsto kbps k'o da je 1998 pa je to nešto bitno.

Moj PC  
5 0 hvala 0
6 godina
neaktivan
offline
MP3 odlazi u povijest

Velika je razlika kada ne DJ dođe u klub i pušta MP3, i to još slabije kvalitete, to nema boje, dubine zvuka, krči, pišti svaka stvar je ista ma koliko ona drugačije zvučala na opremi koja je napravljena za gramofone.

Ja sam za da se takvi formati koji su napravljeni samo zato da ima mjesta maknu, jer kao što je netko prije mene napisao danas imam mjesta za sve velike formate, i kavalitetniji zvuk, kao i sliku....

Pozdrav ekipo!!

 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice