Novi dokazi za teoriju Velikog praska

poruka: 53
|
čitano: 12.001
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Novi dokazi za teoriju Velikog praska".
13 godina
offline
Re: Novi dokazi za teoriju Velikog praska
Entry Point kaže...
S ovime su praktički dokazane sve Einsteinove pretpostavke, tj. jesu dokazane sve(zadnje je bilo gravitacijski valovi), tako da sad već možemo izbaciti "teorija" iz teorija relativnosti.  Možemo reći zasad i zakoni relativnost.

 

 

Ne. Teorija se nikad ne upgradea u zakon. To su različiti koncepti. Zakoni opisuju, teorije objašnjavaju. Evo relevantnog linka:

 

https://www.facebook.com/hatepseudoscience/posts/304299636384572

12 godina
neaktivan
offline
Re: Novi dokazi za teoriju Velikog praska
Drazen kaže...
Sve su to teorije opisane matematikom da bi se na kraju pokusalo experimentalno dokazat. Kako stvari postaju tricky tako i experimenti postaju zeznutiji.
Ima jako puno stvari koje je matematicki, a to znaci i danasnjom fizikom, nemoguce opisat. Svega, od duhovnjastva, vidovitosti, Saibabe, magije do bioenergije. Danasnja znanost to ne priznaje jer nikako ne moze objasnit. Puno ljudi ne priznaje jer se boje (bilo svijesno ili podsvjesno).
Big bang je teorija koja objasnjava sirenje svemira i ima jako puno uvijeta, pa tako i to da je sve krenulo iz jedne beskrajno male tocke, beskrajno velike gustoce u "beskrajno" kratkom vremenu. Kada nesto pocme unistavat teoriju odmah se "izmisljaju" nove stvari, ala dark matter i energy. Onda se traze nacini da se postojecom tehnologijom dokazu.... Ne kazem da to nije dobro, ali postoje druge, alternativne, teorije koje se zanemaruju.
Mene su na faksu ucili (PMF fizika) da nam um razmislja po jednoj spranci od koje se nikako ne mozemo odvojit. Primjer je kada nikako ne mozemo riesit neki problem, pa tek kada ga zaboravimo na neko vrijeme onda nam sine ideja. Mislim da je tako i danas. Postojeca znanstvena zajednica radi svoje "zastite" ne dozvoljava pristup novim idejama. Isto kao i crkva. Treba proc vremene.

da pogodim, profesorski smjer na PMF-u? koliko čujem PMFovci koji su na inženjerskoj/istraživačkoj fizici se sprdaju od profesorskog smjera onoliko koliko i ferovci od filozofa/ekonomista.

 

 

ont: 

postavljati pitanja što je bilo prije big banga ili gdje je ta točka u kojoj se to desilo nema smisla (osim ako niste particle physicist), jer se ti događaji opisuju super apstraktnom matematikom. npr. ja sa završenim ferom (a mislim da s opravdanjem mogu reći da smo nakon pmfovaca, mi drugi što se tiće matematike) nisam mogao pratiti gotovo niti jedno predavanje o "high energy physics" tokom svog boravka na CERNu. e sad zamislite koliko ima smisla tako nešto objašnjavati laicima (koji su bliže po znanju matematike vrtičancima nego fizičarima). btw nekome tko nije u fizici je potpuno neshvatljivo da se stvari na kvantnoj razini opisuju vjerojatnošću i funkcijama razdiobe, a ne točnom pozicijom. nama je to skroz apsurdno, dok je fizičarima to normalno kao i pojava da sve pada prema dolje (gravitacija, jel).

let's put a smile on that face
13 godina
neaktivan
offline
Re: Novi dokazi za teoriju Velikog praska
tony THE Noob kaže...

To je pravo pitanje, moramo shvatiti da nije sve po našim zakonima i da ne možemo shvatiti kako je Bog "oduvijek". Kad se ta pitanja pitaš shvatiš da smo mali i da smo stvoreni. Amen

 

Svako od nas vrijeme i prostor shvaća onoliko koliko može. Zakone nismo pisali mi, znanost ih samo potvrđuje. Crkva je govorila i da je zemlja ravna ploča i bila uvjerena u geocentrični sustav pa eto... Dok god ima neobjašnjivih stvari ljudi će i posezati za njima razumljivim obješnjenjima, tj. "to je nešto iznad nas".

14 godina
offline
Re: Novi dokazi za teoriju Velikog praska
whysoserious kaže...
KIKI3ooo kaže...
Ajar kaže...

ako je to što kažu točno (o širenju), onda se sve zbivalo daleko brže od svjetla, gotovo trenutačno. to pak znači da standardni model i Zweistenova tad nisu vrijedili.

Nije postojala svjetlost tada, prvi fotoni su CMB, 380000 god. nakon big banga.

lol, pa normalno da je postojala. nisam particle fizičar niti kozmolog ali oni su nastali negdje unutar prve sekunde nakon big banga (kao i sve elementarne čestice). to što si ti naveo je trenutak kada je svemir postao proziran za EM zračenje, jer je prije toga to sve bila gusta kaša koječega (zato ne možemo vidjeti dalje od (T_bigbang - 380000)ly

lol, molim link, oćeš da ja stavim link da je CMB najstarija svjetlost u svemiru?

 

Drazen kaže...

Big bang je teorija koja objasnjava sirenje svemira i ima jako puno uvijeta,

Oprostite dragi kolega, ali TBBT nije uopće teorija koja objašnjava širenje svemira nakon velikog praska, upravo to je inflacija, a krivac za sadašnje širenje svemira je tamna energija.

Poruka je uređivana zadnji put uto 18.3.2014 9:07 (KIKI3ooo).
15 godina
neaktivan
offline
Novi dokazi za teoriju Velikog praska

Ma sve je to lijepo, vi pametni matematičari i fizičarim fleksate moždane mišiće tu na forumo oko ovog članka. Mi laici samo kužimo da je Einstenova teorija o gravitacijskim valovima potvrđena, ali ne kužimo stvaran, praktičan značaj istoga. Mi laici pitamo kad će pobogu taj warp drive bit napravljen?!{#}

 

Nisam fizičar ni matematičar, ali što se tiče prirode vremena, mislim da je to samo iluzija u našem mozgu koji pamti prošle događaje, al sama prošlost više ne postoji. Ne znam kako bih to rekao, ali zamišljam je kao niz vagona iza nas u koje ne možemo uči više jednom kad prođemo kroz njih. E, ali zbunjuje ono kad se kaže da su prostor i vrijeme jedno te isto na neki način. Imam dojam da je stvarnost kao filmsko platno. Pozadina uvijek ista, a priča se na njoj mijenja i nestaje.

 
1 2 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Novi dokazi za teoriju Velikog praska
KIKI3ooo kaže...
whysoserious kaže...
KIKI3ooo kaže...
Ajar kaže...

ako je to što kažu točno (o širenju), onda se sve zbivalo daleko brže od svjetla, gotovo trenutačno. to pak znači da standardni model i Zweistenova tad nisu vrijedili.

Nije postojala svjetlost tada, prvi fotoni su CMB, 380000 god. nakon big banga.

lol, pa normalno da je postojala. nisam particle fizičar niti kozmolog ali oni su nastali negdje unutar prve sekunde nakon big banga (kao i sve elementarne čestice). to što si ti naveo je trenutak kada je svemir postao proziran za EM zračenje, jer je prije toga to sve bila gusta kaša koječega (zato ne možemo vidjeti dalje od (T_bigbang - 380000)ly

lol, molim link, oćeš da ja stavim link da je CMB najstarija svjetlost u svemiru?

 

Drazen kaže...

Big bang je teorija koja objasnjava sirenje svemira i ima jako puno uvijeta,

Oprostite dragi kolega, ali TBBT nije uopće teorija koja objašnjava širenje svemira nakon velikog praska, upravo to je inflacija, a krivac za sadašnje širenje svemira je tamna energija.

Lol^2, daj čitaj što pišem, to je najstarija koju možeš vidjeti,  što nikako ne znači da prije toga fotoni uopće nisu postojali (sto je teška glupost,  jer bi to značilo da EM sila uopće nije postojala prije toga)

let's put a smile on that face
16 godina
offline
Re: Novi dokazi za teoriju Velikog praska
Ajar kaže...

ako je to što kažu točno (o širenju), onda se sve zbivalo daleko brže od svjetla, gotovo trenutačno. to pak znači da standardni model i Zweistenova tad nisu vrijedili.

 

radi se o gibanju, tj. širenju prostor-vremena za koje je sasvim moguće da ide brže od svjetlosti, svjetlost je granična brzina samo relativno na prostor-vrijeme, ali brzina gibanja samog prostor-vremena teoretski nije ograničena,

hipotetski warp-drive radi na tom principu (svijanje prostor-vremena, sam objekt se ne giba relativno na prostor-vrijeme, brzina mu je nula, giba se prostor oko njega).

16 godina
neaktivan
offline
Re: Novi dokazi za teoriju Velikog praska
whysoserious kaže...
da pogodim, profesorski smjer na PMF-u? koliko čujem PMFovci koji su na inženjerskoj/istraživačkoj fizici se sprdaju od profesorskog smjera onoliko koliko i ferovci od filozofa/ekonomista.

 

 

Hmmm, ako pogadjas i "kako cujes" znaci da ne znas i da nisi sa PMFa.

 

Vis, totalno si u krivu! Ja sam ti experimentalna fizika i to ona davna dok je Zagrebacko Sveuciliste nesto vrijedilo, za razliku od ovog danasnjeg.

Davno je to bilo, davno. Mene ti je uvijek zanimala elektronika i primjena elektronike u fizici. Kao i vecina mojih kolega s faksa ne bavim se fizikom vec elektronikom. I to jako, jako dugo.

Hrpa fizicara, a jos vise obicnih ljudi, okrecu se alternativi. Na faksu su nam neki profaci objasnjavali kako se hrpa fizicara "pred kraj" okrecu filozofiji jer shvate da ne mogu dalje. Evo, recimo Vladimir Paar. Problem je sto ih znanstvena zajednica "zanemaruje".

 

Dosta stvari se jednostavno ne mogu objasnit, a kamoli matematicki opisati. Ja nisam u alternativi jer sam previse ovozemaljski oblikovan (tehnicki ustrojen) ali imam puno prijatelja koji jesu. Kada vidis sto neki od njih mogu sledi ti se krv u zilama! Za razliku od vecine ljudi ja alternativu ne odbacujem!

Teorije relativnosti ne samo da vrijede, vec se i koriste, npr GPS i elektronika. Medjutim, postoji hrpa teorija koje nas uzdizu iz ovog 3D prostora u n dimenzionalne prostore gdje se neobjasnjive stvari mogu objasnit.

Meni (kada uzmem u obzir sto sve alternativci mogu) se najvise dopada teorija projekcije, tj nas svemir je "projekcija filma". Netko sposoban je skuzio nacin kako pogledati film unaprijed i tako vidjeti buducnost. Zar cemo za nekog vidovnjaka reci da umom savija space-time kako bi skocio u buducnost?

 

14 godina
offline
Re: Novi dokazi za teoriju Velikog praska
whysoserious kaže...

Lol^2, daj čitaj što pišem, to je najstarija koju možeš vidjeti,  što nikako ne znači da prije toga fotoni uopće nisu postojali (sto je teška glupost,  jer bi to značilo da EM sila uopće nije postojala prije toga)

Je u pravu si, istina je.

14 godina
offline
Novi dokazi za teoriju Velikog praska

Pogledajte ovu galaxy cluster web sliku

 

 

 

Kao da smo u tkivu nečega :)

Mislim, ovakav uzorak se možeš vidit da bilo koje voće prepoloviš i pogledaš meso, baš tkivo

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Novi dokazi za teoriju Velikog praska
KIKI3ooo kaže...

Pogledajte ovu galaxy cluster web sliku

 

 

 

Kao da smo u tkivu nečega :)

Mislim, ovakav uzorak se možeš vidit da bilo koje voće prepoloviš i pogledaš meso, baš tkivo

To su niti dark mattera, te su se galaksije formirale oko tih nakupina

let's put a smile on that face
16 godina
neaktivan
offline
Re: Novi dokazi za teoriju Velikog praska
Ljudski um 'stvara' objašnjenja kada ih nije u stanju dokučiti. Indijanci koriste boga kada se zapitaju o kiši, a Paar i slični kada razmišljaju o teoriji kaosa. Razlika je samo o nivou do kojeg su došli prije nego su posegnuli za nadnaravnim.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
13 godina
neaktivan
offline
Re: Novi dokazi za teoriju Velikog praska
KIKI3ooo kaže...

Pogledajte ovu galaxy cluster web sliku

 

 

 

Kao da smo u tkivu nečega :)

Mislim, ovakav uzorak se možeš vidit da bilo koje voće prepoloviš i pogledaš meso, baš tkivo

 

sexy :)

10 godina
neaktivan
offline
Novi dokazi za teoriju Velikog praska

tko zna,možda se i nalazimo u stanicama pohanog srednjobosanskog dikobraza

fra Krsto Narkoman
Moj PC  
1 0 hvala 1
14 godina
offline
Re: Novi dokazi za teoriju Velikog praska
whysoserious kaže...
KIKI3ooo kaže...

Pogledajte ovu galaxy cluster web sliku

 

 

 

Kao da smo u tkivu nečega :)

Mislim, ovakav uzorak se možeš vidit da bilo koje voće prepoloviš i pogledaš meso, baš tkivo

To su niti dark mattera, te su se galaksije formirale oko tih nakupina

Pa da, niti su galaxy clusteri i ovo je mreža. A jesi vidio oblak tamne materije oko oko naše galaksije šta je onaj škot napravio, epic

10 godina
neaktivan
offline
Novi dokazi za teoriju Velikog praska
“Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe.”
fra Krsto Narkoman
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Novi dokazi za teoriju Velikog praska

jedini pravi dokaz velikog praska je barem 5 friško napunjenih (dobro, ne mora biti do vrha) prezervativa i smiješaque djevojčeta mila lica s unešto raščupanom kosom. {#}

Poruka je uređivana zadnji put uto 18.3.2014 18:55 (Ajar).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Novi dokazi za teoriju Velikog praska
Trickortreat kaže...

 

Svako od nas vrijeme i prostor shvaća onoliko koliko može. Zakone nismo pisali mi, znanost ih samo potvrđuje. Crkva je govorila i da je zemlja ravna ploča i bila uvjerena u geocentrični sustav pa eto... Dok god ima neobjašnjivih stvari ljudi će i posezati za njima razumljivim obješnjenjima, tj. "to je nešto iznad nas".

Ali mi nije jasno kako ljudi to ne žele shvatiti da je "nešto iznad njih". To je kao da lik iz GTA igrice želi saznati kako je nastao.

ⓑⓤⓖ░░▒▓███✰✰►◕‿◕◄✰✰███▓▒░░ⓑⓤⓖ
16 godina
neaktivan
offline
Re: Novi dokazi za teoriju Velikog praska
tony THE Noob kaže...
Trickortreat kaže...

 

Svako od nas vrijeme i prostor shvaća onoliko koliko može. Zakone nismo pisali mi, znanost ih samo potvrđuje. Crkva je govorila i da je zemlja ravna ploča i bila uvjerena u geocentrični sustav pa eto... Dok god ima neobjašnjivih stvari ljudi će i posezati za njima razumljivim obješnjenjima, tj. "to je nešto iznad nas".

Ali mi nije jasno kako ljudi to ne žele shvatiti da je "nešto iznad njih". To je kao da lik iz GTA igrice želi saznati kako je nastao.

Da, tip iz GTA kontemplira o smislu života, Isus hoda po vodi, Saibaba materjalizira pijesak... Kada se isključi reality check sve postaje moguće i treba uzeti kao ravnopravnu vjerojatnost.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
11 godina
offline
Re: Novi dokazi za teoriju Velikog praska
tony THE Noob kaže...
Trickortreat kaže...

 

Svako od nas .... obješnjenjima, tj. "to je nešto iznad nas".

Ali mi nije jasno kako ljudi to ne žele shvatiti da je "nešto iznad njih". To je kao da lik iz GTA igrice želi saznati kako je nastao.

Može tako, napravi npr jednog ili dva terminator umjetnu inteligenciju i postavi ga na drugu planetu bez znanja i dokaza o ljudima koji su ga napravili i našto onda izgleda njegova tvrdnja da je nastao slučajno 

Poruka je uređivana zadnji put sri 19.3.2014 8:12 (mirzet1976).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Novi dokazi za teoriju Velikog praska
mirzet1976 kaže...
tony THE Noob kaže...
Trickortreat kaže...

 

Svako od nas .... obješnjenjima, tj. "to je nešto iznad nas".

Ali mi nije jasno kako ljudi to ne žele shvatiti da je "nešto iznad njih". To je kao da lik iz GTA igrice želi saznati kako je nastao.

Može tako, napravi npr jednog ili dva terminator umjetnu inteligenciju i postavi ga na drugu planetu bez znanja i dokaza o ljudima koji su ga napravili i našto onda izgleda njegova tvrdnja da je nastao slučajno 

Ti sada isto dokazuješ postojanje jednog izmišljenog lika ('stvoritelja') preko drugih izmišljenih likova. Kako 'razmišljanje' nekoga tko ne postoji (Terminator, GTA) može biti dokaz da postoji drugi izmišljeni lik? Kao da kažeš da Crvenkapica postoji, jer su tako rekli lovac, baka i vuk.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
13 godina
neaktivan
offline
Re: Novi dokazi za teoriju Velikog praska
tony THE Noob kaže...
Trickortreat kaže...

 

Svako od nas vrijeme i prostor shvaća onoliko koliko može. Zakone nismo pisali mi, znanost ih samo potvrđuje. Crkva je govorila i da je zemlja ravna ploča i bila uvjerena u geocentrični sustav pa eto... Dok god ima neobjašnjivih stvari ljudi će i posezati za njima razumljivim obješnjenjima, tj. "to je nešto iznad nas".

Ali mi nije jasno kako ljudi to ne žele shvatiti da je "nešto iznad njih". To je kao da lik iz GTA igrice želi saznati kako je nastao.

 

Kao što sam napisao - bilo je par onih koji su shvatili da se Zmlja vrti oko Sunca a ne obratno. Iako je uvriježeno mišljenje bilo suprotno.

Za napredak naše civilizacije i razumijevanje svemira, stvarno možemo zahvaliti toj nekolicini koji odbijaju prihvatiti da je "nešto iznad njih".

Da je drugačije, još bi uvijek živjeli u špiljama i štovali vatru.

Poruka je uređivana zadnji put sri 19.3.2014 10:12 (Trickortreat).
11 godina
offline
Novi dokazi za teoriju Velikog praska

ko je izmišljeni lik umjetna inteligencija

Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice